Binnenland Ingezonden stukken. ITALIË. De heer Ellena, afgetreden minister van financiën in het ministerie Giolitti, is den 19, na lang durige ongesteldheid, overleden. tVOOHWE&EDtr. De Koning heeft op nienw een onderhond gehad met Thorne over de vorming van een nienw ministerie, dat echter zonder gevolg bleef, daar Thorne ongeneigd was de opdracht te aanvaarden. Daar ook de onderhandelingen met Stang afgebroken waren liep het gerncht, dat de oplossing der crisis aan het mi nisterie Steen overgelaten en de regeling van het noorsche consulaatwezen tot Februari verdaagd zou worden. OOSTKNRIJK-HO!V«ARI.IE. De oostenrijksche Kamer van Afgevaardigden heeft het voorstel tot het sluiten eener leening ten behoeve van de munthervor ming en het conversie-ontwerp bij tweede lezing aan genomen. De regeering heeft in Bosnië en de Herzegowina af geschaft de daar nog op de ingezetenen rustende ver plichting, om zeiven de openbare wegen te onderhouden. Zij moesten zoo zij zich niet voor geld door anderen lieten vervangen, op de wegen werken en karren en ossen ter beschikking van de regeering stellen, om het puin en de steenen te vervoeren. De bevolking is met de afschaffing zeer ingenomen. De heer B. Lukacs, sedert 1872 lid van den Rijksdag, is benoemd tot minister van koophandel. Deze benoeming is door alle partijen met ingenomenheid begroet. PORTIEAL In eene den 21 te Lissabon gehouden bijeenkomst van staatslieden en financiers, heeft de minis ter-president verklaarddat hij een financieel plan in overweging heeft, voor de uiteenzetting waarvan hij den tijd nog niet gekomen achtte. Hij rekende echter, dat met dit plan de vlottende schuld veel spoediger betaald en het tekort veel eer aangevuld zou kunnen worden dan men denkt en wel zonder leening of verhooging der be lastingen, althans niet voorloopig. Hij deelde vorder mede, dat hij geen enkele diploma tieke nota ontvangen had betreffende de financiëele rege ling en de vermindering der rente van de buitenlandsche schuld. Zoolang hij minister bleef, zou hij geen bemoeiing van het buitenland dulden, want in geljjksoortige om standigheden zijn noch Oostenrijk, noch Spanje door vorderingen van de mogendheden lastig gevallen en er is geen reden waarom Portugal in dit opzicht een uit zondering zou moeten maken. Den 20 zijn de werkzaamheden aan de havenwerken te Lissabon gestaakt. Achthonderd werklieden werden ontslagen slechts enkele bleven belast met het bewaken der pontons en bouwmaterialen. De aannemer is hiertoe overgegaan wegens de groote verliezen geleden op den wisselkoers bij de betaling van buitenlandsche toestellen en steenkolen, daar de regeering besloten had uitsluitend in portugeesch geld te betalen zonder vergoeding van die verliezenwaarop bij de aanbesteding niet gerekend was. In de laatste maanden was het aantal werklieden reeds veel verminderd. De regeering heeft van den aan nemer de voortzetting der werken geëischt met de be dreiging, dat zij ze anders zelve zou uitvoeren voor zijne rekening. RCSliAlVD. De heer "Wijschnegradski heeft zijn ontslag als minister van financiën bjj den Keizer inge diend en den heer Witte tot zijnen opvolger aanbevolen. Deze aarzelde, omdat hij in zijn ressort nog verschillende hervormingen had voorbereid. Volgens oflficieele berichten werden den 17 te Astrakan 268 personen door cholera aangetast en stierven er 182 aan die ziekte; in Saratoff 109 gevallen en 78 dooden; in Samara 56 gevallen en 45 dooden. IHAROKHO. De bevestiging is ontvangen van het bericht, dat de onderhandelingen over een handelsverdrag met een buitengewoon ongelsch gezantschap afgebroken zijn en dat hot gezantschap reeds op 12 Juli uit Fez ver trokken was na onophoudelijke vertragingen en nadat de Sultan herhaaldelijk zijne beloften verbroken had. Het gezantschap kampeerde op 12 mijlen afstands van Fez. Twee vertegenwoordigers van den Sultan kwamen in dat kamp in den nacht waarin een gewijzigd verdrag opgesteld werddat den volgenden dag geteekend zou worden. Den 13 trok de Sultan de volmacht in door hem aan zijne vertegenwoordigers gegeven en schrapte de twee belangrijkste artikelen van het verdrag, namelijk die, op grond waarvan de gezant op enkele punten toe gegeven had. De gezant weigerde dit verminkte verdrag te teekenen en vertrok onmiddellijk naar Rabat, van waar hij met zijn personeel den 22 te Tanger aankwam. Het mislukken der onderhandelingen wordt toegeschreven aan franscben invloed. Zoowel de franschen als de Span jaarden waren bevreesd, dat Tanger aan Engeland afge staan zou worden. Tusschen de marokkaansche troepen en de Angherieten zijn de vijandelijkheden begonnen. Drie dorpen in de buurt van Tanger werden door de opstandelingen vernield. De ongelsche dagbladen bevatten den 22 een telegram uit Tanger, waarin gemeld werddattoen de gezant Smith zich bij den sultan beklaagde over het oproer tegen het gezantschap op 6 dezer, deze aan den Sultan mededeelde datindien de leden van het gezantschap vermoord werdeneen nieuw gezantschap binnen één maand te Fez zou komen, *maar dan zou er geen Sultan meer zijn." Nadat men het over de bepalingen van hot verdrag eens was geworden, zond de Sultan hem een geteekend afschrift. De heer Smith zag toen, dat in dit afschrift de voornaamste bepalingen ontbraken en verscheurde het stuk. Daarna kwam een aanbod van 360.000, dat door den gezant met verontwaardiging werd afgewezen. De Sultan, die het vertrek van den heer Smith wilde verhinderen, deed de paarden van de leden van 't gezant schap oplichten. Juist zou een engelsch officier naar Tanger vertrekken, om een geleide van de bezetting van Gibraltar te vragen toen de paarden worden terug gegeven. VEREHNIOUE NTATEI. President Harrison heeft bekend gemaakt, dat de 21 October, de 400 ver jaardag der ontdekking van Amerika, als een nationale feestdag gevierd zal worden. Do heer Sherman heeft bij den Senaat een wetsontwerp ingediend, waarbij de president der Republiek wordt ge- Jnachtigd met de verschillende Staten in het buitenland onderhandelingen aan te knoopen voor de oprichting van een internationaal gerechtshof, dat alle internationale geschillen langs vredelievenden weg zal uitmaken. De heer Frick, directeur van de Camegie-Company, waar de werkstaking voortduurtbevond zich den 23 des namiddags op zijn kantoor, toen een man binnentrad en, zonder een enkel woord te zeggen, een revolverschot op hem loste. De heer Frick werd gewond maar was toch in staat om te spreken. De kogel werd verwijderd en de toestand van den gewonde was redelijk. De moordenaar heet Alexander Berkmann, drukker, in dienst van een blad te Nieuw-Yorkwaarvan hij den naam niet noemen wilde. Hij is geboortig uit Rusland 21 jaren oud en sedert vier jaren in Amerika gevestigd. Hij verklaart naar Pittsburg gekomen te zijn om den heer Frick te vermoordenomdat hij dezen als een vijand van de werklieden beschouwde. Bij een onderzoek aan het commissariaat van politie werd bevonden dat hij twee dynamietpatronen in zijn mond verborgen hield. Men onderstelt, dat hij zich van het leven wilde be- roovenop dezelfde wijze als de anarchist Linggte Chicago, in 1887 heeft gedaan. Te Homestead zijn groote voorzorgsmaatregelen geno men voor de veiligheid van generaal Snowden, den be velhebber der troepen, wiens houding sedert zijne komst aldaar bij de werkstakers groote ontevredenheid veroor zaakt. De werkstakers zijn over deze voorzorgsmaatregelen verontwaardigd en verklarendat de overheid hen te schande maakt, door hen voor den aanslag op den heer Frick verantwoordelijk te stellen. Den 24 des morgens is tijdens een dikke mist, het jacht de Alva van den spoorwegkoning van der Bilt, door een koopvaarder in den grond geboord. Aan boord van het jacht bevonden zich van der Bilt zelf, zijne vrouw, vele genoodigden en 53 man der bemanning; zij werden door den uitkijk gewekt en snelden de brug op in hun nachtgewaad. De koopvaarder nam allen aan boord en bracht ze behouden te Boston terug. Tweede Hamer. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot verbetering van de Berkel, de Schipbeek en de R e g g e werd van verschillende zijden hulde gebracht aan den minister voor den spoedwaarmede hij het on derwerp der kleine rivieren ter hand heeft genomen. In verschillende afdeelingen werd betoogd, dat de Staat de zorg voor de kleine rivieren voor zoover deze zijn be vaarbaar en vlotbaarbehoort te nemen voor zijne reke ning. Yond de meening, dat de Staat civielrechtelijk verplicht is alle noodige uitgaven voor zijne rekening te nemen, weinig instemming, algemeen erkende men, dat de Staat op publiekrechtelijke grondon zich de kleine ri vieren behoort aan te trekken en dat het billijk is, om de kosten voor de noodzakelijke verbetering der kleine rivieren gedeeltelijk uit 's Rijks schatkist te bestrijden. Enkele leden zouden er de voorkeur aan gevendat het Ryk de zorg voor de kleine rivieren, althans voor die, welke water uit het buitenland ontvangenvoor zich nam met subsidiën van de betrokken waterschappen en provinciën. Eene andere meening was, dat het Rijk geen subsidie moet toekennen voor de verbetering der kleine rivieren, tenzij ook de provincie bereid i3 op gelijken voet subsidie te gevenen in de derde plaats waren er vele leden, die het bij dit wetsontwerp gevolgde begin sel, overdracht van het beheer der kleine rivieren aan waterschappen, met Rijks-subsidie voor de noodzakelijke verbeteringengoedkeurdenalthans voor de. rivieren, waarvan hier sprake is, geen bezwaar hadden. Naar aanleiding van de bespreking over de verhou ding van den Staat tot de kleine rivierenen in ver band met de memorie van toelichting, stelde men er prijs op van den minister te mogen vernemenwelke au toriteit volgens den ministerzich aan langdurige ver- waarloozing schuldig maakte; in hoeverre de minister eene verplichting van den Staat tot verbetering der kleine rivieren aanneemten ten slottewelkenaar zijne op vatting de rechtspositie zal zijn van de rivieren de Berkel, de Regge en de Schipbeek, nadat zij met Rijks-subsidie door de waterschappen zijn verbeterd en door dezen worden beheerd en onderhouden. Sommige leden betreurden het, dat de minister ook de verbetering van de Vecht tot een voorwerp van Staats zorg wil makenwaar tegenover lijnrecht het gevoelen stond van andere leden, die zelfs de Vecht in het wets ontwerp zelf wenschten op te nemen. Nog op enkele andere kleine rivieren, niet in dit wets ontwerp genoemdwerd de aandacht der Regeering ge vestigd. Er werd prijs gesteld op eene verklaring des ministers, dat ook over de bij dit wetsontwerp niet genoemde rivieren spoedig voorstellen ter verbetering de Staten- Generaal zullen bereiken. Bij kon. besluit van den 6 is bepaalddat in het gesticht »Huize Padua" te Boekei, niet meer dan 150 krankzinnige mannen mogen verpleegd worden. De geneeskundige behandeling wordt opgedragen aan ten minste één geneeskundigedie vóór 1 Mei 1893 moet gevestigd zijn in eene woning nabij het krankzinnigen gesticht en buiten het gesticht geen geneeskundige praktijk mag uitoefenen. Tusschen den 20 des avonds en den 22 is in de woning van den heer P C. van Vlissingen aan de Leid- sche Vaart te Haarlemdie met zijne familie sinds eenige dagen afwezig was, ingebroken en op eene erger lijke wijze huis gehouden. Als do vermoedelijke dader is aangehouden zekere Rosier, oud 18 jaren, reeds meer malen wegens diefstal verooordeeld. Den 23 heeft het openbaar ministerie bij de arr. rechtbank te Groningen tegen Sequah (Davenport) ge ëischt f 25 boete subsidiair 5 dagen hechteniswegens adverteeren en 7 dagen hechtenis wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Bij kon. besluit van den 22 is benoemd bij de rus tende schutterij in Noordholland tot majoor-commandant van het 2e bataljon de heer H. M. J. van Lennep, vroeger kapitein bij de dienstdoende schutterij te Haarlem. Bij kon. besluit van den 22 is met ingang van 1 September aan den heer J. Doulink op ztjn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Beets en van Oudendijk. De Staatscourant van den 23 bevat een koninklijk besluit van 27 Juni 1.1. ter vaststelling van een gewijzigd programma voor de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid van hnis- en schoolonderwijs in de vakken gemeld onder k (nuttige) en t (fraaie) handwer ken in art. 2 der wet tot regeling van het lager onder wijs. Het besluit treedt in werking 1 Januari 1893. Tot lid van het bestuur der Begrafenis-vereeniging «Onderlinge Hulp" te Ursein c.a., is gekozen de heer C. Heertjes Jz. te Schermerhorn, ter vervanging van den heer P. Heertjes, die tengevolge van woonplaatsveran dering voor die betrekking moest bedanken. De heer F. W. Drijver, predikant te Avenhorn en Grosthuizen, heeft bedankt voor het beroep bij de herv. gemeente te Kijp. Den 22 is te Wamel een voor eenigo jaren ver bouwd huis verbrandwaarbij twee en dertig kippen en verscheidene kalkoenen in de vlammen omkwamen. Den 22 is een paarddat onlangs te Eist den eer sten en te Wageningen don tweeden prijs behaaldebe- hoorende aan de weduwe den Hartog te Hemmen, ten gevolge van het schrikken van het afvaren eener stoom boot, met wagen en al in de Waal gestort bij Dodewaard. Hoewel levend aan wal gebracht, moest het toch worden afgemaakt. De heer dr. C. J. van Pereijn eerste geneesheer directeur van het krankzinnigengesticht «Meerenberg heeft tegen 1 November a.s. als zoodanig eervol ontslag gevraagd. Ingezetenen van Winschoten hebben pogingen in het werk gesteld om daar eene korenbeurs op te richten. Een verver, die werkzaam was aan de spoorwegbrug over het Hollandsch Diep, is van de overspanning in het water gevallen en verdronken. De heer Jan Holland te Rotterdam heeft aan den gemeenteraad van Haarlem concessie gevraagd voor het aanleggen en exploitoeren eener stoomtram op den berm van den straatweg van af de gemeente Haarlem naar Alkmaar, voor den tijd van vijftig achtereenvol gende jaren. Aangezien de aanvrager het noodzakelijk vindt aan de bij den aanleg der baan betrokken gemeen ten eene rente-waarborg te verzoeken vraagt hij 3 pet. 's jaars over het benoodigd kapitaalgroot f 1,066,350, en wel voor den tijd van 20 jaar. Het door Haarlem aldns bij te dragen gedeelte zou volgens overgelegde tabellen bedragen 15806 's jaars. Burgemeester en wethouders stellen den raad voor aan den verzoeker te berichten dat in zijn verzoek niet kan worden getreden, aangezien reeds eene concessie is verleend voor een paar- dentramweg naar Beverwijk en de gestelde voorwaarden ook te bezwarend zijn voor de gemeente. Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. go- meente te Deventer door dr. C. J. Niemeijer, predikant te Ooster- en Wesler-Hlokker. Geachte heer redacteur! Met niet weinig belangstelling las ik het keurig stuk over kookcursussen van mejuffrouw Geortruida van Maarseveen, gediplomeerd door de Amsterdam- sche Huishoudschool; bob de goedheid haar door uw blad mijne beste wenschen over te brengen en tevens aan de commissie der dames mede te deelen dat zij uit sym pathie voor de zaak, over mijn obolus voor het waarborg- fondsje kunnen beschikken. Vraagt men mij waarom ik hot plan zoo toejuich, dan beroop ik mij op mijne veeljarige ondervinding als ge neeskundige wiens gesprekken noodwendig dag aan dag over eten en drinken moeten loopon. Wat die ervaring mij geleerd heeft Dat het nut van zulk een cursus niet overschat kan wordonneemt elk in zijn kring een les in deze edele kunstdan zal men geen klachten meer hooren over aangebrand eten over harde, onverteerbare groenten, over het gebruik van eieren met sterke dranken over vleesch dat alle malsch- heid verloren heeftover brood met niet uitgewasschen gist bereid over ingelegde groenten die de rottende gisting ondergingen of waaruit, zooals b. v. b. bij zuur kool, vaak grootezwarte wormen kruipen en meer liefelijkheden van dien aard. Ook afgescheiden van de kookkunst, maar toch in niet te ver gezocht verband met haar, kan men op menige onge rechtigheid de aandacht vestigenovertuig slechts u zelf. Zet u als een wijsgeer voor het venster, en geef acht op wat buiten al zoo voorvalt. Ziet go daar dien jongen, die het brood voor den bakker rondbrengt? Hij heeft zijn hond van de straat opgenomen en in den wagen bij of op het brood gezet. Niet veel beter maakt het de slagersknecht met Sien van den meester stoeiender valt een ham op den grond en behoudt slordig afgewreven wat dieren zoo al achter gelaten hebben. Gelukkig nog als het geene tering- of andere ziektekiemen zijn. Als de groenteboer voorbij rijdten men alles zoo netjes in de manden en op zijn wagen gerangschikt zietdan verraadt Liets dat wat wij dagelijks gebruiken, gewasschen is in een sloot, waarin menige onreinheid voorkomt. En wat kleeft er al niet aan kaas, of blijft in hare zelfstandigheid vor- borgen Let eens op hoe schoon de handen der dienst maagd zijn na het kneden der kaasna het zouten der boter, en hoe zij er uitzagen, toen dit werk nog verricht moest worden. Gelief nog te bedenken dat do wei, noo- dig bij de nieuwe wijze van kaasbereiding, spinnend moet zijn, dat is, zich in lange draden laten uittrekken. En hoe verkrijgt zij die eigenschap Al te walgelijk wij zullen het maar niet noemen. Wascht de bakker zijne handen en voeten als hij slaapdronken het brooddeeg gaat kneden Onze ervaring leerde ons zoo menigmaal het tegendeel. Wjj zouden nog een aantal misbruiken kunnen noemen; worden de maagdelijke vingeren der bruid niet bezoedeld, als haar een bouquet wordt aangeboden vroeger omvat door de niet gewasschen handen van den tuinmansjongen Is het verkwikkelijk zijn geneeskrachtig drankje te schen ken uit het tleschje dat de loopjougen waggelend en schuddend u overbracht Uit het weinige genoemde blijkt al reedsdat er nog heel wat te veranderen en te verbeteren valt. Voor ditmaal echter genoeg. U, geachte Heer Redac teur, als altijd mijnen dank voor de opname. Dr. P. J. H.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 3