Binnenland. De gemeenteraad van Weenen stelde 5000 fl. voor die slachtoffers beschikbaar. RYMESflE. Den 3 heeft de minister-president in de Kamer en den Senaat mededeeling gedaan van de verloving van den 27jarigen kroonprins met de 17jarige prinses Maria van Edinbnrg. Deze verloving is tegen den zin van den Keizer van Rusland. SPARfJE. De spaansche en de fransche regeering hebben beide verklaard dat het minimumtarief niet in werking kan worden gebracht zonder den steun der vertegenwoordigingen. Naar den loop der onderhande lingen te oordeelen, zullen echter, zooals men verwacht, belangrijke verminderingen worden toegestaan. De gewezen liberale ministers hebben besloten, vóór de begrooting te stemmen, maar oppositie te voeren zoo de regeering blijft vasthouden aan het sluiten eener leening. VERGEJIIVDE STATE*. De heer Blaine heeft zijn ontslag genomen als minister van bnitenl. zaken. Men vermoedtdat hij zich thans als candidaat voor president zal laten stellen. EGYPTE. De regeering heeft quarantaine gelast voor al hetgeen uit Brassorab komt wegens het uitbreken dor pest op de kusten van Arabië. Dezelfde maatregel wordt toegepast op hetgeen van de boorden der Roode Zee komt. Tweede Kamer. Belastingvoorstellen. Het regeeringsantwoord omtrent deze voorstellen is verschenen. De regeering verzekert, dat in haar werkplan geene verandering is gekomen en dat de kiesrechtberziening aan de Kamer zal worden voorgelegd zoo spoedig als voldaan is aan de grondwettelijke voorschriften. Inmiddels behoort het belastingstelsel zooveel mogelijk verbeterd te worden. Opheffing van het bestaand privilege van het roerend vermogen geschiedt bij het ingediende ont werp. Herziening van de regeling dor gemeento-financiën dient tot die van de gemeentewet te worden uitgesteld. Dat de loopende dienst een batig slot van 2,300,000 zal geven vindt nergens steun in. Evenmin staat be perking der uitgaven in de eerstvolgende jaren vast. Hot ligt niet in de bedoelingde vermogings- belasting te makon tot een sluitpost der begrooting. De bedrijfsbelasting kan zeer goed zóó worden ingericht, dat zij met de vermogensbelasting eene volledige be lasting op het inkomen vormt. Ten aanzien van het moeielijkste puntde progressie, is de oplossing gevonden door eene wijziging te brengen in het ontwerp der vermogensbelasting. De nu ontworpen regeling is deze van f 13000 en f 14000 respectievelijk f 2 en f 4 te heffen en voorts alle vermogens van f 15000 en hooger te belaston met f 1,25 voor elke geheelo som van f1000, waarmede zij het bedrag van f 10000 te boven gaat. Deze f 1,25 klimmen echter tot f 2 voor zoover het ver mogen meer bedraagt dan f 200.000. Hierdoor ontstaat eene zeer geleidelijke progressio opklimmende van 0,15 tot dicht bij 2 per duizend en tevens een lichtere be lasting van de vermogens van t 17000 tot beneden f 50000 die naar het oorspronkelijke tarief te hoog zouden getroffen zijn. Door deze wjjziging in het tarief kan de opbrengst der belasting nu hooger worden geraamd en wel op f8,675,000. Bij het nieuwe tarief sluit de bedrijfsbelasting zich gemakkelijk aan. Men heeft daarbij de keus tusschen ongelijke en gelijke belasting van de inkomsten uit ver mogen en uit arbeid. De minister werkt de hypothese uit van ongelijke belasting op den voet: 5 van de in komsten uit vermogen tegen 4 van de inkomsten uit arbeid waarbij 3 tarieven noodig zouden worden. Een „Ik blijf geen uur langer, dan ik blijven moet dat beloof ik je, HovelingIn Berlijn zal ik van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in touw zijn. Wij zouden daar elkaar weinig zien. Wij zonden alleen maar in het rijtuig en in den wagon iets aan elkaar hebbenalleen gedu rende die acht en veertig uren op de heen- en terugreis. En dat zou werkelijk wat al te veel van je gevergd zjjn ,,0, daar behoeft ge niet op te letten „En denk eens aan den jongen Dien zouden wij toch bij dit afschuwelijke weer niet meenemen en je zoudt toch moeielijk van hem kunnen scheiden en je zeker telkens ongerust over hem maken 1" „Je hebt gelijk Ik zal verstandig zijn en kalm hier blijven. Hoe lang blijf je weg?" „Laat eens zien 's avonds den lOden reis ik af. Den avond daaropvolgend kom ik te Borlijn aan. Mijne zaken daar kan ik, willen we hopen, in een paar dagen afhan delen dus den 12den en 13den; dan zou ik den 14den vroeg weer kunnen weggaan en 's morgens den 15den hier aankomen." „Dat is bijna eene geheele week Die zal mij wel lang duren." „Voor afleiding zou het misschien wel goed zijn als wij papa en mama te gast vroegen. Zij wachten reeds lang op eene uitnoodiging, geloof ik, en zouden je zeker met alle genoegen gezelschap houden. Dan moeten zij tot Kerstmis blijven hoe zou je daarover denken Alix nam met dankbare blijdschap dit voorstel aan en nog dienzelfden dag word er een brief van Dlrich en Alix naar vorst en vorstin Von Eyckhof naar Menthin gezonden. Ulrich had met zijne schoonouders reeds verscheidene hartelijkevertrouwelijke brieven over de Berljjnsche zaak gewisselddus zjj waren eenigszins voorbereid op de uitnoodiging. Op den morgen van Ulrich's vertrek, den lOden November kwamen zij op Kypstein, zeer in hunnen schik, dat zij hunne gelukkige kinderen en hun snoeperig kleinkind weer terugzagen. Ulrich nam in den loop van den namiddag eerst vorst Engelberten vervolgens Karola oen oogenblikje alleen, en verzocht hun dringendhet eigenlijk doel zijner reis niet door de eene of andere onvoorzichtige of geheim zinnige uitdrukking aan de slimme Alix te verraden, en alles te vermijden wat haar maar eenigszins ongerust kon maken. Den 12den 's avonds uiterlijk den 13den inkomen uit vermogen alleen zal in elk geval zwaarder worden belast dan een inkomen uit vermogen en arbeid, en dit wederom zwaarder dan een inkomen uit arbeid alleen. Verder betoogt hij uitvoerig, dat de aanneming der vermogensbelasting de handen van den wetgever in geen enkel opzicht bindt. Hij verklaart daarbij o. a., dat hij niet zal voorstellen de landbouwers in de bedrijfs belasting aan te slaan. Zijne bedoeling is aan de gemeenten te vergunnen én van de vermogens én van de bedrijfsbelastingen opcenten te heffen. Eerst later zal kunnen worden nagegaan, wat de plaatselijke opcenten zullen kunnen opleveren. Door nu den weg te banen tot de gewenschte regeling wordt niet vooruitgeloopen. In liet gewijzigd ontwerp is een artikel opgenomen, voorshands verbiedende de heffing van opcenten op de vermogensbelasting. Wordt deze ver worpen dan zon intrekking der overige ontwerpen daarvan het natuurlijk gevolg zijn. Omtrent verschillende ter sprake gebrachte belastingen spreekt de minister in het kort het volgende gevoelen uit. Vruchtenwijn: Dit vraagstuk is in overweging, doch nog niet opgelost: Staatsloterij: De daarmede bestaande plannen zullen worden medegedeeld zoodra ze tot rijpheid zijn gekomen. Zoutaccijns: Verdey te gaan met de vermindering schijnt onnoodigbij j 4 accijns zal smokkelhandel ver dwijnen en landbouw en nijverheid zijn van de bezwaren ontheven. Grondbelasting: Meerdere verlaging zou hij moeielijk kunnen voorstellen. De minister blijft verder afschaffing der tol len, zoo op de rijkskanalen, als op de wegen in het belang van het verkeer verdedigen. Aan eene tabaksbelasting kan niet worden ge dacht daarmede zou onze bloeiende tabakshandel ten gronde gaan; het zou ook de dood der sigarennijverheid zijntenzij een stelsel van drawbacks werd ingevoerd, dat op groote bescherming zou uitloopen. Door ver hooging der wijnaccijns 8 10 millioen te verkrijgen is eenvoudig onmogelijk. Verhooging der succes siebelasting in sommige zijlijneu komt in aanmer king doch als equivalent voor vermindering van den zwaren druk van het personeel. Belasting van spoor weg- en tramkaarten zou bij den algemeenen wensch naar lage tarieven stellig geen bijval vinden. Verder verdedigt hij de vermogensbelasting tegen ver schillende ingebrachte bezwaren; het bezwaar voor fabrie kanten is o. a. weggenomen door behandeling der fa brieken op gelijken voet als woningen en alle andere gebouwde eigendommen. Dank zij der vermenigvuldiging met den factor 2o. zal de belasting voor den industrieel zeer matig ziju want de belastbare opbrengst der fabrieksgebouwen is laag gesteld. Door de nieuwe regeling der progressie, waarbij, als de waarde van dit vermogen grooter is dan 2 ton, een vast bedrag van ƒ237,50 wordt geëischt benevens J 2 van elke som van 1000, waarmede de waarde van het vermogen dat bedrag van 2 ton te boven gaat eiudigt nu de progressie in het geheel nietschoon zij na een zoker punt al zwakker en zwakker wordt en het cijfer van 2 per duizend nimmer wordt bereikt. Verder te gaan, schijnt onraadzaam. Met behoud van de beginselen en het stelsel van het ontwerp zijn onderscheidene wijzigingen in de voorge stelde bepalingen gebracht tot wegneming van gebreken, aanvulling van enkele leemten en tegemoetkoming aan verschillende niet ongegronde bedenkingen. Ten aanzien van de registratierechten is de minister overtuigd van de noodzakelijkheid eener alge- heele herziening der registratiewetgevingmaar deze eischt meer tijd en rijper beraad dan hem tot dusverre ter beschikking stonden. 's morgens zou hij in een telegram aan den vorst den uitslag van de behandeling der zaak voor do jury melden. „Wat hebt ge toch voor geheimpjes?" riep Alix met gehuichelde brommigheid uit. „Het duurt nog lang eer het Kerstmis is en we moesten die laatste uren liever gezellig met elkaar doorbrengen 1" „De laatste uren meesmuilde vorst Engelbert. „Als men je zoo hoortzou men denken dat het eene schei ding was voor maanden en jaren 1" „Ja, ik weet het wel, het is maar eene week ant woordde Alix. „Maar dat is ook meer dan genoeg. Het is de eerste maal in ons huwelijk, dat wij van elkander gaan „Nu had je mij nog al beloofd verstandig te zijn zoo trachtte Ulrich haar tot bedaren te brengen, terwijl hij haar over de wangen streelde. „Wees het dan nu ook ter wille van mij De groote blauwe oogen der jonge vrouw vulden zich met tranen. Zij verborg haar gelaat aan Ulrich's borst en fluisterde„Ik schaam mij ik ben een klein kind ik weet niet wat mij scheeltmaar ik bon zoo bedroefd wees niet boos op mij ik kan het niet helpenWees niet boos op mij Liefkozend streek Ulrich haar langs het zachte, kas tanjebruin haar en sprak haar vriendelijk toe. En toen zij zijne klankvolleaangename stem hoorde kwam zij tot kalmte. Doch het afscheid viel haar zwaar. Waarom keken haar vader en hare moeder toch zoo ernstig Waarom drukten zij hunnen schoonzoon zoo ontroerd de hand toen Ulrich zijnen voet op de trede van het rijtuig gezet had Alix en Ulrich kusten elkaar hartelijk. De palfrenier sloeg het portier dicht en klom op den bok. Ulrich stak nog voor de laatste maal zijn hoofd uit het raampje en gaf Alix, die op de trede stond, nog eenen laatsten kus. Haar en den spartelenden jongen. „Klaarriep vorst Engelbert. Alix sprong van de trede. De koetsier klapte met de zweep en het rijtuig rolde heen. Men kon van het terras het rijtuig, dat op den kron kelenden weg telkens weer te voorschijn kwamnog langen tijd volgen. Toen wuifden zij met hunne zakdoe ken, en zagen ook in de verte iets wits fladderen Wordt vervolgd. z E E P a c c IJ N s. De minister erkennende de juistheid der bedenkingen tegen de vrijstelling van invoerrecht voor de gewone zachte zeepheeft thans nader voorgesteld den betrek- kelijken tariefpost aldus te wijzigen geparfumeerde zeep en transparantzeep J 4 andere harde 2, andere zachte 1 alles per 100 P. Zeeppoeder wordt gelijk gesteld met harde zeep. Wegens de te duchten misbruiken, komt 't niet raad zaam voorvrijdom van accijns te verleenen voor gedis tilleerd en suiker, benoodigd voor de vervaardiging van transparant-zeep. Wanneer buitenlandsche harde zeep zooals nu wordt voorgesteldaan een matig specifiek recht wordt onderworpen kan de elders bestaande vrij dom op genoemde bijmengsels voor de Nederlandsche zeepnijverheid geen bezwaren opleveren vooral ook om dat transparant-zeepen, vervaardigd met alcohol of suiker, hier te lande betrekkelijk weinig gebruikt worden. Ook wanneer aan de zeepfabrikanten niet vergund kan worden tegen den tijd dat de accijns zal vervallen, zeep van winkeliers terug te nemen en weder onder door loopend krediet in te slaan met terugbetaling van den vroeger voor die zeep betaalden accijns zullen de win keliers wel kunnen zorgen op het tijdstip waarop de accijns vervalt, geen belangrijke voorraden te hebben vooral nu tevens bepaald wordt, dat ook deze wet met 1 Mei 1893 in werking zal komendus het tijdstip geruimen tijd van te voren bekend kan zijn. Leerplicht. Het hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzers-Ge nootschap heeft op de gestelde vragen betreffende leer plicht van 114 afdeelingen antwoord ontvangen. Aangezien de groote meerderheid der afdeelingen zich nagenoeg in denzelfden zin over de meeste heeft uitge laten, meent het hoofdbestuur de beraadslaging ter aan staande algemeene vergadering zeer te kunnen beperken, door alleen de volgende stellingen in bespreking te brengen en aan de stemming te onderwerpen I. In de wet op den leerplicht behoort het lager on derwijs verplicht te worden gesteld voor den leeftijd van 6 tot 14 jaar, met dien verstande, dat als overgangsbe paling eerst gedurende zeker tijdperk als eind van den leertijd het 12e en daarna het 13e jaar wordt aangewezen. II. Het zoogenaamde herhalingsonderwijs moet ver plicht worden gesteld gedurende den leeftijd van 1416 jaar, voorloopig van 1214 en daarna van 1315 jaar als overgangsmaatregel. Dit herhalingsonderwijs behoort zich te bewegen in de richting der opleiding tot het beroep, maar mag nooit de elementen voor eene meer algemeene ontwikkeling ontberen. III. Het hoofd der school mag alleen in zooverre in de strafvervolging in zake leerplicht worden gemoeid, dat hij het schoolverzuim zooveel mogelijk met opgaaf van redenen aanteekenten daarvan mededeeling doet aan de bij de wet aangewezen autoriteit. IV. Hoewel het wenschelijk zou zijn dat aan com- missiën uit de ingezetenen de taak kon worden opgedra gen om onderzoek te doen naar overtredingen van de wet op den leerplicht, is het voor eene richtigo uitvoe ring der wot meer aan te raden, daarvoor afzonderlijke ambtenaren aan te stellen. V. Het is bij de uitvoering eener wet op den leerplicht noodzakelijk, de openbare armenzorg zoodanig te regelen, dat de ouders niet buiten hunne schuld in de onmoge lijkheid verkeeren, hunne kinderen geregeld naar de school te zenden. VI De regeling der vacantiën moet plaats hebben in overeenstemming met den tijd, waarin tegenwoordig het schoolverzuim het grootst is. VII. Wanneer, meer dan tot dusverre geschiedt, bij de regeling der schooluren op plaatselijke omstandigheden wordt gelet, kan dit strekken tot vergemakkelijking der invoering van leerplicht. Te Wijdenes is den 2 bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. Bennemeer met 17 stemmen: op de heeren J. Bakker Jz., P. Boot en A. Ham Pz. waren respectievelijk 14 10 en 6 stem men uitgebracht. Den 2 heeft de gemeenteraad van Hoogkarspel aan mej. J. van der Meer, vroedvrouw, op haar verzoek, eervol ontslag verleend met ingang van den 15 en be sloten tot het benoemen eener opvolgster op f 350 jaar wedde. Den 3 heeft de gemeenteraad van Sandvoort met algemeene stemmen besloten voor drie jaren aan commissarissen van het Groote Badhuis aldaar een ge deelte strand voor dat huis groot 100 strekkende ellen, te verpachten tot het plaatsen van badkoetsen en verder badmaterieel, voor het geven van zeebaden, alsmede tot het plaatsen van strandstoelen tegen f 600 per jaar; aan J. Hollenberg, voor gelijk doel 100 strekkende ellen strand, gelegen voor het hotel Kauffmann, tegen f 500 per jaar en aan de heoren G. en J. Eltzbacher te Amsterdam een gelijk gedeelte ter grootte van 100 strekkende ellen gelegen aan den voet van den trap voor het hotel Kur- zaal, tegen f 500 per jaar. Verder werd in beginsel besloten tot het verpachten van gedeelten strand tot het plaatsen van strandstoelen. De gemeenteraad van Brielle heeft den 3 met meer derheid van stemmen het voorstel van de gewezen com missie van toezicht op het middelbaar onderwijs om den heer van Leeuwen als leeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool te ontslaan, verworpen, maar met 8 tegen 3 stemmen aangenomen het voorstel van den heer Lette om dien leeraar dringend te verzoeken de vreemde gewoonten, die hij zelf erkent heeft te bezitten en door autoriteiten onhebbelijkheden genoemd zjjn, na te laten. Te Deventer is den 3 door den gemeenteraad be noemd tot directeur der hoogdrukwaterleiding de heer A. C. Niermeijer, directeur der gasfabriek en tot archi varis de heer dr. J. de Hullu te Cadzand. Bij kon. besluit van den 3 is o. a. oen pensioen van 334 verleend aan mevrouw J. G. L. van Doorn weduwe van den heer jhr. mr. D. van Akerlaken in leven president der arr. rechtbank te Hoorn.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2