De Draag naar iet festen. No. 90. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. V11 IJ 1) A 29 JULI. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Prys der gewone Advertentlën: Per regel J O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer! 3. BELGIE. De Kamer heeft met 104 tegen 18 st. het wetsvoorstel aangenomen, waarbij eene commissie belast wordt met de wijziging van het reglement in ver band met de grondwetsherziening. De jnry te Luik heeft, in het proces tegen de anar chisten uitspraak doende, hen aan samenzwering, aan gezamenlijk overleg tot plegen van diefstal van ontplof bare stoffen, aan samenspanning om eigendom te ver nielen, aan diefstal en vervoer van ontplofbare stoffen en dynamiet, aan eene poging om bet kruithuis to Om- bret in de lucht te doen springen en aan vernieling van eigendom schuldig verklaard. De jury beraadslaagde van 93/4 tot 2 uur. Met een diep stilzwijgen werden hare verklaringen aangehoord. Het hof van assises heeft daarna veroordeeld Moineau tot 25 jaren dwangarbeid en 20 jaren toezichtWolfs en Beaujeau ieder tot 20 jaren dwangarbeid Mattheysen, Marcotty, Lacroix en Nossent ieder tot 15 jaren dwang arbeid Hanssen tot 10 jaren opsluiting Guilmot tot 3 jaren gevangenisstraf eu 26 fr. boeteEhxNaniot Beduin, Jacques en Charles Borré, Schlebach en Heusy zijn vrijgesproken. De advocaat Crick droeg vijf midde len van cassatie voor en de advocaat Servais riep, uit naam van al de verdedigers, de goedertierenheid van het hof in. Het publiek in het paleis van justitie was zeer talrijk daarbuiten was een groote menigte verzameld. De politie had buitengewone voorzorgsmaatregelen genomen. DENEHARHEN. Bij beschikking van den minis ter van justitie is de invoer van lompen nit geheel Rusland verboden. DUKTSCIILANI). Den 25 werd voor de rechtbank te Essen het Bocbumer stempel-proees begonnen. Acht tien beschuldigden verschenen waaronder de ingenieurs Berwy en Gemme. De eerste verklaarde dat rails die minder schoonmaar niet slecht waren uitgezocht wer den en tengevolge van de vele bestellingen als tweede soorts verkocht werden. Onder 2000 van die soort waren er slechts twee gebroken. Rosendahl bekendedat hij voor de Bochumer-zaak op zijdelings verzoek van den controleur, in plaats van het onbruikbaar geworden stem pel een ander had laten maken. ENGELANB. Graaf Cadogan, geheim zegelbewaar der, die voor een groot deel eigenaar is van de Londen sche wijk Chelsea, hoeft aan het bestuur van het kerspel van Chelsea onlangs f 6720 gezonden om de armen te onthalen bij gelegenheid van het huwelijk van zijn oud sten zoon, burggraaf van Chelsea. Het kerspel heeft nu besloten 1600 kinderen boven de tien jaren en 800 vol wassen personen den 11 Augustus een genoegelijken dag te bezorgen in het Kristallen Paleis te Sydenham. Zij gaan met den spoortrein heen en terug worden er aan genaam bezig gehouden en gebruiken een middag- en avondmaal. 9) o Wat bielpen den goedenGustaaf echter de schatten die hij verzamelde Zijn huwelijk bleef kinderloos en Adelheid's energie ontwikkelde zich met de jaren hoe langer hoe meer. Zij had hem volkomen onder den dnim en hij waagde het niet zich ontevreden te toonen. Zij bepaalde met wien hij mocht omgaan, evenals de dagen en nren waarop hij alleen mocht uitgaan zij telde het geld na, dat hij in zijne portemonnaie had zij bestelde zijne kleederon en week niet van zijne zijde. Voortdurend viel zij hem lastig met hare totaal ongegronde jaloezie. Tot zijn geluk drong de onwaardige slavernij waartoe hij veroordeeld was, niet diep tot hem door. Hij was er aan gewoon geraakt en kende een vrij leven slechts van hooren zeggen hij had immers aan niets gebrek Hij woonde goed, werkte prettig, at veel en goed, wed ijverde met zijne vrouw in eene voortdurende toeneming aan gewicht en miste zijne vrijheid evenmin als een kanarievogeldie in eene kooi is uitgebroed. Hij bleef met zijne brave wederhelft in de Koppenstrasse wonen en Berlijn eindigde voor hem aan het koninklijk slot. Wanneer mijnheer en mevrouw Ehrike eens naar de comedie of naar den Thiergarten reden was dat voor hen eene buitenlandsche reis. Maximiliaan leidde intusschen een vroolijk leventje. Hij had het oostelijk gedeelte van Berlijn den rug toe gekeerd en zich eene keurige woning gehnnrd op den Döuhofïplatzhad drie paarden op stal en liet zich tot groot verdriet van zijne zuster aan wier tuchtroede hij ontwassen wasiederen morgen in zijn licht conpeetje naar het kantoor brengen. Hij bekommerde zich alleen FRANKRIJK. Tijdeus eene tooneelvoorstelling te Rueil zijn eenige zitbanken ingestort, 600 a 700 toe schouwers medeslepende, van wie 80 gekwetst werden te voorschijn gebracht. Het ongeluk wordt aan kwaadwil ligheid toegeschreven. GRIEKENLAND. De regeering heeft als zuinig heidsmaatregel besloten, alle gezanten terug te roepen, behalve die te Konstantinopel en Bucharest. NOORWEGEN. De rechter- en linkerzijde werden het, in de op den 26 door de Storthing gehouden zit ting, eens over het indienen van een voorstel, waarbij het ministerie-Steen wordt verzocht, uit aanmerking van de noodzakelijkheid, om aan de crisis in het belang van het Rijk een einde te maken op zijn post te blijven en de consulaats-kwestie tot later te verdagen. Daar deze oplossing door den koning werd goedgekeurdwerd de crisis als geëindigd beschouwd. De Storthing heeft dat voorstel met eenparige stemmen, zonder besprekingaangenomen. SPANJE. Voorziende, dat de toestand in Marokko plotseling meer ingewikkeld kan worden, beeft de minis ter van oorlog te Malaga een aanvullingsdivisie doen vormen, die onmiddellijk in dienst zon kunnen treden en in 2 dagen naar Centa kan worden overgebracht. CentaMelilla en Malaga zijn door een dienst van postduiven verbonden. Op de kermis te Santander heeft eene botsing plaats gegrepen tusschen militairen en mijnwerkers. De soldaten vuurden, met het gevolg, dat 2 personen gedood en 9 ge wond werden. BULGARIJE. Den 27 zijn 's morgens te 5 uren te Sofia Milaroff, KaraguloffPopoff en Gargietf op de binnenplaats van de gevangenis ter dood gebracht. VEKEENIGBE STATEN. De politie te Pitts burg is overtuigd, dat de aanslag op Frick het gevolg is van eene anarchistische samenzwering, die even uit gebreid is als die van Spies en anderen, die te Chicago gehangen werden. In onderscheidene steden zijn vertak kingen ontdekt. De beruchte anarchist Most zou mede plichtig zijn. Tweede Kamer. Den 26 was onder No. 2 aan de orde het verslag der commissie in zake den gepasporteerden sergeant C. Bossard. Zij stelde voorden minister van koloniën nit te noo- digenBossard alsnog eene jaarlijksche toelage toe te kennen als drager van de zilveren medaille voor 24jari- gen trouwen dienst. De heer van Alphen kon zich met de conclusie vereenigen. Tegen den vorm bestond evenwel bij hem bedenking nit een constitutioneel oogpunt. De commissie om hoofdzaken liet alle tijdroovende kleinigheden aan zijn zwager over en aan den vertrouwden klerk maar vóór allen aan den ouden boekhouder Panly die sedert twintig jaren in de zaak wasstreek zijn aandeel in de winst lachend op en leefde er goed van. Adelheid Gustaaf natuurlijk ook, want zij deelden alle gewaarwordingen met elkander was buiten zich zelve van toorn, toen Maximiliaan zich in 1866 in het huwelijk begaf met Stephanie Deecken enzich hoe langer hoe verder van zijn vaderlijk hnis verwijderende, met zijne jonge vronw in de Potsdammerstrasse ging wonen. Zij voelde niets dan innige verachting voor die modepop, die in Brussel mooie buigingen en wat Fransch spreken maar overigens ook niets geleerd had zij noemde Stephanie »de dochter van een bankroetier", in het volle bewustzijn van hare financiëele meerderheid. Stephanie's schoonheid was haar, de dikke, ronde, onge- fatsoeneerde, veertigjarige vronw met het breede, scherpe gelaat en de vastgeplakte haren niet minder een doorn in het oog. Stephanie zag er naar hare meening nit, alsof zij in het wild was opgegroeid. Zij voorspelde haar broeder de donkerste toekomst en weigerde beslist de uitnoodiging om mede bruiloft te vieren. Natuurlijk weigerde Gustaaf ook. Niemand was daarover blijder dan Maximiliaan Het huwelijk van Wilprecht met Stephanie oefende op dat van de Ehrike's niet den minsten invloed nit. Alles bleef bij het oude in de woning in de Koppen strasse. De eenige belangrijke gebeurtenis in de laatste jaren was dat de meubels in de mooie kamer met nieuw blauw trijp werden overtrokken en dat de echtelieden zich lieten uitschilderen", voor twee honderdenvijftig mark per stuk Gustaaf met den dikken, gouden horloge ketting, dien zijno vronw hem op het laatste Kerstfeest geschonken had, met een toegeslagen boek in de hand een grooten zegelring aan- den vinger, in peinzende houding Adelheid met eene diamanten brochebrillan- ten in de vleezige oorlellen en een geborduurde fichu vriendelijk lachend. De beide portretten in breede vergulde lijsten hingen voortiran boven de blauwe sofa met de maakte zich schuldig aan constitntioneele ketterij. Hij wil den minister geen opdracht door de Kamer laten doen en stelt daarom voor, aan den minister als het gevoelen der Kamer mede te deelen dat het in overeenstemming met de billijkheid zou zijn aan Bossard de bedoelde toelage te geven. De heer Lieftinck wil niet gaarne constitutioneels ketterijen plegen, maar het voorstel der commissie heeft dezelfde strekking als de voorgestelde wijziging. Uitnoo- digen is geen bevelen. De minister kan er gevolg aan geven of nieten dan is uitnoodigen nog zachter en eleganter in vorm, dan dat de Kamer iets als »kaar gevoelen" te kennen geeft. Het voorstel-van Alphen word aangenomen met 49 tegen 8 stemmen. De gomeonteraad van LI muien heeft nit eigen beweging de jaarwedde van de onderwijzers de Geus en Nagtzaam voor ieder met 50 verhoogd. De anti-revolntiouaire en katholieke kiesvereeni- gingen in het district Haarlem hebben besloten, den heer mr. van Waterschoot van der Gracht op hot witte en den heer 't Hooft op het groene briefje te plaatsen. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen den 8 Augustus, des avonds te half negen nnr. Voor de 3^ pet. geldleening der gemeente Dord recht, eerste serie, groot f 200.000, was door 13 bankiers firma's ingeschreven voor 771.000 tot koersen van 97'/j a 99 '/j pet. Den 26 werden door den Raad gegund aan de heeren II. J. van Ogtrop en Zoon te Amsterdam een bedrag van 185000 voor 99 '/4 en aan de heeren de Ridder en Co. te Dordrecht een bedrag van f 15000 tot den koers van 99 '/4 pet. De gemeente-rekening te Eiikhuizen over 1891 sluit in ontvangsten op 85795,59 en in uitgaven op 79980,90, alzoo met een batig slot van f 5814,69. Wijlen mej. M. J. Crommelin overleden te Am sterdam heeft aan ieder der vier Heldringsgestichten eene som van 2000 vermaakt, vrjj van successierechten. Benoemd tot onderwijzeres aan eene bijzondere school voor meisjes te Arnhem mej. E. W. J. Loghem tc Purmerend. De minister van waterstaat heeft afwijzend beschik*1 op het verzoek van den heer A. D. Zur Mühlen, reeder te Amsterdam, om eene bijdrage van het Rijk van 2000 per jaar voor bet in weraing brengen van een stoombootdienst tusschen Ameland en den vasten wal, bij Holwerd. De hofstede Madura" in den polder Eierland op Texel met hnismanswoning, schuur, arbeiderswoning en onderscheidene perceelen wei-, hooi-, en bouwland samen groot 134.31.10 bunders, is in openbare veiling opgehouden voor f 7020. De ten huize van den heer P. C. van Vlissingen gestolen zilveren voorwerpen zijn te Leiden bij een koop man door de politie in beslag genomende door dezen opgegeven persoonsbeschrijving van den verkooper komt overeen met dat van den reeds aangehouden verdachte. spiegelglad gewreven mahoniehonteu leuning en kwamen daar zeer goed uit. Overigens ging het leven der echte lieden kalm daarheen als een regelmatig loopend uurwerk. Zoo naderde het groote feest van de zilveren bruiloft der op hunne wijze voorbeeldige echtgenooten. Zeer toe vallig viel die dag samen met den grooten nationalen feestdag den 2den September 1872. Adelheid had besloten dien dag waardig te vieren Gustaaf natuurlijk ook. Zij maakten er bepaald werk van. Alle vrienden en bekenden werden uitgenoodigd en »im Euglischen Hause" een diner besteld van vijftig couverts het beste wat zij geven konden had Adel heid bevolen. Men meende Maximiliaan en Stephanie bijzonder te krenken door hen niet uit te noodigen, maar niemand was daarover blijder dan de gekrenkten zelvon. Het feest liep schitterend van stapel. De bruid met den zilveren lauwerkrans boven het brave verstandige, breede gozicht honderdnegentig pond zwaar en acht enveertig jaar oud maakte den iudruk van degelijkheid, plichtmatigheid, eerbaarheid en onschuldigheid de def tige bruidegommet zijue nog meer in het oog loopende zwaarlijvigheid het glimmende, volle gelaat, waarin geen rimpel te bekennen was, het korte strooblonde haar en bakkebaarden, was de onbezorgdheid de gelukkige zelf genoegzaamheid eu alledaagschheid in eigen persoon. Onder de tonen van Mendelssohn's Hochzeitmarsch door een drievoudig quartet gespeeld schreed het waar dige paar nit de kleine ontvangkamer naar de versierde feestzaal Gnstaafhet hoofd omhoog, vol zelfbewast- heid trotsch op de verdienste van gedurende een kwart eeuw een trouw echtgenoot te zijn geweest voor zijne Adelheid deze zelve met een schuchter lachje om de lippen en neergeslagen oogen. De gasten volgden. Na de soep bracht een gemeente-ambtenaar een districts ontvanger een toost nit op het voorbeeldige echtpaar, waarlijk een navolgenswaardig voorbeeld iu onzen tijd. Toen hij den overleden dierbaren Tbaddens Wilprecht don grondvester van dit zeldzame geluk, herdacht, moest Adelheid hare tranen drogen en keek Gustaaf peinzend op zijnen soeplepel. Ook bleven de toespelingen niet achter-

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1