ALKMAARSCHE COURANT Zondag s'juli 1892. TWEEDE BLAD. PARIJSCHE BRIEVEN; Buitenland. Binnenland. No. ?9* Vier en Negentigste Jaargang. 1892. Toelallns burger- en meisjesschool. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat zij die na afloop der zomervacantie hunue kinderen de openbare burgerschool of de openbare school voor meisjes wenschen te laten bezoeken daarvan aangifte moeten doen vóór 15 Jnli e.k. bij het hoofd van deze scholen, onder over legging van het geboorte- en inëntings-bewijs van het betrokken kind. Alleen worden toegelaten de kinderen, die ten minste den leeftijd van zes jaren bereikt hebben of dien leeftijd bereiken vóór 1 November 1892. Voor aangifte voor de openbare school voor meisjes bestaat tot en met 6 Juli gelegenheid aan de woning van het hoofd der school aan de Oudegrachtdes Dinsdags tusschen 3 en 4 uren des namiddags en voor de openbare burgerschool tot en mot 8 Juli, des Maandags, Dinsdags, Donderdags en Vrijdags aan het schoolgebouw, ingang Brillenateeg, tusschen des namiddags 1 en 2 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 24 Juni 1892. De Secretaris, Nuhout van der Veen. CXIV. Parijs, 29 Juni 1892. Parijs is op het oogenblik niet bijzonder vroolijk, het is er warm onverdragelijk warm en het nieuws is er vrij treurig. Reeds is n liet duel Mayer-Morès bekend, doch hetgeen ieder verstandig menseh ten hoogste ver wonderen moet, dat is, dat zulk een godsdiensthaat hier nog bestaan kan. Drumout, reeds zeer bekend door zijne geschriften togen de joden, begon nu twee maanden ge leden met de uitgave van oen dagblad getiteld La libre Parole" (het vrije woord), waarin dag aan dag de joden aan de heftigste aanvallen en de ergerlijkste be schimping bloot stonden. Voor korten tijd geleden zag hij zich tot verschillende straffen veroordeeld, waarbij o. a. de verplichting het vonnis in tachtig couranten te later afdrukken, welke veroordeeling hem op wel lOOdui- zend franken kon te staan komen. Intusscheu verflauwde dit volstrekt zijnen ijver nietmeer dan ooit ging hij met lasteren en schimpen voorteindelijk verschoen in zijn blad eene serie artikelen over de rol van de joden in het leger, met het gevolg dat eenige duels onvermij delijk werden en de jonge kapitein Mayer een vroegen dood vond. Nu zou men denken dat het toch wel eindelijk zoo voldoende is, doch dan hebt gij nog volstrekt geen denkbeeld van dat soort pers. Hier bestaat n.l. volkomen vrijheid van drukpers, hetgeen voorzeker eene der schoonste vrijheden is; de gedachten van talentvolle schrijvers worden niet aan banden gelegd en allen kunnen vrij hunne meeningen uitspreken en het groote publiek onderrichten en voorlichten. Ongelukkigerwijze heeft ook deze schoone medaille eene keerzijde, die zelfs zoo leelijk isdat vele vroeger ijverige voorstanders van geheele vrijheid in het schrijven thans maar al te vaak naar beteugeling verlangen. Die geheele aanval van de Libre Parole tegen de joden schijnt veel minder haren oorsprong te vinden in dweepzuchtals wel in een laag jacht maken op grove winsten, zulke schandaalblaadjes worden veel gelezen en ze doen ook andere bladen leven daar men ook de antwoorden dor tegenstanders wil kennen. De voornaamste medewerker van Drumont is een zekere Gerinvroeger directeur van het blad »Le National". Dit laatste blad had de verdediging der joden op zich genomen, omdat Gerin daarin eene goede zaak dacht te vinden, doch toen dit niet meeliep, wist Gerin er niets beters opdan de «aak der anti-semieten in handen te nemen en in eene vertrouwelijke circulaire zocht hij den steun van rijke personen, aan wie hij de verschijning van de Libre Parole als eene prachtige »affaire" voorspie gelde. Het kluchtigste was nog wel op den Boulevard te zien, waar de camelots zich met elkander verstonden, de een riepkoopt »le Matin", het antwoord op de Libre Parole", leest in den Matin" de schandelijke ont hullingen over het gedrag van den markies de Morés, »koopt »le Matin", le Matin" van. hedenmorgen I" en de ander schreeuwde tegelijkertijd >La Libre Parole, koopt »La Libre Parole" het artikel van Edouard Drumont zijn antwoord aan »le Matin Hoe een en ander- nog zal afloopen weet men natuurlijk niet, een ander officier, de heer Cremieux-fou heeft verklaard niet te zullen rusten voordat de markies de Morés ook met hem ge duelleerd heeft. Hier worden de partijen steeds vrijge sproken mits het duel eerlijk toegaat, en hoe dikwijls men daartegen hulp heeft gezocht in wettelijke bepa lingen, even dikwijls zijn deze in onbruik geraakt In Frankrijk duelleert ieder, die het recht heeft een degen te dragen of die eene pen hanteertdat vindt men de eenvoudigste oplossing in de meeste zaken van eer. Een duel met pistool of degen moge echter zeer ridderlijk zijn en vooral getuigen van fijner smaak dan b.v. het engelsche boksentoch blijft het een barbaarsch en middeleenwsch gebruik, in vele gevallen is hot eene ge zochte reclame voor lasteraars en dergelijk volkje het welk zonder het duel in dnistere onbekendheid zou voortleven. Wij willen van dit onderwerp afstappen en de hoop uitspreken, dat eenmaal aan alle verdeeldheden een einde moge komen want deze zijn de grootste plaag in dit land hetwelk naar de meening van vele bevoegde per sonen, zonder die plaag, het sterkste land ter wereld zou zijn. Dikwijls zien wij de troepen door de straten mar- cheeren, met de vreeselijkste hitte, en hoewel het water hun langs het voorhoofd stroomtziet men de soldaten met flinke pas en het hoofd kranig omhoog geheven van lange marchen terugkomen en dikwijls hebben zelfs Duitschers mij verklaard, wanneer zij de linietroepen of de marinesoldaten zagen voorbij trekken: »Das Materiell ist gut." Een soldaat vdas Materiell" te noemen is na tuurlek geheel duitsch. Bij eenige finantieele schandalen zullen wij maar niet stilstaan, liever een oogenblik onze aandacht wijden aan de lief hebbers*van honden. Deze hebben weder, evenals alle jaren reden gehad luide te klagen dat de zoo ge liefde »toutous" in ongelooflijk groot aantal naar de Fourrière werden geleid en daar zonder vorm van proces tor dood gebracht. In het quartier van den Plantentuin, in de rue de Poutoiseis eene inrichting, waar alles gebracht wordtwat op den openbaren weg wordt ge vonden de Parijzenaar zegt»Ou y fourre de tout", van daar zeker de naam van Fourrière. Treft de politie een rijtuig zonder geleiderof wel met een dronken koetsier, dit voertuig gaat naar de Fourrière. Los- loopende bondon zondor halsband of muilkorf gaan naar do Fourrière. De stukken die als bewijs dienon in de processen en te groot in getale zijn om aan de griffie der rechtbanken bewaard te wordenze vinden eene toevlucht in de Fourrière; en in de boeken van dit gastvrij oord vindt men behalve de honden, ook opge- teekeud het inbrengen vau geiten, schapen, ossen, ezels, varkeus kippen apen enz. enz. tot zelfs ooievaars en papegaaien. Om bij de honden te blijven, zoo ontvangt ieder die zulk een viervoet aanbrengt, eene kleine premie, vandaar dat een troep schavuiten en kwajongens zich toeleggen op het stelen van deze getrouwe dieren hun den halsband afdoen en voor het gestolen dier eene pre mie in ontvangst nemen. Aan dit misbruik is door het klagen en protesteeren van het publiek thans een einde gekomen. Gaan wij een volgend maal eens naar het hyppodrome, waar eene nieuwe pantomime duizenden toeschouwers lokt. J. M. T. ENOEIiAND. Den 30 is bij oen feest in het Kristallen Paleis te Londen, waarbij 7000 kinderen van de zondagsscholen onthaald werden, een luchtballon op gelaten. Op 100 voeten van den grond barstte de ballon. Er zaten 3 personen in het schuitje. Een hunner de bekende luchtreiziger kapitein Dale, werd door den val onmiddellijk godood in tegenwoordigheid van zijne vrouw en dochter. De drie andore personen werden zeer ernstig gewond. De heer Randolph Churchill is zonder oppositie tot lid van het Lagerhuis gekozen voor Zuid-Paddington in het kiesdistrict Londen. De tegenpartij had geen candidaat gesteld. Op het te Londen gehouden handelscongres is met 79 tegen 37 stemmen een voorstel verworpen, om een laag differentieel recht van ten hoogste 5 pet. in het geheele britsche rijkmet inbegrip van zijne koloniën, vast te stellen. Gladstone heeft den 30 des avonds te Londen eene redevoering gehouden, waarin hij o. a. zeide »De iersche kwestie beheerscht alle andere vraagstuk ken. Wat mijn home rule-plan betreft, verwijs ik naar mijne verklaringen van 1886. Ik neem daarvan heden niets terug. Ierland zal het bestuur hebben van de plaat selijke en inwendige aangelegenheden, maar op de vol gende vijf voorwaarden 1°. Het britsche parlement zal de volkomen suprematie behouden 2°. de geldelijke lasten zullen op billijke wijze worden omgeslagen 3°. de min derheid zal beschermd worden; 4°. elke voor Ierland inge voerde wet moet evenzeer toegepast worden op Schotland en Engeland 5°. do home rule moet een maatregel zijn, welke aan volledigheid niets te wenschen laat en waar door voorgoed een einde wordt gemaakt aan de bestaande worsteling." Mocht eene liberale regeering worden gekozendan zal zij zich ook bezig houden met de regeling der iorsche vertegenwoordiging in het Britsche parlement. KOOKWEtiESf. Met 69 tegen 42 stemmen heeft het Storthing aangenomen het voorstel des voorzitters om uiteen te gaan, na de mededeeling, dat het ministerie niet meer aan de beraadslagingen kon deelnemenna zijn besluit om at te treden. Het bureau van het Storthing heeft den 30 aan den Koning een adres overhandigd, het betreurende, dat Z. M. het besluit betreffende een eigen Noorsch Consulaat niet hoeft willen bekrachtigen, tengevolge waarvan het mi nisterie is afgetreden. Het stuk eindigt met het verzoek, dat Z.M. ter wille van het vaderland en de eenheid des Rijks daartoe alsnog overga en daardoor het heengaan van het Kabinet dat tegenwoordig uitsluitend het ver trouwen des Storthings bezitverhindere. Men verwacht een schriftelijk antwoord van den Koning. AEKEENIOUE STATEN. De heer John W. Fowler uit Indiana is benoemd tot minister van buiten- landsche zaken in de plaats van den heer Blaine. De Senaat heeft de benoeming bekrachtigd. ZIJID-AFR1KA. De Volksraad in Transvaal hoeft goedgekeurd de leening van ƒ30.000.000 met Rothschild voor den aanlog van spoorwegen en andore openbare wer ken. De leening zal 5 pet. rente dragen. De Hooge Raad heeft den 27 uitgemaakt dat het Zuider-Spaarne als behoorende tot de vlot- en bevaar bare wateren in art. 577 van het Burgerlijk Wetboek mot rivieren en stroomen gelijkgesteldis een openbaar vischwater, waarin vrijelijk met den hengel in de hand mag worden gevischt. Op dien grond zijn vernietigd de vonnissen van het kantongerecht en de arr. rechtbank te Haarlem, waarbij een persoon wegens het visschen in dat water, zonder schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechthebbendetot boete is veroordeeld en is die persoon van alle rechtsvervolging ontslagen. De afdeeling Hilversum der Vereeniging »het Witte Kruis" heeft een stuk grond aangekocht voor een te stichten Volksbadhuis. Den 4 Augustus zal het leger des Heils in Neder land zijn vijfde jaarfeest vieren op het daartoe door den heer jhr. R. A. E. Barnaart te Vogelezang bij Haarlem afgestaan landgoed. Aan het kerkbestuur der kathedrale kerk te Roer mond zal voor de schade geleden bij don brand van 20 Mei, door eene brandwaarborgmaatschappij te Brussel worden uitbetaald eene som van f 85000. De gemeenteraad van Zaandijk heeft in beginsel besloten om in het vervolg in de bestekken een minimum loon te bepalen. Van wege de afdeeling Noordholland der Vereeni- giug „Hef Nederlandsch Paardenstamboek" werden dezer dagen keuringen gehouden te Halfweg, Kolhoru, Beverwijk en Hoofddorp. Aangeboden werden 36 merriën en 1 hengst, waarvan 22 merriën en 1 hengst werden ingeschreven. De uitslag der gehouden premie keuringen van merriën ter toekenning der provinciale subsidie was als volgtNoorderdeel. Merriën, geboren in 1888 en '89. Beschikbaar 6 premiën ad ƒ50. Merriën vanR. D. Kaan, Wieringerwaard; J. Bree- baart Kz., Winkel; D. Schenk Co., Winkel; D. R. Kaan, Wieringerwaard; J. Breebaart Kz., Winkel; D. C. Rezelman, Anna Paulowna; Waiboer on Beers, Winkel; J. Breebaart Kz. Co., Winkel; O. Schaap, Winkel en D. C. Rezelman, Anna Paulowna. Merriën, geboren in 1886 en '87. Beschikbaar 5 premiën ad 100. Merriën van H. Waiboer, Winkel; V. Bakker Jz., K. A. Kaan, wed. S. Grin, en D. R. Kaan, allen Wieringerwaard; Jb. Groot, Anna Paulowna; O. Schaap, Winkel; A. J. T. Geertsema, Barsingerhorn; wed. C J. Schenk, Wierin gerwaard; wed. J. Kooijmau, Winkel; A. J T, Geertsema, Barsingerhorn en wed. J. Vethman, Winkel. Midden deel. Merriën geboren in 1888 en '89. Beschikbaar 2 premiën ad 50. Merriën van G. Sperjers, Nieuwen- dam; K. del Court, Velsen en P. Barendregt, Wijkermeer. Merriën, geboren in 1886 en '87. Beschikbaar 2 premiën ad 100. Merrie van P. Barendregt, Wijkermeer. Z u i- derdeel. Merriën, geboren in 1888 en '89. Beschik baar 8 premiën ad f 50. Merriën van P. Verkuijl, G. J. J. Geertsema, H. F. Bultman, Maatschappij Legmeer, en C. Eijken, allen Haarlemmermeer; J. D. G. van Gulpen, Noord-SpaarndammerpolderA. G. v. Nieuwenhuizen, D. Knibbe, A. v. d. Heuvel, R. v. Elderen, P. Verkuijl, D. Versluijs, H. F. Bultman, D. Versluijs, G. D. Geert sema, A. Stoel, H. v. Vuuren, en A. A. Knaap, allen Haarlemmermeer. Merriën, geboren in 1886 en '87. Be schikbaar 7 premiën ad 100 Merriën van P. Verkuijl, en J. M. Tiele, Haarlemmermeer Maatschappij Legmeer J. D. G. v. Gulpen Noord-Spaarndammerpolder; Maat schappij LegmeerH. v. Dorthen en P. Verkuijl, Haar lemmermeer H. Schoo, Velsen J. Tenseu, Haarlemmer- mermeerA. Troost, IJpolder; H. F. Bultman, Haar lemmermeer; R. Pool Jzn., Niouwer-AmstelMaatschappij Legmeer en A. A. Knaap, Haarlemmermeer. Den 29 is boven Terschelling een hevig onweder los gebroken, vergezeld van zware slagregens. Te Forme- rum sloeg de bliksem in eene bouwmanswoning, waar hij veel schade veroorzaakte, terwijl eene koe doodge slagen werd. Den 29 is te Tilburg een kindje, dat in de wieg lag, door den bliksem getroffen en gedood. Den 30 des namiddags om half zes liep de lijnwach- ter der Rijkstelegraaf J. W. Grondhoudt, wonende te Amsterdam, met een paal op den schouder op den spoor overweg te Haarlem aan den Harmenjansweg, toen een trein kwam uit de richting van Amsterdam. Deze ont week hij, maar inmiddels lette hij niet op een trein, die uit de richting van Haarlem kwam en hem greep, zoodat hij tegen den grond geworpen werd. Hij was zoo ernstig verwond, dat hij een uur later in het gasthuis overleed. Hij laat eene vrouw en twoe kinderen na. Te Tilburg heeft den 30 in de wijk Veldhoven eene vechtpartij plaats gehad, waarbij een jongeling van 21 jaren zoodanig mishandeld is, dat hij aan de gevol gen is overleden. Den 30 viel een driejarig dochtertje van van der L. te Spanbroek in eene nabijzijnde sloot. Toen de moeder het eenige oogenblikken daarna redde schenen de levensgeesten reeds geheel te zijn uitgedoofddoch de zadelmaker R. C. wist door eene oordeelkundige be handeling het kind weder tot bewustzijn te brengen. Te Hol born werd den 1 een gymnastiek-cursus aangevangen met 16 leerlingen, 8 jongens en 8 meisjes. AJLHMAAR. Volgens het verslag van de gemeente-reiniging over het jaar 1891 waren op 31 December 3700 wissel- tonnen geplaatst170 meer dan een jaar vroeger248 ingezetenen maakten gebruik van eigen gemerkte tonnen voor 350 privaten. Met het ontsmetten der tonnen met eene oplossing van carbol werd steeds voortgegaan. Klachten werden weinig vernomen en zoo spoedig doen lijk verholpen. In de twee eerste maanden des jaars on dervond het schoonmaken der tonnen moeielijkheden door de strenge vorst. Toch kon in de waarneming van den dienst voorzien worden door hulpwerkvolk er bij te voegen. Het ledigen der zinkputten eischt noodzakelijk uitbreiding van personeel, daar het getal thans tot on geveer 900 stuks geklommen is, dat voor één man met paard en wagen te veel wordt. 1925 stère duinwater tegen 1330 ten vorigen jare werden verbruikt voor het schrob ben der markten. Aan buitengewoon arbeidsloon voor schrob ben en winterdienst werd uitbetaald f 741.50. De ver zamelde vuilnis die tot compost kon verwerkt worden, bedroeg ruim 3100 stère. Verkocht werden 2603 stère com post, waarvan 2593 stère f 3 en 10 stère a f 3.50, samen f 7814, tegen 2913 stère voor f 8756 in 1890. De raming was geweest 2900 stère voor f 8700. Zij werd verkocht aan landbouwers onder Alkmaar Bergen Castricum Egmond-biunen N. Pekela en Dedemsvaart. Op 31 De cember was onverkocht in voorraad 1100 stère tegen 600 stère ten vorigen jare. De onder-afdeoling diverse vuilnis, geraamd op f 1700, bracht f 1718.93 op, waaronder voor 595 stère beer f 1398.92; de post puin, geraamd op f 500, klom tot f 884.80, die voor tonnen en trechters, geraamd op f 50, tot f 111.30, die voor vodden, geraamd op f 400, tot f 402.66 en die voor verschillende ontvangsten, geraamd opfl50totf 249.01. De op f 11500 geraamde ontvang sten beliepen werkelijk f 11180.70, dus f 319.30 minder dan de raming en f 1459.30 minder dan in 1890. Daaren tegen klommen de op f 17500 geraamde uitgaven tot f 19197.70 of f 1847.725 meer dan in 1890, namelijk jaarwedde directeur f 1200, gratificatie directeur en op zichter f 150, arbeidsloonen f 14305.10, onderhoud paar den en gereedschap f 3506.385 (de koopprijs van een op 2 Januari aangekocht paard ad f 290 is daaronder be grepen) en bureaukosten f 36.215. Er werd alzoo meer uitgegeven dan ontvangen f 8017 togen f 4709.975 in 1890. De paarden zijn 23 weken geweid voor f 368. Per paard en per dag kostte het onderhoud der paarden f 1.175 tegen f 0.95 in 1890. Het aantal in vasten dienst zijnde werklieden bedroeg 31.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5