voldoend oppervlak voor de fabrieksgebouwen en een later daarbij te maken grooteren gashouder verkregen worden. De ruimte ten zuiden der nieuwe fabriek kanals plantsoen aangelegd, een behoorlijk verband in onze wan delplaatsen en tevens eene vergoeding voor het op te offeren gedeelte geven, en het talud van het fabriekster rein langs de Singelgracht kan met het bestaand ge boomte bezet blijven en bovendien nog met een boom- regel gekroond worden waardoor het minder oogelijke van fabrieksgebouwen aan het oog onttrokken en van den Singel een goed gezicht behouden wordt. Het bouwen eener nieuwe fabriek op een vrij terrein biedt het voordeel, dat zulks geschieden kan zonder in eenig opzicht de dagelijks noodige gasproductie te ver hinderen of bemoeilijken. En de keus van het aangewezen terrein biedt, behalve de gemakkelijke toegangen te land en te water en per spoor voor aan- en afvoer van materialen, ook nog dit voordeel, dat de pijpleiding in de gemeente onveranderd kan blij venwelke eene ge- heele omkeering zou moeten ondergaan, werd de fabriek elders, b. v. beoosten de stad, gebouwd. De Commissie wenscht de directeurswoning aan de Paardenmarkt en het westelijk deel van het tegenwoor dig fabrieksterrein met de 3 daarop aanwezige houders (een der kleinste later tot ammoniakput te bezigen) te behouden, alsook het zuiveringshuis, dat, vergroot met het locaaltjethans voor de stoommachine bestemd kan ingericht worden tot magazijn (nu in het oude pakhuisje bij de Doelenkluft) en smederij. Wat verder overbodig mocht blijken, kan later verkocht of verhuurd worden. Tot toelichting van dit haar voorstel strekken de hierbij gevoegde teekeningen, omschrijving der werken en begrooting der kostenwelkenauwer berekend wellicht ten aanzien van sommige deelen eene lagere raming zouden toelatenmaar welke zoodanig zijn geno men, dat de noodige werken er zonder vrees voor mis rekening voor uitgevoerd en verkregen kunnen worden. Een aanzienlijke post in deze raming wordt ingenomen door de generator-ovensmaar deze worden bij alle nieuwe of verbeterde gasfabrieken gebouwd, omdat zij zulk eene groote besparing van brandstoffen verschaffen, dat daardoor hunne hoogere bouwkosten meer dan op gewogen worden niet in eens ten volle, maar langzamer hand denkt de Commissie tot geheele toepassing daarvan over te gaan. Tot dekking der uitgaven zou eene leening moeten gesloten worden van p. m. f 00,000,maar neemt men in aanmerking, dat de fabriek steeds f 6UOO, s jaais heeft kunnen aflossen en nog jaarlijks aan de gemeente eene bate van f 10000,— a f 12000,— verschafte, dan is het bezwaar hiervan niet overwegend. Bleet eene aflossing van f 6000,behouden, dan zou de fabriek meerder aan rente moeten opbrengen a 4 t. h. f 3600, (thans f 2700,en de uitkeering aan de gemeente daarmede verminderen. Echter mag niet verzwegen wor den, dat de fabriek dan eerst zijn zal wat zij wezen moet, als nog een grootere gashouder is bijgebouwden dat jiet het Vergelijkend Overzicht van het laatste jaar verslag toont het aan niet lang meer kan duren of daartoe moet worden overgegaan. De Commissie stelt alzoo voor: 1°. Haar te machtigen tot de uitvoering der voorgestelde werken, tot een maximum-bedrag van f 89942,—; 2°. Haar daartoe de noodige gelden te verstrekken tegen rente van 4 t h. en eene aflossing van (>000, als de bestaande eene rente van 'sjaars, de laatste aan te vangen schuld der fabriek aan de gemeente zal zijn af be- taald. Gesteld in handen eener speciale commissiebestaande uit één lid der vaste commissie voor de gasfabriek, waar voor de heer C. W. Bruinvis aangewezen wordt en 4 leden, tot de benoeming waarvan dadelijk overgegaan wordt. Bij de eerste stemming worden benoemd de heeren BoelmanB ter Spill en Goede met 10 en 9 stemmen verder bekwamen de heeren Cantors en A. 1 do Lange ieder 7 de heeren Janssen en Preijor ieder 6, de hoer Kraakman 5, de heer Conijn 4, de heer J. de Lange 2 stemmen en ieder der heeren Rentmeester, Vonk, do Sonnaville en de Wit 1 stem. Bij de daarop gevolgde vrije stemming voor nog twee leden worden benoemd de heeren Canters en A. P. de Lange met 9 en 8 stemmen de heer Janssen bekwam 5 de heer Kraakman 4 stemmen en de heeren Preijer en Conijn ieder 1 stem. 9. Verslag van de plaatselijke commissie van toe zicht op het lager onderwijs omtrent den toestand van dat onderwijs over 1891. Verslag stads-apotheek 10. Verslag van regenten van het mannen- en vrouwen gasthuis, als beheerders der stads-apotheek, omtrent den toestand van laatstgenoemde instelling over 1891. Er werden gereed gemaakt22024 recepten, ongeveer 60 daagstegen 21920 in 1890 en 21564 in 1889. De drukste maand was December met 2497 recepten, de stilste September met 1465 recepten. De drukste dag was 31 December met 189de stilste 1 Maart met 5 recepten. Kosteloos werden 18238 recepten gereed gemaakt, d.i. 219 meer dan in 1890, en wel: algemeene armen 15089, 269 meer; israiilitische amuen 347. 146 meer; burger weeshuis 433, 15 meer; gasthuis 2369, 211 minder Tegen betaling 3786, 115 minder, als: diaconiehuis 945145 meer; huis van bewaring en celgevangenis 894, 142 minder; Rijks opvoedingsgesticht 1790, 253 minder; Piusgesticht 157. Geleverd werden 6 K.G. chinine voor J 187.55. Do apotheek werd aangesloten aan de duinwaterleiding. Het personeel bleef onveranderd; klachten kwamen niet in. Verslag burgerlijk armbestuur. 11. Verslag van het burgerlijk armbestuur omtrent den toestand van het armwezen in 1891: 14 weezen en verlaten kinderen, waarvan 7 doorloopend en 7 tijdelijk, tegen 13 in 1890, vereischten aan bestediugskosten f 975.50 en 151 brooden, aan kleeding en gereedschappen J 104.62s. Bovendien werden besteed in Neerbosch 9 kinderen waarvan 7 doorloopend en 2 tijdelijk tegen f 100 per kind en per jaar, 1 doorloopend in het St. Jozefsgesticht te Haarlem voor f <0, een doorloopend in het gesticht Bethel voor J04, vier, waarvan 2 door loopend en 2 tijdelijk in het r. k. liefdesgesticht te Oegstgeest. voor 205.75 en vier, waarvan 2 doorloopend, in de landbouwinrichting de Heibloem in Limburg voor 270.62s. Verder werd f 30 bijgedragen voor de ver pleging van een kind in het idiotengesticht te Ermeloo. De eigen armen, ten getale van 35, waarvan doorloopend, tegen 39 in 1890, vereischten eene uitgaaf van 1463.80 in geld en 1345 brooden. De r. k. armen, aan wie onderstand wordt gewei gerd, ten getale van 82, waarvan 60 doorloopend, tegen 84 in 1890, vereischten 2926.25 aan geld en 3610 brooden. De ned. herv. armen, aan wie onderstand wordt geweigerd, ten getale van 35, waarvan 27 doorloopend, tegen 34 in 1890, vorderden 1552 en 1393 brooden. Verder werd nog uitgegeven voor verpleging van personen in het Diaconiehuis 300.60; bestediugskosten van een persoon bij een particulier J 104; bijdrage voor een verpleegde in het doofstommen-instituut te Groningen 35 10; verplegingskosten in het gasthuis alhier f 655 en in het gesticht voor ooglijders te Amsterdam 47.20. Aan granen en kostend er bakkerij werd 1671.97s uitgegeven; aan turf/ 293.27; aan begra feniskosten 38.70. De strenge koude en de influënza oefenden in 1891 op het armwezen een ongnnstigen invloed uit. Nos. 9, 10 en 11 voor kennisgeving aangenomen, zullende voor de leden nog eenigen tijd ter lezing liggen. 12. Brief van den heer J. G. Burggraaf, houdende dankbetuiging voor het gunstige, den 27 April 1.1. ten zijnen aanzien genomen besluit. Voor kennisgeving aangenomen. 13. Verzoek van P. E. Krijt, sedert 1871 stads-hor- logemakerom verhooging zijner jaarweddedaar de werkzaamheden aan de stads-uurwerken in dit jaar veel vuldig zijn toegenomen en het besluit, om de klokken gelijktijdig te doen slaan, eene menigvuldige beklimming der torens noodzakelijk maakt wantal zijn geregelde uurwerken precies gelijk na 2 a 3 dagen zal dit toch verschillen. 14. Verzoek van K. Bakker Dz., tijdelijk leeraar aan de burgeravondschool, om eene gratificatie voor de meerdere door hem verrichte werkzaamheden, daar tengevolge van de hervorming en uitbreiding der vakken lijn- en vaktee- kenen aan die school zijne werkzaamheden zijn verdub beld; bij zjjne aanstelling had hij gedurende 61 uur per week les te geven en nu 13 uren. Nos. 13 en 14 in handen van de vaste commissie van financiën gesteld om bericht en raad. 15. Adres van de afdeoling Schermeer der Mol landsche Maatschappij van Landbouw om maatrogelen te nemen, waardoor de tegen de botermarkt bestaande bezwaren weg genomen worden. De veel te kleine ruimte heeft in de laatste weken weder aanleiding gegeven tot het ondervinden van ongemakken en onge- riefelijkheden, welke bezwaren zich voortaan het grootste deel des jaars zullen doen gevoelen aangezien door de oprichting van kaasfabrieken de boteraanvoer steeds uit gebreider zal worden. Zij betwijfelt, of de raadsleden zich wel eens overtuigd hebben van de ongelukkige wijze, waarop de boter, die altijd en overal de grootste reinheid vereischt, ten verkoop moet worden aangeboden, merkt op dat het niet hare bedoeling is de markt te verplaatsen, maar dat zij het wenschelijk, redelijk en billijk acht, dat aan iedereen voor zijne producten eene behoorlijke plaats kan worden aangewezen Gesteld in handen van burg. en welh. ter beschikking Zijn in behandeling genomen de volgende voor de laden ter lezing gelegen hebbende stukken. Tolheffing Hoeverschelpweg. 16. Brief van Ged. Staten houdende verzoek om in het op 27 April vastgestelde tarief van tolheffing op den Hoeverschelpweg den gebezigden vrouwelijken vorm Ko ningin te vervangen door den mannelijken vorm Koning, daar die vorm volgens algemeen als juist erkende regelen van wetsinterpretatie voldoende iswanneer eene Ko ningin de Kroon draagt en geldt ook voor de Koningin- Regentes, zoolang zij het koninklijk gezag uitoefent. Het besluit overeenkomstig het verlangen gewjjzigd. 17. Verzoek van mej. E. H. Stoel, onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes alhier, om eervol ontslag uit die betrekking tegen 15 Augustus a.s. Verleend. Van de vaste commissie van financiën. Rekening burgerweeshuls. 18. Rapport op de rekening van het burgerweeshuis over 1891. De ontvangsten, geraamd op f 12699 04 brachten f 13687.733 op welke hoogere ontvang hoofd zakelijk te danken is aan de aanzienlijk hoogere opbrengst der openbare inzameling van gelden en aan de meerdere door de weesjongens verdiende arbeidsloonen. De uitgaven, mede op f 12699.04 geraamd, beliepen slechts f 11953.795, zoodat de rekening sluit met het aanzienlijk batig slot van f 1733.94. In liet geheel is voor de verplichte kapitaalsbelegging aangekocht een nominaal kapitaal op met de aanschaffing van instrumenten de meest mogelijke spaarzaamheid worde betracht. Aangenomen onder bijvoegingop voorstel van den heer Kraakmanom voor spoed eischende gevallen de noodige voorschriften te geven. De heeren de Wit en Janssen bleven als regenten van het gasthuis buiten stemming. 20. Rapport op eene suppletoire begrooting voor net gasthuis voor 1891 en op het verzoek om machtiging tot het doen van af- en overschrijvingen in de begrooting voor 1891. De commissie steltin verband met het voorstel bij punt 19 vermeld, voor, de aangevraagde subsidie te ver- hoogen van f 756.42s tot f 796.425 en de suppletoire begrooting in ontvang en uitgaaf vast te stellen op f 999.57 en de gevraagde machtiging, behoudens het nader grondig onderzoek der uitgaven bij het nazien der reke ning, te verleenen. Aangenomen; de heeren de Wit en Janssen bleven als regenten van het gasthuis buiten stemming. 21. Rapport op het verzoek van D. Laan Jr., tol gaarder te Bergenom schadeloosstelling voor het ge durende eenige dagen gesloten geweest zijn der Barnebrug. Daar die tol ten voordeele komt van de gemeente Bergen, die haar verpachtstelt de commissie vooraan den verzoeker mede te deelen, dat voor de gemeente Alkmaar geene termen bestaan, om zijn verzoek in te willigen. Aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 22. Kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen voor 1892, opgemaakt tot een belastbaar inko men 1.524.850 en een invorderbaar bedrag van 30197. Na behandeling in zitting met gesloten deuren van een door de commissie van financiën omtrent het kohier uitgebracht rapport, wordt het vastgesteld tot een belast baar inkomen van 1.524.550 en een invorderbaar be drag van 30491. 23. Twee ontwerp-besluiten tot regeling van uitgaven op de gemeente-begrooting, dienst 1891. De commissie van financiën stelt onveranderde goedkeuring voor. Aangeuomen. 24. Ontwerp-besluit tot het tijdelijk op dienst 1891 opnemen eener som van 34000, af te lossen door om zetting in eene later te sluiten definitieve geldleening, naar aanleiding van een verzoek van Ged. Staten. Vastgesteld. 25. Voorstel om met 1 Juli de betrekking van onder- wjjzer in de gymnastiek op te heffen. Uit verschillende opgaven omtrent het aantal leerlingen en omtrent de opbrengst van het schoolgeld blijkt, dat in dat onderwijs door particuliere krachten afdoende voorzien wordt, zoodat er geene noodzakelijkheid bestaat om die betrekking te bestendigen en voor de handhaving waarvan te minder noodzakelijkheid bestaat, nu met 1 Januari 1893 volgens de wet op het lager onderwijs hot vak, de vrije- en orde oefeningen der gymnastiek, een verplicht vak wordt. Daar verreweg de meeste onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare scholen die akte reeds bezitten is de aan stelling van een afzonderlijken onderwijzer met het oog daarop ook onnoodig. Zij stellen tevens voor, de veror dening tot heffing van schoolgeld voor het ,onderwijs in de gymnastiek met 1 Juli in te trekken. Aangenomen. 26. Brief, waarbij verzocht wordt te beslissen, of en welken geest geantwoord zal worden op de vragen het Grootboek der 3'/2 pet. Nat. Werkelijke Schuld van f 1000 tegen 100,5/le 101 f 1000 tegen 34 f 2500 en wel )ln/32°/o en f 500 teSen 101"/l6 Het "onderzoek der rekening leverde geene bezwaren de commissie stelt alzoo voor haar goed te keuren. Aangenomen de heer J. de Langeregentbleef buiten stemming. Begrooting stads-apotheek 19. Rapport op eene suppletoire begrooting der stads apotheek voor 1891, sluitende in ontvang op f 542, zijnde het bedrag der nader uit de gemeentekas gevraagde toe lage, en in uitgaaf op f 307.43. De commissie heeft slechts ééne' bedenkingde helft van den koopprijs eener in 1891 op aanraden der geneeskundigen aangekochte onder- zoekingstoel is gebracht op de stads-apotheek en de we derhelft op het gasthuis. Daar die stoel moet dienen ten gebruike vau het gasthuis en van het stads-verband en uitgaven voor het stads-verband behooren vereffend te worden op de rekening van het gasthuis waartoe het stads-verband behoort, stelt de commissie voor, die helft ad f 40 teschrappen dientengevolge de uitgaven te verminderen op f 267.43 en de nadere toelage uit de gemeentekas te bepalen op f 502. Met het oog op de in de laatste jaren steeds klimmende uitgaven voor chirur gische instrumenten, stelt zij voor, in de wijze van ver schaffing dier instrumenten voor zooveel de algemeene armen betreft, met 1 Juli eene wijziging te brengen, in het midden latende, of groote bezuinigingen daarvan het gevolg zullen zijn. Zij stelt voor, burg. en weth. uit te noodigen, maatregelen te nemen, dat ieder door de genees- of hoelkundigen af te geven voorschrift aan hen worde ingezonden, opdat dit college zal kunnen beslissen, of aan die aanvrage geheel of gedeeltelijk zal worden voldaan. Er bestaat dan in ieder geval meerdere waarborg, dat in gedaan door het Comité in zake de Midden-Europeesche tijdregeling. Burg. en weth. stellen voor, in verband met het in de laatste vergadering genomen besluit, te ant woorden dat besloten is ile gemeente-uurwerken alhier te regelen naar die van de gemeente Amsterdam en dat het voornemen bestaat daarmede in overeenstemming te blijven. Aangenomenna eene korte bespreking tusschen de heeren A. P. de Lange, Kraakman en den Voor zitter, waarbij uitdrnkkeljjk er op gewezen wordt dat het do bedoeling is de uurwerken te regelen naar den tijd, dien de gemeenteraad van Amsterdam aanneemt, zonder dat daaruit voortvloeit, dat die regeling voor altijd zal geschieden. 27. Verzoek om een krediet van f 100 a f 150 te verleenen tot het doen opruimen van een voor de scheep vaart hinderlijk wrak van een vaartuig in de Schelphoek, met inachtneming van de bepalingen van art. 180 der gemeentewetdaar geen gevolg wordt gegeven aan de pogingen om dit wrak, behoorende tot den faillieten boedel van L. Nijhuis, thans in hechtenis, opgeruimd te krijgen. Verleend nadat de heer Kraakman gewezen had op het in acht nemen van de voorschriften van een paar in dit geval toepasselijke artikelen der algemeene politie verordening. 28. Adres van de heeren mr. F. F. Karseboom, officier van justitie, C. J. Canters, fabrikant, C. Bosman, industrieel, mr. F. H. G. van der Hoeven, advocaat en procureur, en N. A. Conijn, koopman, allen wonende te Alkmaar, te zamen uitmakende het bestuur van de al daar opgerichte vereeniging „Ambachtsschool voor Alkmaar en omstreken", waarbij zij, onder overlegging van een exemplaar van de statuten dezer vereeniging, te kennen geven dat het ontstaan dezer vereeniging is gegrond op de overtuiging harer leden dat het getal bekwame beoefe naars van ambachten in ons vaderland betrekkelijk ge ring is en veel te gering voor den bestaanden toestand; dat de voornaamste reden daarvan moet worden gezocht in het geheel onvoldoende onderwijs in do verschillende ambachten dat toch de jongelingdie zich in het een of ander vak wil bekwamengeheel aan zich zeiven wordt overgelaten en zijn jeugdigen leeftijd grootendeels doorbrengt met het verrichten van werk dat hoe noodzakelijk ook niet geschikt is hem te vormen tot een degelijk en bekwaam ambachtsman dat op lateren leeftijd de maatschappelijke zorgen hem verhinderen de bekwaamheden te verkrijgen, die hij zich in zijn jeugd, gedurende zijn leeftijd, had kunnen eigen maken en dat als gevolg hiervan, het oordeelkundig beoefenen en nog veel meer de goede smaak en de kunstvaardigheid van lieverlede bij de ambachten verdwijnen en bij vele hnnner zelfs reeds vrijwel op den achtergrond zijn gedrongen; dat de rechtvaardigheid tegenover den ambachtsstand vordert, dat aan dien toestand een einde wordt gemaakt en dat aan den jongeling die zich wil wyden aan de beoefeniug van een ambacht de gelegenheid wordt ge boden om daarin onderwijs te ontvangen op gelijke wijze

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2