Telegrafische Berichten. Stadsberichten. De algemeene vergadering van het Nut heeft in de vorige week mot 436 tegen 398 stemmen besloten gedurende 3 jaren aan de Tooneelschool een subsidie toe te kennen van resp. 1000, 750 en j 500na ver werping van een amendement Leeuwarden met 492 tegen 427 stemmen om het tot één jaar te beperken. De heer P. J. W. van den Berg, den 26 Mei te Rot terdam overleden, heeft o.a. aan de Yereenigingvoor Lijk verbranding en aan de Maatschappij van Weldadigheid een legaat van 2000, vrij van rechten, vermaakt. De heer C. van der Jagtpastoor te Wormer, is benoemd tot pastoor te Egmondbinnen en wordt opgevolgd door den heer P. N. van Zutphen. Te Sappemeer ontstond brand in een groote veestal van den heer T. Ham, waarin zich 36 koeien bevonden; met groote inspanning zijn 29 koeien gered kunnen worden De Vereeniging van christelijke onderwijzers en onderwijzeressen heeft met groote meerderheid op de vraag, welke houding de Vereeniging diende aan te ne men tegenover een eventueel in te dienen wetsontwerp tot invoering van leerplichteene motie aangenomen waarbij de vergadering het recht der overheid in ons land ontkent tot invoering van leerplicht. De oud-minister van justitie, de heer jhr. mr. Ruijs van Beerenbroekheeft zich candidaat gesteld voor lid der Tweede Kamer in het district Roermond. Tengevolge van de aanhoudende droogte doet de behoefte aan drinkwater te RÜP zich geducht gevoelen. Wel heeft het wat geregend in de laatste dagen doch in de regenbakken is niet veel water gekomen, zoodat ge regeld iederen werkdag water uit de gemeentebak tegen één cent per emmer wordt verkocht aan hendie zulks verlangen. Tot leden der hoofdcommissie voor Nederl. Mettraij zijn benoemd de heeren mr. H. R. van Marle te De venter mr. Del Court van Krimpen te Haarlem en baron Sloet tot Olthuis te Arnhem. De aftredende com missarissen de heeren dr. E. Laurillard J. Canters en P. H. Testas werden herkozen. In plaats van den heer mr. J. P. Portielje, die zich niet herkiesbaar kon stellen, werd tot commissaris benoemd de heer jhr. mr. W. G. Dedel te Amsterdam. Een 19jarig jongeling, in eene houtzagerij te Zwam- merdam werkzaam, gleed uit en kwam in aanraking met een zaagrad, dat hem het hoofd van den romp sneed. Zes en vijftig firma's en winkeliers te Haarlem hebben bekend gemaakt dat zij van af den 15 hunne magazijnen des avonds te 9 uren zullen sluitenmet uitzondering van den Zaterdagavond. De heer Lion Blitz is den 11 te Utrecht tot tand arts bevorderd. Terwijl de bakker P. W. van den Stompen! oren den 11 met een rijtuig zijne klanten bezocht, geraakte, toen hij zich bij iemand in huis bevond, het paard met rijtuig in de wegsloot. Eer genoegzame hulp kon wor den geboden was het dier dat onder den wagen was geraakt reeds bezweken. Het rijtuig werd bovendien aanmerkelijk beschadigd. Een 29tal schoolkinderen boven de 11 jaren der openbare school te Schermerliorn maakten met het onderwijzend personeel en het bestuur der vereeniging »Eendracht" aldaar een reisje naar Amsterdam. Met de Alkmaar Packet" vervoerd, bezochten zij te Amsterdam »Artis" en de Nieuwe Kerk, waarin zij bij het praal graf van de Ruijter met ongedekte hoofden een Ruijter- liedje zongen als hulde aan zijne nagedachtenis, terwijl terloops het Centraalstation nog werd bezichtigd. De Eerste Kamer zal waarschijnlijk den 15 eene openbare vergadering houden ter behandeling van de aanhangige wetsontwerpen. Te Leeuwarden moet voor predikant bij de doops gezinde gemeente herstemd worden tusschen de heeren H. van Cleeff te Worinerveer en P. Zonder van te Barsingcrhorn op wie de meeste stemmen resp. 95 en 84waren uitgebracht. Aan die stemming was voor het eerst door de zustors der gemeente deelgenomen. De bevolking der provincie Noordholland, welke op 1 Januari 1891 bedroeg 407.262 m. en 436.526 vr., was op 1 Januari 1892 geklommen tot 416.146 m. en 444.596 vr. De bevolking van Amsterdam telde volgens die opgave op laatstgenoemd tijdstip 426.914, Haarlem 53.692, Nieuwer-Amstel 27.409, Helder 23.145, Zaandam kwam Hotte van den anderen kant, van den corridor. De hond sloeg aan doch Hotte kende hem goed en wist hem tot bedaren te brengen. Daarenboven riep de gravin uit de kamer er naast den hond toedat hij zich koest moest houden. En toen begon ik. Dat kon de hond niet velen. Toen riep de gravin hem. Waar schijnlijk had zij ook wel gehoord wat wjj daar uitvoer den. Ik deed zachtjes de deur van hare kamer open. Zij was toen juist met den hond heengegaan. Ik pakte nu vlug mijne biezen, greep mijnen hoed en mijne jas en liep door het park. Daar trok ik eerst mijne jas aan en zette ik mijnen hoed op. Toen ging ik door de Voss- strasse en het is me zoo, alsof ik eenen meneer heb ontmoetdie veel weg heeft van dien meneer daar Maar ik zou er niet op durven zwerenwat ik niet weetzeg ik ook nietWelik ging toen door de Vosstrasse naar de Wilhelmstrasse, en daar wachtte ik tot Hotte voor het venster kwam. Ik had geenen tijd gehad om iets mee te nemen. Hotte had alles bij eengepakt, en toen heeft hij me het heele rommeltje door het venster aangereikt. En zoo zit de zaak in elkaar Precies, zooals de heeren indertijd verteld hebben!" Met klimmende verbazing had de vorst dezen man aangehoord. Hij wist niet waaraan hij de deelneming van dezen tuchthuisboef te danken had. Hij wist niet wat hij van dit alles denben moest. Hoe kwam die man er toe, met een stalen voorhoofd deze leugens te ver tellen voor hem in de bres te springen en op eigen schouders eens anders schuld te laden? O de schuld die vorst Ulrich had begaan, die hem hier op de bank der beschuldigden deze uren van folte renden angst bereidde, moest wel ontzettend groot zijn als hij nu zijue redding te danken moest hebben aan eenen tuchthuisboef, die lachend, louter uit baldadigheid, om der justitie en haren ambtenaren eene poets te bak ken om zijnentwil eene nieuwe misdaad beging vorst Ulrich von Engernheim gered door den meineed van eenen Frits WildickeWordt vervolgd. 15.857, Alkmaar 15.854, Haarlemmermeer 15.559, Hil versum 12.978. Te Hol horn werd onlangs eenig waschgoed ont vreemd, waarvan men thans den dader op het spoor is. De verdachte bleek tevens in het bezit te zijn van kouzen, in den afgeloopen winter aan een koopman uit de kar ontvreemd. Bij kon. besluit van den 8 zijn herbenoemd tot leden van bet college voor de zeevisscherijen do heeren mr. E. N. Rahusen, R. Veen Valck, A. Pot en C. J. J. H. van Kempen en is tot lid van dat college benoemd de heer dr. C. K. Hoffmann, hoogleeraar aan de Rijks- Universiteit te Leiden. De gemeenteraad van Uitgeest heeft den 9 met algemeene stemmen afwijzend beschikt op het verzoek van drie onderwijzers aan de openb. lagere school om eene gratificatie, nu zij in het bezit zijn der akte in de gymnastiek, voor de verkrijging waarvan zij groote kos ten hebben moeten maken. De arr. rechtbank te Haarlem heeft den 9 het vonnis van den kantonrechter te Zaandam vernietigd waarbij Pieter Zonderland te Hoog aan de Zaan ver oordeeld was tot 2 dagen hechtenis wegens het inrichten van een houten gebouw tot woning. Het provinciaal gerechtshof in Noordholland heeft bij arreBt van den 10 op alle punten bevestigd het vonnis der arr. rechtbank te Alkmaar van 9 Mei 1890 in zake de rechts geldigheid der testamentaire beschikking van mej. M. M. Snouck van Loosen, overleden te Enkiraizen. Den 10 is te Breda een 17jarige knaap, terwijl hij met eenige kameraden in het zoogenaamde Verlaat aan de rivier de Mark, zwom, verdronken. Bij kon. besluit van den 10 is de opper-torpedist in het vaste korps dek- en onderofficieren bij de zee macht, P. C. van der Sande, benoemd tot broeder in de orde van den Nederl. Leeuw. Door het hevig onweder van den 10 des avonds zijn te Ankeveen twee boerenplaatsen afgebrandte Grootebroek een kapberg en een schuurtjeterwijl aan den Haarlemmerweg een paard dood geslagen is. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 25 Mei I.1. in geheime zitting eene beslissing genomen in zake de duinwaterkwestie. Het gevolg daarvan is dat burg. en weth. thans aan dat college voorgesteld hebben, aan de Duinwatermaatschappij te gelasten over te gaan tot de uitvoering der werken die door de commissie van onderzoek noodig geacht zijn om de Maatschappij in staat te stellen te voldoen aan de verplichtingen harer concessie. In den nacht van den 10 op den 11, omstreeks 3 uren, ontstond brand op het erf van den heer P. Dil Jzn., even buiten Rijp, in een hoop turf. Binnen korten tijd waren twee spuiten uit Rijp en één uit Graft tegenwoordig, en werd het vuur spoedig in zijn voortgang gestuitwaardoor de nabij gelegen woningen en molen gespaard bleven. Den 11 des avonds is in de mineraalwaterfabriek van den heer van den Toornop de Gedempte Rozen gracht te Amsterdamde ketel van een koolznur- ontwikkelingstoestel met een hevigen knal gesprongen, waarbij niemand gekwetst is. Den 11 is te Haarlem overleden de heer A. F. van Kempen, commissaris van politie aldaar. Was men in de eerste helft van Mei, in de om streken van Holliorn, als het ware met het vee ver legen en kon men nog geen velden voor hooigewin afzonderen, na het betere weder en vooral na een paar regenbuien is hierin verandering ten goede gekomen. Thans hebben vee en schapen algemeen ruimschoots gras en beloven de hooilanden, hoewel nog slechts kor ten tijd stilliggend, een ruimen oogst. Ook de klavervel den in de polders Waard en Groet staan uitermate welig, evenals de andere gewassen aldaar hun achterlijkheid weer hebben ingehaald. In eene vergadering van de vroegere nutsleden te Bergen is besloten, de bibliotheek, indertijd behoorende aan het departement, als zoodanig te Bergen te behouden en hiervan kennis te geven aan het hoofdbestuur. Bedankt voor het beroep bij de ned. horv. gemeente te Helder door ds. D. W. Schuring te Assen. De min. van binn. zaken heeft bepaald, dat de com- missiën in 1892 belast met het afnemen van examen in de vreemde talen, waarvan de programma s zijn vastge steld bij kon. besluit van 14 October 1884, voor zooveel betreft de in Augustus en desnoods in het laatst van Juli te houden examens, zitting zullen houden: voorde fransche taal, voor het mondeling gedeelte te 's-Graven- hagevoor het schriftelijk gedeelte op nader aan te wijzen plaatsenvoor de hoogduitsche taal, zoowel voor het mondeling als voor het schriftelijk gedeelte te 's-Gra- venhage, en voor de engelsche taal, voor het mondeling gedeelte te 's-Gravenhage en voor het schriftelijk ge deelte op nader aan te wijzen plaatsen. Benoemd zijn tot voorzitter van de commissie voor de fransche taal, de heer dr. A. G. van Hamel, te Groningen tot id. voor de hoogduitsche taal de heer dr. B. Symons, te Groningen tot id. voor de engelsche taal de heer jhr. dr. B. H. C. K. van der Wijck, te Utrecht. 14 Jnni. He belglsche Kaïnerverkiezingen. BRUSSEL. De voorloopige uitslag der Kamerver kiezingen voorspelt de nederlaag der Brusselsche clericalen. Vele belangstellenden waren zondag, den 12, in den namiddag in de kerk der doopsgezinde gemeente bijeengekomen om het orgelconcert bij te wouen dat de organist dier kerk, de heer A. P. Keil maker, den gemeenteleden aanbood, daarin door den heer J. M. Otto met de viool gesteund. Aanleiding daartoe gaf genoemden heer de vleiende onderscheiding, hem den 8 bevorens van wege gemeenteleden ten deel gevallen. Het was dien dag n 1. 25 jaren geleden, dat hij zijne betrek king van organist in de kerk der doopsgezinden aan vaardde en als herinnering aan dat feit werd hem toen uit hunnen naam, bij monde van den predikant, den heer ds. H. de Boer, vergezeld van den kerkeraad, eene fraaie gravure, eene belangwekkende voorstelling ter verheet - lijking van Beethoven's genie, aangobodon. Aan den den 12 alhier gehouden wegwedstrijd langs het Groot Noordhollandsch Kanaaltusschen Alk maar en Zijpersluis en terug (gezamenlijke afstand 25 mjjlen), uitgeschreven door de Wlelrijdersvereenl- ging Alkmaar", namen 4 harer leden deel. De zilveren medalje werd gewonnen door den heer Z. W. Mouton, die den afstand reed in 53 minuten. De heer A. F. van Leeuwen deed er 56, de heer L. A. Verhagen 60 min. over. De vierde deelnemer moest onderweg, wegens een defect aan zij no machine, afstijgen. MUK1EKFEEST. In het N. v. d. Dag schrijft de heer Daniel de Lange omtrent het onlangs hier gehouden muziekfeest de volgende waardeerende beoordeeling: Met zekeren schroom neem ik ditmaal het woord, want al te lang heb ik verzuimd de lezers van dit blad mijn indrukken meö te deelen van de uitvoering te Alkmaar, die, op den avond van den dag, toen de algemeene ver gadering der Maatschappij t. bev. der Toonkunst werd gehouden plaats had. Toch beschouw ik het als mijn plicht van die uitvoering te gewagen, want zij bood in menig opzicht oogenblikken van genot. Het programma bevatte Actus Tragicus, cantate van Bach, sinfonie No. 4 van Beethoven aria voor tenor uit De Schepping van Haydn, Neujahrslied van Schumann en Die erste Walpur- gisnacht van Mendelssohn. Als solisten traden op mej. C. Ribbe en de heeren Rogmans en Messchaert. Het instrumentaal ge deelte was in handen van het orkest van het Concert gebouw, terwijl het geheel werd geleid door den heer Paul C. Koerman. Alle gegevens waren dus voorhanden voor eene goede uitvoering. Beginnende met de solisten, mag ik verklaren, dat zij boven hunne partij stonden. Mej. Ribbe zong de aria uit Bach's cantate met groote wijding haar donker ge tint orgaan leent zich zeer goed voor dit genre voor muziek. Ook de kleinere partij in Mendelssohn's mees terwerk zong zij geheel in den stijl en bewees door een en ander opnieuw, dat zij gerekend mag worden onder de beste zangeressen uit Messchaert's school. Dat de meester Messchaert zelf èn in Bach's cantate èn in Schumann's zoowel als in Mendelssohn's werk de partijen uitstekend vertolkte, komt mij bijna overbodig voor te zeggen. Toch zou het zwijgen verkeerd kunnen uitge legd worden, en daarom horhaal ik hot hier, wat ik reeds zoo menigmaal zeide .- Messchaert behoort tot do uitver korenen zoodra hij iets ter band neemt, kan men zeker zijn iets meer dan gewoons te hooren. Vooral in de aria metkoraal nit Bach's cantate en in de priester-aria uit Men delssohn's Walpurgisnacbt was hij bewonderenswaardig van ernst en uitdrukking. Niet minder gemakkelijk is het thans nogmaals de verdiensten van Rogmans' stem te verkondigen. Zijn krachtig, mannelijk tenorgeluid spot met de hoogte hij opent den mond en altoos hoort men zijn helder heldeutenorgeluid boven alle stemmen en instrumenten schitteren. Doze zanger trof mij het meest in Haydn's aria trouwens in de andere werken is de tenorpartij van ondergeschikten aard. Nadat ik in korte woorden hulde heb gebracht aan do drie solis ten, wensch ik thans in de eerste plaats met warmte te gedenkende dames en heeren van hot koor. In de zeer moeilijke nummers der werken van Schumann en Mendelssohn bewees het koor hoe voortroffelijk geoefend hot is. Met groote precisie en met warme voordracht werden de werken ten gehoore gebracht Waarlijk, men mag te Alkmaar trotsch zijn op een zoo goed geoefend koor voor mijn oor beantwoordde do uitvoering te dien opzichte aan de hoogste eischen. In het piano zeer week maar schoon van klank, trof het mij, dat zelfs in het grootste forto geen ruw geluid viel op te merken. Aan de dames en heeren breng ik daarvoor dank, maar te vens verdient daarvoor de directeur, Paul C. Koerman, hoogelijk lof. De instudeering liet niets te wenschen over dat heeft men aan den directeur te danken wer kelijk, men zal niet vaak Schumanu's en Mendelssohn's werken beter hooren dan ditmaal. Nog vermeld ik hier met ingenomenheid de uitvoe ring van het duet voor sopraan en alt uit Schumann's Neujahrslied. Dat mej. Ribbe in dit duet schoon zong behoef ik ternauwernood te zeggen dat eene jonge dame uit het koor op allerliefste wijze de sopraan-partij hierin vervulde, vermeld ik met dankbare herinnering. Alles werkte dus mede om de beide laatste werken op voortreffelijke wijze te doen slagen, want ook het orkest mag in hooge mate geroemd worden. In het begiu van Bach's cantate ontbrak mij daarentegen een woinig de stemming; eerst langzamerhand verhief zich de uitvoe ring van dit werk, zoodat vooral het slot de basaria met koraal en het slotkoor indruk maakte. Van de vierde sinfonie van Beethoven kan ik niet met evenvoel ingenomenheid spreken. Afgozonderd van de kleinere en grootere oneffenheden zocht ik in dit werk te vergeefs die stemming, waardoor eene uitvoering tot kunstuiting gestempeld wordt. Al te zeer verwonder ik mij daarover niet, want in tegonstelliug mot hetgeen ik voor eenige weken in een kunstblad las, meen ik te mogen beweren dat er geen moeiolijkor taak is, dan eeu zeer geoefende corporatie in een nieuwe richting to leiden tenzij men eon zeer groot aantal repetitiën kan houden. Het huishoudelijk muziekfeest mag men in 't geheel als zeer goed geslaagd beschouwen en nadat ik Paul C. Koorman als directeur daarvoor in de eerste plaats dank heb gebracht, voeg ik hier gaarne eeu woord vau waar- deering aan toe voor het bestuur dor afdeeling. Dit toch heeft zich veel moeite voor het welslagen van hot fee3t getroost, zooals o.a. kan bljjken uit de inleiding van het tekstboek, waar men in korte trekken do geschiedenis der afdeeling geschetst vindt sedert hare oprichting. Met aangename herinnering aan de uren te Alkmaar doorgebracht, verliet ik den volgenden morgen deze vrien delijke stad. Wegens de koude weersgesteldheid besloot het be stuur der Buitensocleieit, het concert in den avond van den 14 niet te doen doorgaan, en uit te stellen tot een nader aan te kondigen dag. Het examen voor den indischen dienst is aan de Rijks-Universiteit te Leiden afgelegd door den heer mr. A. Paets tot Gansoyen.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 3