De Drang naar liet Westen. No. 87. Vier en Negentigste Jaargang. V R IJ 1> A G Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. 22 JUL I. ALKHURSCHE COURANT. Dozo Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f 0,06. Prijs der pcwonc Advertentlën: Per regel J ©$1Ö. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BETAJIE. Te Ixelles een der meest waalsche ge deelten van Brussel, is de vlaming Wolfi tot lid van den provincialen raad gekozen met meer dan 500 stemmen, terwijl de waalsche candidaat er slechts 125 kreeg. De Indépeudance beige komt nadrukkelijk op tegen het streven van den Congostaat, om den handel uitsluitend tot zich te trekken. Eene soort van beslagneming op den handel ten gunste van den Congostaat is in lijnrechten strijd met de plechtige verbintenissen welke met de mogendheden zijn aangegaan. De veertien btaten, op de Berlijnsche conferentie vertegenwoordigdnamen den Congostaat onder hunne hoede onder de uitdrukkelijke voorwaardedat de handel er volkomen vrij zou zijn. Het blad zegt, dat de voornaamste organen der buiten- landscho pers reeds de aandacht vsstigen op deze houding van den Congostaat. Den 20 heeft de Kamer op voorstel van minister Beernaert met 84 tegen 48 stemmen besloten, eene com missie te benoemen tot herziening van het reglement van orde met het oog op de grondwetsherziening. Zes leden bleven buiten stemming. Op eene interpellatie heeft den minister de Bruijn ge antwoord dat alle maatregelen genomen waren om het insluipen van do cholera in hot land te verhoeden. Van de 68 vlaamsche leden, die in de vorige week in de Kamor beëedigd werden, is door 41 leden de eed in het nederlandsch en door 27 in het fransch afgelegd. In den Senaat gebruikten 20 van de 32 vlaamsche leden de nederlandsche taal. IHJITSCIIEAA». De Keizer heeft op zijne reis in de Noorsche wateren eene walvischvangst bijgewoond. In zijne tegenwoordigheid werd een walvisch gedood en buit gemaakt. ENGELAND. De ministers zullen in de volgende week bijeenkomen ter overweging van den staatkundigen toestand, door de verkiezingen te weeg gebracht. Vóór de ontbinding van het Parlement hadden zij besloten te zullen aftreden als Gladstone naar hunne meening eene belangrijko meerderheid verkreeg. Die belangrijke meerderheid is echter niet verkregen. Minister Salisbury heeft met de Koningin besproken, dat het ministerie zou aanblijven, totdat in het Parlement de regeering bij eene partijstemming eene nederlaag had geleden. In het arsenaal te Chatham zijn bij het maken van toebereidselen voor het afloopen van een pantserschip door het omvallen eener kraan zes werklieden verpletterd FRANKRIJK. Kolonel Doddsopperbevelhebber geworden over de land- en zeemacht in Dahomeij, wordt aan het hoofd der troepen vervangen door den luitenant - kolonel Grégoire. ITALIË. De Paus heeft aan de bisschoppen van SpanjeItalië eu Amerika eene encycliek gezonden waarin hulde gebracht wordt aan de nagedachtenis van 6) o De beide dames volgden. Mijne finale, nietwaar?" riep Stephanie hem na en zich tot de gasten wendende, sprak zij op een toon van gewicht: »Dr. Nordstetten wil wel zoo vriendelijk zijn, ons iets uit zijn nieuwe opera te laten hooren De handelsraad had de woorden van zijne vrouw ver nomen en bracht ze plichtmatig van de eene kamer naar de andere over. »Uit Bath-Seba! Nordstetten's nieuwe opera! Prachtig!... Mag ik de heeren verzoeken Uit alle kamers stroomden de gasten naar de groote zaal »Uit Bath-Seba! Wij zullen dezen winter de opera nog zien", vertelde de gastheer nog aan deze en gene, die hij meende overgeslagen te hebben. »Mijne finale!" lachte de gastvrouw en keek daarbij naar alle zijden rond. »Het duët van David en Bath- Seba Het slot van de tweede acteprachtig »Uit de nieuwe opera van doctor Nordstetten, Bath Seba. De eerste repetities boginnen reeds in de volgende week", werd door den handelsraad in een anderen hoek der zaal rondgebazuind. »Mijn lievelingsnummer, het slot van de tweede acte... met de harpen. Gij zult het hooren verrukkelijk," be tuigde Stephanie aan een paartje, dat juist binnenkwam. »Uit Bath-Seba, Excellentie," fluisterde de handelsraad den Russischen generaal in. »Van onzen jongen vriend, Dr. Nordstetten. Hij zal furore maken dezen winter." »Ik verzoek u vooral te letten op de passage waarin de harpen voorkomenlieve gravinsprak Stephanie nog tot eene buitengewoon corpulente damedie er Telefoonnummer: 3. Columbus. De bijzondere reden, waarom de onschatbare ontdekking van Amerika door de kerk wordt herdacht, betaat daarin, dat Columbus katholiek- was en in zijn ge loof de kracht putte voor zijne onderneming. De Paus heeft gelast, dat op 12 October eene mis zal worden opgedragen ter eere van Columbus. NORRWEAEN. Do Koning heeft aan den voor- maligen minister-presideut Stang de vorming van een nieuw ministerie opgedragen. OOSTEIiBIJK-IIOXOABIJE. De oostenrijksche Kamer van Afgevaardigden heeft den 18 het voorstel betreffende de munthervorming bij derde lezing ongewijzigd aangenomen. Met 118 tegen 49 stemmen werd besloten, tot de behandeling der artikelen van hBt ontwerp aan gaande het muntverdrag met Hongarije over te gaan. Dit ontwerp is daarna aangenomen. In den loop der beraadslaging legde de minister van financiën ten opzichte van de Staatsschuld de volgende verklaring afNa de hervatting der betaling in specie kan de in zilver aangegane schuld betaald worden in het zilver, dat op dat tijdstip nog iu omloop mocht zijn. De in zilver aangegane schuld kan ook evenzeer in goud worden betaald, maar mag vóór de hervatting der beta ling in specie niet worden afgedaan in niet-aflosbaar papier. Het hongaarsche parlement is tot 26 September verdaagd. KUSEA1VD. De minister van de verkeersmiddelen heeft aan den voorzitter van het internationale spoor wegcongres verzocht, het op 20 Augustus te St. Peters burg te houden congres, met het oog op de cholera, uit te stellen tot Juli 1893. Volgens opgaven, vanwege het ministerie van financiën medegedeeld, zijn de vooruitzichten, wat het winterkoren betreft, vooral in het Zuiden, behalve in Podolië en Bes- sarabië, aanmerkelijk verbeterd, on blijven dio voor hot zomerkoren goed. Óver het algemeen zijn de vooruitzich ten ten aanzien van den oogst beter dan in Mei. Tweede kamer. Ver mogen «belast inj{. De minister van fnanciën diende den 19 een nieuw artikel 33 in, waarbij overgenomen was het op den 15 voorgedragen amendement van den heer Levy om de aan gifte voor de vermogensbelasting alleen te doen bevestigen door eenen eed en voldaan was aan den wensch van den beer Kanter, om het afleggen eener verklaring bij volmacht toe te laten. Verder was daarbij opgenomen toelating van beroep op den koning tegen de uitspraak van den inspecteur op een verzoekschrift om ontheffing of terug gave van belasting wegens vertrek uit het land en eene bepaling, volgens welke aan de erfgenamen, den execu teur-testamentair of den bewindvoerder de bevoegdheid gegeven wordt te reclameeren eu te appelleeren omtrent den aanslag van een overledene, alsof hij zelf de aan- ae ware. De Voorzitter verklaarde, dat dientengevolge de amendementen van verschillende hoeren vervallen waren. De heer Rutgers stelde voor, in het gewijzigd artikel het formulier der verklaring aan te vullen met do vol gende woorden alsmede dat mij bekend is de straf, bij art. 33 der wet betrekkelijk de vermogensbelasting in verband met art. 207 Wetb. van Strafrecht tegen valsche verklaringen bedreigd." De heer van Houten verklaarde, dat de commissie van rapporteurs geen bezwaar had tegen de rogeoringswijzi- gingen, maar wel tegen het amendement Rutgers, dat o.a.° streed met de stelling, dat ieder geacht moet worden I de wet te kennen. Bij de daarop gevolgde beraadslaging stelde de heer d e Kan ter nog voor, uitdrukkelijk te bepalen, dat ook de valsche verklaring van een gemachtigde strafbaar zal zijn, terwijl de heer R u ij s voorstelde, de laatste alinea aldus te lezen Do aanslag van hem, die weigert ot daar toe overeenkomstig het in al. 3 van art. 31 bepaalde I opgeroepen, in gebreke blijft de verklaring af te leggen en te onderteekenen, wordt gehandhaafd. Do commissie van rapporteurs achtte het amendement do Kanter aan nemelijk en stelde zich voor het andere geen partij. Ion slotte werd het amendement Rutgers verworpen met 53 tegen 32 st.; dat van den heer Rups en dat van den heer de Kanter aangenomen, ieder mot 76 tegen 10 st. Daarna werd art. 33 mot hetzelfde aantal stemmen aangenomen. Art. 34 (handhavipg van den aanslag, bij handhaving door den raad van beroep). De heeren Kolkman en Walter stelden voor, om in plaats van verhooging met 25 pet., indien do aangifte te laag is gedaan te lezen »25 ten honderd van de verhooging der belasting in hoofdsom, wanneer het vermogen waarnaar de belasting is geregeld het bedrag der gedane aangifte met méér dan een achtste overtreft." Hot doel is om zoowel te waken tegen op zettelijk te lage aangiften als tegen te zware financiëele strafwanneer te goeder trouw de aangifte te laag is gedaan. De schatkist zal krijgen wat hem toekomt, maar een scherpe kant zal van het ontwerp worden afgenomen. Do heer van Houten zeide namens de commissie van rapporteurs datwaar eene straf wordt opgelegd ook het recht van gratie aan do regeering moet worden toegekead. Daarom stelt zij voor een artikel 42bis, aldus luidende »Wij behouden Ons voor om in bijzondere gevallen vanwege dwaling of onwillig verzuim kwijtschelding, vermindering of teruggave van de hoofdsom en van de ingevolge art. 34 opgelegde verhooging te verleenen." In de verwachting dat dit artikel zal worden aangeno men verklaart de commissie zich tegen het amendement, omdat daardoor te lage aangifte straffeloos wordt gelaten en het amendement ook niet past in het kader der wet. De heer H e 1 d t steltbillijkheidshalve voor, om te doen vervallen het minimum van 10 voor de ver hooging wegens verzuim van of wegens te lage aangifte. De heer Hintzen ontraadt dat amendement, omdat hot gevolg er van kan zijn dat men voor 5 of 10 stui- erg landelijk uitzag en van zulk eene voorname familie was dat zij zich zelfs geen moeite behoefde te geven er voornaam uit te zien. »De hobo's spelen de melodie en daarna vallen de harpen in superbe!" Intusschen had George den vleugel geopend, zijn knijp bril laten vallen en wachtte nu, achterover in zijn stoel geleund met de handen op de knieën totdat er alge- meene stilte zou heerschen. Het geschuif met stoelen hield op het gepraat en gefluister verminderde langza merhand en verstomde geheel, toen de handelsraad hardop, voor degenen, die het wellicht nog niet wisten, herhaalde „Dus uit Bath-Seba, de nog niet opgevoerde opera van George Nordstetten »Ik bedank u nog wol voor uwe lieve hulp", fluisterde Stephanie Lolo bijna onhoorbaar in, terwijl zij, het laatst van allen ging zitten, vlak tegenover de piano en naast Lolo. Hoe vriendelijk en oprecht deze woorden ook be doeld schenenwas Stephanie in haar hart Lolo vol strekt niet dankbaar integendeel, het had haar geërgerd, dat George eerst tegenwerpingen gemaakt en toen Lolo, die met de geheele quaestie niets te maken had maar één woord repte, zich onmiddellijk bereid verklaard had. Te gelijk met het eerste akkoord, dat George aansloeg, had er eene merkbare verandering bij hem plaats. Er kwam eene diep ernstige, bijna sombere uitdrukking op zijn anders zoo levendig, bewegelijk gelaatmen zou het bijna stroef hebben kunnen noemen. Hij scheen zijne omgevingdie met meer of minder voorgewende belang stelling en verstand naar zijn spel luisterde, geheel ver geten te hebben. Hij lette niet meer op de schitterende zaal in vroolijken rococostijl, op de gebogen lijnen van de geschilderde muurvakken en deurversieringen, noch op de dikwangige minnegoodjes, die zich verlustigden in spel en dans Hg lette niet meer op de schitterend blanke balzen, waarop de edelgesteenten fonkelden, noch op de frissche bloemen in de sierlijke coiffures hij lette zelfs niet op de eene die toch onwillekeurig zijne gedachten bezig hield, en die geen oog van hem afwendde, terwijl zij den gesloten waaier van fazanten vederen met hare kleine handjes vast omklemdeook niet op hare buurdame, wier oogen met eene uitdrukking van ontwijfelbare ze gepraal langs de rijen der gasten vlogen terwijl haar hoofd nauw merkbaar met de maat van het spel mee ging en de wijsvinger bij sommige passages een weinig werd opgelicht, zoodat men meenen moest, dat zij daarbij iets bijzonders en tevens de behoefte voelde, zoo beschei den mogelijk de aandacht der kenners daarop te vestigen. Bij een pianissimo wierp zij met hoog opgetrokken wenk brauwen der gravin een blik van verstandhouding toe, en sloeg met de rechterhand in het oogloopend de maat; zij meende dat nu de bewuste passage van de harpen moest komen, die al lang voorbij was. Van dit alles had George niets gemerkt. Hij was met hart en ziel bij het spel. Ernstig en somber staarde hij vóór zich, op de toetsen, op den naam van de firma, die het instrument geleverd hadzonder ook maar één enkele maal het hoofd op te heffen. Hij speolde zonder eenige gemaaktheid, eenvoudig en in de voorgeschrevene houding. Alle kleur was uit zijn gelaat verdwenen. Hij zag er op dit oogenblik werkelijk belangwekkend uit men zou hem schoon hebben kunnen noemen. Lolo had onwillekeurig het hoofd op de borst laten zinkenhare lippen waren vast opeengeklemd en zij haalde zwaar ademde handen omsloten nog steeds den waaier. Zij wendde geen blik van den speler af wiens buitengewone ernst zich aan de toehoorders scheen mede te deelen. Zij begreep niet wat hij speelde zij wist niet of het mooi was of niet mooi maar zij voelde zich meegesleept door iets geheimzinnigsdoor iets wat sterker was dan zij. Was het de betoovering der schoone akkoorden die door de zaal ruischten Zij wist het niet zij wist nauwelijks dat er muziek werd gemaakt, dat zy tegenover een blonden slanken blee- ken componist zatdien zij onbewust aanstaarde. Zij gaf zich zelve geen rekenschap van hetgeen zij zag of hoorde. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1