Allerlei. Stadsberichten. Veiling yan vaste goederen. Markt- en Beursberichten. Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. ge meente te Heemskerk door ds. J. Heenk te Budel. Ben 24 wapperde te Hoed Ijk van noord tot zuid de vaderlandsche driekleur, ter eere van den nieuw benoemden burgemeesterden heer Kooiman, die s mor gens beëedigd, 's-iniddags zijno intrede in de gemeente deed en na een rid door zijn ambtsgebied in eene bui tengewone raadszitting werd geïnstalleerd. Sinds het jaar 1879 werd het waterschap de Pur- mer bijna alleen drooggehouden door zijn uitstekend ingericht stoomgemaal van 150 paardenkracht, en dijk graaf en heemraden zorgden er steeds voor, dat deze machine in besten toestand werd gehouden. Lr is dan ook in al die jaren nimmer eenige tegenspoed geweest, en zelfs bij den z waarsten regenval was >de Purrner" in den regel het allereerst van het water af. Er zou dan ook in dat opzicht geen reden zijn geweest, om de maalkracht te versterken. Nog altijd stonden do 9 vijzelmolens in het waterschap, en deden nagenoeg geen dienst. De ondervinding echter had elders ook geleerd, dat het sloopen der molens zoo weinig voordeel oplevert, dat men beter deed ze te laten staan. In dit jaar besloten dus hoofdingelanden van ons belangrijk waterschap (meer dan 2500 hectaren groot) de molens te herstellen en geheel in bruikbaren toestand te brengen. Het behoeft geen betoog, dat daardoor de kracht tot waterontlasting is vermeerderd. Bij geringen waterval is dan wellicht de hulp der 9 molens voldoende, en kan de duurdere arbeidskracht van den stoom gemist worden. Dit werk nadert nu zijne voltooiing en wordt door den aannemer W. Blankevoort te Broek in Water land op loffelijke wijze voleindigd. De in vroeger tijden zoo bloeiende gemeente Krommenie is sedert de jongste vijftig jaren zoowel in welvaart als in bevolking achteruit gegaan. De thans te P urinerend, vroeger te Krommenie gevestigde arts dr. Simons, heeft voor zijn eerste brochure, over den economisch-socialen toestand der arbeiders te Krommenie en in het aangren zende Assendelftde stof ontleend aan de ongunstige verschijnselen, door hem van nabij waargenomen. Onder deze verschijnselen neemt de uitbreiding der armoede een voorname plaats in. Ook te Krommenie ontbrak het tot dusver slechts al te zeer aan onderlinge samenwerking van de besturen, wier doel het is de armoede te lenigen. Thans bestaat de kans, dat de verbrokkeling voor eenheid wijke. Eenigen tijd geleden heeft een vijftal ingezetenen het initiatief tot deze verbetering genomen. Alvorens met een afgebakend plan voor den dag te komen gingen zij den toestand der ongeveer 225 bedeelde gezinnen onderzoeken. De uitkomst was niet gunstig. In het laatst der vorige maand gaven de te Krommenie gevestigde instel lingen van weldadigheid, negen in getal, gevolg aan de opi oe- ping der vijf ingezetenenom naar samenwerking te streven. Deze instellingen zijnhet burgerlijk armbe stuur, de armbesturen der nederl. hervormden doopsge zinden, katholieken oud-roomschen de vereeniging tot werkverschaffing en een drietal bijzondere instellingen. Niettegenstaande deze verscheidenheid werd met alge- meene stemmon het voorstel aangenomen een „Vereeni ging tot verbetering van armenzorg" op te richten waartoe alle aanwezigen persoonlijk toetraden. Aldus werd naar wij hopen met goeden uitslag, het voorbeeld gevolgd vroeger in Noordholland boven het kanaal door Hoorn gegeven. (Soc. Weekbl.) Een dokte? te Astrakan, die bij het jongste oproer aldaar aan den dood ontsnapte, beschrijft in^ een brief aan een vriend de stad als een groot ziekenhuis. Bij de vele ziekenbarakken is bijna ieder groot huis tot hospitaal ingericht. Die huizen zijn toch door de bewoners verla ten, de voorname lieden, rijke kooplieden en burgers zijn allen gevlucht naar Moskou, St. Petersburg of het bui tenland. De dokter geeft daarna een verhaal van zijn vlucht voor het woedende volkdat de cholera weet aam de geneesheeren diezoo vertelde men elkaarde ziekon vergiftigd haddenom hen dan levend te verbranden. De 'woeste menigte bestormde de hospitalen en barakken, velde de bedienden neder en doodde verscheidene ge neesheeren. De zieken werden op hunne bedden op straat gesleept en het volk danste er dan omheen onder het zingen van volksliederen. Zes of acht kerels met bijlen eu een paar revolvers sloegen de deur van den briefschrijver in en stormden zijne kamer binnen. Hij vluchtte door het venster (dat laag bij den grond was) en snelde naar een weide dicht bij het huis, waar hij zich verschool tusschen het hooge, verdorde gras. Daar hoorde hij geruimen tijd het gejoel der menigte en het gejammer der zieken. Toen werd alles opeens stil en een oogenblik later sloegen er hooge vlam men uit het ziekenhuishet gepeupel had het in brand gestoken. De wind dreef vonken en stukken brandend hout naar het grasveld, dat hier en daar al begon te branden, en de vluchteling moest zijn schuilplaats ver laten. Hij vluchtte in den tuin van een naburig huis. De bewoner van dat huis, die hem kende, was bereid hem een schuilplaats te verleenen. Daar klinkt buiten een woest gebrul en er wordt met bijlen op de deur gebonsd De dochter des huizes komt doodelijk verschrikt aansnellen»Vader, het volk wil ons vermoorden Onze vroegere koetsier is aan het hoofd der bende De drie verscholen zich toen in den kelderwaar zestig vaten spiritus en nog een aantal vaten wijn la gen. Daar hoorden zij boven hun hoofd de plunderaars den boel vernielen. Eindelijk, toen alles stukgeslagen was, drongen zij ook in den kelder door. De woestelingen deden zich daar te goed aan den drank, die er lag, en de andere vaten sloegen zij stuk; het was een vloed van spiritus. »Hé, jongens!" riep er een. >Als wij den spiritus eens aanstaken? Dat zou een mooi brandje zijn!" »Ja maar dan moeten we eerst door het kelderluik naar buiten. Anders verbranden we allemaal meeDe troep ging weg en de vluchtelingen hadden nog juist den tijd uit den kelder naar den tuin te snellen. Nauwelijks hadden zij dien nieuwen schuilhoek beroiktof daar sloegen de spiritusvlammen uit de kelderramen en in een oogwenk stond het huis in lichte laaie. Den volgenden dag kwam er versterking van de mili taire macht. De orde werd hersteld en een aantal op roermakers worden in hechtenis genomen. grasvlakte van Longchamp zouden de wielrjjders vau het leger een mager figuur hebben gemaakt; men heeft ze dan ook niet vertoond, hoewel ze toch georganiseerd zijn door het ministerie van oorlog. Het gebruik der rijwielen hoeft de studie der aard rijkskunde gepopulariseerd, meer dan vijf en twintig on derwijzers doen kunnen. Duizenden menschon gaan te genwoordig zondags langs wegen en langs dorpen, waar van ze voorheen niet het flauwste begrip hadden. Wat vroeger voor een onvermoeiden wandelaar oen groote tocht was, is voor een rijwiel slechts een uitstapje van geen beteekenis. 's Morgens vóór acht uur gaat men even heen en weder naar Saint-Cloud, om wat versche I lucht te scheppen voor do rest van den dag. In eene correspondentie uit Parijs in de N. Rott. Ct- leest men o. a. het volgende Men heeft de drukpers wel eens de Koningin der aarde genoemd maar tegenwoordig zijn wij hard op weg om ook een Koning der aarde te krijgen in den vorm van het rijwieldat voor duizenden een voorwerp van, ik zou haast zeggen aanbidding is. De vélocipède is het rijpaard van den burgerman die geen groote sommen kau besteden voor den aankoop en het onderhoud vau een brieschend ros en die toch de versche lucht door zijne haren wil laten gaan op de vlakte. Het rijden op de vélocipède is een middel van ont spanning dat den eetlust opwektdat aan een mager mensch bloed en spieren geeft. Menigeen, die voorheen dacht, dat het eene kinder achtigheid is, om op eene vélocipède te rijden, zwicht tegenwoordig voor de verleiding en wordt een harts tochtelijk beoefenaar der rijkunst. Waarom wil men thans dit onschuldig genoegen gaan belasten, alsof hot een spoortrein of een omnibus gold Was er een achterstand op de begrooting, dan zou men gelijk hebben, recht en links te zoeken naar nieuwe hulp middelen. Maar in een tijd van welvaart en van op brengsten boven de raming, dan belastingen te gaan verzinnen, misschien wel voor het pleizier om iets nieuws uit te denkendat is waarlijk niet de taak van den wetgever. Het maken van rijwielen is tegenwoordig in Frankrijk een bloeiende tak van nijverheid, die concurreert met de engelsche, en er wordt hier voortreffelijk werk gele verd. Men heeft maar eens de Avenue de la Grande Armée, het vervolg der Champs Elysées, van den Arc do Triomphe tot aan de Porte Maillot af te wandelen, om huis aan huis magazijnen vol vélocipèdes te zien, de eene al fraaier en zorgvuldigor afgewerkt dan de andere. Men heeft maar eens door het Bois de Boulogne te wandelen, om dozijnen van rijwielen te zien ronddwalen op de gladde, breede wegen, die men zou zeggen dat met voor dacht daarvoor aangelegd zijn. Verderop aan de over zijde der Seine is het terrein minder effen en komt men spoedig op de hellingen, en daarvoor is het rijwiel niet zoo gemakkelijk. Zij die meenen dat men daarvan in oorlogstijd veel dienst zal hebben voor het leger, stellen zich, geloof ik, aan teleurstelling bloot. De vélocipède is een werk tuig van te teedere constructie om in oorlogstijd van veel dienst te kunnen zijn. Zoodra de weg oneffen wordt, is do kans zeer groot dat de machine onklaar raakt, en het breken van oen enkel schroefje kan haar buiten dienst stellen. Buitendien als het slecht weder is en hot regent of sneeuwt, dan is een rijwiel volslagen onbruik baar voor snel verkeer. Bij de waponschouwing op d Bij kon. besluit van den 25 zijn benoemd bij de dienstdoende schutterij alhier, tot majoor-comman dant de heer J. van Leeuwen Az.; tot len luitenant kwartiermeester de heer dr. D. A. Kerkhoff; tot officier van gezondheid 2e klasse de heer dr. J. C. M. Simon Thomas; tot auditeur de heer mr. J. Verdam; tot kapi tein de heeren II. J. Vonk en H. J. Ansingh; tot len Un tenant de heeren mr. W. C. Bosman en mr. A. 1H. de Lange; tot 2en luitenant de heeren dr. J. Broers en M. J. Keiser. Den 26 namen 7 paarden doel aan do harddraverij aan den Omval. De prijs werd behaald^ door het paard van den heer D. Govers, de eorste premie door dat van den heer D. Akkerman en de tweede premie door dat van den heer D. Marees. De gemeenteraad is don 28 te half twaalf buiten- 1 aewoon vergaderd geweest. Na het houd.n eener verga dering met gesloten deuren is eene openbare vergadering gehouden, waarna met algemeene stemmen (16) tot on derwijzeres aan de openbare school voor meisjes benoemd werd mej J. W. Dunnewold, onderwijzeres te Heiloo. Door het bestuur der Alkmaarsche Harddra- verij-vereeniging is bepaald, dat de jaarlijksche hard- dravorij dit jaar zal plaats hebben op Maandag 29 Au gustus. 27 Juli. Door den Notaris B. WIEL AND LOS te Uitgeest. 1. Winkelhuis en erfFnidsen, hoek MientB 344, 88 cent Str. D. Kos Gz te Castricnm f 6305,— Verhoogd door N. J. Goes met 5,— 2. Pakhuis en erf, Houttilstraat, A 104, 58 cent. Str. J. de Jong 1520,— Niet verhoogd. 1 en 2 gecomb. Str. G. Bossert 8175, Verhoogd door F. Vester met 475,— wedor gin<r het hem niet slecht. Zijne nieuwe woning die reeds vóór het einde van het geijkte rouwjaar gereed was, verschafte hem nu reeds groote vreugde. Hij had zich nog nooit zoo gelukkig, zoo vrij gevoeld. Natuurlijk dacht hij veel en met aandoening aan de afgestorvene en telkens wanneer hij over Adelheid sprak pinkte hij een traan weg. Hij zorgde dat haar graf steeds van frissche bloemen was voorzien en op zekere feestdagen bracht hij, zonder ooit over te slaan, een bezoek aau het kerkhof. Toch had hij een gevoel alsof hij in het laatste jaar pas had leeren ademhalen. In het kort, hij werd hoe lancer hoe moer een vroolijke weduwnaar. Hij kende geen grooter genoegen dan bezoeken te ontvangen in zijne prachtige woning, maar hij had helaas, zoo weinig kennissen in het westelijk gedeelte der stad en met de kleine burgerij uit het oostelijk gedeelte had hy al zeer spoedig alle voeling verloren. In den eersten tijd waren het dan ook zijne .goede vrienden", de kunstenaars, die leven in de brouwerij brachten, zooals hij lachend op merkte. Hij gaf zijn geld gaarne en gemakkelijk uit en de ioncoliodon voelden zich in de smaakvolle omgeving, bij een goed glas wijn en eene fijne sigaar, in elkanders vroolijk gezelschap zóó thuis, dat zij den gastheer be trekkelijk weinig aandacht schonken. Dat was nu alles mooi eu goed, maar over het alge meen voelde hij zich toch eenzaam. Aan de lange voormid dagen die hij vroeger op het kantoor doorbrachtwas geen einde te zien. Langzamerhand werd ook zijne dag- verdeeling eene andere. Het klokje van gehoorzaam heid sloeg niet meer zoo helder als vroeger. Hij ging later naar bed eu stond later op. Maar nu werden de avonden die hij thuis doorbrachtweer zoo oneindig lang. Hij ging daarom liever uit en was bepaald blijde, wanneer hij eene aanleiding kon vinden om laat tehuis te komen. Evenwel, die aanleidingen deden zich niet altijd voor on daarom schiep hij ze. Nadat hij den eersten beslissenden stap gedaan had, leidde hij gedurende eeni gen tijd een tamelijk loszinnig loven en knoopte met eene piepjonge en werkelijk mooie koorzangeres uit het Friedrich-Wilhelm-theater Julie Lessen geheetenzelfs eene vaste betrekking aan. Hij huurde eene allerliefste woning voor haar en liet haar zanglessen geven. Maar dat was toch niet het ware, en op zekeren dag natn hij afscheid van Julie met eene porte-bonheur van aanzien lijke waarde. Er ontbrak hem iets Eindelijk waagde hij het zich zelvon te bekennen wat hem ontbrak: eene vrouw! Hij had het jongeheerenleven nooit leeren kennen het huwelijk was voor hem eene gewoonte goworden, meer dan dat eeuo levensbehoefte. Terwijl deze gedachten hem bezighielden en hij nog in de grootst mogelijke onzekerheid verkeerde of en hoe zich dat lievelingsdenkbeeld nog eens zou verwezen lijken, was het eerste jaar van zijn veelbewogen weduw- naarsstaat. waarin hij meer had doorgemaakt dan in de zesenveertig vorige jaren, ten einde gespoed. Maiimiliaan had zich niet lang verheugd in hot on verdeeld bezit van de zaak Wilprecht k Ehrike. Aange lokt door beurs- en bankspeculaties had hij den hout handel met al de oigendommeu in de Koppenstrasse voor een onevenredig hoogen prijs aan eene commandi taire vennootschap verkocht, die tegelijkertijd eigenares was geworden van een groot aantal zaagmolens. Wordt icrvolgd. AMSTERDAM 27 Juli. Aardappelen: Franeker saaiers f 1,60 a 1,70, dito Hamburgers f 1,70 a 1,90, Geld. kralen f 1,80 a 2,10, dito muisjes f 1,90 a 2,—, Kat- wijker zand f 2,- a 3,80, An dijker muisjes f 2,10 a 2,30, dito Blauwe f 2,— Westlandsche f 1,90 a 2,10, dito Zand f 2,20 a 2,40, dito Losse f 1,50 a l,i0, dito muisjes f 2,—, Noordwijker Grave f 2,— a 2 10, dito dito Zand f 1,90 a 2,20, Haarlemmer Bollen t 1,50 a 1,60, Hillegommer Zand f 1,90 a 2,20 alles p. mud. Aanvoer 15 ladingen. Handel slap. nno 27 Juli. Aangevoerd 226 vette kalveren f 0,o0 a 0,10 per P., 20 nucht. dito f 6 a 10, 139 vette varkens 43 a 49 ets. per P. ft 27 Juli. Petroleum vaster. Amerik. loco t o,do najaar f 6,60 E. Raapkoeken f 65 a 85. Lijnkoeken f 8,— a 12,00. I ENRHÜ1ZEN 27 Juli. Aangevoerd 17 stapels kaas, f 29 50 per 100 P. Karwijzaad f 10,a 10,25, Mos terdzaad f 18,75 a 20,-, Maanzaad f 18,50 a 19, Grauwe erwten f 18,—, a 19,— Bruine boonon f 9,75 a 10,-o, Gerst f 5,50 a 6,—, Haver f 3,50 a 4. EDAM 23 Juli. Aangevoerd 80 stapels kaas, wegendo 17128 P. Hoogste prijs f 29,50. HAARLEM 27 Juli. Aangevoerd 70 stapels kaas, uit makende 9351 stuks. weg. 17368 P. Hoogste prijs f 29. Aangevoerd 16 koeien f 225 a 150, 1 stier f 60 24 nuchtere kalveren f 11 a 7, 44 schapen f 20 a 12, 0- lammeren f 11 a 6. HAARLEM 26 Juli. Op de paardenmarkt waren aan gevoerd 923 paarden en 8 veulens. Prijs der paarden liep van f 45 tot f 850, die der veulens van f 75 tot f 90. Vele vreemde kooplieden waren aanwezigde duit8che en fransche deden vele aankoopen. KAMPEN 25 Juli. Aangevoerd 565 stukken Boter jan 20 P. 21,50 a 24,50, 165 stukken van 10 P-10,75 a, ,ii tl,1 T> f 1 1 fl o. r l.zill. 12,25, 400 stukken van pond, p. P. 1.10 a 1,20. Samen 13150 P. AMSTERDAM 25 Juli. 305 runderen, vette hoeien le soort f 0,78 2e f 0,- 3e soort 0,58 per P., 1"0 melk- en kalf koeien f 150 a 270, 51 nucht. kalvere f5 a 9 40 schapen, 375 lammeren, 370 vette varkens f 0,43 a 0,48 per pond. HAARLEM 25 Juli. Aangovoerd 165 P. boter f 1,30 a 1,40 per pond. 142 biggen f 6,— a 10,—, 74 schram men f 14,— a 18, 257 mud aardappelen 1 2,50 a 4 per mud. LEIDEN 23 Juli. Boter per vat le soort t °0,— a 56. per P. f 1,25 a 1,40, 2e soort f 42 a 48, per P. f 1,05 a 1,20. Aangevoerd 8040 P. SCHAGEN 28 Juli. Aangevoerd 10 paarden f 65 a 175, os f 21 stieren f 50 a f 240, 71 geldekoeien f 80 a 240 20 kalfkoeien f 160 a 245- vaarzen t a 12 nuchtere kalveren f6a 16,50 216 schapen f 8 a 23, 180 lammeren f 2s a 7, 17 magere varkens f 12 a 16. 32 biggen f6 a 9.50 boter per kop f0,52 aOoi kipeieren f 3,— a f 3,25, eenden dito 3,20 a 3.30, beide per 100 stuks.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 3