De Dram naar liet Westen. So, 98. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. WOENSDAG 17 AUGUSTUS. Onbestelbare Brieven, Buitenland. FEUILLETON. «Juist." ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f 0,06. PrJJs der gewone Advertentiën: Per regel j O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. verzonden in de "2e helft van Juli 1892 Mej. J. v. d. Werf, Amsterdam; F. Volkers, Rotter dam Mevr. Bruijnde Groot Jemin Hulpkantoren: Van Broek op Langedijk: J. TerborgVeldwijk. Van 01 e r 1 e e k P. GrentAnna Paulownapolder. Briefkaarten: B. de Vries, Amsterdam; A. Meijer, Groningenwed, Janzen, Nieuwediep. Buitenland. Brieven: Engeland: Miss N. Rowles Londen. Frank rijk: Mad. Dumas Parijs. BELtllK. In de nabjjheid van het slagveld van Waterloo op de plek, waar de straatwegen van Charleroi en Nivelles samenkomen, zijn zes geraamten opgedolven, met nog eenige overblijfselen van engelsche uniformen, waaronder knoopen met het cijfer 15. De Koning beeft den 12 de zaken van den Congo uit voerig besproken met den heer van Eetveld, secretaris van binnenlandsche zaken van den Cong03taat en den heer Beernaertminister van financiën van Belgie. De heer van Eetveld is vervolgens dien dag voor verscheidene weken met verlof gegaan. De fransche regeering heeft den 11 eene nota gericht tot den Congo-Staat, waarin zij al hare vroegere eischen handhaaft. Óp het voorstel tot het instellen van een scheidsgerecht wordt geen antwoord gegeven. De Maatschappij voor den Boven-Congo heeft bevesti ging ontvangen van het uitbreken der gevechten in Nyangwé. De arabieren doodden 2 agenten en 4 andere europeanec stierven aan hnnue wondon. Alle factorijen in den Opper-Congo werden geplunderd. Het bestuur der Boven-Congo-Maatschappij heeft den 11 den minister Beernaert een rapport aangebodenwaarin de grieven dier Maatschappij werden opgesomd en de tusschenkomst der belgische regeering werd vorzoeht. De minister heeft onmiddellijk geantwoord, dat hij de noodige inlichtingen zou vragen. Het handolssyndicaat, waarvan de heer Hodister direc teur in Afrika was, ontving den 12 eene dépêche uit den Congo-Staat. waarin de dood van vijf zijner agenten wordt gemeld, namelijk van FourotNoblesse Piorret Mussche en Chaumont. Voorts deelt het mede dat de arabieren verschillende factorijen aan de Lualaba en de 0 Boven-Lomani hebben geplunderd. Kapitein Thijs, die de dépêche toekende, laat zijne beduchtheid doorschemeren voor de toekomst, hoewel hij er bijvoegt, dat de ara bieren van Stanley-Falls zich tot dusver rustig hielden. Het den 12 verspreide bericht betreffende den volledigen ondergang van den post, waarover de heer Hodister bevel voert, bevat wellicht waarheid, maar met zekerheid is niets bekend, zoodat alle hoop nog niet verloren is. Op dien post bevonden zich 12 europeanen. De laatste van den heer Hodister ontvangen berichten werden in April 11. verzonden. Uit de van verschillende zijden ingewonnen inlichtin gen. blijkt, dat de beweging moet zijn uitgegaan van de oevers van het Tanganyika-meer, Wjaar zich de anti-slaver- ■gjgn—«^,1,1,'MJl! 17) o Eene schrede achter hem zat de echtgenoot, rondom hem de wereld, die voortdurend een waakzaam oog op hem hield. Maar juist dat prikkelde hem. Lachend boog hij zich tot zijne buurvrouw over en fluisterde haar de overmoedigste dingen in. Lolo staarde strak voor zich uit. Zij deed haar best om er zoo onverschillig mogelijk uit te zien. Eerst meende zij hem niet goed verstaan te hebben, maar eindelijk, toen zij niet meer twijfelen kon, fluisterde zij hem angstig in Houd toch op, in 's Hemels naamIeder woord wordt verstaan George stelde haar gerust en terwijl hij haar angst tot zwijgen brachtsloeg de gekunstelde lichtzinnige toon, waartoe hij zich zei ven gedwongen had, langza merhand en zonder dat hij er plan op had, over tot eene ware bekentenis van hetgeen er in hem omging. En Gustaaf zat achter hen en de wereld omringde hen, maar zij zaten alleen als in een stil, eenzaam woud. Lolo verkeerde in eene soort van bedwelming. Zij wilde nu en dan iets uitbrengen, eene waarschuwing, een drin gend verzoek, maar zij was niet in staat hare gedachten in eenen juisten vorm te gieten; zij kon nog veel minder woorden vinden. Nooit had zij zich zóó hulpeloos gevoeld. Het was gelukkig, dat de clowns op dit oogenblik de grootste dwaasheden uithaaldenen dat zij daarover nij-toeht van kapitein Joubert en kapitein Jacques bevonden. Men zou dus hier niet te doen hebben met een opstand der arabieren van Nyangwa, maar met een inval uit de streek van Nyangwa. door vijandige benden van een arabisch hoofd uit de streken bij het Tanganyika-meer. Te Mariakerke bij Ostende heeft onder het venster van het koffiehuis Prins Albert eene dynamietontploffing plaats gehad, waardoor drie personen gekwetst werden, waarvan een ernstig. Een verdacht persoon word in hechtenis genomen. DEITSCIILANID. De Keizer heeft den duitschen gezant te Londen zijne bijzondere tevredenheid te kennen gegeven over de ontvangst, hem te Cowes bereid en een streng onderzoek gelast naar het verdrinken te Neisze van zeven soldaten bij een oefening in de militaire zwem school. De oefening schijnt zoo goed als afgeloopen te zijn geweest, toen plotseling een hunner zonk, die zijn rechterbuurman greep waardoor hij dezen medesleepte. Op deze wijze geraakten tien soldaten onder water waarvan door den snellen stroom van het water slechts drie levend gered konden worden. Een der geredden is later nog bezweken. Men had verzuimd te zorgen voor booten achter de soldaten, om hen zoo noodig op te nemen. De winkeliersvooral in sigaren beklagen zich zeer over de hun door de wet opgelegde Zondagsrust, bowee- rende dat zij groote schade lijden door de sluiting hunner winkels op de uren, dat zij anders het 't drukst hadden en dat die schade lang niet opgewogen wordt door den meerderen verkoop op Zaterdag. De Staatscourant van den 13 deelt mede, dat de Keizer, op grond van het rapport van den Rijks-kanselier, beslist heeft, dat het plan eener wereldtentoonstelling, te Berlijn te houden, niet van Rijkswege zal worden ondersteund. In dat openbaar gemaakt rapport wordt gezegd, dat uit een nauwkeurig onderzoek gebleken isdat de nijverheid meerendeels tegen het plan gestemd is, waardoor de noodige opgewektheid voor de verwezenlijking daarvan ontbreekt. De duitsche nijverheid heeft geen behoefte aan eene tentoon stelling om zich nader in de wereld bekend te maken en daartoe zou overigens de deelneming aan de tentoon stelling te Chicago doeltreffender zijn dan aan die te Berlijn. Nog minder behoefte heeft Duitschland er aan, om door eene wereldtentoonstelling zijne stelling onder de verschillende Staten en zijn staatkundig aanzien te verkondigen. Ook Duitschland's liefde tot den vrede is door een 20jarig streven genoegzaam bekend. Het parijsche plan is feitelijk van oudere dagteekening dan het duitsche, en zoodra de duitsche regeering het houden eener tentoonstelling te Berlijn niet noodzakelijk acht, kon het voornemen der fransche regeering voor de duitsche geen aanleiding zijn om van gedachten te veranderen. Duitschland kan zonder gevoeligheid toegeven, dat de om standigheden te Parijs gunstiger zijn dan te Berlijn en neemt er gaarne akte van, dat men ook in Frankrijk de gedachte aan staatkundige verwikkelingen meer en meer op den achtergrond schijnt te schuiven. FKAAKUIJK. Te Nantes is een gewezen notaris van AngersGasnier genaamd tot 3 jaar en zijn kas sier Chérnau tot 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld, de eerstewogens 236 de laatste wegens 61 gevallen van misbruik van vertrouwen. Den 14 zijn vier socialisten gekozen tot leden van den arrondissement8raad in de verschillende kantons van Roubaix. Den 15 werd dit feestelijk herdacht, waartoe lachen kon, zooals alle anderen en zooals Gustaaf, wiens dreunend gelach op de aangrenzende loges aanstekeljjk werkte. «Hebt gij wel opgemerkt, dat Wilprecht om de twee minuten naar ons kijkt en telkens een getrouw bericht aan 'Stepanie indient van zijne opmerkingen vroeg George na eene kleine pauze. «Natuurlijk! Al lang!" antwoordde Lolo, die uit hare verdooving was ontwaakt. «Hij tobt over mij! Hij plaagt mij met zijn familiaren toon al van den eersten dag van mijn huwelijk af. Morgen zal hij wel weer eene stichtelijke voordracht houden Ik verheug er mij al op «Dan zou ik eenvoudig n.et thuis geven." «Morgen kan ik dat slecht doen. Maar ik zal het hem wel afloeren." «Mij wacht ook eene ernstige strafpredieatie," ant woordde George lachend. «En ik moet zeggen: ik heb er eene verdiend. Maar ik kan het niet helpen. Ik ga er dadelijk maar een halen in de pauze. Gij keurt het toch zeker goed, dat ik mevrouw Wilprecht mijne opwachting ga maken in hare loge «Onvoorwaardelijk," antwoordde Lolo. Het was de eerste maal. dat Stephanie's naam door hen werd uitgesproken. Zij keken elkander veelbeteeke- nend aan. «Doe de vraag maar, die u op de lippen brandt," zei George. «Indien gij weet wat ik n vragen wil, kunt gij mij immers ook onmiddellijk antwoorden, ten minste zoo gij van plan waart mij een antwoord op die vraag te geven," hernam Lolo, terwijl zij met eene meesterlijk gespeelde onverschilligheid de binocle voor de oogen zette en met schijnbare belangstelling de gelaatstrekken ging bestu- deeren van den japanschen koorddanser. uit Gent verscheidene socialisten ^overgekomen waren. De heer Floquet, voorzitter der Kamer, zal met zijne echtgenoote eene reis door Nederland maken. ITALIË. De heer Griolet Degéo. penningkundige van het muntkabinet te Parijsdie den 10 met twee gidsen den Vesuvius besteeg is den 12 te Napels terug gekeerd. Het geruchtdat hij verongelukt was, is daar door weersproken. KUJIEAIE. Met Engeland is eene voorloopige han delsovereenkomst geteekend, waarbij beide rijken elkander wederkeerig de behandeling op den voet der meest be gunstigde natie verzekeren. BH LU AKI JE. Minister Stambouloff is den 11 naar Konstantinopel vertrokken waar hij den 12 een onderhoud met den Sultan had. Den 14 was hij te Sofia teruggekeerd en werd hij bij prins Ferdinand ten gehoore ontvangen. F0KTUOAL. De regeering heeft tengevolge van do onvoldoende opbrengst van binnenlandsch graan besloten, dat buitenlandsch koren weder mag worden ingevoerd. Het gerucht, dat de minister van buitenl. zaken aftre den en als rector der hoogeschool van Coimbra optreden zal, wordt door de dagbladen volgehouden. RUSLAND. De Staatscourant meldt, dat een genees kundig onderzoek heeft uitgemaakt, dat het overlijden van twee personen in het algemeen ziekenhuis te Peters burg aan aziatische cholera moet worden geweten. In de ziekenhuizen aldaar waren van 1 tot 12 Augustus in het geheel 154 ziektegevallen voorgekomen, die op cho lera geleken. Van die zieken genazen 36, stierven 31 en bleven nog 87 onder behandeling. Van deze moesten 28 gevallen zonder twijfel aan cholera toegeschreven worden. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen werden genomen, o. a. werden op verschillende plaatsen ambulances opgericht, 38 in 't geheel, met 20 bedden elk, terwijl op de Newa een drijvend hospitaal ligt. Twee personen, die de menigte tegen de gezondheidsmaatregelen trachtten op te hitsen, werden uit de stad gezet en als ziekenoppassers in de oholera-hospitalen naar Samara gezonden. Den 13 stierven te Petersburg 13, den 12 te Moscou 2 personen aan de cholera. VEKEENIGDE STATEN. Het statistiek-bureau voor den landbouw maakt den algemeenen toestand be kend vau den katoenoogst. De oogst zal 4e/10 minder zijn dan de vorige maand en 6e/10 minder dan in de maand Augustus van het vorige jaar. De gemiddelde stand van den katoenoogst is 82 3/10. Da stand van den tarweoogst is verbeterd en wordt geraamd op 825/10 tegen 81 '/io in de vorige maand en 908/10 in Augustus van het vorige jaar. De stand van den maïsoogst is 873/10 van rogge 898/10 van haver 862/10 van gerst 91 '/10. Den 11 stond de thermometer te Philadelphia 96 graden in de schaduw. Veertig menschen verloren op straat het bewustzijn en drie stierven van de hitte. Gedurende het met 31 Juli geëindigde jaar zijn 619.320 landverhuizers aangekomen, 63824 meer dan het jaar vroeger. Daaronder waren 130.622 duitschers, 84259 rus sen, 60944 italianen, 57154 zweden en noren, 55381 ieren, 50182 engelschen, 37301 hongaren, 34308 oosten rijkers, 33160 polen, 12554 schotten, 10478 denen, 8496 bohemers, 7254 nederlanders en 6519 franschen. «Gaane wil ik u een antwoord op die vraag geven," zei George, terwijl hij mede instemde in den bijval, dien eene koene luchtsprong verwierf. «Mevrouw Stephanie heeft mij uit onbaatzuchtige vriendschap talrijke beleefd heden en diensten bewezenwaarvoor ik haar niet dankbaar genoeg kan zijn. Dat is alles Onvoorwaarde lijk alles Ik zou er volstrekt niet tegen opzien, alles wat ik met mevrouw Stephanie besproken heb, op schrift te stellen en aan een jong meisje in handen te geven." «Zoo?" antwoordde Lolo, met hare binocle nog steeds op den Japanner gericht, «dat doet mij genoegen ook ter wille van Stephanie." Het applaus was geëindigd het was pauzeer ont stond eene algeineeue beweging in de zaal, en de stal knechts harkten reeds den vastgetrapten grond op. George begaf zich naar de loge aan den overkantStrelitz drukte hem veelbeteekenend de hand, Stephanie keek hem aan met eene onverbeterlijke kalmte. «Ik had u eigenlijk in den loop van den namiddag verwacht," sprak zij zoo onbevangen mogelijk. «Het was ook mijn plan u mijne opwachting te ko men maken," antwoordde hij, «maar zooals het zoo menigmaal gaatIk weet, dat ik op uwe toegevend heid mag rekenen." «Dat moogt gij Zijt gij tevreden geweest over de repetitie met het koor «Ik schaam mij de waarheid te moeten bekennen Ik heb mij verslapen. Dr. Strelitz en ik hebben onze nachtrust verpraat in het café. Ik ben niet vóór vijf uur ingeslapen en eerst om elf uur wakker geworden. Toch heb ik nog twee uur kunnen werken." «En toen hebt gij mevrouw Ehrike een bezoek gebracht, zooals mijn man mij aan tafel vertelde

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1