„KANT." No. 99. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. Y R IJ I) A 0 10 J U N I. PARIJSCHE BRIEYEN. FEUILLETON. Roman uit het Berlijnsehe leven, ALkAIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag., Donderdag, en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,80franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer: 3. Prys der gewone Ad verten tli:n Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. CXII. Parijs, 29 Mei 1892. De Meimaand is bijna ten eindeen sedert wij te Parijs wonenhebben wij nog nooit zulk eene droge bloeimaand gezien. Deze droogte gaat sinds weken ver gezeld van eene bijna ondragelijke warmte en hoort men daarover niets als klachten, vooral van buiten, waar de boeren met dringend verlangen den regen tegemoet zien. De groote hitte schijnt ook het verstand van sommige lieden aan te tasten zoo is b.v. de bekende Succide Italiaan, die indertijd dertig en meer dagen achtereen eene vastenkuur volhield, volkomen krankzinnig geworden. Op den grooten Boulevard vóór het Café Riche, des avonds tegen elf ure, zwaaide hij plotseling met zijn rotting en verklaardedat hij Cesar Napoleon Keizer van alle Franschen was. De man zal naar een gekkenhuis worden overgebracht. Eene andere gekke historie deod voor eene week geleden aan de geheele parijsche pers een mal figuur maken; onder den fraaien titel De nieuwe D' Ar- tagnan" (de groote held uit de bekende romans van Dumas) kwam in alle bladen een sensatie-bericht voor, van een viervoudig duelwaarin de heer Roulez in minder dan veertig minuten zijne vier tegenstanders had buiten gevecht gesteld. Van ieder duel werd het proces verbaal bekend gemaakt, de namen der tegenstanders en der getuigen kwamen ons onder de oogen wel vijftig personen moesten de feiten hebben bijgewoond en den bekwamen, moedigen schermer luide hebben toegejuicht. In koffiehuizen en in de familiekamer werd over niets anders gesproken en velen wisten uit goede bron eene massa bijzonderheden te vertellen. Intusschen waren het de uitvindingen op electrisch gebied of wel was het de warmte die den heer Roulez eene poets speelde zeker is hetdat de man het geheele geval gedroomd heeft; een schaterlach ging uit het publiek op en met de re porters is geducht de draak gestoken. Na eene vrij mislukte poging om niet een al te zot figuur te maken, hebben de bladen zeer wijselijk verder gezwegen, en zoo is ook die gebeurtenis thans ongeveer vergeten. Om bij de groote droogte te blijven, zoo kwam ons dezer dagen de statistiek van het Centraal Meteorologisch Bureau onder de oogen waaruit wij ziendat voor de laatste 16 jaren, thans in 1892, voor de maanden April en Mei te zamen, de minste hoeveelheid regen, zijnde 17 milli meters is gevallen terwijl b.v. in 1879 de regenmeter 155 millimeters aanwees. Geen wonder waarlijk dat vele Parijzenaars reeds naar de »campagne" zijn vertrokken, eerst was het het dynamiet, en thans is het de warmte die de bewoners verjoeg. Dezer dagen maakten wij ook eens een klein uitstapje en wel met de lijn P. L. M., officieel genaamd Paris-Lyon-Méditerranéemaar in de wandeling ook bekend als Pour La Mort, omdat indertijd op deze lijn de ongevallen aan de orde van dep dag waren. Intusschen is deze maatschappij er steeds op uit voor het gemak en genoegen der reizigers op practische 74) door P.AlJIi lilADAl. HOOFDSTUK XXIII. Met goedvinden van andere toonaangevendehooge autoriteiten had de heer Raumerdie als president de behandeling dezer zaak voor de jury had te leiden, het overbodig geacht, het bedroevende schouwspel van eenen hoogen staatsdienaar van vorstelijken bloede ondef be schuldiging eener zware misdaad voor de jury te zien terechtstaan voor een groot publiek te laten afspelen en had hij daarom bepaalddat de behandeling der zaak-Engernheim in de kleine gerechtszaal zou plaats hebben. De toeloop om kaarten was buitengewoon drok geweest, en do teleurstelling was des te grooterwant slechts een zeer klein gedeelte der aanvragen tot bijwoning van het proces had ingewilligd kunnen worden. De president had zich voorbehouden over dit geringe aantal persoon lijke toegangsbewijzen zelf te beschikken, en bij de uit- deeling had hij blijken gegeven van grooten tact. Er waren ook de noodige ^ïuatregelen genomenom het samenscholen van nieuwsgierigen voor de gerechtszaal en eenen oploop voor het paleis van justitie te voor komen. En zoo was het dan slechts een klein kringetje, een werkelijk uitgelezen gezelschap, dat al sedert 's mor gens acht uur vóór den aanvang der zaak de beperkte ruimte voor het publiek bestemd, begon te vullen en al zeer spoedig bezet had. Ook de gezworenen waren reeds tegen kwart vóór negen allen present. wijze te zorgen. Zij was de eerste die hier de hoofd kussens en dekens invoerde welke men bij het station van vertrek huurt en bij aankomst weder afgeeft. Deze maatregel, die in het begin met gelach en spot begroet werd, is thans algemeen. Heden heeft die Maatschappij weder iets nieuws bedacht, en wel op voorstel van den ingenieur den heer Edouard Cros. Het is n.l. voor de reizigers dikwijls, en vooral des nachts, bijzonder moeilijk, het compartiment terug te vinden waarin men gezeten was en waaruit men eenige oogenblikken afdaalthetzij om zich te verfris3chen, of om welke reden dan ook. Wol staan nummers op alle rijtuigen, doch hoe licht vergeten wij daarop te letten. De heer Cros heeft er dus iets beters op gevonden en met zijn nieuw systeem is het bijna niet mogelijk zich nog langer te vergissen. Hij trekt het oog en de aandacht van het reizend publiek door eene groote blauw geëmailleerde plaat, waarop eene geheel witte teekening duidelijk uitkomt. Die plaat is op den wagen aangebracht en zoo gesteld, dat zij nood zakelijk in het oog valt. De teekening is steeds zeer eenvoudig, een dier, een boom, een meubel, een vaandel enz. enz. Op deze wijze vinden wij dus altijd dadelijk ons compartiment terug, en is een register aangelegd van vijfduizend verschillende figuren ten behoevo der spoor wegmaatschappijen. Hopen wij thans dat P. L. M. door de andere maatschappijen op dien weg zal worden ge volgd, vooral nu besloten is, waarom is ons niet duidelijk, dat de wagens voor alle klassen ééne en dezelfde kleur zullen hebben. Vroeger hadden wij roode, gele, blauwe, zwarte wagens heden zijn ze alle groen en dus kunnen die blauwe platen met witte figuren belangrijke diensten bewijzen. Wij spreken niet gaarne over misdaden, maar toch is het drama, waarvan de rne du Rocher het théater was, te echt parijschdan dat wij niet even bij die feiten zouden stilstaan. Het is altijd dezelfde geschiedenis eene jonge vrouw, madame Reijmond, die met haren man uit liefde gehuwd was betrapte hare beste vriendin eene jonge beeldschoone vrouw, madame Lassimouve, in ongeoorloofde betrekking met den heer Reijmond. Reeds had de bedrogene vrouw aan de beide schuldigen ver giffenis geschonken, op voorwaarde, dat mevrouw Las simouve niet langer met den heer Reijmond zoude omgaan. Het einde echter is geweest, dat de heer Reijmond een appartementje huurde in rue du Rocher en daar rendez vous gaf aan zijne »maïtresse" en dat madame Reijmond de schuldigen overviel en hen vond in eene houding, die geen twijfel toeliet. Madame Lassimouve betaalde hare ongeoorloofde liefde met het leven daar de bedrogene vrouw haar met revolver en dolk ernstig vorwondde en zij aan die wonden overleed. Buitengewoon veel werd hier over dit drama geschreven, indertijd en nog steeds was de jury steeds zeer zachtzinnig gestemd tegenover hen, die misdrijven uit jaloerschheid begaan, vooral wan neer de daders bedrogene echtelieden zijn of door haren minnaar verlatene meisjes. Dat is met de vitrioleuses begonnendoch zijn die drama's op veronrustbarende wijze in hoeveelheid aangegroeid. Velen dringen er thans Een paar minuten vóór negen ging er een gemompel van nieuwsgierigheid van deelneming door de nu vol komen gevulde ruimte achter het gedeeltedat in de zaal afgezonderd was voor de in het proces betrokken personen. Vorst Ulrich von Engernheim verscheen in gezelschap van zijnen verdedigerden justitieraad Felix Qnintus. Hij was geheel in het zwarthad zijne jas tot boven toe dichtgeknoopt en hield zijnen hoed in de hand. Hij scheen volkomen kalm te zijn. De hooge krachtige mannelijke gestalte do onge dwongen aristocratische houdingde edele kop met het korte blonde haar en de volle baard dat alles was reeds lang bekend bij het grootste gedeelte van het pu bliek doch het leek welof het heden eenen nieuwen diepen indruk maakte en met bijzondere opmerkzaam heid werd het alles door de heeren en dames opgeno men. De vorst bespeurde niet, of wilde niet bespeuren, dat hij het voorwerp dezer bjjzondere belangstelling was. Hij stond met het gelaat afgewend van de ruimte der toeschouwers, naast zijnen verdediger, en was met dezen in drok gesprek. Toen kort na negen de officier van justitie Von Dünenhorn zijn intieme vriendzijne plaats innam beiden vermeden het, elkander heden aan te zien stiet de vorst een klein deurtje open dat toegang ver leende tot het voor de beschuldigden afgezonderde ge deelte en zette zich neer op den stoel, die het dichtst bij de rechters stond vlak achter zijnen verdediger in ietwat schuine houdingzoodat hij zijn gelaat gericht hield naar de rechters en de jurydoch van de toe schouwers niets zag, die ook slechts voor een zeer klein gedeelte hem in het gelaat konden zien. Onmiddellijk daarna traden de rechters binnen. De vorst stond op om hen te begroeten. Zij namen plaats achter de groene tafel, en de president opende de zitting. Na de gewone formaliteiten, de loting en de beëediging der gezworenenhet oproepen der getuigen waarbij de naam van vrijheer Emmerich von Saza onwillekeurig eene beweging onder de toeschouwers deed ontstaan werd de vrij omvangrijke akte van beschuldiging voor gelezen. op aan, dat men ook die misdaden zal bestraffen en niet Liger de schuldigen vrijspreken. Zoolang echter het groote publiek aan zijnemijns inziens zeer eerbied waardige vooroordeelen vasthoudt en het huwelijk en eeden van trouw nog als iets meer beschouwt, dan als een eenvoudig burgerlijk contract, zoolang zal ook steeds de publieke opinie zich uitspreken ten gunste van hem of haar die zich zoo plotseling tot rechter en beul in eigene zaak maakt en zal het vrijspreken in de mode blijven. Dit laatste is echter uit een rechtsoogpunt eene bepaald slechte uitspraak, de jury is steeds in lijnrechte tegenspraak met het strafwetboek, de wet toch bestraft het overspel met eenige maanden gevangenis, dus begrijpt niemand waarom het aan den bedrogene vrijstaat die lichte straf plotseling in moord en doodslag te veranderen. Zoo wij over andere misdrijven en drama's niet spre ken, dan is dit steeds om niet al te griezelig te worden. Wijzen wij b.v. op Een drama in de rne de Berri; op de geheimzinnige misdaad van Argenteuilen verder maar dadelijk op de statistiek, welke voor de twintigste week van het jaar, dus in acht dagen tijds en alleen voor de stad Parijs twaalf zelfmoorden en dertien andere ge- weldadige sterfgevallen aangeeft. Overigens is de ge zondheidstoestand bevredigend, daar slechts 979 personen stierven, terwijl bet gemiddelde cijfer 1025 bedraagt. Hoe gevaarljjk het zijn kanin do kamers van een hotel artikelen van waarde te laten, ondervond mevrouw de baronnesse van Tuijll van Serooskerken welke dame in het hotel Bellevue, Avenue de 1' Opéra, logeerde. Van eene rijtoer door het Bois de Boulogne terugkomende, vond de baronnes dat haar eene reistasch, inhoudende voor tienduizond franken kleinoodiën en twee bankjes van 1000 franken, ontvreemd was. De tasch werd wel teruggevonden, doch ledig. De buitengewone hitte deed ons een bezoek aan de schilderij-salons uitstellen. Eindigen wij voor ditmaal met aan alle gasten van Parijs een bezoek aan te raden aan het nieuwe prachtige panorama »Le Vengeur" van Poilpot. Poilpoit is een der grootste panoramaschilders; voor de groote parijsche tentoonstelling maakte hij de »Transatlantiquesverder zijn van hem: Vóór Parijs; Reischoffen Buzenvalde verovering der Bastille de Vrijwilligers van 1792 en ontvingen Londen, Chicago, New-York, Washington, Moskou enz. zeer schoone pano rama's van Poilpot Wij nemen aan, dat het zeegevecht van den »Vengeur" bekend is en willen slechts in her innering brengen, dat dit schip deel uitmaakte van een fransch eskaderhetwelk in de laatste dagen vaD Mei 1794 uitzeilde, om de engelsche schepen te bevechten, en zoodoende aan een convooivan Amerika komende met levensmiddelen, den weg te openen om veilig Brest binnen te komen. Op 1 Juni 1794, of zooals men toen schreef 13 Prairial van het jaar 2, strijdt de Vengeur uren achtereen tegen verscheidene engelsche schepen, en Da een verwoed gevecht verzinkt het fransche schip langzaam en steeds strijdende, met dooden, levenden en gewonden in de diepte onder den kreet van »Leve de Republiek." Het panorama van Poilpot is bepaald Deze steunde vooral op de rechtstreeksche beschuldiging door Bertha Schmider en vrijheer Von Saza: op de be sliste verklaring der eerste die den vorst in den nacht van 21 op 22 December ongeveer om één uur het park had zien binnentredenen de even besliste verklaring vau den laatstedie den vorst ongeveer te half twee het park had zien verlaten. Voor het hek in de König- grützerstrasso had de voj-st eene droschke genomenden koetsier aangespoord hard te rijden, en voor den kleinen afstand tot Kroll het buitensporig hooge loon van tien mark betaald. (Getuige: de voormalige koetsier A. Spiddel). De verklaring van den beschuldigde hoe hij om van de Behrenstrassewaar hij gelijk bewezen en door hem erkend was den avond had doorgebrachtnaar Kroll te gaanin dit gedeelte der Königgrittzerstrasse was gekomen, dat hij volstrekt niet had behoeven te passeeren, moest als ontoereikend verworpen worden. Deze bezwarende feiten werden echter door nog andere gesteund, die wellicht als nog klemmender bewijzen kon den dienen. In de sneeuw van het park had men de scherpe indrnksels van de voetstappen des nachtelijken bezoekers gevonden die eerst na één uurdaar tot dit uur eene buitengewoon felle sneeuwjacht had gewoed het park had kunnen verlaten. Deze sporen waren zeer opmerkelijk geweestblijkbaar van iemand die hinkte. Ook in de parkkamer dicht bij de deur, die tot het park toegang verleendeen op den Steinway-vleugel in de nabijheid dezer deur, waren vochtige sporen waargenomen. Bij het vorige proces tegen Hotte c. s. had men aange nomen, dat deze sporen van Wildicke afkomstig waren. Wildicke, die zijne misdaad, zoowel het beramen als de verleende hulp bij de inbraak volkomen had bekend had intusschen voortdurend beslist ontkend, dat hij door het park was gekomen eu ook nu had hij dezelfde verklaring afgelegd. Het was niet te denken, dat Wil dicke, die de hoofdzaken bekend had, uit eene of andere gril hardnekkig ietsdat naar verhouding van zeer ondergeschikten aard was zou loochenen. De onder stelling die men bij de vorige behandeling der zaak had laten gelden dat de inbreker gedurende de korte afwezigheid van gravin Iseneck uit de parkkamer het

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1