No. 76. Vier en Negentigste Jaargang 1892. ZON DAG 26 J U N 1. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland De Sporttentooiistelling Scheveningen. ALkMAARSCHË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Hezoek der Koninginnen aan Groningen. Den 23 had het voorgenomen bezoek der Koninginnen aan het monument te Heiligerlee plaats, na afloop van het door de Staten van Groningen aangeboden dejeuner diuatoire. De firma A. H. van Bergen liet alle voor hare klokkengieterij hangende klokken door met oranje getooide werklieden in beweging brengen. De schooljeugd van Scheemda stond binnen het hek de jongens met de vlag in de hand de meisjes met een korfje bloemen. Zoodra de Konin ginnen het hek binnen kwamen, strooiden de meisjes bloemen en lieten de jongens de vlag wapperen. Na zich vooraan in de tent geplaatst te hebben, sprak de predikant Penon, oud-lid der hoofdcommissie voor de stichting van dit gedenkteeken, de Koninginnen toe. Met een enkel woord bedankte de Regentes. Toen traden vier oud-strijders toeom aan de Koninginnen de hand te geven. Een der Kamerheeren zeide, dat dit in strijd met de etiquette was. doch, zoodra de Koningin-Regentes bemerkte, dat dit hun leed veroorzaakte, trad zij vooruit en gaf hun de hand waarop de grijsaards ook moed vatten en aan Koningin Wilhelmina eene hand gaven. Een hunner brak in snikken uit. Na om het monument te zijn gewandeld en in het register der bezoekers te hebben geteekend vertrokken de Koninginnen. Te Winschoten ontving de Regentes ten gehoore den heer Brouwers van Bourtangedie een adres van de bewoners van Wester- wolde aanbood waarin aangetoond werd, dat de tegen woordige toestand van die streek onhoudbaar is. Den 24 brachten 4700 kinderen een aubade aan Ko ningin Wilhelmina. Eeue groep van honderd kinderen in het midden zongen eenige liederen, waarvan de tekst vooraf overhandigd was door drie meisjes een van de openbare, een van de katholieke en een van de christelijke school. Het sportfeest op het landgoed Vogelsang bij de Pont kon aanvankelijk niet doorgaan. De baan was stuk geregend, het terrein een modderpoel, het dak der tribune weggewaaid. Toch reden de Koninginnen er heen en ging een deel der harddraverijen door. De heer mr. Feith heeft het huldeblijk der ingezetenen van Groningen aangeboden bestaande in den zilveren Martinitoren aldaar, op '/ïso yan de ware groottemet een uurwerk er in drie exemplaren van een berinne- rings-medaille, voor dit bezoek geslagen en een oorkonde in prachtig calligraphisch werkgoud en met kleuren en wapens, met tal van bladen, waarop de handteekeningen der ruim 2000 personendie daartoe bijdroegendeze laatste besloten in een fraai gebeeldhouwd eikenhouten kistje. Men schrijft ons De regen van den 23 en de daarop gevolgde storm heeft aan de graan-, maar vooral aan de tarwevelden in den polder Waard en Groet een geheel ander aanzien ge geven. Deze gewassen liggen thans aan den grond en dooreen. Volgt nu droog weder, dan kan 'tnog terecht komen; aan droogte en zonnehitte is hier veel gelegen, zoodat daarnaar dan ook zeer wordt verlangd. Bij het lichten van een grintschip zonk een volge laden aak, voor de buitenhaven te Kolhorn. Na uit baggering der grint, werd de aak gelicht. Verscheidene lieden waren hiermede twee dagen bezig. Van deze hin dernis ondervond de schipperij veel nadeel. Het hooigewin valt in de omstreken van Kolhorn zeer tegen. Het deed eerst eene behoorlijke grasopbrengst verwachten, maar als het een paar dagen gemaaid ligt, blijkt het, dat de groei te welig of te schielijk is ge weest en dientengevolge de inkrimping buiten mate groot is. Men schrijft ons De kermis te' Schagen is in vollen gang, maar of het kramers, tentenhouders en neringdoende ingezetenen naar den zin gaat, valt te betwijfelen Des maandags is het niet zoo druk geweest als gewoonlijk, dinsdag was er zoo goed als niets, woensdagavond was het tamelijk druk, maar donderdag, anders een der beste dagen, liet het weer niet toe, de kermis te bezoeken. Het is voor velen te wenschendat de laatste zondag een fraaie zonnige dag is. Een druk bezoek op dien dag kan dan nog veel goed maken. Den 22 heeft de gemeente Schoorl en wel in het bijzonder het dorp Groet een gevoelig verlies gele den, door het overlijden van den heer K. Schippers, hoofd der school aldaar. Gedurende eene lange reeks van jaren zoo schrijft ons een zijner oud-leerlingen K. heeft hij zich doen kennen als een onderwijzerdie ijver aan nauwgezette plichtsbetrachting paarde, met oprecht chris telijke beginselen. Zonder twijfel zal zijne nagedachtenis in doze gemeente lang in eere blijven. Moge het ons gegeven zijnin zijne plaats een opvolger te krijgen die zich evenals hij doordrongen gevoelt van de plich ten, die op hem als onderwijzer rusten en die zooveel mogelijk tracht terug te geven, wat wij in onzen over leden onderwijzer en ons algemeen geacht hoofd der school hebben verloren. Men schrijft ons Met verwondering lazen uwe lezers te Schermerhorn in uw blad van den 24, dat de heer ds. N. J. L. Scher merhorn, te Scharwoude, het beroep naar Beets heeft aan genomen tot heden is bij den kerkeraad alhier, nog geen bedankbrief ontvangen. TE In ons vorig verslag wezen wij er op, hoe op de ten toonstelling allerlei inzendingen zijn te vindendie slechts door hoogst spitsvondige redeneeringen met sport in verband kunnen worden gebracht. Dat zoo iets de ergernis moet opwekken van een sportman in merg en been, willen wij aanstonds toegeven waarbij wij echter onmiddellijk voegen, dat voor de bezoekers in het alge meen de expositie veel minder genietbaar zou zijn, als zij zich de beschreven vrijheden niet had veroorloofd. Een collectie rijwielen kan onze aandacht voor eenige oogenblikkeu boeien, maar als de bekendste fabrikanten op dit gebied ieder oen verzameling zenden, zegenen wij de filigrainwerkster, die eene afgezante naar de tentoon stelling zond om voor het verdrijven van sommiger ver veling vergoeding te vinden in den verkoop van broches. De mogelijkheid voorop stellende, dat ons enkele in zendingen zijn ontgaannemen wij de vrijheid onze verwondering te betuigen over de hoogst geringe deelname, die de Sport-tentoonstelling heeft ondervonden van den kant der bewoners van Noordholland boven het IJ Het, best zijn zij vertegenwoordigd in de scheepsafdeeling. Volgens den catalogus heeft de Prins Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee deze verrijkt met het model van een tjalk door de kunstvaardige handen van een oud zeeman in elkaar gezet wij hebben dat kunststukje echter niet kunnen ontdekken. Gelukkiger zijn wij ge weest met de ijsschuiten der heeren Scheuten te Gouwsluis, drie In getalwaarvan een den naam draagt van de kunstzinnige Rotterdamsche tooneeliste, die onder directie van Le Gras Haspels al zoo menigeen door haar uit muntend spel als coquette heeft betooverd. Marie Vink is onzen lezers immers geen onbekende. Door de heeren D. van Leijdeu Zoon te Krommenie worden eenige partijen zeildoek geëxposeerdwaarvan wij de mérites werkelijk niet kunnen beoordeelen. Al ronddwalende om toch ook iets uit het nijvere Alkmaar op te sporenwaren wij ongemerkt in een nevenzaaltje gekomen, waar de militaire bewakers eene inzending van Hooger hand verrieden. Eenige inlichtingen gevraagd en wij wisten, dat wij ons in de eere-zaal be vonden waar al het tentoongestelde van H. M. de Ko ningin afkomstig is. Een menigte eereteekenen; schil derijen, aquarellen, teekeningen en gravures, betrekking hebbende op de watervloeden van 1850, 1855, 1861, op den aanleg van haven- en spoorwegwerken, op wedloopen, jachtpartijen, roei- eu zeilwedstrijden, hardrijderijen op schaatsen en handboog-concoursen; wapens en kunstvoor werpen; modellen van een locomotief, een salonwagen, een kanon, een sextant, aukers, het stoomschip Oranje- Nassaueen giek het voormalig Koninklijk Jachtslot »Huis Honsholredijk" te Poeldijk, Boussole's reddings toestellen enz. enz. In dit zaaltje was zeker al heel weinig kansiets te vindenspeciaal voor onze alk- maarsche lezers van belang. En ziet, juist hier ben ik ten slotte het beste geslaagd. Te midden van een lange reeks van diploma's der Vorsten en Koningen uit het Huis van Oranje, viel mijn oog plotseling op een lang gezocht woordAlkmaar. En 't was een hoogst interessant documentwaarop het stond. Een gedeelte van den inhoud hebben wij genoteerd De boogschutterij van Sint Sebastiaans Doelen, hoogst vereerd en begunstigd door de Koninklijke Bescherming, welke Uwe Majesteit aan haar, op den heugelijken 3en Augustus 1842, toen zij het voorrecht had, Uwe Majes teit te begeleidenheeft toegezegd vervult eenen haar hoogst aangenamen pligt, Haren Koninklijken Beschermheer met dit geschrift en in allen eerbied te mogen aanbieden den gouden eerepenning van het Genootschap, als het kennelijk teeken van Uwer Majesteit's hooge betrekking tot hetzelve Namens de Boogschutterij voornoemd, Alkmaar, A. H. Gouwe, Voorzitter, den 20en Januarij 1843, S. A. de Lange, Secretaris. Sint Sebastiaans Naamdag. Thans kunnen wij met een gerust hart ook nog onze aandacht schenken aan de verzamelingen die uit den vreemde naar Scheveningen zijn gezonden. Tot deze be hoort eene der grootste attracties van de tentoonstelling. De bontworker C. Brandt uit Bergen in Noorwegen heeft namelijk heelwat moeite en geld besteed om opgemerkt te worden. Dat is hem uitstekend geluktwant ieder tentoonstellingsbezoeker gaat zijne tableaux morts bekij ken. Men zou deze met den naam van »levende beelden uit de Poolstreken" kunnen bestempelen. Tusschen met gletschers bedekte rotsen die in een blauwachtig waas zijn gehuld, sluipen de loerende ijsberen, de slimme Poolvossen en de kostbare hermelijnen rond boven de afgronden zweven havikken en sperwers, slechts op een gunstig oogenblik wachtende om pijlsnel naar omlaag te sehieten of zich op de meer vreedzame meeuwen, ijsvo gels of sneeuwhoenders te werpen. Wat den heer Brandt al woorden van lof worden toegezwaaidEn toch is in zijn werk iets popperigs, iets mooi-doenerigs (waarom zouden wij de karakteristieke woorden van de nieuwe literaire school niet overnemen ietsdat aan alle natuurlijkheid volkomen vijandig is. Van harte wenschen wij den Noorschen ondernemer toe, dat mannen als Jan Vet en de zijnen verre van hem zullen blijven want anders vreezen wij voor een venijnigevernietigende critiek. Noorscho tooneel-literatuur moge tegenwoordig zeer in trek zijn Noorsche proza en poëzie hoog ge waardeerd als de heer Brandt gedacht heeft, aan kunstenaren een hoog denkbeeld te geven van het Noorsche decoratief, duchten wij voor hem eene pijnlijke teleurstelling. Een zes-armige lichtkroon, voor petroleum ingericht en uitsluitend vervaardigd van »de producten der her tenjacht" de eigen woorden van den inzender moge schon da gewesen. zijn, maar toch trekt dit fabri kaat van Curt Schicker uit Regensburg veler aandacht. Zijn er jagers, die zulk een symbool van hunne liefheb berij gaarne in hun kamer zouden willen ophangen, dan kunnen zij zich voor 600 francs dat genoegen verschaffen. Zeer rijk is de collectie arresleden en sjeezen waar onder men pracht-exemplaren vindt. Daar wordt men er aan herinnerd, hoe men vooral in vroegere jaren schatten ten koste legde aan het maken van een goed figuur op het ijs. Hier te lande doet het grillig klimaat het genot van arresleden gewoonlijk slechts van korten duur zijn; komt men daarentegen in het Zwitsersche hooggebergte, dan zijn er maanden achtereen, waarin de dikke sneeuw laag het gebruik van gewielde vervoermiddelen onmo gelijk maakt en daar genieten arresleden dan ook een groote populariteit. De heer J. Aikes van Kregten nederlaudsch vice-consul te Davos, heeft zich de moeite gegeven allerlei materiaal te verzamelen om zijn land- genooten een voorstelling te doen maken van het leven op zulk een «ingesneeuwde" hoogvlakte. In zijne col lectie vindt men de toboggans, die eerst naar oen hoogte wordon getrokken om daarna met duizelingwekkende snelheid naar omlaag te glijden een sport, waarvoor de engelsche Kurgasten in het Grauwbundersche her stellingsoord een waren hartstocht koesteren. Wie daar bij de jaarlijksche tobogganing-wedstrijden den eersten prijs behaaltis een man van beteekenis met wien re kening wordt gehouden. Maar niet minder in aanzien staat de bergbeklimmer wien het geluktde moeielijk- heden te overwinnen verbonden aan het bestijgen van een der met eeuwige sneeuw en ijs bodekte kolossen. De alpenstok met zijn scherpe ijzeren punt is diens rech terhand, de bergschoenen, waarin insgelijks ijzeren nagels zijn geslagen behoeden den koenen klimmer voor uit glijden; de gamaschen die de beenen bedekken zijn on doordringbaar voor de sneeuw het lederen kruis in de pantalon doet het afzakken langs steenachtige hellingen zonder kleerscheuren plaats vindeudo van ijzersterke stof gemaakte jekker belemmert den drager in geen zijner bewegingen en de van kleppen voorziene bergpet kan nu eens dienst doen om de ooreu voor bevriezing te vrijwaren en dan weder om de oogen op de glinste rende sneeuwvlakte niet blind te doen staren. Touwen en ladders die over afgronden worden gelegdworden meestal slechts meegenomen, als de tocht zeer gevaarlijk is. Bovendien kan men deze altijd vinden in de hutten, door de Zwitsersche Alpenclub op ontelbare plaatsen opgericht. Onzen geblaseerden jongelui zij zulk een alpenreize warm aanbevolen Langs Friesche schaatsen, de kunst van den handwerks man prachtige verzamelingen wapens, da kunst van den smid, richten wij onze schreden naar de kunst van den schilder. Een eigenaardig denkbeeld van de tentoonstel- lings-commissie is het geweesteen groote ruimte aan de mannen van het penseel af te staan. Aangrijpend is de indruk, dien het doek van Israëls maakt, waarop drie verschrompelde vrouwen «de ellende van het visschersleven" zoo uitmuntend weergeven. De golvende zee van Mesdag en het frissche strandgezicht van J. Maris mogen den vreemdeling een flauw begrip van de bekwaamheden onzer schilders geven. Overigens is er veel van inferieure qualiteit. Bij voorkeur zijn onderwerpen behandeld, die op de jacht betrekking hebben, waarvan het onvermijde lijk gevolg is, dat hetzelfde sujet tot vervelens toe voor komt. Men krijgt daardoor min of meer den indruk, dat een prijsvraag over een opgegeven onderwerp is uitge schreven. Wie de kunstafdeeling der Sport-tentoonstelling heeft bestudeerd zal b. v. niet begeeren in de eerste jaren weer een voorstelling van een vossenjacht op het doek te zien. Na zoo lang achtereen tusschen vier wanden rondge zworven te hebben, is bet een verademing, op de galerij, die langs het geheele gebouw loopt, tot rust te komen. Alles is op die galerij ingericht om 't don bezoekers aangenaam te maken. Vooreerst vindt men daar een tweetal flinke, niet te dure restaurants, maar nog boven dien zijn er allerlei andere aantrekkelijke zitgelegenheden. Het comité der expositie heeft terecht begrepen dat inrichtingen tot streeling der smaak-zenuwen een nood zakelijk vereischte zijn voor het slagen der tentoonstel-

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1