06 Drang naar M Westen. No. 95. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. WOENSDAG 10 AUGUSTUS. burgeravondschool Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. met 4 j a r i g e n Cursus te ALKMAAR. ALKMAARSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdags Honderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer: 3. Pr\Js der gewone Advertentlën: Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Inschrijving van leerlingen aan bovengenoemde inrichting voor den cursus 1892/93 zal plaats hebben op Maandag 15 Augustus, 's avonds van 79 uur, in het gebouw der school voor onvermogenden aan de gedempte Nieuwesloot. Zij, die een bewijs kunnen overleggen van met vrucht het lager onderwijs aan eene openbare of bijzondere school genoten te hebben, worden van het vereischte toelatingsexamen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt f 5 per leerling, f 2,50 voor wie dit bezwarend is, en geheel vrij voor hen, die geen schoolgeld betalen kunnen, ter beoordeeling vau Burgemeester on Wethouders. Yoor zooverre er plaatsruimte is, kunnen leerlingen uit omliggende gemeenten worden aangenomen op voor waarden, door Burgemeester en Wethouders vast te stellen. Spreekuur van den directeur eiken werkdag, 's middags tusschen 12 en 1 uur, te zijnen huize aan de Oude gracht, A 124. Alkmaar, De Directeur, 5 Aug. 1892. H. J. DE GROOT. VJBHtdJBJWMÏO (Drankwet.) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door KLAAS HOPMAN Wz., landman, wonende te Alkmaar, tot hot voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Nieu wesloot wijk B, No. 42 welke vergunning thans ten name staat van J. ADMIRAAL. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 8 Aug. 1892. De Secretaris, Nuhout van der Yeen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door JAN DIEDERICH FERWERDA, handelende onder de firma FERWERDA en TIEMAN, in wijnen en gedis tilleerd, wonende te Amsterdam, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het per ceel aan de Miont, wijk C no. Iwelke vergunning thans ten name staat van A. VAN WIERINGEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 9 Aug. 1892. Do Secretaris, Nuhout van der Veen. LXX. Onder de iutellectueele zegening»door de Middel eeuwen aan het tegenwoordige menschdom verschaft wordt een eerste plaats bekleed door de uitvinding van de Ijoekdrukkunst. Reeds in de oudheid was de lees- en schrijf kunst niet zoo zeldzaam als dikwijls gemeend wordt; in de werke- 14) De handelsraad die Lolo een paar frissche bloemen bracht en onder het voorwendsel van te komen hooren hoe haar het feest van den vorigon avond bekomen was, hoopte de lauweren te plukkenwelke hij met zijne partij meende behaald te hebben, was hoogst verbaasd Nordstetten hier aan te treffen. Met eene vertrouwelijk heid, die hij zich maar bij uitzondering veroorloofde, noemde hij Nordstetten bij zijn voornaam »Wel, George, vind ik u hier? En Stephanie, die u weder, ik weet niet welke gewichtige mededeeliDg te doen heeft, zit thuis op n te wachten 1" »Dat znlt gij wel mis hebben! Ik heb uwe vrouw ge zegd, dat ik heden waarschijnlijk niet zon komen... ik heb tot nu toe gewerkt en"hij wilde zijn bezoek aan Lolo eerst met een uitvlucht verontschuldigen, maar het scheen hem onnoodig en zijner onwaardig toe, daarom ging hij voort: »en daarna heb ik mij gehaast gebruik te maken van de toestemming mevrouw Ehricke een be zoek te brengen." »Dat kan ik u niet kwalijk nemen Maar," ging hij voort hij wilde eene aardigheid zeggen tegen Lolo, maar zijne poging daartoe mislukte »ueem u voor de muzikanten in acht, mijn kind Zij slaan de verleide lijkste tonen aan Gevaarlijke lui, die kunstenaars Natuurlijk gebruiken zij hunne talenten om do vrouwen het hoofd op hol te brengen Ja, als ik mijn gevoel ook eens in tonen kon uitdrukken Hij wachtte te vergeefs, of men hem ook in de rede zou vallen. Eerst had hij geglimlacht, daarna gelachen toen zijn zelfver trouwen hem begaf, had hij zacht gesproken en eindelijk lijkheid bestond ook toen reeds een uitgebreide boek handel. Met den val van het romeinsche rijk kwam daarin evenwel verandering. Toch had de schaarschheid van de handschriften, die uit ItaliS waren gered, in de toekomst gunstige gevolgeneenwen achtereen werden de behouden gebleven werken door de geestelijkheid ver menigvuldigd. In was maakte de schrijver van oorkonden en brieven zijn ontwerp dat hij eerst na een herhaald onderzoek op het dure perkament liet overbrengen. Aan den uiterlijken vorm dier handschriften werden groote zorgen besteed en de versieringen verrieden veel artistiek gevoel. Dat in dit tijdperk een boek een zeldzaam en kostbaar voorwerp was, ligt voor de hand. Men bewaarde dit in een rijk gebeeldhouwd étui of bevestigde het met een ketting aau den lezenaar. Do hooge prijzen, voor dergelijke manuscripten besteed, werden des te meer bezwaarlijk toen de burgerklasse zoodanig in beteekenis, welstand en beschaving toenam, dat aan de geestelijkheid het monopolie van literaire ont wikkeling ontglipte. Daardoor werd de vraag naar ge schriften zóó sterk, dat loonschrijvers zich aan het werk zett'enwaarmee tegelijkertijd de periode van onver staanbare afkortingen in de handschriften een aanvang genomen heeft. Een ware uitkomst was de uitvinding van beter materiaal: gaandeweg leerde men uit lompeu papier maken, welk fabricaat door de concurrentie binnen korten tijd betrekkelijk goedkoop te verkrijgen was. De meest gangbare geschriften en kaarten werden daarna in hont uitgesneden; uit de kringen der geleerden verscheen het boek op de markt kortomvoor de uitvinding van de boekdrukkunst was het de volheid des tijds. Dat deze reeds spoedig na de uitvinding zooveel presteerde, was te danken aan de voorafgaande jaren, die haren weg bereid hadden had zich geen lezend publiek gevormd en was geen plaatsvervanger gevonden voor het dure perkamentdan zou zeker de boekdrukkunst niet zoo spoedig zulk een hooge vlucht genomen hebben. Of Gutenberg, Faust, Schöffer dan wel Laurens Jansz. Koster de beschaafde wereld met deze kostelijke gave heeft verrijkt, kan den beoefene.ir der ontwikkelingsge schiedenis van het menschdom onverschillig zijn. Voor zijn geestesoog ziet hij, hoe door de gedane ontdekking de kennis van één mensch het eigendom der gemeenschap wordt. Hier treedt de drukpers vermanend, onderwijzend op maar daarginds richt zij ook reeds tot de menigte met argwaan, bijgeloof en onverdraagzaamheid wekkende producten. Een zelfde fontein geeft zoet en bitter, ziele- voedsel of zielegif, zegt Groen van Prinsterer. Doch het goede, zoo voegen wij daaraan toe, behield de overhand. Lezen en schrijven begonnen tot de noodzakelijkheid te behooren en de wetenschap, die langen tijd zoovelen niet had kannen bereiken, vierde schoone triomfen. Aan den invloed van het gesprokene woord werd niet ongevoelig afbreuk gedaan; kanselredenen, het krachtige wapen der geestelijkheid verloren een groot deel van haar alleen heerschappij over de weetgierigen. De dienaren van het Pauselijk gezag zagen dan ook terecht in de boekdrukkunst een vijandin van hunne weigerde zijne stem den dienst. Een hoogst pijnlijk zwij gen volgde. De handelsraad was bepaald overtuigddat hij een vertrouwelijk téte-a-tête op eene onaangename wijze ver stoord had. Hij doorzag hetgeen die beiden zich nog niet durfden bekennen en was er inwendig boos over. Se dert jaren had hij onvermoeid pogingen aangewend om Lolo's gunst te verwerven en het mislukken daarvan had zijn ijver niet bekoeld. Nadat hij de rol van een galant cavalier zonder eenig succes bad afgespeeld, was hijsteunende op de bloedverwantschap en de veeljarige vriendschapsbetrekkingen met haar man in een vader lijken vriend en raadsman veranderd. Maar de trouwe Eckart had bij Lolo, die nu eenmaal niets voelde voor Maxi mi liaan, evenmin succes als Don Jnan. Het hinderde haar, dat hij, als vroegere zwager van haar man, zich het recht aanmatigde een vertronwelijken toon aan te slaan dat hij met gehuichelde vaderlijkheid hare hand meer en langer in de zijne hield dan noodig was, ja, haar zelfs de wangen streelde. Zeer beslist verzocht zij meermalen van deze lievigheden verschoond te mogen blijven. Bovondien oefende hij eene zekere contröle uit, die haar lastig was. Hij gaf haar zedelessen, waarnaar zij niet gevraagd had, in één woordhij verveelde haar. Zij liet het hem duidelijk voelen en behandelde hem soms vrij lomp, maar Maximiliaau kwam telkens terug en bleef dezelfde, die hij geweest was. Op dit oogenblik kwam meer dan ooit een gevoel van jaloezie in hem op, want hij vermoedde, dat er nu wer kelijk iets broeidedat treurige gevolgen kon hebben voor Lolo wellicht ook voor hem zei ven. Het was hem zonderling te moede. En bij deze opwelling van jaloezie kwam nog ietsdat zijne kwade luim verergerdehij voelde zich beleedigd in zijne vrouw, want George was ontrouw geworden aan zijn vaandel Nooit had hij eenige jaloerschbeid gevoeld op het punt van George's verhouding tot Stephanie. Hij had het zich eenvoudig getroost. Dat was nu eenmaal niet anders Maar George, dingende naar de hand van Lolo wekte niet alleen zijne ijverzucht op voor' zijne eigene rechten, onbegrensde macht. Op groud van oudo kerkelijke ver ordeningen trachtten zij het lezen en later ook het drukken van boeken te beletten of althans van hunne goedkeuring afhankelijk te maken. Van het jaar 1479 dateert de invoering van het kerkelijke toezicht op de drukpers, die in 1515 door een bul van Leo X geheel aan banden werd gelegd. Daarbij werd den bisschoppen en inquisiteurs gelast, alle geschriften vóór het drukken te lezen en het ter perse leggen daarvan te veroorloven of te verbieden al naarmate bun gewenscht voorkwam. Daar deze pauselijke verordening wegens de kort daarna gevolgde hervorming niet in alle landen kon worden gehandhaafd, werd een lijst van die boeken samengesteld en geregeld bijgehouden, welke niemand lezen mocht op straffe van den kerkelijken ban (Index librorum prohi- bitorum). De wereldlijke macht volgde het voorbeeld der geestelijke in zake de boekencensuur. Behalve in Neder land, te Lausanne, Genève, Zürich en na 1694 in Enge land heeft de overheid tot bet einde dor 18e eenw in alle europeesche staten dit recht zich voorbehouden. Na de fransche omwenteling werd de censuar in Frankrijk afgeschaft, hetgeen door andore landen werd nagevolgd. In sommige is men daarop echter weder spoedig terug gekomen en zacht de drukpers onder slavernij. In Ne derland waar de vrijheidsliefde een der kenmerkende eigenschappen van de bewoners is waakt de Grondwet tegen de invoering der censuur, want uitdrukkelijk wordt in art. 8 verklaard Niemand heeft voorafgaand verlof noodig om door de drukpers gedachten of gevoelens te open baren behoudens ieders verantwoordelijkheid voor de wet. Helmers »onzo groote Helmers" schreef Engelberts Gerrits in 1825 heeft den lof der boekdrukkunst in de volgende regelen bezongen wie, o Drukkunst, zingt uw' lof? En wie verliest zicb niet in die onpeilbre stof Der menschen aard hebt gij meer zachtheid ingedreven, De volken meer aan 't jak der dienstbaarheid ontheven; De wijsheid uitgebreid tot aan des aardrijks end', Daar volken opgespoord, bij de Oudheid onbekend. De vorsten eeren u, verwonnen door uw' luister; De mijnelaaf voelt uw' gloed, en gij verligt zijn' kluister. Een overweldiger schiet' vrij het purper aan. Uw stem, o Drukkunst, doet zijn gruwelen verstaan. Dat vleijers, in hnn niet, hem als een Godheid roemen; Gij spreekt! de stem der aard durft hem een dwingland (noemen. Hoe diep verbasterd was niet alle maatschappij Verpletterd onder 't juk der zielendwinglandij, Lag, kermende in d'angst des doods die 't zwoegend (hart benauwde, Het menschdom daar bet zweet op 't stervend voor hoofd dauwde. De helsche dweepzucht holde op d'ijzren wagen voort, Stak martelvuren aan, en zwelgde in roof en moord; Het kneusde elks bekkeneel met zijn gevloekte radren, En dronk met wellust 't bloed uit 's volks doorkorvene (adren; Zoo lag het menschdom, zwak, ontadeld, schier verplet, Toen z' uit dien afgrond door de Drukkunst werd gered. maar hij was bovendien nog jaloersch per procura voor zijne vrouwwier oudere rechten hij in zekere mate erkende. Deze gedachten woelden in zijn brein terwijl zij met hun drieën een gesprek voerden over alledaagsche zaken, dat hun geen van allen belang inboezemde. Lolo en George koesterden geen anderen wensch dan den rustver stoorder op de meest geschikte wijze te verwijderen Maximilliaan voelde dat zeer goed maar juist daarom bleef hij. Het deed hem innig genoegen, dat hij daar zat als rustverstoorder. Het. was intusschen donker gewordenLolo had de lampen reeds laten aansteken. De kleine wijzer van de pendule stond op vijf uur, zoodat Maximiliaan die om vijf uur dineerde, niet langer kon blijven. »Gaat gij met mij mede, George vroeg hij terwijl hij aarzelend opstond en Lolo zoowol als Nordstetten zich haastten dat goede voorbeeld te volgen. »Stephanie heeft van middag op u gerekend." »Het spijt mij zeer. Ik heb beloofd op mijnheer Ehrike te zullen wachten »0, dat is geen excuus," viel Wilprecht hem in de rede. »Die verantwoording zal ik wel op mij nemen! Kom maar mee Gij zijt wel beleefd!" viel Lolo nu in, »mij op die wijze van een aangenaam bezoek te berooven. Nu verzoek ik u vriendelijk, doctor, mij nog wat gezelschap te willen houden. Ten minste, indien ik u niet verveel, natuurlijk »Maar, mevrouw Het is mij een waar genoegen uwe bevelen stipt op te volgen." »Nu dan, tot weerzienszei de handelsraad, die niet dan met moeite zijn toorn kon bedwingen. «Zal ik Ste phanie ten minste nwe groeten overbrengen vroeg hij met eene niet te miskennen bitterheid in zijn toon. »Ik zon u niet hebben laten vertrekken zonder u dat verzocht te hebben," antwoordde George leuk. Hij maakte eene buiging en wendde zich naar de deur. Lolo deed hem uitgeleide. Toen hij zag, dat Nordstetten hem den rug toegekeerd had, gaf hij Lolo met de oogen een wenk om dichterbij te komen. Zij gaf aan dien wenk

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1