Binnen land. StadsbericMen. Markt- en Beursberichten. Het Internationaal Schaatsenrijders Congres. BURGERLIJKE STAND. worden verklaard. Wij wenschen niet te zeggen »Och, Iaat maar rusten, het zal toch niet gaan", je komt toch niet klaar"; neen wij vragen zakelijk bewijs voor het één of het ander. Zelfs veroorloven wij ons de vrijheid om te zeggen: «Welnu, hoeveel millioenen worden be steed tot bestrijding van een vijand van wien wege lukkig, nog geen last hebben, en hopen nimmer last te zullen krijgen, en zullen we dan niet even zoo goed de middelen verschaften tot bestrijding van een vijand, die ons telken jare aanvalt en die èn onze gezondheid èn ons bestaan, ja zelfs soms ons leven in gevaar brengt? Ja, met vernieuwde kracht en als uit eenen mond wil len we zeggen «Laat ons doen wat in ons vermogèn is Op dit congres zijn de volgende hoofdpunten aange nomen, die van belang voor Nederland zijn. Er is besloten de bepaling van een liefhebber-rijder (amateur) internationaal vast te stellen. Er i3 een wereldkampioenschap in het hardrijden, een kampioenschap van Europa in het hardrijden en een kampioenschap van Europa in het kunstrijden ingesteld. Het wereldkampioenschap wordt gereden, geheel vol gens de thans in Nederland bij den Ned. Schaatsenrij- dersbond bestaande bepalingen. De twee hoofdpunten daarbij warende indeeling der afstanden. Deze zijn voor Nederland thans vrij gunstig gesteld, t. w. 500 1500, 5000, 10000. Een voorstel van den heer Muiier om het nog gunstiger te maken werd door het tegen stemmen van Nederland verworpen. Het was 400, 1600. 5000, 10000, dus met behoud van de korte baan. Ten tweede het aantal der wedstrijden, die men winnen moet om het wereldkampioenschap te winnen. Hierin werd de Nederlandsche zienswijze wederom gevolgd en werd dit gesteld op 3 wedstrijden van de 4. Verder werd besloten, dat genoemd kampioenschap van de wereld om beurten en naar volgorde elk jaar in een der tot bet Congres toegetreden landen zou gehouden wordendoch tevens met dien verstande, dat het kampioenschap van Europa niet tegelijk met dat van de wereld in hetzelfde land zou verreden worden. Het eerst zou Nederland aan de beurt zijn, waartoe met algemeene stemmen besloten is. (Winter 92/93). Het eerste kampioenschap van Europa zal in Duitscb- land plaats hebben. (Winter 92/93. Tevens werd eene bepaling gemaakt op de wijze van meten der banen, inrichting dier banen en het opnemen der tijden. Het kunstrijden werd in handen gesteld van een commissie, bestaande uit duitsche, oostenrijksche, zweed- sche en hongaarsche leden. Ten einde een waarborg te hebben dat de besluiten te Scheveningen genomen ook worden nagekomen door de thans geconstitueerde Internationale Unie van Schaatsenrijdersbonden is een Intern. Raad van Beheer gekozen. De voorzitter en secretaris hebben daarin voor den tijd van 2 jaar zitting en zijn dan herkiesbaar. Tot voorzitter werd gekozen de heer W. Muiier uit Haarlem, tot len secretaris de heer Ary Prins uit Hamburg. Tevens hebben in dat bestuur per se zitting de thans aanwezige afgevaardigden. Zij hebben de regeling in de landen door hen vertegenwoordigd, gedurende het jaar dat bij hen de kampioenschappen verreden worden en mogen zich door een door hen te benoemen, comité laten bijstaan. Op het oogenblik zijn tot de Unie, hetzij op het Con gres vertegenwoordigd, of facultatief aan de besluiten van het Congres schriftelijkde volgende landen toe getreden Nederland, Engeland, Zweden, Noorwegen, Rusland Oostenrijk, Duitschland, Hongarije, Frankrijk en Ver- eenigde Staten van Amerika. V Tweede Hamer. Marine. De suppletoire begrooting van dit hoofdstuk der Staats- begrooting van 1891 gaf in de afdeelingen aanleiding tot velerlei opmerkingen en beschouwingen. In de meeste afdeelingen werd de klacht vernomen, dat de begrootin gen van dit departement niet met de noodige zorg wer den samengesteldwaardoor wetsontwerpen als het on derhavige noodzakelijk werden. Er werd op gewezen hoe sommige posten regelmatig te laag, andere regelmatig te hoog werden geraamd. In het algemeen zijn de ra mingen te hoog. Gewoonljjk blijft ruim 5 pet. van het eindcijfer over, niettegenstaande sommige posten regel matig worden overschreden. Een andere grief betrof de overschrijding van begroo- tings-artikelen, ook wanneer geene dringende omstandig heden daartoe noodzaken. Verder trok o. a. de aandacht, dat, terwijl de raming slechts 45.272,85) bedroeg, daarvan f 36.290 voor verhoogde bezoldiging van het loodspersoneel was besteed. Er werd herinnerd aan de behandeling der jongste loods- pensioenwet, waarbij ook de minister van oordeel was, dat zoo mogelijk al de uitgaven voor het loodswezen uit de loodsgelden moesten worden bestreden. Bij kon. besluit van den 28 is benoemd tot direc teur van het postkantoor te Rotterdam de heer Th. Hoijer, thans directeur te Haarlemmet ingang van 1 Oc tober a.s. Den 28 geraakten twee personen die bij Ulft in den Ouden IJsel gingen zwemmenin een kolk een hunner wist zich te redden, doch de ander verdronk. Bij kon. besluit van den 28 is aan den heer J. van Hettinga Tromp eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de Rijkswerkinrichting en het huis van bewaring te Hoorn, onder dankbetuiging voor bewezen diensten. Den 28 is te Noorddorp, gemeente Heemskerk, het huis van Gerrit Zonneveld met den inboedel afge brand waarschijnlijk door het vlam vatten van een pe troleumstel. Den 29 is te Groningen de 17jarige letterzettor T. Beute verdronken. De Raad van Administratie der Holl. ijzeren Spoorwegmaatschappij is den 29 gemachtigd tot het aan gaan eener overeenkomst met de spoorwegmaatschappij Almelo-Salzbergen over de exploitatie van hare lijn. Den 29 en 30 zijn te Amsterdam van de 15 voor de hoofdakte geëxamineerden 8 geslaagd, te weten F. Boonstra, M. J. Broekhuijsen, A. C. Burgersdijk, J. G. van Ditmarsch, A. J. Drewes, D. v. Emmerik, W. Fok en J. B. van Zuijlen, allen aldaar. Den 29 zijn in het Elmpterbosch, nabij de nederl. grenzen, ongeveer 25 bunders groote bosschen in ongeveer 2 uren verbrandde maréchausseé van Roermond was bij het blusschen behulpzaam. Den 30 geraakte van eene te Kolliorn over eene brug gaande dame het hoofdtooisel los en kwam een gouden voorwerp hiervan in het water terecht. Hoewel gedurende den geheelen dag, alsook den volgenden morgen geruimen tijd werd gedregd, het sieraad werd niet teruggevonden. De gemeenteraad van Beverwijk heeft den 30 afwijzend beschikt op het verzoek van Jan Holland om concessie voor een stoomtram van Haarlem naar Alkmaar met eenen waarborg van 1296 gedurende 5 jaren van de zijde der gemeente en besloten tot verkoop van 1.14.80 bunder land aan den Staat der Nederlanden, ten behoeve van de inundatiewerken voor de stelling Amsterdam, voor f 7207. De kantonrechter te Groningen heeft den 30 Sequah, die dien dag naar Zutphen vertrokken is, veroordeeld wegens het uitoefenen van massage tot f 25 boete; van de beschuldiging van wetsovertreding wegens het aan kondigen zijner zittingen werd hij vrijgesproken. Den 30 des nachts is te Gouda eene broodbakkerij afgebrand het hout op den oven had vlam gevat en kon door den eigenaar der bakkerij niettegenstaande zijne pogingen, niet gebluscht worden. Uitgonoodigd door de gymnastiekvereniging van Schagen zoo meldt men ons ondernamen zondag, den 31, de leden van de gymnastiekverenigingen te Helder, Wieringerwaard, Winkel en Schagen zelve een flinke turnmarsch van Schagen naar de Stolpen, van Schoorldam naar Schoorl, Bergen, Heiloo en Alkmaar, alwaar weer tot Stolpen plaats werd genomen op de stoomboot. Heer lijk weder begunstigde deze aanbevelenswaardige marsch. De prijswinners van eenen kolfwedstrijd, den 31 bij den heer J. Yennik te Seliermerhorn gehouden, wa ren de heeren E. Vlug van SchermerhomL. van der Gracht en S. Jonker, van Beemster. - Den 1 is te 's-Gravenhage voor de engelsche taal, lager onderwijs, geslaagd M. Eikelenboom te Haarlem. Den 1, des namiddags te 3 uren, is in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de tentoonstelling van de Vereniging tot bevordering van de belangen van den nederl. boekhandel officiëel geopend. De ministers van binnenl. zaken en van waterstaat hadden te kennen ge geven door ambtsbezigheden verhinderd te worden te genwoordig te zijn. De heer F. Adama van Scheltema, voorzitter der regelingscommissiesprak eene feestrede nit. De voorzitter der feestvierende vereeniging bracht woord van hulde aan de regelingscommissie voor hetgeen door haar verricht was en las do lijst van be kroningen voor. De burgemeester van Amstordam als eere-voorzitter der Vereeniging, wenschte de Vereeniging daarna met haar feest geluk en met de eigenaardige en waardige wijze, waarop zij dat feest vierde. Bij kon. besluit van den 1 is de gepensioneerde generaal-majoor der infanterie, de heer J. J. C. den Beer Poortugael, met ingang van 1 Augustus benoemd tot lid van den Raad van State. Den 1, des nachts om half een, werd te Kuilenburg brand ontdekt in de stoomkistenmakerij van de heeren L. Sillivis en Zonendie zoo snel toenam, dat aan blus schen niet te denken vielde geheele fabriek met haren grooten voorraad kisten is uitgebrand, terwijl verschillende in de nabijheid liggende stapels planken mede ver brandden. Te Hees bij Nijmegen woont de weduwe Otte, die den 2 Augustus haren 104 verjaardag vierde. Zij is goed gezond helder van verstand en verricht nog dagelijks hare werkzaamheden. De heer Th. M. A. Ruijs, chef der exploitatie van de Staatsspoorwegen op Sumatra is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Te Amerongen zijn acht wonigen met de inboedels verbrand drie er van waren verzekerd. Het schoolfeest te Koedijk kan voor sommigen nog wel minder aangename herinneringen nalaten. Het ringsteken, zakloopen, tonkruien wilden de ouderen ook nog wel eens doen. Waarom ook niet Maar er zijn altijd menschen, die spoedig rad van tong en anderen, die even snel licht van hand worden en zoo was het eind van het liedje een kleine maar heftige kloppartij. Tot onderwijzeres te Callantsoog is benoemd mejuffrouw M. Schakel, van Gaastmeer bij Sneek. De jaarwedde werd verhoogd met f 50, en alzoo gebracht op f 550. De rekening der gemeente Callantsoog over 1891 is gesloten in ontvangsten op f 4748,3Is, in uitgaven op f 4258,72, alzoo met een batig saldo van f 489,595. Te Callantsoog worden door den gemeenteraad op de aanbevelingslijst, ter benoeming van 2 zetters der directe-belastingen aldaar, geplaatst de heeren P. Ros sen, J. Vos, W. Govers en J. Kruijsveld. Van de door de kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam genoodigden bij do opening van het Merwedekanaal hebben 230 genoodigden, onder wie 65 uit Duitschland, de nitnoodiging tot bijwoning dier ope ning aangenomen. Ook de minister van buitenl. zaken, de oud-burgemeester van Amsterdam, en de minister van waterstaat zullen er aan deel nemen. Benoemd tot lid van den Raad van Justitie te Batavia de referendaris bij het departement van justitie de heer mr. A. Nuhout van der Veen. In de vorige week zijn voor het tweede gedeelte van het notariëel staatsexamen o. a. geslaagd de heeren A. W. J. A. IJske te Hoorn en W. L. Tonckens te Haarlem. De liberale kiesvereeniging te den Burg op Texel heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der prov. staten gesteld den heer C. D. Zurmuhlen te den Helder. Aan het postkantoor Kgmond aan Zee en de daartoe behoorende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 187.255, terugbetaald f 64.17. Het laatste, door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 27. Den 31 hebben de inspecteurs van het geneeskun dig staatstoezicht aan het departement van binnenl. zaken een vergadering gehouden ter bespreking van de maatregelen tegen de cholera te nemen. Volgens den regenmeter der rijkslandbouwschool te Wageningen bedraagt de gevallen regen over Juli 12 streep, tegen 111 streep over Juli 1891. Benoemd tot leerares-directrice der hoogere burger school voor meisjes te Deventer, mej. J. van der Veen te Amsterdam. Tot lid van het polderdistrictsbestuur te Oudorp is herkozen de heer G. Admiraal, en, in plaats van wij len den heer W. Buren, de heer J. Buren. Den 1 is te Amsterdam aanbesteed het uitvoeren van werken tot het dempen van grachten in en het ma ken van wegen op een deel van de terreinen achter het Rijksmuseum. Van tien inschrijvers was de heer A. Kra mers aldaar, voor 64800, de laagste. De heer B. J. van Trotsentourg leerling der inrichting voor hooger onderwijs alhier, slaagde den 1 te 's-Gravenhage voor het toelatings-examcn tot de hoogff- school. GETROUWD. 31 Juli. Heudricus Johannes Keesen en Johanna Anthonia Middelkoop. Dirk Booij en Cornelia Hofman. Cornelis van der Meer en Maria Anna Bierman.— Bernardus Anthonins van Geenhuijsen en Maria Margaretha Keet. GEBOREN. 30 Juli. Pieterz. van Pieter Jonker en Haartje van Schepen. 81 Johanna Elisabeth d. van Arend Essen en Klaasje Buisman. OVERLEDEN. 30 Juli. Wilhelmina Maria, dvan Pieter Kok en Haartje Groot, Uw, Egmond binnen. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: 2 Juli. Jansjed. van Cornelis Half en Guurtje van den Berg. 12 Adrianus, z. van Johannes Gerardus Bernardus Oostermeijer en Petronella Maria Apeldoorn. 14 Catharina Petronolla Johanna, d. van Johannes Lambertus Conijn en Janke Nauta. 16 Maria, d. van Arie Wittebrood en Aafje Ranzijn. Overleden: Geene. Kgmond aan Zee. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: 2 Juli. Jacob Wijker en Trijntje Zwaan. Geboren: 3 Juli. Jacob, z. van Andries Zwart en Maartje Groen. 4 Aaltje, d. van Klaas de Groot en Cornelia Halff. 11 Hendrika, d. van Arie Stam en Bregje Hopman. 31 Johannad. van Herke van Hecht Munting Napjus en Marijtje van Pel. Overleden: 17 Juli. Arie, z. van Arie Zwaan en Elisabeth Blok, 1 j. Harlngcarapcl. Ondertrouwd 14 Juli en Getrouwd 31 Juli. Dirk Heemanwednr. van Grietje Timmermante Noordscharwoude, en Jantje de Groot. Geboren: 1 Juli. Dirk, z. van Gerrii Bakker en Trijntje Berkhout. 5 Jacob, z. van Aldert Moras en Maartje Zutt. 30 Elizabeth, d. van Theodorus Petrus Gieling en Marijtje Stroet. Overleden: 7 Juli. Jacob Moras, 2 d. 9 Levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Simon Kruijer en Maartje Rit. 11 Cornelis Volkers, 2 m. Koedijk. en Getrouwd Geene. Ondertrouwd Geboren: 13 Juli. Jacob, z. van Jan Dekker en Antje Diepsmeer. 16 Margaretha, d. van Klaas Smit en Jacoba Kaandorp. Overleden: 6 Juli. Johannesz. van Jan Hoogeboom en Aafje Bakker, 19 d. St. Fancras. Ondertrouwd Geene. Getrouwd: 10 Juli. Hendrikus Nol en Maartje Groen. Geboren: 22 Juli. Klazina, d. van Willem Hes en Sophia Maria Stroomer. Overleden: 10 Juli. Gerrit Bruin, ruim 7 j. 30 Klazina Hes, 8 d. Uitgeest. Getrouwd: 20 Juli. Jan Kos en Grietje Muijs. Geboren: 9 Juli. Anna Catharinad. van P. der Weduwe en R. Ebert. 21 Catharina Johanna, d. van W. H. J. de Hertogh en S. van der Wold. 22 Jacob, z. van L. van der Eng en E. Brasser. 31 Petrus, z. van J. Adrichem en G. Daan. Overleden: 11 Juli. Pieter, z. van J. Bakker en J. Kruijenaar, 6 w. 26 Gerbrand, z. van Joh. Mul en A. Boon, 1 m. 30 Tennis Blankert, wednr. van Niesje Admiraal, 82 j. ALKMAAR 1 Aug. Aangevoerd 16 koeien en ossen f 180 a 260, 178 vette kalveren f 35 a 80, per pond f 0,70 a 0,80 18 nucht. kalveren f 6 a 18124 vette schapen f 18 a 25, 181 vette varkens f 0,43 a 0,54 per pond 67 magere f 15 a 22. AMSTERDAM 1 Aug. Aardappelen: Franeker saaiers f 1,20 a 1,50, dito Hamburgers f 1,30 a 1,60, Geld. Blauwe f 1,60 a 1,80, dito kralen f 1,70 a 1,40, dito muisjes f 1,80 a 1,50, Rijnsburgers f 1,50 a 1,60, Kat- wijker zand f 2,80 a 2,— dito muisjes f 2,30 a 2,—,

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 3