„KAMT." No. 68. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. WOENSDAG 8 JUNI. IJkkantoor. B u i t e ïi 1 a n <1. FEUILLETON. iVMflW Roman uit het Berlijnsche leven, Deze Courant wordt Dinsdag., Donderdag- en Zaterdagavond nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nnmmers f 0,06. Aria Telefoonnummer: 3. Fr||g der gewone Advertentlën: Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Het IJkkantoor zal geopend zijn op 8,0, ÏO, II en 13 Juni, van des voormiddags 0 tot des namiddags 3 uren. 8ClllLDYORDEBINeEH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen in voldoening aan art. 228 der gemeentewet in herinnering dat alle schuldvorderingen over 1891 ten laste dezer gemeente vóór of op den 30 Juni moeten worden ingeleverd en dat alle schuldvorderingen niet binnen den bepaalden termijn ingeleverd, verjaard en nietig zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. Maclaine Pont. 31 Mei 1892. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Lli\KNBlTKU. De Kamer heeft bepaalddat candidaten voor dat college niet alleen de kiezers niet mogen onthalen maar hen in het verkiezingstijdperk ook niet mogen bezoeken. RELGIIEL Te Seraing blijven de pokken heerschen; van de 160 gevallen waren 45 met doodelijken afloop. De groote fabrikant Solvay, die vóór eenige jaren aan de gemeentelijke Universiteit te Brussel een ph/siologisch instituut schonk, heeft thans f 250.000 beschikbaar ge steld voor den bouw van laboratoria voor genees kundige phijsiea en phijsiologische scheikunde op een door de gemeente Brussel beschikbaar gesteld stuk grond. De politie te Brussel heeft tegen den graaf van Vlaan deren proces-verbaal opgemaaktomdat een zijner be dienden met zijne ongemuilbaude honden door de stad wan delde. DUITSCHLANO. De vereeniging van berlijnsche kooplieden en nijveren heeft den 3, in overleg met het college uit den koopmansstand, besloten, de reeds voor- loopig genomen maatregelen tot vorming eener vrije vereeniging, welke het bijeenbrengen van een waarborg fonds voor eene wereldtentoonstelling te Berlijn beoogt, tot het najaar te verdagen. De Koningin-Regentes der Nederlanden heeft het Grootkruis van den Ned. Leeuw aan prins Friedrich Leopoldden rijkskanselier en den minister-president graaf von Enlenburg geschonken. Do Keizer heeft aan den nederlandschen gezantden heer van der Hoeven zijn photographisch portret met eigenhandig bijschrift in eene fraaie metalen lijst vereerd. Voorts heeft hij de Roode Adelaarsorde dorde klasse verleend aan den secretaris van legatie jhr. van Eys van Liendende Kroonorde derde klasse aan den tweeden secretaris van legatie jhr. van Citters en aan den consul-generaalde 73) DOOR PAUL lilVDAU. Doch op één punt aarzelde hij. Hij kon zich niet goed meer herinnerenof hij den ganschen afstand van het huis van baron Heddersdorf tot Kroll te voet afgelegd of voor een gedeelte gebruik had gemaakt van eene droschke. Hij wist ook niet bepaald meerof hij zich onmiddellijk van de Behrenstrasse naar Kroll begeven of eenen omweg had gemaakt. Zijne vroegere verklaring was volkomen in overeenstemming geweest met de feiten, zooals hij zich die meende te herinneren, doch intusschen was de mogelijkheid eener onopzettelijke vergissing niet uitgesloten. De bewering van den Rechtsstaat, dat men hem in de Königgrtl' zerstrasso eene droschke had zien nemen, had hem zeer verbaasd. Met dit voorbehoud en de daarmee in verband staande veranderingen benevens met de nadere aanwijzing der personen, die nog de bijzondere feiten moesten getuigen, werd de vroegere verklaring in hoofdzaken herhaald en daarmee was het verhoor afgeloopen. De heer Briesen nam met denzelfden eerbied afscheid van Zijne Door luchtigheid, als indertjjd. De rechter van instructie schreef nog de dagvaardingen voor de getuigenden president Hillst&dtmejuffrouw Franziska Lessendanseres aan de koninklijke Opera, en den legatieraad Von Berwitz. Daarna sloog hij zijne portefeuille dicht en bromde binnensmonds „Als die schurk van eenen Saza maar geen gelijk heeft! Want al had hij gelijk, dan zou do vorst toch haast niet anders hebben kunnen handelen. Ons weten is stukwerken onze beste wetten zijn het ook 't Is een ellendigo zaak Dienzelfden avond neg reisden Ulrich en de zijnen naar Kypstein terug. vierde klasse van den Rooden Adelaar aan den kanselier van het gezantschap den heer Jansma van der Ploeg. De Koningin-Regentes ontving den 1, na afloop der parade, op het Slot te Potsdam eene commissie van het regiment, waarvan haar het commando was opgedragen Zij hield eene toespraak tot de afgevaardigden en sfhonk aan sommige officieren ridderorden. De afgevaardigden werden in het Nieuwe Paleis tot een lunch en tot de tooneelvoorstelling des avonds uitgenoodigd. ENOELAND. In eene te Londen gehouden bijeen komst van afgevaardigden van patroons in de kopernij verheid is beslotende productie met 5 pet. te ver minderen. Te Southampton is den 3 door den hertog van Con- naught een nieuw havenhoofd geopend, dat 480.000 gekost heeft. FRAXKRIJK. Do Raad van State heeft beslist, dat de aartsbisschop Gouthe Sonlard, onlangs veroordeeld wegens beleediging van den minister van justitie door het openbaar maken van den verkiezingscathechismus misbruik van macht gemaakt heelt. Op grond dezer verklaring hoeft de minister van eeredienst besloten tot inhouding der jaarwedde van den aartsbisschop. Prof. E. Lavissebekend geschiedschrijveris in de vorige week lid der Fransche Academie geworden. Op den heer Zola, die bij de vorige verkiezing 5 stemmen bekwam waren 10 stemmen uitgebracht. In de laatste dagen hadden telkens boschbrandon te Fontaineblau plaatswelke groote schade veroorzaakten. Het blijkt thans dat dio branden aan kwaadwilligheid toe te schrijven zijn. Den 2 is in een mijn bij Nïines de kabel gebroken waarmede vier werklieden opgehaald werden zoodat zij naar beneden storttentwee waren dood en twee ge kwetst. De gemeenteraad van Parijs heeft den 3 100,000 toegestaan voor de feestelijke viering van de revolutio naire moordtooneelen op 10 Augustus 1792. De dagbladen uit Tonkin meldendat de fransche sloep Laoki op de Witte rivier gezonken iswaarbij 32 personen omgekomon zijn. Eene overtalrijke menigte heeft den 4 te Nancy met groote geestdrift de »sokols", leden der czechischo Gym- nastiokvereenigingen ingehaald. De muziek speelde het czechisch volkslieddat door de Czechen werd mede gezongenen de voorzitter der feestvierende Gym- nastiekvereeniging bood hun een czechisch vaandel aan in de plaats van het hunne, dat zij thuis hadden moeten laten. Tnsschen vierdubbele rijen togen de sokols naar hunne logementen en vervolgens naar het gymnastiek lokaal, waar hun do eerewijn werd aangeboden. Kamer. Den 4 antwoordde de minister van bui- tenl. zaken Ribot op eene interpellatie van den heer Mahy over de bezetting der eilanden Aldabra en Collo- negro door Engeland dat hom geen bericht van dien Het landschap was reeds geheel in herfsttooi gehuld. Het frissche groen was schraler en doffer geworden over de begroeide hoogten lag eene warmebronzen tint, waartegen het lichte geel van hot verwelkende loover der notenboomen en het sappig volle rood der accasia's en van den wilden wingerd krachtig afstaken. De weg was reeds met dorre bladeren bedekt. De gouden zonne schijf vertoonde reeds een donkerderrooder licht. De avonden werden langer. Met kalme berustingzonder angstig beven, doch niet zonder weemoed zag de weg stervende natuur den winter tegemoet. In deze verrukkelijke, vreedzame omgeving kwam ook in Ulrich's hart de rust weer terug. Hier op het stille landver van de listen en lagen der menschen in het ongestoorde bijzijn der lieftallige, niets vermoedende Alixen van den aardigen kleinen jongen look Ulrich langzamerhand weer op nadat de staage bezorgdheid voor den afloop en de ontwarring zijner persoonlijke aangelegenheid hem geheel had ter neergedrukt, ofschoon hij met alle macht zijn best deed, zijne neerslachtigheid te overwinnen en te maken dat Alix er niets van kon bespeuren. Hij geloofde vast en zeker aan eene algemeeno groote rechtvaardigheid die tnsschen do daad en haar loon of hare straf toch weer hot evenwicht herstelt, al reikt het menscholijk bevattingsvermogen menigmaal niet zoo vor, om te erkennen dat het tongetje der weegschaal weer in het huisje staat en zijn rustpunt weer heeft gevonden. En hij vroeg zichzelven dikwerf: „Staat de straf, die ik heb moeten lijden nog altijd niet in verhouding tot de begane schuld De onuitsprekelijke zielsangst, die mij geen oogenblik ongestoord en onvermengd laat ge nieten die zich koud en liefdeloos tusschen mij en de mijnen dringten die ellende van een geheim, dat de plicht mij gebood te bewarendoor eene heiligschen- nende hand op de plompste wijze te zien ontwijd en door het slijk te zien geslourden do beschamende pijnigende machteloosheid tegenover eene arme vrouw die om mijnentwil moet lijdenen wier hartverscheu- ronden toestand mijn nit den slaap geschud geweten mij onophoudelijk voor oogen houdten eindelijk de schande, mijnen naam, die acht eeuwen lang in vlekke- looze reinheid heeft geprijkt, het wapen mijner vaderen, aard toogekomen was. Alleen wist hij dat Engeland deze eilanden doet voorkomen op de lijst der bezittingen. Wat de fransche rechtsindeeling op Madagascar betrof de regeoring zou binnen kort één of meer fransche ge rechtshoven aldaar vestigen. ITALIË. De sterfdag van Garibaldi is in de vorige week in een groot aantal steden herdacht. Te Rome werd door burg. en weth. een krans gelegd aan den voet van zijn standbeeld op het Kapitool. Aan Menotti Garibaldi werd in de voormalige woning zijns vaders een eeredegen aangeboden bij welke gele genheid de vloer instortte waardoor verscheidene per sonen in een daaronder gelegen regenbak vielen. Slechts één persoon werd ernstig gekwetst. De Kamer beraadslaagde den 4 over het ontwerp der voorloopige handelsovereenkomst met Bulgarije. De heer Barzilai betreurde, dat de regeering niet het initiatief voor een definitief verdrag had genomen zij zou daardoor hebben bijgedragen tot het herstel van den italiaanschen invloed in het Oosten welke geheel ver loren is geraakt. Hij verzocht der regeering, ten be hoeve van Bulgarije tusschen beiden te komen. De minister van buitenl. zaken antwoordde, dat Italië geene staatkunde kan volgenwelke zich van die van andere Staten afscheidt. Intusschen is de staatkundige toestand van Bulgarije langs diplomatieken weg geregeld en Italië beschouwt het bestuur als uitgaande van den wil van het bulgaarsche volk. Italië tracht elke aanlei ding tot onrust te vermijden en dient van goeden raad, doch zonder zich met de inwendige zaken van Bulgarije in te laten. Het ontwerp werd den 6 aangenomen met 214 tegen 31 stemmen. De minister-president Giolitti handhaafde don 4 in de begrootingscommissie den duur zijner krediet-wetten voor zes maanden. De heer Sonino stelde voor, den duur tot drie maanden to beperkenwelk voorstel na levendige beraadslaging met 20 tegen 12 stemmen goedgekeurd werd. OOSTEXR1JK IIONOARIJG. Den I ontsloeg de hotelhouder Hopfner te Weenen een bediende wegens slordigheid en brutaliteit. Deze ging onmiddellijk naar de in een ander deel der stad gelegen wijnkelders van dien heer en liet daar alle vaten leeg loopen. Daarna gaf hij van zijne daad aan de politie kennis. Do hotel houder heeft eene schade van f 25000. Men vermoedt, dat bij den brand in de aan den Staat behoorende Birkenberger zilvermijnen bij Przibram on geveer 350 menschen omgekomen zijn. In het oosten- rijksche Huis van afgevaardigden is onmiddellijk van duitsch-liberale zijde het 'voorstel gedaan en met alge- meene stemmen aangenomen om voor de gezinnen der omgekomen werklieden op Staatskosten te zorgen. De Jong-Czechen betuigden openlijk hunnen dank aan de duitsch liberalen voor de indiening van dit voorstel. de stralende zon met de fiere spreuk„occid.it ut oriatur in verband te zien gebracht met eene gemeene misdaad, die met de meest onteerende straffen wordt bedreigd Is dat alles nog niet genoeg? Is daarmee nog altjjd niet de schuld [geboetdie in jeugdige lichtzinnigheid begaan werd Is het noodlot onverbiddelijk, en verjaart de zedelijke schuld dan werkelijk nooit?...." „Ik wilde dat wij op een eenzaam, onbewoond eilandje midden in den oceaan waren", zeide hij eens met een droevig lachje tot Alixtoen zij op het terras naast elkander zatenen de dichte noveldie uit de rivier opsteegeenen schitterenden sluier uitbreidde over de hellingwaarachter het stadje in de diepte bijna geheel verdwenen was. „Nu eerst bogrijp ik dat mijn goede vader wijs handelde toen hij zich uit weerzin tegen de men schen afzonderdo en slechts met hunne schoone werken omgang hield, die tot geene slechtheid in staat zijn." „Wat mij betreft, kunnen wij morgen heengaan waar heen ge maar wiltnaar het onbekende naar de een zaamheid," antwoordde Alix. „Met n en den jongen zou ik het overal uithouden en mij overal thuis voelen." Zij kwamen nog meermalen op dit gesprek terug. Werkelijk maakte Ulrich in stilte plannen om eene verre reis to doen naar eene van de wereld afgezonderde plaats, eene verwijdering uit zijn land voor langen, langen tijd. Doch hij kon daarover zich niet bepaalder uitdrukken, hij moest den afloop der zaken te Berlijn afwachten. En deze naderden nu de beslissing. Den Isten November ontving vorst Ulrich uit Berlijn de door Von Diineuhorn opgestelde akte van beschuldi ging tegolijk met de dagvaarding, den 12don November voor de Berlijnsche jury te verschijnen „wegens mei need." Quiutns schreef hem dat een onderhoud vooraf natuurlijk altijd zeer gewenschtdoch niet strikt nood zakelijk was daar hij zich durfde vleien de zaak vol komen gerust tegemoet te mogen zien. De vorst antwoordde homdat hij den lOden des avonds op reis zou gaan, den 11 des 's avonds tegen 10 uur te Berlijn dacht aan te komen en in het Hotel Royal zou afstappon. Alix was zeer bedroefd, toen zij aan het ontbijt van Ulrich hoorde, dat hij gedwongen was in do eerstvolgende dagen een reisje te maken, waarop hij haar niet kon meenomen.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1