Veiling van vaste goederen. De heer Bahlmaun acht do belastingvoorstellen niet rijp voor behandeling. Nader onderzoek is noodig, daar de regeering alle hoofdpunten niet eens beantwoord heeft. Hij wil geen prioriteit van het kiesrecht, maar volledige inlichting. De minister van financiën hoopte, dat de Kamer de wensch der regeering om deze wetsontwerpen te behandelen, zou volgen. Zij moeten strekken tot het wegnemen van kapitale fouten en in de tweede plaats tot perfectioneering. Die kapitale fouten, als te hooge lasten op het onroerend goed, te hoogo opvoering der accijnzen, to groote bevoorrechting van het roerend vermogen, wil hij wegnemen is dit tot stand gebracht, dan kan men perfectioneeren. Do heer Beolaerts acht het niet juist, dat deze ontwerpen strokkon tot bet wegnemen van kjipitale fou ten. Door do behandeling van een deel dezer plannen op hot oogenblik zullen misstanden ontstaan, nu de kies rechtregeling op komst is. De nieuwe Kamer zou dan een ander deel der belastinghervorming moeten behan delen. Dit kan nietalles moet gelijktijdig behandeld worden. De heer Roëll verklaarde vóór to zullen stemmen, waaruit niet de gevolgtrekking mocht worden gemaakt, dat hij zou toestemmen in de invoering der ver mogensbelasting, alvorens de regeling der bedrijfsbelasting tot stand is gekomen. Het voorstel van den voorzitter werd daarna aan genomen met 44 togen 37 stemmen van de heeren Brantsen, Schaepmau, van der Borch Beolaerts, Walter, KeucheniusMichiels van der Schrieck, S. v. d. Oije Lambrochts Smits van Oijen, d' Ansembourgh, Reekers, Oppedijk, Kolkman, Vermeulen, van Nunen, van Berckel, Bovers, Seret, van Velzen, Clercx Bahlmann Hatfmans, van Vlijmen Mutsaers Donner HarteM. Mackay Travaglino van Alphen Löben Seis T. Mackay A. van Dedem, van der Velde, G. van Dedem en Havolaar. Den 18 is bij oen hevig on wederdat zich bovon Friesland's westhoek ontlastte, de bliksem o. a. geslagen te Workum in de christelijke school en in een oliemolen, zonder veel schade te veroorzaken. Te Tilburg sloeg de bliksem dion dag in een stal, waardoor een koe gedood werd en twee personen op den grond geslagen werden. Bij kon. besluit van den 18 zijn benoemd tot rid der in de Orde van den Nedorl. Leeuw de heeren D. Breuning, lid van de Eerste Kamer mr. T. van Hettinga Tromp, lid der Prov. Staten van Friesland en Deken dei- orde van advocaten mr. W. J. van Weideren barou Rengers, oud-burgem. van Leeuwarden tot commandant in de Orde van Oranje-Nassau mr. B. F. baron Harinx- ma thoe Slooten Commissaris dor Koningin in Fries land; tot officier in die Orde mr. J. S. Harinxma thoe Slooten, burgem. van Leeuwarden, en C. H. T. A. Cor- belijn Battaerdmajoor-commandant der schutterij te Leeuwarden J. H. W. van Loon, commandant der schut terij te Harlingen tot ridder in die Orde J. Troelstra, wethouder van Leeuwarden, A. Duparc, lid van den Ge meenteraad van Leeuwarden O. Rommerts voorzitter der Coöperatieve Winkelvereeniging der werklieden^ te Leeuwarden A. D. Beorends, voorzitter der Veroeniging Helpt u Zeiven" te Leeuwarden, R. Bloembergen, oere- voorzitter der feestcommissie, mr. D. Alma, burgemees ter van Sneek; A. H. van Slooten te Rauwerd, onder voorzitter der Friesche Maatschappij van Landbouw. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 18, na verwerping van alle andere voorstellen, met 18 tegen 8 stemmen besloten tot eene verbinding van de Eusebius binnen- en buitensingels door middel eener breede aan plemping tegenover het Walburgsplein en verder over het infirmerie-terrein en met 18 tegen 7 stemmen tot aankoop voor 20000 de kosten daaronder begrepen van oen terrein aan den Boulevard voor hot stichten eener gemeentelijke school voor handwerkslieden, tevens particuliere .Ambachtsschool. Het maken van de fundeeringswerken, het bouwen eener houten hulpkerk en hot leveren van zandsteen voor eene nieuwe kerk aan den Amstoldijk is door het r. k. parochiaal kerkbestuur van den H. Willebrordus ouder do hand aanbesteed aan den heor J. J. P. '1 hüring, aan nemer te Amsterdam, voor f 58193. Op de 31/, pet. geldleening der gemeente Nijmegen, groot f 6500Ó', is ingeschreven voor een gezamenlijk bedrag van f 162.000, tegen koersen van 977/8 tot 991/* PCtl De Stoomvaart-Maatschappij Zeeland heeft over 1891 f 92467 winst behaald, welk bedrag tot afschrijving bestemd is. De heer N. J. C. Schormerhorn heeft aangenomen het beroep naar Beets. Bedankt voor het beroep voor de nod. herv. ge- mooute te Medembllk door ds. J. H. v. d. Palm te Langezwaag. Te Groningen is in den ouderdom van 100 jaar on 6 maanden overleden mevrouw de weduwe Slot, geb. Riedelen te Nijeveen heeft Hendrik Snijder don 16 zijn 100 verjaardag gevierd. Den 16 is nabij Enschedé een goederentrein ont spoord waarbij zestien wagens uit de rails zijn gelicht. Ongelukken hadden niet plaatsde materiëelo schade is alleen groot. Den 20 is te Haarlem, op last van de justitie, een 80jarig man in do gevangenis gebracht, die bij^ hor- haling in den laatsten tijd zich aan diefstal van kippen had schuldig gemaakt. Bij kon. besluit van den 20 is de heer P. J. Ver maas hoofdingonieur van den provincialen waterstaat te Leeuwardon benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Den 21 is te Kampen als apothekersbediende ge slaagd J. G. Oostgijzen, van Medt'mblik. De eerste haringjager is den 21 des avonds te Vlaardingon aangekomen met 376 ton maatjes- en 36 ton volle haring aan boord. Sepuah heeft den 21 van de gezamenlijke werkliedeu van de werkplaatsen der staatsspoorwegen te Zwolle eene kostbare zweep met goud versierd ontvangen als een bewijs van dankbaarheid voor de herstelling van een hunner makkers die sterk aan rhumatiek had geleden. Na afloop der zitting op dien dag werden de paarden van het rijtuig gespannen en Sequah door de menigte naar zijn hotel getrokken. De Parkschouwburg te Amsterdam heeft den 22 bij opbod 120,000 opgebracht. Afslag den 29. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 2'2 op verzoek der Kamer van Koophandel eeno som van f 5000 beschikbaar gesteld voor eene feestelijke opening van het Merwede-kanaal. Voor administrateur der Nedorl. Heidemaatschappij, op f 1000 jaarweddehebben zich 357 sollicitanten aangemeld. De overige beurs-vacantiodageu zijn vastgesteld op Zaterdag 16 Juli, Zaterdag 30 Juli en Zaterdag 13 Augustus. De burgemeester van Haarlem heeft tot waar nemend commissaris van politie benoemd den heer mi C. M. Ruschthans commies-redacteur ter gemeente secretarie aldaar. Do gemeenteraad van Purmerend heeft 75 beschikbaar gesteld voor de op 18 Augustus a.s. te Mid- den-Beemster door de afdeeling DeemsterPurmerend en omstreken te houden tentoonstelling. De hoer G. A. Baars te Winterswijk heeft zijn benoeming tot onderwijzer te Oudorp aangenomen. Dr. de Gelder heeft in zijne Brieven en andere bescheiden rakende het beleg van Alkmaar onder nr. XCI doen af drukken de ordonnantie van 20 December 1573 met kwitantie van „Marten van der May" voor ƒ20, ,,ter cause dat hij int beleg met missiven soe an Sonoy als an de Staten gereyst heeft om succoers ende ontset te soeken." De rekening der stad over dat jaar bevat ook nog eene betaling aan hem van 10 „van dat hij als capiteyn de burgeren int beleg in goede orde gestelt ende onderhouden heeft." De lijst der schutter-officieren noemt hem nietvermoedelijk heeft hij dienst gedaan bij het stadsvendel, dat gevormd was om nevens de beide schut terijen en het krijgsvolk de stad te helpen verdedigen. Wij meenon dat van der Mey als stads-timmerman de timmerwerken voor de stad verrichttezonder een vast salaris als zoodanig te genieten, want hij hield zich ook bezig met aangenomen werk. Zoo nam hij van den gouverneur Cabeliau aan het uittrekken der buitenste palen (misschien ter vorsperring van het Zeglis en de Voormeer gestold), waarover de vroedschap den 8 Maart 1574 besloot met hem te accordeeron, en waarvoor hem 4 dagen later 50.000 steenen worden toegestaan. Eu in Juni 1580 besteedden vvaarsluiden van het Geestmer- ambacht aan hem het repareeren van de Monnikenbrug (vroeger in den Monnikenweg) waarvoor zij het hout gekocht hadden. In 1586 vinden wij hem als houtkooper en als bewoner van het huis aan de Voormeer beoosten de Meerbrug. Toen kwam hij den 12 Juli met de stads-regeering over een, dat hij bewesten en benoorden zijn huis en erf zou maken de plating (walbeschoeiing) en straatde eerste als die voor de zoutkeoten van Joachim Rinderdorp ge komen de laatste zuidwaarts-aan buiten pothuis en stoop 8 voeten breed met kantolinge klinkersen de Havenstraat (Voormeer) oost-'aan van het huis tot de plating met platte klinkerswaarvoor hij genieten on gebruiken zou het erf bewesten de bestrating tot het water voor hout of houttuinen maar bevonden burge- meestoren, dat erf of houttuin tot last werd van de ge- meene welvaart dan zouden zij het vergunde kunnen intrekken tegen betaling der te taxoeren gemaakte kosten van plating en straat; den 17 December accordeerde van der Mey met fabriekmeesteren dat hem in dit ge val 373 19 8 zouden vergoed worden Hij schijnt overleden te zijn in 1600, want den 11 December van dat jaar staat aangeteekend het begraven van Marten Pietersz. van Vijauen. 't Zou moer dan toe vallig geweest zijn hadden hier twee Marten Pietersz. geleefd de een van Vianen, de ander van Ameide, twee bij elkander gelegen plaatsen. Hij liet eene dochter Janneko nadie gehuwd is met Jacob Verschuyre koopman te Amsterdam. Deze ver kocht in 1624 voor 628710 >het huis ter Ameyde*, met het kleine huisje daar beoosten, 2 kamers daar be zuiden aan, de gerechtigheden tot aan den westerwal en den houtwal, staande en liggende in de nieuwe stad aan de Voormeer. De kustingbrief. waaruit dit blijkt, is eerst gegeven den 24 Juli 1630. Van der Mey had dus zijn woonhuis gedoopt naar het heeronhnis bij Vianen ge woonlijk het Huis ter Meyde genoemd, vermoedelijk als herinnering aan het oord zijner geboorte. Later werden de houtwal voor turfmarkt gebezigd en de huizinee enz. veranderd in de bierbrouwerij de Lelie. C. W. B. Maarten Pletersï. van der Mey. Dr. P. Scheltema heeft in zijn Inventaris van Alkmaars archief, afdeeling accoorden en contracten, deze over eenkomst eene eeuw te laat geplaatst. zeer van toepassing kan zijn, die hior te zacht, daar te streng moet straffen, die dikwijls het menschelijk gevool, het menschelijk geweten moet stuiten als onrechtvaardig, daar hebt gij mijne heeren met uw gezond verstand en uw gevoel voor recht en billijkheid in de bres te springen en den geleerden rechter in de mogelijkheid te stollen, het algemeen menschelijk recht de overwinning te laten behalen op hot wettelijk recht »De wet moet geschreven staan. Doch de lettel-doodt en de geest maakt lovend. En hot is jaiat uw plicht aan de letter leven in te storten door goostelijken in houd. Gij behoeft niet op de hoogte van het recht te zijn, gij moet het zolfs niet zijn. Gij moet als rechtscha pene fijngevoeligeen helderdenkeudo mannen slechts weten wat recht en onrecht, wat waar en valsch, wat zedelijk en onzedelijk is meer nietGij hebt slechts met den algemoeneu indruk te rade te gaan, en slechts volgens uw geweten te onderzoeken en te beslisson. Niemand heoft het recht, u naar de redenen te vragen, die u leidden. Men verlangt van u geon ander antwoord, dan ja of neen 1 »Welnu mijne heeren wannoer een gotuigo voor de rechtbank willens en wetens eene valsche verklaring af legt dan begaat hij eouen meineedeeno outeoreudo misdaad. Dat de wet het valsche getuigenis voor de recht bank met de allerzwaarste straffen bedreigt, is eeno on afwijsbare noodzakelijkheid. De gerechtigheid zou onder mijnd en in hare grondvesten geschokt wordon indion den rechter niet de macht ware gegeven, tot het spreken dor waarheid met do krachtigste middelen te dwingen. Voor meineed mogen ook met het volste recht in het algemeen verzachtende omstandigheden nooit gelden. De weinige gevallen, die de strafbaarheid van den meinoed verminderen zijn door de wet nauwkeurig omschreven. .Zijn er echter buiten deze bepaaldo gevallen nog niet andere denkbaarwelke de wetdie zoo algemeen en zoo bokuopt mogelijk moot zijn niet heelt kunnen vooruitzien waarmeo zij geeno rekening hoeft kunnen houden en die toch naar ons aller innige overtuiging Een der meest populaire figuren van Alkmaars beleg is de stadstimmerman Maarten Pietersz. van der Ameyde, zooals Hofdijk in ziju Alcmaria Victrix hem terecht noemt, in overeenstemming met 's uians grafschrift in de Groote kerk nu wellicht vordweuen of onder banken verscholen. Zijne medewerking tot het openslaan dor Friesche poort, om het krijgsvolk des Prinsen binnen te laten vooral zijn nachtelijke tocht vol avouturen door het spaansche leger tot het overbrengen van een brief aan Sonoy te Schagen, en zijne moedige taal tegenover Gecommitteerde Raden te Hoorn, hebben zijnen naam tot de nakomeling schap overgebracht en in eere doen blijven. geene misdrijven zijn, laat staan misdrijven die eene ont- eerende straf na zich mogen slepen Indien aan mij als getuige eene vraag wordt gesteld, wier beantwoording voor de zaak in quaestie van geone betoekenis kan zijn, moet ik dan deze vraag onder alle omstandigheden beantwoorden, ook wanneer ik daar mee ontrouw pleeg tegonover eenen vriend, een familie geheim openbaar den onschuldigen tot wanhoop breng wanneer ik een gelofte breek wanneer ik datgene wat een stervende mij in zijn laatste oogeublikken in vast vertrouwen op mijn stilzwijgen, heeft gebiecht, aan de openbaarheid prijsgeef .Moet ik dat? Moet ik, om aan den eisch der wet te voldoeneen schurkenstreek begaanwier noodlottige gevolgon in geene verhouding staan tot do waarde die mijne" verklaring zou kunnen hebben Ben ik een mei- ueedigewanneer ik mij de ellende der familieden blik vol vertrouwen van dion stervende voor oogen stel, en het geheim, dat niet het mijne is, getrouw bewaar Wil de wet, dat ik, omdat ik doe wat plicht en oer mij voorschrijven, uit den kring der eerlijko lieden worde uitgestooten »Neon mijne heeren dat wil de wet nietIn dit geval vorkoer ik in den toestand van noodweer, die de strafbaarheid van elke handeling opheft. Op mij rust de plichtmijn geheim het mij toevertrouwde goed te verdedigen en op alle wijzen den aanval die met alle rocht in strijd is af te weren. Deze zedelijke zelfver dediging is even gerechtvaardigd als de lichamelijke. Of zou werkelijk zulk oen geheim iets mindor waard zijn dan kostbare sieradiëndan goud of wat ook Is hij die in de brandkast van mijn vertrouwen inbreekt, daar uit mijn geheim steelt en het te gelde maakt, iets beter dan de inbreker, die met don koevoet werkt l Staat de afperser hooger dan de dief en moordenaar? Neen 1 Ik beu ten volle gerechtigd den diefden moordenaardie mij bedreigt, ter verdediging van hot mijno te doodon. Eu den afperser zou ik de meest ver borgen schatten van mijn binnenste met gebonden han- 21 Juni. Door den Notaris P. G. DUKER, te Zuidscharwonde. 1. Huis en erf. Singel, C 510, 0.02.02. Str. K. Reijne 3540,- Verhoogd door M. Gouverne met 20,- 2. Het gezamonlijk tiendrocht, 64.99.30. Str. J, Stui 330,- Verhoogd door denzelfde met 5,- don moeten overleveren en de wet zon dan geuoopt zijn, daarbij nog voor handlangster van don schurk te spelen? En eeno vraag, die zulk een schurk tot mij richtzou ik onvoorwaardelijk moeten beantwoorden wil ik mij niet aan meineed 'schuldig maken Den afperser mag ik niet dooden, doch ik mag mij tegen hem verdedigen met allo middelen, die in mijue macht staan. En evenmin als ik eenen moord bega wannoer ik don dief neerschiet, evenmin maak ik mij aan meiueed schuldig, wanneer ik, in hot nauw gobracht door oenen afzetter de waarheid verzwijg om mijzel- ven of eenen dorde trouw te blijven. Dan is de leugen om bestwil zelfverdediging .Onder alle misdadigers staat de afperser op den laagsten trap. Bij de andere zwaarste misdaden zijn machten in het spel, die in eenen zekeren zin nog iets aantrekkelijks hebben hartstocht, moed I Doch deze ver achtelijke schurken, die ons op arglistige wijze een ge vaarlijk, angstjagond geheim trachten te ontlokken, die ons onder voortdurende bedreiging dit geheim bekend te zullen maken aan de weroldwolko zich er in zal verkneukelen, onder de bedreiging van onze eer to zul len bezoodoleu onzen naam te zullen bevlekken onze positie te zullen ondormijnen langzaam en onverbidde lijk het bloed aftappen, dio zich vetmesten van den roof onzer ziolsrnst en onzen verkwikkendon slaap dezo afschuwelij ksteu aller dievon en moordonaars konneu bovendien nog geenen hartstochtzijn bovoudien nog lafhartig .En voor dergelijke schurken hobt gij ons bobt gy uzelven te beschermen Ja uzelven 1 Want geen uwer is veilig voor de laaghartige aanvallen dior lieden. Heden vermaakt de Rechtsstaat zijne lezers ten koste van Zijuo Doorluchtigheid den vorst von Engernheim morgen zal hij wellicht in een pikant artikel den een of ander van n onder bandon nemen Wie kan het weten Wordt vervolgd. Stoomdr. v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 6