No. 88. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. ZONDAG 24 J L I. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag', Donderdag, eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het gebeele rijk j 1, De 3 nummers f 0,<Mï. Prys der gewone Advertentlën: Per regel J O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Aan de openbare eerste tusschenschool '(hoofd de heer A. P. Zeifl maker) bestaat gelegenheid tot plaatsing van ééne helpster bij het onderwijs in de vrouwelijke hand werken op 80,jaarwedde, met 6 lesuren in de week, of van twee helpsters, ieder op AO,jaar wedde, met 3 lesuren in de week. Zijdie hiervoor in aanmerking wenschen te komen wenden zich vóór 1 Augustus a.s. tot burgemeester en wethouders van Alkmaar. BELCilE. Den 21 nam de procureur-generaal bij het hof te Luik zijn requisitoir in het anarchisten-pro ces. Hij toonde aan, dat de beschuldigden met voorbe dachten rade samengespannen hadden tot plundering en verwoesting. De slotsom der overweging was dat al de beschuldigden uitgezonderd Schlebach aan de toebe reidselen tot de dynamiet-aanslagen deel genomen hadden, sommigen bovendien aan de uitvoering. Hij bracht hulde aan de vrouwen en burgers die te midden van de al- gemeene ontsteltenis hot gerecht in staat gesteld hadden om de boosdoeners op te sporen aan het beleid der overheid en ook aan de Pers. DITlTSCHliATVD. Het blad de Hamburger Nachrich- ten bevatte den 21 een hoogst merkwaardig artikel, waarin beweerd wordt, dat de Rijkskanselier von Caprivi de man is, die, gesteund door het centrum, elke toenadering tusschen den Keizer en prins Bismarck tegenhoudt, naar het schijnt uit angst dat hij zijne portefeuille zou ver liezen. Door zijnen persoonlijken invloed zal ook de verzoenende gezindheid van den Keizer verflauwd zijn welke de Keizer o. a. in zijn gelukwensch bij de ver loving van graaf Herbert von Bismarck aan den dag had gelegd. FRANKRIJK. De gemeenteraad van Nizza heeft besloten den 4 October het eeuwfeest der eerste inlijving van die stad bij Frankrijk te vieren. De graaf van Parijs heeft te Falkestone aan eenige franschen, die hem hunne hulde kwamen bieden zijnen dank betuigd voor hunne trouw en hen geluk gewenscht met de geestkracht - die zij betoonden in de handhaving hunner staatkundige overtuigingterwijl hij de verzeke ring hernieuwde dat hij nimmer te kort zou schieten in de vervulling der op hem rustende plichten. Een door de gezondheidscommissie ingesteld onderzoek heeft tot de overtuiging geleiddat het slechte drink water oorzaak is van de in de omstreken van Parijs heerschende cholera nostras. Na den maatregel om het water te filtreeren en van het nemen van verdere voor zieningen is het aantal ziektegevallen zeer verminderd. Te Aubervilliers heeft de ziekte het ergst gewoed. Daar stierven 57 personen daaraan, behalve zij die in de hospitalen te Parijswaarheen zij overgebracht waren gestorven zijn. Te St. Ouen hadden 35 sterfgevallen plaats. Een afgevaardigde zal voorstellen eene belasting op de rijwielen in te voeren, ten bedrage van frcs. 10 per stuk per jaar, waardoor naar zijne berekening voor do schat kist eene bate van frcs. 3.000.000 zal worden verkregen. HPANJE. Den 19 werd het besluit tot schorsing van de zitting der Cortes door den heer Canovas del Castillo voorgelezen. De Kamer ging uiteen onder de kretenleve de Koning leve de Koningin-Regentes BlIiUAltlJE. De uitspraak in zake het proces Belt- chefl is bekend. De krijgsraad veroordeelde Milarof, Popof, Ghesghief en Karaguloff ter dood; Vassilief, Djudjof, Bobekofftot 9 jaren gevangenisstrafStoikof tot 16 maanden, Karavelof 5 jaar, Kitantchef 3 jaar, Velikof 15 jaar. De straf van Lapantzof, die eerst ter dood was veroordeeld werd in 5 jaar gevangenisstraf veranderd. G. Karagulof, Makedansky, Milof Karastoianof, Noparof en Milkof werden vrijgesproken. Den 21 des namiddags te 4 uur werd het vonnis voorgelezen TEKEENIUUE STATEN. De dag voor de ver kiezing van den president is bepaald op den 8 November. De uitbarsting op tiroot-Sangir. In de Staatscourant van den 23 leest men Bij het departement van koloniën is het volgende tele gram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, dd. 22 Juli jl., ontvangen Volgens de laatste berichten zijn door de eruptie van den Goenoeng A woe twee duizend personen gedood, doch geen Europeanen. »Het noordwestelijk gedeelte van Groot-Sangir is ge heel verwoesthet overige deel van dit eiland kan in zes maanden zich herstellen. »De oogst is vernield, maar door zending van levens middelen wordt hongersuood voorkomen. De overheid en de particuliere liefdadigheid verleenen krachtige hulp." Duinwatcrmaatschappij. Naar de Nederl. Fin. verneemt, is dezer dagen te Lon den eene vergadering gehouden van de voornaamste aan deelhouders en daarop besloten de benoodigde gelden voor de voltooiing van de werken, door de gemeente Amster dam voorgeschreven, te verschaffen. Spoedig zal volgens genoemd blad in verband met dat besluit eene officieele vergadering van aandeelhouders worden uitgeschreven. Tweede Kamer. Nadat de minister van binnenl. zaken den 21 den heor Tijdens geantwoord had, dat hij bereid was, hetzij aan de Rijks-landbouwleeraars, hetzij aan de leeraren der Rijks-veeartsenijschool, hetzij aan anderen advies to vra gen omtrent hetgeen verricht kan worden tot uitvoering van de rupsen, welke tegenwoordig zoo groote schade aan den landbouw toebrengenwerd in behandeling genomen het wetsontwerp tot verlenging van de wet van 11 Juli 1884, houdende voorloopige maatregelen tot behoud van vicarie goederen, met een jaar. De minister vanjus- titie beloofde te overwegen, of de door den heer Schaep- man gevraagde openbaarmaking van het verslag der Staatscommissie voor de wettelijke regeling der vicarieën en van de daarbij behoorende stukken kon worden toe gestaan. Daarna werd de handeling van art. 50 der vermogens belasting met de amendementen voortgezet. De minister van financiën verklaarde aan den heer B o o 1, dat het al heel erg moest loopen, wan neer de ontworpen bedrijfsbelasting niet vóór 1 Januari werd ingediend. De bedrijfsbelasting ligt nagenoeg gereed; er zijn reeds adviezen van deskundigen over ingewonnen inmiddels is er aan voortgearbeid en zoo zal binnen 2 of 3 weken het ontwerp bij den Raad vad State kuunen ingediend worden. Beloften kan men niet afleggen. Maar hij blijft bij zijn werkplan eene gesplitste inkomstenbelas ting, zoodat het tweede deel zich zal moeten aanslui ten bij de vermogensbelasting. De -patentwet i s veroor deeld; zij leeft eigenlijk nog maar van hare eigen ellen digheid. Er is een communis opinio dat zij moet verdwijnen. Wat de amend, betreft, hij twijfelt niet aan de oprechte bedoelingen van de geachte voorstellers. Hij heeft echter te vragen naar goede gevolgen. De weg naar de hel is geplaveid met goede voornemens, maar er is vrees dat die voornemens zullen aankomen in een citta dolente. Wordt de invoering der vermogens belasting uitgesteldaan den ernst der invoering zou worden getwijfeld. Wij kunnen het werk niet staken, nu wij in de haven zij het in de voorhaven zijn van de vermogensbelasting. Volgens den heer Bahlmann zal de bedrijfsbelasting afstuiten op eene vereeniging van min derheid. Welnu, deze is juist'te vreezen bij samen koppeling van de beide belastingen. De heer Bahl mann zou dus zelf den gevreesdeu vijand van mondkost voorzien. Door den heer Hartogh wordt de patentbelas ting nog erger gehaat dan door hem. Zij treft inzonder heid den kleinen man. Inderdaad, dat is volkomen waar. Maar nu is de slotsom van den heer Hartogh, die gehate belasting nog een jaar langer te doen voortduren dan de minister die de wet met 1 Mei 1893 hoopt te kunnen afschaffen I Eindelijk de heer Mackay deze ziet vooral een groot struikelblok in de kieswet. Zijn doel is het echter de bedrijfsbelasting zooveel mogelijk van politieke geschillen los te maken. En nu zou men door de samenkoppeling juist de objectieve behandeling tegen houden. Dat is hut kwaad door het kwaad bestrijden; het is homoepathie op wetgevend terrein. Homoepathische tendenzen heeft de heer van Karnebeek niet. Deze stelt echter al de ontheffingen, die bij de vermogensbelasting behooren, achter het belang der samenvoeging van ver mogens- en bedrijfsbelasting. Ook hier zou men een ge vaar scheppen dat men wil afwenden. Ten slottein het regeeringsstelsel loopt de zaak van zelf. In het stelsel der amendementen moeten weder alle belastingontheffin gen blijven liggen, de vermindering van den zoutaccijns, de afschaffing van den zeepaccijns, de vermindering der overgangsrechtende vermindering en perequatie van de grondbelasting. Hij zou de grondbelasting niet nader kunnen regelen als hij niet eer3t de vermogensbelasting heeft. Worden de ameudementen aangenomen, dan zal alles weer op losse schroeven staan. Daarom vraagt hij vertrouwen van de Kamerdie geen kleingeestige oppositie heeft gevoerd geen poging tot obstruetionisme heeft gedaan. Daarom zegt hij vGaat zoo voort, ik bid u, neemt ook dit laatste artikel aan I" (Bravo's De heer R o 11 bestreed het amendement Bahlmann, was van oordeel, dat het amendement Mackay de Kamer op den verkeerden weg bracht en dat het amendement Hartogh, dat betere wnardeering verdiend had, dan het ondervondna het antwoord des ministers door hem niet meer zou worden gesteund. De heer V e e g e n s verklaarde zich tegen alle voor stellen, doch wilde voor zijn aandeel zich niet binden aan de prioriteit van de bedrijfsbelasting boven het kiesrecht. De heer Hartogh trok na het antwoord des minis ters zijn amendement in, nu hij zijn doel, gelijktijdige invoering van de bedrijfs- met de vermogensbelasting, bereikt had. De heer Ruy s zette uiteen, waarom het amendement Mackay, eenigzins gewijzigd, aangenomen moest worden. De heer Poelman verklaarde tegen de amen dementen te zullen stemmen nadat hij door den Voor zitter verzocht was niet in vroegere beschouwingen te treden. De heer Reekers vond in de rede des ministers geene reden om tegen de amendementen te stemmen. De heeren Bahlmann en Mackay verdedigden nader hunne amendementen. De heer v. Karnebeek wilde zich niet verantwoor delijk stellen voor de gevolgen der aanneming van de amendementen nu de minister de kwestie van vertrou wen gesteld had. De heer Sanders was van dezelfde meening ook met het oog op vertraging in behandeling der kieswet. Daarna volgde de verwerping der amendementen en de onver anderde aanneming van art. 50. Tegen dat artikel stemden 26 leden, namelijk de heeren Vermeulen, Bahlmann, Keuchenius, A. van Dedem, Mutsaers, van Alphen, van der Borch, van Velzen Schim melpenninck van der Oye, Havelaar, Ruys, Smits van Oyen, Brantsen, van de Velde, Travaglino, Lucasse, van der Schrieck, Reekers, de Geer, d'Ansembourg, Bee- laerts, Donner, Lambrochts, Oppedijk, de Ras, Michiels, van den Berch van Heemstede. Over het daarna aan de orde gestelde wetsontwerp tot verandering van sommige evenredige regis tratie- en hypotheekrechten werd geene beraadslaging gevoerd. Bij de behandeling van het wets ontwerp tot afschaffing van den accijns en wijziging van het invoerrecht op de zeep werd door den heer Veegens voorgesteld te bepalen, dat deze wet iu werking zou treden op een nader te bepalen dag. Hij achtte den invoeringstermijn van I Mei ongelukkig gekozen mot het oog op de groote schoonmaakDit voorstel werd na bestrijding door den heer Dobbelmann (zeepfabrikant) en de com missie van rapporteurs, ingetrokken. Vervolgens kwam aan de orde het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedis tilleerd. De heer van der Kaay stelde voor, de behandeling van dit ontwerp uit te stellen, daar het hier betrof een equivalent, waarvan de noodzakelijkheid of hoegrootheid thaus nog niet kon worden beoordeeld. De heer T y d e n s voerde nog voor het uitstel aan dat men door verhooging van den accijns de mindere klasse zou drukken. De minister liet de beslissing aan de Kamer over.. Hij trok het ontwerp niet in, maar handelde zoo uit defe rentie voor de Kamer. Hij lichtte overigens nog de rede nen toe, die voor de indiening dezer voordracht gelden. De beslissing was niet urgent. De heer van Nunon vroeg, of de minister, bjj ver werping van de verhooging van den jeneveraccijns, een ander equivalent gereed had voor de vermindering der grondbelasting. De heer Ruys van Beerenbroek vroeg ook of door de niet-behandeling van den accijns op het ge distilleerd, niet in gevaar werden gebracht de verminde ring van de grondbelasting en de perequatie, aangezien nu de berekeningen omtrent de eventueel noodzakelijke equivalenten kunnen falen. De heer van der Kaay zeide, dat het niet de be doeling was om het wetsontwerp van de baan te schui ven, maar alleen om het aan te houden, totdat men ze kerheid had over het bedrag van het equivalent. Inmid dels blijven de perequatie, de vermindering van de grond belasting eu de afschaffing van de tollen wel degelijk aan de orde. De heer van der Borch verklaarde zich tegen uitstel. Het gaat niet aan, juist dit ontwerp van de baan te schuiven. De heer Lieftinck achtte het voor het doel, dat de heer van der Borch beoogt, juist verstandiger om de zaak uit te stellen. De heer Bahlmann was tegen uitstel, vooreerst omdat de belanghebbenden niet in onzekerheid mogen blijven en voorts, omdat het anders ook gewaagd is om den zoutaccijns te verminderen. De heer Van Houten zaguit financieel oogpunt geen reden om dit equivalent van 12 ton nu reeds vast te stellen. Men behoeft den minister niet die 12 ton op te dringen. Zij, die tegen uitstel zijn, willen misschien tot afstemming komenen daartoe wil hij vooralsnog niet medewerken. Wij willen alleen uitstel tot het volgend zittingjaar. De voorzitter heeft het voorstel ook zoo opgevat, dat de Kamer elk oogenblik het ontwerp wéér in behan - deling kan nemen. Do heer van Karnebeek achtte het aanbevelings waardig ook de beslissing over den zeepaccijns voorloopig niet te nemen. De hoer Mees meende, dat de equivalenten niet zoo eng behoeven te passen in andere belastingen. Zoo hoopt hij, dat de perequatie reeds met 1 Januari ingevoerd kan worden.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1