Binnenland de meeste genoodigden zijn onder de puinhoopen bedol ven geworden. Er werden 20 a 30 personen gedood en 70 gewond. ZUID-AFRIKA. Het krankzinnigengesticht te Pretoria zal weldra gereed zijn, terwijl uit Johannesburg gemeld wordt, dat wegens het groot aantal doofstommen in de Zuid-Afrikaansche Republiek pogingen aangewend zullen worden tot het oprichten van een doofstommen- instituut. Bij kon. besluit van den 25 zijn o. a. benoemd tot surnumerair der posterijen op grond van den uitslag van het afgelegd examen met ingang van 1 Junide heeren R. W. Langereis te Medembllk en F. F. F. de Vries te Holder. Bij kon. besluit van den 25 is aan den heer mr. W. van der Kaay op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid van het college van regenten over de Rijks werkinrichting voor vrouwen iu bet huis van bewaring nabij Leiden onder dankbetuiging voor bewezen diensten. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 25 be sloten niet over te gaan tot de invoering van evenredige schoolgeldheffing. In den nacht van deu '25 op den 26, omstreeks één uur, zag een politieagent op de Ged Oudegracht te Haarlem op zijne nadering een man teruggaan en de Frankestraat inloopen. Hem achtervolgendezag hij dat twee andere personen zich bij hem voegden. Zoodra zij hem bespeurden gingen zij alle drie op deu loop. Even later loste één hunner een pistoolschotdat tot in de Kleine Houtstraat gehoord werd. Het drietal was verdwenen doch in den loop van den nacht is één persoon aangehouden die evenwel ontkende tot dat drie tal behoord te hebben. Het pistool werd in de Groote Houtstraat gevonden één loop was nog geladen. Den 26 heeft de heer J. C. Boon predikant der ned. herv. gemeente te Beverwijk, zijnen 25jarigen werkkring aldaar herdacht. Den 26 zijn in de lunetten (fortgracht) in de heide bij Vncht twee soldaten van het garnizoen te 's-Herto- genbosch bij het baden verdronkeneen der verdronkenen had zijn in nood verkeerenden kameraad willen helpen en kwam daarbij om. Ook op het fort Rnijgonhoek ver dronk een soldaat bij het baden. Den 27 is door den gemeenteraad van Kdam tot onderwijzer benoemd G. Grootthans te Sommelsdijk. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 27 zijne eerste zitting gehouden iu zijn tijdelijk verblijf, het vroeger door den heer Kluppel bewoonde huis op de Heerengracht bij de Nieuwe Spiegelstraat. De minister van binnenl. zaken heeft den 27 de eerste zitting van het Nationaal Congres voor Bouwkunst te Amsterdam bijgewoond. De gemeenteraad van Enschedé heeft den 27 be sloten tot het doen maken van een gashouder, waarvoor eene 4 pet. geldleening van 80000 a pari zal worden aangegaan. Den 28 zijn te Amsterdam voor onderwijzer geslaagd drie van de zes geöxamineerden, namelijk B. Blok en F. Prins te Wormervcer en K. Sehuijt te Zaandam. Den 28 is een detachement militairen uit Gronin gen vertrokken naar eene werkstaking bij de indijking van den Lauwerpoldor onder Uithuizen on Dskwerd. Het verzoek der 700 polderjongens om verhooging van hun loon van dertig tot vijf en veertig centen per vierk. el, was door het polderbestuur afgewezen, waarom het werk gestaakt werd. Den 29 verdobbelde te Scliagen een jon gen met het zoogenaamde streepgooien de geheele huis lag, verzocht ik der gravin, voorloopig de echte te hou den en mij de nagemaakte te geven. Het was volstrekt geen geschenk het was slechts in leen. Slechts onder de uitdrukkelijke verzekering van mijne zijde, dat ik de Lamoraal later weer zou terugvorderen, kon ik de gra vin er toe overhalen, mijn aanbod aan te nemen. Doch eer deze verwisseling kon geschieden, werd de kast open gebroken de kant gestolen Dit onschuldig geheim wordt nu tot de schandelijkste verdachtmakingen mis bruikt het doet mij leed, dat de laster ook op u eenigen indruk schijnt te maken 1" »Ik wil u gaarne gelooven", zeide de president somber. «Want het zou ontzettend zjjn wanneer hier niet de eenvoudige waarheid, doch iets anders, iets waartoe uw gevoel van ridderlijkheid u dwingt, gezegd werd Ik wil niet twijfelenMaar ik ben nu in eene zeer pijnlijke positie De laagheid en de laster hebben zich nu meester gemaakt van de zaak. En welk eene noodlottige macht zij bezitten, weet gij even goed als ikMen zal het bij dit eerste boevenstuk niet laten. Gij hebt het zelf gelezen er wordt een vervolg aangekondigd En daarop mag ik het niet laten aankomen En ook g ij hebt het recht niet meer de zaak met stilzwijgen te beantwoorden I Wij hebben beiden eenen naambeiden eene positie voor elke bezoedeling te bewaren Juist onze naam en onze positie verbieden ons, op deze laagheden in te gaan. Mot den „Rechtsstaat" kunnen wij niet in polemiek tredenvan eenen man als Saza kunnen wij geene voldoening eischen. Het is zeer onge lukkig, wanneer men door dergelijke lieden wordt aan gevallen, maar het is geene beleedigiug 1" »Houd mij ten goede, vorst, dat ik eene andere op vatting van de zaak heb Eene beleediging blijft eene boleediging. Doch wél zijn de middelen om ze af te weren verschillend. Verbieden de omstandigheden mij dat ik mijzelven voldoening verschaf, welnu dan heb ik deze bij de wet te zoeken. En zoo laag staat geen schavuit, dat ik mij zou schamen, hem ter bestraffing aan de justitie over te leveren. Ik kan uw standpunt be grijpen, doch het is het mijne nieten ik zal mijnen eigen weg inslaan." De graaf was opgestaan. Zijne vaste verklaring deed den vorst inzien, dat elke poging, om den wil des grijs aards te buigenvolkomen vruchteloos zou zijn. Mot eene diepe buiging beantwoordde hij zwijgend den af scheidsgroet van den president. Alix speelde nog altijd met den jongen. Ulricb naderde de geliefde vrouw het teeder beminde kind. Hij voelde zich beklemd om het hart. huur, 1, die hij voor zijne moeder naar de verhuurster moest brengen. Den 28 is Sequah naar Zwolle vertrokken. Eerst later zal hij naar Groningen vertrekken. In den nacht van den 29 is de tuin van de wed. W. op het Noord te Schagen op schandelijke wjjze gehavend. De aardbeienplanten vond men 's morgens uit den grond gerukt en vertraptdrie jonge vrucht- boomen, in vollen bloei, waren totaal vernield; de sla- boonen en verdere tuinvruchten alles in een woord was gehavend en vertreden. Van 7 tot 20 Juni is de heer W. Romijn, commies der telegraphie te Amsterdam, belast met het beheer van het post- en telegraafkantoor te Kgniond aan Zee, ter vervanging van den directeur aldaar, met verlof afwezig. Het Bondsbestuur van den Nederlandschen Bakkers- gezellenbond heeft zich, overeenkomstig de opdracht van het congres van den Nederlandschen Bakkersgezellonbond, gehoudon te Amsterdam op 8 Mei 1.1met een adres tot de Tweede Kamer gewend, verzoekende bij wettelijke maatregelen vast te stellen de volgende «noodzakelijke verbeteringen" 1° Iuvoering van het algemeen kies- en stemrecht voor alle nederlandsche onderdanen boven de 23 jaren met geheime stemming. 2° Vaststelling van een arbeidsdag van ten hoogste 12 uren per dag (met een rustdag per week), welke bin nen den tijd van twee jaren ingekort moet worden tot een achturigen arbeidsdag. 3° Afschaffing van nachtarbeid, van des avonds 11 uren tot des morgens 7 uren. 4° Controleering der werkplaatsen door gezond heids- commissiënbijgestaan door werklieden gekozen door de werklieden zeiven. De heer mr. E. Fokker, benoemd tot lid der Eerste Kamer, heeft tegen 16 Juli ontslag genomen als griffier der Staten van Zeeland. Te Drachten is een moordaanslag gepleegd op Akke de Jong, eene gehuwde vrouw, die haren man verlaten en verkeering had met zekeren Postma. Beiden hadden des middags de kermis bezocht, doch 's avonds wenschte Postma om verschillende redenen, dat Akke thuis zou blijven. P., meenende, dat Akke aan zijn wensch gevolg bad gegeven, ontmoette haar echtor op weg naar de kermis. Bij den hierover ontstanen twist haalde P. een tweeloops pistool, met hagel geladen, uit den zak en schoot Akke daarmede in de linkerzijdede hierdoor ontstane ve-- wonding werd doodelijk geacht. Postma, die gevlucht was, is des nachts gevangen genomen, nadat hij de ker mis nog bezocht had in gezelschap van een ander meisje. Hij bekende geschoten te hebben, doch niet met de be doeling om te treffen. Te Arnhem heeft zich een geval van pokkeu voor gedaan bij eeu conducteur van den lokaalspoorweg tusschen Nijmegen en Arnhem. De heer M., eerste onderwijzer aan de openbare school te Huissen (Gelderland)die met twee zijner kameraden in den Rijn was gaan zwemmen, is verdronken, zonder dat zijne kameraden in staat waren hem te redden. Volgens het verslag der Duinwater-Maatschappij te Amsterdam bedroegen de onzuivere ontvangsten over 1891 f 1.114.092 of f 52.934 meer dan in 1890, de uitgaven f 1.018.368 of f 14.833 meer. De door den zwaren win ter van 1890/91 veroorzaakte buitengewone uitgaaf van f 40000 zal in zes jaren afgeschreven worden. De ge meente Amsterdam, met het bestuur waarvan nog steeds onderhandeld wordt over de voorstellen der commissie van 6 Juli 1889, ontvangt wegens de uitkeering van 5 pet. der ontvangsten f 55.704: de Maatschappij keert een dividend van 3 pet. aan de aandeelhouders uit. De gemeenteraad van Sijbekarspel heeft beslo ten, om met ingang van 1 Juni a.s. den Greenwich-tijd in te voeren. MBMBèJ—Wwf wVii ffMHWIWBfciMMM'H'HIII fBBg—B— Vrijheer Emmerich von Saza was niet over zichzelven tevreden. Hij had zich wat te veel overhaast. Hij had met het bewuste artikel nog wat moeten wachten. Hij had zijn kruit te vroeg verschotenEn nu was er reden tot ergernis. Hy had den vorst nog voor geenen pen ning afgezeten nu was het zeer de vraagof er nog wel iets te halen zou zijn. Hij had het schandaaltje ver wekt, en tegelijk zijne zaak bedorven De kranten meld den, dat de benoeming van vorst Ulrich von Engernheira tot gezant ophanden was En dan zou hij nog verder van honk zijn dan ware alles vergeefsch geweestdan had Saza de schoonste gelegenheid om werkelijk eens eenen «grootea slag" te slaanop onverantwoordelijk domme wijze voorbij laten gaan De baron was woedend op zichzelven en op iedereen, doch het meest op den vorst! Was de zaak verspeeld, welnu vorst Ulrich moest er ten minste aan gelooven In deze stemming verkeerde de vrijheer, toen hij eenen brief van graaf Von Iseneck ontving, waarin hem ge vraagd werd of hij werkelijk de schrijver was van het bewuste artikel in het nummer van 15 September 1883 van den Rechtsstaat'1 en of de in dit opstel verhaalde feiten zinspeelden op den diefstal bij Iseneck en de ge volgen daarvan. De president was voornemenstegen den schrijver eene aanklacht wegens laster in te dienen, en wanneer deze bovendien geen lafaard was moest hij openlijk voor zijne daad uitkomen. Per ommegaande antwoordde de vrijheer dat het op stel werkelijk door hem, den ondergeteekende, geschreven en openbaar gemaakt was en dat de daarin vermelde geschiedenis inderdaad op voorvallen in de familie Iseneck doelde. Hij zag de aanklacht met de grootst mogelijke kalmte tegemoet, maar veroorloofde zich alleen den pre sident te raden met het indienen daarvan nog eenige dagen te wachten, namelijk tot het verschijnen van het eerstvolgende nummer van den Rechtsstaat", daar dit mogelijk nog veel meer aanleiding zou kunnen geven tot het instellen der aanklacht. Graat Albrecht von Iseneck wachtte Den volgenden morgen zond Saza zijn tweede artikel ter drukkerij. Hij had de lont aangestoken, nu mocht zij lustig voort- glimmen tot den volgenden Zaterdagavond, om dan de uitbarsting te doen volgen, en weldra de beide families Engernheim en Iseneck in de lucht te doen springen. Zij hadden niet willen hoornn de troteche dwazen nu zouden zij voelen Wordt «ervolgd. Wegens het heerschen der pokken te Nijmegen zal dit jaar het schriftelijk gedeelte van het toelatingsexamen voor de Kon. Militaire Academie te Arnhem afgenomen worden De Samarang-JoUna stoomtram-maatschappij keert over 1891 7 pet. dividend uit: de Oost Java stoom tram-maatschappij 3.8 pet. In de Haarlemmer Courant van den 30 leest men het volgende De verkiezingen van de heeren I. D. Mijsberg (kies- distr. Haarlem) en II. C. A. Beukenkamp (kiesdistr. Helder) voor de Provinciale Staten van Noord-Holland zullen waarschijnlijk door de Staten van dat gewest voor nietig worden verklaard, omdat ad. Ium bij de eerste stemming één briefje to'veel in de bussen is gevonden en het vei schil (dus van één) tusschen het getal gevonden briefjes en dat der kiezers die stemden, op de stemming van invloed heeft kunnen zijn. (Het bureau van stemopneming heeft, naar men weet, verklaard, dat die invloed niet bestond). Immers Op ieder der heeren v. W. v. d. Gr. en Mijsberg zijn evenveel stemmen uitgebracht (1762), waarom zij met den heer 't Hooft, die 1776 stemmen verkreeg, op de lijst zijn gebracht, bedoeld in art. 9 der Prov. Wet. Dit was wel juist, d. w. z. het stembureau kon en mocht niet anders doen. Maar men moet aannemen, dat óf van den heer v. W. v. d. Gr. óf van den heer Mijsberg kan z ij n voorgekomen en dat dus, ware het overtol lige briefje niet ingeleverd, een dier beide heeren ééne stem minder had gehad en dus niet op de lijst voor her stemming gebracht had kunnen worden. ad. IIllm de heer C. A. Beukenkamp, burgemeester te Den Helder, bij de opening der stembriefjes op 12 Mei als voorzitter in het stembureau beeft gefungeerd. Art. 19 Prov. wet zegtdat zijdie ter verkiezing van de leden der Staten voorzittenbinnen het district, waar zij voorzitten niet tot leden der Staten benoem baar zijn. Nu heeft de heer B. wel alleen bij de eerste stemming en niet bij de herstemming voorgezetendoch stemming en herstemming zijn meent men niet te scheiden en het verkiezingswerk moet als ééne handeling worden aangemerkt. In dien zin is door de Staten beslist in hunne ver gadering van 8 Juli 1869 toen het benoemde lid de heer A. Wiegel Cz., toenmaals burgemeester van Nieuwer- Amstel in het stembureau had voorgezeten. De vereeniging «Eendracht" te Scliermerliorn heeft den 29 beslotenden 13 Juni a.s. met kinderen boven 11 jaren, die zich gedurende het vorige jaar aan minder dan '2 °/0 schoolverzuim schuldig maakten een reisje langs de Zaan tot Amsterdam to maken, tot het bezoeken van Artis en het Rijksmuseumterwijl die beueden dien leeftijd den 16 een rijtoer naar Schoorl zullen doen. Den 29 is even na het eindigen der morgen gods dienstoefeningen te ongeveer elf uren brand uitgebroken in de groote stoomspinnerij van de heeren Ter Kuile en Morsman aan de Bothofstraat te Enschedé, waarschijnlijk in de drogerij. De brandweer, die vau de fabriek toch niets redden kon, bepaalde zich tot het beschermen der belendende perceelen en mocht daarin slagen, al hadden ook enkele reeds vlam gevat. Ruim 150 personen zijn daardoor zonder werkde fabriek werkte met 12000 spindels Bij den op den 29 op het Spaarue te Haarlem gehouden grooten roeiwedstrijd is in het hoofdnummer de strijd gewonnen door Nereus van Amsterdam, die de 3100 el lange rechte baan in 13 min. 28 */s sec. af legde. Dezelfde vereeniging won deu eersten prijs in het tweede nummer. De baan van 3100 el met 1 keerpunt was in 14 m. 21 sec. afgelegd. Bij het derde nummer op eene rechte baan van 1500 el werd Njord (Leiden) overwinnaar in 7 min. 522 5 sec. tegen Triton (Utrecht), evenals bij het vierde nummer in 15 min. 51 sec. tegen Laga (Delft) in 15 min. 53 sec. Den 29 zijn te Amsterdam op het IJ bij het Koninginnedok twee jongenseen van 14 en een van 16 jaar, die niet konden zwemmen, verdronken. Den 30 was voor het verbouwen en vergrooten der school te Hout wijk en Polanen van elf inschrijvers de heer E. A. Kaup aldaar voor 6550 de laagste. Het vergrooten en verbeteren van de openbare school te Otodam is gegund aan de heeren R. de Boer en C°. te Medemblik voor 4190 de laagste van vier inschrijvers. De Amstel-Hötelmaatschappij te Amsterdam keert over 1891 5 pet. dividend uit. Te Nijmegen zijn in de afgeloopen week vier ge vallen van gewijzigde pokken aangegeven niemand is in dat tijdvak aan die ziekte overleden. De Deli-Spoorwegmaatschappij keert over 1891 7 pet. dividend uit. Men schrijft ons uit Egmond aan Zee De omnibusdienst tusschen Egmond aan Zee en Cas- tricum mag zich nog steeds in de belangstelling van het reizend publiek verheugen. Het blijkt, dat er aan eene dergelijke verbinding werkelijk behoefte bestaat. Tot ponningmeester-boekhouder van de spaarbank „de drie K&munden" is benoemd de hoer W. Tijsma te Egmond aan Zee. Te Schiedam is de zolder van een aan de Noordvest gelegen graanpakhuis ingestort, waardoor de daarop ge borgen 59 last gerst gedeeltelijk op de straat terecht kwamen. Te Deventer is een metselaar, te Welsrijp een jon geling van 17 jaren, te Terheyden bij Breda een jongen van 15 jaren en te Roermond een 18-jarig jongeling bij het baden verdronken. Volgens het jaarverslag der Kon. Nederlandsche Stoomboot-maatschappij maakten de schepen der Maat- chappij in 1891 245 reizen tegen 262 in 1890. Ver voerd werden 288.412 tons goederen tegen 303.250 tons in 1890 en bevaren f 2.425.496 tegen f 2.611.141 in 1890. De vermindering is voornamelijk toe te sehrijven aan den strengen winter 1890/1. De winst heeft f 105.920 beloopen, waaruit 6 pet. dividend aan de aan deelhouders wordt betaald. Toezegging van beroep bij de ned. herv. gemeente te Schermerhorn werd gedaan aan den candidaat tot de H. D., den heer N. J. C. Schermerhorn, te Scharwoude.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2