No. 99. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. V R IJ I) A Gr 19 AUGUSTUS. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD Gemeenteraad. Vergadering op Woensdag 17 Augustus 1892. MÜHAARSCHE COUR AM. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SB; franco door het gebeele rijk 1, De 3 nummers f O,BB. Telefoonnummer Prys der gewone Advertentlën: Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Schrobben der straten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar herrinneren, in verband met de vernieuwing van de be strating in de Langestraat.aan het bij artikel 205 der algemeene politie-verordening gestelde verbod om, in geval van vernieuwing der straatdie binnen zes weken te schrobben of af te spoelen. Burgemeester ou Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 18 Augustus 1892. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Rijden In het Fnidsen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen in herinnering, dat het volgens artikel 173 der algemeene politie-verordening verboden is, In het Fnidaen, van de Spekbrug tot aan de Appelsteeg, te rijden met rij- of voertuigen, bespannen met paarden of andere trekdieren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 18 Augustus 1892. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig met kennigeving de heer A. Conijn Az. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. gelezen en goedgekeurd worden de notulen, zoo der gewone vergadering van 22 Juni als der buitengewone vergaderingen van 28 en 29 Juli. 2. Deelt de voorzitter mede, dat a. reeds in handen der vaste commissie van financiën om bericht en raad gesteld zijn de bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1892, ingediend door Th. J. N. Gooij, H. J. Ansingh, B. Duits, J. Stekelbos, P. Groot, wed. F. A. Swagemakers, M. A. de Vries en G. Pater. b. de gemeente-rekening, dienst 1891, met een brief van burg. en weth. tot toelichting, waarvan aan ieder lid reeds een afdruk ter hand gesteld is, ten onderzoek verzonden is naar de op 22 Juui benoemde oommissie; c. de opruiming van het in de Schelphaven gezonken vaartuig heeft plaats gehad met inachtneming van de voorschriften der wet van 23 Jnli 1885 (Staatsblad No. 141)dat de kosten dier opruiming hebben bedragen f 133.25 de verkoop der afbraak van het vaartuig f 65.175 heeft opgebracht, zoodat van bet den 22 Juni verleende krediet tot een bedrag van 68.075 gebruik gemaakt is. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de gewone vergadering van 22 Juni 1892 ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Briefhoudende mededeelingdat het besluit tot het verleenen van een nader subsidie aan het mannen- en vrouwen-gasthuis over 1891 voor kennisgeving aan genomen is. 4. Brief ten geleide van het goedgekeurde kohier dor plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1892. 5. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit van 22 Jnni tot het doen van af- en overschrij vingen in de gemeente-begrooting voor 1891. 6. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 22 Juni tot het aangaan eener tijdelijke leening van 34000 alsmede van de tweede suppfetoire gemeente- begrooting voor den dienst van 1891. 7. Brief ten geleide van een afschrift van het ko ninklijk beslnit van 9 Jnli No. 26, waarbij voor 3 jaren concessie wordt verleend tot heffing van tolgeld op den weg van Alkmaar naar Egmond aan den Hoef. 8. Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 29 Jnli tot het aangaan eener 3*^ pets. geldleening, groot 310.000, en tot bet uitgeven eener eerste serie daarvan, groot f 100 000. Ns. 3 tot en met 8 voor kennisgeving aangenomen. 9. Brief van den Voorzitter van Ged. Staten ten geleide van het bij kon. besluit van 3 Augustus No. 4 goedgekeurde raadsbesluit van 22 Jnni No. 25 tot in trekking van de verordening op de heffing van schoolgeld voor de gymnastiekschool. Voor kennisgeving aangenomen. Van Burgemeester en Wethouders. 10. Brief ten geleide van het op 28 Juni opgemaakte preces-verbaal van opneming der kas en boekon vau den gemeente-ontvanger. 11. Brief, houdende mededeeling van het overljjden van den heer J. Latenstein van Voorst en van de be noeming van den heer D. Poll tot waarnemend gemeente ontvanger, alsmede ten geleide van het bij art. 118 der gemeentewet bedoelde proces-verbaal van sluiting der boeken en opneming der kas na het overlijden van ge noemden ontvanger. Ns. 10 en 11 voor kennisgeving aangenomen. 12. Rapport op de ten vorigen jare in handen van burg. en weth. om bericht en raad gestelde verzoek schriften van eenige heeren, om steigers te doen maken langs de Kanaalkade en daardoor gelegenheid te geven tot het gelijktijdig lossen en laden van stoombooten en andere vaartuigen. Bnrg. en weth. stemmen toe, dat de Kanaalkade als aanlegplaats in den tegenwoordigen staat minder geschikt is. Wil men haar afdoende als aanlegplaats in orde brengen dan verdient het maken van een walmuur van bazalt de meeste aanbeveling. Het moge een kostbaar werk zijn voor tal van jaren is de kade dan niet alleen in orde, maar worden bovendien de on derhoudskosten welke van alle andero wijzen van in orde maken zeer hoog zijn en blijven tot een minimum teruggebracht. Of het gemeentebelang medebrengt tot die kostbare uitvoering te besluiten, is eene vraag, welke zij aan des raads beslissing wenschen over te laten. Alleen mer ken zij op, dat dit werk niet in eens uitgevoerd behoeft te worden, maar dat dit zeer goed van tijd tot tijd kan geschieden naar gelang de geldmiddelen der gemeente zulks toelaten. Het door den architect ontworpen plan wordt met eene schriftelijke memorie van toelichting aangeboden. De kamer van koophandel en fabrieken wier gevoelen ingewonnen werd, voldeed aan de tot haar gerichte uitnoodiging; haar rapport wordt mede overge legd. De door dat college geuite wenschdat in den muur op verschillende plaatsen breede trappen gemaakt mochten worden ondervond zoowel bij bnrg. en weth. als bij den architect bedenkingen, welke uiteengezet zijn in een nader rapport van dien ambtenaar. Mocht de Raad tot het maken van een bazaltmnur beslaiten, dan zonden bnrg. en weth., in strijd met het gevoelen der kamer van koophandel, willen aanvangen met het gedeelte tus- schen de Nienwesloot en de Kaarsenmakersgracht, als het gedeeltedat het meest gebruikt wordt. Ove rigens achten zij zich verplicht nog ééne opmerking te maken ten aanzien van het verzoek om aan de Kanaal kade steigers voor rekening der gemeente te maken namelijk de^e, dat overal elders in de gemeente door de stoombootondernemers zeiven voor hunne rekening stei gers gemaakt zijn en dat inwilliging v„n dit verzoek dus eene afwijking zon zijn van den hier steeds gevolgden regel om de ondernemers zeiven daarin te laten voorzien. Ter lezing voor de leden gelegd. 13. Brief van de kamer van koophandel en fabrieken alhier, ten geleide van een afschrift van het door haar den 2 Jnli aan den minister van waterstaat verzonden schrijven in zake de vervanging van de vlotbrug over het Noordhollandsch Kanaal door een ijzeren draaibrug. Voor de totstandkoming van dat werk waarbij zoozeer de algemeene belangen van handel en nijverheid zijn betrokkenacht zij den stenn der gemeente Alkmaar onmisbaar. Zjj neemt daarom de vrijheid, er bij den Raad op aan te dringen dat de gemeente zich over die aan gelegenheid met genoemden minister in betrekking stelle. De Voorzitter deelt mededat bnrg. en weth. zich in voldoening aan het raadsbesluit van 22 Juni bij brief van 8 Jnli No. 564 tot den minister van water staat handel en nijverheid gewend hebben over de ver andering dier brngop welk schrijven onder dagteeke- ning van 13 Augustus ten antwoord ontvangen is dat Z. E. eventueel bereid zon worden bevonden de helft van de op 49000 geraamde kosten van de ver vanging dezer Vlotbrug door eon draaibrug ten laste van het Rijk te nemen doch dat een voorstel daartoe in geen geval vroeger zou kunnen worden gedaan dan bij de Staatsbegrooting van 1894. Laatstgenoemd schrijven gesteld in handen der vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhond der plaatselijke werken en eigendommen om bericht en raad en de brief van Kamer en Koophandel voor kennisgeving aangenomen. 14. Brief van het bestuur der te Alkmaar gevestigde Vereeniging »de Ambachtsschool voor Alkmaar en ooi- streken'', waarbij het zijn oprechten dank betuigt voor de inwilliging van het namens die Vereeniging gedane verzoek en den wensch uitdruktdatwanneer de Ambachtsschool zal zijn opgericht, het belangrijk gelde lijk offer, door de gemeente Alkmaar ten bate van de am bachtslieden gebrachtmoge leiden tot verheffing van den ambachtsstand, tot verbetering in de uitoefening der ambachten, tot meerdere welvaart bij de ambachtslieden tot de erkenning, dat zoowel de gemeente Alkmaar als hare ingezetenen zich in de eerste rij bevinden, wan neer het geldt, gelijk hier, eene zaak tot stand te brengen, die een eisch van den tijd is en steunt op de grond slagen van maatschappelijk belang en rechtvaardigheid. Tevens bericht hetdat het gaarne aanneemt de°voor- waarden, door den Raad aan zijne subsidie en aan de beschikbaarstelling van lokalen gehecht. Voor kennisgeving aangenomen. 15. Adres van P. L. M. Schwiirzer, spekslager, Laat A 140, houdende mededeeling, dat hij door tusschenkomst van den architect K. Bakker Dz. genoemd perceel laat verbouwen, doch door den gemeente-architect belet wordt voort te gaan met het maken van een paar slaapkamers boven, als zijnde, naar zijn beweren, in strijd met zeker artikel der verordening op het bonwen en sloopen van 1889 dat hij van meening isdat dit artikel van toe passing is op woningen maar niet op bovenkamersen dit ook hieruit meent op te maken, omdat na het in werking treden dier verordening meer dergelijke kamers zijn ge maakt en wel op de Gedempte Nienwesloot No. 10 en in het perceel aan den Doodenweg, genaamd Brittanje; dat hij daarom des Raads tasschenkomst verzoekt ten einde zijn percee te kunnen laten voltooien. Gesteld in handen van burg. en weth. om bericht en raad. 16. Verzoek, om benoemd te worden tot gemeente ontvanger, van den heer H. J. Ansingh, controleur der Alkmaarsche waterleiding, te Alkmaar. 17. Idem van den heer J. W. C. Kroon, candidaat- notaris en ambtenaar ter secretarie van en te Noord- scharwonde. 18. Idem van den heer J. P. Lnbbe Bakker, gepens. luitenant ter zee le klasse der Kon. Nederl. Marine, te Alkmaar. 19. Idem van den heer G. E. C. Ribbius, secretaris en ontvanger der gemeente Willemstad. 20. Idem van den heer C. J. Bennema de Ponthier, op verzoek eervol ontslagen commies der posterijen van de eerste klasse, wonende te Maarssen. 21. Idem van den heer W. M. van den Broekka pitein der artillerie bij het nederl. oost-indisch leger, thans met verlof in Europa, tijdelijk gevestigd te Apeldoorn. 22. Idem van den heer G. G. Vonk, te Alkmaar. 23. Idem van den heer N. Cos, ontvanger der gemeente Monster. 24. Idem van den heer W. O. van der Slnijs Veer, gepensioneerd majoor-intendant der militaire administra tie van het o. i. leger, thans te Nijmegen. Nos. 16 tot en met 24 gesteld in handen van burge meester en wethouders, om daarop bij het opmaken eener aanbeveling zooveel acht te slaan, als zij zullen vermeenen te behooreu. 25. Adres van de afdeeling Alkmaar van het Nederl. Werkliedenverbond Patrimoniumdaarbij te kennen gevende, dat vele burgers telken jare met ergernis zien, dat de kermis ook op Zondag bier plaats beeft, waardoor zij een grooten inbreak zien op de heilige stemming, die op dien dag een ieder moet bezielen op een dag aan de heiligste belangen der menschheid gewijd. Ook mag zjj er op wijzen, dat velen daardoor worden benadeeld, die om des gewetens wille op den Zondag niet kannen handelen en het van algemeene bekendheid is dat die dag niet de slechtste is om zaken te doen, en het alzoo velen schade berokkent en wat boven alles afdoetde heilige wet des Heeren wordt geschonden en Zijne oor- deelen zullen over ons komen. De wetgever van Ne derland heeft daarvoor ook gezorgd, dat aan alle overheid artikelen ten dienste stonden om zulk kwaad te stuiten en te voorkomen. Daarom verzoekt de afdeeling die arti kelen toe te passen waardoor zij en vele anderen met haar kunnen verlost worden van de ergernissen, uit hare overtreding voortvloeiende. Op voorstel van den Voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten, aan de verzoekster mede te deelen, dat het onderwerp van het verzoek herhaaldelijk bij den Raad in overweging is geweest, met den uitslag, dat daarop steeds afwijzend is beschikt en er geene termen bestaan, om daarop terug te komen, weshalve de Raad afwijzend op het verzoek beschikt. 26. erzoek van 27 bewoners of eigenaars van aan de Kooltuin nitkomonde perceelen, om demping dier gracht en vervanging door eene flinke breede straat, die niet alleen de fraaiheid der stad verhoogt, maar ook dringend noodig is voor Alkmaar's marktwezen. Als vaarwater bewijst de Kooltuin volstrekt geene diensten zij verspreidt een ondragelijken stank, ook door het daarin werpen van alles wat gemist kan worden, hetgeen hoogst nadeelig voor de gezondheid is, terwijl in het verkeer na die demping eene groote verbetering verkregen zal worden. Gesteld in handen van bnrg. en weth. om bericht en raad. Van de vaste commissie van financiën. 27-_ Rapport omtrent de rekening en het verslag met de bijlagen der gemeente-gasfabriek over 1891 Het onderzoek dezer stukken gaf aan de commissie geene aanleiding tot bedenkingen. Het eindcijfer der restanten- lijst, overgelegd bij de rekening over 1890, bedroeg voor cokes t 180, voor gas f 76.26, voor meterhunr f3.86 en voor aanleg f 15.50. In de rekening van 1891 wordt thans het bedrag voor cokes ad f 180 ten volle verantwoord, overigens bedragen de restanten,voor gas 8.3.. voor meterhunr f 0.51 en voor a a n- 1 e g f 5.50, die onverhaalbaar zijn en dus t h a n s o n i n- vorderbaar kunnen worden verklaard. De gezamenlijke ontvangsten bedragen f 81320 675 tegen 1 76356,21 over 1890 en de uitgaven, waaronder begrepen is de koopsom, met de overdrachtskosten, van de krachtens raadsbesluit van 20 Mei 1891 ter vergroo ting van het fabrieksterrein aangekochte drie huizen aan den Koningsweg, na aftrek der opbrengst van de afbraak tot een bedrag van f 3611.56, de som van f 74018.47' tegen f 66863.25 in 1890. De rekening sluit alzoo met een batig slot van f 7302.205, dat in de gemeente rekening over 1891 als winst verantwoord wordt. De commissie stelt voor, de rekening over 1891 tot voorschreven cijfers onveranderd goed te kenren, en voor kennisgeving aan te nemen zoowel het verslag als de daarbij behoorende stukken. Aangenomen.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1