„KANT." No. 77. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. WOENSDAG 29 JUNI. Gemeente-V erslag. Buitenland. FEUILLETON. Roman uit het Berlijnsche leven, ALklAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Al km a ar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f O,©6. &R I A v Telefoonnummer: 3. COURANT. Prys der gewone Advertentlën: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Ter gemeente-secretarie is tegen betaling van Kén Dulden verkrijgbaar een exemplaar van het door Bur gemeester en Wethouders aan den gemeenteraad uitge brachte verslag omtrent den toestand der gemeente Alkmaar over het jaar 1891. BEIjDIE. Generaal de Brialmont heeft afscheid genomen van het korps officieren der genie bij eene dagorder waarin hij o.a. zegtDank zij den verster- kingswerken aan de Maas, heeft men veel gedaan voor de verdediging van het land, maar er blijft nog veel te doen over. Vooral Antwerpen moet verdedigd worden, zooals de vooruitgang in het artilleriewezen eischt en dat zal geschieden. Den 26 des avonds om 11 uren kwamen te Brussel éenige socialisten van een uitstapje naar buiten terug, luid keels zingende. De politie verzocht hun te zwijgen, maar zij gaven daaraan geen gehoor, waarop een hevig gevecht ontstond op de Place Royalewaarbij de politie van de blanke sabel gebruik maakte en de socialisten zich met stokken verdedigden. De politie delfde het onderspit en riep de hulp in van een naburigen nachtpost. De grena diers dreven daarop de socialisten met kolfstooten uiteen. Er werden 3 personen in hechtenis genomen terwijl 2 agenten gewond en velen ontwapend werden tijdens het gevecht. De socialisten riepen »Weg met de politie!" en »Leve het leger!" DUITSCHLAAD. De Koning en de Koningin van Italië zijn den 24 naar Dresden afgereisd. De Keizer en de Keizerin deden hun uitgeleide. Het afscheid was zeer hartelijk. Aan hot station waren nog aanwezig de erf- groothertog van Baden en zijne gemalin, de kroonprinses van Zweden, graaf Caprivi en graaf Waldersee. EADECiAAD. Het uitvoerend comité van de ver- eeniging voor Home Rule voor Schotland heeft aan Gladstone een brief geschreven, waarin verklaard wordt, dat de vereeniging, tot haar leedwezen, noch Gladstone, noch zijne partijgenooten bjj de aanstaande algemeene verkiezingen zal kunnen stemmen. Toen Gladstone den 25 te Chester aangekomen was, om in eene kiesvereeuiging eene redevoering te houden, werd hij, op weg naar de liberale club, door eene vrouw, uit de menigte, met een korst brood in het gelaat ge worpen. Hij werd licht aan het oog gewond en door de menigte warm toegejuicht. Zijn toestand is echter zeer bevredigendhij heeft laten weten dat hij den verkie zingsveldtocht in Midlothian hoopte voort te zetten. Minister Balfour herhaalt in zijn verkiezingsmanifest de argumenten der conservatieven tegen Home Rule en prijst maatregelen aanstrekkende om de wet op de verantwoordelijkheid van patroons voor ongelukken te voltooien en het plaatselijk bestuur van Engeland tot Ier land uit te breiden. Voorts beveelt hij maatregelen aan tot regeling der geschillen tusschen patroons en werk- 82) DOOR PAUL 1,1 DAT. HOOFDSTUK XXV. Vorst Ulrich von Engernheim en Felix Quintns zaten in een gezellige kleine kamer van het Hotel Royal. Zij hadden goed gegeten en .gedronken en rookten nu bij eenen kop koffie eene sigaar toen de kelner den vorst eenen brief kwam overreiken met de boodschap dat daarbuiten een bediende op antwoord wachtte. »Ge staat mij zeker wel toe", zeide de vorstterwijl hij den brief opende »0 zeker zeker 1" Ulrich las den brief zeer aandachtig, naar het scheen. Vervolgens ging hij naar het kleine schrijftafeltje, schreef eenige regelensloot het briefje in een enveloppe en gaf deze aan den kelner, om ze den wachtende bediende te overhandigen. Na dit intermezzo werd het gestoorde gesprek weder hervat. Het liep tegen half elf, toen Quintus van den vorst afscheid nam. Toen de vorst alleen was haalde hij den brief dien hij een uur geleden had ontvangen uit zijnen zak en las hem nog eens over. Hij luidde aldus Berlijn 12 November 1883. Doorluchtige Vorst „Met mijnen vriend, den minister van justitie, heb ik de zitting van heden in diens loge bijgewoond. De ver klaring van eenen beschuldigde voor de rechtbank kan lieden, om de spaarzaamheid aan te moedigen, behoeftige ouden van dagen te ondersteunen, het stelsel van inschrij ving op de kiezerslijsten te verbeteren en in de verdedi gingsmiddelen van het Rijk te voorzien. Hoogerhiils. Het wetsontwerp betrefïonde het on derwijs in Ierland is den 24 bij derde lezing goedgekeurd. IKANKRIJH. Bij een duel tusschen kapitein Crémieu en Drumontoud-pauselijk zouaafeen heftig tegenstander van de joden waren getuigen markies de Morés en Armand Mayer33 jaren oud kapitein der genie, professor aan de Polytechnische School te Parijs. Deze getuigen hadden zich verantwoordelijk gesteld voor de geheimhouding van de voorwaarden waaronder ge noemd duel zou plaats hebben. Toch werden die voor waarden door de dagbladen medegedeeld. Noch de Morés, noch Mayer hadden ze aan de dagbladen verstrekt. Een broeder van Crémieu heeft later verklaard zulks te heb ben gedaan. Daarover ontstond tusschen die getuigen een verschil en ten slotte een dueldat net noodlottig gevolg had, dat de Morés aan kapitein Mayer een degen stoot in de long toebrachtdie doodelijk bleek te zijn. Althans eenige uren later overleed kapitein Mayer. De Morés zegt in de Echo de Parisdat het gebeurde hem innig leed doet, doch hij kon met de hand op het hart verklarendat hij zich niets te verwijten heeft. Zoodra hij voelde, dat de degen doorgedrongen was, had hij hem onmiddellijk teruggetrokken. Den 24 is markies de Morés in hechtenis genomen en later naar de gevan genis Mazas overgebracht. De commissaris van politie deed eene huiszoeking bij de getuigen van het tweege vecht en nam de gebruikte wapens in beslag. Twee ambtenaren van den generalen staf der marine, Greiner, vertaler voor het duitsch, eu de bij het ministerie gedetacheerde onderofficier Ondin, beiden elzassers, zijn in hechtenis genomen, beschuldigd van geheime stukken verduisterd en aan eene buiteulandsche regeering in handen gespeeld te hebben. In de woning van Greiner werden een groot aantal ontvreemde papieren gevonden. Volgens verschillende bladen zijn de daders van den aanslag op den restaurant-Vóry, Francis (zich noemende Francois) en Meunier. Beide personen waren vroeger reeds in hechtenis genomen, doch weder vrijgelaten. Zij bevinden zich thans te Londen waar de politie hen in het oog houdt. Kamer. Den 25 heeft de heer Dreyfus den minister De Freycinet geïnterpelleerd over de aanvallen van de drukpers tegen officieren. De minister antwoordde, dat de treurige afloop van het duel tusschen de heeren de Morés en Mayer hem zeer getrofien had. In het leger, zeide hij kennen wij alleen getrouwe militairen en wij kenren zeer de aanvallen van de pers af. Wij verzoeken den officieren dringend, bedaard te blijven tegenover be- leedigingen, die hen niet deeren kunnen. De regeering zal alle officieren gelijkelijk weten te doen eerbiedigen; verdeeldheid tusschen de officieren aan te wakkeren is eene misdaad tegen de natie (toejuichingen). De heer Dreyfus zeide den minister dank. De heer Ornano ver langde voor de katholieke officieren gelijken eerbied als eene andere zijn dan die welke hij als man van eer voor een ander man van eer zou afleggen. Eene vrij spreking ruimt slechts de strafbaarheid voor de wet uit den weg doch ontheft den vrijgesprokene niet van de verplichtingpersoonlijk de verantwoording voor zijne handelingen op zich te nemen, wanneer door deze han delingen een derde zich in zijne eer gekrenkt moet voelen. »Ik richt daarom tot n de vraag kan Uwe Doorluchtig heid mij er Uw woord van eer op geven, dat gij indien nacht niet in mijn huis geweest zijt In dit geval zal ik de eer hebben, Uwe Doorluchtigheid morgen ten mijnen huize te ontvangen. »In het andere geval verzoek ik u mij aan te geven op welk uur in den voormiddag Uwe Doorluchtigheid twee door mij gevolmachtigde vrienden zal kunnen ont vangen. »In afwachting van een spoedig antwoord blijf ik van Uwe Doorluchtigheid de gehoorzame dienaar, Graaf Albrecht von Iseneck." De vorst had hierop geantwoord Hoogedel geboren heer! »Morgen zal ik den geheelen voormiddag niet uitgaan, en van negen uur af de eer hebben, het aangekondigde bezoek af te wachten. Ik noem mij van Uwe Hoog Edelgeboren den gehoorzamen dienaar vorst Ulrich von Engernheim." Ulrich schreef nog twee korte briefjes aan twee zijner vrienden aan den gezant graaf Pracks en den legatie- raad Von Berwitz, en droeg aan zjjnen bediende op, de beide brieven den volgenden morgen in de vroegte, in elk geval vóór acht uur aan hun adres te bezorgen. Daarna opende hij het venster, liet de koude nachtlucht binnen stroomen en keek peinzend naar buiten Hij rekte zich uit. Hij voelde eene zekere vermoeidheid, eene zwaarte voor de israëlitische. De Kamer nam met de verklaring der regeering genoegen. ITAIilE. De gemeenteraad van Rome heeft aan den burgemeester van Berlijn zijnen dank betuigd voor de hartelijke ontvangst van den Koning en de Koningin te Berlijn. OOSTEAKIJK-HOAGARIJE. De N. Freie Presse maakt melding van een onderhoud van een zijner redacteurs met prins Bismarck. Deze zeide, dat Duitsch- land naar geen uitbreiding van grondgebied streeft evenmin als Rusland; deze mogendheid denkt er niet aan, inbreuk te maken op duitsch gebied. Toen prins Bismarck een bondgenootschap met Oosten rijk slootwilde hij de goede betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland niet opofferen; integendeel wilde hij de vriendschappelijke verhouding tot laatstgenoemde mogendheid dienstbaar maken aan de oostenrijksche staat kunde welke slechts den vrede beoogt. De staat van zaken schijnt intusschen eene verandering te hebben ondergaan want Duitschland oefent geen invloed meer op de russische staatkunde. Prins Bismarck zou er bijgevoegd hebben dat het vertrouwen der wereld en het persoonlijk gezag nog aan zijn opvolger ontbreken. Van daar dat de stand van zaken in Europa, waardoor Rusland zich tot Duitschland aangetrokken gevoelde, verbroken is. Het hoofddoel van de tegenwoordige staatkunde moet zijn de handhaving van den vrede. Want wat zou er gebeuren, indien, na een met goeden uitslag bekroonden oorlog met Rusland, er twee buren waren, die gedurig met een revanche-oorlog dreigden Het is mogelijk, dat een oorlog met Frankrijk onver mijdelijk is. Daartoe behoeft slechts één man op te staan, die de lont in het kruit werpt. Doch dit is een toe stand, waarvan het einde is te voorzien. Duitschland en Rusland, daarentegen, hebben er geen enkel belang bij, elkander den oorlog aan te doen. Ten slotte zeide hij dat niemand hem kan beletten om te beoordeelen wat in Duitschland gebeurt en dat hij nooit zal toelatendat iemaud inbreuk maakt op zijne rechten. De Keizer heeft de feesten van den oostenrijkschen schuttersbond te Brun bijgewoond. Hij werd door de bevolking en de overheid met geestdrift ontvangen. SP AA JE. De werkstaking der telegrafisten is ge ëindigd na de verzekering van den minister van koloniën, dat hunne grieven onderzocht zouden worden. De direc teur van het telegraafdepartement heeft zijn ontslag ge vraagd. De Kamer heeft met 59 tegen 55 stemmen verworpen artikel 10 van het begrootingsontwerp strekkende tot verhooging van de belasting op nijverheidsvoortbreng- selen en roerende goederen. De minister van binnenlandsche zaken heeft om gezond heidsredenen zijn ontslag gevraagd. De Kamer heeft den 25 besloten te blijven vergaderen totdat de behandeling der begrooting afgeloopen was. in de beenen. Nu eerst bespeurde hij eensklaps de ver moeienissen van den dag, en een sterk gevoel van mat heid overmeesterde hem. Met loome schreden ging hij naar zijne slaapkamer. Op de tafel lag een stapel visitekaartjes, die deelnemende vrienden zich gehaast hadden bij den portier af te geven. Hij voelde zich zoo overspannen, dat hij niet eens de namen las. Hij ontkleedde zichen nauwelijks had hij het licht uitgedraaid, of hij was reeds vast in slaap. Hij sliepzonder wakker te worden tot den volgenden morgen. Hij had juist ontbeten en de kleine pendule op den schoorsteenmantel had juist negen uur geslagentoen de heeren Von Heddersdorf, afgevaardigde tot den Bonds raad, en de luitenant-kolonel graaf Lebrecht von Boost, commandant van een dor cavalerie-regementen der garde, zich bij hem lieten aandienen. Hij gaf den kelner bevel, de heeren in het salon te laten waar hij nog vóór hen binnentrad. De heeren begroetten elkander allerbeleefdst. Zij kenden elkaar en niemand behoefde dus voorgesteld te worden. Vorst Ulrich verzocht den heeren plaats te nemen, en terwijl hij zelf ging zitten, vroeg hij »Mag ik den heeren vragen waaraan ik de eer van hun bezoek te danken heb Graaf von Boost, de oudste der twee, wendde.zich met de volgende woorden tot den vorst »Onze vriend graaf Von Iseneck voelt zich ten gevolge van sommige feiten, die in eene openbare terechtzitting ter sprake zijn gebracht, door Uwe Doorluchtigheid in zijne eer gekrenkten heeft ons opgedragen, voldoening te eischen van Uwe Doorluchtigheid. Onze vriend acht de hem aangedane beleediging van zoo ernstigen aard dat de eenige oplossing slechts door de wapens gegeven kan worden. Is Uwe doorluchtigheid geneigd de uitdaging aan te nemen 1 »Ja, mijnheer 1" antwoordde Ulrich. »Ik neem de uit daging van graaf Von Iseneck aan. Binnen oen zeer kor ten tijdik denk tegen elf uur zal ik de eer hebben u de namen van twee mijner vrienden mee te deelen

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1