Buitenland. Binnenland Ten slotte willen wij ditmaal nog de aandacht vestigen op het J11 pansrhe tooneelspel, dat onder den naam van .Verkochte glimlachjes" door Gebr van Lier in de Amstelstraat voor het voetlicht wordt gebracht. Het stuk op zichzelf zon zeker geen gang naar don schouw burg waard zijn, ondanks enkele treffende tooneelen, die daarin voorkomen, maar prachtige décors, goed geslaagde licht-effecten en het eigenaardige japansche cachet maken veel goed. Werkelijk aardig zijn de waaierdansen, ter wijl in het derde bedrijf do brug die over een beekje is geslagenwaarlangs een bootje wordt voortgeroeid avond aan avond een stormachtig applaus doet opgaan. Wie zich aangetrokken gevoelde tot >de Mikado", zal in »Verkochte glimlachjes" ongetwijfeld veel van zijne gading vinden. BEIiWlE. Den 14 heeft de Kamer tot haren voor zitter gekozen den heer de Lantsheere en tot onder-voor zitters de heeren Tack en van Wambeke. Den 15 stelde de minister-president Beornaert in de zitting dor Kamer voor, eene commissie te benoemen van afgevaardigden uit boide partijenom na de vacan tia verslag over de grondwetsherziening uit te brengen. De heer Frère-Orban meende, dat de regeering eerst hare denkbeelden moest kenbaar maken. Een voorstel, als thans door den minister-president gedaan werd had reeds bij de centrale sectie schipbreuk geleden. Voordat men tot eene transactie beslootmoest men bekend zijn met de gevoelens der regeering en met die der meerderheid. In den loop der zitting verklaarde de heer Janson, dat hij en zijne staatkundige vrienden in de aanstaande week een voorstel zouden indienen ten gunste van het algemeen stemrecht. Alle leden zullen het Te-Deum bijwonen op den 21 (nationalen feestdag.) BIJITSCHIiAAD. Den 13 verklaarde de procureur- generaal bij het gerechtshof te Kleef, dat naar zijne meening de onschuld van Buschofl gebleken was en dat hij dus uit volle overtuiging het niet-schuldig voordroeg. Den 14 luidde de uitspraak der juryniet schuldig waarna hij vrijgesproken werd. Te Schliersee heeft eene wolkbreuk groote schade vor- oorzaakt doch is niemand daarbjj omgekomen. MN'ClElliAWD. Tot den 15 waren gekozen 253 conservatieven 48 unionisten 250 Gladstonianen 8 Parnellisteu en 59 anti-Parnellisten. De conservatieven wonnen 16de unionisten 7, de Gladstonianen 73 zetels. FRAHTHRlJK. De nieuw opgetreden minister van marine Burdeauheeft aan kolonel Dodds het opper bevel over de land- en zeemacht in Dahomey opgedragen. De president der republiek heeft bij gelegenheid van het nationale feest op den 14 als naar gewoonte aan 1074 personen, die veroordeeld zijn tot lichte straffen, vermindering of geheele kwijtschelding van straf verleend. De cholera-epidemie in het noorden en westen van Parijs breidt zich zeer uit. Te Aubervilliers kwamen den 13 146 gevallen voor, waarvan 3 met doodelijken afloop Ramp te Salnt-Ccrvals. Omtrent deze ramp, welke waarschijnlijk aan 160 menschen het leven heeft gekost, worden langzamerhand meer bijzonderheden bekend. De ramp zou door den gletscher Tête Rousse veroorzaakt zijn. Den 14 waren reeds omstreeks 70 lijken opgehaald, te Saint-Martin o. a. een man op een matras. Te Sallanches lagen in eene schuur op stroo vijftien (zeven mannen zeven vrouwen en een jongen) naast elkander, zoo schrikkelijk.gehavond, dat zij geheel onherkenbaar waren en van kleeding ge heel beroofd. Een jongman had niets meer aan dan een zwarte das. Van een vrouw waren de beenen en het hoofd weg geslagen. Een der vrouwen donker van huid bezocht sedert jaren de badinrichtingzij heette in de wandeling »de Mulattin", maar niemand weet haren waren naam. Sommige personen zijn op merkwaardige wijze gered, o. a. vijftien badgasten door den geneesheerdie het gedrnisch van de naderende massa hoorende, de deuren van al de slaapkamers in de nabijheid van de zijne openrukte eu de lieden door een venster naar eene veilige plaats bracht. De kappers der inrichting sloegen in allerijl eene brug, waarover twintig anderen naar de hooger gelegen rotsen ontkwamen. Een meisje uit Sal lanches kon eerst gered worden, na drie uren lang in de modder te hebben gezeten. In het dorp Fayet was een huisje vijfhonderd el ver weggesleept en tot aan het dak in de modder gedompeld. Do eigenares lag op een ijsblok van 2 el in het vierkant; zij verklaardo volstrekt niet te weten, hoe zij daar ge komen was. Slechts met groote moeite kon men haar bereiken. Tot aan de schouders moest men door de modder waden, onder groot gevaar van daarin te stikken. Eene ongelsche dame, door' het rumoer gewekt, stond op, kleedde zich kalm aan, sloot de deur harer kamer, stak den sleutel in den zak en ging een brief aan hare familie zitten schrijven om afscheid te nemen. Juist het gedeelte van het gobouwwaar zij zich bevondbleef gespaard. Twee chalets werden vijfhonderd el ver weggesleept, doch de bewoners werden allon gered. In het dorp Bionnay zijn 8 huizen vernield en 27 lijken gevondente Fayet 40 lijken. Een deendie bij de ontploffing op de stoomboot Mont-Blanc gered werd, kwam hier om het loven. Senaat. Minister Ribot heeft don 13 op eene vraag, of de regeering ter bescherming van Portugals' schuld- eischers tusschen beide zou komen en of de mogendheden gezamenlijke stappen zouden doen geantwoord dat bij de zaak gewichtige belangen betrokken waren en de regeering niet onverschillig wilde blijven. Hij erkende, dat Portugal's toestand moeielijk was maarzoo de fransche regeering niet handelend optradzouden de schuldeischers don tijd met onderhandelingen verliezon. De regeering zou overwogen, wat zij vermocht. Den 13 is de zitting der Kamers gesloten. OOSTENRIJK.-IIOXtlAHIJIl. In het oosten- rijkscho Huis van Afgevaardigden heeft de anti-semiet Hauck de regeering geïnterpelleerd over de boursspecu- latiën in granen en gevraagd, of de minister geneigd was om een wetsontwerp in te dienen om leveringen op tijd enz. te beletten. De hongaarsche Kamer hoeft den 14 in laatste lezing het geheele wetsontwerp tot munthervorming aangenomen en juichte ten slotte den minister van financiën toe. De afgevaardigde graaf Apponyi vroeg aan de regeering inlichtingen over de houdingdie zij tegenover de Ru- meeusche beweging in Hongarije zal aannemen. De minister-president antwoordde dat de Rumeensche re- goering in Hongarije strenge maatregelen tegen deze beweging had genomen daar zij doordrongen was van de noodzakelijkheiddo vriendschappelijke betrekking met Hongarije te handhaven. Mocht de beweging der Rumeensche ingezetenen in Hongarije te ernsitg worden, dan zouden maatregelen genomen worden. Op voorstel van graaf Apponyi werd van deze verklaring van den minister-president nota genomen. ZWITSERLAND. Bij het feestmaal ter gelegenheid van den schietwedstrijd te Glarus, hield de president der Republiek eene redevoering over hot vraagstuk dor on zijdigheid van Zwitserland, in verband met eene onlangs verschenen italiaansche brochure. >Wij zijn vast besloten," zeide hij, »in vrede met al onze naburen te leven en onzen plicht als onzijdigeu staat te vervullen. Wij verwerpen elk plan van bondge nootschap, hoe ook genaamd. Wij hebben geen behoefte aan de raadgevingen van het buitenland om te weten wat ons te doen staat. Niet tevergeefs hebben wij mil- lioenen uitgegeven voor de versterking van den Gothard wij toonden daardoor ons vaste voornemen om ons gewa penderhand te verzetten tegen al wie ongevraagd de gren zen van ons land zou willen overschrijden. Bij een aan val zullen wij onze bondgenooten weten te kiezen." Ten opzichte van de onderhandelingen over een han delsverdrag met Frankrijk zeide hij, dat die nog niet naar wensch geslaagd waren. Wij twijfelen niet," verklaarde hij, »aan den goeden wil van de fransche regeering, maar het stelsel van bescherming legt aan de onderhan delingen moeielijkheden in den weg. Wij kunnen niet gelooven dat Frankrijkwaarmede wij steeds op zoo goeden voet staan eene verkoeling zou willen zien in treden ten gevolge van de afbreking der handelsbe trekkingen. De machinist der boot Mont-Blanc, Fornerod genaamd en reeds twintig jaar in dienst der Maatschappij, is in verzekerde bewaring gesteld, terwijl een rechterlijk on derzoek naar de oorzaak der ramp is aangevangen. Later is de directeur der Maatschappij Samuel Rochat, ook gevangen genomen, na een verhoor te hebben ondergaan. De gemeenteraad van Lausanne heeft den 11 ten tee- ken van ronw zijne vergadering verdaagd. VBRKEBIIGDE STATEST. Den 13 is het voor stel, om het wetsontwerp Stewart voor de vrije aanmunting van zilver dien dag en den 14 in behandeling te nemen, bij stemming verworpen. In de Nederlander van 1 Juli, te Chicago versche nen, komt het volgende voor onder het opschrift Mrs. de Jong, waarboven haar portret. Zjj die Roseland heeft gekend toen het nog Hooge Prairie heette toen het riet groeide 4 voet hoog waar nu de heerlijkste tuinvruchten u toelachen toen er wol ven rondliepen zoo talrijk als nu honden, toen een bijkans onberijdbare weg de schaarsche ver verspreide woningen onderling verbondtoen alleen van tijd tot tijd een evangeliedienaar hier kwam om te doopente troosten te vermanen en het schoolonderwijs uitsluitend het werk was van den huisvader, zij, die Roseland zóó heeft ge kend, is Mrs. G. de Jong- Zij heet eigenlijk Geertje Eenigenburg. Het wordt den 17en Juli 82 jaren, dat zij in het Noordhollandsche dorp Schoorl het levenslicht aanschouwde. In het jaar 1834 >kort na Alkmaarsche koemarkt", met Jacob de Jong gehuwd, besloot het paar in 1849 naar Amerika te ver huizen. Met hen gingen de personen en gezinnen van Klaas Dalenberg, Pieter Dalenberg, Kornelis Kuiper, van der Syde, Jan Braas, Jan Ton, Hannes Ambul, Jan Jonker en zijn vrouw, en hun broer Pieter de Jong. Niet erg voorspoedig was de reis. Aan boord van het zeilschip brak de cholera uit, waaraan 18 volwassenen en vele kinderen ook drie van haar zelve overle den. Over Buffalo ging de tocht naar Chicago en van daar per ossewagen de Hooge Prairie in. In die ge noemden hebben wij den kern van Roseland, van het nu zoo talrijk bezochte, zoo overvloedig gezegend Roseland. Drie eu veertig jaren te Roseland, tot den 27sten Maart 1875 met haar man, die op dien dag in 66jarigen leef tijd overleed. Drie en veertig jaren aaneen aan Michigan ave. doorgebracht, in wel en wee, in teleurstelling en verrassing, in hoop en vrees Drie en voertig jaren, de eersten daarvan al werkende, al zorgende, al zaaiende, de laatsten daarvan rustende, genietende, oogstende. Hare talrijke familieMrs. de Jong werd moeder van 16 kinderen, waarvan nu nog zes in leven eischte al de kracht van haar lichaam en geest. God loonde en ze gende haar. Welstand en algemeene achting werden haar deel en hare kinderen zag zij wandelen in hare voet stappen, komen tot rijkdom en eer. 't Is wel bekend en vindt bij niemand tegenspraak de familie de Jong behoort te Roseland tot de meest gezione. Mr. de Jong is jaren lang supervisor geweest en nog ouderling en kerkvoogd der eerste gereformeerde gemeente, gelijk mr. Joris de Jong die gemeente als diaken dient. Ook mr. Jan de Jong, gelijk mr. Dirk van Vuren, gehuwd met Maartje de Jong. Die zes nog levende kinderen der waardige oude hebben niet alleen kinderen, maar sommigen zelfs kindereu van hunne kin- ren. Met de haren vertegenwoordigt mr. de Jong een tijdvak van vier geslachten. En hoever de loten van dien stam zich ook uitstrekken, allen zijn zij nuttig, allen worden mot eere genoemd. Is niet ds. J. C. de Jong, zoon van mr. Pieter de Jong, de geliefde predikant van Englewood, niet do neef onzer waardige matrone Zoo behoelt de oude grootmoeder waarlijk niet alleen te zijn. En zit zij soms in eenzaamheid in haar welin- gerieht woonvertrek, alleen is zij nooit. Haar langdurig verleden levert haar een rijken schat van herinneringen op. Nu eens gaat haar geest terug naar het dorpke Schoorl, met zijn groene weide, zijn oude kerk, zijn rieten daken. Weer is zij jong weer melkt zij de koeien en bereidt zij de kaas. Dan weer toeft zij bij haar lange en bange reis van the Old Country naar hier en bij hare worsteling, ontberingen en teleurstellingen, zoo rijkelijk door zegeningen, verrassingen en vreugden vervangen. En dikwijls toeven hare gedachten hij de vier kinder- graven in Holland bij het drietal op de oceaan haar ontnomen en bij hen aan wier doodsbed hier zij moest staanom niet haren waardigen man te vergeten in wiens liefde zij een schat vond zonder einde. Ged. Staten van Zuidholland hebben vernietigd het besluit van burg. en weth. van 's-Gravenhagewaarbij aan de ned. herv. gemeente te Scheveningen geweigerd is de bouw oener nieuwe kerk in de Damstraat te Sche veningen op het terrein der villa Sylva, en daartoe als nog vergunning verleend. De Rijksmiddelen hebben in Juni opgebracht 10,541,706 tegen f 8,605,223 in 1891 en in het eerste halfjaar 1892 55,090,239 tegen 52,396,554 in 1891. De helft der raming is 57,894,725. Een oppassend huisvader te Tilburgdie in de vorige week in eene afgelegen wijk 's avonds door eenige dronken personen aangevallen, in eene sloot geworpen en met een messteek gewond werd is aan de gevolgen daar van in het gasthuis aldaar overleden. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft bevestigd het vonnis der arr. rechtbank te Winschotenwaarbij de bekende in- en uitbreker W. Schroder veroordeeld is tot 9 jaren gevangenisstraf. Te Zandvoort is tot onderwijzer benoemd T. P. den Baars. De lading van het bij Egmond aan Zee ge strande schip »Menno" hoeft don 14 in openbare veiling opgebracht f 3200. Professor H. Treub aan de Universiteit te Leiden is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 13 met 17 tegen 5 stemmen 300 toelage verleend voor den aanstaanden schietwetstrijd der vereeniging van offi cieren der schutterij in Nederland. Den 13 is te 's-Gravenhage aanbesteed het ophoo- gen tot 7.90 el boven Amsterdamsch peil van den be- teugelingsdijk der Heerenwaardensche overlaten tusschen den Huischendijk en de Laugestraaten het aanbrengen van voorzieningen aan dien beteugelingsdijk onder de gemeente Heerewaarden behoorende tot de werken voor het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas, geraamd op f 118,000. Laagste inschrijver was de heer J. Volker Jz. te Jutfaas, voor 82,000. Bij een onweder op den 13 dat boven Gennep en omstreken woedde is de commies 4e klasse bij 's Rijks belastingen J. W. Kerkhof te Middelaar door den bliksem gedood. Te Geesteren werd een meisje op het veld werkzaam, en te Wellerlooi een man in een winkel doodelijk door den bliksem getroffen. In den nacht van den 13 op den 14 is te Beverwijk aangehouden zekere B. van Uitgeest, die daar rondzwierf en zich in de laatste dagen had schuldig gemaakt aan diefstal van do meest uiteenloopende zaken, als konijnen, pantoffelsschoenen enz.welke voorwerpen bij hem werden gevonden. Den 13 en 14 zijn te Amsterdam 9 van de 14 voor de hoofdakte geëxamineerden geslaagd, namelijk de dames G. H. M. van den Berg, A. R. Eekhoff, A. C. G. M. Frederiks C. E. Geurts, M. Giosberts en A. B. Hes- terman te Amsterdam, A. M. Buijs te Zaandam, J. C. M. Gerris te Rotterdam en E, H. Hendriks te Amers foort den 14 slaagde te Zwolle J. Bakker te Zaandam. Het provinciaal bestuur van Noordholland heeft den 14 te Haarlem bij enkele inschrijving aanbesteed het voltooien van het reminingswerk, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal, geraamd op f 33700. Laagste inschrijver de heer H. Doutekom te Amsterdam voor 32200. Den 14 zijn benoemd tot directeuren van de Ne- derlandsche Maatschappjj tot bevordering van nijverheid de heeren H. Figee en mr. A.J. Enschedé te Haarlem, in plaats van de aftredende leden, de heeren dr. D. de Haan en G. A. A. Middelberg aldaar, en de heer dr. D. de Loos te Leiden, in plaats van den hoer mr. J. C. Meijer te Leeuwarden. Tot president van directeuren werd benoemd de heer S. J. graaf van Limburg Stirum te Haarlem. De heeren mr. J. Heemskerk Azn. en J. E. W. Conrad hadden verzocht, daarvoor niet in aan merking te komen. Den 11 des avonds hebben te Bergen op Zoom naar aanleiding van het optreden van het Heilslegerwaar tegen de bevolking gekant was, wanordelijkheden plaats gehad welke een krachtig optreden der politie en der maréchaussées noodig maakten waarbij verscheidene personen gewond werden. Een adres is in oml oop waarbij een onderzoek naar hot voorgevallene gevraagd wordt, omdat dit optreden te krachtig wordt geacht. Den 13 speelden tusschen half negen en negen uur eenige jongens op eene schuitliggende in de Prinsen gracht bij de Leidschegracht te Amsterdam, toen een hunner met het hoofd bekneld geraakte tusschen het gat van den mast en een balkmet bet gevolgdat hij onmiddellijk dood was. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 13 met 19 tegen 9 stemmeu besloten de koffiehuizen te openen des zomers te 4 en des winters te 5 uren en de localiteiten met vergunning 2 uur later, en met 28 tegen 5 stemmen gehandhaafd de bepalingdat de burge meester zal beslissen over het al dan niet houden van een optocht. Den 14 is aan den Haagwog te Delft een onbekend man plotseling dood gebleven tengevolge van overmatig gebruik van sterken drank. De Prov. Staten van Groningen hebben den 14 met 24 tegen 13 stemmen besloten tot het heffen van 33'/j opcenten, in plaats van 35, zooals was voorgesteld. De gemeentoraad van Leiden heeft den 14, na eene geheime zitting van ongeveer 2 uren, het door den ge meente-architect aangevraagde ontslag met 1 Augustus eervol verleendmet voorbehoud van alle rechten die de gemeente tegenover hem mocht kunnen doen gelden, met hot oog op de bijrokening van de stadsgehoorzaal, groot f 24000, welke door eene commissie nog onder zocht wordt. De arr. rechtbank te Amsterdam heeft don 15 den notaris D. Bonnerman aldaar schuldig verklaard aan verduistering en valschheid in geschrifte in zijne hoe danigheid van notaris gepleegd, en veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf zonder aftrek der voorloopigo hech tenis. Stoomdr. v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 6