De Draag naai1 iiet Westen. No. 96. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. V R IJ I) A G 12 AUGUSTUS. Burgeravondschool UK KANTOOR. Buitenland. FEUILLETON. met 4 j a r i g e n Cursus te ALKMAAR. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f G,00. i ui :nn -J3AR IA VV1— Telefoonnummer: 3. COURANT. Prys der gewone Ad verten tlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Innelirijving van leerlingen aan bovengenoemde inrichting voor den cursus 1892/93 zal plaats hebben op Maandag 15 Augustus, 's avonds van 79 uur, in het gebouw der school voor onvermogenden aan de gedempte Nienwesloot. Zij, die een bewijs kunnen overleggen van met vrucht het lager onderwijs aan eene openbare of bijzondere school genoten te hebben, worden van het vereischte toelatingsexamen vrijgesteld Het schoolgeld bedraagt f 5 per leerling, f 2,50 voor wie dit bezwarend is, en geheel vrij voor hen, die geen schoolgeld betalen kannen, ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders. Voor zooverre er plaatsruimte is, kunnen leerlingen nit omliggende gemeenten worden aangenomen op voor waarden, door Burgemeester en Wethouders vast te stellen. Spreekuur van den directeur eiken werkdag, 's middags tnsschen 12 en 1 uur, te zijnen huize aan de Onde- gracht, A 124. Alkmaar, De Directeur, 5 Aug. 1892. H. J. DE GROOT. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbendendatnu de herijk in de buitengemeenten afgeloopen is, het ijkkantoor alhier, te beginnen met 15 Augustus e.k., weder geregeld geopend zal zijn eiken Maandag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdagvan des voormiddags 9 tot des namiddags 1 nnr. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 10 Aug. 1892. De Secretaris, Nuhout van der Veen. BËLGIË. Den 9 des avonds werd een aan het de partement voor binnenlandsche aangelegenheden van den Congo-Staat telegram ontvangen bevestigende, dat er nieuwe onlusten uitgebroken waren in Nyangwé. Te Ribariba is een agent omgebracht en andere europeanen in die stre ken moeten in gevaar verkeeren. Daarentegen moeten de arabieren bij de watervallen, te Kassango en in Beneden- Lomani zich rustig honden. De Maatschappij van den Boven-Congo zal aan de bel- giscbe regeering rapporten doen toekomen, om te bewijzen dat de staatkunde van den Congostaat hoogst schadelijk is voor den belgischen handel en de belgische regesring tnsschen beiden komen moet. DUITSCHIiAMD. De Senaat van Hamburg heeft den in- en doorvoer verboden van gobrnikt linnengoed kleederen vederen lompen vrachten groentenboter en weeke kaas nit Rusland. De Keizer heeft aan den beer Herrfnrth op zijn ver- 15) o HOOFDSTUK VIII. Gnstaaf Ehrike was gewoon zijne komst reeds in de voorkamer met het noodige geweld aan te kondigen. Met de luidklinkende stem van den heer dos buizesdie zoo hard mag spreken als hij zelf wilinformeerde hij bij den knecht die hem open deed naar hetgeen er gedu rende zijne afwezigheid was voorgevallenof er bezoek was geweest, brieven of boodschappen waren aangenomen en zoo meer. Zóó deed hij ook heden. De dikke deuren en de zwaro overgordijnen waren niet in staat den klank van zijne doordringende stem te smoren. Met veel gedrnisch kwam hij de huiskamer binnen, in de linkerhand een brief, die hem de huisknecht zoo even had overhandigd, de rechter, nadat hij zijne vrouw toegeknikt had, naar George uitstrekkend. »Aha, dat is allerliefst van n, doctor!" riep hij nit. »Had ik dat geweten, dan zon ik wat meer haast ge maakt hebben Nn Gij ziet toch nog niet naar nw hoed om Ik jaag u toch niet op »Ik heb mijn eerste bezoek al langer gemaakt dan wel betamelijk isik wilde n nog even begroeten Anders niets Dan blijft gij nog wat Ik wil toch ook wat van nw gezelschap genieten Lolo, tracht den doctor toch over te halen Doctor riep hij plotse ling nog luider nit, als kreeg hij eene ingeving, die hem buitengewoon veel genoegen deed. «Een idéé! Weet gij wat? Blijf bij ons etenGeheel onder onsEn ga dan mede naar den circnsHeden avond openingsvoorstelling I Ik heb met veel moeite nog zoek eervol ontslag verleend als minister van binnen landsche zaken en hem benoemd tot grootkruis in de orde van den Rooden Adelaar. De Keizer is den 9 des avonds van zijne reis naar Engeland teruggekeerd. KAGEIjAAD. Do troonrede, waarmede het Parlement den 8 geopend werd, hield in, dat vóór de ontbinding van het Huis der Gemeenten de voorgenomen wetgevende maat regelen tot stand gekomen waren. Het was dns onnoodig, dat het Parlement gedurende dezen tijd van het jaar bleef vergaderen. De hoop werd uitgesproken dat het nieuwe Parlement in de aanstaande zitting zon voortgaan den vooruitgang des lands te bevorderen langs den wettigen, weldoenden wog van wetgeving. Overigens hield zij niets in. Het Hoogerhuis nam het adres in antwoord op de troonrede dadelijk aan en ging tot den 15 uiteen. In den loop der beraadslaging verklaarde minister Salisbury zich er over te verwonderendat de hoofden der oppositie hunne beginselen niet verdedigd hadden. Naar zijne meeuing zou in het volgend zittingjaar het Hooger huis het middenpnnt zijn van alle belangrijke handelingen bij hoopte, dat dit college met zijn gewoon beleid en overleg zijne gewichtige taak zon vervullen dat het zich zon kanten tegen nieuwe leerstellingen, welke geen vasten grondslag hebben en waardoor de aandacht zon worden afgeleid van de groote beginselen, waarop het Rijk rast. Alleen door eerbiediging dier beginselen kon de Staat zich met glans handhaven. De heer Asqnith stelde in het Lagerhnis als amen dement voor te verklaren dat het vertrouwen van het Lagerhnis en het land in de regeering noodzakelijk is en de tegenwoordige regeering dat vertrouwen niet bezit. De heer Bnrt ondersteunde dit amendement. De heer Goschen achtte het onmogelijk, dat de oppositie het stilzwijgen zou bewaren omtrent het vraagstuk der Home rale. Hij betwistte de bewering, als zou dit vraag stuk de groote kwestie zijn geweest, welke aan het oor deel der kiezers was onderworpen. De unionisten waren alleszins in hun recht, wanneer zij de Home rnle bestreden. De heer Mc. Carthy bestreed de iersche staatkunde der regeering, omdat zij zich door voortdurende dwang middelen kenmerkte. Hij wenschte van de oppositie de verze kering te ontvangen dat, indien de voordracht betreffende do Home rnle aan het iersche volk aannemelijk mocht voorkomen de totstandkoming daarvan met kracht zou worden doorgezet. Mocht het Hoogerhuis haar verwerpen, dan moest zij toch aan hot hoofd der liberale beginselen worden gehandhaafd. Hij wees op de noodzakelijkheid van een onderzoek naar de verdreven pachters en de staatkundige veroordeelden. Hij hoopte, dat de dwangwet afgeschaft en tot op hare afschaffing zou geschorst worden. De heer John Redmond (aanvoerder der Parnellisten) ondersteunde het amendement-Asqnithom het te genwoordige kabinet tot aftreden te noodzaken. Hij wees op de noodzakelijkheid voor de liberalen om aan het gezag komendehare beloften ten opzichte van de Home rnle te vervullenen de desbetreffende voordracht tot stand te brengen vóór alle anderewelke een loge veroverd. ZiedaarMet eenige inspanning haalde hij uit het nauwe vestzakje de in eikaar gefrom melde biljetten te voorschijn, alsof hij de waarheid van zijn gezegde moest bewijzen, en dnwde ze daarna met evenveel inspanning er weer in. »Iedereen komt daar van avond 1 Wees toch verstandig 1 Gij znlt u uitstekend amnseeren »Daar twijfel ik volstrekt niet aan, maar het zou wer kelijk onbescheiden zijn 1 Wees toch verstandig! Lolo, tracht den doctor toch over te halen En een oogenblik Tegelijkertijd brak hij het couvert open van den briefdien hij nog steeds in de linkerhand had." De uitdrukking van vreugde op Lolo's gelaat bij de gedachte, dat zij den geheelen avond met George zou doorbrengen, was zóo onmiskenbaar, dat zij niets behoefde te zeggen. En hij zelf behoefde ook met aangespoord te worden. Zijn verzet was niet ernstig geweest. Gns- taaf's uitnoodiging had hem in verrukking gebracht. Hij rekende er op, dat de bedenkingen, die hij uit beleefd heid of voor den vorm moest opperen, niet aangenomen zonden worden. Gnstaaf was bij de lamp gaan staan. Het sterk ge parfumeerde, zeeklenrige briefje met de groote zilveren initialen, die de helft van het eerste blad innamen, stemde hem onaangenaam. Het luidde Berlijn, Vrijdag 29 Nov. 1878 N. W. Schnmannstrasse 32 Waarde Vriend Ik moet n dringend spreken. Gij znlt eene oude vrien din niet laten wachten. Kom zoo spoedig mogelijk. Ik ben ziek en heb drie dagen verlof bekomen. Gij vindt mij zeker tehuis. Kom spoedig 1 Uwe n eenwig dankbare en trouwe Jnlie L. ten behoeve van Ierland gevraagd wordendaar het Parlement steeds de volledige contröle heeft op de iersche aangelegenheden. Hij vroeg insgelijks?een onder zoek naar de verdreven pachters en de staatkundige ge vangenen. Do liberale partij kon rekenen op den voort- dnrenden steun der Parnellisten, zoo zij hare beloften nakwam. Bij de op den 9 voortgezette behandeling betoogde Gladstone, dat een krachtig bestuur en goede wetten voor Ierland onmogelijk zijn, zoolang de wetten niet overeen stemmen met de wenschen van het volk. De dwangwet mag niet langer gehandhaafd worden dan noodig is. De verhouding tnsschen Engeland en Ierland blijft op den voorgrond. Met betrekking tot een amnestie merkte hij op dat deze voor enkele gevangenen onmogelijk te beloven i3. Ten aanzien van de uitgezette pachters hoopte hij op een vrijwillige schikking tnsscheu de landeigenaars en pachters, waardoor de noodzakelijkheid voor een wet telijk ingrijpen zon vervallen. De hoofdbeginselen eener wet op het zelfbestuur van Ierland zouden moeten zijn geheele en voldoende hand having van het oppergezag der Koningin. Aan Ierland moet de geheele regeling van eigen aangelegenheden worden overgelaten. Men moet de iersche afgevaardigden in het Parlement doen zitting houden. Mocht de wet op het iersch zelfbestuur door het Hoo gerhuis worden verworpendan zon eene liberale re geering deze verwerping niet mogen opvatten als het einde van hare taak. Zij zon de wenschen van Groot- Brittannië niet mogen vergeten, en in de zitting van 1893 andermaal een ernstige poging wagen. Balfónr verklaarde daarop dat de partij welke een ontbinding van den band tnsschen Groot-Brittannië en Ierland wenschtslechts gedeeltelijk is saamgesteld uit aanhangers van Gladstone. De anderen zijn zijne bond- genooten en te gelijker tijd zijn meesters. Hij beklaagde den minister die voor Ierland rekende op de macht der gewone wet, want zeker zou hij daarin niet slagen. De antwoorden van Gladstone op de vragon van Mac Carthy waren vaag. Verder vroeg hij, of de dijnamiet-maunen in vrijheid zonden worden gesteld. De unionistische partij zag de toekomst met vertrouwen te gemoet; de tegenpartij deed dit met angst en beven. De toekomst behoorde aan de unionisten en de kiezers zonden spoedig tot hen wederkeeren, ten einde tot vracht- baren wetgevenden arbeid te komen. Het «Blauwe Boek" in zake Marokko is den 8 ver schenen. De daarin opgeuomeu stukken bevestigen over het algemeen de vroeger openbaar gemaakte berichten. Alleen blijkt, dat de heer Euan Smith het ontwerp-ver drag niet verscheurd heeftmaar wel een stnkdat hem op onregelmatige wijze was ter hand gesteld. In eene dépêche van 18 April verklaarde de hoer Smith, dat Spanje, Italië, Dnitschland en Oostenrijk het aan den Sultan onderworpen verdrag hadden goedgekeurd. Eene dépêche van lord Dnfferin van 23 Mei bevat de mededeeling, dat de fransche minister Ribot het verdrag Ontstemd stak Gnstaaf brief en convert in den zijzak van zijne jas. Dat kon eene vervelende, kostbare geschie denis worden. Wat zon Julie, na zes jaren gezwegen te hebben nn plotseling van hem willen Hij was niets op zijn gemak. Wel wendde hij zich weder tot George en Lolo. «Aangenomen «Waarlijk," antwoordde George, «gij maakt mij be schaamd Mijn eerste bezoek «Maar wees dan toch verstandig. Weet ook, dat gij mij bepaald een dienst zondt bewijzen door mijn verzoek in te willigen. Ik heb daar juist een brief over zaken ge kregen gij weetLolo die geschiedenis daar in Sleeswgk.Lolo wist nergens van. «Zeer dringend. Ik moet er na het diner onmiddellijk heen. Breng gij mijne vronw in den circns. Ik kom later. Dat is dns af gesproken Charmant. Ik ben u dankbaar." Lolo en George hadden snel een blik van verstand houding gewisseld en Gnstaaf schudde dankbaar de hand van zijn jongen vriend. Het middagmaal in de kleine eetkamer met de hooge lambrizeering, het keurig geschilderde plafond en de met leder behangen wanden, die door de eerste kunstenaars nit Berlijn met jacht- en vruchtstukken beschilderd waren, wa3 vroolijk en gezellig. Lolo en George verheugden er zich op dat zij den avond te zamen zonden doorbren gen en Gnstaaf's luidruchtig gelach dat nu en dan de borden en glazen deed rinkelen op het buffet, verstoorde hunne vreugde volstrekt niet. Ofschoon de brief hem onafgebroken bezig hield, at hjj toch met een benijdens waardige eetlust en dronk hij den onden Rüdesheimer en den Mouton-Rothschild die hij zijn gast voorzette, bijna alleen op. Onmiddellijk na de koffie stond hij op. Hij maakte dnizend excuses over zijn onbeleefd spelbreken, zooals hij zijn heengaan noemde, maar er was nn een maal niets aan te doen. Zaken zijn zaken en die ge schiedenis daar in Sleeswijk «Ik zal op den hoek eene droschke nemen en laat u de coupé Du3 tot weerziens O ja de kaart jes Hij overhandigde George eenige van de bonte

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1