Allerlei. Binnenland. orkest en de menigte de >Wacht am Rhein" aan, door veel gejaieh gevolgd. De jnstitieraad Krieger en pro fessor Lipsius hielden verwelkomingstoespraken, de laatste voornamelijk betoogendedat deze vaderlandslievende betooging tegen niemand gericht was en dat Bismarck's naam verbonden was aan dien van den eersten dnitschen Keizer. Jena's inwoners waren volgens hem monarchaal gezind tot in hnnne beenderen. Na een half nor verblijf als gevolg van den aanhoudenden regen reed prins Bismarck langs de verlichte straten in een open rijtuig naar het hotel de Zwarte Beer, steeds toegejuicht door eene over- grootevan heinde en verre samengestroomde menigte. Kort na zijne aankomst in het hotelverscheen hij op het balkon. Met krachtige stem dankte hij voor de schitterende ontvangst in de Thtiringsche Universiteits stad; die welwillende ontvangst, gelijk ook in het zuiden des vaderlands pas door hem ondervonden leverde hem het bewijsdat zijn werken voor het welzijn van het dnitsche volk erkend werd en hij over de verdachtma kingen, die zijn persoon betroffen, kon heenstappen. Bij deze woorden ontstond zulk een geweldig Hoch en hoera geroep dat hij niet meer kon verstaan worden. Later hoorde men nog tot slot»ik ben dankbaar voor de liefde, die mij tot mijn laatste dagen bijblijft Vervolgens kwamen in eene benedenzaal verschillende overheidspersonen hem begroeten. In een zijner ant woorden herdacht Bismarck Keizer Wilhelm I, betoogde de noodzakelijkheid der gebeurtenissen die den oorlog met Frankrijk vooraf gingen, en beschouwde dien oorlog als dringend noodig, om het dnitsche Rijk te kunnen stichten. Ten slotte drong hij aan, om kleine partijgeschillen ter zijde te zetten en eene groote partij te vormenwaarop de regeering zou kunnen steunen. Vervolgens nam hij de illuminatie in oogenschouw het ontsteken der vuren op de hoogten in den omtrek mislukte tengevolge van den regen. Ten slotte hielden ongeveer 2000 personen een fakkeloptocht, waarbij iedere afdeeling voor het hotel aan Bismarck hulde bracht. Den 1 werd hij op de feestelijk versierde markt toegesproken door den burgemeester van Jena uit naam der burgers en door den student in de geneesmiddelen Viett uit naam der studenten. Prins Bismarck hield daarna eene toespraak, waarin onder meer de volgende zinsneden voorkwamen. Het is eene gevaarlijke proefneming tegenwoordig in het hart van Europa aan absolutistische neigingen toe te geven wor den deze door de geestelijkheid ondersteund, dan is het gevaar nog grooter. Spreker was nooit absolutistisch en zou dit op zijn ouden dag zeker niet worden. Het Parlement werd eertijds dikwijls te veel neergedrukt hij hoopte dat hot niet op het tegenwoordige niveau zou blijven. Hij was een trouw aanhanger van het Stam huis zonder zijne raadgevers voor onfeilbaar te hou den. Overeenkomstig de grondwet was niet de Keizer, maar de kanselier verantwoordelijk. Des namiddags te drie uren werd Jena verlaten, Dui zenden menschen waren aan het station bijeen om hem onder gejuich uitgeleide te doen. Aan ieder station, waar de trein stil hield, werd Bismarck door de wachtende menigte toegejuicht. Des avonds te kwart over negen kwam hij met zijne familie in den besten wolstand te Schönbausen aan. De officier van justitie heeft den 2 zijne aanklacht tegen alle beklaagden in zake het Stempelproces van Bochum ingetrokken en vrijspraak voorgesteld. Alleen ten nadeele van Herda werd één geval voor bewezen aangenomen en eene maand gevangenisstraf geëischt. Den 3 heeft de rechtbank al de beschuldigden vrijge sproken. Den 2 is de behandeling begonnen der strafzaak tegen den gewezen kassier Jager van het huis Rothschild en veertien andere personen wegens verduistering van 1.700.000 Mark of omdat zij Jager behulpzaam waren geweest bij zijne vlucht. De minister van binnenl. zaken, de heer Herrfurth, heeft den Keizer zijn ontslag aangeboden, omdat hij zich niet vereenigen kan met de belastingplannen van den minister Miquel. Hij wilde niet de geheele grondbelasting en de belasting op de gebouwde eigendommen aan de gemeenten afstaan, maar slechts een deel daarvan. FKMKRIJK. De volledige uitslag der verkiezin gen voor de Algemeene Raden is, dat in 1406 districten 1062 republikeinen 202 conservatieven en 25 onafhan- kelijken gekozen zijn. Er moeten 117 herstemmingen plaats hebben. De republikeinen wonnen 167 zetels en verliezen er 19. «RIEKEAIiAlt'D. Minister Tricoupis heeft bij de Kamers een wetsontwerp iugediend tot machtiging voor de uitgifte eener leeningbestemd om den omloop van het papieren geld te verminderen. De rente zou tot 8 pet. toe mogen bedragen. Neen zij was al lang naar huis! Vroeger dan anders had zij op vertrekken aangedrongen. Het feest had plot seling zijne bekoorlijkheid voor haar verloren. Zonder zich de oorzaak van die plotselinge verandering te willen bekennen, was zij op eens zenuwachtig geworden; niets was meer naar haar zin. Voor de eerste maal in haar huwelijk ^ond zij het coupéet.je waarin zij aan de zijde van haar echtgenoot naar huis reed, te smal. Zij drukte zich vast in haar hoekje en zij voelde iets als eene onaangename gewaarwording, wanneer de arm van haar man den haren aanraakte. Ook toen zij boven in haar ge zellig boudoir waswas zij nog wrevelig gestemd en toen Gustaaf nog het een en ander van het feest met haar bespreken wildewendde zij hoofdpijn voor en verzocht hem het gesprek tot den volgenden dag uit te stellen. Gustaaf sliep een kwartier later den slaap des rechtvaardigen. Lolo zat nog steeds in haar boudoir. Hare kamenier was al lang naar bed gezonden. Zij had een peignoir omgeworpen en de kaarsen uitgedaan. Het hoorbare ademhalen van haar man dat uit de slaapkamer tot haar doordrong, was haar ouverdragelijk. Zij wist zelve niet waarom maar zij sloop naar het raam en staarde op de verlaten, natte straat. Hare gedachten en gewaar wordingen waren zóó verward dat haar pols sneller begon te kloppen en hare borst hevig zwoegde. Zij wist niet wat zij wilde. Waarom ging zij niet slapen ITALIË. In eene officieuse nota wordt medegedeeld, dat thans reeds de noodige geldmiddelen voorhanden zijn tot betaling aan het buitenland van de op 1 Januari 1893 vervallende coupon der geconsolideerde 5 pet. schuld. KOORWGOEI. Het Storthing heeft den 30 be sloten het recht op suiker te verminderen tot op 10 öre per P. en het recht op petroleum af te schaffen. Daarentegen is het recht op kleederengemaakte ka toenen stoffen, zijde en zijden goederen belangrijk verhoogd. OOMTESiRIJK-llOIGARIJE. De Donau-Stoom- vaartmaatschappij heeft baren dienst van Galatz naar Odessa gestaakt, tengevolge van de door Rumenië uitge vaardigde quarantaine-maatregelon. De minister van binnenl. zaken heeft de noord-oostenrijksche spoorweg maatschappij gelastde uit Rusland komende wagens niet op het oostenrijksche net toe te laten. Ill SIi A A D. De directie der Groote russische Spoor wegmaatschappij heeft 100.000 roebels beschikbaar gesteld voor maatregelen tot bestrijding van de cholera. Volgens een telegram in de Novosti Nijnii neemt het aan tal choleragevallen eer af dan toe en vermeerdert het aantal genezingen. Het weder is gunstig voor den gezond heidstoestand. De naar Nisjni gezonden prof. Anrep heeft verklaard, dat de ziekte, in het algemeen in zwakken vorm zich vertoonend, steeds goedaardiger wordt en er geen grond is om zich te verontrusten. De bevolking van Nisjni was kalmer en de gevluchte werklieden kwa men van lieverlede terug. SI'AAJE. Den 31 des morgens te half zeven zijn de feesten ter viering van de ontdekking van Amerika begonnen met het vertrek van de karveel Santa Maria, eene nabootsing van het vaartuigwaarop Columbus zijne reis ondernamop sleeptouw genomen door de Joaquin Pielago van Cadix naar Huelva, begeleid door de spaansche oorlogsschepen, den britschen kruiser Scout en het fransche oorlogsschip Hirondellebenevens eene geheele vloot kleine stoombooten. De Santa Maria werd bij de aankomst te Huelva met saluutschoten van al de buiten]andsche schepen in de haven begroet. Den 31 des avonds kwam de minister van marine aldaar aan. VGREEIVIUDE STATEST. Het Huis van Volks vertegenwoordigers heeft den 30 eene commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de door den geor- gischen afgevaardigde (Watsom) in een boek geuite en in de vergadering volgehouden beschuldigingdat in het tegenwoordige Congres dronken leden zwaaiend rond- loopen en dronken sprekers over gewichtige belangen het woord voeren. Volgens de later ontvangen berichten is de hitte in de vorige week ontzettend geweest. De thermometer van het Meteorologisch Observatorium te Nieuw-York wees 99 graden in de schaduw aan en op andere punten der stad zelfs 102 graden. Deze warmte ging vergezeld van eene zeer vochtige lucht en volkomen windstilte. Den 30 was het zóó heet, als het in 21 jaren niet ge weest was. Den 31 was het minder warmen des avonds zelfs veel koeler. Over het tekort der muzfektentoonslelllng die op het oogeublik te Weenen plaats heeftdoen fabel achtige cijfers de rondo, en hoewel die overdreven mogen genoemd worden evenals de tallooze anecdoten over de hooge prijzen in den fransehen restaurant van Noël et Patard, staat het toch vastdat het cijfer zeer aanzien lijk zal zijn. Daarom heeft de onvermoeide prinses Metternich een origineel middel uitgedacht om nog wat geld bij elkaar te krijgen hetwelk daarin bestond dat zij visites ging maken bij de vrouwen der meerendeels rijke israëlitische bankiers en beursspeculanten. In haar mooiste equipage en in een keurig toilet liet de prinses zich bij mevrouw A. aandienen, 'onder voorgeven, dat zij van de prachtige inrichting van mevrouws salons gehoord had en een dergelijk ameublement voor haar eigen paleis wilde aanschaffen. Bij mevrouw B. bin nen gelaten, gaf de prinses te kennen, dat zij mevrouws nieuwe japon, die op het laatste concert zooveel sensatie gemaakt had, wenschte te zien. Bij eene derde dame was het een mantel, die de algemeene bewondering had op gewekt, welk compliment gepaard ging met eene vraag naar deu naam van de naaister. Zoo werden er velen onder gelijke voorwendsels bezocht. De prinses eene volleerde praatster, had dan de vrouw des huizes die gewoonlijk hoogelijk vereerd was met het vorste lijke bezoek en met de vele complimentjes over haren goeden smaak, hare mooie toiletten etc. etc. binnen kort zoo ingepakt, dat als zij ten slotte met het waro oog merk harer visite voor den dag kwam en om eene bij drage voor het waarborgfonds der tentoonstelling vroeg, Op eenmaal stroomde al het bloed naar haar hart terug. Zij was hevig geschrikt en stond te beven gedurende een oogenblik sloot zij de oogen om ze daarna wijd open te sperren en met een diepen zucht en een kloppend hart naar de overzijde van de straat te staren. Zij had den stap vernomen van iemanddie nu vlak voor het huis stilstond. O zij had die gedaante bij het licht der flikkerende gasvlam onmiddellijk' herkend. Daarom was zij zoo geschrikt en daarom verliet zij nu het venster ofschoon het onmogelijk wasdat men haar van de straat af zien kon. George had den kortsten weg naar zijne woning ge nomen maar toen hij aan de Regentenstrasse kwam was hij besluiteloos blijven staan. In het volgende oogen blik was hij onder het sophistische voorwondsel dat de weg langs het kanaal veel aangenamer was de Re gentenstrasse ingeslagen en had het huis waar Lolo woondelangen tijd met aandacht bekekenzóó lang zelfsdat hij de opmerkzaamheid van den nachtwacht getrokken had. Eindelijk was hij toch weder tot een ander inzicht gekomen. De weg door de Thiorgartenstrasse was beter en korter. Hij was weer omgekeerd. Het was drie uur in den morgen toen hij den huissleutel in het slot stak. Wordt vervolgd. de dame zulk een verzoek niet goed kon weigeren. En daar nu eene rijke bankiersvronw eene prinses, die haar de eer heeft aangedaan haar te bezoeken, niet met eene kleinigheid kan afschepen, zoo vernam meneer haar man, als hij 's avonds van kantoor te huis kwam, dat hij dien dag 1000 fl. voor de tentoonstelling had geofferd. Prinses Metternich heeft door deze speculatie op de vrouwelijke ijdelheid nog een heel aardig sommetje voor hare onder neming bijeen weten te krijgen. Een nieuw verschenen werk van den amerikaanschen rechtsgeleerde Douglas Campbell, getiteld »The Pu ritan in Holland, England and America; an introduction to american history" verdient in hooge mate de aandacht. Het is eene »inleiding" voor de geschiedenis der koloni satie van Noord-Amerika door de Puriteinen. Onder de Puriteinen verstaat hij dan niet steeds de engelsche afgescheidenen, welke een min of meer gestreng Calvi nisme huldigden ofschoon dit de hedendaagsche opvat ting is doch al degenen die kerkdwang verfoeiend eene eigen gewetensrichting zochten en volgden. Ziedaar trouwens eene opvatting, strookend met het begrip van Puritein in de dagen vóór en onder Cromwell, toen PuriteinenCalvinisten eD Hugenoten dooreen genoemd en op ééne lijn gesteld werden. Uitgaande van dien grondslag, heeft de heer Douglas Campbell zich tot taak gesteld de volgende theses te ontwikkelen 1. De geschiedenis der kolonisatie van Noord-Amerika moet op nieuwe grondvesten worden opgetrokken. 2. Het zijn Puriteinen geweest, die de bedoelde kolo nisatie hebben bewerkstelligd, hetzij engelsche Puriteinen of hollandsehe Puriteinen. Maar de engelsche Puriteinen, die naar Noord-Amerika overstakenkwamen uit de Nederlandenwaar zij de nederlandsche gebruiken en begrippendoor jarenlange vestiging in zich opge nomen hadden. 3. Daardoor wordt de toenmalige en de latere geestes richting der europeesche Noord-Amerikanenen vele hunner instellingenverklaard. De eerste en de laatste zijn nooit zuiver Engelsch geweestdoch vinden haren oorsprong in de Nederlanden. »Noord-Amerika is gekoloniseerd door mannen van uiteenloopende nationaliteitdaarom altoos gebleven cosmopolitisch. De noord-amerikaansche instellingen hebben weinig gemeen met die in Engeland. De Ame rikanen denken gansch anders dan Britten. Worden Noord-Amerika en Groot-Brittanje heden ten dage nu en dan tot elkaar getrokkendan is dit eenvoudig een gevolg hiervan dat Engeland amerikaansche denk beelden overneemt en eene neiging vertoont in de richting onzer republikeinsche instellingen. Iedere Amerikaan weet dat. Maar ten spijt dezer feiten komt men ons voortdurend vertellen, dat wij Engelschen zijn met engelsche instellingen. Alle geschiedenissen van Noord-Amerika zijn uit dat oogpunt geschreven. De pelgrimsdie Plymouth stichttenhadden twaalf jaren in Holland gewoond. De Puriteinendie naar Massachusetts kwamen, waren hun gansche leven bloot gesteld geweest aan hollandsehe invloedensommige hunner aanvoerders hadden ook in Holland gewoond. De uit de Nederlanden overgestokon Thomas Hooker gaf leven aan Connecticut, terecht genoemd de meest typische amerikaansche staat. Roger Williams, stichter van Rhode-Island, had het Hollandsch zich zóózeer eigen weten te maken, dat hij het den dichter Milton onder wees. New-York en New-Jersey werden door de hollandsehe West-Indische Compagnie gekoloniseerd." In hoofdzaak is derhalve de strekking van 's heeren Douglas Campbell's werk, den invloed aan te toonen en te volgen, dien de Nederlanden, middellijk en onmid dellijk, op de lotgevallen der vroegere europeesche kolo nisten in Noord-Amerika geoefend hebben, en dit maakt het boek van ingrijpend belang voor don ontwikkelden Nederlander. E.eno barbaarsehe strafoefening, die aan de middel eouwen herinnerthad in de afgeloopen week te Ku- delstaartonder Aalsmeerplaats. Zekere getrouwde vrouw die vermoed werd in ongeoorloofde betrekking te staan tot een metselaar bij de geniewerken aldaar, bad met dezen een uitstapje gedaan naar Amsterdam. Dit wekte de verontwaardiging des volks op. Bij hare terugkomst des avonds werd zij aan het begin der buurt door eene joelende menigte opgewacht. Men bond haar aan een touwovergoot haar eenige malen met vuil water uit de sloot, wierp haar met kroos in het gelaat en bemorste haar verder met modder en allerlei ander vuil. Met loshangende haren en ten deele afgescheurde kleederen, werd de vrouw onder groot rumoer en terwijl men haar aanhoudend met vuil wierp, over een afstand van meer dan een uur gaans van huis tot huis geleid en aan de bewoners vertoond bij het licht eener lantaarn. Toen men haar eindelijk bij hare woning had terugge bracht werd haar dronken echtgenoot opgekloptdie haar ten aanschouwe van allen duchtig afranselde, alvo rens haar binnen te laten. De justitie bemoeit zich zeer terecht met deze zaak; reeds is proces-verbaal tegen de voornaamste belhamels opgemaakt. Tweede Kanier. Muizen van bewaring enz. Bij het onderzoek in de afdeelingen van het voorstel tot inrichting van het nieuwe huis van bewaring te Breda erkende men de noodzakelijkheid, voorzieningen te treffen ten einde de tenuitvoerlegging van uitgesproken veroor deelingen te verzekeren. Intusschen had het sommige leden pijnlijk getroffen dat de bostaande gevangenissen geheel gevuld zijn en voortdurend naar nieuwe plaatsruimte tot opsluiting van veroordeelden moet gezocht worden. Dit feit rechtvaar digde den twijfel, of men met de wijze, waarop de justitie ten onzent werkt, wel volkomen op den goeden weg is. Als een middel, ook tegen het sterk stijgend cijfer van het aantal recidivisten, werd in overweging gegeven voor stellen te doen tot invoering van de voorwaardelijke ten uitvoerlegging van straffen. Andere leden wezen op de daaraan verbonden bezwaren. Vele leden verklaarden zich ingenomen met het voor stel om een derde Rijksopvoedingsgesticht voor jongens in hot leven te roepen. Bij andere leden bestond twijfel

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2