Buitenland. Binnenland. men. Evenmin is een reden te gevenwaarom juist de herziening van de grondbelasting moest voorafgaan. Zoo men wil beweren, dat het bedrag der grondbelasting, dat de grondbezitters zullen moeten betalen, van invloed kan zijn op het bedrag der te heffen vermogensbelasting, met hetzelfdo recht kan men beweren dat het bedrag der vermogensbelasting van invloed kan zijn op de re geling der grondbelasting. Op deze wijze zou men indien de Regoering eens begonnen ware met de her ziening der grondbelasting, zich daartegen verzet kunnen hebben, op grond dat de behandeling der vermogensbe lasting had moeten voorafgaan. Maar zal er van de bedrijfsbelasting en de herziening der grondbelasting wel iets komen werd almede gevraagd. Immers het Kiesrecht moet worden herzien; als de Kamer daartoe overgaatdan is er voor ander werk geen tijd meer, dan beslist de Kamer zelve dat zij moet aftreden, en dan blijft dit gedeelte van het belangrijk werk der belastingverbetering onafgedaan, dan blijft de patentwet bestaan naast de vermogensbelasting, wie weet hoe lang nog Ongetwijfeld zou dat te bejammeren zijn. Wel zou dan een schrede gezet zijn op den goeden weg, wel zou dan de grief zijn weggenomen, dat het roerend ver mogen niet is belast, maar de patentwet zou blijven be staan, die op zich zelve zoo vele onbillijkheden bevat en daarenboven naast de vermogensbelasting veel minder past dan een bedrijfsbelasting zooals de Regeering gereed maakt. Dat zou zeer zeker te betreuren zijn. Maar is er een beter middel om dit te voorkomen dan intusschen zoo spoedig mogelijk met het werk te beginnen en het onverpoosd en krachtig door te zetten Bestaat er groo- ter gevaar om tijd en gelegenheid tot voltooiing van het werk te missen, dan te weigeren met iets te beginnen Gelukkig heeft de liberale partij begrepen dat hij die veel wil afdoengeen tijd te verliezen heeft en niets verstandigers kan doen dan ter hand te nemen wat voor behandeling gereed is niets onverstandigere dan te wachten totdat alles behoorlijk is voorbereidof het werk op te geven, omdat hij geen volkomen zekerheid heeft het ook te kunnen voltooien. Als de Tweede Kamer wil woekeren met haar tijd, ge lijk de Minister van Financiën heeft gedaan en voor nemens is te blijven doen, dan kan zij ook de bedrijfs belasting en de herziening der grondbelasting, waarvan de ontwerpen niet lang meer zullen uitblijven, afdoen zonder de herziening van hot kiesrecht in gevaar te brengen. Het een kan gebeuren zoowel als het andere. Zoo oordeelt ook de Regeering er over de Minister van Financiën verklaarde het Donderdag 1.1. onbewimpeld in de Tweede Kamer; men mag verwachten dat de liberale partij zal blijken eenparig van dezelfde meening te zijn, en dan bestaat er goede kans, dat het gewichtige werk, thans ondanks den onwil der rechterzijde aangevangen, ook ondanks alle tegenwerking zal worden voltooid. De president verkondigde in naam van den Keizer en Koning het vonnis der gezworenen, dat den beschuldigde vau de straf en de kosten vrijsprak. De vorst maakte eene diepe buiging voor de rechters en de gezworenen. De zitting was afgeloopeu. Onder groot gedruisch en rumoer stroomde de me nigte naar den corridor. Daar hoopco zij zich voor de deur der gerechtszaal opeen, om den vorst toe te juichen. De agenten hadden moeite deze ovatie te verijdelen en eerst na geruimen tijd slaagden zij er in de corridors en trappen te doen ontruimen. Daarbuiten op het plein vóór het paleis van justitie hadden de bereden politie agenten ook handen vol werks om de samenscholingen der nieuwsgierigen uit elkander te drijven en de tal menden tot verder gaan aan te sporen. Voor Saza en Bertha Schmiderwier persoonlijke veiligheid door de buitengewone opwinding der menigte zeer bedenkelijk bedreigd scheen had de president een bijzonder geleide moeten ontbieden. Zij werden onder de hoede van eenige politieagenten door een zijdeurtje naar eene gesloten droschke gebrachtdie de president had laten voorkomen en zoo reden de beiden ongeluk- kigeuwien nog van alle kanten verwenschingen naar het hoofd werden geslingerd, naar huis. Zijdie den vorst nog eene ovatie hadden willen brengen, zagen zich teleurgesteld. De vorst bleef gerui men tijd met Quintus in de gerechtszaal. De heer Von Dünenhorn wilde hem groetende voorbijgaan. Doch Ul- rich versperde hem den weg en stak hem de hand toe. „Gij hebt uwen plicht gedaan mijn waarde Ik hoop dat het tusscheu ons bij het oude blijft." Von Dünenhorn drukte Ulrich stevig de hand. »Ik dank u van harte! Blijf mij even vriendschappe lijk gezind Zijne stem trilde. Hij was zeer ontroerd. Hij beet zijne tanden op elkander groette beiden en verliet de zaal. »Hoe laat is het?" vroeg Ulrich aan Quintus. »'t Zal dadelijk half negen slaan O wee dan kan ik van daag niet meer telegrafeeren Kypstein heeft maar zeer beperkten dagdienst. Mijne schoonouders zullen zeer ongerust zijn »En uwe vrouw?" Mijne vrouw vermoedt gelukkig niets van de geheele zaak. Dat is het eenige, wat mjj troost Maar in elk geval wil ik het telegram van daag nog opgeveu dan hebben mijne schoonouders toch morgen vroeg bericht En nu, mijn waarde, begint mijne maag wat te jeuken. Gij zult mij toch wel het genoegen willen doenmet mij te dineeren en den avond met mij door te brengen »Het zal mij eene groote eer zijn... Wij kunnen overigens, geloof ik, nu ongestoord heengaan. De grootste menschenmassa schijnt nu weg te zijn. Maar ik moet u nog een oogenblik geduld verzoeken. Ik zal mijne toga uittrekken en eene droschke laten komen voor de kleine zijdeur. Daar kunnen wij ongehinderd verdwijnen." Beiden namen denzelfden weg dien kort vóór hen Saza en Bertha bevend en sidderend waren gegaan. Op het plein golfde nog altijd eene breedeblijde menschenmassa her- en derwaarts, doch niemand lette op den vorst en zijnen advocaat, toen deze twee in eene gesloten droschke voorbjj reden. Wordt vervolgd. BEEG1E. In de mijn Amercoeur bij Roux is de kooi waarin zich eene groep werklieden bevond den 23 met zooveel snelheid gestegen dat zij tegen de ka trollen van den kabel verbrijzeld werd. Verscheidene personen waaronder een jong meisje werden onmiddel lijk gedood. BITTSCRLAND. De staatscourant heeft den vol genden dronk openbaar gemaakt, bij den op den 21 ge houden galamaaltijd door den Keizer ingesteld »Het bezoek Uwer Majesteiten heeft niet alleen mijne gemalin en mij met groote vreugde vervuld, maar met ons verheugt zich mijn geheele volk. De zaal, die Uwe Majesteiten heden met Uwe tegenwoordigheid vereert, is U niet onbekend. Reeds vroeger was dezen Huize vergund U. M. hier te zien, toen gij mijnen overgetelijken vader den vriendschapsplicht vervuldet bij den doop mijner jongste zuster, waarbij zijne thans reeds in een krans van sagen gehulde gestalte nog in den vollen bloei der schoon heid en kracht u tegenstraalde van dezelfde jonge prinses, wier verloving het mij heden tot bijzondere vreugde strekt juist in tegenwoordigheid van hare hooge doopge tuigen bekend te maken. Verdwenen is die held, gebleven echter zijn de innige betrekkingen van de broederlijkste vriendschap en aanhankelijkheid tusschen onze beide Hui zen. De jubel der bevolking, die U. M. begroet, zoowel als die, welke morgen uit den mond mijner Berlijners u begroeten zal, getuigt met hoeveel dankbaarheid het ge heele duitsche volk het waardeert, dat de Koning en Koningin van Italië herwaarts gekomen zijn. De blonde zuster Germania begroet hare schoone zuster Italia door mijnen mond, begroet U. M. beiden. Ik ledig mijn glas op uwe gezondheid, wenschende, dat het u wèl moge gaandat Gods zegen op u en uw schoon land moge rusten, hetwelk zoovelen mijner onderdanen en kame raden tot bijzondere vreugde strektwanneer het hen gastvrij opneemt." ENftEEAND. Gladstone heeft tot zijne kiezers van Midlothian een adres gerichtwaarin hij zegt dat het belangrijkste der op te lossen vraagstukken Ierland be treft. Hij handhaaft zijne meening, dat het noodzakelijk is den toestand der werklieden te verbeteron, vooral door wijziging van het stelsel van inschrijving op de kiezers lijsten en door vermindering van het aantal werkuren. Hij wenscht ook verbetering in den toestand der mijn werkers. Iloogerliuis. Den 23 zeide lord Knutsford, dat hij er voor Engeland geen voordeel in zaghet eiland Noord-Bomeo tot eene kroonkolonie te maken. Buiten dien heeft de Maatschappij van noordelijk Borneo de tusschenkomst der engelsohe regeering niet ingeroepen en onder het tegenwoordig charter heeft de regeering het recht van tusschenkomst niet. FRANKRIJK. President Carnot heeft de uitnoo- diging eener commissie uit Savoye aangenomen om in September a.s. de feesten bij te wonen, te Chambéry te geven naar aanleiding van den verjaardag der inlijving. Ravachol is den 22 ter dood veroordeeld nadat de jury hem schuldig verklaard had met terzijdestelling van verzachtende omstandigheden. Hij begroette zijne veroordeeling met den uitroep van leve de anarchie Voor de volgende feiten stond hij terecht. Den 30 Maart 1886 werd te Varizelle de tachtigjarige Rivollier met zijne bejaarde huishoudster vermoord, en Ravachol bekende aan zijnen geestverwant Chaumartin en zijne bijzit Rulhière, dat hij de dader was. Den 27 Juli 1891 werd eene dame Marcou, 76 jaar, en hare dochter, oud 46 jaar, in haar kleinen ijzerwinkel te Saint- Etienne vermoord, terwijl de anarchist Béala en het uit vroegere processen bekende meisje Soubère (die een bom onder hare rokken vervoerde) wacht schenen te hebben ge houden. Chaumartin verklaarde, dat Ravachol zich ook hiervan de dader noemde, wat hij later ontkende. Den 20 Juni 1891 had de moord plaats van den Kluizenaar van Chambletz", Jacques Brumel, 92 jaar oud. Uit zijn ver blijf werd 40.000 frcs. aan goud en zilver ontvreemd maar 1200 frcs. aan kopergeld vond men op de vloer verspreid. Ravachol en zijne bijzit Rulhière werden gevat de laatste werd tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar Ravachol ontkwam en ging met den buit naar Parijs. Behalve deze vijf moorden had hij den 15 Mei 1891 nog het graf eener aanzienlijke oude dame open gebroken, verwachtende juweelen aan het lijk te vinden. Bij het verhoor heeft Ravachol alles bekend, behalve den moord te Varizelle en dien op de vrouwen Marcou. Béala en Mariette Soubère werden vrijgesproken. Ravachol heeft geweigerd in cassatie te gaan of kwijt schelding van de doodstraf te vragen. Kamer. Den 23 is het wetsontwerp aangenomen waarbij de diensttijd bij de reserve van het fransche leger met drie jaren wordt, verlengd. Door deze bepa ling worden de uitgaven niet verhoogd. (IBlEKEIVLAAn. Het nieuw opgetreden minis terie bestaat uit Tricoupis, minister-president en minis ter van financiënTheodoki, binnenl. zakenDragoumis, buitenl. zaken Semopoulo, justitie; Scouloudis, marine; Tzamadas, oorlog en Cassonakos, onderwijs. WOSTENRIJK-RON6AR1JE. Prins Bismarck bezigtichde op den 22 de tentoonstelling teWeenen.Door de menigte met gejuich ontvangen hield hij eene toe spraak tot haar waarin hij o. a. verklaarde dat hij zijne bezoeken aan Weenen zou herhalen. SPANJE. Drie duizend telegrafisten hebben den arbeid gestaaktnaar het schijnt wegens ontevredenheid over den maatregel om in te trekken de tot heden ge noten gratificatie van een centime per telegram. In den dienst wordt eenigermate voorzien door 400 vrouwelijke bedienden. VEBEENIÜDE STATEN. De oud-president Cle veland is den 23 bij eerste stemming door de democratische conventie tot candidaat voor het presidentschap gekozen met 616 stemmen. Hill bekwam 112, Boies 103, Gorman 36 en eenige andere eandidaten samen 31 stemmen. Ste vensou van Illinois is aangewezen voor het vice-preci- dentschap. Tweede Kamer. Vermogensbelasting. Den 23 betuigde de heer B o o 1 zijne hulde en dank aan den minister van financiën en gaf de hoop te kennen, dat deze belastingontwerpen aangenomen zouden worden. Zij behooren den voorrang te hebben boven het kiesrecht, want belastinghervorming is dringend noodzakelijk. Hij betreurt alleen, dat niet gelijktijdig de regeling van het plaatselijk belastingstelsel wordt voorgesteld. Over de voorstellen tot herziening van 's Rijks belastingstelsel verheugt hij zich ten zeerste. Van dezen minister mag men ook herziening der patentwet met vertrouwen ver wachten. Ook de herziening der grondbelasting zal zoo spoedig mogelijk volgen in het belang van den landbouw. In afwachting daarvan zal hij vóór deze ontwerpen stemmen. De heer A. van Dedem, den minister dankende voor de gegeven inlichtingen, welke naar zijn inzien nog niet in alle opzichten voldoende zijn, acht een equivalent van 10 millioen nog niet noodig, omdat er op de Staats rekening een overschot van 4 millioen is en er zijn in de toekomst wel groote uitgaven noodig, doch de Kamer moet deze nog toestaan. Hoewel hij erkent, dat van het roerend vermogen niet genoeg betaald wordtde over gangsrechten en de grondbelasting herziening vereischen, met bevoegdheid aan de gemeentebesturenom meer opcenten op de grondbelasting te heffen en dat schadelijke accijnzen moeten vervallenbetrachten de thans inge diende voorstellon niet voldoende de billijkheid en recht vaardigheid. Als equivalent zouden de invoerrechten ver hoogd en de voorwerpen van weelde belast moeten worden. De Kamer wil zuiver eene belasting op het roerend yermogen de grond mag niet op gelijken voet met het roerend vermogen belast worden. Vervolgens zet hij uiteen dat de landbouwers door deze voorstellen niet voldoende gebaat zullen zijn; de overgangsrechten drukken grootendeels de gebouwde eigendommen de land bouw heeft er geen rechtstreeks belang bij. Van de afschaffing der Rijks tollen wel in het belang van den landbouw, zullen de gedeelten des lands, die niet aan de groote verkeerswegen liggen, geen voordeel hebben. De verlaging van de zoutbelasting zal slechts een deel van de landbouw ten goede komen. De nog niet eigen geërfde landbouwer zal ook weinig gebaat worden. Hij vraagt, of het ook in de bedoeling ligt de heffing van gemeen telijke en provinciale opcenten op de grondbelasting toe te staan en of naast de Rijks inkomstenbelasting ook plaatselijke directe belastingen geheven zullen kunnon worden. De heer de Geer ontwikkelde zijn hoofdbezwaar, dat deze belasting ook het reeds belaste kapitaal zal drukken. Duarin ligt vooral het bezwaar voor het landbozit. De grondbezitters toch kunnen de waarde van hun bezit niet jaarlijks schatten. Ook wordt de vreemdeling be voordeeld boven den ingezeten ten opzichte van het onroerend goed. Er heerscht verder onzekerheid omtrent de heffing van opcenten door de gemeenten op de kapi taalsbelasting. Wat de vermindering der overgangs rechten betreft, de notaris-rekening zal bij verkoop van onroerend goed niet minder duur worden. De notarissen kunnen in de voorwaarden schrijven wat zij willen. Hij hoopt, dat in de wet gewaakt zal worden tegen te hooge heffingen. De minister van financiën dankt den heer Bool voor zijne vriendelijke woorden en diens appreciatie van zijne taak, waarvoor hij veler steun behoeft. Wat het plaatselijke belastingstelsel betreft en het verband met de gemeentelijke financiën, hij is vast overtuigd, dat elke poging om daartoe te komenmoet voorafgegaan worden door het leggen der grondslagen in de verbe- ring van 's Rijks belastingstelsel. De kwestie der op centen hangt daarmede ten nauwste samen. Hij kan echter nog niet zeggen, hoe een wetsvoordracht te dien aanzien er zal uitzien. In dat opzicht heeft de regeering eenige aanspraak op vertrouwen. De bedrijfsbelasting en de grondbelasting zijn nog niet tot regeling voorgedragen. Maar de zaak is ook zoo gemakkelijk niet. De kwestie der bedrijfsbelasting is zeer moeielijk, omdat men daarbij grijpt in het leven. Allerlei moeielijkheden doen zich daarbij voor o. a. ook ten opzichte van den aard der bedrijven en der vrijstellingen. Intusschen is het werk der bedrijfsbelasting zeer ver gevorderd en hij zal, zoodra deze ontwerpen zijn afgedaan, er de laatste hand aan leggen. Er behoeft ook door het kiesrecht geen stagnatie te komen in de belastinghervorming. Hij zal doen wat hij kan de Kamer doe haren plicht. Van haar zal de mogelijkheid van voortgang afhangen niet van de re geering. En wat de grondbelasting betreft, de perequatie staat met de vermogensbelasting niet in dadelijk verband. Zij is bovendien zeer moeielijkallerlei kwestiën doen zich daarbij voor. Voor allerlei moet gezorgd worden bij dien veeiomvattenden arbeid en ter vrijwaring van de belangen der grondbezitters. Voor alles moet echter de herziening der gebouwde eigendommen voltooid worden. Gebouwd en ongebouwd had men nooit mogen scheiden. De perequatie moet dus beiden omvatten. Eene wet op de grondbelasting ligt bijna gereed, maar zijn plan is om eene kleine voorloopige wet in te dienen voor de vermindering van de belasting tot 6 pet. Deze komt voor 1 Mei 1893 en dan volgt een groote organieke wet voor de grondbelasting. Ongegrond is het verwijt van den heer A. van De dem, dat hij geene rechtvaardigheid tegenover den land bouw zou betrachten. De landbouwbelangen behooren tot de allergewichtigste belangen van het land; dit ligt ook van zelf in de oeconomische beginselen. En nu zal hij zeker op den landbouw geene zwaarder lasten leggen. Het tegendeel betoogt hij met eenige becijferingen en berekeningen. De pachters zullen niet worden bezwaard en de zuivelboeren zeer gebaat. Door de verlaging der overgangsrechten zullen ook de pachters spoediger eige naars kunnen worden en vermindering zoowel van zout- als zeepaccüns zal hun ten goede komen. De boeren- eigenaren van 1 tot 5 bunders (zijnde 44000 van de 96000) vallen niet onder de vermogensbelasting en bij een bezit van 5 tot 10 bunders (zijnde 21031 van de 96000) zal slechts weinig in die belasting betaald worden. Van deze laatste eigenaren zal slechts '/j in de belasting vallen en de overige J/3 zullen wel de equivalenten van de vermogens-belasting genieten. Maar de anderen, dio dan wèl zullen betalen? Die voor ƒ50000 wordt aangeslagen, zal zelfs nog 25 winnen.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 6