„KANT. So. 81. Vier en Itfegentigste Jaargang 1892. Y 11 IJ I) A 8 J I L I. Stedelijk Museum te Alkmaar. Buitenland. FEUILLETON. 55 Roman uit het Berlijnsche leven, 86) ALküIAlttSCHE COUIWT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag' en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het gebeele rijk J 1, De 3 nummers f 0,06. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel j O,IA. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. «14r_ia_vj Telefoonnummer: Bezlelitigtng tegen IO ets. de persoon op Zondag ÏO Juli, 's namiddags van 13 uren. Kostelooze bezichtiging op Zondag 1? Juli, 's namiddags van 13 uren, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der Commissie op Don derdag 14 Juli 1892, 's namiddags van 23 uren, ten stadshuize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangskaarten afgegeven. Verder is het museum te bezichtigen tegen betaling van 25 ets. de persoon op Maandag en Vrijdag van iedere week, van des namiddags 1—3 uren. BEVOliHlXG. De volgende personen worden verzocht zich ter ge meente-secretarie (afdeeling bevolking) aan te melden Dirkje Best, laatste woonplaats Abbekerk Dirk Com mandeur, 1. w. HeerhugowaardCornelis Kaaij, 1. w. WinkelTheodorus Boots 1. w. de Rijp; Garbe Veenstra 1. w. Uitgeest; Josua Uitmond, 1. w. Monnikendam; G. D. Uittien1. w. Brammen; Jacob Hoedjes, 1. w. BergeD Arie de Wilde, 1. w. Haarlemmermeer, en Cor nelis Koster, 1. w. Baarn. BELGIE. Den 3 zijn te Brussel meer dan 300 vrederechters bijeengekomen, door den minister van justi tie Lejeune bijeengeroepen om van gedachten te wisselen over de middelen, om eenheid te verkrijgen in de recht spraak over bedelarij en landlooperij. Den 4 werd be sproken, welke maatregelen te nemen waren in het belang van verwaarloosde kinderen. De pers is bij deze bespre kingen niet toegelaten. DFITSCIILAND. Den 29 Juni 1891 werd in eene schuur bij het huis vau Adolf Buschoff, een joodsch slager te Xanten, het lijk gevonden van een öjarig knaapje, dat blijkbaar vermoord was. Spoedig verspreidde zich het gerucht, dat eenige meuschen het gezien hadden, dat de vrouw en de dochter van dien slager bedoeld knaapje in het slachthuis hadden getrokken. Dit gaf zelfs aan leiding tot een oploop en tot het inwerpen der glazen, zoo bij dien slager dis bij andere joden. Op verzoek van de joodsche gemeente te Xanten werd voor hare rekening een onderzoek ingesteld door een bekwaam ambtenaar der justitie, den heer Wolff, die, na eenige dagen in Xanten vertoefd te hebben, den slager, zijne vrouw en zijne dochter in hechtenis liet nemen. In De cember werden zij ontslagendoch in Februari 1892 weder in hechtenis genomen. Eenigen tijd later werden de vrouw en dochter ontslagen, terwijl tegen den slager eene aanklacht van moord werd ingediend. Den 4 ving voor de rechtbank van gezworenen te Kleef dat rechts geding aan. Honderd zeventien getuigen waren gedag vaard, 99 tegen en 18 vóór den beklaagde, die alle schuld ten stelligste ontkende. De Voorzitter deed aan de jury DOOR PtUL LIAIDAV. De deur op den corridor was intusschen ook geopend, en men sleepte eenen zwaren last binnen. De dragers hijgden, het zweet parelde hun op het voorhoofd. Als versteend was Alix op den drempel blijven staan, zij leunde tegen den deurpostopende den mond eu staarde strak naar de mannen en naar datgene wat zij droegen en nu behoedzaam op het tapijt neerzetten. Was dat niet graaf Pracks Hij groette niet. Hij zeide iets tegen de mannen, en deze gingen heen. Ook graaf Pracks was weder verdwenen Slechts Jean stond bij datgene, wat de mannen hadden gedragen. Zij zag alles als in eenen droom. Zij voelde eene hand. Heftig stiet zij deze van zich. Zij wist niet dat het haar vader was die haar wilde ondersteunen. De aanraking had haar uit hare verdooving gewekt. Wankelend naderde zij de draagbaarzij sloeg het laken op. Een gillendeontzettende kreetdie door merg en been drong, weerklonk, en Alix zonk in zwijm op den grond. Men trachtte haar bij te brengen, de vorst, graaf Pracks, Jean Zij sloeg de oogen op en keek verwondord om zich heen. Zij betastte zichzelve. Leefde zij wel eens? Ja zij leefde En hij Ulrich was dood. Zij had zich weer opgericht. Zij staarde op de trekken van den geliefden mandie de trouwe oogenwelke zijne vrienden hadden toegedruktnooit meer zou openen nooit meer opmerken, dat in de akte van beschuldiging als aanlei ding tot deu moord alleen voorkwamdat genoemde slager zich op den knaap had willen wrekenom dat deze een grafsteen beschadigd had. De procureur- generaal verklaarde, dat de opgaven van den beschuldigde over zijn oponthoud gedurende den dagwaarop de moord gepleegd werd, overeenkwamen met de verklarin gen der getuigen. Den 5 werd als getuige gehoord de staatsburger, Noel- deke, hoogleeraar ip de Semitische talen. Deze verklaarde, dat noch in den Talmud, noch in eenig ander joodsch wetboek iets te vinden is, waardoor de rituëele moord van kinderen wordt voorgeschreven. Volgens hem is het zoo lichtzinnigtelkens weder te bewerendat de joden menschenbloed gebruiken daar de joodsche godsdienst het gebruik van dierenbloed in het algemeen zoo streng mogelijk verbiedt. ENGELAND. Zonder tegenstand zijn reeds verko zen verklaard achttien conservatieven, zes unionisten en acht aanhangers van Gladstone. Tot den 6 des avonds waren gekozen 112 conservatieven, 17 unionisten en 85 aanhangers van Gladstone. De conservatieven wonnen 9de unionisten 3 de aanhangers van Gladstone 24 zetels. De heer Harcourt werd te Derby gekozen met 1961 stemmen meerderheid. Labouchère werd te Nor thampton gekozen. De markies van Lorne (unionist) is te Bradford geslagen door den heer Shaw Lefèvre, aan hanger van Gladstone. Minister Balfour werd te Man chester gekozen mot 5147 tegen 4749 stemmen; minister Fergusson mede aldaar met 4239 tegen 4129 stemmen en minister "Matthews te Birmingham met eene meerderheid van 2209 stemmen. De bekende werkman Burns is te Battersea gekozen. Den 5 bedroeg het aantal roodvonklijders in de zieken huizen te Londen 2460. FRANKRIJK. Het, hof te Saint-Etienue heeft Beala tot één jaar en vrouw Soubert tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij Ravachol indertijd behulpzaam waren in zijne ontvluchting en wegens he ling van gestolen geld. Kamer. Den 2 zijn 365.000 toegstaan voor het bestrijden van de sprinkhanenplaag in Algerië, benevens kredieten ter schadeloosstelling van Véry's weduwe en andere slachtoffers der dynamietontploffingen. Vervolgens werd, na bespreking, een wetsvoorstel van den vroegeren aanhanger der commune generaal Cluserettegen het duel met 270 tegen 210 stemmen gesteld in handen eener commissie, voor eenige jaren benoemd om te onderzoeken een dergelijk voorstel van nu wijlen bisschop Freppel. Deze verzending geschiedde op aandrang van den abt d'Hulst, opvolger van wijlen bisschop Freppel. GRIEKENLAND. Wegens het uitbreken der cholera in Rusland heeft de regeering besloten quarantaine te leggen op alle uit de Zwarte Zee komende schepen. Minister Tricoupis zal den 7 het programma der nieuwe regeering aan de Kamer voorleggen. En snikkend boog zij zich over het lijk en kuste de reeds bleeke lippen, het koude, akelig koude voorhoofd. Zij weende en weende Uitgeput zonk zij naast de baar op den grond. Daar bespeurde zij de anderen. «Laat mij alleen!" bad zij. »Ik smeek het u! Ik wil met hem alleen blijven Laat mij Zwijgend verlieten de anderen het vertrek. Zij had zijne hand gegrepen die slap neerhing zij had ze in hare handen vast omklemd, als wilde zij haar verwarmen. Zij bedekte de hand met hare kussen en hare tranen. »Wat hebben zij i gedaan, mijn arme, lieve Ulrich vroeg zij zachtkens, terwijl de tranen langs hare wangen vloeiden en op het kalme gelaat van den innig geliefden doode vielen. Zij nokte en snikte. «Antwoord mij toch Toe, nog éénen enkelen keer Ulrich bleef stil. Zij hebben u vermoord, arme, beste man Vermoord kreet zij half waanzinnig van smart. «Vervloekt zij de ellendeling, die dit heeft gedaan 1" En weer wierp zij zich jammerend over het lijk, en snikte als een hulpeloos kind. Allengs verstomden de hartverscheurende klaagtonen en langzaam hief Alix het hoofd op. Zij richtte zich op. Hare tranen waren opgedroogd. Doch om hare bevende lippen trilde het nog. Zij stond vóór hem en beschouwde hem nu voor de eerste maal aandachtig. Zij verzamelde al hare krachten, om nu sterk te blijven. Zij sloot de deuren. Zij maakte de jas los en sloeg die open. Zij knoopte het vest los en ontblootte zijne borst. Daar was de vreeselijke wond, een klein, o zoo klein plekjeEn deze zwijgende wond zeide der wanhopige jonge vrouw, dat het ontzetteudste geschied was. Eu toen Alix bevend er naar staarde, vloeide uit deze schrikwekkende opening nog één heldere, roode droppel, de laatste bloedige traan. Toen zonk Alix op haar knieën, weende, en bad vurig. Zij stond op. Uit deD zijzak van zijne jas zag zij iets ITALIË. Het hof van appèl heeft den 4 uitspraak gedaan in het rechtsgeding togen de anarchisten wegens de op 1 Mei j.l. gepleegde ongeregeldheden. Cipriani is veroordeeld tot 20 maanden opsluiting. De straffen voor de andere beschuldigden loopen van 25 tot 8 maanden. Nadat het vonnis voorgelezen wa9, ontstond er zulk een geweld, dat de president de zaal deed ontruimen. Ook buiten het gerechtshof was het erg woelig. Veertien personen werden in hechtenis genomen. NOORWEGEN. De Koning heeft het adres van den voorzitter der Storthing schriftelijk beantwoord. Hij herhaalt, dat hij het besluit der Storthing betreffende eigen noorsche consulaten niet wil goedkeuren. Eene opdracht tot vorming van een nieuw ministerie is nog niet gege ven. Den 4 had eene volksbetooging plaats voor de wo ning van' den president-minister Sleen. OOSTENRIJK-IIONGA BI JE. De oppergezond- heidsraad heeft besloten tot krachtige maatregelen tot wering van de cholera in Galicië en Bukowina. De hongaarsche minister van koophandel heeft quaran taine bevolen voor alle vaartuigen uit de Zwarte Zee. SPANJE. Den 1 staakten de foudsenmakelaars te Madrid hunne werkzaamheden tengevolge van de nieuwe belasting op beurszaken in openbare fondsen, welke niet ofüciëel genoteerd zijn. De Syndicale Kamer der effecten makelaars werd dien dag door den minister van bin- nenlandsche zaken ontvangen die verklaarde, dat de regeering de wet in een voor hen gunstigen zin zou opvatten. De groentevrouwen te Madrid kwamen wegens de nieuwe belasting op den markthandel ook in opstand en wierpen met steenen tegen de politie. De gendarmes moesten eindelijk vuur geven om de orde te herstellen. Van de politie werden 20 man gekwetsteene vrouw en 2 kinderen werden gedood en 75 personen in hechtenis ge nomen. De burgemeester, die beloofd had aan de grieven der tot hem g9komen vrouwen te gemoet te zullen komen, werd zelf gewond. De burgemeester van Madrid beeft zijn ontslag ingediend. Bij koninklijk besluit is het minimumtarief toegepast op Frankrijk. Duitschland Oostenrijk-Hongarije, België, Engeland, Italië, Nederland, de Scandinavische eilanden, Zwitserland en Portugal. BIJLGARIJE. Het rechtsgeding tegen de moor denaars van den minister Beltcheff is den 30 aangevan gen. Achttien personen staan terecht en een en veertig getuigen zijn gehoord. Minister Stamboeloff. die in de provincie was, diende zijne verklaringen schriftelijk in. Popoff beweerde bij zijn verhoor, dat Vassileff, Mussevitch, Vilaroff en hij gezworen hadden hun leven te wagen in de samenzwering tegen priDS Ferdinand. Mussevitch zou geld ontvangen hebben van gewezen officieren in het bulgaarsche leger en revolvers uit Petersburg. SERAIE. Te Ems zal de jeugdige koning eene ontmoeting hebben met zijnen vader, den gewezen koning Milan. wits steken. Een brief. De kogel had hem juist in het midden doorboord en een scherp rond gat er in gemaakt. „Voor Alix", stond op den omslag. Met wankelende sekreden sleepte zij zich naar eenen stoelen las «Innig geliefde Alix «Als ik het u niet meer kan zeggen dan wil ik het u schrijvendat ik nooit eene andere vrouw bemind heb, dan u. Mijn hart heeft u toebehoord van het eerste oogenblik, en mijne laatste gedachte, mijn laatste harte- klop is aan u gewijd. «Ik moet doen wat de eer gebiedt en de eer vraagt niet naar onze liefde. Het is eeD ontzettend en ondoor grondelijk feitdat voor de fouten der schuldigen de onschuldigendie hen overleven het hardst gestraft worden doch er is niets aan te veranderen. Gij zijt de dochter en de vrouw van eenen edelman. Wees dapper arm kind wees sterk Laat u niet overmeesteren door uwe smartwees den anderen ten voorbeeld door uwe zielskrachtGij zijt het verschuldigd aan ons kind dat go zult opvoeden in de liefde voor zijnen vader en in de ware gevoelens van eenen edelman. «Zij tegenover wie ik in de jaren mijner jeugdige lichtzinnigheid eene schuld heb begaan, heeft mij ver geven. Lees de ingesloten door u zeiven geschreven regelen. «En ook gij zult mij vergeven al bereid ik u ook door mijnen dood de grootste smart. Want u alleen heb ik bemind Alix u alleen heb ik lief gij hebt mij lief en de liefde vergeeft alles. «Wees dapper! «Ik kus u en onzen zoon duizendmalen en ben getrouw tot in den dood Uw Ulrich". Eenige woorden waren door den kogel uit den brief weggenomen.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1