Binnenland. ZUID--4FK IK A. Het parlement der Kaap-Kolonie heeft met algemeene stemmen de overeenkomst tusschen de regeering en de Nederl. Spoorwegmaatschappij goed gekeurd. I'KRKKIVIUDII ST1TE\. De Senaat heeft met 29 tegen 25 stemmen het wetsontwerp van den heer Stewart aangenomen voor vrije aanmunting van zilver met een amendement, dat alle zilveren pasmunt die zich in de schatkist bevindt, zal worden herwint. BRAZILIË. Den 3 is te San Paulo door de italianen eene bijeenkomst gehouden om te protesteeren tegen de beleedigingenwaaraan onlangs italiaansche zeelieden te Santos vanwege de politie hebben blootgestaan. Deze bijeenkomst liep op ernstige wanordelijkheden uit. De italianen liepen door de straten tartten de overheid en rukten de braziliaansche vlag neer. De politie en de bmgers tastten daarop de italianen aanhet gepeupel vernielde eene italiaansche restauratie en de bureelen van het dagblad Roma. De vechtpartij duurde tot laat in den avond. Velen werden gewond. Er heerschte groote op gewondenheid. Er werden strenge voorzorgsmaatregelen genomeD. Tweede Kamer. De door den heer van Houten gemaakte berekening van hen, die in de vermogensbelasting aangeslagen zullen worden, bevat de volgende gegevens. Daarin zullen vallen 2140 personen, die een half millioen of meer bezitten en te zamen 2.6 millioen ongeveer in de nieuwe heffing zullen betalen. 4860 personen, die van 25 ton bezitten en te zamen ongeveer 2,2 millioen zullen opbrengen. Van de 8'/2 millioen der belasting zal dus 4.8 millioen of 56 pCt. worden betaald door de 7000 meest vermogen den in den lande. Dan komen er nog ruim 9100 personen, die 1 it 2 ton bezitten en te zamen l'/2 millioen hebben te betalen. Van de overige kapitalisten", die van ƒ14,000 tot 100.000 bezitten, ten getale van 80.000 ongeveer, wordt te zamen 2 ,ji millioen gevorderd. De nieuwe heffing treft dus slechts ongeveer 90,000 van de ruim 900,000 gezinnen in het land en de meest vermogenden het zwaarst. Zij laat 810,000 gezinnen niet alleen geheel vrij, maar ontheft hen ook van 4 millioen aan accijnzen en bovendien het grondbezit van een last van 4 millioen aan overgangsrechten die een belasting zijn veelal op den achteruitgang, als de eigenaar verplicht is zijn goed te verkoopen. Duinwaterleiding te Haarlem. In het ingekomen wetsvoorstel tot verklaring van het algemeen nut van den aanleg eener duinwaterleiding ten behoeve der gemeente Haarlem wordt uitvoerig melding gemaakt van de bezwaren, tegen dat plan ingebracht. Daaruit blijkt, dat die betrekking hebben op het gevaar voor uitdroging der ter weerszijden van het ontworpen kanaal en draineerleiding gelegen duingronden ten ge volge waarvan deze gronden ongeschikt zouden worden voor de hout- en aardappelen-cultuurhet opdrogen van welputtenwaardoor voor ingezetenon van Bloemen daal gebrek aan drinkwater zou ontstaan en van slooten, waardoor sommige ingezetenen in de uitoefening van hun bedrijf zouden worden benadeeld, terwijl ten slotte som mige eigenaars van buitenplaatsen te kennen gaven, dat het tot stand komen van het plan der gemeente Haarlem eene aanmerkelijke daling van het peil hunner vijvers en waterschappen zou ten gevolge hebben. De regeering is van meening, dat deze klachten geen overwegend bezwaar tegen de gevraagde onteigeniug op leveren. Door haar wordt opgemerkt, dat de door recla manten bedoelde gronden te ver van de aan te leggen waterleiding afleggen om daarvan schade te kunnen lijden; dat de invloed van de veel minder diep gegraven water leiding zich zoo al niet op minder, dan toch zeker niet op grooter afstand zal doen gevoelen, en dat het nadeel zich niet verder zal uitstrekken dan tot een verlaging van het peil van slechts zeer enkele vjjvers en putjen. Ten overvloede acht zij de belangen van de ingezetenen der gemeente Bloemendaal gewaarborgd, doordat de ge- Het ingesloten papier bevatte de woordendie lan gen langen tijd geleden de kranke Juliane Alix gedic teerd had doch ook deze waren door den kogel door boord »Ons boek, zij vernietigd." De lettergreep schuld" had de doodelijke kogel in zijnen vernielenden loop moegenomen en midden in het hart van den gedoode doen dringen Den volgenden dag scheen de zon mét heerlijken gouden glans. Het was een voor dien tijd van het jaar buitengewoon warme mooie dag. In het middaguur trok een onafzienbaar lange begra fenisstoet van het Hotel Royal door de Brandenburger poort en de Königgrhtzerstrasse naar het Potsdammer station van waar het lijk van vorst Ulrich von Engern- heim per extra trein naar Kypstein vervoerd zon worden. Vóór den lijkwagen waarop de onder tal van kran- "sen bedolven lijkkist stond, speelde de regimentsmuziek, welke graaf von Boost had ontboden het heerlijke koraal van vertroosting en belofte«Jezusgijmijn toeverlaat 1" In het eerste rijtuig zat Alix met haren vader. Zij was angstwekkend bleek en onbeweeglijk als een marmeren beeld. Zij dacht aan de vermaning van den doode. Zij hield zich sterk. Zij hield zich dapper, zooals hij het gewild had Juliane, die bijna geheel verstompt was voor alle in drukken der buitenwerelden wier geest steeds meer in duisternis gehuld werdhad heden alle deuren en vensters der parkkamer wijd geopend. Zij wilde warmte hebben. Zij had eene plaid over hare knieën gelegd, en werkte op haar kantkussen, zoo snel en handig de stijve vingers het maar toelieten. Eensklaps hief zij het hoofd op. Mnziek 1 In langen tijd had zjj geene muziek gehoord. Zij riep Ida. »Ga eens hooren", zeide zij »wat dat voor muziek is Zij sprak onduidelijk en met zware tong. meenteraad van Haarlem zich bereid heeft verklaard, om, indien ten gevolge van de aan te leggen werken gebrek aan welwater in Bloemendaal ontstaat, daarin ten koste der ge meente Haarlem te voorzien. Ook is door een besluit van den gemeenteraad van Haarlem voorzien tegen de moge lijkheid, dat later aan de gemeente Amsterdam moeilijk heden in den weg zouden worden gelegd ter zake van den wateraanvoer naar de gemeente door het grondge bied van Haarlem. In ieder geval mogen, naar de meening van den minis ter van binnenl. zaken, bovengenoemde bezwaren niet op den voorgrond treden tegenover het groote belang, dat eene stad van meer dan 50,000 zielen bij het ver krijgen van goed drinkwater heeftwaarin na onder zoek, gebleken is, dat op geene andere wijze kan worden voorzien. Prov. Staten van Aoordliollanri. Den 5 werd de zitting geopend door den Commissaris der Koningin, die allereerst in warme bewoordingen het verlies schetste, dat de provincie leed door hot overlijden van den griffier, den heer mr. H. Jacobi. Gedurende de 20 jaren, dat hij zijn ambt bekleedde, was hij voor de provincie van groot nut geweest; hij roemde vooral zijne geest- en werkkracht en zijne groote scherpzinnigheid, waardoor vele zijner adviezen, in het bijzonder ten aan zien van waterschapszaken, stukken van geschiedkundige waarde werden, omdat hij bij de samenstelling, wars van alle oppervlakkigheid, niet schroomde de meest nauwlet tende nasporingen te doen in de oorspronkelijke, dikwijls tot nog toe onbekende bronnen. Na deze met instemming ontvangen rede werden tweecom- missiën benoemd tot onderzoek der geloofsbrieven van de in Mei ge- of herkozen leden. De eerste commissie, be staande uit de heeren de Le&o Lagnna, Rozendaalen Waller, stelde de toelating der te Amsterdam gekozen leden voor. Daartoe werd besloten waarna de toegelatenen den eed aflegden en zitting namen. De tweede commissiebestaande uit de heeren RendorpHeemskerk (rapporteur) en Coninck Westen berg, stelde, na een onderzoek van ruim een uur, voor, te besluiten tot de toelating van alle gekozenen, behalve de heereu Beukenkamp (den Helder), Kooijman en Zijp (Enkhuizen) en Eveleiu, Jordens en Mijsberg (Haarlem) waartoe werd besloten. In een tweede rapport, uitsluitend betreffende de ver kiezing te Enkhnizen, werden de bezwaarschriften be handeld betreffende het niet toekennen van stemmen aan candidaten met bijna gelijkluidende voornamen of achter voegsels. De conclusie luidde datal ware anders ge handeld, de uitslag ten aanzien van de heeren Kooijman en Zijp dezelfde zou zijn geweest, waarom de toelating wordt voorgesteld. De heer Heemskerk (rapporteur) wee,3 tot gerust stelling van zijn juridisch geweten, voor zich persoonlijk er op, dat de heer Kooijman niet werd toegelaten op grond van de herstemming, maar op dien van de eerste stemming. Het rapport werd hierna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. In een derde rapport behandelde de commissie de bezwaren tegen de verkiezing te Helderop grond dat de bij herstemming gekokene bij het opnemen der stemmen van de vrije verkiezing voorzitter van het stem bureau ryas. Zij stelde op grond van strijd met een uitdrukkelijk voorschrift der provinciale wet voor den heer Beukenkamp niet toe te laten, waartoe werd be sloten. Eindelijk is tegen de verkiezing te Haarlem bezwaar gemaakt, op grond dat bij de verkiezing van 10 Mei de stembus te Heemstede onder het stemmen is geopend, om eenige in de verkeerde bus gestoken biljetten in de goede bus te werpen, terwijl verder van onwaarde werden verklaard eenige uit eene verkeerde bus gekomen briefjes. Dit laatste feit wordt door de commissie op grond van het proces-verbaal der stemopneming als niet be vestigd beschouwd. Ten aanzien van het eorste feit ver klaart zij, dat het evenmin is bevestigd, maar het bezwaar zoo ernstig te achten, dat een onderzoek naar de waar heid van het beweren noodig schijnt. Zjj stelt daarom voor, den voorzitter dit onderzoek op te dragen om deH den 7 den uitslag mede te deelen. Ook dit voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De ingekomen stukken werden in handen van ver schillende commissiën gesteld. »'t Is eene begrafenis mevrouw." »Wie wordt er begraven »Ik zal het u dadelijk zeggen." Vlug vlug vlug Gejaagd ging zij voort met haar werk. Na eenige oogenblikken kwam Ida terug met het be richt »Vorst Ulrich von Engernheim Juliane keek haar met doffe, verdwaasde oogen aan, zonder haar te begrijpen en liet de staafjes langzaam vallen. »Vorst Ulrich herhaalde zij. Zij dacht na. Zij glimlachte vreemd. Ida verwijderde zich zachtjes. Juliane nam de staafjes weer op, werkte gejaagd voort, en zong »Bringt Schimpf und Gatten Qual Tod durch des Gatten Stahl Zij had er een vroolijk wijsje voor uitgekozen. En zij zong, zonder van haar klopkussen op te zien Nero richtte zich in zijn hoekje langzaam op rekte zich uit en keek verwonderd om zich heen. Langzaam naderde hij zijne meesteres. Dat zingen was een geluid dat hem onbekend was en hem onaangenaam aandeed. Hij hief den kop op, opende zijnen bek en jankte met schril en klaaglijk geluid. «Koest Nero koest 1" riep Juliane en de toon waarop zij het den hond toeriepdeed haar denken aan iets dat reeds vroeger moest geschiedt zjjnLange lange tijd moest er reeds verloopen zijn Zij peinsde te vergeefs In de verte 3tierf het koraal in het rumoer der groote stad weg. Eindb. In handen van Gedeputeerde Staten werden de volgende aanvragen om subsidie uit de provinciale fondsen om bericht gesteld voor het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem; voor het Matrozen-Instituut te Amsterdam; voor eene bewaarschool op Wieringen voor het School museum te Amsterdam voor het Parc-Vaccinogène te Amsterdam; voor het Vaccinatie-bureau te Haarlem; voor eene Ambachtsschool te Alkmaar; voor den aan leg van een kanaal van Schaden naar Stolpen. Den 6 werden tot leden van Ged. Staten herkozen de beeren mr. F. Th. Westerwoudt, mr. J. A. S i 1- lem, mr. J. L. de L e o L a g u n a en mr. W. baron R o 11, onderscheidenlijk met 51, 49, 50 en 51 van de 53 geldige stemmen (de overige blanco). Bij de aanneming zijner herbenoeming wees de heer Westerwoudt er opdat de taak van de leden van Ged. Staten zeer verzwaard is door het overlpden van deo heer mr. Jacobi, die hen steeds zoo verdienstelijk ter zijde stond, en hunne gedachten zoo wist weer te geven dat men menigmaal wenschte iets zóó gezegd te hebben, als Jacobi het schreef. Dubbele inspanning van allen was dus noodig. Levendige toejuiching). Vervolgens werd mr. J. F. T. van Valkenburg met 52 van 53 stemmen aangewezen, om volgens art. 89 der Prov. wet bij staking van stemming in het college van Ged. Staten te worden geroepen. De vergadering werd daarna tot den 7 des namiddags halfeen verdaagd. Tol secretaris van de Oningepolderde landen onder Egmondblnnen is benoemd de heer Jac. Kraakman gemeente-ontvanger, en tot penningmeester de heer P. J. Brouwers, hoofd der school, beiden aldaar. Gemeenteraad van de Zijpe van 5 Juli. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering, verheugt zich dat die thans weder voltallig is en wenscht de heer de Wit geluk met zijn herstel Nn dien heer de betrekking van wethouder weder op zich neemt, wordt den heer Schuit, die bij het vele dat gedurende de waarneming voorkwam, ondervond wat in het dagelijksch bestuur te doen is, en steeds met ijver en toewijding die betrekking vervulde, werd mede namens den heer Biersteker, een woord van dank toegebracht, waarop de heer Schuit den voorzitter voor zijne waardeereude woorden dank zegt. De secretaris leest nu de notulen der vorige zitting, welke worden goedgekeurd. De voor zitter deelt mede, dat burg. en weth. de rekening over 1891 hebben onderzocht en die thans aan den raad wordt aangeboden en stelt voor eene commissie van onderzoek te benoemenwaarvan tot leden werden benoemd de heeren C. Paarlberg, C. Krnijer en G. Nobel. De ver gadering gaat daarna over in comitéter behandeling van reclames tegen den aanslag in den hoofdelijken om slag. Na heropening der openbare zitting stelt de voor zitter aan de orde een voorstel van het dagelijks bestuur om voor de bijhouding der registers van den burgerlijken stand eene belooning te geven van 250, in plaats van 50, aangezien da tegenwoordige belooning geheel onvol doende is en de ambtenaren ter secretarie niet verplicht zijn het werk te verrichten. De heer Nobel verklaart niet genoeg op de hoogte te zijn om over het voorstel het woord te voeren en wil uitstel tot de behandeling der begrooting. De voorzitter heeft daar niets op tegen, mits men dan maar voor hem een anderen ambtenaar benoeme. De heer Krnijer zegt, dat als 't dagel. bestuur verklaart dat er behoefte is aan meerdere hulp, hij daar niet aan twijfelt en dus voor 't voorstel zal stemmen. De heer van Beusekom wil het voorstel in eene volgende vergadering behandelen. De heer Biersteker wil ook dadelijke behandeling en zegt dat het voorstel billijk is. Na nog eenige deliberatiën wordt het voorstel met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Biersteker, de Wit, Schuit, Krnijer en de voorzitter. Den 5 heeft de gemeenteraad van Barslnger- horn tot hoofd der school te Haringhulzen benoemd de heer G. Holle te Westzaan. De arr. rechtbank te Loeuwarden heeft den 1 acht personen, wegens op 1 Mei gepleegd verzet tegen de po litie, waarbij zij een brigadier-majoor omsingeld, gesla gen, gestompt, de bajonet van zijn karabijn gebroken, hem aangegrepen en door de glazen gegooid hebben, veroordeeld ieder tot een jaar gevangenisstraf. Den 2 is te Bobeldijk, gemeente Berkhout, een lOjarig meisje onopgemerkt te water geraakt en ver dronken. Ten huize van den keer R. Zwagerman te Mieuwe Aiedorp werden den 2 twee belangrijke wedstrijden ge speeld. Bij den eersten behaalde de heer D. Nierop aldaar de gestelde 500 p. tegen den heer A. Kist van Zuid- scharwoude met 360 p. De tweede had plaats tusschen den heer Pijper van Alkmaar en den heer D. Nierop aldaar,waarbij eerstgenoemde overwinnaar was met 1000 p. De heer D. Nierop bekwam 855 p. Den 2 is de door de Vereeniging ter bevordering van het vreemdelingenverkeer gestichte fontein op het Frederiksplein te .Amsterdamtegenover den hoofdin gang van het Paleis voor Volksvlijt, onthuld en aan het gemeentebestuur overgedragen. Den 2 zijn te Rotterdam een paar gevaarlijke in brekers in hechtenis genomen in een huis, waar de be woners afwezig waren. Door het openstaan van een raam werd de aandacht der politie getrokken en, binnen ko mende, vond zij eene aanzienlijke waarde aan goud en zilver reeds bijeen gebracht. Het vermoeden, dat de dieven nog niet vertrokken zonden zijnwerd bevestigdzij werden op het dak gevonden. Een hunner is een broer van den beruchten Koffieberg. Den 4 is op het Waterlooplein te Amsterdam voor het eerst de dagmarkt gehoudenwelke sedert on- heuchelijke tijden op de Nieuwmarkt gevestigd is geweest. Den 4 is te Maastricht bij het baden in het nieuwe bassin buiten de voormalige Boschpoort een 17jarig jon geling verdronken. Bjj kon. besluit van den 4 is de heer inr. E. N. Rahusen opnieuw benoemd tot voorzitter van het college voor de zeevisscherijen. Den 5 des morgens heeft de kapitein der infanterie, de heer L. F. Leijds het ongeluk gehad bij de oefenin gen voor de kavalerie-kazeme te Haarlem een been te breken

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2