Eene Oollecte. Aan de theoriën yan zijn Leerboek blijft hij volkomen getrouw. Een groot denker op economisch terrein, mr. M. Mees, heeft zijne theorie op de grondbelasting eenvoudig een axioma genoemd. Voor zulk gezelschap behoeft hij zich niet te sehamen. Maar wij moeten hier practisch te werk gaan. Daarnaar heeft hij gestreefd. Geen beter middel heeft bij kunnen vindon dan de opheffing van het privilege van het roerend vermogen dan aanslag van het geheele vermogen met ontheffing van het onroe rend vermogen. Het roerend vermogen is echter niet enkel effecten en schuldbrieven maar ook het kapitaal van kooplieden heeft de heer van Dedem dat vroeger niet zelf erkend En is het nu voorgestelde, speciaal wat de overgangs rechten betreft, niet in het belang van den boerenstand De landbouwverslagen geven daarop het antwoord. Hot is waar in de steden wordt meer betaald maar het is met tollen en andere zaken ook het geval, dat de een gebaat wordt dan de ander. Voor de huiseigenaars 1 JInn! (1 1 rx VUWUIU ""4V.V w is de "heffing der overgangsrechten een zware last, die vooral den kleinen man treft. Die last moet ook door het beginsel der progressie op de sterkeren worden ge legd. In bijzonderheden omtrent den toekomstigen finan- ciëelen toestand kan hij onmogelijk treden. Maar dat weet hij wel, dat hij aanhoudend zal moeten waken tegen voortdurende uitzetting van allerlei uitgaven. Er kan dan ook geen kwestie zijn van afschaffing van belastingen zonder equivalent. Maar kan de toekomstige minister van financiën nog meor lasten afschaffen, des te beter mis schien zelfs de grondbelasting om het hart te stelen van den heer van Dedem. De heer B o o 1 antwoordt kort. De heer van Houten vereenigt zich met de hulde aan den minister gebrachtdie op den steun der linker zijde aanspraak mag maken. Maar een deel der linkerzijde maakt eene uitzondering ten opzichte van den accijns op het gedistilleerd. De voorgenomen verplaatsing van lasten verdient over het algemeen ten volle goedkeuring. Vooral vermindering der overgangsrechten zal den minder bedeelden ten goede komen, omdat de rijke zijn vast goed bewaart. Dat de landbouwers niet bezwaard worden gelijk de overzijde beweertblijkt wel uit het totaal gemis aan bezwaarschriften. Er is moeite genoeg voor gedaan. De 1 a n d e i g e n a r e n zijn gewoon de land bouwers er voor te schuiven. Het equivalent van het gedistilleerd kan hij niet be grijpen. Deze sociale onrechtvaardigheid van verhooging van den accijns op gedistilleerd is ook niet noodig als equivalent, gelijk hij door cijfers tracht aan te toonen. Bovendien kan het wetsontwerp op het gedistilleerd blijven liggen tot het ontwerp betrekkelijk de tollen aanhangig is. Ten opzigte der notariëele rekeningen geeft hij eenige wenken. Hij komt op tegen do samenkoppeling van de vermogensbelasting met zooveel onderdeelen tegen welke hij op zich zelf geen bezwaar heeft. Zeer goed zal de bedrijfsbelasting b.v. zich bij de vermogens belasting kunnen aansluiten. De regeling der grondbe lasting kan op zich zelf beoordeeld worden. Bij hem bestaat geen bezwaar om de belastingregeling vóór het kiesrecht te behandelen, omdat door de voorgestelde belastingre geling de lagere klassen gebaat worden. Den 24 heeft de heor Schaepman vorklaardvan elk ideaal te willen afzien, mits mon slechts het bereik bare en noodige kon verkrijgen. Als de grondslag der hervormingen niet met recht en rede in strijd^ is, dan moet men trachten te verbeteren wat mogelijk is. Het financieel programma des ministers heeft zijne instem ming, wat de grondgedachte betreft. Het roerend ver mogen wordt er zelfstandig door getroffen en accijnzen en andere min of meer drukkende belastingen worden er door afgeschaft, wat zijne volkomen instemming heeft. Eindelijk komt daarbij, dat de beloften tot belasting hervorming, sedert vele jaren gedaan, moeten worden in gelost. Het te dien aanzien gepleegde verzuim moet ein- delijk worden geboet. Hij zal de minister steunen, al heeft hij tegen enkele artikelen, bijv. art. 33, bezwaar. Ook de verhooging van den accijns op het gedistilleerd vindt bij hem geen instemming (gelach). Hij vraagt uitdrukkelijk aan den minister, of de verdere belasting plannen deze Kamer nog zullen bereiken, vóórdat de kieswet tot haar komt. De heer Rutgers van Rozenburg, die sedert 1869 gepleit heeft voor opheffing der overgangsrechten en voor afschaffing van de bevoorrechting van het roerend kapitaal en steeds gestemd is geweest tegen de verschil lende belastingplannenomdat aan die wenschen niet voldaan werd hoopt aan deze ontwerpen, die hem vrijwel aanstaan, zijne stem te kunnen geven, na opheffing van eenige bezwaren. Toch wordt daarbij de bevoorrech ting van het roerend vermogen niet volkomen opgeheven, wat de minister ook zeggen moge. Hij zet dit gevoe len uiteen. Al ziet hij in de andere voorstellen geen bepaald voordeel voor den landbouw, de afschaffing van den zeepaccijns juicht hij toe, zelfs zou hij zijne stem kunnen geven aan de verhooging van den accijus op het gedistilleerd. Wat de vermogensbelasting betreft, wil hij geene vrijstelling voor den verzamelaar van schilderijen en kostbaarheden en betreurt hij de vrijstelling van de goederen in de doode hand van deze belasting. Ook weegt bij hem, dat in deze bolasting het onroerend ver mogen meer zal betalen dan het roerend vermogen, omdat het eerste bekend is, het tweede geheim. Verder ont wikkelt hij nog eenige bezwaren tegen enkele onderdee len dier wet. De heer Have laar heeft in deze ontwerpen tever geefs gezocht naar blijken van belangstelling in den land bouw. Des ministers berekening neemt hij niet aan, omdat deze verzuimd heeft het bedrijfskapitaal van den landbouw in rekening te brengen. Erkennende het hooge belang van de vermindering der overgangsrechten, gaat hij niet zoover om deze als koopprijs aan te nemen voor eene vermogensbelasting, die den landbouwer zwaarder zal drukken. De verlaging dier rechten zal zijn in het be lang van laudspeculanten en de landbouwer, die land koopt, doet het om het te houden, niet om te speculee- reu. Aan het ontbreken van adressen van bestrijding kan geen argument voor ingenomenheid met deze ont werpen ontleend worden. Met den heer Rutgers verzet hij zich tegen den wensch van den heer van Houten, om den landbouw op te nemen in de bedrijfsbelasting. Hij vreest, dat de vermogensbelasting voor vele rnen- schen, vooral uit de middenklassen, zeer bezwarend zal zijn, terwijl deze niets genieten van de ontlasting, in de andere ontwerpen verzet, terwijl hij het gewaagd vindt nu reeds te besluiten tot de afschaffing van verschillende belastingen, bij de onzekerheid voor welke uitgaven men in de eerstvolgende jaren zal staan. Den 28 voortzetting. De afdeelingen hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot verbetering van de BerkelSchip beek en de Regge de heeren van Delden, A. v. Dedem, van der Borchvan Alphen en Conraden over. de wetsvoorstellen van de heeren Pijttersen en Schimmel- penninck v. d. Oye tot instelling van Kamers van Ar beid de heeren Borgesius, Veegens, Tijdeman, T. Mackay en Heldt. Bij kon. besluit van den 16 is eene commissio in gesteld, belast met de bevordering van de belangen van de Nederlandsche nijverheid en dun Nederlandschen han del en landbouw bij gelegenheid der in 1893 te Chicago to houden internationale tentoonstelling. In die commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter de heer mr. M. Mees, onder-voorzitter van de kamer van koophandel en fa brieken te Rotterdam; tot leden de heeren B. Heldring, directeur van de N. H. M., en G. M. Boissevain, secre taris van de veTeeniging Het Buitenland' tot secretaris de heer jhr. S. van Cittersadjunct-commies bij het ministerie van waterstaaten is bij die tentoonstelling aangewezen als commissaris der Nederlandsche regeering de heer G. Birkhoff Jr., consul der Nederlanden te Chicago. Den 21 heeft voor de arr. rechtbank te Rotterdam terecht gestaan de predikant van Sommelsdijk. beschul digd van eenige dniven des burgemeesters, met wien hij in onmin leefde, te hebben dood geschoten, omdat^ zij de pastorie bevuilden. De eisch van het openbaar ministerie was 25 boete. Prinses Elisabeth van Waldeck-Pyrmontjongste zuster der Koningin-Regentes, heeft den 22 een bezoek aan Haarlem gebracht. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den LL met 30 tegen 3 stemmen aangenomen het voorstel van burg. en weth., om aan de Duinwater-Maatschappij te gelasten over te gaan tot de uitvoering der werken, door de commissie van onderzoek noodig geacht, pm haar in staat te stellen te voldoen aan de verplichtingen harer concessie, welke werken vóór 1 Juli 1894 voltooid moe ten zijn en aangevangen moeten worden 1 Sept. a.s. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 22 benoemd tot hoofden van scholen de heeren C. A. Vier hout en G. H. E Evers aldaar (beiden No. 3 van de voordracht) en J. P. Thijssen, hoofd der school aan den Burg op Texel. De gemeenteraad van Aleuwer-Ainstel heeft den 23 tot wethouder benoemd den heer P. J. Neijt ingenieur. Te Kampen is den 23 o. a. voor apothekersbediende geslaagd mej. A. A. van Gendt to W ormcrveer. P Don 23 is door het provinciaal bestuur van Noord holland bij enkele inschrijving aanbesteed het afbreken van het bestaande en het bouwen van een nieuw tonnen- magazijn met locomotievenloods, bij den grooten steiger langs het buitenkanaal te IJmulden behoorende tot de werken van het Noordzeekanaalgeraamd op f 4030. Laagste inschrijver de heer G. D. van Doorn te Amster dam voor f 3600. De Nederl. Indische Spoorweg-maatschappij keert over 1891 8.1 percent dividend uit, torwij! aan den Staat der Nederlanden in mindering .van het renteloos voor schot ontstaan tengevolge van den rente-waarborg, kon worden uitgekeerd 284,991,27. Voor aflossing der rente dragende schuld is 683,922,75.) beschikbaar. De arr. rochtbank te 's-Hertogenbosch heeft A. d. L. schuldig verklaard aan brandstichting in den nacht van 2 Mei in de woning van D. Kluijtmans te Vucht en hem veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf. Te Rotterdam is een italiaan aangehouden die in het buitenland valsche gouden tientjes vervaardigd had en hier te lande wilde uitgeven. Bij zijne aanhouding had hij nog ruim 1300 aan valsch geld bij zich. Wij ontvingen de feestgids voor het vijfde concours, te houden door den Provincialen Noordhollandschen Bond van harmonie- en fanfarecorpsen, uitsluitend be staande uit dilettanten, op 3 en 4 Juli 1892 op de ter reinen der Koninklijke Cacao-fabriek van de heeren C. J. van Houten on Zoonte IVeesp. De jury bestaat uit de heer R. Hol, Utrecht; Jos. Kessels, Tilburg; J. Koning, Helder; Ch. P. W. KriensHaarlem en Joh. M. Zaagmans, Amsterdam. De wedstrijd zal den 3 te 12 uur aanvangen met een door alle vereenigingen gezamen lijk uitgevoerden »Bondsmarsch", compositie van J. P. Groot. Tot deelneming hebben zich aangegeven le afd. A. (harmoniegezelschappen)met het verplichte stuk Lohengrin" van R. Wagner, Harmoniekapel", Bever wijk met 20 leden «Stedelijk Muziekkorps", Alkmaar met 45 leden »de Adelaar", Weespmet 37 leden «Excelsior", Wormerveer, mot 31 leden, le afd. B. (fan faregezelschappen) met hetzelfde verplichte stuk «Mu ziekkorps d. d. Schutterij", Hoorn, met 24 leden «Ste delijk Muziekkorps", Purmerende, met 24 leden. 2e afd. B. (fanfaregezelschappen) met het verplichte stuk «Ou verture hongroise", van L. M. J. Kessels, «Edam's Fanfare corps", met 20 leden; «Concordia", Weesp, met 24 leden «Fanfarecorps", Broek in Waterland, met 20 leden «Winkels Fanfarecorps", met 21 leden. 3e afd. B. (fan" faregezelschappen), met het verplichte stuk «Miguonnette van J. Baumann, «Zaandijk's Fanfarecorps", met 24 leden; «Concordia", Oostzaan met 29 leden en «Excelsior", Warder met 26 leden. Droogmaking Zuiderzee. De wenschelijkheid om hare plannen en denkbeelden in zeer ruimen kring bekend te maken, en daardoor de natie in do" gelegenheid te stellen er zich een oordeel over to vormen, heeft de Zuiderzee-Vereenig ng geleid lot het besluit om eene volksuitgave het licht te doen zien, die voor zeer geringen prijs voor ieder verkrijgbaar wordt gesteld. Een technisch overzicht van het vraagstuk van prof. J. M. Telders, daartoe welwillend beschikbaar gesteld de oeconomische beschouwingen van het bestuur, en eene groote kaart van Nederland, waarop de afsluiting met de verschillende bedijkingen au polders in kleuren zijn gedrukt, kan worden verkregen door ieder, die daartoe dertig cents of zes blauwe postzegels voor elk begeerd exemplaar aan de firma E. J. Brill te Leiden uitgevers der Zuiderzee-Vereeniging doet toekomen. Ue verzending geschiedt van af maandag 27 Juni e.k. Den 22 is te Staphorst eene boerenwoning en zijn te Zwollerkerspel drie woningen afgebrand. Den 23 is in het militair hospitaal te Utrecht een geniesoldaat opgenomen, die in het kamp van Zeist door den bliksem was getroffen. Hij werd bewusteloos govonden; de rechterarm en het rechterbeen waren verlamd en de borst over een groot deel geschroeid. De gemeenteraad van Middelburg heeft met 13 tegen 2 stemmen besloten tot het in stand houden van den cursus tot opleiding voor do hoofdakte. De inhoud van no. 11 van het maandblad tegen de vervalsclilngen onder redactie van dr. P. F. van Hamel Roos te Amsterdam is als volgtBedrog in den suikerhandelkeuring van voedingsmiddelen te Am sterdam onderzoekingen van levensmiddelen en handels artikelen gedaan aan het bureau voor chemisch en mi croscopisch onderzook Spuistraat 146 Amsterdam (melk, cacao, chocolade, albumine)melkonderzoekingen der Arnbemsche Melkinrichting; vorvalsching van franscho wijnen in Californiëvervalsching van chocolade met Johannesbroodvervalsching van voedingsmiddelen in Amerika; vergiftiging door het gebruik van in blik geconservoerden zalm; het verven van peper; loodgehalte van Cassiaolieonze boter in het buitenland. II eten- schappelijke berichten. Onderzoek van vervalschingen van olijfolie. Hygiene en industrie. Voedingswaarde van ge kookte melk' 'in vergelijking met ongekookte geconser veerde groenten in blikmiddel om het rooken der schoorsteenen te voorkomen paarlzuchtig vleesch niet ontplofbare petroleum; frisch water in heete dagen; eon nieuwe komkommersoort. Feuilleton. Ziekte der champignons, veroorzaakt door een parasiet; de zonne bloem thee van de bladeren van boschbeziëneen middel tegen de ratten; drijvend touw; een eigenaardig middel tegen meixevers een gevaarlijk handschoenen poeder. Vraagbord (bakpoeders, saffraan-vorvalsching enz). Van de groote uitgave van Marlitt's complete ge ïllustreerde werken zijn na bij de uitgevers Gebr. E. M. Cohen 10 afleveringen verschenen. De hollandsche bewerking is geschied door G. P. Kits van Ileijuingen en Gerard Keller, die voor goed Hollaudsch hebben ge zorgd. Altijd werd zoodra de verschijning van een nieuwen roman in het oorspronkelijke van deze veel ge zochte schrijfster werd aangekondigd om strijd door onze hollandsche uitgevers naar den voorrang gedongen, om er eene nederlandsche vertaling van te geven. Meestal zelfs werd het zoo aangelegd dat die tegelijk met de boekuitgave in het oorspronkelijke verscheen. Want zooals men zich herinneren zal, werden de moeste dezer romans eerst in de «Gartenlaube gegeven. Die graagte waarmede] telkens een nieuw werk van Marlitt begroet werdlaat zich trouwens begrijpen. Zij heeft eene hoogst aantrekkelijke manier van schrijvendie alleen nu en dan aan ovormaat van gevoeligheid mank CTaat. Toch boeit zij altijd door den oorspronkelijken opzet harer verhalen en de aantrekkelijke wijze, waarop zij over hét geheel hare personen en toestanden teekent. Wij gelooven dan ook dat eene uitgave als de aange kondigde, waarvan de aflevering slechts 20 centen kost, veel aftrok vinden zal. Aan onderstaande opwekking ruimen wij gaarne eene plaats in Onder de belangwekkende en heilrijke instellingen van liefdadigheid in Nederland bekleedt voorzeker eene voor name plaats de te Haarlem gevestigde C h r i s t e 1 ij k_e vereeniging voor de verpleging van lij- ders aan vallende ziekte, welke sinds ruim tien jaren zij werd 29 December 1881 opgericht steeds voortgaat, om tot zegen van velo ongelukkige elepticivan wolke godsdienstige gezindheid ookte arbeiden in deze hare gewichtige taak gesteund door bijdragen of giften van belangstellenden. De gestichten, voor bedoelde verpleegden bestemd en door gemelde vereeniging bestuurd, zijn ton eerste dat opgericht te Heemstede op «Meer en Bosch" voor man nelijke personen, en die in de Mee3terlottelaan te Haarlem genaamd «Bethesda" en «Sarepta", aangowezen voor de lijderessen. Het ligt voor de hand dat voor de huisvesting het toezicht en de verpleging van de in die gestichten ge plaatste personen belangrijke uitgaven worden gevorderd, welke onmogelijk kunnen worden gekweten uit de ont vangen wordende vrijwillige bijdragen, noch uit de gel den, welke door belanghebbenden of familiebetrekkingen worden vergoed. Hoezeer met groote dankbaarheid door het bestuur van deze vereeniging worden erkend de milde gaven, die haar mochten toevloeien, en het ver trouwen met innige erkentelijkheid op die weldadigeu gevestigd blijft, heeft het bestuur zich toch genoopt ge vonden om naar meerderen steun rond te zien, waardoor het mogelijk zal zijn in de dringende behoeften van de aan de instelling toevertrouwde ongelukkigen te voorzien en hun lijden zooveel mogelijk te verlichten. De Voreeniging meent het middel tot die ondersteu ning gevonden te hebben, doordien op haar verzoek, door H. M° de Koningin-Regentes toostemming is vorloend om voor de instandhouding van de gestichten overal in den lande eene openbare inzameling van giften te doen honden. Het schijnt haast overbodig toehet groote ge wicht voor oogen te stellen van het welslagen dezer collecte. Immershierdoor zullen onze arme ua- tnurgenooten, wier droevig lot, in do maatschappij zelve, zoo hoogst moeielijk kan worden verzacht, ten zeerste worden gebaatkan de hun betoond wordende liefdadig heid hun meer en meor ten goede komen en zal^ het mogelijk zijn, om hen in een betrekkelijk gelukkigen toestand te doen voortleven. Desniettegenstaande moenen wij een woord van aanbeveling niet te mogen achter wege houden en gelooven wij, met bescheiden aandrang, allen ernstig te mogen opwekken, om bij de eerstdaags te houden collecte met milde hand te geven, ton einde hierdoor de nuttige Vereeniging in haar edel pogen te schragen. Men houde hierbij in het oog, dat het bestuur steeds bereidwillig gevolg geeft aan verzoeken van ge meentebesturen of diaconiën, om behooftige lijders of lijderessen ter verzorging iu de gestichten op te nemen. Bovendien worden thans ook door do Vereeniging broe ders en zusters opgeleid en uitgezonden in ziekenverple ging zoowel in gestichten als bij particulieren.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 7