Binnenland - paunen, en daar er eene maand lang geen regen gevallen was, werkte dat droge hout den brand zeer in de hand. De bewoners waren in den aanvang door de snelheid waarmede de brand voortginggeheel van streek. Een stoomboot met pleizierreizigers is den 12 des avonds op het midden van het meer Peoria door een cycloon overvallen. De boot sloog om van de 40 reizigers zijn 18 verdronken. Tweede Kamer. Vermogensbelasting. Bij art. 8 (toegestane aftrek van vermogen) heeft de minister van financiën herhalende dat op spoedige her ziening der Rijks personeels belasting niet behoefde aan gedrongen te worden, want dat hrj zich te midden dezer beraadslagingen dagelijks met die herziening bezig hield, verklaard naar aanleiding van vragen van den heer Ha- velaar dat hij in deze wet geen aftrek voor onderhoud van kinderen kon toestaan en dat hij zich geen partij stelde voor het door dienzelfden heer ingediende voorstel om voor aftrok van velschillende lijfrenten, pensioenen, renten, uitgaven voor verstrekkingen van levensonderhoud het 25 vond aan te nemen in plaats van het 20 voud. Nadat de heer van Houten verklaard had dat de commissie van rapporteurs niet over de kwestie kon oordeelen daar haar tijd tot onderzoek ontbrak werd dat amendement met 44 tegen 28 stemmen verworpen. Art. 9 bepaalt, dat de schatting kan geschieden naar de jongste balans. Hieraan was door de regeering toegevoegd een tweede alinea, bepalendo.dat het geschatte bedrag vermeerderd of verminderd wordt met de kapitalen welke daaraan sedert het tijdstip der balans zijn toegevoegd of onttrokken. Dit artikel werd met algemeene stemmen goedgekeurd na overneming door don minister van geringe wijzigingen, door de heeren Huber en Hintzen aangegeven. Bij de daarna aan de orde gestelde regeling van werkzaamheden werd o.a. besloten, op den 14 te half elf in de afdeelingon te onderzoeken de ont eigening voor de nieuwe koopmansbeurs te Amsterdam. Het voorstel van den Voorzitter om het onteigenings- ontwerp voor eene duinwaterleiding te Haarlem ook te onderzoekenwerd door de hoeren Boreel en Rutgers bestreden omdat deze zaak nog niet genoeg bestu deerd was, en door de heeren Sanders en van der F e 11 z verdedigd. Hot voorstel Boreel, om dit ontwerp niet in de sectiën te onderzoeken werd verworpen met 38 tegen 27 stemmen. Op art. 10, inhoudende indien de waarde van hot vermogen overeenkomstig de vorigo artikelen bepaald minder bedraagt dan 13000, is geen belasting verschuldigd. Is zij J 13000 of meer, doch minder dan 14000, dan is verschuldigd 2. Is zij 14000 of meer, doch minder dan 15000, dan is verschuldigd 4. Is zij 15000 of meer, doch niet meer dan 200.000 dan is verschuldigd 1.25 van elke geheele som van 1000, waarmede zij het bedrag van 10000 te boven gaat. Is zij grooter dan 200.000, zoo is een vast bedrag van 237.50 verschuldigd, be nevens J 2 van elke geheele som van j 1000, waarmede de waarde van het vermogen het bedrag van f 200.000 te boven gaat; waren drie amendementen voorgesteld 1°. door de heeren Tijdens en Ileldt om voor de vermogens van 13000 tot f 15000 de regeeringsschaal van J 2 tot 4 en voor de vermogens boven de f 15000 tot 2 tonte stellen 1,25 en boven de 2 ton f 3 per duizend; 2°. door de heeren Smcenge en Poelman, om de schaal der progressie aldus te regelen van f 13000 tot f 14000 f 1; van f 14000 tot f 15000 f 2; van f 15000 tot 2 ton f 1.25 (met een vast recht van f 2.375 voor de 2 ton) en verder boven de 2 ton tot 10 millioen van 2 tot 3.75 per duizend; 3°. door den heer Kolkman, om voor de vermo gens van f 13000 tot f 15000 dezelfde schaal aan te nemen als iD het amendement Smeenge-Poel man, en verder van het vermogen van f 15000 tot f 100.000 f 0.75 per duizend, na aftrek van f 10000, van f 100.000 hoofd slingerde steeg hem het bloed naar de wangen hij verloor alle respect uit het oogsprak van dwaze overdrijving en verklaardedat zijn vader aan geen mensch ter wereld het recht toestond hem, zijn zoon, op deze wijze de les te lezen en dat hij voortaan van eene dergelijke behandeling verschoond wenschte te blijven. Buiten zich zeiven van toorn op den verwaarloosden knaapliet oom Johannes zich verleiden de hand tegen hem op te heffon maar George omklemde de pols van den vertoornden man als met een ijzeren greep, zag hem met vlammende blikken aan en zei: »Dat zult gij wel laten." George gaf zijn vader een nauwkeurig verslag van het voorgevallene en het gevolg wasdat de broeders elkander in een geheel jaar niet meer zagen. De jonge musicus verliet Elberfeld zonder zijn oom in het nabu rige Barmen wedergezien te hebben liet zich eerst aan de universiteit te Bonn en daarna aan die te Heidel- berg inschrijven en voltooide zijne natuurkundige studiën in Leipzig. De colleges, de bierhuizen en de muziek namen al zijn tijd in beslagzoodat hij bijna in het geheel niet in aanraking kwam met familiën. Hij had gehoorzaamd aan het vaderlijk gezagwant hij hield veel van zijn vader en achtte hem hoog. Zijn ijverig streven om den vaderlijken wensch te vervullen was echter tevergeefs geweest. De wetenschap boeide hem niet, hij voelde er niet de minste roeping voor. De concerten, door de leden van het Conservatoire gegeven, trokken hem veel meer aan dan de colleges toch had hij zich met ijver op de studie der uatuurwetenschap toegelegd en den doctorstitel met glans behaald. Ingevolge den wensch van zijn vader, was hy toen naar het ouderlijke hnis teruggekeerd en had hij met nauwgezetheid, maar zonder eenige opgewektheid een gedeelte van de leiding der fabriek op zich genomen. Hij gaf zijn vader niet de minste aanleiding tot ontevredenheidmaar de opge drongen betrekking viel hem moeielijk en somtijds ge voelde hij zich diep ongelukkig. Hij sleet een eenzaam leven. De verhouding met oom Johannes was naar het •uiterlijk wel weder hersteld, maar geen van beiden had tot f 200.000 een vast recht van f 67.50 te heffen en 1.50 van elke f 1000 boven de f 100.000; van 2 tot 3 ton een vast recht van f 217.50 en f 2.50 voor elke f 1000 boven de 2 ton; boven de 3 ton een vast recht van f 467.50 en 3 per duizend boven de 2 ton. De commissie van rapporteurs verklaarde bij monde van den heer van Houten, dat zij al de amende menten niet volledig beoordeelen kon. Zij merkte alleen op, dat deze amendementen in het stelsel des ministers pasten en dus de oeconomie der wet niet verstoorden. De heer B o o 1 hield zijne bezwaren tegen de progressie theorie volde heeren Roëllen Schimmelpenninck van der Oye verklaarden alle amendementen af te stemmen; de heer H a r t o g h zou nog de voorkeur ge ven aan het amendement-Kolkman de heer G. v a n D e d e m was voor het amendement Tijdens, om daarin een equivalent te vinden voor de vermindering der grondbeslastingdo heer Haffmans was voor het amendement Tijdens waardoor de verhooging van den jeueveraccijns overbodig zou worden, en aan deze wetten het karakter van duurzaamheid zou worden gegeven de heer Zaaijer verklaarde zich geen vrees te laten aanjagen van de door den heer Poelman in uitzicht ge stelde vermeerdering van hot aantal kiezers. Nadat de minister de aanneming van alle amendementen ontraden had, werd het amendement Smeenge-Poelman verworpen met 74 tegen 15 stemmen dat van den heer Kolkman met 53 tegen 36 stemmen, dat van de heeren Tijdens Heldt met 74 tegen 15 stemmen waarna art. 10 aan genomen werd met 68 tegen 21 stemmen. Art. 11 werd goedgekeurd. Den 13 werd art. 12 bepalendedat de belasting plichtige aangeslagen wordt in de gemeente waar hij woont bij het begin zijner belastingschuldigheid in het loopend belastingjaaraangenomennadat op voorstel van den heer van der Kaay met 70 tegen 6 stemmen besloten was weg te laten de laatste bepaling van het art., dat bij den Koning in hooger beroep zou kunnen worden gekomenwanneer bij verschil van gevoelen over de plaats waar een belastingplichtige moet worden aangeslagen de minister van financiën eene beslissing had genomen. Een door den heer Levy ingediend amendement werd inge trokken na de verklaring des ministersdat dit artikel geen rechtsgeschil betrof, maar een zuiver huishoudelijk geschil van administratieven aard. Art. 13 luidende »De aanslag in de belasting is opgedragen aan de in specteurs der registratie, ieder in den kring'van zijne divisie. De gemeentebesturen zijn gohouden aan die inspecteurs op hun verzoek kosteloos inzage van de kohieren der hoofdelijke omslagen naar het inkomen te geven en toe te laten dat zij daarvan uittreksels of afschrift nemen of doen nemen. De ambtenarenressorteerende onder het departement van financiën geven aan dio inspecteursvoor zooveel noodig, inlichtingen uit de archieven van hunne kantoren, volgens regelen door den minister van financiën te stellen", werd na breedvoerige bespreking aangenomen met 68 tegen 16 stemmenna verwerping met 64 tegen 21 stemmen eener door den heer Bahlmann voorgestelde motieluidende »De Kamer, van oordeel, dat de regeling van den aanslag en de behandeling der bezwaarschriften zoowel bij de vermogensbelasting als bij de toegezegde bedrijfs belasting aan oen en hetzelfde korps ambtenaren dient te worden opgedragen, gaat over tot de orde van den dag. De artikelen 14 en 15 (formulier voor aangifte) wor den na bespreking met algemeene stemmen aangenomen. De beraadslaging over art. 16 (beantwoording van de op het belastingbiljet gedane vragen) ving aandoch liep niet af. Den 14 te half twee wordt de beraadsla ging voortgezet. De kunst ln dienst der reclame. In het trapportaal van het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem wordt thans eene zeer bijzondere ten toonstelling gehouden op het gebied der reclame. Eene kleine uitgezochte verzameling fransche en duitsche plakkaten hangen daar in bonte mengeling naast elkan der en het is eigenaardig de verschillende richtingen op te merken, welke de beide genoemde landen op dit gebied der kunst volgen. Naast de ernstige, serieus geteekende het voorval dat hen gescheiden hadooit vergeten. George's uitgangen bepaalden zich tot het huis van een groothandelaar, waar eenige van de vroegere «Eilanders" de bekende Wupperthaler dichterseen verongelukte schilder uit het naburige Düsseldorf met een genialen, maar helaas bedorven aanlegeen jong koopman die zich voor volksleider en politicus bekwaamde, een nog jong, maar zeer bekwaam arts, benevens eeuige philologen en juristen meermalen te zamen kwamen. Daar alleen voelde George zich vrij, want het was een klein, maar vroolijk, opgewekt gezelschap. Daar nam hij ongevraagd voor de piano plaats, improviseerde hymnen op de over winningen der Duitschers de fransch-duitsche oorlog was juist geëindigd met tallooze variatiën op het: «Seht, er kommt mit Preisgekrönt" van Handel. Dat waren de gelukkigste oogenblikken van zijne verbanning in het Wupperthal, zooals hij zich uitdrukte, en zijne oogen schitterenden van ware geestdrift, wanneer zijne vrienden hem opgetogen omringden en de hand drukten. Hij had Parijs en Londen vluchtig gezien, zich verbaasd over al het kolossale, de onvergelijkelijke kunstwerken met be wondering aangestaard maar hij had het gedaan zooals zoovele reizigers met den rood ingebonden reisgids onder den arm. Mismoedig was hij naar de rookende schoorsteenen van zijne grauwe geboorteplaats teruggekoerd en vaster dan ooit bleef hij bij zijn plan om musicus te worden. Zoo was een jaar voorbijgegaan en eindelijk was ook de oude heer Nordstetten overtuigd geworden van de on- verbeterlijkheid van zijn zoon, wiens talenten hij nooit in twijfel had getrokken. Op zekeren morgen gaf hij meesmuilend zijne toestemming. De vierentwintigjarige doctor mocht het stof van de fabriek afschudden en des kunstenaars loopbaan betreden. Drie jaren lang had George zich te Leipzig met koorts- achtigen ijver op de studie der muziek toegelegd. Met ernst en ook met succes. Hij had zich letterlijk om niets anders bekommerd, dan om generaal-bas en instrumen tatie. Alle klassieken alle romantieken, van Bach tot Schumann toe, had hij grondig bestudeerd. De verwon- plakkaten der duitsche tentoonstellingen vinden wij de luchtige, vroolijke, door humoristische teekening en tin telende kleuren de aandacht trekkende compositiën van den franschen teekenaar Cheret en de met landschappen en stadsgezichten versierde plakkaten van Fraipont. Het is alsof de nationale karakters der beide volken zich weerspiegelen in hunne opvatting van reclame maken. De opening der tentoonstelling van zilverwerken is op verlangen van eenige belangstellenden tot 1 Augustus verdaagd. Bij kon. besluit van den 13 Juni is wegens strijd met de wet vernietigd het besluit van den raad der gemeente Dokkum van 3 October 1891, tot toekenning van een subsidie van 350 aan de regelingscommissie der in Augustus van dat jaar aldaar gehouden landbouw tentoonstelling omdat vier van de zes leden die zich voor de toekenning van het subsidie tot dekking van het tekort op de rekening dier tentoonstelling verklaarden deel uitmaakten dier commissie en zich volgens art. 46 der gemeentewet dus van stemming hadden moeten ont houden. Bij burgemeester en wethouders van Charlois is een wetsvoorstel van Gedeputeerde Staten ingekomen beoogende de vereeniging van die gemeente met de ge meente Rotterdam. De rechten op het r. k. dagblad De Tijd zijn uit particuliere handen overgegaan in die eener commandi taire vennootschap. Volgens eene in dat blad opgenomen kennisgevingzal weldra aan de lezers mededeeling ge schieden van de hun zeker hoogst welkome en aange name gevolgen, welke eerlang uit dio veraudering zullen voortvloeien. De voor 30 jaren voor 75000 gekochte groote hofstede van wijlen den heer P. Korst in den Bolspolder onder Steenbergen heeft thans ƒ35300 opgebracht. De feestviering ter gelegenheid van het 75jarig bestaan der Vereeniging tot bevordering van de belangen des Boekhandels te Amsterdam is bepaald op zondag 31 Juli tot dinsdag 2 Augustus. Zondagavond is er plechtige receptie in Krasnapolsky, maandag algemeene vergadering opening van de internationale tentoonstel ling voor boekhandel en aanverwante vakken in 't Paleis van Volksvlijt en feestdiner dinsdag voortzetting der vergadering en een uitstapje naar Hilversum. De cata logus der te houden tentoonstelling zal een groot kwarto boekdeel van 36 vel druks vormen waaraan niet minder dan 26 drukkers-firma's hare medewerking hebben ver leend terwijl door 14 papierhandelaars het benoodigde papier is afgestaan- en 3 fabrikanten van drukinkt hun artikel er voor hebben geleverd. 12 Boekbinders hebben zich bereid verklaard de zorg voor het binden van een zeker getal Ex. op zich t£ nemen. Een door den heer L. W. R. Wenckenbach ont worpen, in kleuren gedrukte titel zal het boek openen; de ingenaaide exemplaren zullen voorzien zijn van een gesteendrukten omslag naar de teekening van den heer Hobbe Smith. Deze catalogus vormt dus op zichzelf eene tentoonstelling in het klein en zal een zeer be- laugwekkenden blik gunnen op hetgeen voor de samen stelling van het boek alzoo tot staud kan worden gebracht. Het bericht in het vorig nummer nopens het go- benrdo met een hondenwagen bij den Ucemsterring- «lijk was niet volledig. Vermeld had behooren te worden, dat de bakker, zonder te onderzoeken of de honden zich bezeerd, wellicht de pooten gebroken hadden ze in het tuig hangende in het water lietde koppen slechts boven, terwijl hij aan den kant staande het maar gedeeltelijk nat geworden brood uit den wagen in een mand verza melde. De manzegt het berichtheeft zichdoor bijtijds van den wagen te springen, voor eene beklemming tusschen de boomen weten te vrijwaren. Gelukkig Maar een nat pak ware hem gogund geweest't is roe keloos en wreed om de snelheid van den afrit van een hoogen dijk door eigen lichaamsgewicht te vermeerderen, in stede van haar te temperen door achter den wagen te loopen dien vast te houden, 't Is ergerlijk dat het genot van een rit door den weelderigen Beemster steeds vergald wordt door het gezicht van mishandelde hou den en mishandelde boomen. derlijke dingen, waartoe zijn buitengewoon goed geheugen hem in staat stelde, waren in alle muzikale kringen bekend. Allerlei anecdoten omtrent hem waren in om loop. Men verteldedat een medestudent ter wille van eene weddenschap George midden in den nacht wakker geschud en den slaapdronkene de vraag voorge legd had»Wat is de twaalfde maat uit het tweede gedeelte van de zevende Symphonie En George had even nagedacht en toen geeuwendmet half gesloten oogen zijn plaaggeest de bedoelde maat voor al de stemmen van het orkest gedicteerd en was daarna op de andere zijde gaan liggen en weer inge slapen. Hij beantwoordde volkomen aan de verwachting die men van hem gekoesterd had. Zijne leermeesters ver klaarden éénstemmigdat hij een der veelbelovendste musici was. Zijne eerste compositiewaarop hij nu met recht «Opus 1" zette, eene sonate voor viool, werd door de kenners algemeen geprezen. Zij werd op het programma geplaatst van. het «Gewandhaus"vond levendigen bijval bij het publiek en Joseph Joachim nam haar in zijn répertoire op. Na drie jaren in Leipzig te hebben doorgebracht, begaf George zich in October 1875 naar Berlijn, met een on telbaar aantal aanbevelingsbrieven. Zijn vader had hem schriftelijk ingeleid bij de aanzienlijkste handelsfamiliën uit Leipzig bracht hij brieven mede voor de voornaamste en invloedrijkste musici. George, die gaarne in het cen trum der beschaving wilde leven en van de voordeelen, die de wereldstad aanbiedt, partij trekken, legde zich echter allereerst en met grooten ernst op zijn eerste groote werk toe, de opera «Bath-Seba". Hij had daarom onmiddellijk op de mogelijkheid gewezendat hij van deze vrien delijke aanbevelingen wellicht eerst zeer laatmisschien ook in het geheel geen gebruik zou kunnen maken. Hg vond een woning in de stille Sttilerstraszomet het uitzicht op de boomen van den Thiergarten en richtte zich daar zoo gezellig mogelijk in. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2