Het Witte Kruis. Niedorp's Zangersfeest. 339ste Staatsloterij. Telegrafische Berichten. 5e kl., 6e lijst, 18 Mei. Ns. 3214, 10468 en 19465 1000; Ns. 4169, 7268, 11969, 13590 en 18110 f 400; Ns. 1163, 1340, 8950, 9859, 9970 en 11910 200; Ns. 3854, 4360,4464,5556 6120, 6577, 11675, 13315, 17047, 17232 en 18492/100 5e kl., 7e lijst, 19 Mei. Nr.' 9657 f 2.000; Ns. 712, 1760 on 14116 J 1 000; Nr. 15914 400; Ns. 1427, 8734, 9931, 11962 en 18133 J 200; Ns. 855, 1527, 1533, 2035. 2224, 6189, 6903, 7633, 12474, 13684, 13690, 13888, 14372, 14695, 15154, 17029, 18993 en 20555 100. 's GRAVE NHAGE, 19 Mei. TWEEDE K1.HEH. A o o d w e t. Den 17 werd te Amsterdam de 22 algemeene ver gadering van het Witte Kruis gehouden, o. a. bijgewoond door den eere-voorzit.ter der vereenigingden com missaris der koningin in Noordholland. Tot bestuursleden werden gekozen, in plaats van de aftredende niet her kiesbare leden, de heeren S. Appel, dr. C. P. J. Blooker en J. Breebaart Kz., de heeren H. F. Bultman te Haar lemmermeer, mr. F. F. Karseboom te Alkmaar en D. van Leijden te Krommenie. De heer dr. C. F. J. Blooker te Amsterdam, werd, op voorstel van het hoofdbestuur, benoemd tot lid van verdienste. De heer A. van Gelder te Hilversum werd herkozen als lid der commissie van beheer van de stichting Heideheuvel. Toegestaan werden de volgende subsidiënaan Amsterdam 300 voor aan schaffing van een brancard en uitbreiding van het maga- ziju aan Hloemcndaal 350 voor aanschaffing van een wagentje, bestemd tot het vervoer van besmette en ontsmette goederen naar en van het desinfectie-gebouw te O verveen en tot uitbreiding van het verplegingsmate- riaalaan draft f 300 om daarmede gedeeltelijk te dek ken, het bestaand tekort op den bouw der regenbakken en het overige aan te wenden ten behoeve van herstel lende ziekenaan Koog aan de Zaan f 300 voor aankoop van materiaal voor het magazijn en voor de exploitatie der badinrichting aan Krommenie f 500 tegen den zin van het hoofdbestuur, voor desinfectie, ijs, het badhuis, voedsel aan herstellenden, verplegiugsmateriaal en exploitatie der zwem- en badinrichting aan Mon nikendam f 300 voor het doen keuren van levens middelen, het onderhoud der barak en verbeteren en aanvullen van het materiaalaan Kijp f 300, voor ex ploitatie en onderhoud van het badhuis, voor behoeftige herstellenden en voor aanvulling en onderhond van het materiaal voor ziekenverpleging aan Weslzaan f 300 tot uitbreiding van het materiaal voor ziekenverpleging, voor behoeftige herstellenden en voor het verschaffen van betere huisvesting aan behoeftigen aan Winkel f 300 tot dekking van het tekort op de exploitatie van het tonnenstelselaan Zaandijk f 350 ter bevordering van verschillende gezondheidsbelangen en aan Zandvoort f 150 voor horstellende zieken. Bij meerderheid van stemmen werd op voorstel van het hoofdbestuur aan do afdeelingen de verplichting opgelegd, om in hare jaar verslagen verantwoording te doen van de ontvangen subsidiën. De afdeeling Alkmaar had het volgende voorstel ingediend »De algemeene vergadering draagt het hoofdbestuur »op, een onderzoek in te stellen en te rapporteeren of »door eene, door dat bestuur te benoemen, commissie »van drie leden, een onderzoek te doen instellen en te »doen rapporteeren omtrent de vraag: of het belang der »ziekenverpleging in Nooidholland vordert, dat door de »Noordholiandsche Vereeniging »Het Witte Kruis" in »het noordelijk gedeelte dier provincie een ziekenhuis »van bescheiden omvang worde opgoricht en geëxploiteerd, »en, zoo ja, of de fiaaucieële krachten der vereeniging eene »zoodanige stichting en exploitatie mogelijk maken." Dit voorstel werd aangenomen, nadat daaruit wegge laten waren de woorden »door Het Witte Kruis" en de zinsnede betreffende de financieële krachten. Aan die commissie werd een maximum van f 150 voor kosten toegestaan. De afdeeling Zaandam had voorgesteld het hoofdbestuur te machtigen aan haar eene som van f 4000 te betalen tot oprichting van een of twee badinrichtingen. Bij meerderheid van stemmen werd, overeenkomstig het advies van het hoofdbestuur besloten Zaandam uit te noodigen in nader overleg met het hoofdbestuur te treden om de stichting beter voor te bereiden. Frisch en vroolijk zooals men dat slechts op enkele kleine plaatsen kanheeft men Zondagden 15 te Nieuwe Niedorp feestgevierd. Vroolijk wapperde van alle huizen de driekleur, vroolijk lachte het jonge groen u tegen, dat bij den ingang van eenige huizen en lokalen, en vooral met kwistige hand door de Neringverzekering-Maatschappij, tot hulde en ter versiering was aangebracht. Niedorp's Manneukoor vierde zijn 12'/2 jarig bestaan en van heinde en ver was men naar het zoo aardig gelegen dorp getogen, om mee feest te vieren en niet 't minst om den zangwedstrijd bij te wonen, die tusschen negen plattelandszangvereenigingendie nimmer op een concours hebben medegedongenzou gehouden worden. Te half een 's middags ongeveer klonk ongekunsteld en frisch het Gegroet, o vriend en vreemde, Gegroet in Niedorp's beemden Wij reiken u de broederhand, Met warmen druk, op zangerstrant; Geniet hier 's levenszoet En strijdt met manuenmoed. Gegroet Laat ruischen uw' akkoorden In 't sombre Hollauds Noorden, Getuigt van uwen frisschen geest En huldigt zoo ons kopren leest. Houdt, wat gebeuren rnoog', Het zangersdoel in 't oog. Omhoog het welkomstlied door Niedorps Mannenkoor den zangers toegezongen. Daarna werd bij monde van den heer ds. Calkoen de feestrede uitgesproken. Spreker herinnerde er han, hoe door alle eeuwen en tijden heen het lied een overweldigenden indruk gemaakt heeft op 's menschen gemoed. Wie niet voelt zich nu nog aangegrepen bij het hooren van verschillende gedeelten uit Mendelssohns »Paulus" en andere oratoria. Wie niet gevoelt de kracht, die er uitgaat van het lied wanneer de Marseillaise of op verscheidene vergaderingen tegenwoordig het Vrij heidslied wordt aangeheven. Het lied geeft den mensch zedelijken moed, kracht, ja, alles beheerschenden invloed op een ander. Men herinnere zich uit de grieksche go denleer, hoe Thalia, do bloeiende, hoe Orpheus, door hun zang en spel meermalen onder de goden de eerste plaats innammen herinnere zich hoe de grieksche helden aangevuurd door de macht van het lied ten strijde togen, men heriDnere zich slechts hoe de eerste christenen, door het lied gesterkt, den marteldood stierven. Spreker stemt volkomen in met hetgeen de Maatschappij tot nut van 't algemeen zegt in hare toelichting op haar voor stel om een liederenboek uit te geven. »In het lied", zoo gaat hij voort, »in het lied ligt een groote zedelijke krachthet lied verruimt het hartverbant de booze gedachten, verdrijft de nevelen. Booze menschen hebben geen liederen Naar aanleiding van dit gesprokene, dat hier slechts zeer verkort is wedergegeven, riep de heer Calkoen den zangers een dubbel hartelijk welkom toe, omdat zij hier gekomen warenom mede te helpen door het lied den mensch te veredelen en den voorrang te geven boven alle andere zinnelooze dikwijls zoo onzedelijke straat liederen. Na het houden der feestrede werd den zangers van wege Nieuwe Niedorps gemeentebestuur de feestwijn aangebo den, waarna zij in optocht onder muziek van „de Kleine Kapel van Schagen" naar het kerkgebouw trokken, om daar aan de generale repetitie deel te nemen. Te 3 uur 's nam. had de uitvoering plaats van twee koornummers, gezongen door al de zangers, onder leiding van don di recteur van Niedorps Mannenkoor, den heer D. Kuil man, benevens 5 nummers voor orgel door den heer J. P. Grootstadsmuziekdirecteur te Purmerend. Schier onberispelijk werden de koornummers ten gehoore ge bracht kranig bleek de leiding te zijn van den heer Kuilman, en daverende toejuichingen uit het stampvolle gebouw vielen zangers en directeur ten deel. Of de heer J. P. Groot te geagiteerd was valt moeilijk te zeggen. Zeker is hetdat hij op zeer zenuwachtig lompe wijze de reporters verjoegdie zich toevallig in zijn tijdelijk heiligdom waagden en dat zijn spel niet door kalmte uitmuntte. Alleeu het laatste nummer »Fantaisie", door hem zeiven gecomponeerd, werd onberispelijk uitgevoerd en mag werkelijk schoon genoemd worden. Te half zes ongeveer nam de wedstrijdeen aanvaDg, waaraan »Aven- horns Mannenkoor" door omstandigheden niet deelnam. Achtereenvolgens traden op »Thalia" van Hoogkarspel met »Het Vaderland" en .Lentezang." De uitvoering van beide nummers was tamelijk goed, doch het domiueeren der tenoren was vrij hinderlijk. »L immens Mannenkoor" met .Vriendschap" en .Aan een beekje." Te betreuren was het, dat men bij de uitvoering van het laatste nummer was gezakt en het geheel niet zuiver te noemen was. »A n d ij k s Mannenkoor" met .Gebed voor het Vader land" en »Op 't kerkhof." Met deze moeielijke nummers op een wedstrijd te verschijnen is altijd een ondankbare taak geen wonder derhalve dat op de uitvoering niet te roemen valtal bezit de vereeniging uitmuntende krachten. .Harmonie" te Beemster met .Heimweh" en .Het liefste woord". Deze vereeniging behoorde reeds dadelijk na haar optreden, volgens het gevoelen van een ieder, tot do prijswinnaars, zoo gunstig was de indruk, dien zij maakte. Slechts deze opmerking moet ons van het hartWaarom toch zingt eene hollandsche zangvereeni- ging nog wel op eenen hollandschen wedstrijdgeen hollandsche liederen Bezit onze schoone taal dan geen woorden genoeg .Orphens" te Oudkarspel met .Serenade" en .Zingen". Goed gezongeneen weinig meer vastheid en levendigheid had echter niet geschaad. »W o rmerveersche Koraal vereeniging" met .Rozen en Doornon" en .Lof der Natuur." De fout, in het begin gemaakt, waardoor herhaling noodzakelijk was, was zoo groot, dat het overige het niet goed kon maken. .Harmonie" te K o e d ij k, met .Des Krijgers nachtlied" en .Danklied na een maaltijd". Van deze vereeniging en de uitvoering harer nummers kon men met recht Tollens nazeggen men rekent den uitslag niet, maar telt het doel alleen. .Oefening na Arbeid" te Wormer met .Omhoog" en .Waakt op". Het laatste nummer werd heerlijk ge zongen, het eerste bleek echter het struikelblok te zijn. Van niet vele wedstrijden kan het gezegd worden, doch van deze zeer zeker, dat de jury geoordeeld heeft, juist zooals bijna ieder hoorder geoordeeld had. De jury, be staande uit de heeren J. Kuilman te Schormerhorn, J. Denijs te Schagen en J. P. Groot te Purmerend, kende aan.Harmonie" te Beemster, met 68 p. den eersten prijs, verguld zilveren medaille, toe; aan .Oefening na Arbeid" te Wormer, met 53 p, den tweeden prijs, zil veren medaille, en aan .Orpheus" te Oudkarspel, met 46 p., den derden prijs, bronzen medaille. Nadat de zan gers weder in optocht naar het feestlokaal waren getogen en met eene hartelijke toespraak door den heer Cal koen de prijzen waren uitgereikt, was het officieels ge deelte van het feest afgeloopen. In het feestlokaal bleef men nog verscheidene uren gezellig bijeen, terwijl alle andere lokalen eivol waren en in het lokaal van den heer Kaan de heer Beijerlé met zijn gezelschap een overtalrijk publiek ten zeerste vermaakte. Hulde aan Niedorp's Mannenkoor voor zijn waardige wijze van feestvieren hulde aan zijnen wakkeren directeur, hulde aan feestcommissie en commissarissen van orde voor de tlinke inrichting van het geheel Men schrijft ons Zoo goed als elders zijn te Koedijk de meeste men schen lid van een begrafenisfonds. Dat men zoo weinig mogelijk tracht te betalen zal iedereen billijken. Maar dat het dom is in deze 81 o c h t te zijn, ondervond dezer dagen een echtgenoot, wiens vrouw was overleden. Deze laatste toch had zich in der tijd maar eens vijf jaar te jong opgegeven, niet bedenkende, dat bij haar overlijden haar juiste leeftijd zou aan den dag komen Natuurlijk kortte het begrafenisfonds haar tegoed, waar schijnlijk niet in het voordeel van den man, die trou wens nog blij mocht zijn, dat niet alles werd ingehouden. De telephoon te Bergen in verbinding met Eg- mond aan Zee en Petten wordt den 20 voor het publiek opengesteld Drie jongens speelden te Ooltgensplaat met een geladen revolverde oudste schoot hem bij ongeluk af en trof zijn jongeren broeder in den buik. De toestand van dien jongen is zorgwekkend. Tijdens de blussching van den brand in de druk kerij, voorheen gebroeders Binger in de Warmoesstraat te Amsterdam, was reeds de aandacht gevestigd op eenige vrij verdachte omstandigheden. Bij nader onderzook was aan de directie van een op die drukkerij uitgegevon blad ontdekt, dat een deel der boeken niet in de brand kast aanwezig was, maar op een kamertje bij oude boe ken lag. Dit feit versterkte het vermoeden van brand stichting, omdat in die boekeu vervalschingen ontdekt waren. De justitie, aan wie van een en ander mede- deeling was gedaan, verhoorde den boekhouder, die met het bijhouden dier vervalschte boeken belast geweest was, doch deze was, na het ondergaau van eenige ver- hooren spoorloos verdwenen. Bij het ontdekken van de eerste gebreken in de boeken had men niet aan kwade trouw, maar aan onwillekeurige verzuimen gedacht en was met den boekhouder, die reeds 22 jaar bij de firma werkzaam was en zich steeds van gunstige zijde had doen kennen, afgesproken, eens op een avond de fouten op te zoeken. In afwijking van de gewoonte was die boekhouder eenige dagen later des avonds op het kantoor gekomen, tegen den huisbewaarder zeggende, dat hij de boeken kwam natellen. Na een kwartier had hij het kantoor reeds verlaten en kort daarop was de brand ontdekt. De boeken waren wel beschadigd, doch nog lees baar toen zij door de politie in het verbrande gebouw gevonden waren. Een der vervalschingen betrof een bedrag van f 100, dat door tusschonkomst van des boek houders vrouw aan de directie terug bezorgd was In middels is gebleken, dat de betrokken boekhouder zich den 14 in het plantsoen bij Manenburgh te Utrecht van kant gemaakt heeft. Het Centraal Station voor electrische verlichting met toebehooren te 's-Gravenhage is den 16 in openbare veiling verkocht voor f 375.000. Op de eerste groote lammerenmarkt te Texel op den 16 was de handel lusteloos. Er wewl van f5,tot f 8,25 per stuk besteed. Er waren 1924 lammerou aan gevoerd. De arr. rechtbank te Amsterdam hoeft don 17 twee personenvroeger wonende te Slotenthans te Amsterdam schuldig verklaard aan heling van effecten, gestolen ten nadeele van den zeenwschen landbouwer H. Rijnen en ieder hunner veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Den 17 is te Medemblik een steiger aan de Bui tenhaven in elkander gezaktwaardoor ongeveer twaalf menschen in het water geraaktendie spoedig weder op het droge werden gebracht en met den schrik vrij kwamen. Den 17 zijn te Amsterdam de zes voor ouder wijzer geëxamineerden allen geslaagd namelijk P. P. Baars, H. Bakker, D. van der Giesen, P. do Graaf, H. C. Heiner en T. Hellinga, allen van Haarlem. De heer Brautsen van de Zijp heeft den 17 na het hem onlangs overkomen ongevalwaarbij hij het linker oog verloor, voor het eerst de vergadering der Tweede Kamer weder bijgewoond. Op de 31 pet. geldleening ten behoeve van de ge meente Amsterdam a f 1,000,1)00, uitmakende een gedeelte der eerste serie van de leeniug van f 10,000,000, is den 17 ingeschreven voor een bedrag van f 2,435,000, waarvan tegen den koers van 98j pet. een bedrag van f 989,000 is toegewezen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 18 benoemd tot directeur der vierde hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus den heer dr. R. A Kollewijn, leeraar aan de hoogere burgerschool met 5-jarigon cursus aldaar, met 16 st. tegen 15, uitgobracht op den heer F. J. Heeres aldaar. Ged. Staten van Zuidholland hebben bepaald dat de nieuwe vrije stemming voor een lid van de Prov. Staten in het kiesdistrict Delftwaartoe het stembureau aldaar volgens art. 70 laatste lid der kieswet besloot zal plaats hebben op 31 Mei en do herstemming, zoo noodig op 14 Juni De anti-rev. kiesvereenigingen in het hoofdkiesdis trict Haarlem hebben beslotende candidatuur van den heer 't Hooft te handhaven. Te Schoveningen heeft de typhus opgehouden epi demisch te heerschen. Mej. E. de Vriesonderwijzeres aan de openbare school te St. Pankras heeft tegen 1 Juli a.s. eervol ontslag uit hare betrekking aangevraagd. Te 's-Graveland is een vierjarig meisje, dat in brand geraakte bij het maken van een vuurtje, aan de bekomen brandwondon overleden. Met een lucifer hadden de kin deren het stroo in een schuurtje, dat als varkenshok dienst gedaan had, aangestoken. Tien geneesheeren te Rotterdam, leden van een daar bestaand medisch gezelschap, hebben zich tot den minister van waterstaat gewend met een adres, waarin zij uit een medisch oogpunt de invoering van den Green- wichtijd sterk afkeuren, doch daarentegen de invoering van den midden-europeeschen tijd zeer aanbevelen. Den 17 heeft de heer dr. C. J. Vaillaut te Schie dam den dag bordachtwaarop hij 59 jaar lang aldaar onafgebroken geneesheer geweest is. De noodwet tot het verleenen van subsidie aan nood lijdende gemeenten is aangenomen met 67 togen 16 st. Minister Tak verklaarde, dat dit het oonige middel is, in afwachting van eene herziening der gemeentewet, die 2 a 3 jaar kan uitblijven. De subsidie-besluiten zullen met de adviezen van gedeputeerde staten in de Staats courant worden gepubliceerd. Tegenover den heer Zaaijer bleef de minister zijn werkplan vastbonden. De behau- deling van het Billiton-contract is aangevangen.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 3