Binnenland In eene zitting, welke 48 nren dnnrde, heeft zij aan dat besluit gevolg gegeven. Het spaansche eskader heeft bevel gekregen Barcelona te verlaten om zich naar Cadix te begeven. RUSLAND. De regeering heeft tegen de cholera in de gouvernementen Astrakan, Saratow, Tanrië in het Oeralgebied, in den Kaukasus en de havens van de Zwarte Zee krachtige maatregelen genomen. Tot nu toe zijn met uitzondering van enkole gevallen in Transkaspië, Turkestan en Samarkand, onder de burgers en de troepen alleen gevallen van cholera voorgekomen te Baku, waar van den 6 tot den 12 164 personen ziek werden, 70 stierven en 12 genazen. ZWITiERLAl'O. De Bondsraad heeft 2.100.000 frcs. toegestaan voor het versterken van St. Maurice en het voorstel ter versterking der Gottbard-baan verworpen. VEREE^lUDG STATE». De trein, die den 24 om half tien 's avonds uit Philadelphia naar het Westen vertrok was in tweeën afgedeeld. Het eerste gedeelte kwam om 1 uur 's nachts te Harrisburg aan; het tweede gedeelte reed terstond daarop binnen stiet tegen den eersten trein en vernielde twee rijtuigen. Tien personen werden gedood en velen gewond. Het ongeluk wordt toegeschreven aan verkeerden wisselstand. .De sneltroin van de lijn Keystone, op de lijn Pittsburg Chicagois van den spoorwogdijk gevallen. De stoker is gedood en 9 reizigers zijn gewondvan wie vijf doodelijk. Huizen van bewaring en Rijksop voedingsgesticht. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend snppletoire aanvragen, om gelegenheid te erlangen voor het uitvoeren der straf aan veroordeelden tot gevangenisstraf en voor de opneming van jongens in een Rijks-opvoedings gesticht. Door eene vroegere oplevering van het in aan bouw zijnde huis van bewaring te Breda, zullen in de strafgevangenis aldaar, vroeger dan anders, omstreeks 40 cellen voor de uitvoering van gevangenisstraffen be schikbaar komen. Voor de inrichting van dat nieuwe huis van bewaring wordt nu reeds door aanvulling der begrooting van justitie voor 1892 ongeveer f 7500 gevraagd. Voorts wordt eene verhooging met f 50000 aangevraagd als eerste termijn der kosten van f 275000 voor stichting van een Rijks-opvoeding3gesticht voor jongens, genaamd »Veldzicht", in de gemeente Avoreost. Volgens den minis ter kan de oprichting van een derde opvoedingsgesticht niet langer worden uitgesteld, dowijl het nu vaak gebeurt, dat wegens gebrek aan ruimte aan het rechterlijk bevel geen uitvoering kan worden gegeven, en de jongens, op vrije voeten blijvende, in dat tijdsverloop op nieuw mis drijven plegen. Voor de oprichting wordt gevraagd aan vulling van de wet van 3 Januari 1884. Het plan is, in verband met liet voornemen tot latere uit breiding van bet gesticht te Alkmaaront worpen voor de plaatsing van ten hoogste 240 jongens. In de nieuwe inrichting wenscht de minister in hoofd zaak land- en tuinbouw en boschcultuur te doen uit oefenen, met toevoeging van eene mandenmakerij en eene touwslagerij. Het gesticht Veldzicht" zal, naar de bere kening, in den loop van 1894 kunnen worden betrokken. U rinkwater. In verband met de noodzakelijkheid zoo spoedig moge lijk maatregelen te nomen ter voorziening in tijd van oorlog in de behoefte aan drinkwater voor de stelliug van Amsterdam, heeft de minister van oorlog bij snpple toire begrooting tot dat doel f 100.000 aangevraagd, ten einde in het begin van September a.s. een aanvang met het werk te kunnen maken. Zijn voornemen is, voor de watervoorziening der stelling van Amsterdam 2 stellen zoet-water vijvers te doen maken, met een gezamenlijken bassin-inhoud van 250.000 kub. el, waardoor, met inbe grip van den aankoop van grond, eene uitgave van p. m. f 1.100.000 zou gevorderd worden. Verder wordt f 250.000 uitgetrokken voor den aan leg van de zandophoogingen ten behoeve van de te maken aan wie ik de zorg voor mijne bolangen zal opdragen. Wilt gij de goedheid hebbenmij te zeggen waar en wanneer mijne vrienden met nmijne heerenin on derhandeling kunnen treden »Wij zullen de eer hebben," zoo nam nu baron Von Heddersdorf het woord, »de door u aangewezen heeren na elven te mijnen hnize te ontvangen." De beide heeren stonden op, en de vorst volgde hun voorbeeld. Hij vergezelde de hoeren tot aan de deur en nadat men eene diepe buiging voor olkander gemaakt had, namen zij afscheid. Een half uur later kwam Berwitz en kort daarna graaf Pracks. De aanwijzingen, die de vorst aan zij no vrienden had te geven, namen weinig tijd in beslag. Van eene poging tot verzoening kon onder de gegeven omstandigheden natuurlijk geen sprake zijnen om tjjd te bespareu kon deze reeds van tevoren als mislukt beschouwd wor den. Hij was volkomen bereidde voorwaarden van het dueldie de secondanten van zijne tegenpartij zonden stellenvoetstoots aan te nemenen verzocht zijnen vrienden in dit opzicht geene zwarigheden te openen en trouwens alles te vermijdenwat tot eenig uitstel zon kunnen leiden. Door alles zooveel mogelijk te ver haasten zouden zij hem zeer verplichten. Het aange naamst zon het hem zijn wanneer het duel zoo moge- ljjk den volgenden morgen in de vroegte zon kunnen plaats hebben. Met deze instructies voorzien begaven graaf Pracks en de heer Von Berwitz zich om elf nnr naar baron Von Heddersdorf. Deze en graaf Von Boost waren hen reeds wachtende. Graaf von Boost nam, nadat de vier heeren waren gaan zitten, als oudste secondant van graaf Iseneck het eerst het woord »De heeren zijn ongetwijfeld door Zijne Doorluchtig heid den vorst Von Engernheim reeds volkomen ingelicht omtrent het doel ODzer samenkomst, en ik behoef zeker niet terug te komen op de pijnlijke aanleiding er toe Hij hield even op. »Ik geloof, dat ik uw zwijgen met forten in het N. W. front der amsterdamsche stelling. Voor de onteigening van gronden en den aanleg der zandophoogingen wordt in het geheel ongeveer f 800.000 vereischt, waarvan thans f 250.000 zjjn aangevraagd. Tot dekking van de f 350.000 is beschikbaar f 175.000 op de vesting-begrootingen van 1890 en 1891, terwijl voor het overige bedrag van f 175000 de oorlogs-begroo- ting voor 1892 moet verhoogd worden. Een wetsontwerp is ingediend, houdende machtiging van de Algemeene Rekenkamer tot verevening op den dienst van 1891 van 2 vorderingen groot f 29,530,63 betreffende den zesden en laatsten termijn van betaling van het werk, bestaande in het maken van een slaper dijk in den Haarlemmermeerpolder (le gedeelte.) Gedurende het tweede kwartaal van 1892 werd in de schoolspaarbank te Koedijk 68.691j1 ingelegd. Den 23 is boven Tietjerk een zwaar onweder los gebarsten waarbij eene koe in de weide gedood werd. Er viel zooveel regendat van talrijke pas gemaaide landen het hooi in het water dreef. Door den storm van den 23 hebben de Enkhuizer en Andijker-visschersvaartuigen, welke op zee waren veel schade bekomen en zijn vele netten verloren gegaan. Den 23 des avonds te 7 uren is een der oude hoo rnen op de Breestraat te Beverwijk omgewaaid. Den 24 is het maken van riolen in het westelijk deel der gemeente Helder door burg. en weth. in het openbaar aanbesteed aan den heer J. Spruit Pz. aldaar voor 4588. Bezoek der Koninginnen aan Groningen. Den 24 bracht de Koningin-Regentes alleen nog een bezoek aan het Kinderziekenhuis en aan het Toevluchts oord voor verwaarloosde kinderen te Groningen. In eerst genoemd gesticht ontving ieder kind van haar een ruikertje. In eene der ziekenzalen vroeg een klein meisje aan den geneesheer, of zij Wion Neerlandsch bloed" mocht zingen. Dit verzoek werd toegestaan. De Koningin-Regentes was blijkbaar aangedaan en eene der hofdames kreeg tranen in de oogen. Op het terrein der wedrennen werd nog gehouden harddraverij voor nederlandsche paarden (inge spannen), geb. in 1889 ot later en toebehoorende aan nederlanders. Afstand 1600 el. De heer A. H. v. Wicko- voort Crommelin van Heemstede won don prijs van f 600 met zijnen 3jarigen bruinen hengst Excelsior de heer P. van der Stad te Haarlem den tweeden prijs van f 200 met zijnen 3jarigen donkerbruinen hengst Le Vaunoau de heer jhr. G. Alberda van Menkema den derden prijs' van f 10Ü met den 3jarigen bruinen hengst Roland. Het jachtrijden der officieren schonk aan de Koningin veel genoegen. De 2e luitenant der huzaren A. baron van Heemstra te Deventer won met zijn paard Jarl den eer sten prijs, de le luitenant der veldartillerie A. C. van Altena van Broda met zijn paard Avonbridge den twee den. Des avonds werd de illuminatie weder op verschil lende plaatsen ontstoken en werd door drie muziekkorp sen op drie pleinen eene muziekuitvoering gegeven, terwijl in de Harmonie een concert plaats had. Aan het afscheids maal zeide de Commissaris der Koningin den gasten dank voor haar bezoek en verklaarde, dat het hem leed deed door de beperkte ruimte zijner woning de vorstinnen niet te hebben kunnen ontvangen, zooals hij dit ge wenscht had. De Regentes dankte voor de gastvrije ontvangst en voor al hetgeen gedaan was om het der Koningin en haar aangenaam te maken. Ook dankte zij voor het door mevrouw van Panhuys aan de Koningin geschonken souvenir (een houten poppenkamer in den vorm van het stadshuis te Groningen, waarin poppen in Groning- sc'ne kleederdracht). Ten slotte uitte zij de beste wen- schen voor de provincie, voor den gastheer en gast vrouw en voor alle andere personen. Den 25 des ochtends te 10 n. 20 min. verlieten de Koninginnen, door eene groote menigte uitgeleid Gro ningen en kwamen te half twee te Soestdijk aan, waar den 27 de Groothertog en de Groothertogin van Saksen-Wei- mar met gevolg aangekomen zijn, om aldaar ongeveer 14 dagen te verblijven. De echtgenoote van den Commissaris der Koningin in Groningen ontving van de Koninginnen een gouden arm band met brillantenin monogram gezet. mTiTgWHiJ'li een toestemmend antwoord kan gelijkstellen", vervolgde hij. »Graaf Iseneck, die ons de zorg van zijn belangen heeft toevertrouwdstaat er opvoor de hem door Zijne Doorluchtigheid vorst Von Engernheim toegevoegde beleediging zich voldoening te verschaffen door middel van wapenen en slaat elke andere poging tot verzoe ning reeds bij voorbaat beslist af." Vorst von Engernheim," verklaarde nu graaf Pracks heeft dit reeds vooruit begrepen, en zou ook zelf geen ander middel tot oplossing van het geschil weten. Wij zullen dus moeten constateeren dat de poging tot min nelijke schikking mislukt is." >Zeer goed", antwoordde graaf von Boost. Derhalve rust dus nu op ons de taak, de verdere voorwaarden van het duel vast te stellen. Aan onzen lastgever staat als beleedigde de keus der wapenen vrij. De heeren erken nen dit zeker Graaf Iseneck heeft besloten dat het duel met pistolen zal plaats hebben. Ook daarmee stemmen de heeren in Voor het overige zullen de volgende bepalingen gelden vijftien pas alstands met vast standpunt en vrij schot, en het wisselen van drie kogels." Vijftien pas, vrij schot en het wisselen van drie ko gels herhaalde graat Pracks. Dunken deze bepalingen den heeren niet overdreven streng »Onze lastgever meent op deze bepalingen te moeten blijven staan," voerde graaf Boost hem tegemoet. »Ook wij hebben hem reeds herhaaldelijk de buitengewone hardheid dezer voorwaarden voor oogen gehouden en zeer ernstig doch te vergeefs getracht, graaf Iseneck tot zachtere bepalingen over te halen. Onze lastgever blijft onvoorwaardelijk bij zijne uitdaging op de zooeven door u gehoorde bepalingen." »Dan blijft ons verder niets over, dan deze aan te nemen," antwoordde graaf Pracks. »Wij stemmen zeker overeen in den wensch deze zaak ^jn den kortst moge lijken tijd af te handelen Volkomen bevestigde graaf von Boost. De vraag be treffende de bepaling van een geschikt terrein en de keuze van geschikte wapenen zal ons zeker niet lang Door den buitengewoon hoogen waterstandten gevolge van den hevigen wind, die in den nacht van den 24 op de kust van Texel woedde, zijn 42 schapen, die op de buitendijksche gronden van den polder Eendracht" liepen te grazen verdronken doordien een met water gevulde kreek de dieren den terugweg naar den wal afsneed. Den 25 had in den namiddag te Schoorl eene droevige plechtigheid plaats. Het stoffelijk overschot van den heer K. Schippers39 jaren hoofd der school te Groetwerd naar zijne laatste rustplaats gebracht. Be halve door zijne familieleden werd het daarheen gevolgd door het gemeentebestuurzijne ambtgenooten uit de omgeving en enkele andere vrienden. De heer H. Selhorst herdacht aan de groeve den overledene als een goed me deburger en als ijverig ambtenaar der gemeente, de heer Francken vertolkte de gevoelens der leden van de afd. Schoorldam van het Ned. Onderw. Genootschapwaar van de afgestorvene de laatste jaren voorzitter was. De heer van Amstel dankte namens de familie voor de ge sproken woorden en betuigde deelneming. Een tweetal kransen dekte de baar van den overledene. Men schrijft ons De laatste zondag van de Schager kermis heeft voor neringdoenden, kramers en verdere belanghebbenden veel goed gemaakthet weer lokte uit tot een bezoek en wat men vroegere jaren meer op dinsdag zag vele jongelui kwamen met hunne uitverkorenen per kar na het maken van een klein rijtoertje Schagen binnen om het niet te verla ten vóór de zon van maandag hunne schreden zou verlichten. Het was zondagavond overal »vol". Dat was, jammer genoeg niet het geval, 's middags in den tuin van den heer Broersma, waar een twaalftal leden van de Kon. Nederl. Marinekapel van den Helder, onder directie van den heer Schouten, een uitstekend concert gaven. In het lokaal van den heer Blauw gaf het tooneelgezelschap van den heer A. van Lier uit Amsterdam 's avonds het be kende blijspel »Oom Braesig", waarin vooral de heer Bigot Sr. als Oom Braesig meesterlijk speelde. Of de rollen van Karei Havermann door C. Lageman, Fridd door mevrouw André, Mozes door Is. van Lier, enz min der verdienstelijk werden uitgevoerd Niemand zal dat durven beweeren De heer Blauw kan er van overtuigd wezen, dat velen hem dankbaar zijn voor de drie genot volle avonden die hij het door het doen optreden van dit gezelschap heeft bereid. In het lokaal van den heer W. Roggeveen trad de bekende de Haas op, bijgestaan door een zeer goed gezelschap damos en heeren zangers. Nu, waar de Haas optreedt, is altijd veel bezoek Dat was dan ook hier het gevalHartelijk werd er gelachen om de aardige zetten van den heer de Haas, om zijne geestige coupletten en niet het minst om zijn onnavolg baar komisch uiterlijk. Overal verder in Schagen was vroolijkheid, bewoging, kermisdrukte, overal vermaakte .men zich, Cérès, in de Posthoorn, in de Roode Leeuw, in den stoomdraaimolen, in het Doolhof en op de straat. De Schager kermis van het jaar 1892 mag over het al gemeen niet druk geweest zijn, de laatste zondag was toch een echte, echte kermisdag In tegenwoordigheid van raadsleden en genoodigden, werd den 24 door den burgemeester van ITrseinden heer J. Kos, het nieuwe raadhuis dier gemeente ingewijd. Den 25 is te Kampen voor apothekersbediende toegelaten de heer N. Schoorl van Zaandijk. Den 25 des nachts is bij den vuurtoren aan de Ven onder lonkhuizen een tjalkschip gezonkenin den laatsten storm is bij het Enkhuizer Zand oen tjalk schip vergaan twee der opvarenden de schipper en zijn zoon, kwamen om. De overigen werden gered. Een kind van 10 maanden van A. H. te Scher- merhorn, dat den 26 in een kinderstoel bij de tafel zat, wist een pot met koffie van de tafel naar zich toe te trekken, waardoor het kind zich deerlijk aan borst en armen brandde. Terzelfde plaats geraakte een meisje van bijna drie jaar van W. B. te water, waaruit zij door haren vader levenloos werd opgehaald. Verschillende pogin gen om de levensgeesten weder op te wekken, bleven vruchteloos. Den 26 is te Venloo een kind van anderhalf jaar bezweken na gedronken te hebben uit een flesch met carboolznur dat het had weten te bemachtigen. ophouden, en ik zou u dus willen voorstellen den tijd voor het duel te willen vaststellen op morgen vroeg, om kwart over zevenen." Morgen vroeg, kwart over zevenen, uitnemend!" oordeelde de gezant. Baron Von Heddersdorf zal u voorstellen doen be treffende de keuze van het terrein en de wapenen", merkte graaf von Boost op. »Een neef van mij" sprak baron Von Heddersdorf »bezit hier dicht in de buurt, in het westen, ongeveer drie kilometer achter den Charlottenburger Schlossgarten, het landgoed Britzow, met een groot park, dat een weinig terzijde van den straatweg ligt en voor ons doel volkomen geschikt is. Ik zon daarover ook vrij kunnen beschikken, en in de gelegenheid zijn de vereischte maatregelen te treffen, om elke onaangename stoornis te vermijden." >Dus: Britzow, ongeveer drie kilometer achter den Charlottenburger Schlossgarten herhaalde de gezant. Weten de koetsiers den weg?" Iedere Berlijnsche koetsier kent Britzow." »En hoe laat moeten wij van het Hotel Royal afrijden, om precies op tijd ter plaatse te zijn? Wij kunnen mijn rijtuig nemen »Met eigen paarden... misschien vijf-en-dertig, hoog stens veertig minuten, Excellentie," antwoordde de baron. »Dus wij moeten ongeveer tusschen half zoven en kwart voor zeven afrijden Ja." »Best. En de wapens »Als ge het mij toestaat", zeide Heddersdorf, »laat ik n de mijne zien." Hij nam vau een zijtafeltje een mahoniehouten kistje met metaalbeslag opende het en maakte terwijl hij aan elk der secondanten een pistool overreikte, de opmerking: »Het is uitstekend werk. Ik heb te voren met elk der pistolen een paar schoten ge lost, en mij overtnigd, dat zij in den besten toestand zijn. Natuurlijk kent graaf Iseneck ze evenmin als vorst von Engernheim Intnsschen, wanneer de heeren andere wenschen koesterden, zouden wij »0 neen volstrekt niet", viel Pracksdie het pistool

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2