„K A N T." No. 65. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. WOENSDAG 1 JUNI. Onbestelbare Brieven, Buitenland. FEUILLETON. Roman uit het Berlijnsche leven, Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nnmmers f 0,06. m llll IAria^I Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Ad verten tlën Per regel j O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. verzonden in de le helft van Mei 1892: K. Smit, J. Jansen, C. de Goede, allen Amsterdam. Verzonden geweest naar Amerika: G. Bronkhorst, Roseland; H. Meijer. Weathersfield. ■KLKIE. De heer A. Demeur, lid der Kamer van 1870 tot 1884 die vóór 20 jaren aldaar het eerst op grondwetsherziening aandrong, is den 25 aan het station te Brusselop reis naar zijn buitenverblijfplotseling overleden. Generaal de Brialmont, de bekende vestingbouwkundige, heeft zich candidaat gesteld voor de Kamer op uitnoo- diging van de liberale kiesvereeniging te Brussel en in verband daarmede zijn ontslag uit den dienst genomen. Volgens het ministerieele Journal de Brnxelles zou hem door de regeering echter zijne op-pensioenstelling aan gekondigd zijn, hoofdzakelijk als gevolg van het gebeurde met den aanleg der forten aan de Maas. Bij de herstemming voor leden der provinciale staten zijn te Namen de drie aftredende liberalen door katho lieken vervangen. UElVEnAKHEIV. De gouden bruiloft van het Koningspaar is door de bevolking met den grootsten geestdrift gevierd. Te Kopenhagen was ieder huis van de nationale vlag voorzien en hingen slingers van de schoonste bloemen uit de ramen en van de balkous. DUITSCHIjASTD. Bij den Bondsraad is een wets ontwerp ingekomeD tot invoering van den Midden- Europeeschen tijd als den wettelijken tijd voor geheel Duitschland met 1 April 1893. In de memorie van toelichting worden de voordeelen opgesomd van de een heid van tijd ook in het burgerlijke leven, onder bijvoe ging, dat overwegende nadoelen nergens gebleken, noch te vreezen zijn. Het wetsontwerp is naar de commissiën verzonden. De stedelijke regeering van Berlijn heeft besloten, dat de begrafenis van den overleden opper-burgemeester von Forckenbeck zal geschieden op stadskosten van uit hot raadhuis waar ook de lijkdienst zal worden gehouden. De Nordd. Zeitung verklaart de uitlegging, door sen- satielievende bladen te Parijs gegeven aan de waar schuwing aan Elzas-Lotharingers, om geen deel te nemen aan het gymnastiekfeest te Nancyals zou die eene bedreiging zijn van de zijde van Duitschland, voor ge heel ongegrond. De eventuëele tegenwoordigheid van president Carnot toch is eene zuiver binnenlandsche aan gelegenheid van Frankrijk; de fransche regeering heeft sedert geruimen tijd eene ondubbelzinnig vreedzame hou ding aangenomen en de heer Carnot zal het bedoelde feest niet uitkiezen om van dit richtsnoer af te wijken. Den 30, des avonds te 10 minuten over zevenen, liep de extra-trein het station Wildpark, vlak bij Potsdam, binnen, waarin de Nederlandsche Koninginnen gezeten waren. De Keizer ging onmiddellijk terwijl de muziek het Wien Neerlands bloed speelde, met twee ruikers Mei- 70) DOOR PAlTIi LIAUAT. Over dit artikel werd veel gesproken men peinsde en giste op wien het toch wel kon doelen. Ook Rosina de Meauclair hoorde er toevallig over spreken. Zij lachte er over, evenals de anderen. Maar zij was toch eenigszins nieuwsgierig geworden, en toen zij het nummer had laten komen lachte zij niet meer. De mededeeling betreffende den »ouden mantel" bracht haar tot nadenken. Zij ontbood den vriend die hare financiëele zaken behartigde bij zichvertelde hem in vertrouwen en onder belofte van diepst geheim dat zij op het punt stond met eenen rijken Amerikaan in het huwelijk te treden en zonder opzien Berlijn wilde verlatenliet zich haar geheele kapitaal uitkeeren pakte in alle stilte hare koffers en verzocht haren voorzichtigen en dienstwilli- gen vriend voor den verkoop harer meubelen te zorgen. De voorkomende man verklaarde zich daartoe gaarne bereid gaf zijnen spijt te kennen over het onverwachte vertrek zijner beminnelijke vriendin wist het in hem gestelde vertrouwen uitmuntend op prijs te stellen en was de eenige, die freule Rosina de Meauclair naar het station bracht. Met de eerstvertrekkende boot der »Norddeutsche Lloyd" reisde de schoone jonge dame van Bremen naar New- York. De Berlijnsche vriend bracht hare zaken op de meest nauwgezette wjjze in orde bloemen in de hand, gevolgd door de Keizerin, naar den wagon. De begroeting was zeer hartelijk. De Keizer kuste meermalen de hand der Regentes en onarmde Koningin Wilhelmina, die hij tevens op het voorhoofd kuste. De prinsjes gaven Koningin Wilhelmina een handkus. Bij het gaan langs de eerewacht werd door de muziek het Wilhel mus gespeeld. De Keizer reed met de Regentes in een met vier paarden bespannen rijtuig en do Keizerin met Koningin Wilhelmina in een tweede rijtuig naar het nieuwe paleis, waar de eerewacht paradeerde. EAGEIiAAD. Bij gelegen heit van den verjaardag van de Koningin is de heer E velijn Baring, de engels che consul te Cairotot pair verheven als blijk van waardeering van zjjne vele verdiensten om Engeland's invloed in Egypte te vermeerderen en den toestand der geldmiddelen aldaar te verbetereu. Door de werkstaking der kolendelvers in Durham ver- keeren ongeveer 28000 menschen in Cleveland buiten hunne schuld in zeer treurige omstandigheden, daar zij reeds sedert tien weken niets hebben kunnen verdienen. Zij hebben thans een verzoekschrift om hulp aan de Koningin ingediend. De graaf van Parijs heeft in de vorige week nabij Buckingham op zijn buitenverblijf Stone House eene operatie ondergaan, welke goed gelukt is. liagerhuls. De derde lezing van de wet op de middelen is den 27 aangenomen. Het wetsontwerp be treffende het kleine landbezit is bij derde lezing met algemeene stemmen goedgekeurd. Dien dag werd van regeeringswege in het Hoogerhuis verklaard, dat zij de staatkunde van Canada ten gunste van lagere inkomende ri ten tusschen Engeland en Canada niet kon steunen onder gevaar te loopen de groote voordeelen te verliezen die de engelscho handel geniet door de handelsverdragen met verschillende landen. I* RA IV KM JU. Minister Ribot heeft den gezant te Londen den heer Waddington, opgedragen, minister Salisbury opmerkzaam te maken op de mishandelingen, waaraan fransche zendelingen in Oeganda blootstaan van do zijde van den bovelvoerenden officier der Oostafri- kaansche Maatschappijdie er verscheidenen gevangen moet honden en den inlanders wapenen tegen hen moet verschaffen. De gezant zal doen opmerkendat de Maatschappij haar charter heeft van de engelsche re- georiug en daarom aan deze onderworpeu is. De nieuwe socialistische gemeenteraad van Marseille heeft don 24 zijne eerste zitting gehouden. De geheele zitting werd bijgewoond door afgevaardigden «der co- mité's van waakzaamheid", om de handelingen der raadsleden steeds na te gaan. Eene motie ten gunste van het verwereldlijken van al de hospitalen werd met algemeene stemmen aangenomen. Den 27 is het door de ministers Ribot en Roche voor gestelde besluit wat betreft de handelsbetrekkingen met Spanje door den ministerraad goedgekeurd. Krachtens dit op den 30 in werking tredende besluit zal op de handelsartikelen van beide landen terstond het laagste tarief van toepassing zijn. Evenals aan vorst Ulrich was ook aan graaf Albrecht von Iseneck het bewuste nummer van den Rechtsstaat" waarin het artikel over »kant" met rood potlood was aangestreept onder couvert gezonden. De strenge trek ken van den president werden onder het lezen al som berder en somberder. Nadat hij van zijn verlof was teruggekeerd, had hij zijne vrouw nog slechts eene enkele maal en dat nog wel voor heel kort knonen zien en haren toestand buitengewoon bedenkelijk geacht. Zij had zijnen groet niet beantwoordwas vol schrik van haren stoel opgesprongen en vervolgens met hoogrood gekleurde wangen in eenen hoek gevlucht. Van uit dat hoekje had zij eerst zachtjes, daarna steeds luider, en ten slotte zelfs gillend geroependat men haar met rust moest laten. Het was den president on mogelijk geweesthaar tot kalmte to brengen en pijn lijk getroffen had hij zich moeten verwijderen. Hij had met dr. Lohausen gesprokenen deze had hem met ongeveinsde ontroering moeten verklaren dat de nood zakelijkheid om de gravin in eene inrichting voor zenuw lijders te doen verplegen zich steeds dringender deed gelden. De arts was het echter volkomen eens met den echtgenoot, dat men tot dit uiterste slechts in het aller laatste oogenblik zijne toevlucht moest nemen. Met zijne ongelukkige vrouw kon graaf Albrecht niet over do zaak spreken. Hij zette zijnen hoed op en begaf zich naar het Hotel Royal. Ulrich had met zijn zoontje, dat Alix op haren schoot liet dansengespeeldtoen hem het kaartje van den president werd overhandigd. >Laat mijnheer hiernaast in het kleine salon I" Ulrich gaf zijnen jongen nog eenen kus, knikte Alix lachend toe en trad het -y vertrek binnen, waarvan hij de deur achter zich sloot. De heeren groetten elkander beleefd en stijfjes. Ulrich verzocht den graaf plaats te nemen. Toen deze na een paar woorden het nummer der krant uit zijnen zak 1 1 ld« viel de vorst hem op be- Bjj eene botsing van een passagierstrein met twee losse locomotieven, welke water innamen, in den avond van den 27 op het Noorderstation te Parijszijn twee personen ernstig en 20 licht gekwetst. ITAIiIE. Den 26 is te Palermo een republikeinsch congres van 1800 leden geopend, waar de radicale afge vaardigde Bovio tot eere-voorzitter is gekozen. Den 27 werd aldaar een gedenkteeken voor Garibaldi onthuld, waarbij de heer Crispi eene rede hield. Na eerst hulde aan Garibaldi gebracht te hebben verklaarde hij dat wat thans gedaan is, niet voldoende is. Men moet den ken aan de belangrijke plichten, welke nog op het land rusten en aan het gevaar, dat ongeduld en onwetendheid het land kunnen brengen. De Kamer, die den 27 het handelsverdrag met Zwit serland in behandeling heeft genomen, heeft den 28 den heer Biancheri met 312 van de 333 stemmen tot voor zitter herkozen. Er waren 20 blanco briefjes in de bus. Biancheri heeft den 30 het voorzitterschap aanvaard met een beroep op eendracht en gematigdheid. De be raadslaging over het verdrag met Zwitserland werd ge sloten. Minister Giolitti diendo een ontwerp-kredietwet in voor zes maanden. Hij vroeg de dringend verklaring en verzending naar de commissie. Tot beide werd be sloten. 00STEKHIJK IIANfilKIJE. Den 26 heeft de hongaarsche Kamer zich vereenigd met de door den heer Iraniji voorgestelde en door de regeering overge nomen motie in zake de godsdienstvrijheid. De hongaarsche minister van eeredienst heeft in het hongaarsche Volkshuis verklaard dat hij in de herfst- zitting een wetsontwerp betreffende de israëlieten zal indienen. BULUAKIJE. Vorst Ferdinand is naar Londen vertrokkeu. RITMENJIE. Het wetsontwerp betreffende het land bouwkrediet is met groote meerderheid door de Kamer in overweging genomen. SPANJE. Te Valladolid is eene werkstaking van 2000 werklieden uitgebroken die den uegenurigen ar beidsdag vervangen wenschen te zien door den tien- urigen VEUEENIVDE STATEN. Den 27 des avonds om 9 uur heeft een uit het zuidwesten komende cycloon de stad Wellington, tellende 10000 inwoners, geteisterd. De woningen in de voornaamste straten werden vernield, alsof er een aardbeving had plaats gehad. De puin- hoopen werden door het vlammende gas in brand ge stoken. De gasgeleidingen werden zoo snel mogelijk afgesneden en bij fakkellicht hulp gebracht waar die noodig was. Vooral op de vier pleinen der stad woedde de cycloon het hevigst; aldaaar werden alle gebouwen verwoest; gelukkig woonden daar weinig menschen. Het operagebouw, kerken, handelshuizen, de bureaux van vier dagbladenscholenhotels en een aantal woonhuizen liggen in puin. In een huis werd juist een bal gegeven leefden toon in de rede Ik vraag u vergiffenis, dat ik u zoo in de rede val I Ik ben reeds acht dagen van dezen schurkenstreek op de hoogte. De schrijver wilde dat ik geld zou geven om de zaak te smoren. Als ik u zeg dat de schriiver baron Emmerich von Saza is, zult gij het zeker met"mij eens zijn, dat het beneden onze waardigheid is, ons met dit artikel in te laten." »Het is ook mijne gewoonte niet, mij met zulk slag van lieden in te laten. Den schrijver zal ik, nu ik weet wie hij is, evenzoo behandelen als gij, vorst Maar wat mij verbaastis het feitdoor die schavuiten vermeld. De kant, die men mijne vronw ontstolen had, is inder daad weer voor den dag gekomen, en over de vraag of zij echt of nagemaakt met andere woorden °of het de kant is, die ik aan mijne vrouw heb geschonken, dan wel eene andere heerscht een verschil van meening, dat binnenkort door een deskundige zal worden uitge maakt. Aan zulk eene boosaardige voorstelling heb ik natuurlijk niet gedacht. Doch alleen zon ik gaarne eenige inlichtingen over de feiten zelve ontvangen." »Nu de kant, die men gravin Juliane ontstolen heeft, is inderdaad de echte Wat 1" riep de president verbaasd en ontsteld uit, terwijl al het bloed hem uit het gelaat week. »Dus het is toch zoo!" vervolgde de vorst op bitte ren toon. »Die schavuiten bereiken dus werkelijk hun doelDus kan toch werkelijk de eerste de beste schurk eener familie schiik aanjagen en haar tot vertwijfeling brengen Ik verzoek u dringend, mij te willen aanhoo- ren graafIk kende de dweepzieke bewondering der gravin voor kanten en heb zooals gij weetde echte Lamoraal te harer beschikking gesteld om die eens met de nagemaakte te vergelijken. 'loen de gravin mij mijn eigendom wilde teruggeven, toen ik zag hoe zwaar het haar viel, er van te scheiden, en ik bedacht hoe het mij volkomen onverschillig was, of in de vitrine der Kyp- stein'sche collectie voor eenigen tijd de eene of de andere

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1