Een wakker minister. No. 100 Vier en Negentigste Jaargang, 1892. ZONDAG 21 AUGUSTUS. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE KLAD. Vrijwillige oefening in den wapenhandel. Binnenland. Prys der gewone Advertentlën: AIKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f O,OH. Telefoonnummer: 3. Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter keDnis van de belanghebbenden dat er gelegenheid zal worden gegeven tot vrijwil lige oefening in den wapenhandel aan personen van 17 jaren tot aan den militieplichtigen leeftijd, op de voorwaarden als vermeld worden in eene daartoe door den Generaal Majoor Bevelhebber in de le militaire afdeeling, opgemaakte circulaire, ter gemeente-secretarie ter inzage voorhanden. Aanvragen moeten ter gemeente secretarie gedaan worden vóór 1 September aanstaande. Alkmaar, 4 Augustus 1892. De Burgemeester voornoemd, A. MACLAINE PONT. 8PASJE. In de laatste dagen is het buitengewoon warm geweest. Te Madrid wees de thermometer overdag in de schaduw 106 graden te Sevilla den 15 zelfs 120 graden. De gezondheidstoestand wordt echter gunstig genoemd. Het vorstendom Bulgarije bestaat sedert 1878 als schatplichtige vazalstaat van Turkijeerkend door de Porte, met goedvinden der mogendheden, die het verdrag van Berlijn van dat jaar hebben onderteekend. Het is een constitutioneelo monarchieerfelijk in het geslacht van den door de Nationale Vergadering gekozen Vorst. De verkiezing van den tegenwoordigen Vorst van Bul garije, Prins Ferdinand van Saksen-Coburg en Gotha, in 1887, ter vervanging van den eersten Vorst Alexander van Battenburg die in 1886 afstand deed van de re geering is nog altijd door de Porte niet goedgekeurd. Men herinnert zich de geschiedenis, die tot de bestaande moeilijkheden aanleiding gaf. Ruim vijf jaren na de stichting van het Vorstendom brak plotseling de opstand in Oost-Rumelië uit, waarbij de bevolking het Turksche bestuur verjoeg en zich ver klaarde voor de vereeniging met Bulgarije. Zonder naar het welbehagen van zijn Suzerein den Sultan te vragen, of zich te vergewissen van de toestemming der onder teekenaren van het verdrag van Berlijn, proclameerde de toenmalige Vorst Alexander van Battenburg de eenheid van het vorstendom (het oude Bulgarije en Oost-Rumelië). Die proclamatie werd onmiddellijk gevolgd door een protest van den Sultan eu een oorlog met Servië. De jonge Vorst bekreunde zich niet om het protest eu ver sloeg de Serviërs. Trouw hing de bevolking van het nieuwe Vorstendom hem aan, maar zijn zelfstandig op treden ondanks het verdrag van Berlijn werd hem door Rusland niet vergeven. Aan den Russischen invloed had hij zich trouwens reeds spoedig onttrokken en van den Russischen leiband zich steeds afkeerig betoond. Reeds vóór den oorlog met Servië hadden de Russische officieren het Bulgaarsche leger verlaten. De Sultan berustte weldra in het voldongen feit, en benoemde den vorst van Bul garije tot gouverneur-generaal van Oost-Rumelië. Een militaire opstand brak uit en ontvoerde Prins Alexander, maar men wist hem in zijn hoofdstad terug te brengen. Hij tracht zich met Rusland te verzoenen, maar de Czaar wijst hem af en op raad van de Porte doet hij afstand, benoemt een regentschap en verlaat het land. Een Rus sisch generaal men zal zich den naam Kaulbars her inneren bezoekt het vorstendom, maar de tegenzin der bevolking doet zijn zending mislukken. Opruiing, verraad, omkooping, niets mocht baten. Een tweede militaire opstand wordt binnen enkele dagen door het Regentschap bedwongen een gezantschap vertrekt naar Weenen, Berlijn, Londen en Parijs, en de »Sobranja" kiost Ferdinand van Saksen-Coburg tot vorst. Op aan drang van Rusland verklaart de Turksche Groot-Vizier het optreden van Prins Ferdinand als hoofd van den Staat onwettig. Rusland laat niet af de regeering te bemoeilijken, ontevredenheid te zaaien, de rust te ver storen, tweespalt te verwekken, oproer te stoken, aan slagen te smeden, alles te vergeefsde bevolking blijft trouw en eensgezind, de regeering waakzaam en krachtig, oproeren werden gedempt, moordenaars en saamgezwo renen gestraft, en het land gaat vooruit. Onder de wakkere mannen, wier uitstekend beleid deze gunstige uitkomst heeft weten te krijgen, staat de tegen woordige Minister Stamboeloff ontegenzeggelijk bovenaan. Onder vorst Alexander was hij voorzitter van de Kamer, na zijn aftreding voorzitter van het Regentschap, sinds de regeering van vorst Ferdinand eerste Minister. Altijd trad hij op den voorgrond; vlug was zijn besluit genomen en steeds bleek het goed doordacht te zijn; snel en krachtig werd het uitgevoerdtegen strenge en doortastende maatre gelen zag hij niet op bij wachtte niet dat hij de toe stemming van de Porte of de mogendheden had verkregen, wel wetende dat gedurende de onderhandelingen de ge schikte tijd om te handelen zou kunnen verstrijken, het dreigend gevaar onafwendbaar zou kunnen worden en de gelegenheid om een voordeel te behalen zou kunnen voorbijgaan. Maar hij waagde nooit iets zonder op goede gronden te kunnen vermoeden, dat de Porte en de mo gendheden, zoo zij het gebeurde, dat zonder hun bewil liging had plaats gehad, ook al niet wilden goedkeuren, er althans in zouden berusten; do uitkomst heeft tot nog toe altijd bewezen, dat hij juist had geoordeeld. Dezer dagen heeft Stamboeloff Europa opnieuw verrast door een geheel onverwachten stap. Den 27 Maart van het vorige jaar had een aanslag plaats op den eersten Ministerwaarvan de hem vergezellende Minister van Financiën Beltcheff het slachtoffer werd. Lang duurde het eer men de daders in handen kreegbij hunne te rechtstelling kwamen ergerlijke handelingen van Russische staatslieden en agenten aan het lichtde moordenaars werden ter dood veroordeeld, en bet vonnis werd vol trokken. De regeering van Bulgarije toonde zich onaf hankelijk; zij vroeg niet, of de eene of andere mogendheid die daad wellicht zou afkeuren zij handelde als de re geering van een zelfstandigen staat, die zich sterk gevoelt, die opstand en verraad met kracht wil onderdrukken, en daarbij niet terugdeinst voor de strengste maatregelen. De afkeuring van de terechtstelling bleef niet uit. De Russische pers was vol verontwaardiging over dezen moord" en vol scherpe veroordeeling van den moorde naar" Stamboeloff. De Fransche pers was ook hier weer de trouwe bondgenoot van de Russische. Eensklaps reist de bekwame en onversaagde Minister naar Konstan- tinopel en bezoekt den Sultan. Misschien had een En- gelsch gezant den Grooten Heer op zijn bezoek voorbe reid en gunstig gestemd, maar meer dan een gissing is dit verhaal niet. Ook de Fransche gezant bezocht den Sultan, toen Stamboeloff was aangekomen, nog voordat hij werd ontvangendat hij mede den Sultan gunstig voor de ontvangst zou gestemd hebben, heeft echter nog niemand beweerd. In elk geval, de ontvangst was uit muntend, was schitterend zelfs. Stamboeloff kwam ver klaren, dat Bulgarije het steeds op hoogen prijs stelt met den Sultan op vriendschappelijken voet te staan en in geen geval de banden wil verbreken, waarmede het aan Turkije is verbonden. Hij kwam den Sultan over tuigen, dat de strenge maatregelen tot bestraffing van den moord van Beltebeff noodzakelijk waren geweest tot beteugeling van de geheime aanslagen, waaraan Bulgarije tot nog toe blootstaat. Hij kwam de stukken toonen, waarmede hij zijn beschuldigingen tegen Rusland kon staven, en de bekwame staatsman had geen tolk noodig, maar sprak Turksch met den Sultan. De Sultan ontving hem met bijzondere welwillendheid, waarvan het geschenk van een kostbare snuifdoos het bewijs moest zijn. Van meer beteekenis nog was de daar bij gevoegde opmerking, dat weldra de tijd zou komen waarop hij hem met eigen hand een der hoogste ridder orden op de borst zou hechten. Ook roerde de Sultan het teere punt der erkenning van Prins Ferdinand als vorst van Bulgarije aandat zou geschiedenzeide hij, als het oogenblik daartoe geschkt wasen nu moge men beweren dat dit al zeer weinig beteekent en dat de Sul tan daardoor zich tot niets heeft verbonden, het feit alleen dat hij dit punt aanroerde en van de erkenning gewaagde als van een gebeurljjke zaak, als iets dat eenmaal zou plaats hebben, maar waarvoor de tijd nog niet rijp was, in plaats van er van te zwijgen of het denkbeeld, wanneer het door een ander geopperd werd, oogenblikkelijk te verwerpen, als iets geheel onmo gelijks dat feit alleen beteekent reeds zeer veel. Nu de regeering van Prins Ferdinand zich zoo goed staande houdt, ondanks alle pogingen om haar te belem meren, te bemoeielijken en omver te werpen, nu de Bul garen ondanks alle middelen van opruiing en verleiding eensgezind en trouw blijven, nu de regeering bestaat en toont te kuunen bestaan ook zonder een offieiëele erken ning, begrijpt trouwens ieder dat die erkenning niet lang meer kan uitblijven, of dat de groote mogendheden de bestaande regeering eerbiedigen ook zonder offieiëele erkenning en de erkenning een zaak achten van te wei nig belang om Rusland, zoolang deze staat er ernstig bezwaar tegen maakt, er door te verstoren. Serviërs en Grieken zien den voorspoed van Bulgarije met leede oogen aan zij schijnen te begrijpen, dat dit vorstendom, dat de kracht en den moed heeft om zelf te handelen en zijn zelfstandigheid te hoog stelt om er vreemde hulp voor te koopen, geroepen is om een belangrijke rol op het Balkanschiereiland te spelen. Wanneer dit gelakt, zal het voor een groot deel aan de bekwaamheden, het beleid en den moed van Stamboeloff te danken zijn. Het programma der tentoonstelling van de afdeeling Deemster e. o. der Hollandsche Maatschappij van land bouw, van rundvee, wolvee, paarden en varkens, gehouden op het marktterrein te Midden-Beemster bevatte 190 nummers. Het was eene schoone collectie, waartoe de beste fokkers hadden bijgedragen. Beroepen bij de herv. gemeente te Ilpendam ds. H. van der Hoeven te A'oord-Schermer. Bij kon. besluit is op het beroep van F. K. van der Heiden, onderwijzer te Oostzaan, tegen een besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij zijn verzoek om vergunning tot gelijktijdige waarneming van de betrek king vau boekhouder der te Oostzaan gevestigde Brand waarborg-Maatschappij was afgewezen, verklaard, dat Ged. Staten ten deze ten onrechte art. 36 der onderwijswet hebben toegepast. Te Groningen ia een man door een op hol zijnd paard zoo ernstig tegen het hoofd geschopt, dat hij aan de gevolgen overleden is. Te Breda zijn ook valsche kwartjes in omloop. Te Gouda is eene spekslagerij afgebrand zoowel de vrouw van den bewoner als eene gebrekkige boven- bewoonster werden met moeite gered. Te Sprang zijn ongeregeldheden ontstaan in verband met het innen der tienden. De brand in het hotel Beekhuizen is ontstaan in den keukenschoorsteen en de daaruit komende vonken hadden spoedig het met riet bedekte dak aangetast. De toestand van luitenant Metelerkamp is vooruit gaande. Hij lijdt voortdurend aan zware hoofdpijn; de ondorkaak is niet gebroken. De gemeenteraad van Naarden heeft met 6 tegen 2 stemmen besloten de kermis te behoudendrie leden waren afwezig. Te Laren zal een Rijkstelegraafkantoor in het post kantoor gevestigd worden. Te Zevenaar is proces-verbaal opgemaakt tegen eene gehuwde vrouw, die in verregaanden staat van dron kenschap verkeerdetoen zij van de begrafenis eener vriendin terugkeerde. Naar men verzekert zijn er nog steeds soldaten bezig met het zoeken naar een paar granaten welke verschoten zijn op de forten in het duin te Schoorl. Om het gevaar van ontploffing mogen zij niet anders dan met hunne handen in het zand werken, zoo schrijft men ons. Voor het eindexamen der hoogere burgerscholen met öjarigen cursus in Noordholland hadden zich 92 candidaten aangemeld; daaraan namen 91 deel, waarvan 80 het diploma verkregen namelijk 33 van de hoogere burgerschool te Amsterdam 15 van die te Haarlem waarvan 3 meisjes4 van die te Alkmaar, 6 van die te Hoorn t. w. de heeren E. Besse (van Akersloot), J. A. Blok, B. P. FreseTh. Hammes, G. W. Sannes- en F. G. B. de Wijs, 3 van die te Zaandam en 19 van die te Leiden. Wij herinneren onze lezers, dat, ter gelegenheid van de internationale tentoonstelling van gezondheidsleer, voedingsmiddelen en kookkunst, ingericht door de Ver eeniging tot bevordering der hygiëne, en thans in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage geopend een wedstrijd wordt uitgeschreven tusschen al de brood-, beschuit-, koek- en banketbakkers (confiseurs) en koks van Nederland. Deze wedstrijd zal plaats hebben op 25 en 26 Augustus. Toetredingen worden tot 24 Aug. a.s. aangenomen, aan het adresM. de Vriese, admini strateur der tentoonstelling, Buitenhof 2, 's-Gravenhage. Den 18 is de ook in Nederland zeer goed bekende opera-zangeres Trebelli overleden. Den 19 is door de genie aanbesteed het maken eener kustbatterij op het Vuurtoren-eiland bij Durger- dum vierde gedeelte. Van 4 inschrijvers was de heer L. Kalis te Sliedrecht voor f 99.800 de laagste. Den 19 hebben de vrouwen en jongens beneden de 18 jaren werkzaam aan de Koninklijke Deventer tapijtfabriekwegens ontevredenheid over hun loon het werk gestaakt. Den 19 is te 's-Gravenhage voor engelsch m. o., geslaagd mej. E. Hoogvliet van Monnikendam. Den 19 kwamen ten huize van den heer B.gros sier in mode-artikelen op den Z. O. Voorburgwal te Amsterdam, des morgens twee meisjes, die bij hem logeerden, niet beneden een onderzoek instellende, vond men het eene meisje reeds overleden en de andere in levens gevaarlijken toestandmen had verzuimd de gaskranen te sluiten. Bij kon. besluit van den 28 Juli is de onteigening gelast van eenige perceelen in de gemeenten Heems kerk en Uitgeestten behoeve van het maken van forten aan den Ham, bij Krommeniedijk. Wijlen mej. M. J. Crommelin heeft o.a. aan het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gé- wapenden dienst in de Nederlanden eene som van f6000 vermaakt, vrij van successierechten. De heer C. Igesz te Hoorn, voorzitter van de Hoornsche Wielrijdersclnb, is door den Algemeenen Nederl. Wielrijdersbond benoemd tot afdeelings-consul voor Hoorn en omstreken. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Forme rend ds. L. Knappert te Dokkum. De Nijmeegsche spoorwegmaatschappij keert over 1891 f 4,86 per aandeel van f 100 uit. Krachtens koninklijke machtiging heeft de minister van oorlog de aan de militairen gegeven vergunning, om in kleine of dagelijksche kleeding, buiten dienst, in het openbaar te rookenin dien zin uitgebreiddat het voortaan aan militairen ook geoorloofd zal zijn te rooken, wanneer zijin andere dan de kleine of dagelijksche kleeding gekleed buiten dienstin het openbaar ver schijnen.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1