Stadsberichten. als dit het geval ia bij de verschillende vakken van wetenschap, knnst, industrie, handel en zoovele andere vakken meer, waarin van staatswege of van particuliere zijde onderwijs wordt gegeven en eindelijk dat van de gelijk onderwijs de verheffing der ambachten tot een hooger maatschappelijk standpunt, gepaard aan meerdere welvaartis te verwachten wat ten goede zal komen zoowel aan de ambachtslieden zeiven als aan de maat schappij; datterwijl het groote nat van goed ingerichte am bachtsscholen vrij wel algemeen wordt erkend en ook de minister van binnenlandsche zaken in de beide Ka mers der Sta ten-Generaal zich bereid heeft verklaard om de oprichting dier scholen door subsidieering van staatswege te bevorderende gemeente Alkmaar door hare ligging in het midden van dat gedeelte der pro vincie Noordholland, dat gelegen is ten noorden van Amsterdam, de aangewezen plaats is voor de oprichting van een ambachtsschool; dat de gemeente Alkmaar, ook als hoofdplaats van het arrondissement en als behoorende tot de talrijkst bevolkte gemeenten in het noordelijk gedeelte van Noordholland, daartoe in de eerste plaats in aanmerking komt, terwijl het aan eene aldaar te stichten school te geven onderwijs ook ten nutte zal kunnen komen van de opleiding van de in de aangrenzende ge meenten wonende aanstaande ambachtslieden; dat een groot aantal ingezetenen van Alkmaar, alsmede eenige aldaar gevestigde corporation daarenboven wan neer de hierna te vermelden subsidiën zullen zijn ver leend als contribuëerend lid der vereeniging zullen toetreden en door hunne geldelijke bijdragen van hunne belangstelling in het ambachtsonderwijs te Alkmaar zullen blijk geven, terwijl er thans reeds eenige aanlei ding bestaat te verwachten, dat de besturen van enkele omliggende gemeenten niet achterwege zullen blijven het doel der vereeniging zooveel in hun vermogen is te bevorderen; dat het echter onmogelijk mag geacht worden om in de gemeente Alkmaar meerdere geldelijke hulp van bij zondere personen te verkrijgen; dat om die reden de vereeniging subsidiën behoeft van den Staat, de provincie en de gemeente tot dekking van de jaarlijksche uitgaven en die niet ontberen kan; dat dan ook deze vereeniging voor de verwezenlijking van haar doel n 1.»de opleiding van jongelieden tot «bekwame ambachtslieden te bevorderen en de oprichting »van een ambachtsschool te Alkmaar voor ongeveer „honderd leerlingen", steunt op hot verkrijgen van deze subsidiën, zonder welke het onmogelijk is de kosten, die benoodigd zijn voor do instandhouding dier school te bestrijden; dal, volgens de begrootiug der jaarlijksche inkomsten en uitgaven die overgelegd wordt, de vereeniging jaar lijks f 11500 behoeft voor de instandhouding der am bachtsschool waarvan f 1000 zal worden gevonden uit de schoolgelden, te betalen door die ouders of verzorgers van leerlingen die daartoe in staat zijn, uit de opbrengst van te houden verlotingen vau voorwerpen, die door de leerlingen zijn vervaardigd en uit de contributiën van de leden der vereenigingzoodat het resteerend bedrag van f 10500 moet worden gevonden uit subsidiën aan de vereeniging te verleenen door deu Staat, de provincie en de gemeente Alkmaar; dat zij zich reeds voorloopig hebben gewend tot den minister van binnenlandsche zaken met het door hen gemotiveerd verzoek om eene jaarlijksche staatssubsidie te verkrijgen vau f 6000; dat hun hiertoo strekkend verzoekschrift door den minister in hinden is gesteld van den heer inspecteur van het middelbaar onderwijsbelast met het toezicht op het ambachtsonderwijs, van wien zij hebben vernomen dat de ministeralvorens het gedaan verzoek in over weging te nemen, verlangde, dat door de vereeniging aan de regeeriug werd aangetoond, dat er te Alkmaar, zoowel bij den Raad dier gemeente, als bij de ingezetenen, voldoende belangstelling bestaat in de oprichting eener ambachtsschool te dezer stedeblijkende uit den gelde- 1 ijken steun, dien de gemeente en de ingezetenen bereid zijn aan de vereeniging te verleenen, terwijl eene spoedige beslissing van deu Baad zeer noodzakelijk was, wanneer op het voordragen der van Staatswege te verleenen sub sidie bij de begrooting van het departement van binnen landsche zaken voor 1893 werd prijs gesteld; dat, terwijl de vereeniging zich tevens zal wenden tot de Provinciale Staten van Noordhollaud met het verzoek om van deze provincie eene jaarlijksche subsidie van f 2000 te verkrijgen zij in dezen stand der zaak aan den gemeenteraad van Alkmaar eene jaarlijksche subsidie van f 2500 ter instandhouding van de door hen op te richten ambachtsschool verzoeken en tevens dat de ge meente Alkmaar in de kosten van de lokaliteit, waarin het ambachtsonderwijs zal worden gegeven, voorzien; dat zij met vrijmoedigheid dit verzoek tot den Raad richten, daar het hun toch reeds gebleken is, zoowel uit den inhoud van het door burg. en weth. aan den ge meenteraad van Alkmaar ingediend voorstel tot uitbrei ding van de lokalen der burgeravondschool, ook in ver band met de bestaande plannen tot oprichting eener ambachtsdagschoolvan 28 Januari 1892 als uit het rapport der, naar aanleiding van dit voorstel, hij raads besluit van 24 Februari 1892 No. 8 benoemde speciale commissie, van 14 Maart d.a.v., waarmede de Raad zich vereenigde, dat eenparig het hooge nut eener ambachts school voor den ambachtsstand wordt toegestemd en dat de wensch wordt gekoesterd, dat het door samenwerking moge gelukken die nuttige instelling in deze gemeente tot stand te brengen; Redenen, waarom zij eerbiedig verzoeken aan de te Alkmaar gevestigde vereeniging »de Ambachtsschool voor Alkmaar en omstreken" eene jaarlijksche subsidie te willen verleenen van twee duizend vijf honderd gulden zoomede om te willen zorgen voor de lokaliteit waar het ambachtsonderwijs zal worden gegeven, onder zoodanige bepalingen als de Raad bij zijn in deze te nemen be sluit zal vaststellen. Met het oog op den door den inspecteur gegeven en hierboven vermelden wenk zou het hun bijzonder aan genaam zijn, wanneer de Raad mocht kunnen goedvinden spoedig omtrent dit verzoek te beslissen. De vroeger benoemde speciale commissie steltin overeenstemming met burg. en weth. voor, het volgende besluit te nemen zoekschrift omschreven, het houden van eene ambachts school te Alkmaar, toe te kennen eene jaarlijksche bij drage en het gebruik van daartoe te bestemmen lokalen en op te richten gebouwen. 2. Die bijdrage te doen aanvangen met den dag waarop de school zal zijn in werking gebracht en te bepalen op f 2500 per jaar, gedurende vijf achteen volgen de jaren, uit te keeren per drie maanden, en het bedrag der verdere jaarlijksche bijdrage beperkt tot, een bedrag van hoogstens f 2500 afhankelijk te stellen van de goede werking en geldelijke uitkomsten door de Ver eeniging te verwerven daartoe die verdere bijdragen jaarlijks te regelen naar gelang het jaarverslag en de door de Vereeniging goedgekeurde rekening en ver antwoording die zullen billijken, zullende dat verslag uiterlijk op 1 April en die rekening uiterlijk op 1 Juli na het einde van ieder jaar aan den Gemeenteraad moeten zijn ingezonden. 3. Dat voor die school zullen bestemd worden de door burg. en weth. aan te wijzen lokalen der in aanbouw zijnde burgeravondschoolonder daartoe door hen te maken bepalingen. 4. Dat daarvoor opgericht zal worden een gebouw, zooals bij nader raadsbesluit zal worden vastgesteld, blijvende de inrichtingskosten ten laste der Vereenigingdat klaring verzoekt, welke verleend wordt. Vervolgens brengt de heer Koorn ter sprake de door de kamer van koop handel en fabrieken alhier ontvangen mededeeling, dat de minister van waterstaat, handel en nijverheid bericht heeft, dat ZE., de wenschelijkheid erkennende van eene ver vanging van de Vlotbrug te Alkmaar door eene draai brug, van gevoelen is, dat het algemeen belang niet in voldoende mate bij de zaak betrokken is om de kosten dier verandering geheel voor Rijks rekening te nemen. Van verschillende zijden wordt er op gewe zen, hoe bij deze hoogst wenschelijke veraudering niet alleen het algemeen belang, maar zelts het Rijks belang in zeer hooge mate betrokken is en worden burg. en weth. gemachtigd, zulks aan den minister van water staat uiteen te zetten en te vragen, wat de bedoeling is van de gebezigde uitdrukkingdat die kosten niet geheel voor Rijks rekening kunnen worden genomen. 32. Daarna wordt de vergadering gesloten. 1. Aan de gemelde Vereeniging tot het doel, bij haar ver- dit gebouw ten genoegen van burg. en weth. en volgens de zoo noodig door hen te geven voorschriften door de Vereeniging moet worden onderhouden, blijvende alleen de grove reparatiëu, bedoeld bij de art. 840 en 841 van het burgerlijk wetboek, ten laste der gemeente. 5. Dat de gemelde bijdrage en ten gebruike geving van gebouwen zullen afhankelijk zijn van de nakoming door de Vereeniging van de navolgende bepalingen dat voor de leden van het college van burg. en weth. en van de door den gemeenteraad uit zijn midden aan te wijzen commissiën de schoollokalen moeten worden geopend en aan hen de inlichtingen moeten worden verstrekt, zooals dat bepaald is bij art. 73 der wet op het lager onderwijs dat burg. en weth. de beslissing zullen hebben omtrent het onvermogen van de tot die school toegelatenen voor zooverre dezer ouders of voogdeu ingezetenen der gemeente Alkmaar zijn c. dat de school in volledige werking blij ve behoudende de raad zich voor, om bij vaststelling van de bijdrage voor latere dan bij deze aangewezen jaren daaraan nadere voorwaarden te verbinden. 6. Dat wijders de bijdrage en ten gebruike geving niet zullen geschieden, tenzij de Vereeniging door de goedkeuring harer statuten rechtspersoonlijkheid heeft verkregen; b. aan haar jaarlijksche bijdragen verleend worden door den Staat ad f 6000 en door de provincie ad f 2000; c. de Vereeniging teu genoegen van burg. en weth. aan- toone, dat de contributiën uitmaken het bedrag van f 500 waarop bij de door haar overgelegde begroo ting is gerekend. Met algemeene stemmenzonder hoofdelijke stemming aangenomen nadat den heer onk door den V o o r z i t- t o r eenige inlichtingen gegeven waren omtrent de in het eerste rapport der commissie reeds voorkomende cij fers omtrent de kosten van het te stichten gebouw voor de Ambachtschoolen deze heer hoezeer ingenomen met de zaak zelve, tot spaarzaamheid aangespoord had, let tende op de groote uitgavenwelke door den raad in den laatsten tijd reeds toegestaan waren en lettende op de nog aanhangige voorstellen. Ook de heer Co n ij n verklaarde in te stemmen met den wensch van den heer Vonk, om spaar zaamheid te betrachten. Hij zag ook niet in waarom bij de zaak zooveel haast was; hij had liever willen wachten, totdat de burgeravondschool eerst gereed en in gebruik genomen was. Dat had misschien tot besparing kunnen leiden. 29. Is overgegaan tot het benoemen eener commissie van 5 leden tot het onderzoeken der gemeente-rekening over 1891. Bij de eerste stemming werden benoemd de heeren Preijer en de Sonnaville ieder met 8 stemmen verder bekwamen de heeren de Wit, Boelmans ter Spill, Conijn en Janssen ieder 7, de heeren J. de Lange en Goede ieder 6, de heeren Koorn en Canters ieder 5, de heer Rentmeester 4 stemmen en de heeren Kraakman, Vonk, Stoel en A. P. de Lange ieder 1 stem. Bij de daarop gevolgde vrije stemming voor nog drie leden worden benoemd de heeren de Wit met 10, Boelmans ter Spill en Conijn ieder met 9 stemmen; de heer Janssen bekwam 8, de heer Canters 4 en de heeren Koorn en Goede ieder 1 stem. Van de vorige vergadering. 30. Rapport van burg. en wet. op het verzoek van bewoners van den Omvalden Westdijk enz. om van gemeentewege eene brandspuit aan den Omval te plaatsen. De Voorzitter deelt mede, dat volgens bekomen inlichtingen eene brandspuit zon kosten f 828 a J 1028. Aangehouden, na eenige bespreking, opdat burg. en weth oen onderzoek zouden kunnen instellen naar het door den heer Stoel geopperde denkbeeld, om een brand schel of telefoon-station aan den Omval te maken, waar door aanzienlijke tijdsbesparing zou worden verkregen, een zeer groot voordeel en naar het door den heer Kraak man aangegeven denkbeeld, of voor de plaatsing eener spuit niet eene bijdrage van het Schermoer Brand-con- tract zou kunnen worden verkregen. Het gevoelen van den heer Kraakman, dat wel eene goedkoopo brand spuit geplaatst zou kunnen worden, werd bestreden door den Voorzitter. Besloot de raad tot de plaatsing eoner spuit, dan moest die spuit van voldoende bekwaamheid zijn en werd hier eene spuit geplaatst, dan bracht de billijkheid mede, in de andere deolen der gemeente, die op geljjken afstand van de kom der gemeente liggen, ook eene dergelijke spuit te plaatsen. 31. Na het houden eener zitting met gesloten deuren dringt bij de gewone rondvraag door den V oorzitter aan de leden de heer Conijn bij burgemeester en wethouders aan op het nemen van maatregelen tot verbetering van de botermarkt, daar die toestand werkelijk verbetering behoeften deelt de heer Vonk mede, dat de commissie voor den schoolbouw zoo ver gevorderd is, dat zij het bouwen eener nieuwe school op het Steenerf, in huur bij den heer P. Messelaar, noodig acht, doch dat het uitgewerkte plan nog niet gereed is, zoodat hij voor de commissie tot de volgende vergadering diligentver- De heer II. F. M. Kraakman heeft aan de hoogeschool te Leiden met goed gevolg het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd. Het beroep naar de remonstrantsche gemeente alhier is door den heer ds. H. W. Kalft, van Amersfoort, aangenomen. Den 22 is te Kampen als apothekers-bediende ge slaagd de heer W. Akkerman alhier. Het verslag der den 22 gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel geven wij in een vol gend nummer. Blijkens achterstaande advertontie is door de om- nibus-vereeniging »de drie Egmonden", die de gemeen schap tusschen Kgmond en Alkmaar onderhoudt, een gewijzigden zondagsdienst vastgesteld, waardoor den Alkmaarders thans de gelegenheid wordt aangeboden op goedkoope en gemakkelijke wijze van de zee te ge nieten en waarvan wij vertrouwen dat ruim gebruik zal worden gemaakt De heer C. W. Bruinvis alhier is benoemd tot gewoon lid van het Ned. Genootschap voor Munt- eu Penningkunde. In het post-larief, aan onze abonnó's einde Maart 1.1. verstrekt, is in de opgave der kosten van postwis sels eene fout geslopen. Er staat, dat voor deze boven f 12,50 voor i e d e r e f 12,50 of gedeelte daarvan tot en met f 75 gevorderd wordt een porto van vijf cents. Dit is echter in zooverre het geval niet, dat die berekening slechts geldt tot en met f 50 en niet, zooals in ons tarief wordt aangegeven, tot en met f 75. Van f 50 at tot en met f 500 wordt verder slechts van iedore f 25 vijf cents recht geheven, zoodat b.v. een postwissel van 100 kost4 X 5 conts 2x5 cents of 30 cents. Zou men de berekening volgons de foutiove opgave op het door ons verstrekte tarief volgen, dan kwam men tot 6x5 ets. -)- 1 X 5 of 35 cents. Door de commissie voor het badhuis van de af- deeling Alkmaar der Noordhollandsche Vereeniging „liet Witte Kruis" is ter benoeming van een badmeester het volgende drietal aan het bestuur aanbevolen: 1°. A. A. Stokkink; 2°. J. Burkunk en 3°. H. B. Burgers. pCt. 22 Juni 23 Juni Si 3 ...Si AHITEIRDA AI. Nederland Cert. N. W Schuld. dito, dito dito, dito dito, Oblig [talie, Inschrijving 1862/815 Oostenrijk, Obl. in pap. ft. 1000 Mei-Nov. 5 ditodito Febr.-Aug. 5 dito, zilver Jan.-Juli. 5 dito, dito April Oct. 5 Portugal, Obl. Buit. 1853/843 dito, 1888,89 4J Rusland, Oostersche Leening, 2e serie 5 dito, 1880 gecons. Z.R.125-626 13 Mei-Nov. 4 dito, 1889 leen 2e ser.l Jan. lAp.l JulillOct. 4 dito, 1867/69 20-100 Mei-Nov4 dito, 18893 dito, in goud 1883. Juni. Dcc....6 dito, dito 1884. 13 Jan. 13 Juli5 Spanje, Obl. Buit. Perpetuele4 Turkije, gepriv. Conv.leening4 ditoDouane Obl5 dito, Geconverteerde Ser. D en C Egypte, Obl. leening 18764 Mexico, Obligatiën geconrert. 18906 dito, Subsidiebonds6 Venezuela, Obligatiën 18814 Nederland, Cult. Maatsch. d. Vorstel. Aand. dito, dito Winst- Aandeelen dito, Koloniale Bank Aandeelen dito, dito Oblig5 dito, Ned. Ind. Handelsb. Aand.... Amerika, N. W. Pac. Hyp. Pdbr5 Nederland,N.Centr. Spoorw. Aand. f250.. dito, dito gestemp. Obligatiën f 250 Nederl.-Zuid-Afr. Spw4 [talie. Spoorwegleening 1887/893 dito, Zuid-Ital. Spoorweg Obl3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel Rusland, Gr. Sp.-Maatsch.-Aaud5 dito, Hypoth. Obligatiën4} dito, id3 dito, Baltische Spoorw. Aand3 dito. ïastowo Spw. Mij., dito5 dito. Iwang. Dombr. Oblig4} dito. Orel.-Vitebsk. Obl5 dito, Poti-Tiflis Oblig. f 1000..5 dito, Transcaus. Spoorweg Oblig3 dito, Z.-W. Spoorw. Aand. 1001000.. 5 dito, dito Oblig4 ZweedschNoorwcegsche Spoorwegen.... 5 Amerika, Cleveland, Akron Shares dito, Denv. Rio Grande dito dito, Illinois Ceutr. Cert. v. Aand dito, Louisv. eu Nashv. Cert. v. Aand.. dito, Miss. Kans. Texas Adn. ex 2e. Hyp. dito, dito, le Hyp4 dito, N.-York. Erie West. Sp. Aand.... dito Wabash St. L. en Pac. Ct. v. Aand. Nederland, Stad Amsterdam f 1003 Hongarije, Theiss Loten4 Oostenrijk, Staatsl. 18544 dito, dito 18605 dito, dito 1864 dito, Stad Weenen 1874 Rusland, Staatsleening 1864 Loten5 dito, dito 1866. Dito6 Turkije, Spoorwegleening Transvaal le. Ned. Tr. Goudm. Mij. Aand. 791 94 A 1011 101 87 to 801 851 791 791 23 «f 31* 63} 90} 921 944 65} 99* 98* 63j 81 88 20* 98 86 47f 37} 78} 16 73} 102 91 100 30} 861 84} 52* 55ft 126 122} 98* 74* 62* 69 95} 102| 1031} 74 711 38* 16} 28} 16 rf 101 7 1* 15} 79} 27 25 114} 114 119} 119 153} 134} 149} 1371 19} 2} 79* 94 101} 101} 86* 80i 79} 80 23}} 31} 62* 90} 01! 941 65} 99} 93} 81} 20} 48} 37} 78 74} 90} 100 87 85 52} 55} 124* 122 98* 73i 62* 68} 94* 1021 71} 88} 1_6} 17} 78} 14* 79} 114 114} 119 U9} 148 136* 204

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 3