De Drang naar let Westen. No. 89. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. WOENSDAG 27 J U L I. Gemeente-Ontvanger. FEUILLETON. De eerste groep van wetsvoorstellen tot wijziging van ons belastingstelsel aangenomen. ALMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,8©; franco door het geheele rijk J 1, De 3 nummers f O,©6. Telefoonnummer: 3. FrIJs der gewone Advertentlën: Per regel J O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van de ingezetenen 1°. dat de heer D. POLL, geagreëerde ten kantore van den gemeente-ontvanger heden door hen is aangesteld tot waarnemend gemeente-ontvanger, tengevolge van het overlijden van den heer J. LATENSTEIN VAN VOORST; 2°. dat de heer G. G. VONK, op voordracht van ge noemden waarnemenden gemeente-ontvanger, door hen is aangewezen om hem als zoodanig bij ontstentenis, afwe zigheid of ongesteldheid te vervangen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. Maclaine Pont. 24 Juli 1892. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Personeele Belasting. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeentedat hot kohier voor de Rijks Personeele Belasting in de wijken C en D, dienst jaar 1892/93 op 22 Juli 1892 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland exe cutoir verklaard, heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand, op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar25 Juli 1892. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, A. MACLAINE PONT. Het eerste en tevens het belangrijkste der voorgestel de wetsontwerpen tot wijziging van ons belastingstelsel is door de Tweede Kamer aangenomenin hoofdzaak on gewijzigd. De belasting op de inkomsten uit vermogen wacht nu alleen nog maar op de goedkeuring der Eerste Kamer om met 1 Mei van het volgende jaar te worden ingevoerden die goedkeuring zal haar zeker niet wor den onthoudende leemte in ons belastingstelsel is ein delijk aangevuld. Van elke vruchtdragende bezitting zal voortaan belasting worden geheven, zoowel van onroerende als van roerende goederen effectenhypothecaire en andere schuldvorderingen, van de handelsvoorraden van den koop man, van het vee en de werktuigen van het landbouwbedrijf, van de fabrieken en de vaste en losse werktuigenvan schepen en vaartuigen van paarden en voertuigen kortom van alles wat rente geeft of vruchten afwerptofal mocht het tijdelijk niets opbrengendaarvoor bestemd is en met dat doel wordt aangehouden na aftrek van alle lasten en schulden. De regelen zijn vastgesteldwaarnaar de waarde van het vermogen zal worden berekendde 8) HOOFDSTUK IV. Terwijl de dansende paren met jockeymutsen en rij- zweepen door de grootemet vloeipapier beplakte hoepels sprongen, hadden George en Martin den uitgang van de zaal bereikt. Aan de deur bleef George echter plotseling staan. »Nog een oogenblik!" sprak hij. Ik moet nog even mijn compliment maken aan de beminnelijke gastvrouw." »Ik zal u beneden wachten. Ik verlang naar versche lucht en naar eene sigaar." »Ik volg u onmiddellijk." George was niet stipt eerlijk geweest. De wensch, Lolo nog even te zienhield hem terug. Juist werd zij door een slanken luitenant naar hare plaats gebracht en deze ging naast haar zitten. George trad nader en terwijl hij voor beiden eene buiging maakte, sprak hij tot Lolo: >Mijnheer Ehrike is zoo beleefd geweest mij uit te noodigen u een bezoek te brengen. Zoo gij het mij ver oorlooft, zal ik eerstdaags de eer hebben..." »Bepaal liever een dag, dan vindt gij mij zeker tehuis. Ik heb een hekel aan visitekaartjes." »Maar, mevrouw, ik laat dat geheel aan u over. Mij is iedere dag goed." »Het is vandaag DonderdagKomt het u Zater dag gelegen Of neen, Zaterdag, dan zijn er gewoonlijk zooveel menschcnZondag danMaar dat is nog zoo lang Kunt gij morgen niet Tusschen drie uur en half vijf vindt gij mij zeker thuis." Morgen dus George maakte eene buigingLolo wijze waarop de aanslag in deze belasting zal geschieden, waarop de aangiften der belastingschuldigen beoordeeld en de geschillen daarover behandeld zullen worden, is geregeld. Zoodra ook de Eerste Kamer hare goedkeuring aan het wetsontwerp zal hebben verleend, kunnen de noodige voorbereidende maatregelen worden genomen om de belasting met 1 Mei 1893 in te voeren. Vóór het einde van die maand zal elk belastingschuldige een biljet ontvangen hebbenwaarop hij volgens de daarop geplaat ste aanwijzingen aangifte zal moeten doen van zijn ver mogen. De mingegoeden zullen door deze belasting niet worden getroffen. Zoolang een vermogen minder dan f 13.000 bedraagt, is geen belasting verschuldigd. Van een ver mogen van f 13.000 wordt jaarlijks f 2.van een ver mogen van f 14.000 f 4.belasting geheven. Bedraagt de waarde van een vermogen volgens de regelen die in de wet voor de berekening daarvan zijn vastgesteld f 15.000 of meer, dan wordt daarvan eerst een bedrag van f 10.000 afgetrokken, dat geheel vrij blijft en de belasting verder vastgesteld op 1.25 van elke overblijvende J 1000. Van een vermogen van f 15.000 zal dus f 6.25, van een ver mogen van 16 000 f 7.50, van een van 17.000 8.75, van een van f 18.000 10.worden geheven enz. Zoo gaat het voort tot aan de vermogens van f 200.000 stijgt een vermogen boven deze som dan wordt de be lasting sterker; er wordt namelijk van elke ƒ1000 boven de f 200.000 een belasting geheven van f 2.Inder daad kan daarom van deze belasting gezegd worden, dat zij de onbemiddelden niet treft, voor den middelstand niet druKkend is en alleen zwaarder wordt voor de be zitters van grootere vermogensvoor wie zij om goede redenen echter wel niet kau gezegd worden bezwarend te zijn. Zal deze belasting onmiddelijk worden ingevoerd? Zie daar ééne der belangrijkste vragen, die zich bij de be handeling der wet hebben voorgedaan. De Minister had voorgesteld haar in werking te doen treden met l°.Mei 1893. Daartegen openbaarden zich echter groote bezwaren niet alleen bij de anti-revolutionaire en katholieke kamer leden maar ook bij sommige liberale, zoodat het aan vankelijk niet waarschijnlijk was, dat deze bepaling zou worden aangenomen. Zooals bekend is, heeft de Regeering behalve de reeds ingediende ontwerpen nog andere voor gesteld, die met elkander ons belastingstelsel moeten ver beteren en die ook min of meer met de vermogensbelas ting in verband staan. Inzonderheid geldt dit laatste van de voor te stellen belasting op de inkomsten uit beroepen en bedrijvendie de patentbelasting moet vervangen. Zij moet met de vermogensbelasting één goheel uitmaken; het allengs zwaarder worden van de vermogensbelasting, de zoogenaamde progessie, is daarom opzettelijk zóó in gericht, dat de beroeps- en bedrijf belasting zich daarbij kan aansluiten, zoodat de inkomsten uit vermogen en die uit beroepen en bedrijven te zamen zullen kunnen worden genomen wanneer men moet berekenen of iemand aan spraak kan maken op vrijstelling van belastinghoe groot iemands vermogen is en hoe zwaar zijne belasting moet wezen. reikte hem haar kleine handjedat in de tjne bijna geheel verdween, en nadat hij een beleefden groet had gewisseld met haar danseur, ging hij heen. Op eenigen afstand bleef hij staan en zich zeiven diets makende dat hij naar de gastvrouw rondzag keek hij haar nog eens opmerkzaam aan. Zij was werkelijk ver rukkelijk De dans had het smalleedeleprachtig gevormde gelaat lichtrood gekleurd en het werk van den kapper, in het voordeel van de natuurlijke schoon heid, een weinig in de war gebracht. De Spaansche lokken op het voorhoofd en tegen de slapen waren losgegaan en ontaard in waarlijk bekoorlijke, kleine krulletjes. De prachtige oogen schitterden van opgewondenheid onder de donkere wenkbrauwen in den regel hield zij ze half geslotenzooals de meeste bijziende menschenmaar wanneer zij sprak, straalden zij van levenslust. En die bekoorlijke, ondeugende trek om de lippen Die tamelijk lange, roude hals, die sierlijk gevormde, ronde schouders Zij was vierentwintig jaar, maar zij scheen George niet ouder dan zeventien toe. Daar verscheen aan een der ingangen van de zaal Stephanie de onvermoeide ijverige, beleefde gastvrouw, schitterender en levendiger nog dan te voren.... George ondervond eene onaangename gewaarwording. Hij kwam zich zeiven ondankbaar voor en voor de eerste maal voelde hij iets onvriendelijks voor Stephanie aan wie hij zooveel verplichting had. Hij gaf zich groote moeite die opwellingwaarvoor hij zich schaamde den kop in te drukken. Hij ging naar haar toe en zei op fluisterenden toon: »Ik moet afscheid nemen van het gezelschap, maar ik wilde toch niet heengaan zonder u nogmaals te be danken en goeden nacht toe te wenschen." Blijf toch nog wat!" Er lag haar eene onvriendelijke opmerking op de lippen maar zij hield deze binnen. ,Dr. Strelitz wacht mij beneden. Wij hebben afgesproken samen naar huis te gaan." »Wij zien u toch morgen? Zooals gewoonlijk tusschen drie en vijf uur Morgen?" herhaaldo George. Morgen zal ik moeilijk kunnen. Ik heb in den voormiddag repetitie met de koren Dit punt is dus reeds in ordemaar voor handeldrij vende personen die in de patentbelasting zijn aangeslagen en wier vermogen meer dan f 13.000 bedraagtzal de toestand beter en billijker geregeld kunnen worden, wan neer eene goede bedrijfsbelasting de patentbelasting zal hebben vervangen. Zoolang de vermogensbelasting naast de patentbelasting zou staanzouden er eenige kleine on regelmatigheden en onbillijkheden bestaan, die eerst door de invoering der bedrijfsbelasting eu gelijktijdige af schaffing der patentbelasting geheel zouden kunnen woï- den weggenomen. Geen invoering van de vermogensbe lasting dan te gelijk met de bedrijfsbelasting meende daarom de een te moeten voorstellen. Invoering op een nader te bepalen dag gaf een ander in overweging. De grondeigenaars hebben daarenboven groot belang bij een nadere regeling van de giondbelastiugdaarom zou het wenschelijk zijnwerd gezegd indien die regeling aan de invoering van de vermogensbelasting kon voorafgaan. Uitstel dus van de invoering dezer belasting was de slotsom waartoe men op verschillende gronden en in verschillenden vorm het voorstel deed. Toch zou de aanneming van zulk een voorstel voor den goeden gang van zaken belemmerend zijn geweest en noodlottig hebben kunnen worden. Uitstel van invoe ring of onbepaald laten van den dag der invoering kon niet auders dan den aandrang verzwakken, den prikkel tot voortvarendheid verstompen, dien de Minister noodig heeft om de beide Kamers te doeu woekeren met den tijd, ten eiude zijn overige, zeer belangrijke en omvang rijke voorstellen tot verbetering van ons belastingstelsel te kunnen onderzoeken en afdoen zonder daarin door do herziening van het kiesrecht en anderen noodzakelijken arbeid te worden verhinderd. Mag de patentbelasting niet blijven bestaan naast de vermogensbelastingdan bestaat er zeker geen beter middel om haar te doen verdwijnen dan de onverwijlde invoering dezer nieuwe belasting. Stelde men haar uitdan moesten ook de afschaffing van den zeepaccijns en de vermindering van den zoutaccjjns en de mutatierechten worden uitgesteld. Eindelijk mocht het groote gevaar niet worden voorbij- gezieu, dat, indion de invoering der vermogensbelasting aan die der bedrijfsbelasting werd vastgekoppeldeen bondgenootschap der tegenstanders van beide sterk ge noeg zou kannen worden om beide te doen mislukken. Daarbij deelde de Minister mede dat hij er op durft rekenen dat het wetsvoorstel tot invoering eener be drijfsbelasting binnen twee of drie weken bij den Raad van State zal zijn ingezonden. Zijn geheele werk is er op ingericht om ook de bedrijfsbelasting met Mei 1893 in werking te doen treden. Ook de peracquatie der grondbelasting moet nog in den loop van dit jaar tot stand komen. Zoo sprak de Ministeren hij verzocht de Kamer hem daarbij te steunen en op dien weg met vertrouwen met hem mede te werken. De meerderheid in de Tweede Kamer heeft den Mi nister ook in dit opzicht gesteund alle amendementen tot uitstel der invoering van de vermogensbelasting ver worpen en het regeeringsontwerp aangenomen om in werking te treden den eersten Mei 1893. Door de aan- en 's namiddags moet ik werken. Maar Zaterdag, indien het u schikt George vond het niet noodig van de af spraak met Lolo te gewagen. »Dus Zaterdag," herhaalde Stephanie met een zekere berusting. Misschien kunt gij morgen nog wel even uit breken. Het zou mij genoegen doen..." »Zoo het mij eenigszins mogelijk is kom ik morgen anders ZaterdagGoeden nacht. Ik verdwijn maar ongemerkt. Een alleraardigste avond geweest." »Goeden nacht." Stephanie drukte hem buitengewoon vertrouwelijk de hand en George nam zijn weg door de zaal zóódat hij nog éénmaal langs Lolo moest en dus nog een blik uit hare bruine oogen kon opvangen. Daarna snelde hij de breede trap af, trok in de garde-robe zijne overjas aan en liep de straat op. Het was mistigeen echte koude natte Novemberavond. De Thiergarteu lag voor hem als een donkere, huiveringwekkende massa, waarvan de omtrekkon bij het matte schijnsel der gaslantaarns nog even te herkennen waren. Voor het huis, waarvan de eerste verdieping helder verlicht was, begon de lange rij eigen rijtuigen en droschkes. De koetsiers van de eerste, gewikkeld in lange mantels met opgeslagen kragen, waren in onberispelijke houding op den bok ingeslapen. De huurkoetsiers stonden in kleine groepjes te praten. George keek de straat af. Zij was ledig. De oneffenheden en geulen in het kleverig plaveisel waren met vuil water gevuld, waarin de gasvlammen zich vroolijk spie gelden. George vond Dr. Strelitz bij den eersten hoek waar dezeniettegenstaande het onaangename weder, met een zeker welbehagen op en neer slenterde en rookte. »Ik heb u langer laten wachten dan mijn plan was", sprak hij. »Dat heeft niets te beduiden..." »Mevrouw Wilprecht heeft mij opgehouden en ik moest met mevrouw Ehrike ook nog een paar woorden wis selen. Een bekoorlijk vrouwtje, die mevrouw Ehrike!" »Dat zou ik denken! En de meest ontwikkelde van het geheele gezelschap »Zoo Vertel mij toch eens hoe het mogelijk geweest

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1