KAMT. No. 71. Vier en IVTegentigste Jaargang. 1892. WOENSDAG 15 JUNI. S C H U TTER IJ. Loting. Onbestelbare Brieven, FEUILLETON. Buitenland. jj jj Roman uit liet Berlijnsche leven, AEkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag., Donderdag- on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8®franco door het gebeele rijk 1, Do 3 nummers f ©,06. Prys der gewone Advertentlën: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brerigen ter kennis van de belanghebbende ingeschre venen voor de Schutterij vau dit jaar, dat de alphabetische naamlijst voor de personen die aan de loting van dit jaar zullen deelnemen, voor een ieder ter inzage ligt ter gemeente-secretarie van heden tot den dag der loting op alle werkdagen, des morgens van 9 tot 2 uren, opdat een ieder in staat zou zijn, om, zoo op die lijst eenigo personen of omstandigheden mochten voorkomen die daarop nog zouden behooreu te worden aangeteekend of daarvan weggelaten, daarvan aan de commissie, bedoeld bij art. 11 der wetbij de loting konnis te geven, met last op Dinsdag 38 Juni, des namiddags te 51 uren, te verschijnen op bet raadhuis der gemeente ten einde aldaar voor den dienst der schutterij te loten, en, redenen van vrijstelling hebbende die alsdan op te geven alsmede om de bewjjzen, tot hare staving bij de wet gevorderd, uiterlijk binnen drie dagen na de loting over te leggen aan het bestuur der gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 10 Juni 1892. De Secretaris, Nühout van der Veen. Patentrecht en Personeele Belasting. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente dat de kohieren van het Patentrecht4e kwartaalen der Personeele Belasting Ns. 12 13 en 14 dienstjaar 1891/92, op 10 Juni 1892 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardheden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand, op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar13 Juni 1892. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, A. MACLAINE PONT. verzonden in de 2e helft van Mei 1892 T. Piels Amsterdam M. Ootjes Noordscharwoude M. Thijs Urk. Van Egmond aan den Hoef: P. SchuitDen Haag. Van H e i 1 oo Van Waas Nieuwediep. Van Schoorldam: J. de Bakker, Groningen. Briefkaarten: N. N. v. d. Knip Amsterdam G. Krap 76) DOOR I'AUL lilVDAU. »Ik ontmoette den vorst in de logo »Dat wil zeggen: gij gingt naar de loge, waar de vorst zatGij zocht hem op »Nu jaIk groettede vorst beantwoordde mijnen groet niethetzij omdat hij mij niet gezien had hetzij om andere redenen." »Vergeef mij er is geen twijfel mogelijk. Zijne Door luchtigheid heeft u wel degelijk gezien, en juist omdat hij u gezien hadkeerde hij u den rug toezonder uwen groet te beantwoorden." »Juist omdat ik dit toen ook geloofde sprak ik den vorst aan." .Precies I En wat antwoordde Zijne Doorluchtigheid Hij ontweek mijne vraag .Volstrekt niet! De vorst verklaarde u zeer duidelijk, dat hij noch eenen groet met u wisselen noch een ge sprek met u voerennoch met u duelleeren wilde. Is u niet reeds vroeger bij een conflict met een ander door eenen raad van eer de bevoegdheid ontzegd om satisfactie te eischen .Mag ik den president verzoekenmij als getuige tegen dergelijke vragen te beschermen riep Saza met eene stemdis trilde van woede. .Het is mij reeds voldoende, dat gij de vraag niet ontkent!" merkte Quintus op ijskouden toon op. .Dus dit tooneel speelde in de loge bij Kroll in den nacht Brieven: Amerika: J. de WitSt. Anna G. Bronkborst Roseland. Van Broek op Langedijk: P. de Boer, Grand Rapids. Van Zuidscha rwoude: K. Kroner, Roseland. HELGIE. Te Brussel zijn buitengewone maatrege len genomen tot handhaving der orde op den 14, bij ge- legonheid van de verkiezingen. De burgemeester van Brussel had over die zaak een langdurig onderhoud met den minister van binnenlandsche zakenhij verzekerde, dat alle noodige maatregelen genomen waren. De mi nister verklaardedat hij besloten was krachtdadig op te treden in geval van wanordelijkheden. De troepen zonden in de kazerne gereed staan. De burgergarde had last ontvangen op de eerste oproeping op te komen. EAttELAAD. Het mijnwerk^rseongros te Londen heeft den 10, na langdurige beraadslaging, met groote meerderheid een voorstel aangenomen van den belgischen gevolmachtigde houdende dat voorbereidende maatre gelen getroffen moesten worden voor eene internationale werkstaking, indien de regeeringen weigerden den werk dag van acht uren te bekrachtigen. Lagerhuis. Den 10 is bij derde lezing het wets ontwerp aangenomon betreffende de conversie van schat kistbiljetten. FRANKRIJK. Aan een door het blad le Petit Journal uitgeschreven wedstrijd in het loopen van Parijs naar Belfort, een afstand in juiste cijfers 496 mijlen bedragende, namen den 5 meer dan achthonderd personeu van allerlei rang on stand deel. De volgende prijzen waren uitgeloofd voor hem die het eerst aankwam 2000 francs of een kunstvoorwerp van dezelfde waarde; voor hem, die het tweede aankwam, 1000 francs of idem; voor den derden 600 fres. of idem enz. Ramagé25 jaren oud een staljongen uit Chantilly is den 9 des morgens te 11 u. 25 min. het eerst te Belfort aange komen. Hij had den afstand afgolegd in 101 uur en 20 minuten op sandalen. Zijn gewicht was met ongeveer 3 ,/a P. afgenomen. No. 2 Gonnet kwam te 12 uur 13 minuten aan en No. 3 Peynet te 6 uur 3 minuten. Den 8 is Bordeaux met Parijs door de telephoon ver bonden geworden. Den 10 zijn 74 sokols (jong-czechen) door de fransche gymnasten ontvangen aan het gymnasium in de Rue des Martyrs te Parijs, dat versierd was met russische, boheemsche en fransche vlaggen Verscheidene rede voeringen werden gehouden. Den 12 werd hun een gastmaal aangeboden, na afloop waarvan zij over Belfort de terugreis aannamen. De groote prijs van frs. 200 000 bij de wedrennen te Longchamps op den 12 is behaald door het paard Rueil van den heer Edmond BlancNo. 2 was Courlit en van den 21 op 22 December. Gij verliet de loge met de verklaring dat Zijne Doorluchtigheid nog wel nader van u zou hoorenWaarom hebt gij die bedreiging niet ten uitvoer gebracht »Op zulke vragen kan ik eenvoudig niet antwoorden zeide Saza met ingehouden toorn. >Misschien kan ik dan uw geheugen te hulp komen. Den volgenden morgenden 22 December, werdt gij wegens kwade trouw tot zes maanden gevangenisstraf en verlies uwer burgerschapsrechten veroordeeld. Ik moet zeggendit waren ook werkelijk geene geschikte om standigheden om eene zaak van eer uit te maken Glimlachend ging de verdediger zitten. En weer hoorde men dat doffe gemurmel door de zaal gaan. Ook de gezworenen fluisterden elkander eenige opmerkingen toe. Het bruine gelaat van den vrijheer had eene groenach tige tint aangenomen, met zijne vingers trok hij zenuw achtig aan zijne lange snor, de aderen op zijn voorhoofd waren dik opgezwollen, hij kookte van woede. »Gjj kunt gaan zitten!" zeide de voorzitter. Bevend trad Saza achteruit en zette zich zoo ver moge lijk van Bertha neer. Hij kruiste zijne lange beenen, klopte zenuwachtig met zijne rechterhand op de knieën en ademde snuivend door zijne wijd opengesperde neus vleugels De verklaring van den eerlijken koetsier Spiddel, die Saza als hoogste troef had willen uitspelen, maakte vol strekt geenen indruk daar de vorst de mogelijkheid toegaf, dat hij met de droschke van Spiddel naar Kroll kon zijn gereden. Men vroeg den koetsier, of hij den vorst uit het park had zien komen? Doch op deze vraag, evenals op ettelijke andere, ant woordde hij: >Maar, mijn lieve meneer, hoe zou ik dat nog kunnen weten Wèl herinnerde hij zich, tien mark voor den korten rit te hebben ontvangen. De vraag van den officier van justitieof dit niet iets buitengewoons was, beantwoordde hij toestemmend. De tegenvraag van den verdedigerof de vorstdien Spiddel dikwijls genoeg gereden had niet altijd groote No. 3 Chène Royal. Toen president Carnot de wed- renneu verliet, waren er drie personen in zijne nabijheid, die hem uitjouwden en uitscholden voor vhomme de bois". De politie had de grootste moeite om deze drie personen te behoeden tegen het woedende volk, dat hen te lijf wilde. De ontvangsten beliepen fres. 500.000 tegen fres. 350.000 in 1891. Door de ontploffing van een vat benzine is don 12 te Parijs een felle brand ontstaanwaarbij, voor zoover reeds bekend, vier personen gedood en vijf gekwetst zjjn. ITALIË. De Kamer heeft den 11 de beraadslaging over de aangevraagde voorloopige zes twaalfden der staatsbegrooting voortgezet. Mussi (uiterste linkerzijde) verklaarde zich voor de aanvrage der regeering en drong op voorzichtigheid aan, ten einde vriendschappelijke gevoelens, welke vruchtbare gevolgen kunnen hebben, niet te ontstemmen. Hjj werd herhaaldelijk en heftig in de rede gevallen door Imbriani. Cavalotti gaf, namens tien leden der uiterste linker zijde, eene toelichting zijner motie van orde. Hij ver klaarde daarbjj te betreuren, dat de uiterste linkorzijde niet volkomen eensgezind ismaar te hopen dat het verschil slechts tijdelijk zou zijn. Hij betreurde den afval van Barzilai die door de radicalen is gekozen. Deze laatste, die ten gunste van het regeoringsvoorstel had gesproken, werd verscheidone malen in de rede gevallen en voor Judas uitgescholden. Hij vroeg daarop het woord voor een persoonlijk feit en gaf rekenschap van zijne stem ten gunste der regeering, doch werd door den voorzitter tot de orde geroepen, omdat hij zich niet tot het per soonlijke feit bepaalde. De Kamer werd zóó woelig, dat de voorzitter de zit ting ophiefeen maatregel, welke door de rechterzijde werd toegejuicht, maar van de linkorzijde gemor uitlokte. In de couloirs werd de houding der uiterste linker zijde besproken en aan Mussi verweten, dat hij zich door zijn persoonlijken haat tegen Cavalotti had laten ver voeren. Na de heropening der zitting voerde Giolitti het woord en zeide: Gij hebt niet gewacht tot wij aan den arbeid zijn om ons te veroordeelen. Wij zijn daarom verplicht een beroep op de natie te doen." Deze verklaring maakte diepen indruk. Verschillende afgevaardigden spraken nog voor en tegen de regeering, waarop Giolitti de tribune besteeg en ver klaarde geen enkele motie te aanvaarden. Hij noodigde de Kamer uit, te stemmen voor een amendement, waarbij de machtiging tot voorziening in de behoeften tot Decem ber van dit jaar en niet later werd verleend. Die Rudini verklaarde tegen het amendement te zullen stemmen. Hij en zijne vrienden zouden slechts kredieten voor een maand toestaan. Bij geheime stemming werd het voorstel Giolitti met 261 tegen 189 stemmen aangenomen daarna werd, mede bij geheime stemming, het regeoringsvoorstel betreffende de voorloopige zes-twaalfden in zijn geheel met 253 tegen 72 stemmen aangenomen. fooien gafbeantwoordde hij met de verklaringdat hij altijd op meneer den graaf hij bleef den vorst zoo betitelen had gewacht, want meneer de graaf was zijn voordeeligste klant geweestminder dan eenen thaler had hij nooit gegeven, en hij herinnerde zich dat meneer de graaf ook nooit geld had teruggevraagd van een biljet van vijf mark. Do commissaris van politie Beijer gaf eenige heldere en zaakrijke verklaringen betreffende de eigenaardige voetstappen in de sneenw en aangaande de sporen van sneeuw op het tapijt en den vleugel. Met bijzondere spanuing zag men de getuigenis van Frits Wildicke tegemoetdie in zijn tuchthuispak door twee agenten de zaal werd binnengebracht. De aanhou dende verzekering vau den tuchthuisboef, dat hij slechts in de Wilhelmstrasse was geweestdoch geenen voet in het park had gezet, bezwaarde den vorst het meest. Het was werkelijk niet te denkendat Wildicke zou liegen door te beweren dat hij niet in het park was geweest, daar dit hem toch volstrekt geen voordeel ver schafte. Was Wildicke werkelijk niet in het park geweest, en vond zijne verklaring heden meer geloof dan vroeger, daar men nu voor de ongelijke voetsporen in de sneeuw eene andere verklaring meende te hebben gevonden, dan zag het er leolijk uit met de zaak van den vorst. Het was ook een schier aan het wonderbaarlijke gren zend toevaldatzooals erkend waseen kreupele de hand had gehad in den diefstal, en dat men tevens in het park de indruksels van eenen kreupelen voet had gevonden, die van een ander af komstig moesten zijn. De vorstdien de beide voornaamste getuigen a charge in het park en uit hot park hadden zien komen had den zelfden eigenaardigen gang, waarvan de sporen inde sneeuw spraken. De mogeljjkheid, dat nog een derde met eenen zeilden abnormalen vorm van den voet iets met de zaak te maken zou gehad hebben was vrij wel onbestaanbaar. Schonk men dus W ildicke geloofwanneer hij vol hield dat hij niet in het park was geweest, dan was de verdenkingdie er op den vorst rusttewel op weg zekerheid te worden.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1