11 i gf mi i i Ingezonden Stukken. wê mm Stadsberichten. 6 ÉSilli I Correspondentie-Schaakpartij, 'mm liS^ Wmb. a bed e f g h De onder wjjzers, die deelgenomen hebben aan den cursus in de vrije- en orde-oefeningen te Westwoud (ar rondissement Medemblik) kwamen onlangs bijeenom te beraadslagen of de cursus al of niet in stand zou blijven, daar slechts 2 niet geöxamineerdon overbleven. Hoewel een paar geëxamineerden nog wel eenigen tijd den cursus wilden bijwonen, achtte men toch het leden tal te gering om den cursus in stand te honden, zoodat men besloot dien tijdelijk op te heffen, totdat er zich meerdere onderwijzers zonden hebben aangesloten. Daartoe wordt hun de gelegenheid aangeboden. Indien, vóór 1 Juni e.k., een voldoend aantal onderwijzers zich aanmeldt, wordt de cursus heropend, en zal de heer Bus- semaker (die getoond heeft uitnemend voor zijne taak berekend te zijn) de leiding weder op zich nemen. Om deel te nemen aan den korps-kegelwedstrijd, te honden op 29 Mei en 5 Juni e. k. in do Sport Bar te Amsterdam, hebben zich reeds 34 vereenigingen aangemeld. De gemeenteraad te Twlsk is wellicht een der weinige die zich met de zaak der tijdregeling niet inlaat. Na eenige dagen zich te hebben moeten regelen naar de Greenwichtijd, zijn de ingezetenen dier gemeente verplicht thans weer den »ouden tijd" aan te nemen, omdat do «klokkenwiuder gehoord de goed- en afkeuringen der ingezetenen, op eigen goedvinden het uurwerk regelt. Het gemeentebestuur laat hem stil begaan, en zoo is men onderworpen aan de willekeur van één man. Doch het gebeurt daar wel meer, dat mon zwijgt waar men moest spreken, aldus schrijft men aan do N. R. Ct. - Den 20, des voormiddags te 7 uren, heeft te Am sterdam in het koffiehuis van A. Keese, aan de N. Z, Kolk, een moordaanslag plaats gehad op vrouw Anna Hendriksen, die sedert eenige weken aldaar in betrekking was, door haren manmet wien zij op zeer gespannen voet stond. Keese, die de vrouw ontzette, werd in het gelaat verwond. De vrouw kreeg eene diepe snede in den hals, De moordenaar is in hechtenis genomen. De vereeniging «Schoolbond" te Bergen heeft in bare vergadering van den 19 besloten, met de hoogste 3 klasson der openbare school te Bergen dit jaar weder een rijtoer te doen naar Egmond aan Zee, Castricum, Heiloo en Alkmaar op 14 Juni a.s. De beide laagste klassen zullen het schoolfeest te Bergen vieren op nader te bepalen datum. Aan de Kreil, nabij Kolhorn, verdronk een 5jarig meisje in een slootje bjj het ouderlijk huis. Door het kerkbestuur te Bergen is besloten, het «deelbroodfeest" te doen vieren op 1 Juni a.s. Door eenige kaashandelaren te Amsterdam is, in verband met het weldra afloopen van het nederlandsch- spaansch handelsverdrag, eene poging aangewend, om bij vaststelling van nieuwe tarieven het artikel hollandsche kaas zonder invoerrecht te doen toelaten in de spaansche koloniën. Op grond van den ruimen uitvoer derwaarts vleit de handel zich, dat aan dit hollandscb product gelijk voorrecht zal worden toegekend als aan dat van amerikaansche afkomst. Men meldt nit Twlsk i De «Vereeniging tot bevordering van getrouw school bezoek kort geleden alhier opgericht, vindt niet weinig steun, wat te opmerkelijker is daar het schoolverzuim tengevolge van veldarbeid als anderszins een aanmer kelijke hoogte had bereikt. Reeds zijn meer dan 100 hoofden van gezinnen als leden toegetreden welk getal bij meerdere bekendheid met de zaak zeker nog zal worden uitgebreid. Do vereeniging stelt zich ten doel door eeu schoofleest of door uitdeeling van prijzen tot schoolbe zoek aan te moedigen. Om daartoe in staat te zijn worden aan alle ingezetenen vrijwillige bijdragen gevraagd, lot zelfs de minst gegoeden hebben voor deze zaak iets over. Allen juichen het plan uitermate toe, tenzij dan eenigen van de meer gegoeden, die weigeren de zaak ffe steunen, omdat zij het initiatief, dat genomen werd door een com missie uit de ingezetenon, in andere handen wenschten. Ook waar het zulk eeu edel doel geldt, dus om persoon lijke redenen geen eenheid. Dit is wel treurig. Het is maar te hopen, dat de tegenwerking, die de commissie verleden jaar ondervond van eene zijdewaarvan men het minst verwachten zou dit jaar achterwege blijve. Het bedrag der vrijwillige bijdragen was/246.40, wel een bewijsdat in onze kleine gemeente de zaak aller sym pathie heeft verworpen. Verkiezing Eerste Kamer. Te Middelburg werd tot lid der Eerste Kamer ge kozen de heer mr. Fokker, griffier der staten dier pro vincie, met 21 van do 37 stemmen. rusten en staarde peinzend naar buiten. Van lieverlede verdwenen de rimpels van zijn voorhoofdhij had het verband gevondenEn nu plooiden zijne lippen zich tot eeuen honenden lach. Hij had van Bertha gehoord, in welke betrekking Rosa Moockel vroeger tot Frits Wildicka had gestaan. Hij wist dat Rosa ook op de bank der beschuldigden had gezeten. Hij glimlachte. Rosa was toch de slimste van het geheele komplotje geweest. Zij was vrijgesproken Saza was de eenige die de oplossing van het raadsel wist, en hij was volstrekt niet van plan, aan Bertha die oplossing mede te deelen. «Dus dat is de kant van gravin Iseneck riep hij be vredigd uit, terwijl hij opstond. »Je bent toch volkomen zeker van je zaak «Natuurlijkzeide Bertha beslist. «Ik heb die kant honderden malen uren lang in handen gehad, en zou haar uit duizenden herkennen. Maar leg me toch eens uit «Ik begrijp de zaak zelf niet goed! De dame aan wie de mantel vroeger toebehoorde, heeft mij ongetwijfeld wat voorgelogen. Ik moet vooronderstellen dat zij in de eene of andere betrokking tot den heler heeft gestaan en misschien van dezen de opdracht heeft ontvangen de kant in eenen te verkoopen. Dit plan is verijdeld doordat wij zoo plotseling zijn afgereisd. Zoo denk ik ten minste «Ja, zoo iets moet het ook zijn Maar heb ik van mijn leven 1" riep Bertha, terwijl zij steeds het hoofd schudde «dat i k het nu juist moet zijn die de kant terugvind Hoe is het mogelijk I" Zij kon het maar niet begrijpen. «Maar wat moeten we er mee beginnen vroeg zij na een poosjeterwijl zij met de grootste voorzichtig heid de prachtige kant van de voering lostornde. Saza had er natuurlijk geen oogenblik aan gedacht, het kost bare stuk te behouden of zelfs maar eene poging te wagen om het tot eigen voordeel te verkoopen. «Wat wij daarmee moeten beginnen? Niets!" gaf hij ten antwoord. «Wij maken de Iseneck's gelukkig door het hun terug te brengen.... Wachtdaar valt mij iets in Graaf Iseneck heeft eene zeer hooge beloouing uit geloofd voor hem die het gestolene terugbrengt, en nog in het bijzonder eene buitengewoon groote som voor hem die de kant weer terugbezorgt, ten minsteals ik mij wel herinner. Ik zal het dadelijk eens nazien ik heb de kranten waar het in staat, bewaard. Die premie znllen we ons ten minste niet laten ontgaan. De Iseneck's zijn veel rijker dan wij, en ik zie volstrekt niet in, waarom wij hun iets zouden schenken." De portefeuille met alle documenten, die op den dief stal bij Iseneck betrekking hadden lag op de schrijf tafel van den vrijheer bovenaan. Dat was het onderwerp, waaraan hij sedert eenige weken met rusteloozen ijver gewerkt had. En hij vond al spoedig wat hij zocht. Op de inbraak bij Iseneck hadden ook tal van advertenties betrekking die deels door de politio deels ook door den bestolene zelf waron geplaatst. De laatste dier advertentieswelke herhaaldelijk was geplaatst, luidde aldus «Drie duizend mark belooning." «Tot de in den nacht van 21 op 22 December IJ. bij graaf Iseneck gestolen voorwerpen behoort ook eene nieuwerwetsche kant. de kunstige kopie van een beroemd Brabantsch kantwerk uit de 16e eeuw (de zoogenaamde Lamoraal-kant) op welker bezit de eigenaar grooten prijs stelt. Degenedie deze kant in goeden staat weer aan den bestolene terugbezorgtof inlichtingen weet te geven die tot de terugbezorging leiden zal bovenge noemde belooning ontvangen. In elk geval kan hij, die aangaande de mogelijke schuilplaats der kant eenige aan wijzing kan geven op eeno in verhouding hooge beloo ning staat maken. Nadere inlichtingon zijn te verkrijgen bij den portier ten huize van graaf Iseneck. «Berlijn, Maart 1880." «Drieduizend mark!" lachte Saza... Dus vijftienhon derd mark voor ieder van ons beiden Veel is het niet Maar het is toch altijd mee te nemen. Niet waar, kind Hij streelde Bertha de wangen. Het meisje was nog altijd niet bekomen van hare verrassing. Het zekere vooruitzicht op een winstje van vijftienhonderd mark bracht haar weor tot bezinning. Dat men daarvoor nog drieduizend mark belooning uitlooftvervolgde Sazaterwijl hij eeu tipje van de kant opnam en het werk bekeek, «is mij onbegrijpelijk. Wat zou zoo'n ding wel waard zijn «Ik kan het niet bepalen," antwoordde Bertha. «Maar graaf Iseneck weet wel wat hij doet, en als hij drie duizend mark tot belooning uitlooft, dan is het ding zeker wel vijfmaalwie weetmisschien wel tienmaal zoo veel waard weet ik het «Daar moet ik toch eens achter komen vervolgde Saza en na eene korte pooze voegde hij er met eens klaps veranderde stem bij: «Wachtik weet hetIk heb mijnen man gevondenDie moet het heele zaakje in orde brengen Dan gaan er nog wel een paar honderd mark onkosten afmaar dan hebben wij geen gezanik we hebben met de heele zaak niets te maken, en daar voor kunnen we wel wat over hebben Saza dacht aan zijn ouden compagnon Sparber die in zijne jonge jaren handelaar in antiquiteiten was ge weest enzooals Saza wist sinds eenigen tijd weer tot zijn vroeger beroep was teruggekeerd terwijl hij zijn commissionairszaakje nog had aangehouden hoewel hij dit veel voorzichtiger en meer in het geheim uit oefende. Saza bezon zich niet langhij nam de door Bertha zorgvuldig opgevouwde en ingepakte kant en reed naar Sparber. Het edele paar begroette elkander als oude onbe vooroordeelde vriendenen nadat zjj elkander allerlei dingen hadden voorgelogen over hunne lotgevallen ge durende hunne jarenlange scheiding, begon de baron te spreken over het eigenlijke doel van zijn bezoek. Saza vertelde zijnen vroegeren compagnon, dat hij door bijzondere omstandigheden in het bezit van eenen damesmantel was gekomen dien hij aan een meisje ten geschenke had gegeven. Toen deze eene kleine veran dering aan den mantel had willen makenomdat hij haar niet volkomen paste had zij eene kant gevonden die tusschen de stof en de voering was genaaid. Zij had' hem hare vondst medegedeeld en hij had dadelijk de hem welbekende kant zijner nicht gravin Juliane von Iseneck geboren gravin Wiking herkend. «Ge weet", liet hij er invloeien «mijne moeder is van zichzelve eene Wiking." Hij had toen die zaak eens verder onderzocht, en ontdekt, dat in den nacht van 21 December 1879 deze kant met andere kostbaarheden bij Iseneck was gestolen. Iseneck had voor het terug bezorgen der kant eene afzonderlijke belooning van drie duizend mark uitgeloofd. HjjSazaechter had, wegens de bloedverwantschap eenig bezwaar om regelrecht de zaak met de Iseneck's af te makenen oordeelde het beter, Sparber als tusschenpersoon te gebruiken, natuur lijk tegen een billijke vergoeding. «Drieduizend mark Dat wil ik wel gelooven 1" mees muilde Sparbernadat hij het pakje geopend en de «Lamoraal had uitgespreid. «Dat is een kunstwerk, dat met geen goud te betalen zou zijn." «Eene kopie verklaarde Saza, Waarachtig niet 1 Geene kopie De kant is zoo echt als wij van vleesch en bloed zijn." «Maar lees dan zelf! Ik heb de advertentie meego- bracht." Sparber las in de krant de aangestreepte regels en schudde^ het hoofd. Hij nam de kant weer in zijne han den ging er mee in het licht staan en hield ze dicht voor zijne oogen. En nogmaals schudde hjj ougeloovig zijne eerbiedwaardige kruin. Hij haalde een vergroot glas en bekeek het kunstwerk nog wat aandachtiger. Wordt vervolgd. KOEDIJK. Mijnheer de redacteur, In uw blad van 13 Mei 1.1. vonden wij een bericht, waarin wordt vermeld, dat de burgemeester dezer ge meente, de heer H. Lammerschaag, als zoodanig zijn ontslag heeft ingediend. Tevens werd in uwe courant daarbij gevoegd de mededeeling van de redenen, die ZEd.A. in zijne aanvrage tot eervol ontslag heeft aangevoerd tot motiveering van dit zijn besluit. Het is toch vol gens ZEd. A.de weinige overeenstemming, die er tus schen hem en de leden van den raad bestaat omtrent het begrip der belangen van de gemeente Koedijk en hare ingezetenen, die hem aanleiding tot deze beslissende stap gal. Nu van die motieven in uw blad is melding gemaakt, meenen wij het stilzwijgen niet te mogen bewaren, maar van onze zijde ernstig te moeten protesteeren. Want tot op beden is het ons niet bekend, dat de heer Lam merschaag met één van de leden van den raad ernstig in gevoelen verschilde omtrent de opvatting van hetgeen voor de gemeente Koedijk nuttig en noodig is in dien zin namelijkdat welwillend overleg niet steeds tot overeenstemming leidde. Alleen echter weten wij dat met algemeene stemmen werd verworpen een onlangs door ZEd. A. ter tafel gebracht voorstel, waartoe hij waarschijnlijk door invloeden van buiten was overgegaan. Ook wij zijn te goeder trouw overtuigd, de belangen der gemeente naar ons beste weten te behartigen en zijn steeds tot overleg bereid gevonden geweest, zonder onze zelfstandigheid daarbij echter te willen prijs geven. Het is om die reden, dat wij meenen tegenover de houding van den heer Lammerschaag een woord van protest te moeten doen hooren Wij zeggen u dank, mijnheer de redacteur, voor de opname en teekenen ons hoogachtend, UEd. dienaren, C. BOS Cz. Wethouder. S. KRAMER id. IJ. BRUIN Jb. STAM Jz. I Leden Koedijk, K. DE GEUS van den Raad. 21 Mei 1892. J. VAN DIE. 1 tusschen «Excelsior", te 's Gravenhage (wit.) en «Excelsior", te Noordschermer (zwart). 4K W//////A Wit: Z wart: le zet e 2e 4. e 7e 5 2e P. g 1-f 3. P. b 8c 6. 3e R. f 1c 4. R f 8c 5. 4e b 2—b 4. R c 5 b 4 5e c 2c 3. R. b 4—c 5. 6e 0—0. d 7—d 6. 7e d 2—d 4. e 5—d 4. 8e C 3—d 4. R c 5—b 6. 9e d 4—d 5. P. c 6a 5. 10e R. c 1—b 2. P. g 8e 7. Den 31 wordt te Haarlem in het openbaar aanbe steed het bouwen eener cadettenschool te Alkmaar, 3 gedeelteonder het beheer der genie te Haarlem. Raming 26300. Den 20 was bij de te Amsterdam gehouden aanbeste ding van goederen en materialen door de directie der marinelaagste inschrijver voor perceel 28geteerde driestrengstrossen de firma Ceo Palearl en Co., alhier, voor 8711,14. Door het bestuur van de remonstrantsche ge meente alhier is de volgende alphabetische voordracht opgemaakt ter voorziening in de predlkants-vacature de heereu I. Hooykaas, proponent bij de broederschap, A. K. E. Horst, predikant der gemeente te Lochem A. A. Humme, predikant der gemeente te Oude Wetering en H. W. Kalff, predikant der gemeente te Amersfoort. Regenten van het Gasthuis, beheerders der stads apotheek, hebben aan mejuffrouw M. Leis, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als hulp-apothekeres en in bare plaats benoemd mejuffrouw M. H. Buijs. Men verzoekt ons medetedeelen dat de predik beurt in de remonstrantsche kerkzondagden 22, niet zal worden vervuld. Door het stedelijk muziekkorps zullen op zondag, den 83 des avonds ten 6 ure, in den btadshout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. «Marca legeria", pas redoublé van L. Canivez; 2. «La rose d'or", ouverture imposée au grand concours international a Eindhoven 1891 (3e division) v. F. I. bchweinsberg; 3. «Geschichten aus dem Wiener-Wald", Walzer v. Johann Strauss 4. Mélange sur 1* opéra «Lohengrin" v. Richard Wagner; 5. «Thalia", ouverture de concertimposée au concours international de Til- bourg (1888) v. N. A. Bouwman; 6. «Die KaiBer-Wil- helm's Jagd" v. A. Kontsky; 7. a. «Fifi", polca de

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2