Den 25, des avonds omstreeks half elf, is een 22jarig •longmensch, de heer v. d. Dr. uit 's-Gravenhage, door de stoomtram van de Staatsspoorwegmaatschappij over reden, zoodanig dat zijne overbrenging naar hel zieken huis noodzakelijk bleek. Hij stond op het balkon van een van Scheveningen naar 's-Gravenhage vertrekkende stoom tram, toen onderweg hem de hoed van het hoofd waaide. Hij sprong van de tram, liep zijn hoed achterna en werd, toen hij zijn hoed van den grond opnam, door oeno andero stoomtram aangegrepen, omvergeworpen en overreden De vingers van de rechterhand waren zoo goed als afgesneden, terwijl de linkerarm op verschillende plaatsen ernstig gekneusd was en aan het hoofd eenige lichtere kwetsuren op te merken waren. Den 25 is een begin van brand ontdokt op do tentoonstelling te Scheveningen in het zijzaaltje van de fransche afdeeliugwaar zich de modellen van jachten bevinden, dicht bij den ingang van de leeszaal. De brand was ontstaan onder den houten vloer, tegen den buiten muur en kondigde zich door overvloedige rookwolken aan. Onmiddellijk waren vele handen gereed om hulp to verleeuen eene slang van de waterleiding, die juist tot het dichtbij gelegen luik in den grond reikte, werd los gemaakt en bezoekers en tentoonstellende personen kwamen met de roode emmertjes met brandbluschwater aansnel len, terwijl de in het gebouw aanwezige brandwachten door het luik naar beneden daalden. De brand was toen .spoedig gestuit. Den 25 is door burgemeester en wethouders van Amsterdam aanbesteed het maken eener vaste brug over de Da Costagracht en de Jacob van Lennepstraat en het bouwen van steeuen walmuren langs de Da Costa- en Bilderdijkkaden. Van 29 inschrijvers was de heer P. Duinker voor 91568 de laagste. Den 25 is door de Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij voor rekening van den Staat aanbesteed het ver richten van eenige werken tot wjjziging en voltooiing van het Centraalstation te Amsterdam, geraamd op 21000. Laagste inschrijver de heer T. Hilarius te Haarlem voor J 18467. Den 25 des avonds is de boerenplaats Rundervreugd aan den Amstelveenschen weg, even voorbij de Kalfjes laan, bewoond door den veehouder Hoogendoorn, afgebrand. Met moeite wist de bewoner die tien kinderen heeft zich met zijn gezin te redden. Tien koeien, een paard, kippen en varkens kwamen in de vlammen om terwijl van den inboedel niets gered werd. Daar geen voldoend water in de slooten was, moesten de 3 brandspuiten zich bepalen tot het beschermen der in de buurt staande hoeve van den veehouder van Schaik, wiens hooiberg door het vliegen der vonken gevaar liep. Door den rooden gloed meende men te Amsterdam aanvankelijk, dat de kaarsen fabriek in brand stond. Den 25 is te Vlissingen het lijk aangebracht van een matroos, die den 24 des ochtends met een mes in de hand nit den mast en in dat mes gevallen was zoodat hem de slagader in den hals was doorgesneden. Een kameraaddie gelijktijdig uit den mast vielbekwam geen letsel. Den 25 en 26 zijn te Amsterdam vier van de tien voor de hoofdakte geëxamineerden geslaagd, name lijk C. van AsseltW. A. J. Rrummel en J. Kiipfer allen van Amsterdam en H. Hendriks van Utrecht. De gemeenteraad van lonkhuizen heeft den 25 benoemd tot onderwijzeres aan de meisjesschool mej. A. M. de Mandtthans onderwijzeres te Willomstadde eenige sollicitante. De arr. rechtbank te Leeuwarden heeft P. K. B., oud 46 jaren, koemelker te Rauwerd, schuldig verklaard aan opzettelijke beleediging, der Koningin aangedaan, en veroordeold tot 3 maanden gevangenisstrafomdat hij den 15 Juni in de derde klasse wachtkamer van het spoorwegstation aldaar, uit ontevredenheid, dat er zooveel geld besteed werd voor de ontvangst der Koninginnen, gezegd heeft: >het was beter, als de Koningin kwam, dat zij doodvielde Koningin is een landopvreterze moesten haar doodschieten." Den 26 was de heer A. C. Paardekooper te 's-Gra venhage laagsto inschrijver voor 59000 voor het bouwen eener melkinrichting met vier heoronhuizen aan wege op degenen, die een anderen weg waren ingeslagen daarmede werd natuurlijk Maximiliaan bedoeld die zich losgemaakt hadden van het oudearbeidzame Ber lijn en hun leven wijdden aan de afgoden van dezen bedorven tijd aan ijdele genietingen en dwaze pronk. Het slot van den toost had echter het grootste succes toen de welsprekende redenaar wees op den innigen samenhang van dit zilveren feest met het algemeene feest van dien daghet Sedanfeesten er in slaagde Keizer Wilhelm Bismarck Moltke en het dappere prui- sische leger in verband te brengen met Gustaaf Ehrike en Adelheid Ehrike, geboren Wilprecht. Aan het gejuich kwam geen einde. Gustaaf kuste den ontvanger en Adel heid wier tranen in deze dagen bijzonder hoog zaten snikte van aandoening. Behalve deze werden er nog een aantal toespraken gehoudenallerlei gedichten voorgelezen en opgedreund, eenige met zeer duidelijke toespelingen op de moge lijkheid, dat voor het zilveren paar wellicht nog de tot heden ontbeerde oudervreugde was weggelegd de oudste boekhouder, de heer Pauly, dronk op het gouden feest van het Ehrikesche echtpaar er werd veel gegeten en veel gedronken. Ook de bruid liet het zich goed smakenja at om hare aandoening te verbergen veel meer dan zij in gewone tijden deed en dit was haar ongeluk. Zij ging zich te buiten aan kreeft mot mayonnaise-saus en de vreugdedag werd een dag van rouwe. Zij stierf plotse ling, op den 7den September, ten gevolge van eene sto ring in de spijsvertering. Gustaaf was innig bedroefd. Do steun van zijn leven was hem ontvallen. Hij wist in de eerste weken vol strekt niet wat hij met zich zelvon moest beginnen. Vijfentwintig jaren had hij naar den teugel geluisterd, Jie mot sterke hand werd gevoerddie ongewone vrij heid maakte hem angstig. Voor de eerste maal kwam hij tot het bewustzijn, dat hij een rijk man was en dat rijkdom genietingen kan verschaffendie hem tot nog toe onbekend waren gebleven. Adelheid's dood had de verzoening van de zwagers de Weteringschans te Amsterdam en met verminderden loon3taat voor 60800. Bij kon. besluit van den 22 is met ingang van 1 September aan den heer J. Daalwijk op ztjn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Heets en van Oudendijk. (Herplaatst wegens misstelling.) Den 23 des avonds is onder de gemeente Staphorst een alleenstaand en onbewoond boerenhuis tot den grond toe afgebrand. Den 24, dos avond omstreeks tien uren, is te Rot terdam in oen pand, uitkomende aan den Hang, waarin een magazijn van pelterijen, een hevige brand uitgebroken in een half uur tijds waren de twee bovenverdiepingen van voor tot achter één vuurzee. Duizenden menschon waren op do been om van dat prachtig schouwspel ge- tuigon te zijn. Do brandweer wist den brand tot die bovenverdiepingen te beperken. De stoomtram van den Hollandschen spoorweg ver voerde den 24 10600 personen naar Scheveningen. De Javasche Bank keert over 1891/2 7 pet dividend uit, tegen 3.3 en 2.8 pet over de twee laatste boekjaren. Bij de te Hamburg gehouden internationale zwem wedstrijden heeft de heer J. D. Bloemen van Amsterdam in vijf nummeis den eersten prijs gewonnen, namelijk in borstzwemmen over 400 el (200 el tegen stroom) zijde zwemmen over 300 el (100 el tegen stroom)rug- zwemmen over 100 el tegen stroomgekleed zwemmen (150 el, af te leggen met kleeren, in drogen toestand ten minste 3 P. wegende) en schoonzwemmen. Volgens eene nieuw ingevoerde regeling moeten zij, die het Paleis te Amsterdam het Paleis in het Noord einde of het Huis ten Bosch te 's-Gravenhage willen zien zich voortaan eene kaart aanschaffen waarvan de kosten vijftig centen bedragen voor ieder paleis. De zitting van den gemeenteraad te 's-Gravenhage kon den 26 niet doorgaan, daar slechts 18 leden tegen woordig waren en ten minste 20 leden aanwezig moes ten zijn. Den 26 is door den om 1 uur van Amsterdam vertrokken spoortrein op 500 pas afstands van het sta tion Halfweg een werkman overreden die kort na het ongeval overleed. De trein hield dadelijk stil, waar door ruim een kwartier oponthoud ontstond. Den 26 is door het bestuur der Ambachtsschool te Haarlem tot directeur dier inrichting benoemd de heer Prans van Erkel, hoofdopzichter bij do gemeentewerken te Amsterdam. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 27 af wijzend beschikt op het verzoek van J. Holland te Rot terdam, om concessie voor een stoomtram Haarlem Alkmaar en benoemd tot hoofd der nieuw te bouwen tweede opleidingsschool voor jongens tot middelbaar on derwijs met 19 van de 21 stemmen de heer E. L. Brouwer to Medemblik. Den 26 is bij het vertrok van een trein uit Amers foort een dienstmeisje beklemd geraakt tusschen het per ron en den trein en een eind meegesleeptzij werd zwaar gekwetst en met verbrijzelden arm opgenomen. Den 26 stond voor het tweede kantongerecht te Amsterdam wegens het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde terecht de arabische oogarts dr. Goolam Kader. Hot openbaar ministerie eischte het maximum der op de overtreding gestelde straf, namelijk 6 boeten van f 300 en een van 200het betreurendedat geen hechtenis of verwijzing uit het land kon worden geëischt, zooals in België, omdat zijne handelwijze een gevaar opleverde voor de door hem behandelde lijders. De heer mr. Th. Heemskerk vroeg het opleggen eener geringe boete. Door het polderbestuur van Zijpe zijn den 27 bij enkele inschrijving aanbesteed de volgende werken: 1. het ophoogen en egaliseeren van den Belkmerweg ingeschrevon doorHanna Bos, Helder, f 1535P. Klok, Zijpe, f 810 B. Kroone, Schagen, f 852.75 T. Brouwer, Petten, f 666 K. Min, Bergen, f 642 Jb. Brouwer, Zijpe, f 569 P. Kapitein, Zijpe, f 446 on J. Breed Lz., Zijpe, f 494, aan welken laagsten inschrijver het werk werd gegund. 2. Verfwerk aan de kerk te St. Maartensbrugingeschreven door Jb. Langeveld, f 207 S. Renooij, 1' 175; Jan Prins Dz. f 149; D. Prins Dz., f 148 en M. Baltus, f 120, allen te Zijpe. Het werk ten gevolge gehad. Ehrike kwam thans veel bij Maxi miliaan en was verbaasd over hetgeen deze zonder eenig bedenken van de wereld genoot. En hij Gustaaf was nog rijker En hij was alleen, had geene kinderen Waar toe zou hijdie thans in de kracht van den mannelijken leeftijd was en tot nu toe een arbeidzaam leven geleid had zonder eenige verstrooiingzich nog verder afsloven en plagen? Waartoe en voor wien Maximiliaan had den weduwnaar deze vragen zoo on gemerkt en langzamerhand voorgehouden. De goede, eenvoudige Gustaaf zou waarschijnlijk meer tijd noodig hebben gehad om er toe te komen. Zoodra Ehrike zich zelveu rekenschap had gegeven van zijne onbegrensde vrijheid en zijne waarlijk schit terende omstandigheden, begon hij uit den band te sprin gen. De eerste luxe, welke hij zich veroorloofde, was een werk te doen, dat zijne vroomheid en goedhartig heid hem ingaven. Hij liet op het kerkhof een gedenk- teeken oprichten voor zijne Adelheid. Het werk werd opgedragen aan een der eerste beeldhouwers van de stad en hij smaakte grooto voldoening, dat hij er eene ont zettende som voor kon uitgeven. Hij had een bepaalden afkeer gekregen van de woning in de Koppenstrasse. Alles herinnerde hem daar aan zijne getrouwe levensgezellin, die hij nu miste. Op raad van Maximiliaan huurde hij dan ook eene verdieping in een der fraaisto huizen van den Thiergarten. Hij behoefde immers niet zóó dicht bij de zaak te zijn. De oude Pauly, wien eene volmacht gegeven moest worden, kon het alleen wel af. Wat behoefde Gustaaf zich eigenlijk nog om de zaak te bekommeren? Hij kon de helft van zijn inkomen nog niet verteren Waarom dan al die last Waarom zou hij zich niet eene welverdiende rust gunnen en be ginnen om van het leven te gonieten Maximiliaan was immers bereid hem uit te koopen en de zaak voor eigen rekening voort te zetten 1 Gustaaf Ehrike begon na te denken. Zoodra het denk beeld om zich uit de zaak terug te trekken en voortaan heerlijk en alleen voor zijn genoegen te leven, wortel had geschoten in zijne ziol, begon hem ook reeds zijn dagelijk- werd aan den laagsten inschrijver gegund3. het bag- gerwerk in de groote sloot. Dit werd gegund aan den eenigen inschrijver P. Kapitein, Zijpe voor f 104. Bij de op den 27 te Haarlem gehouden trekking der verloting van paarden enz., zijn de volgende hoofd prijzen gevallen op de nevenstaande lotnummers 15912. 1. Landauer met 2 schimmels, merriën. 3928. 2. Een coupé trois quarts, bespannen met wit voet ruin. 6260. 3. Een oliewagen met bruine ruin. 8557. 4. Een dogcar met donkerbruine merrie. 21003. 5. Een bakwagen met bruine witvoetmerrie. 5492. 6. Een vosmerrie. 21952. 7. Een blauwe moorkopmerrie. 19826. 8. Een donkerbruine merrie. 12882. 9. Een donkerbruine merrie. 24398. 10. Een zwarte witvoet, ruin. 10704. 11. Een zwarto ruin. 15084. 12. Een zwarte ruin. 4546. 13. Een bruine merrie. 3246. 14. Een bruine merrie. 21540. 15. Een donkerbruine merrie. 21114. 16. Een bruine merrie. 11259. 17. Een lichtbruine merrie. 15150. 18. Een zwarte merrie. 18201. 19. Een bruine ruin. 14257. 20. Een donkerbruine merrie. 24630. 21. Een donkerbruine merrie. 10685. 22. Een bruine stekelharige bles. 14656. 23. Een bruine stekelharige bles. 11903. 24. Een bruine ruin, witvoet. 17535. 25. Een bruine ruin. 23109. 26. Een vosruin, kol. lichtbruine merrie. 8213. 27. Een 20484. 28. Een schimmelhit. De stationschef aan het stationsgebouw te Dremmen bij Heinsberg, dicht by Sittard, werd den 21 des nachts gewekt door een persoon, die hem meedeelde, dat drie mannen bezig waren de laden te doorzoeken van het op eenigen afstand zijnor woning gelegen stations-gebouw. Gewapend met een revolver, ging hij daarheen en zag door een venster de dieven nog aan het werk. Hij gelastte den bode de politie te gaan halen en zeide, dat hij den eerste, die een poging tot ontvluchting mocht wagen, neer zou schieten. De dieven schijnen dit gehoord te hebben, althans een hunner kwam dadelijk buiten, die een schot loste op den chef. Dezo zakte ineen. Bij de terugkomst van den bode met de politie waren de dieven verdwenen. Daar de chef de kas 's avonds op eene klei nigheid na meenam, kan het bedrag van het gestolene niet groot zijn. De wond van den chef is levensgevaarlijk pogingen om den in de borstkas gedrongon kogel daaruit te verwijderen mislukten. Om de vele huwelijken bij het korps mariniers te vermindereu, is door den kolonel commandant bepaald, dat voorloopig geene toestemming aan korporaals en minderen zal worden verleend tot een huwelijk alhoe wel overigens daartoe in de termen vallende dan onder voorwaarde, dat de belanghebbenden na hun huwe lijk voor eigen kosten aan de menage blijven deelnemen. Deze bepaling is in de cantine's voor ieder ter lezing opgehangen. Bij kon. besluit van den 25 is met ingang van 22 Augustus benoemd tot burgemeester van Oude Niedorp de heer P. Wonder Azn. Te Ridderkerk is bij de nieuwe verkiezing van een lid voor de Prov. Staten van Znidholland gekozen de heer Havelaar, oud-minister van waterstaat, met 980 stemmen tegen 912 op den heer P. Smit Jr. Wegens het epidemisch heerschen der typhus op Urk zijn de daar thuis behoorende miliciens der lichting van 1889 voorloopig vrijgesteld van het bijwonen der najaarsoefeningen. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Lienden ds. P. H. Versteegh te St. Pancras. Tot administrateur der Ned. Heide-Maatschappij is uit 357 sollicitanten benoemd No. 1 der voordracht, zijnde de heer J. C. Noot, burgemeester van Gieten. Te Sijbekarspel is de heer R. Winkel tot lid van den gemeenteraad gekozen. sche arbeid te vervelen Hij wilde wel eens iets anders zien dan het bleeke gelaat van den ouden Pauly, die nu al gedurende een menschenleven dag aan dag tegenover hem had gezeten, altijd op hetzelfde draaistoeltje en met hetzelfde fluweelen calotje op. Het leven bood nog andere genietingen dan de KoppenstraBse kon verschaffen. Hij had zich lang genoeg afgebeuld en geld genoeg verdiend. Het was zijn plicht voor anderen plaats te maken en zijn zwager toonde zich niet ongenegen de houtzaak over te nemen. Gustaaf maakte zich zeiven wijs, dat hij en niemand anders dien verstandigen inval gehad had maar inder daad was het eene ingeving geweest van den veel slim- meren Maximiliaan. In Mei van het volgende jaar ging de zaak Wilprecht Ehrike met het geheele actief en passief over op Maximiliaan Wilprecht. De belangrijke som, die Gustaaf werd uitbetaald, bewees genoeg hoe de zaken stonden. De beeldhouwer, die Adelheid's zachte, breede trekken in marmer had gebeiteld, was Gustaaf bij de inrichting van zijne nieuwe woning met raad en daad behulpzaam. Hij bracht hem in kennis met eenige voorname kunste naars en deze die door Gustaaf op geenerlei wijze in hunne uitgaven beperkt worden, herschiepen de prachtige vertrekken in ware toonbeelden van goeden smaak en gezelligheid. Men kon zich in waarheid niets gezelligere, smaakvollers, kostbaarders bedenken dan Ehrike's wo ning, die al zeer spoedig in het geheele westelijk gedeelte van Berlijn eene zekere vermaardheid kreeg. Zij was eene der bezienswaardigheden geworden en Ehrike was gelukkig en trotsch wanneer hij deze of gene die met eene aanbeveling van een hem bekenden schilder of beeldhouwer tot hem kwam, door de prachtige vertrekken kon geleiden die dank zij de goede zorgen der kunste naars met moderne kunstwerken van allerlei aard waren versierd. Men roemde algemeen zijn smaak en zijn fijn vernuft. Och. hij was zijn geheele leven gewend geweest zich te laten leiden en het was hem niet slecht bekomen. Thans liep hij aan den leiband van de kunstenaars en

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2