ALKMAARSCHE COURANT Zondag 12 Juni 181)2. Gemeente-begraafplaats. Buitenland. Binnenland No. ?0* Vier en Negentigste Jaargang. 1802. TWEEDE BEAD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar; Overwegendedat van onderstaande grafruimten op de gemeente-begraafplaats gedurende verscheidene jaren de belasting voor het onderhoud, ten bedrage van vijftig centen voor ieder per jaar, niet voldaan is te weten indertijd afgestaan aan nu wijlen van Nos. 349 en 350 L. J. H. Scbeltus van Karapferbeko. No. 14 M. P. Bruinier. 45 D. Julsing. 275 Joh. Roos. 207 C, Bosman Roem. 298 C. A. Schöder. Overwegende, dat volgens art. 2 der verordening, rege lende de invordering van begrafenisrechten, daardoor het recht op die grafruimten verloren kan worden Roepen bij dezen alsnog de rechthebbenden op voor schreven grafruimten op om vóór 1 Augustus 1892 die achterstallige belasting ten kantore van den gemeente ontvanger te voldoen, ter voorkoming dat het recht op de grafruimte vervalt en deze grafruimten alzoo weder ter beschikking van het gemeentebestuur komen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 8 Juni 1892. Do Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. FKANKK1JK. De minister van oorlog heeft be paald, dat alle personen bij dat departement in dienst, militaire zoowel als civielevoor wie nog geen leeftijd van pensioen was vastgesteld, op hun 64 jaar worden gepensioneerd. De rechtzijde der koningsgezinde partij heeft de ver klaring vastgesteld, in antwoord op het schrijven van den Paus, waarbij den katholieken wordt aanbevolen zich aan de republiek te onderwerpen. Zij verklaart de besluiten van den Paus te eerbiedigen voor zoover de godsdienstige aangelegenheden betreftmaar als burgers meenen de koningsgezinden het recht te hebben voor hunne staat kundige overtuiging op te komen en het monarchaal be ginsel te verdedigen. Zij zullen zich met de conserva tieven van andere staatkundige kleur op het terrein dei- conservatieve belangen verstaan, maar blijven niettemin, wat de staatkunde betreft, verklaarde koningsgezinden. ITALIË. De Kamer beraadslaagde den 9 over het toestaan aan de regeering van zes twaalfden der Staats- begrooting om in den dienst te voorzien. De heer Imbriani wilde slechts één-twaalfde verleenen. Gaf men meer, dan zon de regeoring daarvan toch slechts tegen de Kamer gebruik maken. Deze spreker werd verscheidene malen tot de orde geroepen. Minister-president Giolitti zeide, dat het Kabinet on middellijk zijne denkwijze zou ontvouwen. Hij zal niet de kwestie van vertrouwen stellen, omdat het nu slechts geldt in eenige administratieve behoeften te voorzien. Aan de goedkeuring van de begrooting door de Kamer valt niet. te twijfelen er bestaat thans alleen een hef tige strijd over het voorloopig verleenen van één- of zes-twaalfdeu. Indien de Kamer deze laatste toestaat zal zij in November of December de begrooting iu be handeling kunnen nemen zoo nietdan zal zij de be grooting in eene enkele lezing moeten aannemen. Men kan bij deze gelegenheid geen incident van staatkundigen aard opwerpen want het Kabinet handhaaft volkomen de verbeterde begrooting van het vorig kabinet. De zaak bepaalt zich tot eene stemming over de voorloopige twaalfden voor zes maanden of voor één maand. Het betrett hier geen kwestie van vertrouwen in het Kabinet, maar regelmatigheid in het beheer. Hij hooptdat te genover dit hooge administratieve belang overwegingen van ondergeschikten aard zullen wegvallen. Deze verklaring werd door de linkerzijde en het cen trum toegejuicht. De heer Bonghi bestreed het ministerie. De verdere behandeling werd verdaagd tot den 10 toen de beraadslaging na eene woelige zitting gesloten werd. Negentien motiëu van orde werden ingediend. De stemming zal waarschijnlijk den 11 plaats hebben. Met 192 tegen 144 stemmen werd een ontwerp aange nomen betreffende buitengewone militaire uitgaven. Eene hevige uitbarsting van den Vesuvius is begonnen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De primaat van Hongarije heeft den Keizer bij de kroningsfeesten toe gesproken en o. a. gezegd: »Ik bid God, te godoogeu dat de kroon van den H. Stefanus krachtdadig de hand having van den vrede verzekeremaar indien gevaar mocht dreigen, dan treffe het zwaard van den H. Stefanus onze vijanden Op de toespraak van den voorzitter der magnatentafel antwoordde de Keizer: Do ontwikkeling van den hon- gaarschen Staat heeft do macht der geheele monarchie verhoogd. De burgemeester wenschte den Keizer geluk en zeide, dat de bevolking zich verheugt over de uitkomsten sedert 8 Juni 1867 door de bemooiingeu des Keizers verkregen. De Keizer betuigde zijn dank aan den voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden voor hot door dezen over handigd adres, waarin de verzekering wordt gegeven van warme gehechtheid. Hij bracht hulde aan de nagedach tenis der groote vaderlanders, die gedurende 25 jaar zijne getrouwe raadslieden waren en achtte het een troost te bespeuren dat de geestdie hen bezielde niet verloren was gegaan. Aan graaf Szapary antwoordde de Keizer dat hij in de geestdrift der bevolking een bewijs zag van de innige liefde der natie voor de kroon van den H. Stefanus, en van gehechtheid jegens hem en de keizerlijke familie. PORTUGAL. De ministerraad heeft met algemeene stemmen besloten, do met de comité's der fondsenhouders aangegane overeenkomst niet te bekrachtigen even min als het ontwerp der leening. Hij houdt zich met het oog op den tegenwoordige economischen toestand van Portugal, overtuigd, dat, wanneer de hulpbronnen uit de leening zonden zijn uitgeput, de schatkist buiten machte zou blijken aan hare verplichtingen te voldoen. Hij besloot een derde te betalen van de op 1 April j 1. vervallen coupon der aflosbare schuld, en op 1 Juli evenzeer een derde te betalen op de coupon van de ge consolideerde schuld. De betaling zalbehalve aan de gewone kantoren, ook plaats hebben bij de agentschappen van Portugal in den vreemde. De daarvoor benoodigde gelden zullen onmiddellijk naar het buitenland worden overgemaakt. Deze korting is tijdelijk en zal slechts duren, totdat eene vaste schikking ten aanzien van de betaling der buitenlandsche schuld is getroffen. VEREEN1GDE STATEN. De republikeinsche bijeenkomst te Minneapolis heeft den 10, bij eerste stemmingmet groote meerderheid den heer Harrison aangewezen als candidaat der republikeinscho partij bij de aanstaande presidents-verkiezing. TWEEDE KADER. Blnncnlandsohe zaken. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot ver hooging van dit hoofdstuk voor 1892 lo. met 128.000, eerste termijn, voor den bouw te Delft van een gebouw ten behoeve van de triangulatie van Nederland, als van het onderwijs in de geodesie, hot landmeten en het wa terpassen aan de Polytechnische school; de gezamenlijke kosten worden geraamd op 223,000 2o. met J 6000 voor de instelling eener centrale commissie voor do sta tistiek. Met eene herinnering aan de geschiedenis dezer zaak betoogt de regeering de noodzakelijkheid van zoo danige commissie, die zij met 1 Sept. 1892 in het leven zou wenschen to zien treden en waarvan zij de jaar- lijksche kosten raamt op ongeveer 15000. De rekening van het Internationaal Laudbouw-Con- gres, dat in September 1891 te 's-Gravenhage gehouden werd. is met een voordeelig saldo van ongeveer 4400 gesloten. Den 7 is besloten van dat saldo 440 aan te bieden aan de Nederl. Maatschappij van Weldadigheid ter herinnering aan het hoogst belangrijk bezoek, dat de Congresleden te Prederiksoord mochten brengen en de schitterende outvangstaldaar genoten en de overblij vende 4000 te bestemmen tot stichting eener Beurs waarvan de rente zal worden aangewend tot ondersteuning van behoeftige leerlingen bij het landbouw-onderwijs. Het beheer van dat fonds en de beschikking over de rente daarvan is aangeboden aan het Nederl. Landbouw-Comité. Het kohier voor de plaatselijke directe belasting dienst 1892 te Gouda werd den 7 vastgesteld tot een bedrag van 43500 de percentage bedroeg 1.86 pet. Den 8 is te 's-Graveuhage aanbesteed het ver richten van baggerwerk in het Schour langs de zuidzijde van do Hoornplaat, beneden de haven van Maassluis en op den Stroomovergang aan den Hoorn, voor de verbe tering van den Waterweg langs Rotterdam naar zee. Eenige inschrijvers waren de heeren A. Volker Lzu. te Sliedrecht en P. A. Bos te Gorinchem voor 68.000. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 8 met '23 tegen 9 stemmen verworpen het voorstel van het lid, den heer Hugo Muller, om aan de Koningin- Regentes een adres in te dienenhoudende verzoek bij de Wetgevende Macht een voorstel aanhangig te maken tot wijziging der armenwet. Den 8 is door het bestuur van Drechterland eene nieuwe voordracht opgemaakt ter benoeming van een dijkgraafin plaats van wijlen den jhr. mr. D. van Akerlaken. Thans zijn daarop geplaatst de heeren K. Zijp Kz, burgemeester te Wljdenes, J. Groot jr., wet houder van Hoorn en Jb. Kooyman ltz., burgemeester te Andijk. Do jaarwedde van den dijkgraaf werd bij de herziening van het reglement vastgesteld op 1200, van den secretaris op 1000 en van don penningmeester op 600, terwijl afgeschaft werd de extra toelage van den heemraad die in nood als dijkgraaf optreedt. De vergadering van de afdeeling Wieringerwitard der Hollandsche maatschappij van Landbouw den 8 gehouden werd door slechts 12 leden bijgewoond. Na lezingen goedkeuring der notulen werd dooi den voorzitter den heer Groneman een getuigschrift uitgereikt aan Frederik Druif, die 1 April 1.1. 25 jaren als arbeider bij den heer A. K Kaan in dienst was. Du heer Groneman achtte het een verblijdend teeken iu deze dagen van strijd tnsschen arbeid en werkgever, dat oen arbeider gedurende zulk een tal van jaren steeds met trouw, oerljjkheid en vlijt zijn patroon had gediend. De rekening over 1891 wijst een batig saldo aan van 45,251/J, de ontvangsten bedroegen y 295,83'/j, de uit gaven J 250,58. Voorstellen, om onder do punten van beschouwing van de algemeene vergadering te worden opgenomen, werden niet ter tafel gebracht Do heer jhr. P. J. J. Repolaar, te Dabbeldam, werd kandidaat gesteld voor lid van het hoofdbestuur, in de plaats van den heel de Bruine, die 31 Dec. a.s. moet aftreden. De voorzitter deelde hierna mede dat ingevolge besluit eener vorige vergadering een palverisator (sprenkelaar), zoomede een vat bouillie bordelaise is aangeschaft voor de besproeiing der aardappelen tegen de bekende ziekte. Iuwoners dei- gemeente die hunne aardappelen de bewerking willen laten ondergaan, moeten hiervoor bij de aangifte een gulden per '2 '/a roeden betalende afdeelfng bekostigt ook dengene, die met het werk wordt belast, de proefnemer moet of zelf of iemand aanstellen, om bij de besproeiing behulpzaam te zijn. Na deze mededeeling werd de vergadering gesloten. Den 9, des avonds even negen uren, zijn eenige groote houten gebouwen, beljoorende tot de stoomtapijt- klopperij van den heer Dijkman aan het Ververspad, on der Nieuwer-Amstel, in brand geraakt en verbrand. Alleen de van steen gebouwde machinekamer is grootondeels be houden. Een zeer talrijk publiek was van dezen zwaren brand getuige. Sequah is te Zwolle aangekomen en heeft den 9 zijne zittingen aangevangen. Den 10 des nachts te één uur is te Amsterdam in een kruidenierswinkel op do St. Anthoniebroestraat een felle uitslaande brand ontstaan door de aanwezige voorraad petroleum sloegen de vlammen over de volle breedte der straat. Met behulp van de Vechtleiding kon de brandweer den brand blussohen. Men schrijft ons Den 10 is het nieuwe kruisvervaardigd door den heer Blok, smid te Scliagcn. op den Schager toren ge plaatst. Het gevaarte weegt niet minder dan 281 ned. ponden. Dat het afnemen van het oude kruis en het plaatsen van het nieuwewelk werk door den heer Houijk timmerman te Sohagen was aangenomen met veel omzichtigheid en sterke hulpmiddelen geschiedde bewijst wel het feitdat geen enkel ongeval gebeurde. De heer G. Diepen heeft ontslag genomen als lid der Tweede Kamerde daardoor noodig geworden ver kiezing te Roermond is bepaald op 28 Juni en de hei- stemming zoo noodig, op 12 Juli. Aan de Koningin-Regentes der Nederlanden is door den Keizer van Duitschland de Louisa-orde verleend. Do heer dr. C. F. J. Blooker is door de drie libe rale kiesvereenigingen te Amsterdam candidaat gesteld voor lid van den gemeenteraad. Bij de te Rotterdam gehouden aanbesteding van 5 filters op het terrein der duinwaterleiding achter de Oude Plantage aldaar, was de laagste inschrijver de heer A. v. d. Heydeu Azu. te Hardingsveld, voor 281.387. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen den 21, des namiddags te 2 uren. HURGERLIJKE STAMlï!" Helloo. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: 3 Mei. Klaas Kraakman en Maartje Morsch. Jan Kraakman, te Limmen en Jannetje Morsch. Geboren: 5 Mei. Henrietto Rosinad. van Frans Johan Jacob Loeff en Magdalena Gips. 21 Guurtjed. van Johannes Zonneveld en Guurtje Dekker. 25 Petronella VVilholmina d. van Gerrit Jongejan en Antje Slot. 27 Hendrik, z. van Cornolis Verwer en Mietje Meijer. Overleden: 18 Mei. Trijntje Hes ochtgen. van Arie Klaase eerder van Klaas Kaandorp, 56 j. 22 Jacob, z. van Bartholomeus Hniberts en Leentje Jansen, 5 m. Limmen. On de rtrouwd: 12 Mei. Dirk de Jongte Haarlemmermeer en Trijntje Kieft. 13 Anthonius van der Hurk, wednr. van Maria Zut, te Oudorp en Marijtje Rijsman. Getrou wd: 11 Mei. Pieter Mooij en Aagje Kraakman. 26 Dirk do Jong, te Haarlemmermeer en Trijntje Kieft. Geboren: 14 Mei. Jannetje, d. van Dirk de Winter en Aafje Veen- boer. 30 Arie, z. van Pieter Mors on Trijntje Dirkson. Overleden: Geene. H c r g e n. Getrouwd: 1 Mei. Gerardns Johannes van der Steen en Margaretha Henneman 5 Cornells Johannes Zandbergen en Maria Bakker. Pieter Bosse en Maartje Zeeman. 15 Pieter Johannos Brouwer en Jannetje Klaverblad. 25 Gerrit Wortel en Marijtje de Nijs. Geboren: 4 Mei. Wilhelmina, d. vau Cornelis Tellemau en Auna Kamper. 6 Petrus Cornolisz. vau Johannes Roskam en Maartje Moijne. 10 Mariad. van Jan Blaauboer en Maartje Wit. Ovorleden: 2 Mei. Helena Maria de Pater 72 j., echtgen. van Ni- colaas Caals. 7 Maria WilhelmiDa, d. van C. Plomper en M. C. Oldenburg7 w. 25 Jacob, z. van Gerrit Oud en J. J. Koning, 9 m. Barslngei-horn. (Van 1 31 Mei.) Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Simon Liefhebber en Jannetje Kaper. Dirk Kaper en Antje Kwek. Pier Schaap en Neeltje Weij. Geboren: Grietje, d. van Arie Jongebloed en Antje Groot. Klaas, z. van Cornelis Kossen en Neeltje Broers. Neeltje, d. van Jacob Kalf en Trijntje Maat. Pieter Gerrit, z van Cornelis Adriaan Janseeu Femmetje Boom. Klaasje, d. van Klaas Liefhebber en Grietje Oom. Maria, d. van Jan Dol en Geertje Groot. Ovorleden: Louris de Gaaf, 17 d. Pieter Slik ker, gescheiden echtgen. van Brogina Johanna Zasburg, 48 j. Trijntje Kuiper, echtgeu. van Cornelis Adrianus Hoogschagen, 51 j Sijbraud de Jong, echtgen. van Aaltje van Stipriaan, 54 j. Dieuwertje Kossen, 4 j. Trijntje Kromhout, wed. van Dirk Slikker, 76 j. Pieter Schager, 1 j. en 9 m. Wieringerwaaril, Ond e rtrouwd: 14 Mei. Jacob Zwaag en Trijntje Koning. Getrouwd: 1 Mei. Gerrit Bruin, to Barsingerhorn, en Neeltjo Konkel. Nicolaas Kaan en Geertje Kaan. 29 Jacob Zwaag en Trijntje Koning. Geboren: 3 Mei. Agatha Maria, d. van Jan Boon en Annaatje Drijver. 10 Marianne Catharina, d. van Macbiel Visser en Neeltje Hoekstra. 26 Dieuwertje, d. van Dirk Voeher en Dieuwertje van Leeuwen. Overleden: 13 Mei. Frans, z. van Jacob Kuiper en Klasina Geeltjen Voorn, 1 j. 18 Cornelis van der Oordt, te Zijpe, 22 j. 31 Maartje, d. van Cornelis Mosk en Trijntje Ilejj- blok, ruim 2 j.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5