No. (>2*. Vier en Negentigste Jaargang 1892. ZONDAG 22 MEI. TWEEDE BLAD. Anisterdamsche Brieven. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, Do 3 nummers O,OS. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER k ZOON. Telefoonnummer3 LXV. Als wij deze correspondentie beginnen met eene be spreking van Nieuwer-Amstelsche zakeu, dan is dat, wijl wjj jegens IVleuwer-Amstel iets goed te maken hebben. De vele belangrijke gebeurtenissen en vergaderingen, die in den laatsten tijd de hoofdstad kenmerkten, zijn na melijk de oorzaak geweest, dat wij Amsterdam's troetel kind tegen wil en dank zooals Nieuwer-Amstel gek scherend wel eens genoemd wordt onwillekeurig veronachtzaamd hebben. Een Nieuwer-Amstelaar in hart en ziel vergeeft zoo iets niet gemakkelijk en thans zou hij werkelijk eenige reden tot ontevredenheid hebben, omdat zijne gemeente in de afgeloopen weken inderdaad reuzenstappen gedaan heeft op den weg, die van een dorp tot een groote stad voert. Dat de oer-bewoner dit streven toejuichtzouden wij overigens niet gaarne willen be weren. De macht der indertijd met blijdschap begroete vreemdelingen doet zich krachtig gevoelen en het verzet daartegen kan op den duur niet baten. De slecht georganiseerde brandweer van Nieuwer- Amstel was velen een grief en de vergelijking met de stad, wier bluschwezen zoo voortreffelijk is ingericht, lag niet verre. Nu is het een feit, dat een brand te Nieuwer- Amstel tot vóór korten tijd het grootst mogelijke tooneel van wanorde te aanschouwen gaf en het gemis aan lei ding vaak meer waterschade deed aanrichten dan er aan de vlammen werd ontwoekerd. Thans is een stoomspuit aangeschaftdie door rappe gasten wordt bediend een commandant is benoemd, kortom net geheele brandwezen is gereorganiseerd. Als men nu dachtdat de klagers tevreden waren, vergist men zich deerlijk. De stoomspuit is veel te kolossaal zoo wordt er gemopperd de arme paarden trekken zich dood en tegen zulk een gevaarte is het plaveisel niet bestand. Twee stoomspuiten, en dan van kleinere afmetingen had men moeten aankoopen dat zon verstandig geweest zjjnMet het oog op do verbazende uitgestrektheid van Nieuwer-Amstel zijn de motieven der ontevredenen niet van allen grond ontbloot. B. en w., die eenmaal verkondigden dat de ervaring had geleerddat er in Nieuwor-Amstel geen branden kwamen waarover zij waarschijnlijk genoog berouw hebben gehad, nu in den laatsten tijd het brandsignaal her haaldelijk werd gehoord zullen zich nu zeker vleien met de verwachting, dat gelijktijdig uitbreken van het vuur op verschillende plaatsen wel nimmer zal voorkomen, 't Is voor de ingezetenen te hopen, dat't met deze illusie niet zal gaan als met de vorige, want als de stoomspuit hare diensten b.v. verleende in het Willemspark, zou 't er geleerd uitzien, wanneer b.v. aan de Ringkade nabij het gebied van Watergraafsmeer eens brand ontstond. Van nog wijder strekking is het raadsbesluit tot op richting van eene Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus. Zeker zou men daartoe niet zijn overgegaan, als het besluit van den amsterdamschen gemeenteraad tot verhooging van het schoolgeld voor buitenwonende leer lingen niet ware gevallen. Thans stond men echter voor een moeilijke zaak Werd niet voorzien in de behoefte van den middenstand aan middelbaar onderwijsdan zouden verscheidene gezinnen naar de hoofdstad verhuizen, terwijl men voor menigeen de vestiging in Nieuwor- Amstel onmogelijk maakte. Aan den anderen kant wor den in den laatsten tijd zulke zware offers van de ge meentelijke financiën gevraagd, dat men huiverig wa9, nog zulk een duren onderwijspost voor zijne rekening te nemen. Bij den burgemeester wogen de eerste overwe gingen het zwaarst, bij de beide wethouders daarentegen de laatste. Het dagelijkseh bestuur gaf derhalve een afwijzend praeadvies en menig gezin met kinderen in Nieuwer-Amstol vreesde het ergste. Dat dit gevaar is afgewend, heeft men gedeeltelijk aan den burgemeester, gedeeltelijk ook aan het raadslid dr. Blink te danken. Iloewol de eerste tot de anti-revolutionnaire partij behoort, heeft hij zijne persoonlijke antipathie tegen het middel baar onderwijs ter zijde gesteld om slechts met de be langen zijner gemeente rekening te houden. Aan dr. Blink komt de eer toe, dat hij het argument der tegenstanders, als zou het zielental van de kom der gemeente de oprich ting eener burgerschool niet wettigenvolkomen heeft ontzenuwd Met behulp van een zorgvuldig bijeengezameld statistisch overzicht toonde hij aan dat verschillende steden met een veel geringer bevolkingscijfer zich de kosten eener hoogere burgerschool getroostten en Nieuwer- Amstel niet mocht achterblijven. Het praeadvies werd dan ook verworpeu en met bekwamen spoed zal uitvoe ring gegeven worden aan de wenschen der meerderheid van den raad. De inwijding van het nieuwe raadhuis in Nieuwer- Amstel is reeds te lang geleden dan dat wij daarvoor nu nog Wij leven immers zoo snel belangstelling zouden mogen verwachten Wel kunnen wij verzekeren, dat het meerendeel der ingezetenen 't volstrekt niet billijkt, dat de vroede mannen zooveel geld hebben be steed om zich een waardig vergaderlokaal te bouwen. Waar zooveel innerlijke verbeteringen steeds weder tegenstand vinden met een beroep op de financiën, grenst 't aan lichtzinnigheid om voor uiterlijk vertoon schatten te besteden. Dit alles neemt intusschen niet weg dat alle Nienwer-Amstelaren zich geërgerd hebben aan een artikel van het Handelsblad op den dag der inwijding, waarin gezegd werd, dat het nieuwe raadhuis mettertijd aan Amsterdam good te pas kon komen als een gebouw voor den openbaren dienst. Wie strijden wil voor de annexatie doe dat met eerlijke middelen doch niet op zulk een gnieperige manier. De houding van burgemeester Van Son in de burger- school-quaestie en zijne medewerking in den raad om den onderwijzers in Nieuwer-Amstel een beter salaris toe te kennenheeft hem onder de liberalen vele vrienden bezorgd. Anti-revolutionnair moge hij zijn doch hij is van zulk een goedig soort, dat vrienden van den vooruit gang van hem niet te vreezen hebben. Misschien wel daarom blijven de roomsch-katholieken hom nog steeds even vijandig gezind en waar »De Amstelbode" slechts even gelegenheid heeftverzuimt zij nietden burge meester bittere verwijten naar het hoofd te slingeren. Zooals men weet. gaan bij de verkiezingen liberalen en katholieken in Nieuwer-Amstel steeds vereond ter stem bus; menigeen is zeer nieuwsgierig, wat er van dit bond genootschap zal overblijven, als weldra de hoer Van Son moet aftreden als lid van den raad. Indien de liberalen hem dan niet andermaal candidaat stellen, maken zij zich aan grove ondankbaarheid schuldig en proclameoren zij geen tegen-candidaatdan dreigt het bondgenootschap met de katholieken verbroken te wordenwaarvan het gevolg zon zijndat een groot aantal zetels voor do liberalen in de staten en den gemeenteraad verloren gaan. Nog zullen wij Nieuwer-Amstel niet verlatendoch thans begeven wij ons op een gansch ander terrein. Op Nieuwer-Amstelsch grondgebied toch is het Bcdoeïnen- kamp opgeslagen waarvoor in Amsterdam geen gast vrijheid was te vinden. De arme woestijnbewouers hebben 't, in de eerste dagen al bitter slecht getroffen met het weer; rillende lagen zij onder uitgespannen zeilen, rillende begaven zij zich in de arena om hunne kunsten te ver- toonen. De heer George W. van Bienede eigenlijke ondernemer, doet de karavaan voorkomen als eene ethno- graphische verzameling; toch gelooven wij, dat 't hem minder aangenaam zou zijn indien oen volkenkundige eens ging navorschon, wat waarheid en wat hambug is. Op ons maakte 't een zonderlingen indruk, dat de Soeüheli's van de kust van Zanzibar dansen uitvoerden voor oen Pacha in hot gebied van het Mareotis Meer in het gebied van de Nijl-delta en wij waren zoo vrij daarover een der in egyptisch kostuum gestoken Eu ropeanen op het terrein der vertooning te interpolleeren. Bemerkende met iemand te doen te hebben die op ethnographisch gebied geen volslagen vreemdeling is stond hij een oogenblik bedremmeldtotdat hij zich eindelijk leelijk vastpraatte door de verklaring, dat allen uit Egypte afkomstig waren. En dan de Soeaheli's van Zanzibar herhaalde ik. Ja, die komen van de oostkust van Centraal-Afrika, was het antwoord. Maar hoe is 't mogelijk dat bij de gebrekkige afrikaausche verkeerswegen enkele vertegenwoordigers der oorspron kelijke bevolking van Zanzibar heel in het noorden van Egypte verzeild zijn geraakt hield ik vol. O, beweerde miju egyptenaardat was gemakkelijk te begrijpen, en dat zou hij mij ook graag uitleggendoch op het oogenblik werd zijn tegenwoordigheid ergens anders vereischt. Men doet derhalve het verstandigst, aan de karavaan den maatstaf van een kermistroep aan te leggen. Even zonderling als de heer Simons zich onlangs heeft aange steld, toen hij in de Haarlemsche Courant een open brief tot Oscar Carré richtte om hem eens de les te lezen dat hij Rembrandt in zijn circus had gebracht een strafpredicatie, die vooral in literaire kringen tot ver velens besproken is, even dwaas zou het zijn tegen de Bedoeïnen-karavaan uit te varenomdat deze niet beantwoordt aan den schijn van wetenschappelijkheid, dien zij aanneemt. Wat doet het er voor de groote me nigte op stuk van zaken ook toe, of mou met een Soedan- neger dan wel met een Soe&heli te doen heeft Als men nagaathoeveel zwart gemaakte europeauen op onze kermissen dienst doen om eene aanschouwelijke voorstel ling te geven van de bevolking van het Donkere Wereld deel is het al heel mooidat men hier ten minste echte negers heeft, tot welken stam zij dan ook behooren. Het rijden van de Bedoeïnen op hunne kleine, maar vurige arabische paarden is oen gonot voor de oogen. Als men dat ziet, kan men zich voorstellen, dat zij meer malen in Egypte de voortreffelijke turksche cavalerie in het zand hebben doen bijten. Die tijd behoort echter voor een groot deel tot het verledone. Voor zijne militaire expedities hoeft Mehemed Ali de Bedoeïnen van het meerendeel hunner paarden beroofd, terwijl de in Egypte ingevoerde europeesche tactiek met hare bajonetten en haar verdragend geschut het hare heeft bijgedragen om de woestijnridders onschadelijk te maken. De aanvallen op goed gewapende karavanen, zooals die op het Nieuwer- Amstelsche terrein worden vertoond, hebben dan ook slechts eene historische waarde. Wel worden nog roof tochten ondernomen, doch dan zijn alleen kleine reisge zelschappen of eenzame reizigers daarvan het slachtoffer. Tal van Bedoeïnen hebben heden ten dage hunne oude gewoonten afgelegd en doen dienst als kameeldrijvers of bewakers van karavanen. Tot hun eer moet gezegd wor den, dat zij in dit nieuwe ambt meestal van groote nauwgezetheid blijk geven. Bedenkt men dat, dan is het vnur, waarmee de naar Europa overgebrachte Bedoeïnen hun vroeger handwerk bedrijven, begrijpelijk hoe innig zullen zij wenschen, dat hetgeen na vertooning is nog weder eens werkelijkheid werd en met welk een wee moed zullen zij denken aan de ure. waarop zij van een bewonderd woestijnzoon weder afdalou tot dienstknechten. Eertijds zagen zij met minachting neer op de egyptische Fellahs, de diep rampzalige landbouwers van Egypte, thans is hun lot niet veel beter. Ook deze Fellahs geeft de karavaan te aanschouwen. Moge het niet aangenaam voor hen zijn, eiken dag door eene zich verdringende menigte begluurd te worden als waren zij geen men- schen, doch bewoners van een dierentuin, toch moet het voor hen een verademing zijn, nu zij althans enkele maanden bevrijd zijn van den druk van het egyptische juk. Grooter ellende dan waaraan deze egyptenaren in hun vaderland ten prooi zijn is moeilijk te denken. Gedwongen tot het opbrengen van hooge belastingen die moeten dionen om aan de steden een europeescli aan zien te geveD, wordt den armen landbouwer alles ont nomen zijne woning is erger dan het ellendigste krot, zijne kinderen wentelen zich in het slijk en ondanks de winterkoude heeft hij ternauwernood een kleedingstuk om zijne naaktheid te bedekken. Zijn voedsel bestaat uit ongezuurd brood, zure melk en rauwe groentendikwijls krijgt hij zelfs vele weken achtereen niets dan gedroogde dadels. Toch klaagt hij niet 1 Hij doet als zijn ezel, die even gelaten als onverschillig van den morgen tot den avond in den tredmolen loopt. Zijne roemrijke voorvaderen hadden het immers ook niet beter en waar deze het konden uithouden zou het meer dan aanmatigend in zijn oog zijn om naar verbetering te verlangen. Inshal- lah 1 De hongerdood behoeft hij toch nog niet te sterven. Kan het verwondering wekken, dat het beeld van den Fellah ons voor oogen kwam, toen wij dezer dagen de feestelijke opening van „Ons Sluis" bijwoonden. Bij den egyptischen landbouwer alles duisternisbij zijn europoeschen evenmensch wel niet alles licht, maar toch een streven der meer gegoeden om aan de schaduwzijden haar donkere kleur te ontnemen. Hoe »Ons Huis" is ontstaan hebben wij vroeger reeds geschetst. Toch willen wij nog even in herinnering bren gen hoo de heer P. W. Janssen, directeur der Deli- maatschappij, in den zomer van 189Ü een aanzienlijke som gelds ter beschikking stelde van den heer J. A. i ours te Amsterdam met de opdracht, daarvoor een inrichting te stichten, die kon strekken tot het brengen van meerdere levensvreugde onder de arbeidende klasse. Verschillende plannen werden ontworpen, totdat mej. Helène Mercier het denkbeeld opwierp, een gebouw te vestigen, waar de werkman met zijn gezin na volbrachte dagtaak ontspanning kou vinden in geestelijke ontwik keling. Aan dit denkbeeld is thans op de amsterdamsche Rozengracht vorm gegeven. In de beide laatst verschenen nummers van Eigen Haard" is het doel en de inrichting van »Ons Huis" door den heer J. A, Tours voortreffelijk geschetst, zoodat wij zeker wel naar dit algemeen bekende tijdschrift mogen verwijzen. Den emeritus-predikant Tours kent zeker iedereen uit zijno vele geschriften over liefdadig- heidsvereenigingen en volksbelangen in Amsterdam. Voor taan zal deze menschenvriend al zijne krachten wijden aan »Ons Huis",, waarvan hij de directeur is. Van gan- scher harte wenschen wij hem toe, dat hij steeds den edelmoedigen oprichter zal kunnen wijzen op resultaten, in overeenstemming met het schoone doel, en het aan het ontevreden element der hoofdstad niet gelukken zal, hier hun schadelijken invloed te doen gelden. Want dat sociaal-democraten en hun aanhang een poging zullen wagen om de schoone vrucht, die »Ons Huis" kan op leveren, zoo niet te verstikken, dan toch in haar was dom te belemmeren, zou ons niet verwonderen. Naar onze meening is het goed gezien, dat de stichters van »Ons Huis" deze inrichting niet willen doen voor komen als eene philanthropische instelling. Daarom is de bepaling gemaaktdat de verschillende gelegenheden tot uut en genoegen slechts tegen betaling openstaan. Wel is die contributie zeer gering, doch daardoor wordt voor den arbeider het stuitende weggenomen dat hij altyd weer van eens anders liefdadigheid profiteert. In tusschen heeft het engere bestuur zich het recht voor behouden om door uitreiking van kostelooze toegangsbe wijzen ook totaal onvermogenden van de weldaden der inrichting te doen genieten, doch in dergelijke gevallen wordt de stiptste geheimhouding in acht genomen. Nog een ander gebouw, doch van gansch andoren aard, werd in de afgeloopen weok geopend. De amerikaansche levensverzekering-maatschappij New-York" heeft namelijk haar paleis op den hoek van Keizersgracht en Leidsche- straat betrokken. De benedenverdieping daarvan wordt geheel ingenomen door het magazijn van den heer F. A. V. de <>my ter. De inrichting van dit laatste is zeker eenig in Nederland. Maanden achtereen heeft de heer de Gruyter de voornaamste stodeu van Europa bereisd, om de geheimen der schoonste uitstallingen te bespieden en zijn winkel is thans een combinatie van al die voor treffelijkheden. üp den dag der opening waren een menigte invitaties rondgezonden, waarvau een druk gebruik werd gemaakt. Om half twaalf 's morgens werd aan

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5