No. U. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. ZONDAG 29 M E I. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland ILklHAARSCHE CRIRAM. Deze Courant wordt Dinsdag., Donderdag, en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ0,80; franco door het geheele rijk f I, De 3 nummers f 0,06. B.IAV Prijs der gewone Advertentie» Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. BELWIE. Te Brnssel is in eene bijeenkomst van het bestnnr besloten dat het volgend internationaal Landbouw-Cocgres in 1893 te Lausanne gehouden zal worden. De staatscourant van den 24 bevatte de verschillende verklaringen der Kamer betrekkelijk de grondwetsher ziening, de verklaring des konings, dat er reden is tot die herziening over te gaan en het koninklijk besluit waarbij de wetgevende macht ontbonden en het kiezers korps tegen den 14den Juni opgeroepen wordt ten einde de Constituante te kiezen. In eene den 24 door de conservatieve Vereeniging te Thielt belegde samenkomst in dat district, hetwelk de minister-president Beeruaert in de Kamer vertegen woordigt, zijn de afgevaardigden en Senaatsleden toege juicht, die zich krachtig tegen het door den minister met warmte voorgestane koninklijk referendum verklaard hebben. De heer Beernaerts nam niet aan de bijeen komst, maar wel aan het daarna gehouden feestmaal deel, waar hij eene rede hield ten gunste vau het recht der landbouwende bevolking op vertegenwoordiging. Van het referendum sprak hij niet. Den 25 heeft in de drukste straat van Seraing een ontploffing plaats gehadwaarbij niemand eenig letsel heeft bekomen De daders hadden van af de straat een bns met ontplofbare stoffen in de bijgebouwen van de staalgieterij der firma Cockerill geworpen. DUITSCHLANO. De opperburgemeester van Ber lijn de heer von Porckenbeckis den 26 aan eene beroerte overleden. EBTGELAKTIL Ter gelegenheid van den 73jarigen verjaardag van Koningin Victoria op den 24 is prins George eenige zoon van den prins van Wales, benoemd tot hertog van York graaf van Inverness en baron van Killarney. Toen minister Salisbury zich den 26 naar het depar tement van bnitenl. zaken begaf gingen de paarden voor zijn rijtuig op hol. Het rijtuig werd omgeworpen en de minister viel op de straatdoch bekwam geen letsel. Hij vervolgde te voet zijnen tocht. De koetsier was aan het hoofd en den schouder gewond. De werkstaking in Durham duurt voort. De patroons verwierpen het voorstel der mijnwerkers tot vermindering van het loon met 10 pet. on wilden de vermindering op 13 pet. brengen. De Mijnwerkersbond heeft daarna een manifest uitgevaardigd waarin hij de patroons verant woordelijk stelt voor de verschrikkelijke worsteling, en verklaartdat de mijnwerkers besloten zijn de werk staking voort te zettep. Lagerhuis. Het wetsontwerp betreffende het plaat selijk bestuur in Ierland is den 24 bij tweede lezing aaügenomen met 339 tegen 247 stemmen. Eene motie Cameron om de Schotsche kerk niet meer als Staatskerk te beschouwen en haar geen subsidie te verleenen, is na bestrijding door minister Balfonr met 265 tegen 209 stemmen verworpen. FBAAUlilJH. De Senaat heeft het wetsontwerp betreffende het koloniale leger den 24 bij eerste lezing aangenomen. De minister voor landbouw heeft het ontwerp der commissie aangenomen, strekkende om de landbouwsyn- dicaten te machtigen, zich met inachtneming van zekere maatregelen te hervormen in handelsvennootschappen ten einde krediet-operatiën te kannen uitvoeren met de leden van het syndicaat. Men heeft het plan een kre dietbank voor den landbouw op te richten welke het papier zal disconteeren nitgegeven door de landbouw- syndicaten. Het kapitaal zon 50 miilioen francs bedragen en de Staat zon eenigen waarborg verleenen. Een redacteur van de Ganlois heeft te Nancy aan den president van het studentencorps over eene uitsluiting van duitsche gymnasten voor de gymnastiekfeesten in lichtingen gevraagd. Deze verklaarde, dat de studenten van de meest vredelievende bedoelingen bezield waren. De brief, waarin werd vastgesteld, dat de duitsche stu denten zonden worden uitgesloten, werd slechts aan een beperkt aantal personen gezonden. Eene onbescheiden heid, die de studenten zeer betreurden, bracht hem onder de oogen van het groote pnbliek. De prefect en de rector der Universiteit bevestigden deze verklaring en spraken als hunne overtuiging uit, dat de feesten kalm zonden afloopen. ITALIË. Den 25 heeft de minister-president Giolitti in de Kamer en den Senaat de ministerieele verklaring voorgelezen, welke een slechten indruk maakte en hevig aangevallen werd. Het einde der heftige en langdurige beraadslaging was den 26, dat na verwerping van een voorstel om de beraadslaging tot den 27 te verdagen, Giolitti zich vereenigdo met de door den heer Baccelli voorgestelde motie, luidende: »De Kamer, zich haar oordeel voorbehoudend over de voorstellen van het Ka binet wanneer deze worden aangebodengaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd aangenomen bij hoofdelijke stemming met 169 tegen 160 stemmen, ter wijl 38 leden zich onthielden De zitting werd daarna onder groote opgewondenheid opgeheven. De dagbladen, die zich over den toestand van het Kabinet zeer ongun stig uitlatenoverwegen reeds de mogelijkheid eener Kamerontbinding Op voorstel van minister Giolitti had de Kamer den 25 geweigerd het ontslag van haren voorzitter aan te nemen deze blijft echter ontslag nemen. Den 27 verklaarde de heer Giolitti, dat het ministerie zijn ontslag aangeboden en de koning het geweigerd had. Een brief van den heer Barzilai werd voorgelezen, waarin deze zijn ontslag als Kamerlid nam. De Kamer weigerde het ontslag aan te nemen. Het verzoek van het ministerie om voorloopig 6/12 gedeelten der Staatsbegrooting to wil len toestaan, en dit verzoek als van dringenden aard te beschouwen werd met aanhoudend gemor aangehoord eu door Cavalotti dadelijk bestreden. OOSTENUIJK-HOAHAHIJE. Den 24 werd door de Kamer vau Afgevaardigden de begrooting voor eeredienst behandeld. Graaf Apponyi verklaarde zich nadrukkelijk voor volkomen gelijkheid der verschillende gezindten eu werd daariu ondersteund door den heer Iranyidie als motie voorstelde bij de regeering er op aan te dringen dat zij zoo spoedig mogelijk een wets ontwerp zou indienen op de vrije uitoefening van eere dienst en de gelijkheid vau rechten der verschillende belijdenissen. Den 25 vroeg do minister het voorstel van den heer Iranyi aan te nemen. Zoowel het oostenrijksehe Heerenhuis als het oosten- tenrijksche Huis van Afgevaardigden heeft de muntwetten naar eene commissie verwezen. KWITSERLAISB. In het kanton Genève moet volgons eene in de grondwet opgenomen bepaling om de 15 jaar eene volksstemming plaats hebben over de vraag, of de grondwet ook herziening behoeft. Deze stemming heeft den 23 plaats gehad met den uitslag, dat de her ziening met 6050 tegon 4360 stemmen verworpen is. VEKEEIIVUK STATEST. De Senaat heeft den 26 met 28 tegen 20 stemmen besloten het voorstel Stewart in overweging te nomen betreffende de vrije aanmunting van goad en zilver. De commissie voor de geldelijke aangelegenheden heeft over dat voorstel een ongunstig oordeel uitgesproken. Eenige cijfers over aardappelen. Voor 50 jaar had de aardappelteelt in ons land op verre na niet de beteekenis en uitbreiding van thans. In 1851 waren er in geheel Nederland slechts 84,000 bunders land met aardappelen bezet, en de opbrengst er van was, in vergelijking met de tegenwoordige oogsten per bunder, dikwijls gering. In 1861, 10 jaar later, waren inmiddels reeds 106,000 banders met aardappelen bepoot, in 1871 126,000, in 1881 141,000, en thans rekent men 160,000 bunders, zijnde een zesde deel van al het bouwland bin nen onzo grenzen, of bijna 4'/j pet. van den geheelen nederlandschen bodem. De opbrengst is dan ook in ons land gestegen tot ongeveer 40 miljoen mndden en had in 1889 eene waarde van 65 miljoen gulden of '/3 van den geheelen nederlandschen oogst. In 1881, het beste jaar in de aardappelgeschiedenis, bereikte de totaal-opbrengst van dezen oogst het verbazende cijfer van 73 miljoen gulden; terwijl de rogge 25 miljoen, de haver 19, de tarwe 16, de gerst 10 en de boekweit 6 miljoen gulden opbracht samen 76 miljoen dus slechts 3 miljoen meer dan de oogst der aardappelen. Van alle korensoorten voert Nederland in, alleen de aardappel behoort tot onze uitvoerartikelen, n.l. in den vorm van meel enz. De ontginning van woeste gronden de vergraviug der venen, inpolderingen, droogmakerijen, stel len jaar op jaar nieuwe gronden ter beschikking van den landbouw en de aangroeiende bevolking, de uitbreiding der stedende veldwinnende aardappelfabrikaten in de veenkoloniën, deden de vraag naar dit gewas meer dan naar andere granen toenemen, zelfs werd in sommige streken de boekweit en roggeverbouw door den aardappel verdrongen. Is alzoo deze cultuur voor geheel ons land eene zaak van groote beteekenis, in het bijzonder is zij dat voor de Groninger veenkoloniën. In de gemeente Wildervank, 4185 banders groot, worden van 1300 tot 1600 bunders voor deze teelt afgezonderd. Veendam, groot 4863 bunders, produceert 1800 tot 2000 bunders aardappelen. Deze beide gemeenten leveren dan ook 's jaars ongeveer 1 mil joen mndden aan de fabrieken. Daarbij komen nog de gemeenten Pekela, Zuidbroek, Muntendam, Hoogezand, Sappomeer en Stadskanaal, waar de aardappel de eerste viool speelt. Met hot al of niet welslagen van dezen oogst, staat of valt dan ook ongeveer de geheele veen koloniale bevolking. Wanneer late nachtvorsten de jonge planten in gevaar brengen wanneer door gebrek aan warmte en zonneschijn de ontwikkeling belemmerd wordt, of wanneer aanhoudende regens het loof knakken of wanneer later de gevreesde ziekte de knol aantast, dan be trekken niet alleen de gezichten der veenkoloniale boeren maar dan daalt ook de stemming der neringdoende bur gerij, die in het mislukken van de hoop des landmans eene vermindering ziet van eigen inkomsten. In één woord, de aardappel is in deze streken de kurk waar de maatschappij op drijft. Geen wonder, dat de aardappel een voorwerp is van aanhoudeude zorg. De verschillende laudbouwvereenigin- gen in den omtrek behandelen telkens opnieuw en waar lijk niet zonder noodzaak, de keuze der soorten, hetzet- meelgehalte, de productiviteit van deze vrucht, benevens den toestand van de producenten tegenover die der fa brikanten. De waarde der meststoffen wordt behandeld door de zorg der landbonwbonden zijn mestverzamel- plaatsen zoowel als proefvelden in het leven geroepen. V roeger heeft vooral do oudste der laudbouwvereenigingeD, Veendam", zeer veel gedaan in het belang eener ratio- neele aardappelcnltuur. Zij schreef prijsvragen uit om verbeterde aardappelrooiers en hield wedstrijden en ten toonstellingen. Tal van nieuwe en telkens verbeterde soorten van aardappelen werden ingevoerd van den renzenaardappel in 1871 tot de champions en school meesters in 1890. Hoe groot nu ook de uitbreiding zijn moge, die deze cultuur heeft ondergaan, en de massa die er verbouwd wordt toch hebben we nog geeu aardappelen genoeg in ons land. Daar is vooreerst de consnmtie. Reken dat ieder nederlander 3 mudden aardappelen opeet in het jaar, dan wordt dat reeds ruim 13 miljoen, waarbij nog gerust 1 miljoen mnd mag worden gevoegd voor de komende en gaande reizigers-vreemdelingen. Verder wordt de aardappel bij massa's als veevoeder gebruikt, vooral wanneer het koron dnnr en de fabrieksprijs laag is, roken daarvoor 2'/2 miljoen mndden. Dan komen de fabrieken, 17 in getal, in de veenkoloniën. Levert iedere fabriek 15,000 balen meel per jaar, dan geeft dat 250,000 balen, waarvoor minstens 10 X 250,000, dat is 21/, miljoen mudden aardappelen verwerkt moeten worden, een getal dat zeker niet overdreven is. Nn is nog niets gerekend voor stroop, voor sago, voor dextrine, ook niet voor de benoodigde pootaardappelen. voor uitvoer Ja voor uitvoer. In 1881, het uitnemende aardappel jaar, toen in ons land toch niet minder dan 23 miljoen mndden aardappelen geteeld zijn, overtrof, volgens het officieele verslag, de invoer van aardappelen den uitvoer met bijna 2'ƒ4 miljoen mudden! Dus wij cnltiveeren nog volstrekt niet te veel aardappelen. De banden die de Wrle Egmonden met elkander vereenigen, zijn wederom met één vermeerderd. Met in gang van 1 Juni is namelijk het hnlppostkantoor te Egmond aan den Hoef, met de daartoe beboerende dorpen ltin- negom, Egmondbinnen en Wimmenum, gesteld onder het beheer van het postkantoor te Egmond aan Zee. Den 26 is op de lijn Stavoren-Leeuwarden nabij Boxum eene vrouw door een trein overreden en gedood. Te Haarlem is den ouderdom van ruim 78 jaren overleden de heer Mr. H. J. Smit, oud burgemeester van Zaandam en oud lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Men schrijft ons uit Hoven karspel Den 27 werden de eerste meirapen aangevoerd ten getale van 45000 stuks. Zij waren reeds mooi van stnk en werden door den handelaar C. Baas te Lntjebroek via Rotterdam naar de Londensche markt verzonden. Zij brachten f 5 per 1000 stuks op. Het telephoonkantoor te Bergen opgenomen in den draad van Petten naar Egmond aan Zee, wordt 30 Mei geopend. Het zal open zijnop werkdagen van 7j 12j lt2^ en 5J7J en op zon- en feestdagen van 7j—8>, en 12 J 1J (spoorwegtijd). Tot kantoorhouder is aangewezen de heer P. J. Brouwer, die van den heer van Dortmond, commies der telegraphie te Amsterdam het noodige onderricht ontvangen heeft. Den 26 's avonds kwam te Egmond aan Zee eene stoomboot voor den wal, die door haar gefluit de aandacht trok. Het bleekdat zij kolengebrek had. Daar van deze plaats niet voldoende in de behoefte kon worden voorzien, stoomde men naar IJmuiden. Bij de herstemming tot lid voor het kiescollege der herv. gem. te Hoedijk is gekozen de heer C. Kramer Pz. Den 26 des morgens te vier uren is te Rotterdam een hevige brand ontdekt in loods 6, gedeeltelijk in ge bruik bij het Blauwhoedenveem gedeeltelijk bij de ge meente hoofdzakelijk gevuld met rijst en rotting. De vlammen grepen zoo snel om zich hoen, dat vier wagons van den Staatsspoorwegdie voor die loods geplaatst waren niet tijdig weggehaald konden worden en door het vnnr vernield zijuzonder dat het door den dikken rook mogelijk was de Dummors op te nemen. Verschei dene open goederenwagens van de Holl. Spoorwegmaat schappij werden mede door het vaar aangetast en be schadigd. Vjjf loodsjes tot berging van werktuigen waren geheel vernield. De schade is vrij aanzienlijk. Den vorigen dag was de stoomgrutterij van gebroeders van Beekmangevestigd aan de Westmaaslaan, geheel uit gebrand. Te Egmond aan den Hoef is eene gemengde zangvereeuiging opgericht, die aanvankelijk reeds 35 leden telt. De gemeenteraad van Zandvoort heeft den 25 met 4 tegen 3 stemmen van de hand gewezen het aanbod van den heer jhr. J. B. van Merlen uit Heemstede om

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1