Binnenland 339ste Staatsloterij. Stadsberichten. 5e kl., 14e lijst, 1 Juni. Ns. 14600 en 16156 f 1000; Ns. 2406, 8715, 16892, 18086 en 20027 f 400; Nr. 19357 f200;Ns. 1221,2190, 3108, 3906, 5710, 7831, 9481,10519, Ï1062, 14342, 15079, 16020 en 20773 f 100. 5e kl., 15e lijst, 2 Juni. Nr. 15416 f 50.000; Nr. 16936 f 1500; Ns. 6040, 9898, 11874 en 13209 f 1000; Ns. 12742 en 14294 f 400; Ns. 4104, 4145, 13780, 17185 en 18090 f200; Ns. 2292, 3900, 4308, 7504, 7519, 10809, 10917, 11480, 14599 en 14967 f 100. muntkwestie. Hij zeide. dat Oostenrijk otn de zilveren mnnt uit den omloop te brengen, 7- a 8 miljoen in goud te Parijs en Londen zal koopen. De regeering behoort aan hare vertegenwoordigers op de conferentie te Washington nauwkeurige voorschriften te geven ter vermijding van den uitvoer van goud waardoor de fransche markt getroffen zou kunnen worden. In zijn antwoord stelde minister Rouvier zich ten doel aan te toonenwelke oorzaken voor de daling van den wisselkoers bestaan. Vooral Engeland lijdt onder den toestand. Het belang van Engeland eischtnaar eene oplossing der kwestie te streven. Voor de belangen van Indië is dit vooral noodig. Frankrijk is bereid zijne vertegenwoordigers den last te verstrekken het gebruik van zilver te bevorderen maar zijne voorschriften moeten ondergeschikt zijn aan die van Engeland. Frankrijk moet omzichtig zijn. Hij voegde er bij dat Frankrijk is togen de opzogging der muntovereenkomst met de mogendheden der Latijnsehe Unie. Frankrijk zal de uituoodiging van de Vereenigde Staten aannemen, maar zich zijne vrijheid van handelen voorbehouden. (Toejuiching.) De door de regeering gevraagde eenvoudige orde van den dag werd aangenomen. OOSTEAKI.IK-IIOABABI.IE. De hongaarsche Kamer van afgevaardigden heeft de wet aangenomen waarbij vrijheid in de uitoefening van alle eerediensten en gelijkheid van allo belijdenissen wordt vastgosteld. Uit Praag wordt bericht dat bij een brand in de Maria-zilvermijnen te Birkenberg twaalf porsonen om gekomen zijn. ITALIË. De Kamer heeft den 30 het handelsver drag met Zwitserland aangenomen met 281 tegen 44 stemmen. Wegens eene lichte ongesteldheid van den Paus heeft dr. Ceccarelli dezen aangeraden gedurende den tijd der grooto warmte het paviljoen van Pius IX niet te be wonen. De audiëntiën zijn voor eenige dagen geschorst. In Vatikaansche kringen verzekert men dat de toe stand van den Paus niets bedenkelijks heeft. RUMENIE. De Kamer heeft met 59 tegen 2 stem men het wetsontwerp aangenomen tot wijziging van de overeenkomst van den Staat met de nationale bank. Door dezen uitslag wordt de invoering van den gouden stand aard noodzakelijk. ZWITSERLAND. De bondsraad heeft besloten de dadelijke behandeling te vragen van een krediet van eon millioen gulden ten behoeve van de versterking van het Rhöne-dal bij St. Maurice. ZUID-AFRIKA. De heer Reitz heeft zijn ontslag ingediend als president van den Oranje-Vrijstaat. De weigering van den Volksraad, om hem te vergunnen den Vrijstaat te verlaten, schijnt tot dat besluit aanleiding te hebben gogeven. TWEEDE KAMER. ZOUT-ACCIJNS. Bij het onderzoek in de afdeelingen van hot wetsont werp houdende bepalingen omtrent den accijns op het zout, bleek, dat deze voordracht met ingenomenheid werd ontvangen dat verscheideno leden deze voordracht liefst niet in verband wilden gebracht zien met de overige be- lastingontwerpen van den minister van financiënomdat men vreesde dat de zoo gewenschte verlaging van den accijns daardoor weder op de lange baan zou worden geschoven. Van verschillende zjjden werden echter de vroeger reeds ontwikkelde meeningen herhaald, dat het de voorkeur had verdiend den accijns liever af te schaffen dan te verlagen. Waren de meeningen hieromtrent ver deeld algemeen werd toegegevendat zoowel bij af schaffing als bij eene nog aanzienlijker verlaging van den accijns eene equivalent daar tegenover moest staan, hetzij door behoud van accijns op zeep, hetzij door inkrimping van het personeel voor de surveillance. Onderscheidene leden wilden echter van verdere ver mindering of afschaffing van den accijns niet weten omdat zij de voorgestelde equivalenten niet raadzaam achtten. Met klem drongen sommige leden bij deze gelegenheid aan op de afschaffing van het premiestelselomdat dit h. i. in hooge mate demoraliseerend werkt. Het stelsel van afloopend kredietbij dit ontwerp aangenomen, en hoezeer voor de zoutziederijen toegejuicht, brachtvolgens sommigen voor den handel in zouj;, en de daarmede nauw in verband staande belangrijke takken onzer nijverheiddie vrijdom van accijns zouden blijven genieten ernstige bezwaren met zich. Het stelsel van afloopend krediet zou naar hunne meening eene ware ramp voor de zeevisscherijen en den groothandel in ruw zout zijn en den invoer van fransche, schotsche en noorsche haring slechts kunnen bevorderenin plaats van don bloei der cederlandsche zeevisscherijen waarmede dui zenden hun brood verdiondn en waarbij het belang van nog meer duizenden in aanverwante vakken betrokken is. De slotsom hunner beschouwingen was, dat handhaving van den bestaanden toestand èn voor den groothandel in ruw zout èn voor de groote visscherij noodig scheen. Daartegen zou te minder bezwaar bestaan omdat voor de zeevisscherijde vischzouterijen en huidenzouterijen met vrijdom van accijns bijna uitsluitend gebruik ge maakt wordt van zoutaangevoerd uit Portugal, terwijl de zoutziederijen engelsch klipzout en duitsch bergzout gebruiken. Tegen deze beschouwingen werd opgemerktdat de regeering toch zeker niet bedoeld heeft aan den handel in zout, en bij weerslag aan de visscherijen, zulke groote bezwaren in den weg te leggenals door sommigen werd voorgespiegeld en dat zij daarom een ruim ge bruik zou maken van de bevoegdheid tot het verleenen van langere termijnen dan bij art. 32 bepaald die zij zich in het slot van art. 74 voorbehoudt. Hierop zou men een bepaald antwoord wenschen te ontvangen. Kanaal Stolpen-Srhagcn. Men schrijft ons Pas was den 31 het besluit van den Schager gemeen teraad aanneming van het adres in zake het kanaal bekend geworden of van verscheidene huizen stak men Neerland's driekleur uit. Treffender echter dan alleen door het uitsteken der vlaggen zou Schagen 's avonds blijk geven van zijne sympathie met he' genomen be sluit. Te ongeveer 8 ure namelijk trok de Harmonie kapel, gevolgd door ettelijke ingezetenen en omstuwd door vele verdere belangstellenden naar het raadhuis, om den gemeenteraad en den secretaris die inmiddels daar waren bijeengekomen, eene welgemeende en hartelijke ovatie te brengen. In goedgekozen woorden dankte de burgemeester namens den raad voor de hun toegebrachte hulde, ledi gende een glas op het welzijn van Schagen en Schagen's schoonste sieraad: de Harmoniekapel. «Leve de raad van Schagen!" »Leve de burgemeesterklonk het nu. Daarna ging het in optocht naar den man, die zooveel had bij gedragen om te komen, waar men nu is, naar den heer Kloeke. Luide fanfares begroetten hem. In zijn woord van dank voor de hem gebrachte serenade wees de heer Kloeke er op, dat, wat nu gedaan is, slechts eene eerste schrede is op den te volgen weg. Vele moeten er nog gedaan worden eer het doel bereikt is. Spreker hield er zich echter van verzekerd, dat Schagen niet zal rusten vóór de eerste boot in zijne haven ligt. Nadat daarop de heer Winkel den heer Kloeke had toegesproken, een driemaal herhaald »love de heer Kloeke" had weerklonken en de Harmoniekapel het «Wilhelmus" had geblazen ving men op de maat van een klinkenden marsch den terugtocht aan. Bij de verlichting van den heer van Rossum, aangebracht op de marktplaats, werd nog even halt gehouden. In het gewone vergaderlokaal van de Harmoniekapel bleven velen daarna nog een uurtje ge zellig bijeen. Omtrent de raadszitting moet nog vermeld worden dat met 6 tegen 3 stemmen besloten werd dat van den polder Schagen f 8000.en van den polder Burghorn f 2000,subsidie voor het Kanaalplan zal worden ge vraagd. Den 28 is voor de eerste maal in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden de voorwaardelijke invrij heidstelling toegepast voor een in 1886 wegens manslag te Veere tot 7 jaren gevangenisstraf veroordeelden per soon. Vijf jaren had hij in do strafgevangenis te Groningen doorgebracht. In zijne verlofpas is echter de voorwaarde gesteld, dat hij gedurende zijnen verderen straftijd niet te Veero mag komen. Uit het den 28 uitgebrachte verslag der Leidsche Duinwatermaatschappij blijktdat het winstcijfer, na behoorlijke afschrijving f 62885 bedraagtwaarvan de gemeente Leiden f 18000 ontvangt, terwijl aan de aan deelhouders 7 pet. wordt uitbetaald. Bij kon. besluit van den 29 is benoemd tot grif fier van het Hoog Militair gerechtshof de heer mr. J. L. A. Nepveuthans substituut-griffier bij de arrondisse- monts-rechtbank te Utrecht. Bij kon. besluit van den 29 is aan den heer H Latnmerschaag op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Koedijk met ingang van den eersten. Den 30 is voor de eerste afdeeling der Staatscom missie van arbeids-enquöte door een getuige uit Leiden, werkzaam in de broodfabriek aldaarde verklaring af gelegd dat hij namens al zijne kameraden op zich had genomen aan de Staatscommissie en in het bijzonder aan den heer Kerdijk voorzitter van de tweede afdee ling den hartelijkon dank over te brengen voor de vele verbeteringen, welke tengevolge van de bemoeiingen der Staatscommissie in den toestand der arbeiders, werk zaam aan de Leidsche Broodfabriek, zijn tot stand gebracht. Den 30 is te Nijmegen het nieuwe postkantoor voor den algemeenen dienst in gebruik genomen. Den 30 des namiddags is te Callantsoog een hevige brand uitgebroken in de boerenwoning van den heer A. Thomasz in de Groote Keeten. Door de sterke droogte tastten de vlammen achtereenvolgend nog een tweede boerenwoning van dien heer aan en de beide boerenplaatsen van den heer C. Vader. Vau de inboedels werd slechts weinig gered. Den 31 waren de inschrijvingen voor de Scaalbron te Haarlem geklommen tot j 120.000. Den 31 is te Delft verkozen tot lid van de prov. Staten van Zuidholland de heer A. Vermaes, wethouder van Delft lib., met 931 van de 1826 geldige stemmen, die op 10 Mei ook de meeste stemmen had verkregen doch welke verkiezing toen vernietigd werd het aftre dend lid jhr. von Fisenne kath., bekwam 673 en de heer mr. P. A. Tukker, a. r., 218 stemmen. Den 31 is de bliksem geslagen in een hooiberg bij de boerderij, behoorende bij het buitenverblijf van baron van Verschuur genaamd de Hartenkamp onder Ben- nebroek die geheel afgebrand is. Boven Vreeland en Vianen ontlastte zich een onweer met hagel. Gedurende het allerhevigst on weder, dat zich den 31, ongeveer 5 uur 's avondsboveu Spanbroek en omstre- kon ontlastte is van don landbouwer J. v. L. te Op meer een schaap door den bliksem doodgeslagen, terwij! mede een boom op het erf van v. L. werd getroffen. Den 31 woedde te Kolhorn een zeer hevig en langdurig onweder vergezeld vau zware regen. In oen klein tijdsverloop stonden de velden (hoe droog ook) blank van het water de suikerbietvelden zijn zoo dicht en vast geregend alsof het asphalt-pleinon zijn. In de Woere, enkele minuten buiten het dorp, sloeg de bliksem in een huis gelukkig zonder brand te veroorzaken. De kantonrechter to Groningen heelt H. Soeter gymuastiek-onderwijzer die zich bij advertentie voor massage had aanbevolen, deswege veroordeeld tot 10 boetesubsidiair 3 dagen hechtenis. De kamer van koophandel en fabrieken te Winschoten heeft besloten, alle geoorloofde middelen aan te wenden, om bij de regeering op afschaffing der plakzegels aan te dringen. Het voorstel tot opheffing der Nutsspaarbank te Helderingediend hoofdzakelijk omdat zij vrijwel overbodig is geworden door de oprichting der Rijks postspaarbank is verworpen. De bevolking der provincie Gelderland welke op Januari 1891 bedroog 260.837 m. en 255.101 vr., samen 515.938, was op 1 Januari 1892 geklommen tot 263.413 m. en 256.797 vr., samen 520.120. Op laatst genoemd tijdstip was de bevolking van Arnhem 51105, Nijmegen 32990Apeldoorn 19842, Zutphen 17691 Rheden 14177 en Ede 13391. De gemeente Bergen heeft den Amsterdamschen tijd weder aangenomen. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Akersloot de heer ds. de Roode candidaat tot den heiligen dienst. Beroepen bij de chr. geref. gemeente te Katwijk a/d Rijn ds. M. J. van der Hoogt te Zaandam. Te Waalwijk heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan. Volgens het verslag van de afdeeling Amster dam van het Nederlandsch Bijbelgenootschap over het boekjaar 1891/2, waren 14560 bijbels, nieuwe testamenten en gezangboeken verkocht, togen 14860 in 1890/1 en 16260 in 1889/90. Tot secretaris-penningmeester van den Boren- poldcr onder Egmondbinnon is benoemd de heer P. Pranger te Egmond aan Zee. Door de deeluemers aan den cursus voor de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek die ten vorige jare door den heer T. Woutman, hoofd der school te Op meer, is gehouden, is dien heer uit erkentelijkheid een fraai geschenk aangeboden. Aan de gemeente Egmond aan Zee is boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 45 der wet op het lager onderwijs, een subsidie verleend van 3250. Te Ede ontstond brand in de woning van B. Navest, nabij het station terwijl de vrouw afwezig wasom haren man koffie te brengen. De vlammen grepen zoo snel om zich heen dat in korten tijd het huisje afge brand wasde twee zieke kinderenvan één en vijf jaar waarvan het jongste in de wieg lagkwamen in do vlammen om. Den 1 is tot pred. bij de herv. gem. te Koedijk beroepen de heer N. J. 0. Schermerhorn, cand. te Schar- woude. Den 1 is te 's-Gravenhage o. a. aanbesteed het uit voeren van bagger- en normaliseeringswerken op de Nieuwe Merwede, in twee perceelen of in massa minste inschrijvers: le perc. de heer A. Volker Lz. te Sliedrecht, voor 90.0002e perc. dezelfde voor 75.000massa de heer P. A. Bos te Gorinchem, voor 154.992. Den 31 is te Halsteren de bliksem geslagen in een hooischuur, die afbrandde. Het dividend der Haarlemsche Tramweg-Maatschap pij over 1891 is op 2x/a pet. bepaald. Men schrijft ons Oudkarspel 's Mannenkoor «Orpheus" zal den len Pinksterdag eene openbare uitvoering geven in het kerk gebouw aldaar. Onder meer zullen gezongen worden de zangnummers «Serenade" en «Zingen", het laatste van De Vliegh, waarmede de vereeniging den derden prijs behaalde op het concours te Nieuwe-Niedorp. Het orgel zal bij die gelegenheid bespeeld worden door den heer A. P. Zeilmaker, organist der doopsgezinde kerk te Alk maar. De gunstige indruk, dien de zang dier vereeniging maakte op allon, die het concours bijwoonden, zal niet weinig bijdragen tot een druk bezoek der uitvoering te meer, daar de toegangsprijs 0,25) weinigen behoeft, af te schrikken. In de rijkspostspaarbank te Warmenhulzcn hadden gedurende de maand Mei plaats 18 inlagen tot een bedrag van 133,75 en 4 terugbetalingen ten be drage van f 345,90. De schoolfeestcommissie te Warinenliuizen be sloot dit jaar met de twee hoogste klassen (ongeveer 180 kinderen) een reisje per boot naar Amsterdam te maken en aldaar Artis, Panopticum en Rijksmuseum te bezoeken de 2 laatstgenoemde door die kindereu die vroeger reeds in Artis zijn geweest. Aan het postkantoor Eg mond aan Zee werd gedurende de maand Mei in de rijkspostspaarbank inge legd j 120.325, terugbetaald f 1057.983. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 5. Den 31 werd te Haarlem door den majoor eerst aanwezend ingenieur aldaar, bij enkele inschrijving aan besteed het bouwen eener cadettensehool alhier, 2e gedeelte, onder het beheer der genie geraamd op 26300. Laagste inschrijver was de heer D. A. Braa- kenburg te Haarlem voor J 27541, met zeker voorbehoud omtrent den tijd van oplevering. Het werk werd daarom aan dezen heer niet gegund maar is later naar wij vernemen toegewezen aan op één na den laagsten in schrijver, den heer J. Oldenburg te Bergen, voor 29 900. Wij vestigen de aandacht van belangstellenden op achterstaande advertentie betreffende den dienst van den tramomnibus tusschen Alkmaar en Bergen. Op de drie Pinksterdagen zal zondagsdienst worden gereden terwijl de directie in bovenbedoelde advertentie toezegt, te zullen zorgdragen dat reizigers niet wegens gebrek aan plaatsruimte behoeven achter te bljjven. In de den 2 in het lokaal «Harmonie" gehou den algemeene vergadering der Alkmaarsche l'redl- kantcnvereenfging waren 29 leden tegenwoordig. Op het daarin behandelde komen wij nader terug. Door den koopman P. Bak, alhier, werden ter markt te dezer stede den 2, de eerste nieuwe aard appelen aangevoerd, geteeld door den landman J. Kloos terboer te Sint Pancras. Een sierlijk gebouw verrees aan de Laat, al hier, op de plaats waar eertijds «het Wapen van Aker sloot" stond. Het werd gebouwd voor rekening van den heer C. Schipper. Het perceel is gedeeltelijk inge richt tot winkelhuis, gedeeltelijk tot koffiehuis met ke gelbanen, welk laatste zal worden geëxploiteerd door den heer H. Verbeek.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2