De Draag naar het Westen. No. 86. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. WOENSDAG 26 J L I. FEUILLETON. Buitenland. ALKMAARSCHE ((KRAAI. Deze Courant woidt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het gekeele rijk 1, De 3 nummers f 0,<»6. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brioven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Tentoonstelling van den Boekhandel en aanverwante vakken. Men schrijft ons uit Amsterdam van maandagavond In de wereld van boekdrukkers en uitgevers heerschte in de jongste maanden een eigenaardige drukte. De beste krachten werden aan het werk gezet, niet het geringste foutje werd door den chef vergoelijkt en geen kosten of moeiten werden gespaard om zooveel mogelijk der voor treffelijkheid nabij te komen. Wat was er gaande? De dag naderde, waarop de Vereenigiog tot Bevorde ring van de Belangen des Boekhandels haar 75jarig be staan zou vieren door eene tentoonstellingwaaraan buitenlandsche en binnenlandsche krachten do gelegonheid zon worden geopend om zich te meten op het gebied der boekdrukkunst en aanverwante vakken. De eer van Ne derland was hier in het spelhet gold hier den goeden naam op te houden, dien de vaderlandsche printerskonst in den vreemde geniet. Het lage land aan de oevers der zee, waar de Elseviers groot werden en eertijds het kaarten materiaal uit alle deelen van Europa onnavolgbaar op steen werd gebrachtwilde toonen dat 't ook nu nog zonen teltdie kunnen mededingen met de kostelijke werkstukken uit buitenlandsche ateliers. Voorwaar, een edele strijd Een strijd, die aller belangstelling verdient, die recht heeft op waardeering van allen, voor wie 't een gruwel is, als men zijn volk een nation éteinte waagt te noemen. Hedenmiddag werd deze tentoonstelling, die op de ge- heele ruimte van het Paleis voor Volksvlijt beslag legt, mot allen eenvoud geopend. De luisterrijke viering van dit gedenkwaardige feit zal den 1 Augustus plaats hebben, omdat deze datum de eigenlijke herinneringsdag is van de Vereeniging voor den Boekhandel. Onze lezers zullen zeker niet verwachten, nu reeds een overzicht te ontvangen van het voornaamste, dat is ge ëtaleerd. Ons verslag zou voor het grootste deel in den toekomenden tijd geschreven moeten wordenwant hoewel gaarne hulde brengende aan den ijver waarmee in de laatste drie dagen en nachten is voortgewerkt moet ons toch do erkentenis van het hart, dat het aan wezige niet meer is dan een schim van hetgeen er komen zal. Men arbeidt echter met den meesten spoed zoodat binnen weinige dagen de voltooiing van het geheel mag worden tegemoet gezien. De commissie, die deze zoo veelbelovende tentoonstel ling heeft geregeld en verder regelen zal, bestaat uit de heeren F. Adama Scheltema (firma Frederik Muller Co.,) Jan F. M. Sterck (firma C. L. van Langenhnysen,) S. Warendorf (firma Van Holkema Warendorf,) K. Groesbeek (firma Scheltema Holkema's Boekhandel,) N. G. van Kampen (firma P. N. Kampen Zoon,) L. van Leer (firma L. van Leer Co.,) J. Proost Jr. (firma J. Brandt Zoon,) A. Roeloffzon (firma Roeloffzen Hü fi ner,) G. Schillemans (firma W. J. Thieme Co.,) F. C. D. Thieme (firma H. C. A. Thieme) en R. W. P. de Vries. De drie eerstgenoemde heeren, die het uitvoerend 5) HOOFDSTUK III. Zonderling Die twee, die George en Lolo, bespraken tamelijk ernstige zaken. Zij hadden elkander dikwijls ontmoet, maar nooit gesproken. Lolo wist zeer goed, dat Stephanie haar niet bjjzonder genegen was, en zij be antwoordde die gezindheid op gelijke wijze. De vriend schappelijke verhouding tnsschen do mooie vrouw van den handelsraad en Nordstettenwaarover de geheele stad op- en aanmerkingen maakte, was ook de oorzaak geweest, dat de bekoorlijke Lolo den slanken musicus niet erg genegen was. Zij vond dat hij er uitzag als een Jezuietzij kon hem niet uitstaan. George had zijner zijds niet veel liefs van Lolo vernomen uit den mond van zijne leidsvrouwbovendien strekte het feitdat dit verrukkelijk schoone, jopge, teere wezentje den dikken, plompen, achtentwintig jaar ouderen Ehrike t«t echtge noot genomen had, niet om George een hoog denkbeeld van haar te geven, wel echter om de ongunstige opinie, die hij van haar gekregen had te versterken. Dezen avond spraken zij voor de eerste maal met elkander en beiden waren verbaasd over de onrecht vaardige wijze waarop zij elkander beoordeeld hadden. Na een gesprek over onverschillige zaken hadden zij dat gelijktijdig opgemerktzij voelden dat zij elkander onrecht gedaan en iets goed te maken hadden en bei den wedijverden nu in beleefdheid. Zij waren bepaald verrast, dat zij op eens zooveel symphatie voor elkander gevoeldenzijdie wel tienmaal reeds in elkanders gezelschap geweest en elkander telkens als bij afspraak uit den weg gegaan waren. Comité vormen, zijn resp. Voorzitter, Secretaris en Pen ningmeester. »Het lot eener tentoonstelling" zoo schrijft deze commissie in een voorrede van haar catalogus »is niet ongelijk aan dat van den vlinder na een lange periode van voorbereiding een schitterend maar kort bestaan. Die kortstondige schittering zou evenwol een schrale troost voor ons zijn, waren wij niet overtuigd dat van een krachtig leven hoe - beperkt ook van duur een invloed kan uitgaan, die gedurende vele jaren zogenrijk nawerkt. Wanneer de beste en fraaiste boeken der laatste jaren, hier uitgestald, weder naar hunne fondszolders zullen zijn teruggekeerd, wanneer aan de vroolijk snorrende machi- neriën(') het stilzwijgen zal zijn opgelegden zij in duizenden deelen afgebroken, weer de terugreis naar haar vaderland hebbon aanvaard wanneer de binders hunne beste beentjes, hier voorgezet, weer naar zich zullen heb ben gehaald, wanneer de aardige primitieve boeken en geschriften van Polynesië, de gewaardeerde bijdrage van het Genootschap Natura Artis Magistra, weder in deu defigen museum-slaap zullen zijn teruggezonken, waaruit ons tentoonstellingsplan hen korten tijd heeft opgeschrikt, wanneer al de inkt, hior uitgestald, zal zijn verbruikt op al het hier aanwezige papier, dan, ja dan hopen wij dat daarmeé niet alles zal zijn gezegd, dat daar mee niet alles zal zijn afgoloopen. Dan hopen wij dat bij onze uitgevers en debitanten na het zien van zóó uitmuntenden boekenschat menig vruchtbaar denkbeeld zal zijn opgekomen dat allen die iets met de edele printerskonst uitstaande hebben door aanschouwing van hot geëxposeerde en door verkeer met de exposanten iets zullen hebben geleerd dat zoowel onze binders, als het voor hunne kunst tren onzent zoo weinig ontwikkeld publiek, voortaan hoogere eischeu zullen stellen aan het uiterlijk van »des geestes beste kind", dan hopen wij dat geon lid onzer Vereeniging deze tentoonstelling zal hebbon bozochtzonder dat hij van haar, door opmerking, door leering, door aanknooping van nieüwe relatiën, eeuig blijvend nut hebbe weggedragen. De resultateu dor vroegere, op zooveel kleinere schaal door onze Vereeniging gehouden tentoonstellingen, wet tigen bet vertrouwen dat onze hoop geen ijdele illusie zal zijn." Van heeler harte vereenigen wij ons met dezen wensch der Commissie. Voorzooverre daarover nu reeds valt te oordeelenheeft men zich van alle kauten de meeste moeite voor deze expositie gegeven, die iets eenigs belooft te worden in dit aan tentoonstellingen zoo overrijke jaar. Dat is echter een belofte voor de toekomst en 't kau niet goed zijn daarbij uitvoerig stil te staan nu het heden reeds iets hoeft opgeleverd, zóó keurig, zóó smaak vol dat men zonder overdrijving mag voorspellen dat 't een monument zal blijven in de geschiedenis van de nederlandsche boekdrukkunst. Wij bedoelen den catalogus - (J) Zoo staat dit woord gespeld. Jammer, dat deze drukfout is ingeslopen. George betuigde daarover onverholen zijne verbazing. »Ik heb mij eene geheel andere voorstelling van u gemaakt," sprak hij, terwijl de tonen van eene in de danszaal gespeelde quadrille uit de »Grand'Duchesse de Gérolstein" tot hen doordrongen, »ik stelde mij u veel pretentieuser voor." »Nu gij zoo openhartig zijt, mag ik het ook wezen," antwoordde Lolo, terwijl zij haar grooten waaier voort durend heen en weer bewoog en hem lachend aankeek. »Ik beu een beetje bang voor u geweest. Ik hield u voor iemand, die erg sarcastisch en hatelijk zijn kon, en verkeerde in doodelijken angst, toen gij n aan mij liet voorsteüen, dat ik u door eene of andere onhandigheid aanleiding zou kunnen geven tot eene spitsvondige op merking Daarvan draagt mijn ongelukkig gezicht weer de schuld!" riep George uit. Ik zal den baard moeten laten groeien, want zoolang ik mij scheerkan ik de verdenking dat ik een intrigant ben blijkbaar niet ontgaan Ik hoop echter dat gij thans van mijne volmaakte onschuld over tuigd zult wezen. Ik bezit volstrekt geen aanleg voor sarcasme en ben veel te dankbaardat ik eindelijk in de Berlijnsche wereld mag verkeoren, om mij geroepen te gevoelen tot het maken van spitsvoudige opmerkingen." Houdt gij dus vau Berlijn?" Hartstochtelijk veel I In tegenstelling met vele anderen beken ik zelfs dat ik een oprecht vriend bon van deze veel belasterde winterpartijen die in waarheid veel beter zijn dan men vertelt." »Ik zal mij wel in acht nemen u niet tegen te spreken," antwoordde Lolo lachend. »Ik behoor tot de weinige Berljjnsche vrouwen die in Berlijn geboren zjjn. Ik wed, dat gij er hier nauwelijks een dozijn zult vinden. De Wilprechts en wij zijn uit het oostelijk gedeelte der stad hierheen gekomen met misschien nog drie of vier andere familiën. Alle overigen zijn hulptroepen van de laatste twintig jaren. Ga maar eens na of er onder de honderd envijftig gasten, die hier bijeen zijn, wel een half dozijn gevonden worden die in de laatste tien jaren eene uit- noodiging van gene zijde van den Dömhoffplatz hebben ontvangen en aangenomen. Ons Berlijn het Berlijn dat meesterstuk van uitvoering, waaraan zooveel uitmun tende Hollandsche krachten hunne talenten hebben gewijd. Daarmee is niet gezegd, dat alles, wat in dien catalogus voorkomtonvoorwaardelijk valt te roemen. Maar voor do bladendie verraden dat niet alleen het publiek maar ook sommige drukkers lijden aan gebrek aan smaak, vindt men ruimschoots vergoeding voor het werk dat in een buitenlandsch atelier niet zou zijn te overtreffen. Voor nauwkeurige bestudeering is het boekdoel nog te kort in het licht, doch wij mogen dit eerste verslag niet wegzenden zonder onze hulde te hebben gebracht aan het meesterwerk der zincografische inrichting van de heeren Roeloffzen Htibner en do voortreffelijk geslaagde proeven van het drukwerk des heeren J. H. de Bussy. Wie dien catalogus machtig weet te worden sla den 24e bladzijde op en oordeole dan of de huidige boek drukkers hun voorvaderen te schande maken. Jammer ontzaglijk jammer alleen dat het doordrukken van de vorige pagina niet zorgvuldiger is vermeden. HKliWIK. Te Arlon gedurende meer dan 40 jaren vertegenwoordigd door wijlen den gematigd-liberalen afgevaardigde Tesch is den 16 do minister van Staat Nothomb katholiekoud-voorzitter der conservatieve vergadering te Brussel doch aanhanger van algemeen stemrechttot lid der Kamer gekozen. EXGELAND. Bij do groote wedrennen in Sandown- Park is de prijs van 240.000 gewonnen door Orme het paard van den hertog van Westminster, dat voor eeni- gen tijd vermoed werd vergiftigd te ziju. Tot den 17 's naWits 2 uren waren gekozen 261 conser vatieven 50 unioniston 271 Gladstonianen 9 Parnel- liston en 67 auti-Parnollisten. De conservatieven wonnen 17, de unionisten 8, de Gladstonianen 75 zetels. Justus Maccarthy, hoofd der anti-Parnellisten, is in North-Long- ford gekozen. In de vorige week is de heer Charles Dilke, voor eenige jaren schuldig bevonden aan echtbreuk en meineed tot lid van het Lagerhuis gekozen. FKAi'liHIJH. Wilson, de schoonzoon van wijlen president Grévy, en Leroux zijn, wegens knoeierijen bij de verkiezingen veroordeeld ieder tot eene boete van 1000 fres. en in de kosten van het rechtsgeding. Te Parijs is aangekomen president Palacio van Vene zuela, die bij den thans geëindigden opstand gedwongen werd af te treden. President Carnot heeft als scheidsrechter in het geschil betreffende de Behriogzee benoemd baron Courcelles t vroeger gezant te Berlijn. OOMTHNRIJIi-IIOAOAUIJE. De oostenrijksche Kamer heeft art. 1 van het wetsvoorstel betreffende den gouden standaard aangenomen. De oostenrijksche Kamer van afgevaardigden heeft 21 artikelen van de muntwet aangenomen, alsmede het voor stel Meniger betreffende het behoud van zilveren pasmunt. waarin wij leven hoeft eigenlijk nog geen bepaald karakter en ik kan mij zeer goed voorstellen dat het velen niet bevalt en dat men met onze partijen niet bij zonder ingenomen is. »Ik begrijp het niet," hernam George een weinig op gewonden. „Men noodigt mij uit in prachtige gezellige zalenwaarin allerlei zaken mijne aandacht trekken. Ik heb slechts beleefde gastheeren leeren kennen de wijze waarop zij mij ontvangen hebben, doet mij gelooven, dat ik hun werkelijk welkom ben. Ik ontmoet interes sante mannen, mooie vrouwen, bekoorlijko jonge meisjes. Iedereen, met wien ik opzettelijk of bij toeval eenige woorden wissel of mij wat langer onderhoud bewijst mij do grootste beleefdheden en toont mij zijn goeden wil om mij het beste te geven wat hij geven kan. Dat het somtijds niet veel is lieve Hemel dat is toch natuurlijk Maar wat kan ik dan moer verwachten dan de gunstigste gelegenheid, om op de moest ongedwongen wijze menschen te ontmoeten en te sprekenmet wie ik op andore wijze niet of zeer moeilijk in aanraking komen kan Do oppervlakkigheid van de gesprekken waarvoor sommige don neus optrekkenschijnt mij veeleer eone hoofdvoorwaarde toe voor dergelijke par tijen. Ik maak ouderscheid tusschen partijen en gezellige avondjes. Nog nooit heb ik mijn rok en mijne witte das uit do kast gehaald, om naar eene bijeenkomst te gaan, waar ik voedsel vond voor mijn gemoed of voor mijn geest. Dat kan een ieder elders vinden indien men er behoefte aan heeft. Daartoe behoeft men niet op eene groote witte invitatiekaart te wachten." »Maar vroeger »Och mevrouw," viel George haar lachend in de rede, »wat ik gehoord heb van de vroegere Berlijnsche con versatie van de salonswaarvan Rachel en Henriëtte Herz het middenpunt uitmaakten met hare geleerde ver handelingen over aesthetiekover letteren en kunst zij mogen leerzaam en belangwokkend gewoest zijn maar eerlijk gezegd, zij trokken mij niet aan. Die groote routs"wanneer zij namelijk binnen zekere grenzen blijven en niet zooals bij officiëele recepties zich een- vjudig bepalen tot het ten toon spreiden van prachtige

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1