fls Draai naai1 liet lesten. IVo. 102. Vier en Negentigste Jaargang, 1802. 26 AUGUSTUS. Buitenland. FEUILLETON. B i n n e n 1 alnTd. V R IJ D A G Werkplaats voor Koper- en Zinkwerk. Telefoonnummer: 3, COURANT. Pr(|s der gewone Ad verten tlën: Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Patentrecht. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeentedat het kohier van het Patentrecht, dienstjaar 1892/93 op 20 Augustus 1892 door den Provincialen Inspecteur der directe be lastingen in Noordholland executoir verklaard heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand, op de voldoening van zijnen aanslag acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar, 24 Augustus 1892. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne verga dering van gisteren aan M. A. Erkamp, koperslager alhier, op zijn verzoek vergunning verleend hebben tot het oprichten oener werkplaats voor koper- en zink werk en tot het vervaardigen van gas- en waterleiding in het perceel aan het Fnidsen No. 60. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 24 Aug. 1892. De Secretaris, Nuhout van der Veen. BEEEIE. Sedert den 23 des middags zijn te Ant werpen vijf aan cholera-achtige ziekte lijdende personen in het hospitaal van Stuyvenberg opgenomen die allen na eenige uren overleden Aan boord eener duitsche stoomboot uit Hamburg is één geval voorgekomen. De gezondheidscommissie en het ge meente-bestuur komen dagelijks bijeen. Er is sprake van, een lazeret in te richten. Het is onjuist, dat er een sterfgeval is voorgekomen op de portugeesche stoom boot Rio Tejo", gedurende de reis van Havre naar Antwerpen. Officieel is bekend gemaakt, dat de Sanitaire Commissie voor de Schelde zeer strenge maatregelen zal nemen be treffende personen en goederen, komende uit Frankrijk, Hamburg en van den Rhijn. UI ITICHL.IAU. Volgons de Hamb. Cour. kwa men den 22 te Hamburg 126 gevallen van cholerine voor, waarvan vele met doodelijken afloop. EAGELAAB. De invoer van lompen uit Nederland is sedert den 19 door de regeering verboden. Gladstone is zonder strijd te Mid-Lothian herkozen als lid van het Lagerhuis. De minister van financiën de heer Harcourt, werd den 24 te Derby herkozen met 6508 stemmen tegen 1619 op den pachter Atkinson, candidaat der onaf hankelijken. 21) o »Wat zulk een houten deur, waarin nu eenmaal geen beweging was te brengen, iemand ongeduldig kan ma kenGustaaf stampte op den grond. »Wel ver..." hij sprak den vloek, dien hij op de lippen had, niet uit. Doe toch openWij kunnen toch niet door het sleutelgat spreken »Ik smeek u, laat mij met rust! Ik heb rustnoodig!" riep Lolo boos. Zij deed niet de minste moeite om eene Bcène te voorkomen. Wellicht zou die haar zelfs welkom geweest zijn." ♦Mij ook goed! bromde Gustaaf, duwde in zijne woede nog eenige malen tegen de gesloten deur en ging heen. Zijn toorn was nog volstrekt niet bedaard, toen hij in de huiskamer terugkwam. »Er is niets mee te beginnen!" zei hij kortaf. »Zij is werkelijk ongesteld." »Dau acht ik het raadzaam ons te verwijderen", ant woordde Ottomar stijf. »Hoezoo? Waarom?" Eisch geene opheldering van ons, mijnheer Ehrike Wij voelen zeer goed, dat wij ongelegen komen Gustaaf, die nog steeds boos was op die weerspannige deur, en bovendien nog geërgerd door het vormelijke, mijnheer Ehrike", had de onvoorzichtigheid uit te roe pen»Houd toch op met dien onzin, Mölldorf Mag ik u mijn arm aanbieden, Liii." Mag ik u even verzoeken," sprak de rector op een ijzig koelen toon. »Ik ben niet van plan u op denzeifden toon te antwoorden als gij mij toespreekt. Naar mijne msening kan men, door eenvoudig de vormen te verza- T'RAllfKRïJK.. Den 21 overleden te Toulon twee mannen aan de gevolgen van zonnesteek, en brandde des avonds bij Epinal een molen af, onder de puinhoopen waarvan de lijken gevonden werden van de twee doch tertjes van den molenaar, 4 en 5 jaren ond. Men ver moedt, dat de brand gesticht is door die kinderen doordat zij met lucifers speelden. WRIEKEAEAAD. Het regeeringsblad behelst een besluit ter terugroeping van de grieksche gezanten te Parijs Londen Berlijn Petersburg Rome en Weenen. KESIiAAI». Bij keizerlijk besluit is de uitvoer van r°gge i roggemeel en alle soorten van zemelen weder vrijgesteld. ZWITSEHIiAAD. De opening van het vredes congres is den 22 door den heer Ruchonnet geschied, die in zijne openingsrede wees op het veldwinnen in Zwitserland en den vreemde van het denkbeeld van vrede. De heer Richter antwoordde in het duitsch, waarbij hij opmerkte, dat het denkbeeld van vrede in Duitschland vrij weinig heerschte. I'ERZI E. Den 21 zijn te Teheran 800 personen aan de cholera overleden. RRAZIliIE. Generaal Fonseca is den 23 overleden. JAPAÜf. In dit Rijk hebben ten gevolge van een typhoon, eene grondverschuiving en eene aardbeving weer verscheidene honderden menschen het leven verloren en is veel schade aangericht. De typhoon woei drie dagen I te Fokasjlina deze plaats werd door den opgejaagden I vloed overstroomd en 150 menschen verdronken. Twee duizend huizen vielen door het water in. Vijf en twintig duizend menschen werden daarna van regeeringswege I in Akaogoen gevoed. Volgens 'het verslag van dat dis trict waren 300 menschen verdronken en 3000 wonin gen door den stroom medegevoerd. De grondverschuiving had plaats aan eene bergzijde in Okamoera. Een rivier werd opgevuld en eene vallei in een groot meer herschapen. Toen verdronken vele personen. De aardbeving had plaats bij Tokoesjima. Groote ope- I ningen ontstonden in den grond en verzwolgen 160 hui zen, waarbij omstreeks 100 personen omkwamen. Van Okoeyama wordt bericht, dat 5000 huizen daar onder water geraakten en een honderdtal inwoners ver dronken. Tweede kamer. Een wetsontwerp is ingediend, waarbij de onteigening ten name van de provincie Zuidholland gevraagd wordt, van de eigendommen in de gemeente Leiden, noodig voor het graven van een kanaal door de Hooimarkt te Leiden, ter verbetering van de verbinding van de haven en Oude- Vest gracht aldaar. ken, niet goed maken, dat er grovelijk tegen die vormen gezondigd is." »Och, wat Laat mij uitspreken als ik u verzoeken mag. Ik zal u ook niet in de rede vallen. Wij geven aan uwe nit- noodiging gehoor wij vinden niemand om ons te ont vangen mijne vrouw wordt elders geroepen ik blijf alleen wachten. Eindelijk komt gij gij laat mij echter onmiddellijk weer alleen. En op het laatste oogenblik herinnert zich de vrouw des huizes, dat zij ziek is. Ik kan nu echter niet goed gelooven in de ziekten van da mes, die alle bals en comedies bijwonen, die voor eiken drager van een aristocratischen naam te spreken zijn maar steeds migraine hebben wanneer hare verwanten komen ik kan het nu eenmaal niet nalaten, de ziek ten van dergelijke dames te wantrouwen. Ik ben over tuigd dat mevrouw Ehrike gezond zou geweest zijn, in dien ik Baron X of de een of andere grootheid van de Beurs was." Och wat!" viel Gustaaf hem toornig in de rede. ♦Al- les wat gij mij vertelt is gekkepraat. Kom, laat ons gaan eten. De soep wordt koud." De rector maakte zich lang en richtte het hoofd hoe laDger hoe meer op. Ik heb u reeds éénmaal verklaard, mijnheer Ehrike, dat ik ook in den omgang met familieleden, zekere grenzen niet overschreden wenseh te zien, die ik zelf ook steeds in acht neem. Gij spreekt tot mij op een an deren toon dan ik mij zou veroorloven tegen u aan te slaan." Ik begrijp volstrekt niet wat gij eigenlijk van mij hebben wiltvertel dat toch aan uwe schooljongens. Hier hebben wij niets te doen dan te gaan eten." Ik ben niet van plan," ging Ottomar voort, zonder op de woorden van zjjn zwager acht te slaan, ♦ik ben niet van plan bet misverstand in de hand te werken, dat de bezitters van een snel en gemakkelijk verworven kapitaal de meerderen zijn van hen, die door vlijtige studie zich de schatkameren der wetenschap Dat was al te ergGemakkelijk verworven kapitaal Aan de bekrachtiging van de Tweede Kamer is onder worpen eene overeenkomst met de gemeente Zutfen waarvan de voornaamste bepaling is, dat het Rijk in het bezit komt van een voor de cavallerie geschikt oefenings terrein, zoodanig gelegen, dat zoowel het garnizoen van Zutfen als dat van Deventer er gebruik van kan maken. Daartegenover neemt de gemeente Zutfen over het wacht huis buiten de Larepoort, dat den toegang tot de stad zeer ontsiertin ruil tegen den door het exercitie terrein ingesloten grond rondom het fouragemagazijn. Bij de thans gesloten overeenkomst zijn echter ook ver schillende andere militaire gebouwen geruild tegen ge meente-eigendommen. De geheele ruiling loopt voor beide partijen don Staat en de gemeente over een bedrag van 62.894,74, waaronder voor rekening van de ge meente Zutfen f 32,454,74, voor aankoop van gronden voor het oefeningsterrein en 21,900, als bijdrage inde kosten van het voor de oefeningen geschikt maken van het aan te koopen oefeningsterrein en in die van den bouw van woningen voor gehuwden, scherm-gymnastiek- I lokaal enz. Den 20 is te Beekbergengemeente Apeldoorn een landbouwer tengevolge van een zonnesteek overleden. Bij kon. besluit van den 2G is met ingang van 1 September in verband met eene nieuwe regeling in de afdeeling gevangenissen bij hot departement van justitie aan den heer L. J. B. Verschoor een eervol ontslag ver leend uit de betrekking van inspecteur der gevangenis sen Rijks-werkinrichtingen en opvoedingsgestichten. Ben 21 is te Maastricht een 34jarige daglooner bij het zwemmen in de rivier de Maas verdronken. Den 21 is door de laatste tram van Rotterdam naar Overschie, even buiten den tol, de bootwerker Pieter Strikker overreden. Vóór de aankomst aan het ziekenhuis was hij reeds overleden. Den 22 is te Opmeer het armenhuis op last van het gemeentebestuur verbrand het was vol ongedierte. Den 22 des nachts is te 's-Hertogenbosch een lichte aardschok waargenomen; hetzelfde verschijnsel heeft zich te Breda en omstreken voorgedaan. Ben 22 is te Oosterbeek in den ouderdom van bijna 72 jaren overleden de heer mr. C. W. Opzoomer, oud hoog leeraar van de Utrechtsche hoogeschool. (Reeds in ons vorig nummer per telegram gemeld.) Aan de jaarlijksche harddraverij, den 22 te Berden gehouden, werd door 14 paarden deel genomen. De priis werd behaald door ♦Marie" van den heer J. Oldenburg, berijder IJ. Oldenburg de le premie door ♦Emma" van den heer L. Nanne, berijder C. Plomper, de 2e premie door ♦de Ruiter" van den.heer A. Admiraal, berijder L. Henneman. Den 22 is in de Noord bij Dordrecht een 22jarig jongeling over boord gevallen van het beurtschip van Rijsoord naar Rotterdam door den schok van het in aanvaring komen van het vaartuig met de schroef boot Nijmegen n°. 2. Den 22 is bij een zwaar on weder de bliksem geslagen in eene boerenwoning van P. J. Witte te den Hoorn op het eiland Texelwelke afgebrand is. Gemakkelijk Dat had Gustaaf alleen begrepen van de hoogdravende speech. Hij dacht daarbij aan zijn vijf-en- twintigjarigen diensttijd onder Adelheid Weet gij watbarstte hij uit. vlk zal u eens iets zeggen Hij wilde werkelijk iets zeggen, maar hij wist niet goed wat. ♦Doe voor mijn part wat gij wilt Ik behoef mij hier door geen schoolmeester de les te laten lezen. Kom, Elisabeth!" Maar, Ottomarwaagde Lili in het midden te brengen. Kom Elisabeth," herhaalde Mölldorf en keek daarbjj zijne vrouw aan. Zij verlieten het salon. Gustaaf bleef met wijdgeopende beenen midden in het vertrek slaan, stak de handen in de broekzakken en keek hen met een spotachtig lachje na. ♦Die vervelende schoolmeester zou misschien wel willen, dat ik de min ste was. Wat verbeeldt hij zich al niet met zijne schat kameren ZekerExcuus vragenDat ontbreekt er nog aan! Nu ga ik alleen eten en zal het mjj goed laten smakenAlleen Waarom alleen Ju lie Nogmaals ging hij naar de slaapkamer zijner vrouw. ♦Zoo gij mij niet ernstig boos wilt maken doe dan open Het is immers belachelijk I" Geen antwoord. Gij hebt_ het aan u zeiven te wijten Zoo waar er een God is, ik ga heen, Lolo Wie is hier het hoofd in huis tZal het u nu eindelijk gelegen komen Laat mij toch met rustIk ben ongesteld Goed, ik ga heen. Gij behoeft met het souper niet op mij te wachten Ik weet niet wanneer ik thuis kom Hebt gij het verstaan Het is sterk Adieu dan Gustaaf ging haastig heen. Hij was bang, dat men hem zou terugroepen en bereikte, bijna in den looppas, de naastbijzijnde staanplaats van de droschkes. Toen zag hij nog éénmaal schuw om. Gelukkig werd hem geen knecht nagezonden. ALUAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk L, De 3 nummers f 0,06.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1