De Drang naar iiet Westen. No. 88*. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. Z 0 N D A G TWEEDE BLAD. Binnenland Stadsberichten. 24 JULI. FEUILLETON. 239.- 949.92 3089.19= 838.71s 413.59= 2126.10 332.19= 3012.23= SCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1,—. De 3 nummers O,Oft. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote lotters naar plaatsruimte, j Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 De kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam heeft den 19 besloten een adres te zenden aan den mi nister van buitenl. zakenten eindo erkentelijkheid te betuigen voor het voor den nederl. handel en landbouw zoo belangrijk succes, dat behaald is door het tot stand komen van do met Spanje gowisseldo declaratie, waarbij aan Nederland verlaging van het invoerrecht op kaas is toegestaan. Tusschen het gemeentebestuur van Dinksperloo en den districtsschoolopziener te Zutfen was eene kwestie ontstaan, omdat de laatste de ondorwijzersinstructie on wettig achtte wegens het daarin voorkomende art. 7, luidende: »dat onderwijzers desnoods verplicht zijn on derwijs te geven aan eene andere school dan waarvoor zij benoemd zijn", en daarom de vernietiging van dit artikel verzocht had. De gemeenteraad beschikte afwijzend op dat verzoek, omdat hij in de mooning van den school opziener niet deelde. Thans heeft de minister van binnen- landsche zaken den raad in het gelijk gosteld. Aan het door burg. en weth. aan don gemoenteraad uitgebrachte verslug omtrent den toestand dezer gemeente over 1890 worden de volgende vroeger niet vermelde opgaven ontleend. Vervolg. Gemeentewerken. Uitgegeven werd voor onderhoud van huizen, torens enz. 2934.02/ straten 16409.90' voor opengebroken straten bij hot aanleggen van waterleiding werd aan de gemeente J 442.77=, bij het aanleggen van gas f 66.60 en bij het leggen van riolen door particulieren f 10 vergoed onderhoud van pompen en riolen «Uou.oJ wegen en voetpaden10773.05 Deze uitgaaf is hoofdzakelijk voor het bestraten van den Schermer- weg en den Munnikenweg onder Oudorp met Ben-Ahin-keien. De Hoeverschelpweg vorderde aan onderhoudskosten 1116, behalve de jaarwedde van den tolgaarder ad j 208. onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen 3021.87 De bloemen voor de plantsoenen vorderden f 434.35. nieuwe boomon (buitengewoon) f onderhoud van wallen en kaaimuren onderhoud van bruggen en over zetveren diep- en schoonhouden van havens en grachten onderhoud der gemeente-begraaf plaats Met het plaatsen van hardsteenen grafpaaltjes werd een aanvang ge maakt reeds werden 100 stuks geplaatst. 10 grafruimten op het voor protes tanten bestemde deel werden togen betaling van f 25 voor onbepaaldeu tijd, één tegen voldoening van 12, voor 10 jaren afgestaan op het voor r. k. bestemde deel geen enkele. Voor dag- en weekgelden aan werk lieden en andere uitgaven ten dienste der fabricago, waaronder de verver in vasten dienst begrepen is Onderhoud van klokken het Waaggebouw en aanhooren Duinwaterleiding. Do Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen ontving in de gemeenten Alkmaar en Borgen f 19211.92= tegen 19000.82= over 1890 en f 17191.60 over 1889. Op 31 December waren 809 con tracten gesloten voor 1672 porceelen waarvan 7 te Bergentegen 771 contracten voor 1536 perceelen op 31 "December 1889. In verband met art. 14 alinea 2 der concessie-voorwaarden werd door de Maatschappij 20 pet. van de bruto opbrengst boven do J 18300 of I 242.38 in de gemeentekas gestort tegen 200.16ten vorigen jare. Aan de standpijpen tot watervorkoop werd voor 10.93 aan water verkocht tegen ƒ53.28 in 1890. Do gezondheidstoestand was over het algemeen minder gunstig dan het vorig jaar; vooral in December kwamen vele gevallen van influönza voor, waarvan verscheidene met doodelijken afloop. De besmettelijke ziekten bepaalden zich tot 136 ge vallen van mazelenéén geval van febris typhoidea en één geval van roodvonk. Op de gemeente-begraafplaats werden 183 lijken bo- graven, te weten 166 op het voor protestanten bestemde deel, waarvan 44 in eigen graven, en 17 op hot voor r. k. bestemde deel, waarvan 1 in eigen graf; op de r. k. begraafplaats, genaamd de St-Barbara-Stichting, 125, eu op de israëlitische begraafplaats 4 lijken. Volgens ontvangen opgaven werden 397 inëntingen verricht, waarvan 172 bij kinderen van 1 tot 3, 205 bij kinderen van 3 tot 6 en 20 bij kinderen van 6 tot 12 jaren. Gemeente-politie. 394 processen-verbaal werden opgemaakt' wegens ovor- treding van bepalingen van het Wetboek van Strafrecht of andere wettenwaarvan 160 (togen 123 in 1890) wegons openbare dronkenschap, 89, (tegen 188 in 1890), wegens bedelarij, 41 wegens diefstal, 19 wegens verwonding en mishandeling 11 wegons het maken van nachtelijk bu rengerucht, 7 wegens het zich met geweld verzetten tegen een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening zijner functie7 wegens het niet betalen van do gemeente belasting voor honden, 6 wegens het ^opzettelijk bescha digen van eens anders goed, 5 wegens het voorhanden hebben van eene niet herijkte maat5 wegens het tappen van sterkon drank zonder vergunning, 2 wegens het uitge ven van valsch geld enz. 97 processen-verbaal werden opgemaakt wogensjover treding der voorschriften van de algemeene politie-ver- ordeningwaarvan 34 wegens het rijden met oen kar, bespannen met hondonbinnen deze gemeente en 2o wegens het ongemuilkorfd laten loopen zijner trekhonden. Door de politie worden aangehouden zes desorteurs en twaalf personen op signalement. Van de nachtwachts werd 16.75/aan boeten inge houden. Do uitgaven voor de politie'bedroegen f 6767.98, die voor de nachtwacht f 3536.66, samen 10304 64. De kosten der brandweer beliepen 2647.80, waarvan 888.38 aan onderhoud der brandspuiten. Do uitgaven voor de straatverlichting bedroegen 6221.55'/,. Er had 749'/4 uur overbranding plaats. Nationale Militie. Van de 131 ingeschrevenen waren vóór 1 Januari in dienst. 72 lotelingou werden door den militieraad van den dienst vrijgesteld, namelijk 9 wegens vrijwilligen persoonlijken dienst. 33 broederdienst. 12 lichaamsgebreken. 18 als te zijn eenige wettige zoon. Van de uitspraak van den militieraad kwam niemand in hooger beroep. 34 van de 36 geleverde manschappen werden bij de landmilitie ingelijfd ondor die 34 waren 6 plaatsver vangers en 1 nummerverwisselaar. Bij de zeemilitie wer den er 2 ingedeeld. Drie ingelijfden werden door Ged. Staten na de inlijving wegens lichaamsgebreken ontsla gen en door anderen vervaugen voor oen loteling, die wegens vertrek naar Australië niet kon ingelijfd worden, werd in Augustus een ander opgeroepen. 59 tot den dienst aangewezen lotelingen bleven buiten oproeping. Do toestand bij de Schutterij bleef onveranderd. De uitgaven daarvoor beliepen een bedrag van ƒ1149.541/,. De Scherpschuttersvereeniging telde op*31 December 32 werkende leden tegen 36 op 31 Dec. 1890. 7) o Eene plotselinge beweging van hare levendige gast vrouw die onverholen uiting gaf aan hare verrukking ovor het spelwekte haar uit hare mijmoring op. Zij richtto zich op en zuchtte onhoorbaar. Daar viel baar oog op de deur tegenover haarwaar haar echtgenoot stond die juist de hand voor den mond bracht om een geeuw te verbergen. Het breode, door de hitte opgezette gelaathet kortgeknipte strooblonde haardio bakke baardjes, dat dikke hoofd op den korten stierennek, die broedo zware dikke mankwam haar op eenmaal bij zonder leelijk voor. Zij had dat vroeger nooit zoo opge merkt. Zij bekeek hem langen tijd zeer opmerkzaam alsof hij een vreemde voor haar waser kwamen rim pels op haar voorhoofd en zij wondde verschrikt het hoofd af, toen Ehrike, haar onderzoekenden blik oindelijk opmerkend, haar grinnikond toelachte. Stephanie had alles opgemerkt: Lolo's verrukking en Lolo's ontnuchtering bij het zien van den welgedanen Gustaaf Ehrike. Zij wist niet wat zij van dit alles den ken moest, maar zij was toch niet recht op haar gemak. Haar waaier ging hoe langer hoe sneller heen en weer en telkens liet zij hare helderwitte tanden zien. De laatste akkoorden ruisehten door de zaal en van alle zijden klonk een daverend applaus. George bedankte tamelijk onhandig, zette den knijpbril weer op en ver dween in eene zijkamer, gevolgd, door eenige zoogenaamde liefhebsters van muziek die het zich tot plicht reken den hem nog eens in hot bijzonder iets van zijn spel te zeggen. Nietwaar? Vindt gij mijno finale niet heerlijk'r vroeg Stephanie nu eens aan deze dan aan gene. »En hebt gij de passage wel gehoord, waarin de harpen voorko men Verrukkelijk! Wat zal dat prachtig zijn in het volle orkest Terwijl een paar dozijn bedienden in de groote zaal de tafeltjes gereedzetten en dekten, heerschte er een opgewonden toon in de zijkamers. Do weinigendie eenig verstand hadden van muziek waren werkelijk ver rukt van George's spel en de anderen spraken hen ge trouw na. George was intusschen aan den zwerm complimen- teusse heeren en dames ontvlucht en had eene schuil plaats gevonden in de bibliotheek van den handelsraad oen vertrek datin tegenstelling van de overige mat verlicht was door lampen die van groene kappen wa ren voorzien. Daar stonden de nog nooit gelezen klas sieken van alle volken in prachtbanden keurig naast elkander daar vond men de fraaiste werken over i kunst overin ééu woord, een waren boekenschat. Homerus, DanteShakespeare, Molière en Goetho wier pen van hunne hoogo standplaatsen ernstige blikken in het ledigo vertrek met het groene behangsel, do groene tafel en de zware groon lederen stoelen. Het vertrek was zóó ver vau de groote zaal verwijderd, dat George meende zich wel het genot van eene sigarette te kunnen gunnen. Hij viel in het donkerste hoekje op een stoel uederstrekte de lange beenen uit en blies de blauwe rook gedachteloos in het rond werkelijk gedachteloos Zijn hoofd was bij de muziek. Hij hoorde het orkest en onwillekeurig maakte hij met de linkerhand de beweging van den kapelmeester bij het decrescendo. Plotseling, alsof hij uit den grond was opgerezen, stond daar iemand voor hem. Het dikke tapijt had de schreden van den naderende gesmoord. Een plompe, dikke figuur, een echte pater-goedleveueen trouwe bezooker van Mariënbad, mot eene hoogroode kleur, een dik hoofd, kort ademig en leelijk. Geneer u niet!" zei Gustaaf Ehrike, toen George wilde opstaan en de sigarette op het asehbakje legde^ en te gelijker tijd duwde hij hem zoo zacht mogelijk in zijn stoel terug. «Geneer u nietMag ik mij eens aan u voorstellen Gustaaf Ehrike blijf toch zitten, houd toch uw gemak!" Nogmaals verijdelde hij eene poging van George om op te staan. Gij hebt ons waarlijk allen in verrukking gebracht, waarde doctorVooral die pas sage met de harpen prachtig, superbe Gij maakt mij beschaamd." Superbe, zeg ik u 1 Gy zult opgang maken Bij de eerste opvoering komen wij natuurlijk allen Onze han den zullen pijn doen van het applaudisseerenWat Wij zijn vaste bezoekers mijn vrouw en ik A propos Gij kent mijne vrouw toch Ik meen u met haar in gesprek te hebben gezien in den vooravond Ik heb hedenavond de eer genoten aan mevrouw Ehrike voorgesteld te worden." Charmant... mijne vrouw is ook zeer muzikaal... Wanneer zij éénmaal eene opera gehoord heeft, speelt zij ze onmiddelijk na. Richard Wagner of oen ander, dat is haar hetzelfde. Eerlijk gezegd dweep ik niet met Wagner. Maar dat is eene quaestie van smaakDaar hebt gij meer verstand van dau ikHahahaHij lachte zóó hartelijk, alsof hij eene geestigheid gezegd had. Intus schen had hij een stoel naar zich toe gerold en was naast George gaan zitten. De veeren kraakten onder die tweehonderd pond zware belasting! Ja, wat ik nog zeggen wilde," ging hij voort. »Ja juist, gij hebt zeker veel kounissen? Natuurlijk! Dat gaat zoo! Geliefd vleesch! Hahaha!" George maakte eene afwerende beweging. •Jawel, ik ken dat!" riep Gustaaf en lachte nog har der Ik ken datmaar als uw weg u toevallig eens door de Regentenstrasze brengt Gij zijt wel goed! Ik zou toch reeds de vrijheid ge nomen hebben «Uitstekend! Maar, familiaar, hoor!" Gustaaf lachte weer. »Gij moogt u geen groote voorstellingen maken... geen luxezooals bij anderenmaar gezollig En ge zelligheid gaat bij mij boven alles! Hahaha!" Komt, mijne heereu! Aan tafel, aan tafel!" riep de handelsraaddie op den drempel verschenen was. Aha Hebt gij hier geschuild, waarde docteri Wij waren al bangO zoode sigaretteMax begon nu ook te lachen en onwillekeurig stemde George daarmede in. Wie deze drie heeren uit de bibliotheek had zien ko men, moest wel gedacht hebben, dat hun iets bjjzonder vermakelijks was overkomen. Het gezelschap bad reeds aan de kleine tafeltjes plaats genomon. Lolo was door een overzeeschen gezant naar haar plaats geleid. De Russische generaal zat naast de gastvrouw. George had geen dame. Hij vond dat verre van onaangenaam. Minder aangenaam was het hem, dat Ehrike naast hem plaats namwant die dikke heer

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5