ALKMAARSCHE COURANT o n (1 a g 10 J ii J i 1802. I TWEEDE BLAD. Buitenland. Binnenland HTo. 82* Vier en Negentigste Jaargang. 1892. BEIjUIE. Het hof van West-Vlaanderen heeft eene vrouw, die haar huis in brand gestoken had, opdat haar zoontje van zes jaren in de vlammon zon omkomen, wat ook geschied is, ter dood veroordeold. Zooals men weet, wordt do doodstraf in de laatste jaren toch niet toegepast. DUITSCHIjAIVD. De Reichsanzeiger maakte den 7 een rondschrijven van den Rijkskanselier vou Caprivi openbaar, op 23 Mei 1890 gericht aan do gezamenlijke duitsche en pruisische gezantschappen waarin met be- trokking tot de openbaar gemaakte meeningen en be schouwingen van Bismarck wordt gezegddat naar 's Keizers overtuiging, óf een kalmer stemming van zelf zal intreden óf de feitelijke waarde van het in de pers opgenomene mettertijd ook in het buitenland steeds juister zal worden geschat. De Keizer maakt onder scheid tussthen Bismarck van don vroegeren en don tegeu- woordigen tijd en wil, dat alles vermeden worde, wat het beeld van den grootsten staatsman bij de; natie zou kunnen benadeelen. Voorts bevat dat blad eene dépêche aan den gezant, prins Reusste Weenen godagteekend 9 Juni j.l waarin wordt verklaard dat eeno hoofdvoorwaarde voor eene to na dering van Bismarck tot den Keizer ontbreektnamelijk, dat Bismarck den eersten stap doe. Vervolgens wordt de gezant gelast, zich bij het bezoek van prins Bismarck te Weenon te bepalen tot de beleefdheidsvormenen aan eene uitnoodiging tot bijwoning van het huwelijk van graaf Herbert geen gevolg te geven. Aan den oosten- rijkschen minister Kalnoky moest hiervan mededeeling geschieden. HWfiEliAlND. De heer Gladstone heeft den 5 in eene te Dalkeith uitgesproken rede gezegd, dat, wanneer Schotland na rijpe overweging voor zich zelf Home Rule vraagt, het die ook zal verkrijgen want daarop heeft het rechtterwijl het tegenwoordig bestuur van Schotland ontegenzeggelijk gebrekkig is. Tot dusver zijn gekozenconcervatieven 165, unionisten 25, Gladstoniauen 135, Parnellisten 4, anti-Parnellisten 12. De winst der verschillende partijen is conservatieven 13, unionisten 6, Gladstonianen 43. Jackson, secretaris voor Ierland, en lord Hamilton eerste lord dor Admiraliteit, werden met groote meerder heid herkozen. Herbert Gladstone werd herkozen met eene meerder heid van 353 stemmen, tegen 2255 bij de vorige ver kiezing. Daarentegen werd te New Castle on Tijne slechts één Gladstouiaan herkozen, namelijk John Morleij, maar de tweede kandidaat dier partij werd niet gekozen. De con servatief verkreeg 13824, John Morleij 10905 en Craig die viel, 10084 stemmen. Den 7 verloren de conserva tieven te Londen vijf zetels. O. a. word minister Ritchie niet herkozen. FRAAKMJK. Van den 1 tot den 6 zijn in den omtrek van Parijs G8 gevallen van iuheomsche cholera voorgekomen. Hamer. Den 5 zijn de door den minister van marine voorgestelde aanvullings-kredieten met 431 togen 23 stemmen onveranderd toegestaan. OK1EKENLANU. De minister-president Tricou- pis heeft den 7 in de Kamer eene rede gehouden, waarin I hij in de eerste plaats verklaarde, dat. de onbekwaam heid van Delyannis de tusschenkomst des konings alles zins had gewettigd. Wat de toestand der geldmiddelen betrof, deze was ernstig, maar geenzins hopeloos. De re geering zal bezuinigen tot een bedrag van 7 millioen door vermindering der legersterkte en door het afschaf fen van noodelooze posten. Er zullen nieuwe belastingen worden geheven tot een bedrag van 10 millioen, waarvan de helft reeds onder Delyannis zijn toegestaan. De regee ring zal uitzien Daar de middelen, om gaandeweg den gedwongen koers in te voeren. Het overschot op de be grooting wordt op 3 millioen geraamd. Hij weersprak de kwaadwillige geruchten over den geldelijken toestand van Griekenland, dat ter wille van zijn eer on waardig heid aan al zijne verplichtingen zal voldoen. NfOORWEGEiV. Den 5 des avonds had voor het paleis van den Koning te Christiania eene groote betoo ging plaats, waaraan 12000 personen deel namen. Eene commissie uit den optocht bood den Koning een adres aan, de verklaring inhoudende, dat het volk overtuigd is, dat de Koning steeds de eer en do rechten van Noor wegen bevorderen zal. De Koning, die met de Koningin, den kroonprins en de kroonprinses op het balkon ver scheen werd door de op 50000 personou geschatte menigte zeer toegejuicht. Met ontbloot hoofd werd het Koningslied gezongon. De Storthing heeft met 65 tegen 49 stemmen, op voor stel van den afgovaardigde Jenkiu, besloten, een adres tot den Koning te richten. De inhoud van dit adres komt geheel overeen met dathetwelk op 30 Juni van den voorzitter der Storthing uitging. FOKTlKxAli. Den 4 heeft in de kapel van het paleis Necessidadel te Lissabon de plechtige overhandi ging plaats gehad van de pauselijke gouden roos aan Koningin Amalia, 26 jaren oud, die in haar rozerood en wit toilet, met een diamanten diadeem, er zeer bekoorlijk uitzag. De Koning heeft bij deze gelegenheid kwijtschol ding van straf verleend voor alle drukpersovertredingen en ook aan de bij het oproer van 31 Januari betrokken soldaten. BlUiClAKIJE. Prins Ferdinand zal op zijne terug reis naar Sofia Rumeuië doorreizen en dan door koning Karei worden ontvangen. Prnv. Staten van Noord liol land. Den 7 kwam eou brief van God. Staten in waarbij voorgesteld werd uit de provinciale fondsen een pensioen van f 1200 's jaars te verloenen aan mevrouw Jacobi- Bertelmanweduwe van den griffier der Staten. Dit voorstel werd den 8 bij acclamatie aangenomen. De commissiebelast met het onderzoek der geloofs brieven van de in het hoofdkiesdistrict Haarlem gekozen leden, bracht nader rapport nit omtrent het bij de verkio- ziug te Heemstede voorgevallene. Daaruit blijktdat de geploegde informaliteit alleen van iD vloed heeft kunnen zijn op de verkiezing van den heer mr. A. Kist. Blijkens nadere verklaring van het stembureau te Heemstede had de kiezer van der Weijden bij vergissing een wit briefje in de bus voor de groono briefjes gewor pen en verzocht de vergissing te herstellen, dat naar het oordeel van het stembureau toegestaan kon worden, daar de wet bepaalt, dat de sleutels der bussen gedu- ronde de stemming onder bewaring van den oudsten stemopnemer zijn doch onverzegeld en geon verbod in houdt om do bussen te openen. Do bus voor de groene briefjes is toen geopend in bijzijn der aanwezigou, en na dat men zich overtuigd had dat boven op do groene biljetten één wit biljet lag, doch de ingevulde namen onzichtbaar waren, is dat biljet aan den kiezer van der Weijden teruggegeven, die het vervolgens in do andere bus geworpen heeft, waarna de bus weder gesloten is. Do commmissie stelde niet-toelating van den heer Kist voor, daar op het oogenblik, dat de bus, voor de groene briefjes bestemd, geopend werd, reeds 201 kiezers gestemd hadden en dus deze informaliteit invloed op den uitslag gehad kan hebben. De zienswijze van het stembureau, dat opening dor bus niet verboden zou zijn, is in strijd mot het uit drukkelijk voorschrift, van art. 46 dor kieswetvolgens welke de bussen gesloten op de tafel moeton staan. Evenzeor stelde de commissie de niet toelating van den heer Mijsberg voor. Bij de eerste stemming toch was één briefje meer in de bus gevondon, dan het getal gestemd hebbende kiozers, en daar blijkens dit proces verbaal op de heeren Waterschoot van der Gracht en Mijs berg een gelijk getal van 1762 stemmen was nitgobracht, tengovolge waarvan dezen mot den heer 't Hooft in her stemming werden gebracht, is het duidelijk, dat deze ééne stem van invloed is kunnen zijn. Mitsdien had de stemming ten aanzien van de derde te vervullen plaats ongeldig moeten verklaard zijn. Overeenkomstig haar voorstel word besloten tot toe lating van do heeren Jordens en Evelein en tot niet toe lating vau de heeren Kist ou Mijsberg. De beslissing in zake den heer Kist werd genomen mot 45 tegen 6 stemmen. Den 8 werden op voorstel dor commissie goedgekeurd de provincialo rekening over 1890, sluitende met een batig slot van 23,404,76; de ontwerp-begrooting voor 1893(voor zoover het rijksbestuur betrefv) ad 77,965, de begrooting voor 1893 der enkel provincialo ontvangsten en uitgaven ad 286,644,26 en eindelijk, het voorstel tot heffing van 4, in plaats van 3 opcenten. Goedgekeurd werden de rekening van Meerenberg over 1891, van eene suppletoire begrooting voor idem voor 1892. Bij het voorstel van Ged. Staten, om aan Meeren berg kwijt te schelden, voor den tijd van vijf jaar, hot bedrag van rente en aflossing van do ten behoeve van dat gesticht gesloten geldleening, en in de plaats daar van de provinciale opcenten van 3 op 4 te brengen, vroeg de heer mr. M. J. van Le n u ep het woord en betreurde hetdat Meerenberg niet op andere wijze kon worden geholpen. Hij vroeg, of niet op andere wijze eene rege ling kon worden getroffen, daar bovendien z. i. het ge sticht hiermede niet geholpen zou zijn. Ook do heer mr. Th. Heemskerk achtte den voorge stelden maatregel niet gelukkig en zou liever de ver- pleeggelden verhoogd zien. De heer F e r flid van Ged. Staten, deed uitkomen, dat Meerenberg gebukt gaat onder de route en aflossing van de geldleening. Heeft het gesticht die niet te betalen, dan overtreffen de inkomsten de uitgaven, zoodat er geen aanleiding is de verpleegkosten te verhoogen. De heer Heemskerk stelde toen voor, het voorstel aldns te lezen dat voortaan voor zekeren tijd de be grooting voor het gesticht niet meer zal worden belast met de rente en aflossing der geldleening. Nadat nog de heer Waller het woord had gevoerd, werd het amendement-Hoemskork ondersteund en in be raadslaging gebracht. Na eeno zeer uitvoerige gedachtenwisseliug wijzigde de heer Heomskerk zijn amendement aldus «do admi nistratie van het gesticht Meerenberg te ontlasten van de rente en aflossing der leening." Het amendement, aldus gewijzigd, werd in stemming gebracht. De stemmen staakten, en diensvolgons moest de zaak worden uitgesteld tot de volgendo bijeenkomst (hedennamiddag.) Goedgekeurd werd de begrooting van Meerenberg voor 1893 en een voordracht van Ged. Statenom de in Meerenberg geplaatste idioten voortaan in een der be staande idiotengestichten te doen verplegen en daarvoor gelijke bijdrage te verleenen als voor de verpleging in andere krankzinnigengestichten, voor wie in Meerenberg goen plaats is. Daarna werden de volgende subsidiën toegestaan aan de Quellinusschool 2000 en de teekonschool van Con cordia inter Nos, beide te Amsterdam, j 400, beido voor 3 jaren, koloniaal Museum te Haarlem 1000 voor 5 jaren, Zeevaartk. school van het Zeemanshuis te Amsterdam f 800, Vereeniging tot bevordering van de paardenfokkerij f 5000 en stoombootdienst Terschelling -VlielandHar- lingen 4000 voor 5 jaren. Daarna kwam aan de orde het verzoek van het voi- ligheidsmusoum te Amsterdam om subsidie. Godep. Staten adviseerden afwijzend, doch de commissie stelde voor eene subsidie van 1500 te verleenen voor 3jaar, mits het museum voor 1 Januari worde geopend en Rijk en gemeente eveneens in de kosten bijdragen. Na bespreking werd het voorstel der commissie aan genomen met 38 tegen 18 stemmen. In de namiddagvergadering werd afwijzend beschikt op het adres om subsidie voor het houden van nationale schietwedstrijden te Hoorn. Bij nieuwe stemming over het amendement Heemskerk werd dit aangenomen, evon- als het aldus geamendeerde voorstel zelf. Bij de bohandeling der begrooting voor 1893 merkte de heer Hovy op, dat eerlang waarschijnlijk het verzoek komen zal om 28 amsterdamsche krankzinnigen, nn op Ermelo-Veld- wijk verpleogd, wegens de kosten daar, op te nemen op Mee renberg. Zal dan, omdat daar geen plaats is, door de provincie subsidie worden gegeven en zullen die krank zinnigen, als er plaats komt op Meorenberg, uit Ermelo daarheen worden overgebracht Het laatste zou hij be treuren. De Voorzitter antwoordt, dat een subsidio zal worden gegeven en als op Meerenberg plaats kwam, zouden ze daarheen kunnen worden overgebracht. De vergadering werd om ruim twoo uur gesloten, ua afdoening van verschillende voorstellen tot wijziging van polder-reglementen Tweede Hamer. Den 8 is artikel 7 dor vermogensbelasting aangenomen mot 62 togen 17 stemmen na geringe wijziging. Op do verschillende beslissingen wordt in het volgend num mer terug gekomen. Den 7 zijn de afdeelingen op nieuw samengesteld. Tot voorzitters zijn gekozen de heeren de Beaufort (Amster dam), van de Feltz, van Kerkwijk, Roëll en van Delden, en tot ondor-voorzitters de heeren Borgesius Schepel Veegeusvan Houten en Rutgers. Te Breda is de zoon van een voor eenige dagen overleden metselaarsknecht, die bleek niet de natuurlijke dood te zijn gestorven in hechtenis geuomon. Beroepen bij de hei v. gemeente te Deventer dr. C. J. Niemeijer, predikant te öoster- en Wester- Ulokker. De bevolking des Rijks, die op 1 Januari 1891 bedroeg 2.255.681 m. en 2.308 885 vr., samen 4.564.566, was op 1 Januari 1892 geklommen tot 2.284.628 m. en 2.337 116 vr., samen 4.621.744 Geboren werden 79.274 m en 75.295 vr., samen 154.569 en stierven 48.697 m. en 45.989 vr., samen 94.686. Aangenomen het beroep naar de doopsgezinde ge meente te Middelle door ds M. C. Muller te Abbenbroek. Do landbouwer VV. te Dinrperlo heeft in de maand Juni toen het des nachts meermalen sterk vroor, aan de einden vau zijn boekweitveld een vuur aangelegd, dat tengevolge hoeft gehad dat zijn veld des morgens niet bevroren was, terwijl alle velden in den omtrek wel be vroren waren. Bij kon. besluit van den 5 is mot den 16 1« de vice-admiraal C. H. Bogaert eervol ontheven van de waarneming der betrekking van directeur en commandant der'marine te Willemsoord, tevens comman dant der stelling van Den Helder, en op zijn verzoek wegens langdurigen dienst, op pensioen gesteld ondor dankbetuiging voor de vele en goede diensten aan den lande bewezen, met toekenning van een pensioen van 2700 's jaars 2° bevorderd tot vice-admiraal de schouten-bij nacht N. Mac-Leod en jhr. J. A. Roëll, met bepaling dat aan do bevordering van laatstgenoemde voorloopig geen trak- tementsverhooging zal zijn verbonden en tot schout bij-nacht de kapitein ter zee C. E. Uhlenbeck, de laatste onder eervollo ontheffing van do waarnoming der betrek king van commandant van het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord en directeur van het onderwijs aldaar, en hem opgedragen de waarneming der betrek king van directeur en commandant der marine te Wil lemsoord, tevens commandant der stelling vau den Helder 3° de waarnoming der betrekking van commandant van het Koninklijk Instituut voor de marine te Willems oord tijdelijk opgedragen aan den luitenant ter zee 1ste klasse D. Stolp. De gemeenteraad van Velsen heeft den 5 met algemeeno stemmen afwijzend beschikt op een verzoek schrift van den heer J. Holland te Rotterdam tor ver krijging van oen waarborg van f 2938 per jaar gedurende 20 jaren, voor den aanleg van een stoomtram op den berm van den straatweg tussohen Haarlem en Alkmaar. Bij kon. besluit van den 6 is benoemd tot notaris t? Amsterdam do heer H. H. de Haan, candidaat- notaris aldaar en te Hoogwoud de heer W. C. de Boer, candidaat-notaris te Rijswijk. Den 6 en 7 is te 's-Hertogenbosch o.a. voor apothe kersbediende geslaagd Mej. P. J. M. Welle te Zaandyk. Men schrijft ons Den 7 vierden een paar oudjesJ. Ruiter en C. Middelbeek te Koedijk, hun 45 jarig huwelijksfeest. Do buron moenden, dat dit wel een kleine attentie ver diende. Zoo besloot een dezer laatsten bij de ingezetenen rond te gaan met een inteekenlijst, om voor het inge zamelde geld in de nooddruft van dit oude paartje te voorzien. Eou en ander liep goed vau stapel. De lin nenkast, die langzamerhand vrij ledig was geworden werd weer wat opgevuld, enkele versleten geriefelijkheden werden vornieuwd, het bod kan ze voortaan weer wat beter verwarmen en ten slotto bleef er nog wat over, om de maag in de feestvreugde te doen deelen. Het Schip »Menno" met deszelfs invontaris is den 7 te Egmond aan ïee in openbare veiling ver kocht voor pl. m. f 1000. De heer J. H. A. v. Haarlem, thans schrijver bij de politie te Amsterdam in 1879 na eene aanvraag om een tweejarig verlof wegens ziekte een ongevraagd eervol ontslag bekomon hebbende en die zich in 1885 wendde tot de 2e Kamer met een adres tot beklag daar omtrent waarop naar aanleiding van geheime stukken door eene commissie eene afwijzende beschikking werd uitgebracht, heeft zich op nieuw tot de 2e Kamer gewend met verzoek tot nader onderzoek, gesteund door de verklaring omtrent gedrag en geschiktheid, zoowel in Indie als te Amsterdam, door de verklaring van 8 heeren, waar onder zijn vroegere chef mr. W. Stortenbekeroud directeur van het departement van ondorwijs en 4 heoren, die hem in Indie hebben gekend. Te Barslngerliorn is tot gemeente-geneesheer beuoomd de heer Th. W. Beeker, arts te Heemstede. Gedurende Juni werden bij hot koloniaal werfdepot te Harderwijk 118 man aangenomen, waarvan 75 nedor- landers en 43 vreemdelingenaan wie eene som van 48.725 aan handgelden werd uitbotaald. Bij eene te Winschoten gehouden harddraverij waaraan tien paarden deel namen, werd do eerste prijs van 200 gewonnen door Jonge Tabor II van den heer J. Koele te Buiksloot, de tweede van ƒ75 door Mari anne van A. Witteveen te Rauwerd.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5