Binnenland BEIiHIG. De herstemmingen hebben den 21 plaats. VEREEKI6DE 8TATHA. Alle mogendheden, uitgezonderd Bnsland hebben de uitnoodiging voor de mnntbijeenkomst aangenomen. Van Rusland wordt echter een gunstig antwoord verzocht. Een opzichter, Nelson, genaamd, van de italiaansche werklieden aan den spoorweg van Monte-Christo is den 16 in de nabijheid van Sedro door vier italianen met eene ijzeren stang dood geslagen. Daarop hebben een zestigtal van Nelson's vrienden de moordenaars aange grepen en hen gelyncht. Don 16 heeft een cycloon, van geweldigen regen ver gezeld in Zuid-Minnesota groote schade veroorzaakt. Onder anderen is te Sherburne het schoollokaal vernield, waarbij een onderwijzer en vijftien leerlingen omkwamen. Voor zoover bekend, bedroeg het aantal dooden reeds 30. Den 21 komt te Chicago de democratische conventie bijeen ter verkiezing van een candidaat voor het pre sidentschap. Zij telt 898 leden. De oud-president Cle veland wordt als vermoedelijke candidaat genoemd. Zl lU-AJlERlUA Den 12 is de heer Saenz Pena tot president van Argentinië gekozen die in antwoord op de gelukwenschen zijner partijgenooten beloofde dat hjj een tijdperk van hervormingen zou inwijden en dat zijn bewind den steun aller natiën zou verdienen. Wij deelden reeds mede, dat door den heer E. von Saher in het Museum vnn kunstnijverheid een cursus zal gegeven worden in stijl- en ornementleer voor de beoefenaars der verschillende ambachten, die proeven van bekwaamheid wenschen af te leggen ter verkrijging van een diploma als meester of gezel; deze lessen kunnen ook worden bijgewoond door hen die niet voornemens zijn genoemde proeven van bekwaamheid af te leggen. De cursus is kosteloos on zal vermoedelijk in de maanden Juli en Augustus en zoo noodig in September, Woens dagsavonds na 7 uur gegeven worden. Zij, die dezen cursns wenschen te volgen, kunnen zich daartoe eiken dag, tusschen 10 en 4 uur, vóór 1 Juli aanmelden bij den custos van het Museum van Kunstnijverheidte Haarlem. Den 14 hield de »Voreeniging van oud-leerlingen der Rijks landbouwschool'* te Wageningen bare zesde algemeene vergadering, welke door 35 leden werd bezocht. Uit het jaarverslagdoor den secretaris uitge bracht, bleek dat de Vereeniging ook dit jaar wederom in bloei was toegenomen en meer en meer belangstelling en sympathie ondervindon mocht. De bond bestaat thans uit één eerolid (de heer L. Broekema.directeur der R. L. S.) en 150 gowoue leden. Het orgaan van den bond, het »Maandbl. der Ver. van oud-leerl. der Rijks landbouwschool", gewijd aan de belangen van den land bouw mag zich in eene toenemende waardeering ver heugen en heeft ook buiten de Vereeniging vele abon nementen als lezers. Het bestuurdat tovens met de redactie van het Maandblad is belastontziet dan ook moeite noch kosten om, wat inhoud en illustratie betreft, het orgaan meer en meer te verbeteren, dank zij tevens de toenemende lust tot het schrijven van artikels welke bij de leden ontwaakt. Het houdt zich overtuigd dat juist het orgaan den bond moet vormen tusschen de leden onderling welke over een groot deel der wereld verspreid zijn en buiten don bond van zijn bloei en vooruitgang getuige moet afleggon. De vergadering overtuigd dat het nog meer in het belang der leden die de uitnoodiging om in een eigen rijtuig mee te rijden, had afgeslagen en te voet wilde gaan eene droschke heeft nu plotseling de allergrootste haast om naar Kroll te komen en biedt den koetsier het zesvoudige bedrag voor den ritals deze hem maar vlug bij Kroll brengt, waar hij door kennissen gezien wil worden »Is dit te verklaren, mijne heeren Ontdekt gij hier geene gaping Kunt ge u voorstellen dat iemand die een bepaald doel heeft, bij felle koude en hevige sneeuw jacht des nachts kalmpjes gaat wandelen, zjjn doel ge heel en al uit het oog verliest, en opeens, zonder eenige verklaarbare aanleidingde meest ongewone middelen aanwendt om in den kortst mogelijken tijd dit doel te bereiken »Nu treden er twee getuigen op, die zeer duidelijke en bepaalde verklaringen afleggen welke deze gaping op treffende wijze aanvullen, die het ontbrekende er bij geven, het onverklaarbare verklaren. »Indion wjj aan deze getuigen geloof schenken en naar mijne innige overtuiging verdienon zij in dit geval ten volle geloof dan wordt alles opgehelderd »De getuige Schmider heeft gezien, dat de beschuldigde uit de KoniggrStzerstrasse door het park in huis is ge komen tegen één uur. Spoedig daarna heeft de ge tuige Saza gezien, dat de beschuldigde uit het park in de •Königgrfitzerstrasse is gekomen en daar de door hem, ge tuige, even tevoren aangeroepen droschke heeft genomen. »Nu mijne heeren begrjjpeu wij alles en behoeven niet meer met eeDen phantastischen onverklaarbaren doelloozen wandeltocht bij nacht en ontijde ons hoofd te breken. Nu begrijpen wij dat de beschuldigde de uitnoodiging afslaat om gebruik te maken van het rijtuig van eenen kennis. De beschuldigde wil alleen zijn en niemand laten merken waar hij heen gaat. Nu begrijpen wij, dat hij het afschuwelijke weer trotseert en te voet gaat. Nu begrijpen wijdat wij de sporen van zijnen eigenaardigen gang in de sneeuw van het park vinden dat de sneeuw, die op zijne laarzen en kleeren is blijven zitten op het tapijt en den vleugel in de parkkamer door het waakzame en geoefende oog van den ambte naar nog bespeurd wordt. Nu begrijpen wij, hoe wjj hem kort daarna in de Königgriitzerstrasse aantreffen. En nu begrijpen wijdat hij om den door het bezoek verspilden tijd weder in te halendeii koetsier door eene buitengewoon hooge belooning tot den grootsten spoed aanvuurt, dat hij vrij wel met opzet den tijd laat vaststellen, waarop hij bij Kroll gekomen is. Mijne heeren Voor mij is het niet aan den minsten twijfel onderhevig of de beschuldigde is in dien nacht en op dat uur in het huis van graaf Iseneck geweest. »Menschelijkerwijze gesprokenschijnt het mij vol komen verklaarbaar, dat de beschuldigde het voor zijnen ridderlijken plicht hield over dit nachtelijk bezoek in elk werkzaam moet zijn verleende aan het bestuur een krediet van 150 met het doeldat bedrag naar zijn beste, weten aan te wenden, uitsluitend in het belang der leden. In de plaats van den heer H. T. Bultman Jr., welke volgens rooster aan de beurt van aftreding was, werd tot ondervoorzitter benoemd de heer dr. J. W. L. Goethart. De contributie voor de gewone leden werd voor het volgend vereenigingsjaar vastgesteld op 5. De rekening en verantwoording van den penning meester den heer Hocke te Ellemeet sluitende in ont vangst en uitgaven met 1451.71 en 964.43 werd goedgekeurd en het batig saldo ad f487.28 op de nieuwe rekening overgeboekt. De presidentde heer I. G. J. Kakebeke, te Goes, tevens secretaris der Maatschappij tot bevordering van den landbouw en veeteelt in Zeeland, spoorde do leden tot krachtige medewerking aan van de vereenigingwelke ongetwijfeld eene schoone toekomst te gemoet gaat. Het dividend der Javasche Bank over het boekjaar 1891/2 is vastgesteld op 7 pet. Door mevrouw de weduwe Diemont is aan de Prins Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee ver maakt een legaat van 2000 vrij vau alle rechten. Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. ge meente te Akersloot de heer *J. H. de Roode, candidaat te Leiden. De Diamantslijperij-Maatschappij te Amsterdam heeft over 1891 een verlies van f 7000 geleden; de hoop bestaat, dat dit niet meer zal voorkomen. Men schrijft ons Als altijd belooft de kermis te Schagen zeer beziens waardig te worden. De Laagzijde is bijna geheel bezet met koek-, speelgoed- en oliebollenkramende markt plaats met verschillende tenten en tentjes, waaronder de groote schonwburgtent van den heer W. Hart en de paradetent van den heer H. Hart vooral de aandacht trekken. Een paar tentjes met uitzonderingen op het gewone voorkomen van de leden van bet schoone ge slacht, gebaarde en buitengewoon corpulente dames, zullen weldra verrijzen naast Minerva Magneta, Daphne enz. enz. Tegenover het postkantoor op de Laan komt de welbekende »stoomdraaimolen" van den heer Vinken benevens een doolhof van den heer Zocderhuis. En om nu het beste het laatste te noemende heer A. van Lier, van Amsterdam, komt met zijn tooneelgezelschap 3 avonden buitengewone voorstellingen geven in het lo kaal van den heer J. P. Blauw, het geheel gerestaureerde Noordhollandsch koffiehuisterwijl N. de Haas den laatsten zondag met zijn cafó-chautant bij den heer W. Roggeveen optreedt. Den 12 is aan de schietveroeniging St. Sebastiaan te Hoorn een prachtig vaandel vereerd namens haren beschermheer, den mr. W. K. baron van Dedem, thans minister van koloniën. Den 14 is te Breda onverwacht een gebrek ont staan aan de spoorwegbrug over de Mark, nabij het sta tion", waardoor deze niet tijdig kon worden gesloten zoodat de treinen ter weerszijden van de brug gedurende eenigen tijd moesten wachten. Bij kon. besluit van den 14 is de heer mr. J. G. N. de Hoop Scheffer herbenoemd tot directeur-secretaris der Nederl. Bank. Bij kon. besluit van den 15 is, met ingang van 1 Juli, benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arr. rechtbank te Amsterdam de heer jhr. mr. W. E. Th. M. van dor Does de Willebois, thans in gelijke betrekking te 's-Hertogenbosch. Den 16 is bij het baden in het Meer onder Nij megen een 16-jarig jongeling verdronken. geval het diepste stilzwijgen te bewaren. De bijzondere omstandighedende afwezigheid van den echtgenoot het geheimzinnige van den nachtkonden den laster vrij spel geven en eene aanleiding zijn tot de bedenke- lijkste uitleggingen. De eer eener jonge, aanzienlijke vrouw kon vernietigd zijn wanneer er maar iets van het gebeurde ruchtbaar werd. »Nu mijne heeren, het smerige pad dat ons de aan klager heeft gewezen, zal en mag het openbaar ministerie niet betreden. Ik geloof liever het goede dan het slechte van de menschen en gelukkig ben ik niet genoodzaakt, eene buitendien reeds zwaar beproefde vrouw in nog pijnlijker omstandigheden te brengen. Hoe dikwijls hebben wij het niet beleefd, dat verschillende omstandigheden zich op de wonderlijkste wijze dooreen warren, en eene daad die werkelijk zeer onschuldig isschuldig doen lijken Wanneer, zooals ik hopen mag. en zooals ik ge loof, aan de ontmoeting tusschen deze twee geene on zuivere beweegreden te gronde heeft gelegen, dan was deze toch in elk geval zeer geschiktom booze tongeii in beweging te brengenen een man van eer moest alles doen wat hij doen konom een feit, dat voor haar die er in betrokken was noodlottig kou worden als niet geschied te doen voorkomen. »Het meest krasse middel daartoe was zeker wel de eenvoudige loochening van het bezoek de loochening onder alle omstandighedenEn hier begint de schuld van den aangeklaagde Eene schuld, begaan uit onbaat zuchtigheid uit opofferingwantmijne heeren een man van eer brengt een ontzettend offor wanneer hij de waarheid ten offer brengteene schuld, begaan uit een edel motief, om nameljjk elke verdenking te we ren van eene algemeen geachte vrouw. >Doch hoe edel het motief ook was, toch had hij er zich niet door mogen laten leiden. Met den eed mag men niet transigeerenmet den eed mag men geen accoord aangaan Op de hem gestelde ondubbelzinnige vraag kon de vorst niet anders antwoorden dan »Ja, ik ben in dat huis geweest Wij hebben den beschul digde gehoord, en twijfelen er niet aan dat hij de waar heid zon gezegd hebben, indien hij had verklaard, dat hij in omstandigheden die zeer zonderling schenen en vrij spel lieten aan allerlei lasterpraatjes, reden had ge had om eenige oogenblikken met de gravin alleen te moeten zijn, en dat zijne handelwijze toch het daglicht niet behoefde te schuwen. En onze rechtersdie niet onmenschelijk zijn, zouden dit volkomen hebben begrepen. Het zou een zeer pijnlijk iet» zijn geweest, doch meer ook niet. De beschuldigde heeft echter onder eede ver klaard »Ik ben er niet geweest!" en daarom hebben wij eene aanklacht tegen hem moeten indienen. Wordt vervolgd.- Door de kolfvereeniging Hollands Noorderkwartier", bestaande uit 126 leden, werd den 14 en 15 een wedstrijd gehouden in het lokaal van den heer P. Klos te Dlrkshorn, waaraan 69 leden deel namen, met den volgenden uitslag: K. Pronk, Oudkarspel, le prijs, 125 punten; J. Kostelijk, Zuidscharwoude, 2e pr., 124 p.; A. Kist, Zuidscharwoude, 3e pr., 119 p.P. Kleijer, Oudkarspel, 4e pr., 119 p.; W. Kraakman, Zuidschar woude, 5e pr., 119 p. (de laatste dezer bij loting); Jb. Westerman, Barsingerhorn, 6e pr., 110 p.; S: Evers, Oudkarspel, 7e pr., 110 p. (de beide laatste weder bij loting). Alles liep in de beste stomming af, waartoe dan ook alles was in het werk gesteld de kolfbaan was door den ondernemer flink in orde gebracht en aardig ver sierd, en de leiding bij den wedstrijd liet niets te wen schen over. Tevens werd op ieder der beide dagen afzonderlijk een biljartwedstrijd gehouden, waarvan de uitslag was als volgtdinsdag, 14 Juni, 18 loten. K. Pronk, Oud karspel, prijs; J. Kweldam, Schagen, le premie; H. J. Moerbeek, Barsingerhorn, 2e premie; woensdag, 15 Juni, 24 loten J. Peetoom, Schagerbrug, prijs P. Kraak man, Zuidscharwoude, le en 2e premie. Ook deze beide wedstrijden zijn in de beste orde afgeloopen. Ter afwis seling voor de aanwezigen, bestond eindelijk tot het doen van nog andere spellen gelegenheidwaarvan ook een druk gebruik werd gemaakt. Den 16 is door burg. en weth. van Haarlnn in het openbaar aanbesteed1° het bouwen eener eerste tussch^nschoo! aan de Parklaan 2° het bouwen eener bewaarderswoning en 3° het leveren van de benoodigde schoolmenbelen. Aannemer van perceel 1 de heer G. P. J. Beceari voor ƒ44190; van perceel 2 dezelfde voor f 4000 van perceel 3 de heer G. Hulsebosch voor 1460. Den 16 is te Rotterdam tot onderwijzer in de gymnastiek aan de openbare lagere scholen benoemd de heer A. van Dijk te Beemster. Blijkens een telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie van den 16 wordt de gouvernements- koffiieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 492.980 pikols. Het gerechtshof te 's-Gravenhage beeft den 16 kapi^ tein Bakker vrijgesproken van de beschuldiging van dood slag gepleegd op den stoker aan boord van het stoom schip Obdam, maar hem wegens misbandoliug veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Het hof heeft overwo gen, dat het uit wettige bewijsmiddelen niet de over tuiging heeft geput, dat beklaagde aan boord van de Obdam opzettelijk den stoker Blom van het leven heeft beroofd door uit een revolver een schot te lossen, ten gevolge waarvan Blom in de borst getroffen en overleden is, zoodat hij van dit feit moest worden vrijgespro- k e n. Uit de 'aanwijzingen der getuigen en de erkente nis van beklaagde achtte het hof evenwel wel bewezen het tweede ten laste gelegde feit, dat beklaagde moed willig zijn revolver afgeschoten en daarmede den stoker gewond heeft. Den 16 is in de te Leiden gehouden jaarlijksohe vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde aangenomen het voorstel van den heer mr. D. van Eek om voor talentvolle vrouwen op het gebied der vaderlandsche taal- en letter-, geschied- en oudheidkunde de gelegenheid te openen, om als gewone leden der Maatschappij te worden opgenomen. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren dr. J. Ver dam en dr. W. C. van Manen. Den 16 is onder Vleuten een arbeider uit Utrecht door den trein uit Rotterdam overreden en gedood. Den 16 heeft het 45 Nederl. Landhuishoudkundig Congres te Wageningen o. a. de volgende conclusie aan genomen De invoering van leerplicht tot het 13e jaar is zeer goed mogelijk voor de landbouwende bevolking, mits de gemeentebesturen het recht verkrijgen hoogstens voor 3 maanden ontheffing te verleenen. Verder is het gewenscht, dat het herhalingsonderwijs zich ten plattelande uitstrekt tot het 15e jaar. De uitgever P. Gouda Quint, te Arnhem, gaat voort met het geven van eene goedkoope uitgave zijner Wer- ner-romans. Nu is het Vineta, een van de beste, meest boeiende boeken dezer populaire schrijfster, dat hij het publiek tegen den lagen prijs van 75 cents aanbiedt, ge stoken in een net kleed, in een prettig, handig formaat, waardoor het zich ook op reis gebruiken laat. Vineta is een dier boeken, waarnaar men telkens weer grijpt, tal van momenten treft men er in, die, met meesterlijke hand geschetst, een onuitwischbaren indruk maken. Het is een tooneel uit den strijd op do grenzen tusschen het duitsche en poolsche element in een deel van het ongelukkige land, dat, de speelbal van de groote natiën, zijne zelf standigheid reeds lang heeft ingeboet. Verbazingwekkend is de inspanning en opofferingdoor de wegzinkende natie aan den dag gelegd, om haren ondergang te ver hoeden aangrijpend de wanhoop en doodsverachting waarmede het zich meer en meer voltrekkende noodlot gedragen wordt. Do schrijfster heeft van dit dankbare romantische onderwerp in Vineta een uitmun tend gebruik weten te maken. Tweede Hamer. V EltMOG EN SBELASTIN 6. De commissie van rapporteurs voor het wetsontwep betrekkelijk eene belasting op de inkomsten uit vermogen heeft in haar eindverslag de aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat de minister geen bepaalde meening uit aangaande de in het Voorloopig Verslag voorkomende berekening omtrent het bedrag, waarmede de Staatsuit gaven na 1893, wegens dan afgeloopen uitgaven voor groote werken, kunnen worden verminderd. Indien de cijfers, waarop deze berekening rust, naar de meening des ministers onjuist mochten zijn, zou de commissie het op prijs stellendat alsnog eene schriftelijke mededeeling daaromtrent aan de Kamer werd gedaan. Naar aanleiding der gedachtenwisseling in 6 van het Voorloopig Verslag acht de commissie het voorts ter voorbereiding der openbare beraadslaging wenscheljjk dat de regeering alsnog overlegge een gedetailleerd over zicht van de opbrengst der verschillende directe indirecte, en verbruiksbelastingen in België Frankrijk Pruisen en Engeland over 1890. Voor het overige acht de commissie van rapporteurs, ook voor de ontwerpen betrekkelijk het gedistilleerd, den zeep-accijna en de registratierechten, de verschillende belasting-ontwerpen rijp voor de openbare bespreking.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 6