A I Él Êm a Stadsberichten. Markt- en Beursberichten. Correspondentie-Schaakpartij, 1P®I 1 i X X X wék. mm. mm. éwÊ. Wmi m 10e 11e 12e 13e 14e 15e e f g KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. BURGERLIJKE STAND. lingniet alleen, dat de hooge huren een deel der kos ten dekken, maar ook wil het publiek niets liever, dan na een vermoeienden middag »eens ergens neervallen". Fopperijen als den dwaaltuin had de commissie echter alleen moeten toelaten tegen een zeer matige entreede 60 cents, die daar thans voor een toegangsbiljet moeten worden betaald, betreurt iedereen, die met een gevoel van dankbaarheid zijn tocht tusschen de spiegels achter den rug heeft. Ook is het vrouwelijk personeel van en kele lokaaltjes niet boven verdenking verheven vooral in den eersten tijd kwamen nu en dan tooneeltjes voor, die de heeren huiverig maakten, hnnne dames mee te nemen. Zooveel mogelijk wordt thans echter alles ver meden, wat aanstoot kan geven. Natuurlijk is daar mede de moraliteit van de schuldige kelnerinnen en verkoopsters niet veranderd doch zoo lang zij zich op het tentoonstellingsterrein bevinden weten zij zich te beteugelen. Een verleidelijk lachje en een schalksche uitnoodiging om wat van haar waren te koopen, blijven haar rechtdoch dat brengt Scheveningen als de bad plaats der hooge wereld mede De tuin door galerij en tentoonstellingsgebouw om sloten, is het drukst bezocht, wanneer, driemaal per dag, de muziekuitvoeringen plaats hebben. Het laatste concert begint 's avonds om half tien en eindigt ongeveer half twaalf ook dat late uur kan alleen in de voorstad der residentie opgang maken. Voor de drie jonge vossen, die in den tuin de eer der sport-tentoonstelling moeten ophouden, zijn die muziektijden de onpleizierigste van den ganschen dagdan sluipen de arme opgejaagde dieren met schuwen blik in het rond en zou men hun gaarne de slimheid der onvergetelijke Reineke Fuchs toewenschen om op een goeden nacht aan hun kooi te ontsnappen. Hoog op het strand zit te Egmond aan Zee het in den vroegen morgen van den 24tijdens den hevigen storm, op een afstand van 2 mijlen bezuiden dat dorp gestrande schoenerschip »Menno", kapitein J. K. Burghout. Het schip, dat 132 tonnen (nieuwe meting) grootgebouwd is in 1865en behoort tot de reederij van de firma H. J. Plant Co., te Schiedam, kwam van Drammen geladen mot hout, bestemd naar Schiedam. Bij laag water kan men het vaartuig te voet bereiken, zoodat de lossing dan ook gemakkelijk geschieden kan. Reeds werd de deklastwaarvan de berging door een groep ingezetenen der gemeente Egmond aan Zee was aangenomen in den loop van den 24 afgehaald. Men hoopte met de assurantie-maatschappij tot een contract over de verdere berging te geraken. Op het afbrengen van het schip zelf heeft men met het oog op den ou derdom er van niet veel moed. Belangstellenden kunnen zijn zij eenmaal te Egmond aan Zee zeer gemakkelijk naar het schip een kijkje gaan nemen. Een klein half uur wandolens brengt hen vandaar naar de strandingsplaats. tusschen «Excelsior", te 's Gravenhage (wit.) en «Excelsior", te Noordschermer (zwart). I Wit: le zet e 2e 4. 2e 3e 4e 5e 6e 7e P. g 1-f 3. R. f 1—c 4. b 2—b 4. c 2—c 3. 0—0. d 2—d 4. c 3—d 4. d 4—d 5. R. c 1b 2. R. c 4d 3. P. b 1—c 3. R. d 3—e 2. R. e 2 f 3. P. c 3a 4. Z wart: e 7e 5. P. b 8c 6. R f 8c 5. R c 5b 4. R. b 4c 5. d 7—d 6. e 5—d 4. R c 5—b 6. P. c 6a 5. P. g 8-e 7. 0-0. R. c 8—g 4. R. g 4 f 3. P. a 5—c 4. P. e 7g 6. Men verzoekt ons medetedeelendat de predik beurt in de renionstrantsclie kerk zondagden 26 zal vervuld worden door den heer dr. J. C. <3. Hagenpredikant te Leiden. Door het stedelijk muziekkorps zullen den 26des avonds te 7 uren in den Stadshout de na- volgonde stukken worden uitgevoerd 1. «Het militairo leven", marsch v. J. Steenebrugen 2. Ouverture de l'opéra «Zampa ou la fiancée de marbre", v. F. Hérold 3 «Les patineurs", «de schaatsenrijders", Walzer v. E. Waldteufel 4. Potpourri op motieven uit de operette «Le petit Due" («de jonge Hertog v. Ch. le Cocq 5. «Festival", ouverture v. Leutner6. «Un jour d'été en Norvège", «Een zomerdag in Noorwegen", fantaisie op verschillende motieven v. A. I. Buijssens. aPastorale orage, chant des oiseaux b. Choralc. Chant de bravoure d. Tarantelle de Döhlere. Pompadi festa de Willmers 7. «Pilgerchor und Lied au den Abendstern", aus der Oper «Tannbiiuser" v. Richard Wagner 8. «Dans les bois", solo pour flauto picolo v. Chr. Muldermans 9. «Eine Coneert-Reise", Potpourri v. A. Reckling. Van den 19 tot den 25 zijn aan de bad- en zwem inrichting genomen 320 badenwaarvan 43 door dames en 47 door onvermogenden. Drukste dag den 20 Juni met 73 baden. De hoogste temperatuur was in die week 63" F. op 20 Juni. Met genoegen zal men uit het raadsverslag in ons vorig nummer hebben gezien, dat de vereeniging j»de Am bachtsschool voor Alkmaar en omstreken" op welker statuten inmiddels de koninklijke goedkeuring ontvangen is eene gunstige beschikking heeft gekregen op haar verzoek om haar uit de gemeeutekas eene jaarlijksche bijdrage te verleenen van f 2500, ten behoeve van de alhier door haar op te richten Ambachtsschool en om van wege do gemeente te voorzien in de daarvoor benoodigde lokaliteit. Onder de weinig beperkende voorwaarden, door den raad aan het verleenen dezer bijdrage verbonden, behoort o. a dat blijke, dat door den Staat een jaarlijksche toe lage van f 6000 en door de provincie eene van f 2000 worde verleend op welke bedragen de Vereeniging trouwens reeds bij het opmaken harer begrootiug van jaarlijksche kosten gerekend heeft. Met de regeering is de onderhandeling zoover gevorderd, dat, nu kan worden overgelegd het verlangde bewijs, dat de gemeente tot belangrijke opoffering bereid is, en evenzeer dat van particuliere zijde hier ter stede de belangstelling daadwerkelijk is getoond, de kans op eene subsidie van rijkswege, nog voor 1893, zeer veel grooter is geworden. Wat de Staten dezer provincie zullen doen, aan wie de Vereeniging een bedrag van f 2000 per jaar vraagt, kan ook reeds spoedig blijken. Voldoet do zomerverga dering aan het haar gedaan verzoek, dan handelt zij deze aanvrage reeds in de Juli-zitting af. En er is geen grond om te verwachten, dat in de Staten tegen dadelijke af doening verzet zal komen, als men bedenkt, dat het be ginsel van het verleenen van steun uit de provinciale kas te dezer behoeve reeds vroeger is uitgemaakt, toen Haarlem bij de provincie voor hare ambachtsschool aan klopte. Bij die gelegenheid bleek bij schier alle leden de levendigste sympathie voor de zaak te bestaan. Wij hopen dan ook van ganscher harte, dat de Ver eeniging ook bij de Staten van dit gewest haar doel nog in deze zitting bereiken mogeeen ongewenscht uitstel zou vau het tegendeel het gevolg zijn, waardoor het der Vereeniging zou worden onmogelijk gemaakthaar plan te verwezenlijken, om nog het volgend jaar de school te openen. Uit het adres aan de Staten vernemen wij nog dat van de omliggende gemeenten Koedijk reeds blijk gaf van haar ingenomenheid met het plan, door toezegging van eene jaarlijksche bijdrage. Dat meerdere gemeenten dit voorbeeld zullen volgen, ligt voor de hand. Aan ver schillende dezer zal de oprichting dezer school in het hart der provincie ten goede komen. Het belang dier kleinere plaatsen is natuurlijk, het tot stand komen daarvan zoo veel mogelijk te bevorderen. Ook op de vorming hunner ambachtslieden zal eene ambachtsschool te Alkmaar van grooten invloed zijn. Met spoed hebbeu de werklieden van de fabriek des heeren Gillet, te Parijs, hun werk alhier verricht. Nadat den 24 de aanhechting, o. a. ook door middel van ijzeren klauwen, geheel was tot stand gebrachtheeft men van gemeentewege voor eene vlugge verwijdering van den steiger gezorgd en den 25, 's morgens even vóór 10 uur, werd het doek,- dat het tableau, van lava ver vaardigd naar de teekening van den heer Gips, nog bedekt hield, weggetrokken en daarmede het geleverde kunstwerk, waarmede de gevel van het Waaggebouw is verrijktaan een ieder ter beschouwing gegeven. Maakten wij in eene aankondiging in een onzer vorige nummers eenig voorbehoud omtrent den indrukdien de matte zachte kleuren die op den vlakken grond zoo goed voldeden op hare verheven standplaats zou den maken, wij trekken dit geheel in, nu wij het tableau in den gevel hebben gezien. Zij voldoen ook daar uitstekend. Wij mogen den raad dezer gemeente dan ook gelukwenschen, dat het niet geaarzeld heeft, door dit fraaie stuk het schoone geveltje de gemeente tot sieraad strekkende, tot zulk een goed geheel te maken. Vergadering van Woensdag, den 22 Juni 1892, des avonds half 8 uur. Voorzitter: de heer T. L. Koorn. Aanwezig zijn alle leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen, goedgekeurd en geteekend. Ingekomen zijn 1. Verslagen der kamers te Enschede, Hoogezand en Sappemeer, Hengelo, Nijmegen, Zutphen, Sneek, 's Her togenbosch, Arnhem, Bergen op Zoom, Franeker, Breda, Haarlem, Schoterland, Leiden, Opsterland, Stad Delden, Eindhoven. Middelburg, Amsterdam, Hoogeveen en Gro ningen. Zullen worden rondgezonden aan de leden. 2. Eerste jaarverslag der Nederlandsche kamer van koophandel te Londen. 3. Jaarverslag van president en commissarissen der Nederlandsche Bank. 4 Jaarverslag van de Algemeene maatschappij van levensverzekering en lijfrente. 5. Jaarverslag van de Nederl. vereeniging tot voorko ming van ongelukken in fabrieken en werkplaatsen. Ns. 2 tot en met 5 zullen worden rondgezonden bij de leden. 6. Brief van b. en w. van 15 Juni jl., berichtende dat zijingevolge schrijven van den Commissaris der Koningin van 3 Juni jl. mededeelen, dat de minister van W. H. en N., de wenschelijkheid erkennende van eene vervanging van de vlotbrug te Alkmaar door een draai brug. van gevoelen is, dat het algemeen belang niet in voldoende mate bij de zaak betrokken is om de kosten dier verandering geheel voor rijksrekening te nemen. Door verschillende leden wordt hunne bevreemding te kennen gegeven, dat een brief, die den 3 Juni reeds is ontvangen, eerst 12 dagen later aan de Kamer wordt medegedeeld. Men begrijpt niet, waarom voor den kor ten weg, liggende tusschen het bureel der gemeente en dat der Kamer, oen tijdsverloop van bijna 14 dagen nood zakelijk is. Dit springt te meer in het oog, omdat nu de Kamer moet wachten tot de eerstvolgende raadszitting, voordat zij, bij medewerking van het dagelijksch bestuur, deze belangrijke aangelegenheid in den raad behandeld kan zien, terwijl, wanneer voldoende zorg aan de zaak besteed was, de Kamer had kunnen vergaderen vóór de heden gehouden raadszitting en dus reeds in deze verga dering van den raad de zaak aanhangig had kunnen zijn. De Voorzitter deelt mede, dat hij, in de heden gehouden raadsvergadering, de vervanging der vlotbrug door een draaibrug bij de rondvraag had ter sprake ge bracht, en dat toen was gebleken, dat vele leden het groot belang der zaak hadden erkend. Besloten wordt, een brief te richten tot den Raad der gemeente, waarin de wenschelijkheid zal worden betoogd, dat de gemeente zich ten spoedigste in betrekking stelle met den Minister teneinde te bewerken dat de groote verbetering voor hot verkeer zoowel in het algemeen rijksbelang als in het stedelijk belang tot stand worde gebracht. Tevens zal de Kamer zich wenden tot den Minister, met dringend verzoek om vooralsnog niet over- tegaan tot de herstelling van de bestaande vlotbrug in afwachting van de na gevoerde onderhandeling met het gemeentebestuur te nemen beslissing over den bouw eener nieuwe draaibrug. 7. Missive van den Minister van W., H. en N. van 13 dezer in antwoord op het schrijven der Kamer van 20 Maart 1892, No. 70, mededeelende, dat bij de eerstvol gende Staatsbegrooting op de bestrating van den toe gangsweg naar het goederenbureau van den Staatsspoorweg, tot aan de spoorwegbrug zal worden gerekend zoodat vermoedelijk in 1893 of 1894 aan het verlangen der Kamer zal zijn voldaan. Besloten wordt, van dit antwoord copie te zenden aan de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappijmet ver zoek, ingevolge hare toezegging, nu ook van harentwege te doen bestraten den weg van het goederenbureau tot aan de spoorwegbrugen voortsom aan den Minister de dank der Kamer te betuigen. 8. Rapport der Commissie tot onderzoek van de wen schelijkheid der afschaffing van de inhoudsmaten voor droge waren. Het rapport betoogt de grootere nauw keurigheid van het gewicht, als maatstaf, boven de in houdsmaten voor droge waren, en anderzijds de waarborg die het gewicht oplevert tegen knoeierijen, die bij het meten kunnen plaats hebben. De bezwaren tegen afschaffing der maten zijn echter niet gering vooral de kleinhandel zou dit sterk gevoelen. De conclusie waartoe de com missie komt is dezedat voor het tegenwoordige de wenschelijkheid der afschaffing niet is gebleken, en dat zij dus eene dergelijke afschaffing moet ontraden, totdat ernstige klachten komen van den kant des handels. Met algemeene stemmen wordt de conclusie der commissie aangenomen. 9. Concept-missive van de commissie tot onderzoek der plannen voor de verbetering van de Kanaalkade. De commissie is van oordeel dat de plaatsing eener bazalt- kade de voorkeur verdient. Zij heeft met belangstelling kennis genomon van de rapporten van den gemeente architect. Zij meent alleen te moeten wijzen op de wen schelijkheid, om in eene te maken bazaltkade op enkele plaatsen breede trappen aantebrengen, teneinde het laden en lossen van diepliggende en kleine vaartuigen mogelijk te maken. Met algemeene stemmen wordt de concept-mis sive vastgesteld. 10. circulaire van den algemeenen secretaris der plaatselijke comités tot bevordering van de aansluiting van Nederland aan de Midden-Europeesche tijdregeling. 11. circulaire van de Kamer te Haarlem, behelzende haar antwoord, gegeven aan die plaatselijke comités. 12. brief van de Kamer van Koophandel te Londen, behelzende afschrift van het adres der Kamer aan de Staten Generaal over het wetsvoorstel nopens het Neder landerschap en het ingezetenschap, verzoekende om een adres van instemming. Nos. 10, 11 en 12 zullen circuleeren bij de leden. 13. circulaire van de Commissie voor het internatio naal Congres te Antwerpen over de douanewetgeving en de reglementeering van den arbeid, verzoekende aan de Kamer, om een afgevaardigde te zenden naar dat Con gres. Met het oog op de beperkte middelen der Kamer kan aan dit verzoek niet worden voldaan. 14. Bij de rondvraag vestigt de heer Potgieser er de aandacht der Kamer op, dat de ruimte der boter markt zooveel te wenschen overlaat. Jongstleden vrijdag was het koopen en verkoopen voor vele mensehen be paald onmogelijk. Hij meent dat er maatregelen moe ten genomen worden, die in dezen onhoudbareu toestand voorzien. De Voorzitter deelt mede, dat de zaak in de heden morgen gehouden raadsvergadering bereids is ter sprake gebracht. De vergadering wordt gesloten. ONDERTROUWD. 23 Juni. Pieter Plevier, te Haarlem en Maartje Swidde, alhier. Jeroen Zonneveld en Jantje Peper kamp. Hermanns Kramer en Catharina Smit. GEBOREN. 24 Juni. Lambertus, z. van Johannes Konings en Chris tina Hermina Theunissen. Elisabeth, d. van Hendricns Theodorus Smorenberg en Klaasje de Moes. Cornelia Mariad. van Jan Göddeke en Maartje Boturner. OVERLEDEN. 24 Juni. Carolina Josepha Ruland, wed. Fredrikus Petrus Franciskus Ludovicus Lissone, 85 j. en 9 m. ALKMAAR 24 Juni. Kleine kaas (hooi) f 30,dito Commissie f 29,50, Middelbare f 30,aangevoerd 564 stapels wegende 166765 K.G. Op de graanmarkt werden aangevoerd 122 mudden tarwe f 6, chev. f 5,30, Haver f 3,40 a 3,87s, bruine boonen f 8 a 9,50, grauwe erwten 18. 18 Juni. Aangevoerd 7 paarden f 70 a 300, 13 koeien en ossen f 130 a 270, 26 nucht. kalveren f 5 a 14, 42 magere schapen J 18 a 24, 76 lammeren f 6 a 12, 67 magere varkens f 17 a 21215 biggen f 6 a 11, 6 bokken en geiten f 4 a 10, 2 kleine bokjes 80 a 150 ets. Boter per P. ('s middags 12 uur) 0,52s a 0,62s, eieren f3, a 3,75 per 100.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2