„ÏCikMT." ALKMAARSCHE COURANT V r ij <1 a g' 24 Juni 18112. TWEEDE BLAD. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Roman uit het Berlijnsche leven, No. ?5* Vier en Negentigste Jaargang. 1892. HELGIE. Bij do herstemmingen op den 21 zijn twee liberale en twee katholieke candidaton tot leden van den Senaat gekozen; vaa de tien candidaten voor de Kamer zijn 8 liboralen en 2 katholiekou gekozen. Ten gevolge van dezen uitslag bestaat de Senaat nu uit 46 katholieken en 30 liberalen en do Kamer uit 92 katho lieken en 60 liberalen. Bij kon. besluit is de miuister van oorlog gemachtigd drie lichtingen infanterie gedurende 10 dagen onder de wapenen te roepenten einde de soldaten vertrouwd te maken met de nieuwe geweren. DUITSCI1LAND. Prins Bismarck is den 18 van Priedrichsruh naar Weeuen vertrokken om den 21 tegen woordig te zijn bij de huwelijksvoltrekking van zijnen oudsten zoon, graaf Horbert, met gravin Hoijos. Op die reis werden hem te Berliju waar zich eene groote me nigte aan het station verzameld had bloemen gebracht en onder gejuich vaderlandsche liederen toegezongen ditzelfde geschiedde aan verschillende stations. Te Dresden ontving hij den 18 des avonds eene serenade van een groot aantal zangers met 15000 fakkeldragers. Bij zijne aankomst te Weenon werd hij door de bevolking harte lijk begroet. Nadat hij zijn hotel in de Wallnerstrasse bereikt haddrong eene volksmenigtewaaronder vele studenten de door de politie afgezette straat in en hief kreten aan van «leve Bismarck!" Leve Schenerer (een anti-semitische afgevaardigde) on weg met de jodenDe politie trachtte de menigte uiteen te jagen doch deze verzette zich daartegenzoodat de agenten van hunne sabel gebruik moesten maken. Twaalf personen werden in hechtenis genomen en een inspecteur zwaar gewond. Bij eene kort daarop gevolgde tweede schermutseling wer den eenige ageuton door .stokslagen gewond. Den 20 bleef prins Bismarck den geheelen morgen op het paleis Palffy. Des namiddags begaf hij zich per rij tuig naar de bloedverwanten der bruid om zijn naam kaartje te brengen. Graaf Kalnoky bracht hem des avonds een bezoek, dat 20 minuten duurde. De prinses en prins Herbert waren daarbij tegenwoordig. Een diuor vau 60 personen, dat op het Prater ter eere van hot bruidspaar plaats had, woonde prins Bisraark niet bij. Des avonds werd in het paleis Palffy een groote soirée gegeven, waar Bismarck te kwart over tienen verscheen. Het studenten-muziekgezelschap bracht hem een serenade. Bismarck bedankte en zeide met groote voldoening te zion dat de jongelieden der beide keizerrijken vriend schapsbetrekkingen onderhoudon. Dank zij der wijsheid van de beide koizors, zou de toestand, die het begiu dezer eeuw heeft gekenschetst, nooit terugkeeren. Hp bracht een hoch uit op de kunsten en wetenschappen, welke de duitschers van het noorden en van het zuiden vereenigen. Den 21 word te half twaalf in de protestantsche kerk in de Dorotheastraat hot huwelijk kerkelijk ingezegend, waarbij graaf Schuwaloff on graaf van Rantzau getuigen waren. Prins Bismarck, met zijnen zoon in hetzelfde rijtuig gezeten, werd luide toegejuicht. De belendende straten waren door do politie afgezet. Vele magnaten waren tegenwoordig. Terugkeerende, werd prins Bismarck weder luide toegejuicht. Do jongste zuster van den Keizer, prinses Margaretha, is verloofd met prins Frederik Karei van Hossen zoon van wijlen landgraaf Frederik van Hessen. ENGELAND. Hoogerhuls. De wet op de kleine grondeigendommen is den 21 bij derde lezing aangenomen. Lagerhuis. Minister Worms zeide den 20 niet te 80) DOOR PAUL L1NUAU. En mijne heereuhoudt daarbij wel in het oog die voetstappen in do sneeuw hebben don commissaris van politie op het vermooden gebracht, dat Wildicke de dader moest zijn. Derhalve moeten zij zonder oenigeu twijfel van dien aard zijn geweest, dat zij van Wildicke afkomstig konden zijn. Nu verklaart Wildicke: ja, dit zijn mijne voetstappen. Eu nu zouden wij hem niet mogen gelooven «Doch, wanneer wij dit gelooven wat dan to den kon vau de verklaringen van Bertha Schmider, die in pikdonkeren nacht op vijftig schreden afstand onder de boomen van het park, dat let wel door niets verlicht is, iemand nauwkeurig aan zijnen gang herkent, denzolfden man dien een ander op twintig"schreden afstands in de straat, waar eene gaslautaron schijnt, met den besten wil van de wereld niet kan herkeuneu Wat te denken van Saza's verklaringendie indertijd eens iemand uit het park heeft zien komen, en na vier jaren, nog met volle zekerheid wil getuigen deze onbekende heeft mij indertijd de droschke voor den neus wegge kaapt en nu bon ik te weten gekomon, dat de Vorst von Engernheim met die droschke heeft gereden ergo is do vorst in den nacht van 21 op 22 Decombor uit het park van graaf Isonoek gekomen! Wat wordt er dan van de gauscho aanklacht «Neen mijne hoeren de vorst is niet in het park geweesten voor de rechtbank heeft hij de waarheid gezegd. weten, dat er belastingen geheven waren in het gebied van Samlaan en Abbegisa door een hollander uit naam van de transvaalsche' regeeriug. De britsche regeeriug kou de onafhankelijke hoofden niet beletten concession te doen, maar moest zich voorbehouden later te beslissen of zij zulke concession erkennen moest. Den 21 is de leoningswet voor Mauritius bij dorde lezing aangenomen. FRANHKIJK. Den 21 is hot proces Ravachol begonnen. Er waren strenge voorzorgsmaatregelen go- nonieu: hij word bewaakt door zes gendarmosterwijl oen piket infanterie in de zaal tegenwoordig was. Kaïner. De minister Rouvier antwoordde den 20, op eene vraag van den heer Hubbarddat het Crédit Foncier werkelijk machtiging gevraagd had tot het uit geven van nieuwe schuldbekentenissen en loten tor ver vanging van do oude en dat de regeering uiot inzag, waarom zij daartoe geeue machtiging zou verloenon. Het voorstel Méline tot het oprichten eoner ceutralo laud- bouwkrediotbank werd goedgekeurd. De landbouw-syn- dicaten worden gemachtigd zich te vormen tot eene kre dietmaatschappij, teu einde leeningou aan de landbouwers te vergemakkelijken. •TALIE. Bij de gemeenteraadsverkiezingen op den 19 zijn achttien liboralen en drie gematigd clericalen gekozen. Een zesde deel vau den raad moest vernieuwd worden. De liberalen trokken na het bekend worden van den uitslag met vlaggen en muziek door do stad en hielden voor liet huis van den oud minister Crispidie mede gekozen was eene betooging. Deze verscheen op het balkon en, bedankende voor de oer, verklaarde hij hot overige van zijn leven te zullen wijden aan het welzijn van Italiö en Rome. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Keizer zal den 26 de feesten der oostenrijkscho schietvereonigiugen bijwonen. RU8LA1I1). Het keizerlijk besluit is verschonen waarbij de uitvoer van alle graansoorten en graanpro ducten wordt toegestaan uitgezonderd roggo en rogge meel van eiken bodem. AEREEN1GOE STATEN. De democratischo conventie is den 21 geopend en werd door 20000 per sonen bijgowoond. De heer Owens werd met algemoene stemmen tot voorloopig voorzitter benoemd. Na de sa menstelling van verschillende comités werd de bijeenkomst tot den 22 to half twoe verdaagd Tweede Kamer. Den 21 stelde de voorzitter voor, om op don 22. s namiddags to lj uur, de belastingontwerpen in openbare behandeling te nemen. De heer Avau Dedem verklaarde zich daartegen om verschillende redenen. De veranderingen in ditout- worp maken een tweede sectie-onderzoek noodig. Daarbij komt, dat de minister zijDe volledige plannen nog niet heeft ingediond deze hangen nauw samon. De perequatie van de grondlasten moet ook aan deze belas tingregeling voorafgaan. De eisch der rechtvaardigheid vordertdat men vooraf zekerheid hobbe omtrent" den aard der te wijzigen patentbelasting. Eindelijk behoort regeling van het kiesrecht aan ingrijpende belastingher vorming vooraf te gaan. Nu het kiesrecht spoedig de Kamer zal bereiken is dit te meer plicht. Hij stelt dus voor de behandeling dezer voorstellen te verdagen. De voorzitter zegtdat de heer van Dedem dan tegen zijn voorstel kan stemmen. De heer van der Kaay bestrijdt de argumenten van den heer van Dedem. Het is waar, de commissie van rapporteurs heeft een tweede afdeelingsonderzoek over wogen maar zij kwam tot de slotsom dat de zaak rijp was voor openbare behandeling. Dat besluit is genomen na ernstig overlegdaarin ligt voor de Kamer een waar borg. Verlangt de heer van Dedom nog meer stukken? Dan had hij moeten voorstellen de stukken naar de af- deelingen te verzenden. Dat doet hij niet, maar hij stelt «Doch ik ga verder, veel verder! Ik beweerde vorst mocht de tot hem gerichte vraag in geen geval auders beantwoorden dan hij ze beantwoord heeft en gestold al dat hij naar de letter der wet eenen meineed had begaan zelfs dan nog zou het uw rechtja uw plicht zijn hem vrij te spreken Want aan het vorgrijpdat onze wet als meineed straftzou hij zich ouder deze bijzondere omstandigheden niet hobben schuldig gemaakt «Laat ons vooronderstellen, dat de vorst in"d°ien nacht werkelijk in het huis van graaf Iseneck geweest is. Laat ons aan de hand van eenen Saza hoezeer het ons gelijk men kan nagaan, tegen de borst stuit de aan klacht volgen op het gebied der onwaarschijnlijke hypo these Eu nemou wij vorder eens aan, dat nu den vorst die vraag gesteld wordt, wier beantwoording voor den rochter tot beoordeeling der in behandeling zijnde zaak volkomen onverschillig is zal dan de vorst dozo voor de rechters volkomen onbeteekeuende, volkomen onver schillige vraag zoo moeten beantwoorden, dat daardoor de eer oener vrouwde eer eener familie vernietigd wordt Zou dat do wet van hem verlangen Dat zou eene prachtige wet zijn «En de eer der ongelukkige zou reddeloos verloren zijn Reddeloos Hoe velen of liever hoe weinigen zou den onder deze omstandigheden de zaak met- zulk oenen tact opvatten als do officier van justitie wien zijne keunis der verschillende betrokkenen in deze zaak in staat stelt, ondor alle omstandigheden volkomen overtuigd te ziju van het onschuldige karakterdat een bezoek op zulk een ongewoon uur droogDe meerderheid ja ik kan wel zeggen bijna iedereen zou minder goedgunstig oordeelen de groote menigte zou do slachtoffers, die de verklikker hun brengt, in duizend stukken scheuren En dit allesomdat op eene toevalligeonbeteekeuende vraag, die volstrekt geen gewicht in de schaal kon leg gen en die volstrekt niet behoefde gesteld wordon, niets anders mag worden geantwoord dan de onder eede be loofde waarheid «Mijne heerende wet is voor ons een wijze heer- verdaging voor. Het is waar, do ontwerpen zijn gewij zigd maar die veranderingen zijn de vruchten van het onderzoek, dat reeds plaats had. Het stelsel dezer ont werpen is overigens onveranderd gebleven. Ten tweede het samenstel met der bedrijfsbelasting. "(Hieromtrent heeft de regeering have denkbeelden uiteengezet in de stukken. De hoer van Dedem heeft daartegen niets aan gevoerd. De regeering heeft dan ook alles gedaan wat zij thans kan doen zij heeft gezorgd voor goede aan eensluiting tusschen de vermogens- en bedrijfsbelasting on voor oen goed geheel van de vermogensbelasting op zich zelf. Do heer van Dedem heeft niet aangotoond dat dit niet voldoende is geschied. Bij de bedrijfsbelas ting kunnen de details beoordeeld wordon. Thans heb ben wij alleen de vermogensbelasting te behandelen. Wat de perequatie dor grondbelasting betreftwelk verband ligt tusschen deze en de vermogensbelasting Men moet oenmaal eon begin maken. Het geheel moet beoordeeld kunnen wordeu wil men de rechtvaardigheid betrachten, zeide do hoor vau Dedom. Maar veeleer is er redon van dank aan den minister, dat hij zich beijvord heeft aan dien dringenden eisch der rechtvaardigheid te voldoen. Het kiesrecht vooraf. Dat hebbon'ook^anderen vroeger gedacht maar het is gebleken dat de overgroote meer derheid der Kamer van eene andere meening is. Dat is duidelijk aan het licht gekomen in het Afdeelingsverslag over de Staatsbegrooting. Er is sedert het adresdebat uiots verauderd. Do minister was zoo voortvarend mo gelijk en de Kamer moot zich daarnaar gedragen. Hij verwacht dan ook, dat de Kamer aan hot werk zal gaan. De regeering is gereed. Zij wenscht de belastingvoor stellen aan do orde gesteld te zien'en ondenkbaar is het, dat de Kamer dit zal weigeren. In de toekomst kunnon wij niet zien maar het heden ligt voor ons, en dat legt ons den plicht op om te werken. Aan het privilege van het roerend vermogen moet een einde komen. Welnu, laten wij trachten dat doel te bereiken en doen wat onze hand vindt om te doen. De heer Schaepman geeft als zijn indruk te ken nen, dat de pathetische rede van den heer van der Kaay op het gevoel kan worken. Maar er is ook kalm overleg noodig als het aankomt op belastinghervor- ming. De rede van den heer van Dedem wil hij niet geheel ouderschrijvonspeciaal niet wat het kiesrecht betreft. Do laatste redenen van den heer van Dedem moot hij dus wrakenmaar diens andere redenen zijn door het betoog van den heer van der Kaay niet ont wricht. Wol degelijk heeft de Kamer krachtig gehand haafd het verband tusschen de verschillende belasting- ontwerpen. Hij wijst daarbij op een artikel in de Eco nomist van den heer Assendelft de Coning. De miuister zelf heeft in de stukken een nauw ver band gelegd met de bedrijfsbelasting. In het algemeen wil hij niet gaarne aan de orde van werkzaamhoden tornen, maar dan moeten de argumonten van den heer van Dedem beter wederlegd worden dan door den heer van der Kaay is gedaan. Dat de toekomst ons niet behoort, weteu wij allen maar men dient toch met haar rekening te houden wij moeten d e g e 1 ij k werk levoren. Ook "uit stel kan in sommige gevallen kracht zijn. De heer H a r t o g h, die als vroeger blijft aandringen op spoedige indiening der kieswet, zou het zeer onstaat kundig achten oen spaak to steken in het wiel der regee- ringnu de belastingwetten gereed zijn. Al moge nog niet alles stellig geregeld zijn, men moet toch met iets beginnen en nu is het beter, eerst het equivalent te be handelen, alvorens te beslissen over afschaffing van andere belastingen. Do heer Reekers wijst op het verband tusschen De verschillende belasting-ontwerpen en is van gevoelen dat er wel degelijk verband staat met het kiesrecht. Hij' is dus tegen des Voorzitters voorstul. De heor van Houten verdedigt des Voorzitters voorstel en wijst er nog op, dat de Kamer niet geëischt heeft gelijktijdige behandeling van vermogens- en bedrijfs belasting. Wil men ditmen Iokke eene beslissing uit. Voor de Kamer is de verklaring des ministers voldoende, dat bij aanneming van de vermogensbelasting de bedrijfs belasting zich daarbij kan aansluiten. Ten slotte toont hij aan, dat de gedachte van den heer Assendelft de Co ning niot juist werd weergegeven. scberesse, geen onzinnige despoot. De levende wet regeort niet de doode letter «De wet is ongetwijfeld de hoogste uitdrukking van menschelijko ervaring, van menschelijko wijsheid. Nie mand zal dit gereeder toestemmen, dan wij, de dienaren der wet. Doch als alle werk van menschen, is ook de wet niet volmaaktEr zijn slechte wetten geweest, or ziju heden ten dage nog slechte wetten Met afgrijzen den ken wij er aan, wat bij onze vaderen, die toch oven ver standig waren als wij, en even goed, die in de wetenschap baanbrekende, grootsche ontdekkingen en uitvindingen hebben gedaan, die de heerlijkste meesterwerken in kunst en letteren hobben tot stand gebracht, bij wie het ge voel voor het ware, edele, schoone en zedelijke even sterk ontwikkeld waswat bij onze vaderen, zeg ik, voor recht gegolden heeft. De schandpaalde geeseling in het openbaarde pijnbankde brandmerking de heksenprocessen hoe kort is hot nog maar geleden dat deze door de wet geijkte onmenschelijkheden zijn afgeschaft Zal een volgend geslacht niet over velerlei dat bij ons nog heden kracht van wet heeftevenzoó oordeelen als wij over de door de wet voorgeschreven ruwheden onzer vaderen W ij weten maar al te goed dat ook onze wet niet volmaakt is, dat andere tijden andore zeden, en andere zeden andere behoeften meebrengenen daarom ook staat do wetgevende machine nooit stil en arbeidt zij aan do gestadige volmaking van het stelsel der wetten. «Onder deze schreden op den weg der volmaaktheid is zeker wel eene der heerlijkste, eene der grootste wel daden voor de menschheid de instelling der jury de bevrijding der rechtspraak uit do hechte perken der een- zjjdige vakgeleerdheid, die slechts een ambt, doch geeno eigen meoning mag hebben, het overdragen dier recht spraak aan de medewerking van eenvoudige, ongeleerde burgers, welke omgekeerd geen ambt, maar slechts eene moening moeten hebben. «Daar waar de wet, in hare beknoptheid en alge meenheid, onmogelijk op allo denkbare gevallen eveu-

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5