De Dmê naar let Westen. No. 84. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. V R IJ I) A <1 Buitenland. FEUILLETON. 15 J U L I. COURANT. Prys der gewone Advertentiën: Per regel J 0,15. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER k ZOON. ALKALIARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer: 3. HEfcBlE. In den avond van den 11 had te Brussel, met het oog op de bijeenkomst der Constituante op den 12eene groote vergadering plaats ten gunste van het algemeen kiesrecht. De leiders der werkliedenpartij, die de vergadering belegd hadden hielden heftige redevoe ringen en verklaarden, dat, als de Constituante het al gemeen kiesrecht niet aannam, de algemeene werkstaking zou uitbreken. Na afloop der vergadering trokken onge veer 1000 socialisten onder het zingen der Marseillaise door de straten. Den 12 kwam de Constituante bijeen. In de verga derzaal der Kamer was hot zeer levendig. Er werden protesten voorgelezen van kiezers der twee partijen tegen de verkiezingen te Thuin Nijvel enz. Buiten het gebouw was het volkomen rustig. DFITSCIUjAXD. B| de voortgezette behandeling voor de jury te Kleef van de zaak van den slager Buschoff is duidelijk gebleken dat de moord van den knaap heeft plaats gehad in den namiddag van 29 Juni 1891 tnsschen 2 en 6 uren. Do verdedigers zijn ge slaagd in het aantoonenwaar Buschoff gedurende dat tijdvak elders steeds gezien is. Bij Straatsburg zijn elf leden van een muziekgezel schap, die eeu tocht per bootje op de 111 maakten ver dronken. In do gemeentelijke veestallen te Hamburg is mond-en klauwzeer uitgebroken. Honderddertig schapen en 60 ossen waren aangetast. Er zijn dadelijk maatregelen genomen tot liet reinigen en ontsmetten der stallen. GMGEIiAIVD. Gladstone* hield den 11 te Penicuick zijne laatste verkiezingsrede waarin hjj zeide datals de liberalen aan het bestuur kwamen de eerste zorgen der regeering gewijd zouden zijn aan den algemeenen toestand, daarna aan Ierland en eindelijk aan den arbeid. Hij verklaarde daarbij gestemd te zjjn voor het beginsel, dat in elke plaats de nijverheid zelf beslisse over de beperking van den arbeidsduur in hare eigen omgeving. Tot den 13 zijn gekozen 22-8 conservatieven, 214 ■Gladstonianen42 auti-Parnellisten en 7 Parnellisten. De conservatieven wonnen 15, de unionisten 7, de Glad- sstoniansn 65 zetels. In ^Midlothian is Gladstone gekozen met 5845 stemmen -tegen 5155 op den unionistischen candidaat Wancbope. ♦Gladstone's meerderheid is sedert de verkiezingen van ,1885 met 3948 stemmen verminderd. FRAIHKIJK. Den 9 heeft de rechtbank te Rijssel -uitspraak gedaan in de zaak der Patroonsvereeniging van -»Notre-Dame de l'Usine", beklaagd van sedert eenigen tjjd -te.Mouveaax in strijd met de wet personen in de.Yereeniging te hebben opgenomen, die buiten de nijverheid stonden, en zich met zakenrakende godsdienst ep maatschap pelijke belangente hebben ingelaten. Deze vervolging is voortgevloeid uit eene interpellatie in de Kamer waarbij de groote grief der radicalen was, dat de patroons der betrokken fabriek hunne werkliedon dwongen om de mis bij te wonen enz., waartegen van gematigd repu- blïkeinschc zijde werd ingebracht, dat de patroons vrij waren om reglementen in te voeren die zij verkozen •daar niemand tegen zijnen zin bij hen behoefde dienst te nemen. Al de beklaagden zijn tot 25 frcs boete olk veroordeeldterwijl de Veroeniging ontbonden is als vallende buiten de wet op de beroepssyndicaten. Het hof van assises te Parijs heeft mevrouw Reymond, die den 21 Juli 1.1. de bijzit van haren man vermoordde, vrijgesproken. President Carnot hoeft den 12 in den ministerraad het door den minister Roche aangeboden besluit geteekend, bepalende dat de wereldtentoonstelling te Parijs den 5 Mei 1900 geopend en den 31 October d. a. gesloten zal worden. Bij het overhandigen zijner geloofsbrieven aan den president der Republiek, heeft de heer Ressmann, gezant van Italië gezegd, dat hij hoopte overeenkomstig zijnen wensch de hem toevertrouwde taak te kunnen vervullen, welke van geheel vriendschappelijken aard was. Hij zou alles doen wat in ziju vermogen was om de talrijke banden tnsschen de twee volken nauwer toe te halen. President Carnot antwoordde: »YVeest overtuigd, dat do president en de regeoring der Republiek er op uit zullen zijn om uwe taak gemakkelijk te maken. Wil uwen koning bedanken voor zijne goede wenschen voor Frankrijk's gelnk en hem verzekeren, dat wij voor hem en voor zijn volk hetzelfde wenschen." Den 12 des nachts te 3 uren is de badplaats St. Ger- vais, arrondissement Bonneville, in het departement Haute Savoiehet badhotelhetzij door het losraken van den gletscher Bionnassay van den Mont Blanc, hetzij door het scheuren van do rotswand van oen meer in het gebergte, geheel verwoest, alsmede de naaste omgeving, zijnde eeu klein gehucht tengevolge waarvan omstreeks 150 personen omgekomen zijn. Het donderend geraas, dat in den omtrek vernomen werd, deed de bewoners snellen in de richting van St. Gervais, vanwaar het geluid kwam. Met buiten gewone krachtsinspanning mocht het gelukken nog 25 personen uit het pnin te reddendat redden werd zeer bemoeilijkt, doordat de rotsmassa, die zich in de Arve gestort had, eene overstrooming ten gevolge had gehad. Vele slachtoffers waren blijkbaar in hun slaap verrast De geneesheer en de barbier van het badhuis te Gnenot slaagden er in, omstreeks 30 personen te redden. Van de 54 bedienden van het badhuis werden er slechts 9 gered. Algemeen worden geroemd de vlugheid en de doelma tigheid waarmede hulp verleend werd. Bnrdean heeft de benoeming tot minister van marine aangenomen. De Senaat heelt het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij machtiging wordt .gevraagd tot het sluiten eener leening van J 100.000.008 door de stad Parijs. Senaat. Den 11 is het nader krediet van j 19.500.000 op do begrooting van marine goedgekeurd. Den 12 stelde de beer Tirard namuns de begrootings- commissie voor, het ontwerp op de vier directe belas tingen te verwerpen in den door de Kamer vastgestelden 3) o HOOFDSTUK II. Drie jaren geleden tegen het einde van het jaar 1875 was George naar Berlijn gekomen met een aan bevelingsbrief van Stephanie's vader, den braven Gott- hilf Deecken gevolmachtigde en aandeelhouder in de chemische fabriek van den geheimraad Friedrich Wilhelm Nordstetten, oud-afgevaardigde voor den Rijksdag. Hij wae toen zevenentwintigStephanie eenendertig jaar ond. Hfct was geene gemakkelijke taak geweest den tegen stand van zijn vader te overwinnen, die een sterk voor oordeel had tegen den kunstenaarsloopbaan en wiens lievelingsdroom steeds was geweestzijn oudsten en meest begaafden zoon als zijn opvolger te zien in de fabriek. Toch had hij eindelijk die hoop opgegeven. George was van zijne jeugd af een groot liefhebber ge weest van mnziek. Reeds als kleine jongen had hij door zijn mozikalea aanleg, ziju buitengewoon goed gehoor en geheugen, zijne handigheid om, zonder ooit les te hebben gehad, met één vinger op de piano melodiëen te tokke len, de verbazing opgewekt van zjjne omgeving. Eenmaal aan de lessen begonnen maakte hij snelle vorderingen en verklaarde ziju leermeester, dat hij een muzikaal genie was. Nauwelijks was de knapenleeftijd achter den rug of hij had het instrument geheel in zijne macht. De geheimraad deed alles wat mogelijk wasom de muzikale hartstochten van zijn zoon in toom te houden. Op bepaalde uren van den dag mocht de piano slechts geopend worden. George stolde zich schadeloos door in het geheim te componeeren eerst voor de piano, daarna ook voor orkestniettegenstaande zijne theoretische op leiding tot nu toe zeer gebrekkig geweest was. Natuur lijk stelde hij zich reeds dadelijk voor de moeilijkste vraagstukken. Opus 1 was eene fnga voor pianoopus 2, dat hij als leerling der eerste klasse van het gymnasium ten einde bracht niets minder dan eene onverture voor de »Faust." Met het vertrouwen der jeugd pakte hij op zekeren dag de beide keurig geschreven composities in en zond die met eeu zeer verstandig6n brief regelrecht aan Jo hannes Brahms. Deze zond ze eenige weken later met een hoogst bemoedigend schrjj.ven terugde jeugdige componist had ongetwijfeld een ougewonen en eigenaar- digen aanleg. Er waren nog vele onjuistheden en on handigheden in zijn werk, zelfs orthographische en gram maticale fouten instrumentale onmogelijkheden maar de hoofdzaak was er: bet talentDe jonge musicus moest nog veel leeren. Deed bij dat, dan was zijne toekomst als kunstenaar verzekerd en waarschijnlijk zon het eene glansrijke zijn. Brahms had zich de niet geringe moeite getroost de beide compositiën te corrigeeren en voegde er aaD het einde van zijn brief bij, dat het hem aange naam zou zjjn met den jongen man in voortdurende betrekking te blijven. De brief van den maëstro .die den jongen man een kreet van verrukking ontlokte had het huis der Nordstettens in rep en roer gebracht. George bezwoer zijn vader hem naar de muziekschool te Berlijn of naar het conservatoire te Leipzig te zendon. De geheimraad bleef echter onverbiddelijk. Eerst het eind examen daarna drie jaren bij zijn vader op de fabriek dan zou men verder praten over dien knnstenaars- onzin. De heftigste bestrijder had George in zijn oom, den tien jaren jongeren broeder van zijn vader, Johannes Nord stetten predikant te Barmen. Hij was een braaf, recht schapen man, een tronw dienaar van Gods woord, door zijn gemeente mot recht bemind en geacht, maar uiterst streng en behoudend. Het deed hem innig leed, dat zijn veel geliefde neef George zooveel neiging had voor het vorm. Nadat echter de minister Ronvier op de aanneming had aangedrongen, is die vorm met 119 tegen 115 stem men goedgekeurd. Kamer. De heer Bonge heeft den 12 verlof ge vraagd de regeering te interpelleeren over Tonkin. De minister-president Loubet verklaarde de onmiddellijke beraadslaging te aanvaarden Na bespreking stelde de heer Locroy de volgende mo tie voor i De Kamer, overtuigd dat do regeering de oprichting van een koloniaal leger zal bespoedigen, gaat over tot de orde van den dag." Mot groote meerderheid werd deze motie aangenomen. De heer Villeueuve interpelleerde daarop de regeeriug over het tweegevecht tnsschen kapitein Mayer en den markies de Morés. Nadat de minister de Freycinet de verzekering had gegeven dat de tucht in het leger niets te wenschen laat, ging de Kamer met grooto meerderheid over tot de eenvoudigo orde van den dag. Hot voorstel tot het verleenen van amnestie werd met 253 tegen 98 stemmen verworpen. OOSTEARIJK-HRAftARlJE. De oostenrijk- sche Kamer heeft den 11 een aanvang gemaakt met de beraadslaging over het wotsontwerp op de munthervor ming. Elm (eeu jong-Czoech) verklaarde dat hij zich ongerust maakte over de govolgen welke uit de staat kunde in het Oosten moesten voortspruiten, en meende, dat de munthervorming een uitvloeisel was van de door het drievoudig verbond beoogde staatkunde. Hij was tegen het ontwerp doch bracht hulde aan den goeden wil van den minister van financiën. Dienzelfden dag nam de hongaarscho Kamer het wets ontwerp op de munthervorming in behandeling en onder zocht de vraagstukken betrekkelijk de conversie van zekyr deel der staatsschuld. De minister van financiën verklaarde, dat de regeering geenerloi kunstmatigen drnk had uitgeoefend op dun koers van het goud. Men gelooftdat do hooveelheid goud, welke Hongarije zich zal moeten aanschaffen, 100 millioen zal bedragen. Hij noemde de bewering, dat de gond-aankoopeu zouden moeten dienen voor het aan schaffen van een oorlogfonds, belachelijk. SPAHTJE. Te O ros (Saragossa) hebben naar aan leiding der belastingen ongeregeldheden plaats gehad. Het gepeupel drong het stadshuis binuon en verbrandde1 eenige daar aanwezige stukken. VGREGKIGDE STATEA. Volgens de nadere berichten omtrent den brand van St. John's in Newfound land zijn 2/3 der stad verwoest en wordt de schade op ƒ48 000.000 begroot, terwijl slechts voor f 6.000.000 verzekerd was. Minstens 10000 volgens sommige berichten zelfs 15000 zijn van have en dak beroofd. De brand, die den 8 des avonds te 8 uren uitbrak, werd door den hevigen wind steeds aangewakkerd en kon eerst den 9 des morgens ongeveer 9 uren bedwongen worden. De meeste huizen waren geheel van hont gemaakt en hadden zelfs houten spanen tot dak in plaats van steenen wereldsche en zijn grootste geluk zag in do ijdele ver maken van eene genotzuchtige menigte. Ook hij hield van muziek, maar alleen van die welke de ziel verheft en stemt voor de lessen van waarheid en wijsheid of in den stillen avond den huiselijken kring opvroolijkt. Maar van dit heerlijk doel was de knnst die ook Dr. Martin Luther beoefende in onzen zondigen tijd ver verwijderdthans streelde zij slechts de zinnende smaak was eene geheel audero geworden en de handel en wandel der kunstenaars van onzen tijd was gewoon lijk oen doorn in de oogen der rechtvaardigen. Daarom zag oom Johannes het ook met groote bezorgd heid aan, dat zijn lieve George reeds op de school eene richting insloeg, die geheel afweek van de ware. Hij had namelijk met andere wereldgezinde jongelieden evenals hij, zoons van rijke fabrikanten en ook nit don aatd geslagen oeue soort van kunstenaarsvereniging opgerichthet Eilandgenoemd. Het was eene dood onschuldige voreenig ng, die haar ontstaan te danken had aan des oprichters streven naar het ideale. Wel werd bij deze geheime samenkomsten ook bier gedron ken en droegen de lodenovenals de studenten een onderscheidingsteekon. Toen de directeur van het gym nasium er achter kwam, kregen alle »Eilanders" het consilium abeundi. De onde geheimraad die de waarheid hoorde van ziju zoon, nam de zaak niet al te zwaar op en vergenoegde zich met eene ernstige vermaning maar oom Johannes wa3 vreoselyk boos. Hij ontbood zijn lieven neef George bij zich en hem de gelijkenis voor houdende van »den Verloren Zoon" wees hij hem in steeds heftiger bewoordingen op zijne goddelooze han delingen die het licht schuwden, en eindigde zijne toe spraak door met donderende stem uit te roepen »Het is do eerste schrede op den weg die naar het tucht huis leidt George was geen kind meer. Hij oordeelde dat deze welsprekende woordenvloed niet in verhouding stond tot de onbuduidendheid van het voorval, verdedigde zich met al de kracht, die in hem was, en toen zijn oom hem bij een vernieuwden aanval het woord »deagniet" naar het

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1