KANT. No. 61. Vier en HTegentigste Jaargang. 1892. V R IJ D A G 20 M E I. Inenting en herinënting. Riolen. Schietproeven in de Duinen. FEUILLETON. Uitloting. Buitenland. jj jj Roman uit het Berlijnsche leven, ALKIIAARSCHE COURANT. Doze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©; franco door het gebeele rijk j 1, De 3 nummers f O,©6. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers £[ERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer Burgemeester en Wethouders van Alkmaar herin neren den ingezetenen, dat in voldoening aan art. 18 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134) aan het Stadsverband alhier steeds des Donderdags tusschen 12 en 1 uur gelegenheid bestaat tot koste- looze Inenting en herinënting. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. HACLAINE PONT. 13 Mei 1892. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat wanneer bij eene te houden inspectie blijktdat "bij een riool tot afvoer van vuil- en hemelwater uit eenig perceel naar een gemeente-riool of naar gemeente-water, tot het leg gen waarvan door den gemeenteraad of door burgemees ter en wethouders vergunning verleend is, de rooster weg genomen iswelke volgens de voorwaarden dier vergunning op eigen grond moet worden gemaakt, of die roosteropeningen heeft van meerdere wijdte dan een centimeterde vergunning tot het hebben van dat riool door hen onmiddellijk zal worden ingetrokken. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 Mei 1892. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. De Burgemeester der gemeente Alkmaar brengt ter kennis van de ingezetenen, dat van af ongeveer 28 Mei a.s. tot nadere aankondiging in de Berger en Schoorl- sche Duinen schietproeven zullen worden genomen dat op de dagen, waarop die proeven geschieden, tel kenmale eene roode vlag zal worden geheschen op een der meest zichtbare toppen aan den binnenrand der duinen, alsmede aan het begin van de spoorbaan in de duinen nabij de hoeve van van Lenten, bij de Franschman en dat op de dagen waarop vorenbedoelde roode vlaggen geheschen zijn, onveilig zijn 1. het strand en de zee tot op 7 kilometer in den om trek van de roode vlag aan den buitenrand der duinen 2. de duinen zelve, van af strandpaal n°. 27 tot strand- paal n°. 36 en wel over eene breedte van 2500 M. gerekend van af de strandlijn. Voorts word nog de aandacht gevestigd op de houten waarschuwingsborden welke in de duinen op de meest zichtbare punten zullen worden geplaatst en welke on geveer de lijnen aangeven binnen welke het ten hoogste gevaarlijk is, zich te begeven, wegens do schervon van granaten, welke binnen die lijnen neervallen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 17 Mei 1892. A. MACLAINE PONT. 66) DOOR PAUL LIADAl'. Voor de eerste maal besefte hij duidelijk, dat hij den beslissenden stap over de grens van mannelijke rijpheid reeds lang moest hebben gedaan. Wat daarachter lag, was een vroolijk kleurig verward tafereelwaaruit bij wijlen het een en ander helder en blijde in zijne her innering opdoemde, doch even dikwijls het een en ander zich aan hem opdrong, dat hem ontstemde en bezorgd heid inboezemde. Maar dat alles was min of meer afge daan het behoorde tot het verleden het had zich los gemaakt van hem en zijn bestaan. Hij kon het over het algemeen niet dan onduidelijk onderscheiden, de vormen waren vaag en het geluid was als een zachtver, zeer ver gedruisch Wat hem nu bezielde wat hem nu geheel vervulde was iets heel anders. Het was de hartelijke eenvoudigeware liefde voor zijne vrouw, met wie hij zich één voelde in elke uiting, in elke neiging, in eiken ademtocht, voor Alix, die hij niet bestudeerde, niet analyseerde, die hij eenvoudig liefhad, en die dezelfde teedere, toewijdende liefde voor hem koesterde het was het gevoel van den vader voor het aardige, onnoozele schepseltje, dat hij het leven had gegeven, en dat hem met zjjne lieve, lichtblauwe oogen zoo verbaasd aankeek het was de ernst, waarmee hij de vrijwillig op zich genomen plichten vervulde, zijne eerzucht, om do rijke gaven van het lot en de bekwaam heden die hij zich verworven had, op nuttige en waar dige wijze aan te wenden. Ja, wèl mocht hij het lot dankbaar zijnEn slechts door de strengste plichtsver vulling door stalen vljjt kon hij zich die overdadige gunst van het lot waardig maken. Hij geloofde heilig en zeker aan Goothe's evangelie van den zaligmakenden, rusteloozen, altijd onbevredigden arbeid. Volgens dezen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbendendat bij de heden gehouden uitloting van aandeelen In de geldleenlng, ten laste dier gemeente aangegaan krach tens raadsbesluit van 29 Juli 1886 No. 2, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit van 4 Augustus d.a. No. 13 uitgeloot zijn Nos. 193, 153, 198, 148, 138, 157, 261, 9, 5, 52, 266, 159, 121, 61, 34, 73 en 86, ieder groot duizend gulden, welke aandeelen met de onverschenen coupons ten kantore van den gemeente ontvanger te Alkmaar of de Kasvereeni- ging te Amsterdam ter betaling aangeboden kunnen worden vóór of op 1 October 1892 van welken dag zij geene renten meer afwerpen Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 17 Mei 1892. - De Secretaris, Nuhout van der Veen. BELKIK. De Senaat heeft den 17 de beraadslagin gen over do grondwetsherziening aangevangen waarbij drie nieuwe voorstellen werden ingediond namelijk om wenschelijk te verklaren de wijziging van de artt. 57 en 55 (niet-bezoldiging der Senaatsleden en duur van hun mandaat) en een derde met betrekking tot 2 van art. 27 (parlementair initiatief). Zij werden naar de commissie voor de herzioningsvoorstellen verzouden. Den 17 des avonds had in de chemische ververij van den heer Sacske te Doornik eene hevige ontploffing van naphta plaats. Het lijk van den eigenaar werd grooten- deels verbrand en zwaar verminkt in den kelder gevon den. De werkman Dupretdie de oorzaak van de ramp was, doordien hij met een brandende lamp naar beneden gingis aan zijne brandwonden overleden. Mejuffrouw d'Hervaldie op het oogenblik der ontploffing in den winkel waswerd zwaar gekwetst. Verder zijn talrijke arboidsters, benevens voorbijgangers, gekwetst. De schade is aanzienlijk. Het geheele huis is vernield terwijl het aangrenzende huis van een horlogemaker zwaar bescha digd is. De brandweer was, bijgestaan door het garni zoen den brand in drie kwartier meester. DUITSCHLAIVD. Aan het feestmaal, dat de leden van de Provinciale Staten van Wost-Pruisen den 16 te Dantzig den Keizer aanboden werd door driehonderd personen deelgenomen. De voorzitter dronk de gezond heid des Keizers waarop deze dankte voor de hartelijke ontvangst. Hij verklaarde verderdat hij steeds zou trachten de welvaart der provincie te bevorderen. Hjj hoopte dat de zonen van dit land geduldig zouden dragen wat de hemel hen zon zenden en met vertrouwen zouden afwachten, wat in den loop zijner werkzame jaren hem mocht gelukken voor hen te doen. Hij eindigde met een dronk op de provincie. stelregel had hij, sinds den dag waarop hij voor de eerste maal ernstig over zichzelven en zijne taak had nagedacht, zijn geheele leven ingericht, en van dezen regel was hij nooit afgeweken. En nu nu hij een keerpunt in zijne werkzaamheid naderde en tot eene betrekking stond geroepen te wor den, waarin hij te leiden en niet te volgen zou hebben waarin eene zware verantwoordelijkheid op zijne schou ders kwam te rustenherhaalde hij in zichzelven deze gelofte van getrouwennooit verflanwenden arbeid waarmee hij de rijke gave van het lot hoopte te ver dienen. Hij dacht aan zijn onbewolkt geluk waarop sinds zijnen echt met Alix zelfs niet de vluchtigste schaduw was gevallen, hij dacht aan de wangunst der goden, hij wilde hen verzoenen Doch reeds hadden zich om den niets vermoodenden vorstdie zoo welgemoed met opgeheven hoofd voort schreed, om den echtgenoot dor lieftallige, beminnende vi;ouwden vader van het bokoorlijke knaapjedrei gende, donkere onweerswolken saamgepakt. En eensklaps flikkerden de bliksemschichtenen hij hoorde het eersteonheilspollend gerommel van den donder. Op den eersten verjaardag van Glinther, die voor de ouders een dag van vreugde had moeten zijn ontving de vorst over de post den volgenden brief: Berlijn, 1 September 1883. Uwe Doorluchtigheid, Schrijfster dezes is de voormalige kamenier van gra vin Vou Iseneck, die wegens medeplichtigheid aan den bekenden diefstal tot drie jaren gevangenisstraf is ver oordeeld. Ik heb onschuldig geleden, Uwe Doorluchtig heid Terwijl do diefstal gepleegd werd heb ik voor een venster op eene hoogere verdieping gestaan. Ik heb toen iemand door het park in huis zien komen, dien ik reeds meermalen had gezien. Op de terechtzitting heb ik daarvan niets willen zeggen, om de gravin te sparen, en omdat men mij toch niet geloofd had. Doch nu zal men mij wel moeten gelooven, want het toeval heeft BUTCJIïLAÏtfD. Den 15 ontstond te Bristol in de petroleumpakhuizen van den heer Barret Harris waar 5000 vaten geborgen warenbrand, waardoor spoedig een aangrenzende werf en een blok woonhuizen aange tast werden. Nadat de brandweer de brand bedwongen had, ontstond zij des nachts op nieuw. In het geheel verbrandden vier lichters en een baggermolen terwijl ééne stoomboot zwaar beschadigd werd. De schade wordt op f 600,000 begroot. In eene fabriek te Glasgow is den 17 de ketel ge sprongen, waardoor drie personen gedood en drie gewond zijn. De ontploffing was zoo geweldigdat twee der slachtoffers op het dak eener naburige woning geslingerd werden. Lagerhuis. Den 18 is bij tweede lezing met 243 tegen 196 st. het wetsontwerp verworpen, bepalende, dat bij de parlementaire verkiezingen niemand het recht had in meer dan een enkel kiesdistrict te stemmen. Minister Goschen had het ontwerp bestreden. FRANKRIJK. De heer Wilson, de befaamde schoon zoon van wijlen president Grévy, is den 15 tot burge meester van Loches benoemd. Bij de verkiezing van raadsleden had hij de meeste stemmen bekomen. Ravachol is den 16 des avondB door den rechter commissaris verhoord. Bij dit verhoor, dat 2tj uur duurde weigerde hij eenige verklaring af te leggen be treffende een der hem te last gelegde moorden. Den 15 is te Parijs de ossenafdeeling van het slacht huis van La Vilette afgebrand. Met moeite slaagden de pogingen om de 500 ossen en de schapen, op het oogen blik van het ontstaan vau den brand daarin aanwezig te redden. Door gebrek aan water kon de brand in den aanvang niet beperkt worden. Kamer. Minister Loubet heeft den 17 een wets ontwerp ingediend, om schadeloosstelling te verleenen aan de slachtoffers van de door anarchisten veroorzaakte ont ploffingen. Aan de weduwe Véry zal een pensioen van 1200 fres. en aan elk harer dochters van 800 fres. worden toegekend. ITALIË. Op verzoek van den president-minister Giolitti blijft de president der Kamer op zijnen post tot na de stemming. Den 17 is in den Kabinetsraad besloten, het Parlement tegen den 25 bijeen te roepen. De nieuw opgetredeu minister van buitenl. zaken heeft in een aan de gezanten gericht schrijven kennis gegeven van zijn optreden en verklaard dat hij de staatkunde van vrede zal voortzetten. De fransche regeering heeft het verbod, om italiaanscb vee over Zwitserland in te voeren, opgeheven. RUSLAND. Het stoomschip Alexander Wulkow met 250 reizigers aan boord is op de russische kust van de Caspische zee mot man en muis vergaan. ZWËDKlü. De Rijksdag heeft met 184 tegen 175 stemmen een inkomend recht van 10 pet. op machines aangenomen. mij eenen getuige doen ontmoeten, die in den bewusten nacht dienzelfden heer het park heeft zien verlaten. Die heer heelt een droschke genomen en is naar Kroll gereden. »Ik ben het mijzeive verschuldigd, dat ik weer in mijne eer hersteld wordeen mijn advocaat wien ik de feiten zonder het noemen van namen heb medege deeld heeft mij geraden deze zaak weer aanhangig te maken. Want eene bestrafte dievegge vindt geene be trekking. Maar alvorens daartoe te besluiten, wil ik zien of ik mij de middelen kan verschaffen om fatsoenlijk te kunnen leven, zonder dat ik hooggeplaatste personen in hunue positie behoef te schaden. Ik heb mij tot gravin Iseneck gewend en deze heeft mijn goed recht erkend door mij eene kleine som vijf honderd mark te zenden. Maar natuurlijk ben ik daarmee niet voldoende geholpen. Ik heb aanspraak om schadeloos gesteld te worden voor drie jaren zwaaronverdiend lijden en om mijn toe komst verzekerd te zien. »Van Uwe Doorluchtigheid heb ik niets te vorderen. Doch ik weetdat Uwe Doorluchtigheid een goed hart heeft, en als voormalig huisvriend van de gravin kan Uwe Doorluchtigheid mij wellicht goeden raad geven en mij zeggen hoe ik het moet aanleggen om tot mijn recht te komen zonder bet der gravin onaangenaam te maken en een hooggeplaatst iemand in de zaak te be trekken. Alleen deze inlichting verzoek ik van Uwe Doorluch tigheid, niets anders! Daar ik weet dat Uwe Doorluch tigheid zeer bevriend was met de familie Iseneck is er zeker niets vreemds in dat ik mij het eerst tot Uwe Doorluchtigheid wend. Tot vreemde hulp zou ik eerst mijne toevlucht moeten nemen, indien Üwe Doorluch tigheid mijn nederig verzoek om eenen goeden raad niet zon kunnen of willen verhooren. In afwachting verblijf ik van Uwe Doorluchtigheid de onderdanige dienares Bertha ScHMIDER tegenwoordig bij vrijheer Emmerich von Saza. Charlottenstra8se, S. W."

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1