De Drang naar let Westen. Ko. 101. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. WOENSDAG Rupsenplaag Buitenland. FEUILLETON. 24 AUGUSTUS. ALKMAARSCHE COIRAVT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f O,<16. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt, op de daartoe ontvangen uitnoodiging, ter kennis van de landbouwende bevolking dier gemeente dat, blij kens de uitgebrachte rapporten, de volgende bestrijdings middelen aanbeveling verdienen ter voorkoming van de schade, welke de tweede generatie van de rups van den gamma-uil aan den landbouw zou kunnen toebrengen a. het plaatsen van bakken met stroop en azijn op de aangetaste velden en midden in zoodanigen bak eene lantaarn (b.v. een gewone stallantaarn); b. voor klaver, het zoo spoedig mogelijk afmaaien van het gewas en vervolgens het eggen of rollen van den stoppel of het «verweiden met schapen; c. het besproeien van het aangetaste gewas met een mengsel van petroleum en groene zeep in water. Voor één hectare zou noodig zijn 1000 liter water, 20 liter petroleum en 10 kilo groene zeep. De gewone pulverisa- teur zal voor de verspreiding van dit mengsel niet ge bruikt kunnen worden, wijl de petroleum oplossend werkt op de caoutchouc deelen van het werktuig, waardoor dit spoedig onklaar zal worden; d. voor late aardappelen is eene besproeiing met bor- deausche pap aan te bevelen en wel van de sterkte van 3°/o koper-vitriool en 1% kalk op 1000 liter water; e. besproeiing van den aangetasten akker met gips- poeder of met poedervormig superphosphaat (a 500 tot 1000 kilo per H.A.) na voorafgaande bevochtiging van het loof met water, door den pulverisateur op den akker gebracht; fhet graven van steilwandige greppels langs de aan getaste velden. In deze greppels kunuen de rupsen gedood worden door jongens of door het leggen van geteerde stokken. In plaats van teer zou men beter een mengsel van '!/4 teer met 'ƒ4 gesmolten hars kunnen nemen, wijl dit langer week blijft; g. wanneer het aangetaste terrein door een sloot is omgeven, zal het wensehelxjk zijn, dat deze zooveel mo gelijk van waterplanten worde gezuiverd om de rupsen het overtrekken zoo moeielijk mogelijk te maken. Alkmaar, 22 Augustus 1892. De Burgemeester voornoemd, A. MACLAINE PONT. Prys der gewone Ad verten tlën: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. HEIiOIK. De Koning heeft den 16 aangezeten aan een te Arlon door de Luxemburgsche Landbouwvereeni- gmg gegeven feestmaal. Op een ingestelden dronk ant woordde Z. M., dat, was België voorspoedig, dat daaraan te danken wasdat het voorziehtig en bezadigd was geweest. Een edelaardige, vaderlandlievende bezieling deed de grondwet van 1830 geboren worden. Het was te hopen, dat gelijke geest hen bezielen zou, die zich thans met de herziening van dat werk zouden bezig houden. Ten slotte sprak hij de beste wenschen voor de welvaart der provincie uit. 20) 0 .Mevrouw Charlotte voelt zich een weinig ongesteld", besloot Mölldorf eindelijk te antwoorden, >en heeft Elisa beth verzocht bij haar te komen." Weder hoofdpijn Sedert twee dagen klaagt mijne vrouw over hoofdpijn". Onwillekeurig bracht hij de mouw van zijne jas naar den neus. >En ik geloof, dat mijne jas al weer ruikt »Zeer sterk," zei Ottomar met een gelaat, waaringeen beweging te bespeuren was. »Ik was in de fabriek etherische oliën onze zaak daar in Sleeswijk stotterde Gustaaf. »Ik zal toch maar liever een andere jas aantrekken Lolo kan die lucht nu eenmaal volstrekt niet verdragen en wanneer zij al hoofdpijn heeftexcuseert gij mij vijf minuten Gij neemt het immers niet kwalijk Als eene vrouw hoofdpijn heeftniet waar Och, kom eens mee kijk eens welke prachtige bloemen Binnen vier minuten ben ik weer bij u Gustaaf had Ottomar naar de deur van het hoekka- mertje gebracht en snelde nu naar zijne kleedkamer. Onder het gewone voorwendsel van spoedvereischende zaken, was hij om drie uur uitgegaan en had zich naar de Schumannstrasse laten brengen. In de droschke had hjj eene indrukwekkende strafpredicatie gereed gemaakt, die op Julie's gemoed zonder twijfel indruk zou maken. Hij was er de man niet naar, om met zich te laten spelen Zij zou beven Julie had hem uiterlijk zoo kalm mogelijk ontvangen. Zij zag er bekoorlijk uit, en scheen juist de laatste hand te hebben gelegd aan haar morgentoilet. Het ontbijt stond Telefoonnummer: 3. Uit berichten van den Congo-Staat blijkt, dat de op stand der arabieren te wijten is aan Moeïni Moehara, een afvallig opperhoofd in Nyangwé. De arabieren in den omtrek der Stanley Falls zijn getrouw. Sefoe, een zoon van Tippo-Tib en Rasjid de voornaamste hoofden aldaar, betuigen, evenals de hoofden van Kassongo en de Beneden-Lomani hunne trouw, aanbiedende Moeïni Moe hara tot rede te brengen. De berichten omtrent de rampen der agenten van het Handels-syndicaat zijn juist, maar de gouverneur gelooft niet, dat de opstand'zich zal uitbreidenwaarschijnlijk zal de beweging spoedig onderdrukt zijn, en er bestaat volstrekt geen vrees voor de strijdmacht van den Staat te Basoko. De heer Dhanis heeft te Loesambo de slavenhalers verslagen tien aan voerders doen sneuvelen en 700 gevangenen gemaakt. Andere bijzonderheden zijn nog niet bekend. Verwijderde volksstammen meldden dat de arabieren opnieuw aan vallend optraden en riepen bescherming in. Aldus was de toestand den 7 Juni. Den 13 Juli telegrapheerde de gouverneur, dat de berichten van den Boven-Congo goed waren. De burgemeester van Antwerpen is uit het Stadshuis, waar vier redevoeringen gehouden werdenbegraven. Vandaar werd het lijk naar de kathedraal overgebracht, waar een lijkdienst plaats had. Het bestuur van den Congo-Staat heeft op de nota van den franschen minister van buitenlandse he zaken Ribot geantwoord, dat het nog geen bericht ontvangen had omtrent den moord van Pourmeyrac op de Kotto. Ware de moord werkelijk op het door soldaten van den Congo-Staat bezette terrein geschied, dan zou het bestuur daarvan reeds kennis dragen. Verder wordt verklaard dat geen enkel geperfectioneerd wapen aan de inlanders is geleverd. De fransche stoomboot St. Paul, die te Antwerpen uit Bordeaux aankwam, had vier matrozen aan boord, welke door zware cholerine aangetast waren. Zij werden naar het hospitaal gebracht, alwaar drie hunner den 22 over leden, terwijl de vierde herstellende is. De ziekte wordt toegeschreven aan een overmatig gebruik van mosselen. De stoomboot werd ontsmet en vertrok den 22 naar Hïtvre. Geen enkel officier is aangetast. Verscheidene andere gevallen van cholerine deden zich voor en eene schippersvrouw overleed daaraan. DUITSCIIIjAA'D. Volgens de National Zeitung zou de Keizer, na afloop van de op den 18 gehouden wapen schouwing over de pruisische garde, in eene toespraak tot de hoofdofficieren van dat korps verklaard hebben dat alle geruchten ongegrond zijn betreffende de aanstaande invoering van den tweejarigen diensttijd; hij wilde liever een kleiner leger met langerendan een grooter met korteien diensttijd. Aan het feestmaal, dat op de parade volgdewijdde de Keizer bij gelegenheid van den 62en jaardag van den Keizer van Oostenrijk een woord aan het welzijn van zijn bondgenoot, zeggende, dat het ver bond tusschen Keizer Frans Jozef en hem het zekerste bolwerk van den europeeschen vrede was. trouwens nog op tafel. Gustaaf was al dadelijk in ver warring geraakttoen zij hem zoo onschuldig lachend ontving. De toespraak, die hij in de droschke had gereed gemaaktwas oneindig treffender en pathetischer dan de enkele woorden, die hij nu -uitbracht. Eindelijk begon hij wat moed te vatten en in de kamer op en neerloo- pende stortte hij zijn hart uit. Julie viel hem geen enkele maal in de rede. Hij werd hoe langer hoe opgewondener en driftiger, maar bemerkte toch, dat hij eigenlijk niets dan onzin uitkraamde. »Maar, spreek dan toch, ongelukskind riep hij einde lijk uit. »Wat hadt gij op dat uur bij Dressel te zoeken En wie was die heer Julie zag hem aan met haren liefsten blik. »Hoe kunt gij n nu zoo opwinden Hoe kan men zich zeiven en anderen zóó plagen, zonder eenige reden Toe, laat mij uitspreken Zij vertelde hem, dat de heer Roderich Halmanski, in wiens school zij zou worden opgeleid, haar gisteren avond nog bericht had, dat de directeur van het stedelijk thea ter te Torgaude heerzij sprak den naam wat onduidelijk uit in Berljjn was gekomen, om voor eene plotseling ziek geworden jeugdige dilettante eene plaats vervangster te zoekenHal manski had haar verzocht zoo spoedig mogelijk bij Dressel te komen, waar hij met den Torgauer directeur soupeerde maar zij had gewei gerd, omdat zij des avonds nooit zoo laat uitging. Daarop had Halmanski een zijner elèves gezonden zij moest onvoorwaardelijk komenhare toekomst stond op het spel, en toen was haar niets overgebleven dan zich aan te kleeden en den élève naar Dressel te volgen, waar zij Halmanski en den Torgauer directeur ook gevonden had. Zij had echter Halmanski flink de les gelezen, want zij had dadelijk ingezien, dat het engagement in Torgau niets voor haar was de directeur had haar een hono rarium aangeboden, waarvan een fatsoenlijk meisje niet leven kan. En als Gustaaf haar niet geloofdedan be hoefde hij maar naar Halmanski te rijden en bij hem navraag te doen. Als zij hem wilde bedriegen dan zou zij wel iets veel beters hebben kunnen bedenken dan De ziekte-gevallen te Hamburgwelke aan cholera toegeschreven werden, zijn gebleken gevallen van chole rine te zijn geweest, zooals in groote steden bij warmte jaarlijks voorkomen. Den 22 werden nieuwe gevallen aangegeven. De hospitaal-soldaten bij de ziekenwagens zjjn vermeerderd, opdat lijders onmiddellijk naar het ziekenhuis kunnen worden gebracht. EAiGELlAiU. In het zuidwesten van Wales en van Engeland zijn den 17 en 18 vrij sterke aardschokken waargenomen. Te Pembroke Dock in Wales waren de schokken het hevigst. Des nachts te half een werd de eerste schok gevoeld die gepaard ging met een zwaar gerommel. De menschen stonden op en kwamen met ontstelde en verschrikte gezichten naar buiten. De tweede schok was spoedig op de eerste gevolgd doch de derde schok kwam eerst te kwart voor tweën. Groote schade is echter nergens aangericht. De iersche leden van het Lagerhuis en twee afgevaar digden der werkliedenpartij hebben hunne zetels op de banken der oppositie in de vergaderzaal behouden, ten teeken, dat zij zelfstandig willen blijven. Bij eene op den 18 te Buxton gehouden paardenten- toonstelling zakte eene tribune ineen, die vol menschen was. V erscheidene personen bekwamen daardoor ernstige verwondingen de anglikaansche bisschop van Guildford brak o. a. het rechter been. Den 19 des avonds omstreeks 9 uren is boven Londen een zwaar onweder losgebroken, nadat het den geheelen middag reeds geregend had. Verscheidene boomen in de omstreken van Londen werden door den bliksem getroffen. Op het eiland Wight sloeg de bliksem in een hooiberg bij eene boerderij der Koningin, welke geheel af brandde. Den 20 is een tweede Blauw Boek over Marokko ver schenen. Dit bevat 0. a. eene verklaring van den heer Euan Smith, dat de Sultan nooit voornemens is geweest een nieuw handelsverdrag te sluiten. Tevens is daarin opgenomen een brief van den minister van bnitenl. za ken Salisbury aan genoemden heer Smith, waarin gezegd wordtdat hetzoolang Engeland niet do volkomen goedkeuring der andere mogendheden bezit, beter zal zijn niet te beproevenden Sultan een handelsverdrag te doen teekenen. De afgetreden minister van buitenlandsche zaken Sa lisbury, die naar Frankrijk vertrokken is, heeft voor alle hem door de Koningin aangeboden eerbewijzen bedankt, behalve voor het recht om de Windsor-uniform te dragen, eene hof kleeding voor prinsen en vorstelijke personen, eene onderscheiding, gedurende de regeeriug van Koningin Victoria slechts verleend aan de ministers Melbourne, Palmerstone en Grey. Bij het optreden van het nieuwe ministerie werd reeds dadeljjk gezegd, dat de reden, waarom de radicale afge vaardigde Labouchère niet als minister opgetreden was, gelegen was in de weigering van de Koningin, om hem te benoemen op grond dat hij herhaaldelijk bezwaren aangevoerd had tegen het verhoogen der civiele lijst bij het huwen van hare kinderen. Thans heeft die afgevaar digde aan een zijner kiezers geschreven, dat de Koningin deze dwaze geschiedenis. Maar bovendienwaarom recht vaardigde zij zich eigenlijk tegenover hem Zij was geen kind meerGustaaf had zich de laatste zes jaren vol strekt niet om haar bekommerd en zoo hij berouw had van de belofte, die hij gisteren gedaan had, dan kon hij zijns weegs gaan en zou zij zich wel op eene andere wijze weten te helpen. Het was niet eerlijk een arm meisje te verdenken om zijn aftocht te dekken. Dat was laf. En zij zou zich dat van niemand laten aanleunen 1 En Gustaaf moest haar nu maar eens vooral met rust laten. En daar was de deur De kalmte van een zuiver geweten, de onder tranen geuite klacht over de onverdiende verdenking, eindelijk de toorn over het beleedigde rechtsgevoel^Julie's co- medie was voortreffelijk Ebrike bond in. En op den twist volgde de verzoening. Julie had haar goeden Gustaaf de vaste belofte afge perst, dat hij haar nog heden, uiterlijk morgen, weder zou bezoeken. Zij hield veel van parfum en maakte er een overdreven gebruik van. Hare geheele woningal hare meubels, hare kleeding, alles was er van doortrok ken. Niemand kon haar ongestraft naderen. Zij was een levend sachet. Terwijl Gustaaf de verraderlijke kleederen uittrok en de rechtlijnige rector in eene kaarsrechte houding de tafel met cadeaux omwandelde en beschouwingen hield over het onzedolijke van zóóveel luxe, over het kapitaal, dat hier in vier-en-twintig uren verdorde en eene arme familie voor altijd gelukkig had kunnen maken, zat Lili bij de canapé, waarop hare zuster lag, met Lolo's han den in de hare. Zij hielden elkander stijf vast en nu en dan drukte Lili het handje harer zuster met groote in nigheid. Zij hadden elkander hartelijk gekust en beiden had den geschreid niet van geluk, maar alsof zij een smar telijk verlies hadden te betreuren. Daarna hadden zij. over onverschillige zaken gesproken en nu zaten zij zwij" gend bij elkander. Lolo keek voor zich uit en Lili keek op hare eigene handen en op die van Lolo. Eindelijk draaide Lolo haar hoofd met een diepen zucht.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1